Παροχή υπηρεσιών από χρήστες σε χρήστες. Επικίνδυνο ή όχι;

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι υπάρχει μια αυξανόμενη τάση από τους χρήστες του νετ ανάμεσά τους και μέλη σε διάφορα φόρα να ζητούν σε φιλικό επίπεδο την διαδικτυακή παροχή υπηρεσιών/ συμβουλών από άλλους χρήστες διαφόρων ειδικοτήτων ή μη.

Πιο συγκεκριμένα πρόσφατα είδα ότι σε νομικό φόρουμ γίνονται μέλη άτομα μη σχετικά με το χώρο μόνο και μόνο για να κάνουν ερωτήσεις νομικής φύσεως επί υποθέσεών τους. Ας μη σταθούμε όμως μόνο στο συγκεκριμένο παράδειγμα.

Κατά πόσο είναι θεμιτό να αποφεύγει κάποιος την επίσκεψη στον επαγγελματικό χώρο του εκάστοτε επαγγελματία προσπαθώντας να αποφύγει με τον παραπάνω τρόπο την πληρωμή?

Κατά πόσο αυτό είναι και επικίνδυνο?
Επικίνδυνο γιατί όπως και να το κάνουμε δεν μπορεί κάποιος να συμβουλεύσει ασφαλώς κατʼ αυτόν τον τρόπο, ακόμα και αν έχει την καλή διάθεση.
Επικίνδυνο γιατί ο καθένας εν Ελλάδι είναι ό,τι δηλώσει και διαδικτυακά δεν μπορείς να ξέρεις αν αυτός που σου απαντάει έχει την ιδιότητα που ισχυρίζεται.
Επικίνδυνο γιατί ο καθένας άσχετα αν έχει την εκάστοτε ειδικότητα ή όχι μπορεί να πει την άποψή του.


Γενικά δεν δείχνει μια ανευθυνότητα και από τα δύο μέρη αυτή η τακτική?

Θα ήθελα τις απόψεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι επικίνδυνη η παροχή τέτοιων υπηρεσιών από χρήστες σε χρήστες, όσο και τα δύο μέρη είναι ώριμα και υπεύθυνα. Αυτός που δίνει τις συμβουλές για να έχει αίσθημα ευθύνης και να μην λέει με σιγουριά ό,τι του κατεβαίνει, αυτός που ζητάει τη συμβουλή για να κατανοεί ότι δεν υποκαθιστά κάτι τέτοιο τις υπηρεσίες ενός ειδικού, και να το βλέπει απλά όπως είναι: Μια συμβουλή χωρίς το στοιχείο της αυθεντίας, αλλά που αποκτά αξία από την αξία των επιχειρημάτων που τη στηρίζουν και τη στατιστική της συχνότητα.
Όσο αυτό είναι κατανοητό, θεωρώ ότι τέτοιες συμβουλές είναι πολύ καλύτερες από την περίπτωση να τις ζητήσει από μερικούς φίλους του, που θα ήταν ακόμα πιο άσχετοι με το θέμα και πολύ λιγότεροι. Διότι ας μη γελιόμαστε, ελάχιστοι είναι αυτοί που αν δεν υπήρχαν τέτοια φόρα, θα πήγαιναν σε ειδικό, ενώ τώρα όχι. Οι περισσότεροι το βλέπουν ως καλύτερη εναλλακτική του να ρωτούσαν μερικούς -εξίσου άσχετους- φίλους τους, και είναι όντως καλύτερη εναλλακτική από αυτό.

Υπάρχουν βέβαια και ορισμένες θλιβερές εξαιρέσεις. Μία που μου έρχεται στο μυαλό: Σε φόρουμ γραφιστών που συμμετέχω, ένας τύπος που είχε βενζινάδικο προφασίστηκε το νέο γραφίστα που έψαχνε ιδέες, ώστε να του δώσουν τζαμπέ ιδέες και να γλιτώσει προφανώς το κόστος του γραφίστα. :rolleyes: :mad:
Δεν νομίζω ωστόσο ότι υπάρχουν τέτοια παραδείγματα σε ειδικότητες οι οποίες θεωρούνται στην Ελλάδα "σημαντικές" από τους πολλούς (γιατροί, δικηγόροι, κλπ). Προσωπικά πάντως, όσες φορές έχω ρωτήσει σε φόρουμ κάτι πχ ιατρικό, δύσκολα θα πήγαινα σε γιατρό για αυτό ούτως ή άλλως.

Ωραίο θεματάκι πάντως :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατά πόσο αυτό είναι και επικίνδυνο?
Αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις συμβουλών υγείας τότε δεν υπάρχει μεγαλύτερος από τον κίνδυνο που διατρέχουμε όλοι από το γενικό φαινόμενο παραπληροφόρηση

Επικίνδυνο γιατί όπως και να το κάνουμε δεν μπορεί κάποιος να συμβουλεύσει ασφαλώς κατʼ αυτόν τον τρόπο, ακόμα και αν έχει την καλή διάθεση.
Γιατί αυτό;

Επικίνδυνο γιατί ο καθένας εν Ελλάδι είναι ό,τι δηλώσει και διαδικτυακά δεν μπορείς να ξέρεις αν αυτός που σου απαντάει έχει την ιδιότητα που ισχυρίζεται.
Ο καθένας όμως έχει την υποχρέωση να επεξεργάζεται τις πληροφορίες. Κάποια στιγμή πρέπει να ξεφύγουμε από το υπερπροστατευτικό περιβάλλον που ζούμε, όπου τα πάντα είναι μασημένα δεδομένα/πληροφορίες με τον κοινά αποδεκτό τρόπο. Το να μην επεξεργαζόμαστε καμία πληροφορία, το να μην προσπαθούμε να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό, το να μην προσπαθούμε να αμφισβητήσουμε κάτι σημαίνει πλήρης κοινωνική στασιμότητα.
Επικίνδυνο γιατί ο καθένας άσχετα αν έχει την εκάστοτε ειδικότητα ή όχι μπορεί να πει την άποψή του.
Αυτό γίνεται και εκτός διαδικτύου.

Γενικά θεωρώ ότι τα όσα αναφέρεις ως κινδύνους, κυριαρχούν και εκτός διαδικτύου ειδικά αν επρόκειτο για συμβουλές που λέγονται δημόσια (π.χ. απαντήσεις σε γράμματα στα περιοδικά)

Χρησιμοποιώ συχνά το διαδίκτυο για άντληση πληροφοριών και συμβούλων και αν θέλω η πληροφορία ή συμβουλή να είναι εξειδικευμένη στην περίπτωση μου, π.χ. νομικά θέματα, απλά χρησιμοποιώ μη δημόσιους τρόπους (e-mails κλπ) και το προτιμώ από το να επισκέπτομαι το γραφείο του εκάστοτε επαγγελματία.

Υ.γ.: Όντως πολύ καλό θέμα, το πρόσθεσα στα αγαπημένα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι υπάρχει μια αυξανόμενη τάση από τους χρήστες του νετ ανάμεσά τους και μέλη σε διάφορα φόρα να ζητούν σε φιλικό επίπεδο την διαδικτυακή παροχή υπηρεσιών/ συμβουλών από άλλους χρήστες διαφόρων ειδικοτήτων ή μη.
Κατά πόσο είναι θεμιτό να αποφεύγει κάποιος την επίσκεψη στον επαγγελματικό χώρο του εκάστοτε επαγγελματία προσπαθώντας να αποφύγει με τον παραπάνω τρόπο την πληρωμή?

Κατά πόσο αυτό είναι και επικίνδυνο?

Πρώτον: αυτό που περιγράφεις δεν συμβαίνει συστηματικά, οπότε είναι περιττό να μιλάμε για ¨επικίνδυνο¨ φαινόμενο.
Δεύτερον: εφόσον οι όποιες υπηρεσίες-συμβουλές παρέχονται αφιλοκερδώς δεν τίθεται ούτε θέμα θεμιτού ή αθέμιτου.
Επί της ουσίας: οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος μόνο συμπληρωματικά θα ζητούσε π.χ. νομικές υπηρεσίες μέσω διαδικτύου. Το μέσο είναι πολύ αναξιόπιστο και απρόσωπο για παροχές τέτοιου είδους.

Υ.Γ. Και ως γνωστόν στην Ελλάδα ΟΛΟΙ είναι δικηγόροι-γιατροί-λογιστές-ειδικοί στους υπολογιστές και φυσικά προπονητές ποδοσφαίρου και μοιράζουν τη σοφία τους γενναιόδωρα και καλύτερα να μην το έκαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεύτερον: εφόσον οι όποιες υπηρεσίες-συμβουλές παρέχονται αφιλοκερδώς δεν τίθεται ούτε θέμα θεμιτού ή αθέμιτου.
Να σημειώσω ότι το διαδίκτυο επιτρέπει την χρήση τρελών μοντέλων που μια υπηρεσία μπορεί να μην κοστίζει στον τελικό χρήστη, αλλά να κοστίζει σε αυτόν που την παρέχει.

Επί της ουσίας: οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος μόνο συμπληρωματικά θα ζητούσε π.χ. νομικές υπηρεσίες μέσω διαδικτύου. Το μέσο είναι πολύ αναξιόπιστο και απρόσωπο για παροχές τέτοιου είδους.
Εννοείς κάποιος να ρωτήσει έναν δικηγόρο που βρήκε στο chat; Χμ, εσύ θα έμπαινες σε ένα εντελώς άγνωστο δικηγορικό γραφείο;

Υ.Γ. Και ως γνωστόν στην Ελλάδα ΟΛΟΙ είναι δικηγόροι-γιατροί-λογιστές-ειδικοί στους υπολογιστές και φυσικά προπονητές ποδοσφαίρου και μοιράζουν τη σοφία τους γενναιόδωρα και καλύτερα να μην το έκαναν.
Αφού ήμαστε λαός με ταλαντούχους πολίτες :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Είναι επικίνδυνο μόνο όταν δεν γίνεται κάποια προσπάθεια διασταύρωσης από την πλευρά του ερωτώντα.
Προσωπικά, προτιμώ την διαδικτυακή παροχή υπηρεσίων, και μάλιστα μέσα σε φόρουμ γι'αυτό το σκοπό, γιατί θα ακουστούν αμέσως πολλές γνώμες με διαφορετικά επιχειρήματα η κάθε μία.
Απο'κει και πέρα, έχοντας πια σχηματίσει άποψη, απευθύνομαι και στα αντίστοιχα "γραφεία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όντως το μοντέλο forum είναι εφικτό να παρέχει μια μεγάλη ευελιξία στο θέμα αυτό. Δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν forums αποκλειστικά για επαγγελματίες και μάλιστα έχουν μια ιδιαίτερα αξιόλογη κίνηση.

Τέλος, μου έχει τύχει επαγγελματίας (μάλιστα δύο) να μην μπορεί να μου δώσει σχετική πληροφορία ενώ με λίγο ψάξιμο βρήκα απάντηση σε forum
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν περίμενα τόσα άτομα ότι θα το σκεφτόσασταν θετικά.

Πραγματικά πιστεύω ότι είναι επισφαλές. Για ιατρικά θέματα βέβαια δεν το συζητάω καθόλου.

Ίσως κάποιες ειδικότητες στο μέλλον να οργανωθούν και να παρέχουν τις υπηρεσίες τους μέσα από το νετ επί πληρωμή, γιατί ίσως να το επιτρέπουν και οι συνθήκες της ειδικότητας τους. πχ λογιστές.
Αυτό θα είναι και χρήσιμο και λιγότερο χρονοβόρο.

Προσωπικά αποφεύγω να δίνω συμβουλές ακόμα και δια τηλεφώνου.
Αν δεν έχω τον άλλον απέναντί μου, να έχω τα έγγραφα της υπόθεσης στα χέρια μου και να υποβάλλω ερωτήσεις σε πραγματικό χωροχρόνο δεν μπορώ να δουλέψω γιατί νιώθω ότι δεν θα έχω πλήρη εικόνα της πραγματικής και νομικής κατάστασης ώστε να βγάλω και τα σωστά συμπεράσματα.

πχ. τις προάλλες γνωστός μου που ζει στην Αθήνα ήθελε να ρίξω μια ματιά σε ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης κατοικίας που είχε συνταχθεί από τον δικηγόρο του εκμισθωτή, πριν το υπογράψει. Μου το έστελε με μαιλ.
Έκανα τις τροποποιήσεις που θεώρησα ότι πρέπει να γίνουν και το έστειλα στο μαιλ του πελάτη αλλά και του συναδέρφου αφού μιλήσαμε και στο τηλ.
Αυτός το ξανατροποποίησε με τρόπο που δεν έγινε αντιληπτός από τον πελάτη μου και ευτυχώς του είχα πει να με πάρει τηλ και να μου διαβάσει το τελικό κείμενο πριν το υπογράψει.
Δουλειά δεν γίνεται έτσι.
Δεν μπορείς να προστατεύσεις τον πελάτη.

Σκεφτείτε λοιπόν πόσο πιο επικίνδυνο είναι να λες ό,τι σου κατέβει στο κεφάλι βάσει μιας περιγραφής της κατάστασης χωρίς να έχεις μιλήσει καν στον άλλον.

Δεν ξέρω με προβληματίζει αρκετά το όλο θέμα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
prime, γιατί σε θεωρείς υπεύθυνη για τις όποιες τροποποιήσεις έκανε ο πελάτης σου εν αγνοία σου???
και μένα μπορεί να μου πει ο γιατρός να πάρω το τάδε φάρμακο, αλλά εγώ ηγρόν αγόρασα.. ο γιατρός φταίει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Σόρι, δεν το διατύπωσα σωστά. Ο συνάδερφος έκανε τις τροποιήσεις όχι ο πελάτης.Με τρόπο μη αντιληπτό σε κάποιον που δεν γνωρίζει νομικά. Πραγματικά μια λέξη να αλλάξεις, αλλάζει και νομικά το περιεχόμενο.
Στον πελάτη το έστειλα ώστε να έχει την τελική εικόνα που υποτίθεται συμφωνήσαμε δια τηλ οι δύο δικηγόροι και υποτίθεται ότι αυτό το συμφωνητικό θα υπέγραφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εξαρταται για τι επαγγελματα και τι υπηρεσιες μιλαμε.
Στο δικο μου επαγγελμα, το πολυ πολυ αυτο που θα πω στον αλλον διαδικτυακα να μην πετυχει, αλλα τιποτα τραγικο δεν προκειται να συμβει.
Σε ιατρικα, νομικα κτλ επαγγελματα, ειναι τουλαχιστον ανευθυνο να βασιστεις σε μια συμβουλη που σου δωσανε χωρις να ξερουν οοοολες τις παραμετρους της υποθεσης, αλλα δεν μπορω να το χρεωσω σ'αυτον που δινει τη συμβουλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μιλάτε για παραμέτρους, δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί το Internet εμποδίζει κάτι τέτοιο. Προσωπικά μου έχει τύχει να στέλνω τα χαρτιά μέσω e-mail (δεν μου αρέσει να κουβαλώ χαρτία σαν τον ταχυδρόμο) και έπειτα να πηγαίνω στο γραφείο (δεν υπήρχε ο απαραίτητος χρόνος για επικοινωνία μέσω email)

Τέλος, άλλο να ρωτήσεις 5-6 θέματα και άλλο να δημιουργήσεις το καταστατικό μιας ΑΕ μέσω internet. Το τηλέφωνο, που ίσως θα ήταν ιδανικό σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν βολεύει επειδή θα πρέπει και οι δυο πλευρές εκείνη την στιγμή να είναι διαθέσιμοι.

Υ.γ.: Γενικά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, το Internet κάποιες φόρες είναι η απόλυτη λύση, κάποιες φόρες απλά ένα βοήθημα και κάποιες αλλές φορές δημιουργεί πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως θεωρώ πως γενικές συμβουλές δεν μπορούν να βλάψουν. Ούτως ή άλλως, στα πιο σοβαρά θέματα, η ενημέρωση σπάνια φτάνει στο σημείο που να μπορείς να αντικαταστήσεις τον αντίστοιχο επαγγελματία. Αν πάντως υπάρξει κάποιος που να στηριχτεί απόλυτα σε όσα του λένε και τελικά αποδειχτεί λάθος η κίνηση αυτή, δεν νομίζω πως μπορούν να αναζητηθούν ευθύνες είτε στον δικτυακό τόπο είτε στον χρήστη που παρείχε τις πληροφορίες, γιατί δεν θέλει παρά κοινή λογική για να καταλάβει κάποιος πως αν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα/πρόβλημα, μόνο μια επίσκεψη στον αντίστοιχο επαγγελματία θα μπορούσε να του δώσει αξιόπιστη και σωστή λύση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα είναι σημαντικό ένας σωστός επαγγελματίας να επιλέγει ένα συνεργάτη μόνο αφού έχει αποκτήσει μία όσο το δυνατόν σφαιρική εικόνα του ποιόν του άλλου, ιδίως της δουλειάς του.

Αν κάποιος στραφεί στο ίντερνετ για κάποιο επάγγελμα, που δεν αφορά το ίδιο το διαδίκτυο από τη φύση του (πχ graphic designer), τον θεωρώ υπεύθυνο για ό,τι πάει στραβά.

Προσωπικά έχω στραφεί σε ασφαλιστή, αλλά μόνο γιατί θα με έδιωναν από τη χώρα αν δεν έκανα άμεσα ασφάλεια υγείας (:P) και αφού είχα ήδη πάριε προσφορά από μία ασφαλιστική και ήξερα ότι το συγκεκριμένο άτομο το εμπιστεύεται όλη η ιντερνετική αγγλόφωνη κοινότητα της Ελβετίας. Και μόνο συμβουλευτικά, τελικά πήρα την άλλη προσφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν κάποιος στραφεί στο ίντερνετ για κάποιο επάγγελμα, που δεν αφορά το ίδιο το διαδίκτυο από τη φύση του (πχ graphic designer), τον θεωρώ υπεύθυνο για ό,τι πάει στραβά.
Εγώ πάλι αν κάποιος στραφεί στην γειτονία του ή μέσω (άσχετων) κοινών γνωστών για επαγγέλματα όπως γραφίστες/developers κτλ τον θεωρώ υπεύθυνο για την σίγουρη αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγώ πάλι αν κάποιος στραφεί στην γειτονία του ή μέσω (άσχετων) κοινών γνωστών για επαγγέλματα όπως γραφίστες/developers κτλ τον θεωρώ υπεύθυνο για την σίγουρη αποτυχία.

Γιατι εχεις τοσο σιγουρη την αποτυχια..? :hmm:
Με ποια λογικη δλδ καταληγεις σε αυτο το τοσο απολυτο συμπερασμα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, άλλωστε είναι άλλο θέμα τελείως.
Γενικά, αν πας στα τυφλά και δεν ψάξεις ποιον επιλέγεις, πάντα τηρουμένων των αναλογιών του επαγγέλματος, θα την πατήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατι εχεις τοσο σιγουρη την αποτυχια..? :hmm:
Με ποια λογικη δλδ καταληγεις σε αυτο το τοσο απολυτο συμπερασμα?:hmm:
1. Εμπειρία
2. Στην Real Life είναι πιο δύσκολο να κρίνεις το χέρι του γραφίστα ενώ στο διαδίκτυο ακόμη και 12χρόνοι δηλώνουν γραφίστες έχουν επιβίωσει μόνο οι καλοί εκτός αν είσαι παντελώς άσχετος με την τέχνη και ξεγελάστεις.
3. Δεν μπορείς να ξεγελάστεις από τον λόγο που έχει κάποιος και όχι από το portofolio του
4. Πολλοί καλοί γραφίστες δουλεύουν από το σπίτι οπότε δεν είναι ιδιαίτερα γνωστοί στην Real Life
5. Τέλος με το Internet μπορείς να έρθεις σε επαφή με γραφίστες/developers κτλ του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως ο γραφίστας (graphic designer) δεν είναι επάγγελμα άμεσα συνυφασμένο με το διαδίκτυο. Μάλλον τον μπερδεύετε με τον web designer. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Irl φανταζομαι οτι εαν αναζητησεις εναν τετοιου ειδους επαγγελματια, αφου κατα πασα πιθανοτητα θα στον εχουν συστησει (ακομα και εαν δεν), θα ζητησεις να δεις προηγουμενες δουλειες του, οπως γινεται π.χ και εαν αναζητησεις καποιον διακοσμητη...
Οποτε δε μενεις στο λογο του....(ουτε καν φανταστηκα οτι καποιος μενει στο λογο καποιου αλλου, ειδικα σε τετοιες ειδικοτητες)..
Τωρα οσον αφορα στο Νο1, δλδ εαν βρω καποιον εκτος Ιντερνετ σημαινει οτι δεν εχει εμπειρια...?Δεν ειναι λιγο αυθαιρετο αυτο που λες?
Για το Νο4 δεν εχω να πω κατι...δε σε αμφισβητω, γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα υπαρχουν και ατομα που ειναι γνωστα στους κυκλους του νετ και μονο....
Θα συμφωνησω με το Νο5, αν και νομιζω οτι και εκτος νετ, εαν σε ενδιαφερει να βρεις ατομα του εξωτερικου, θα μπορεσεις να το μαθεις απο τον κυκλο τους....

(Μια διαφημιστικη να πιασεις και θα βρεις παρα πολλους γραφιστες...π.χ....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top