Πατριαρχία

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πατριαρχία δεν είναι η κυριαρχία του άντρα απέναντι στην γυναίκα ούτε η βία. Οπως σωστά ειπώθηκε ο σεβασμός και η προστασία των αδυνάμων μελών, (γυναικόπαιδα) είναι ο ρόλος του σωστού πατριάρχη.
στην ουσία είναι η εκπλήρωση των βιολογικών μας ρόλων και βαθύτερων θέλω όπως αυτοί διαμορφώθηκαν στο είδος μας από την αρχή της ιστορίας.

Το να πολεμάς την ίδια σου την φύση στο τέλος είναι ανώφελο.
Μια ανθρώπινη ομάδα όπου η μητρότητα θεωρείτε βάρος, και κατώτερη της καριέρας, ενώ η αρρενωπότητα θεωρείτε τοξική και πρέπει να υποτάσσεται είναι καταδικασμένη την παρακμή την εξαφάνιση, και τελικά στην κατάκτηση της από μια άλλη ομάδα, όπως το βλέπουμε στον δυτικό κόσμο σήμερα.
Οι γυναικες μπορουν να γινουν μερικες φορες πιο σκληρες και απο αντρες. ΠΧ η Thatcher ειναι ενα παραδειγμα.
Και η αδυναμία μου @Πουπουλίνα το ίδιο
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρνησαι οτι εισαι υπερ της πατριαρχιας; Αυτο που σπυ εγραψα ειναια κριβως αυτο που ειπε ενας πρωην πατριαρχης ηθοποιος.Εχει μπει σε αλλο θεμα.Το λινκ.Ο ηθοπποιος λοιπον αυτος ηταν πατριαρχης.Καταλαβαινεις τι θεωρω.
Καποια στιγμη εκατσε και σκεφτηκε οτι ακτι δεν απει καλα.Κια πηγε σε ψυχαναλητη για να αντιμετωπισει αυτο το ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Και το αντιμετωπισε και προτρεπει ΔΗΜΟΣΙΑ ολους τους αντρες που ητανσ αν αυτον ΠΡΙΝ να κανουν το ιδιο,Να πανε σε ψυχαναλητη οσοι ειναι υπερ της πατριαρχιας για να τους εξηγησει ο ψυναλανητης γιατι συμπεριφερονται ετσι.,
Κατσε θα στο βρω κιολλας.Αφου το ζητας.

Κοίτα καταλαβαίνω απόλυτα πως δεν με γουστάρεις καθόλου, και πως πιθανώς να υπάρχουν πάρα πολλά θέματα με εμένα που να μπορεί να λύσει ένας ψυχαναλυτής, αλλά δεν έγραψα στο θέμα για να κάνω προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου, αλλά για να μάθω κάτι συγκεκριμένο που ρώτησα. Αν έχεις να μου απαντήσεις περί τούτου ευχαρίστως να μιλήσουμε, αλλιώς δεν με ενδιαφέρει και τόσο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,744 μηνύματα.
Πηγή δεν έβαλα γιατί είναι όσα θυμάμαι από το πανεπιστήμιο, εκεί που διδάχθηκα για τον φεμινισμό σε ακαδημαϊκό επίπεδο.

Αλλά, αφού το ζήτησες:

Liberal feminism
»These feminists argue that gender inequality lies in the denial of rights to women in primarily the fields of education and employment.»

Marxist feminism
«For Marxist Feminists, male domination over women is a by-product of the current system of production within this Capitalist epoch.»

Radical feminism
«Radical feminists see gender equality as a system whereby men benefit from female subordination which has been created through Patriarchy.»

Υπάρχει και ο σοσιαλιστικός φεμινισμός, που όπως προανέφερα είναι μια μείξη των παραπάνω.

Κοιτα Ηλια.
Η γνωστη Λουκα...εκεινη η θεουσα,ειναι πιστη στις αρχες που διδαξε ο Χριστος πιστευεις,ή εχει κανει τη δικη της ροτα;

Αν δεις ο φεμινισμος ξεκινησε ακριβως εναντια στην πατριαρχια και στα ισα δικαιωματα των γυναικων/
Αν υπαρχουν καποια παρακλαδια υπερ της μητριαρχιας κλπ,νομιζω εχεις καταλαβει οτι ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ και μ αλιστα οχι μονο ειμαι εναντια σε αυτα τα παρακλαδια αλλα κανουν δυστυχως και τεραστια ζημια στο γυναικειο κινημα.

Ειμαι υπερ ακριβως του αρθρου και της θεσης που εβαλα στο αρθρο που ανεβασα απο την φεμινιστρια ακαδημαικο.Τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω.Αν θες διαβασε το για αν εχεις αποψη.

Ειμαι ξεκαθαρα υπερ του φεμινιστικου κινηματος που μαχεται για τα δικαιωματα ολων των φυλων και εναντια στην πατριαρχια,τελεια και παυλα,μτα αλλα δεν με αφορουν.Ζημια κανουν και οχι καλο.

Θα το ξαναπω για πολλοστη φορα οτι κανενα φυλο δενε χει διθκαιωμα να εξουσιαζει το αλλο οπως και κανενα εθνος και καμια φυλη.
Αυτο και τιποτε αλλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπως σωστά ειπώθηκε ο σεβασμός και η προστασία των αδυνάμων μελών, (γυναικόπαιδα) είναι ο ρόλος του σωστού πατριάρχη.
Αδυναμος εισαι ΕΣΥ,οχι εγω καλε μου.Αδυναμες δεν ειναι οι γυναικες,Μπερδευεις τη σωματικη δυναμη γενικα με τη δυναμη διοτι ετσι σε βολευει και ακριβως αυτο κανει η πατριαρχια,βασιζεται στη ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ.

Η δυναμη ειναι στο μυαλο,οχι στους μυες.

Δυναμη χρειαζομασταν στις σπηλιες.

Τωρα αν νομιζεις οτι ζεις ακομα σε αυτην την εποχη να το κοιταξεις,ειναι σοβαρο.

Η δυναμη ειναι στο μυαλο και εχει να κανει με το ατομο και οχι με το φυλο.

Και εδω τελειωνει η πατριαρχια.

Δεν αξιζει καν να απαντω σε τετοιες σπηλαιολιθικες μπουρδες σορυ δηλαδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,632 μηνύματα.
This thread has changed into a feminist paranoia.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,074 μηνύματα.
Πατριαρχία δεν είναι η κυριαρχία του άντρα απέναντι στην γυναίκα ούτε η βία. Οπως σωστά ειπώθηκε ο σεβασμός και η προστασία των αδυνάμων μελών, (γυναικόπαιδα) είναι ο ρόλος του σωστού πατριάρχη.
στην ουσία είναι η εκπλήρωση των βιολογικών μας ρόλων και βαθύτερων θέλω όπως αυτοί διαμορφώθηκαν στο είδος μας από την αρχή της ιστορίας.

ε, ας πούμε τότε ότι υπάρχει καλή και κακή πατριαρχία. :shifty:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,744 μηνύματα.
This thread has changed into a feminist paranoia.
Ναι για πες δηλαδη τι ακριβως εννοεις; Το να λεμε οτι δεν θελουμε να εξουσιαζει ΚΑΝΕΝΑ φυλο ειναι φεμινιστικη παραννοαι φωτακο; Γιατι εγω αυτο λεω.Για ανοιξε και εσυ τα χαρτακια σου καλο μου!Για πες που ειναι η παραννοια;
Ελα να με επιβεβαιωνετε ολοι!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ε, ας πούμε τότε ότι υπάρχει καλή και κακή πατριαρχία. :shifty:
Η πατριαρχια ειναι ΜΙΑ .και ειναι εξουσια πανω στο αντιθετο φυλο τελεια,και νομιζω το ξερεις και τον ειρωνευεσαι.Ελπιζω.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοιτα Ηλια.
Η γνωστη Λουκα...εκεινη η θεουσα,ειναι πιστη στις αρχες που διδαξε ο Χριστος πιστευεις,ή εχει κανει τη δικη της ροτα;

Αν δεις ο φεμινισμος ξεκινησε ακριβως εναντια στην πατριαρχια και στα ισα δικαιωματα των γυναικων/
Αν υπαρχουν καποια παρακλαδια υπερ της μητριαρχιας κλπ,νομιζω εχεις καταλαβει οτι ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ και μ αλιστα οχι μονο ειμαι εναντια σε αυτα τα παρακλαδια αλλα κανουν δυστυχως και τεραστια ζημια στο γυναικειο κινημα.

Ειμαι υπερ ακριβως του αρθρου και της θεσης που εβαλα στο αρθρο που ανεβασα απο την φεμινιστρια ακαδημαικο.Τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω.Αν θες διαβασε το για αν εχεις αποψη.

Ειμαι ξεκαθαρα υπερ του φεμινιστικου κινηματος που μαχεται για τα δικαιωματα ολων των φυλων και εναντια στην πατριαρχια,τελεια και παυλα,μτα αλλα δεν με αφορουν.Ζημια κανουν και οχι καλο.

Θα το ξαναπω για πολλοστη φορα οτι κανενα φυλο δενε χει διθκαιωμα να εξουσιαζει το αλλο οπως και κανενα εθνος και καμια φυλη.
Αυτο και τιποτε αλλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Ο φεμινισμός θέλει ισότητα και ίσα δικαιώματα, όλα τα είδη λένε και έλεγαν ότι υπάρχει ανισότητα, αλλά το κάθε ένα εστιάζει αλλού στο ποια είναι η πρωταρχική αιτία. Και αυτό που εστιάζει στην πατριαρχία είναι ο ριζοσπαστικός φεμινισμός. Αυτό λέω. Νομίζω είναι πολύ απλό.

Βέβαια σε κάθε εποχή η κάθε προσέγγιση είναι δημοφιλέστερη και επικρατεί έναντι των άλλων. Σήμερα είναι ευρέως διαδεδομένη η θέση για την πατριαρχία. Δεν λέω κάτι ούτε θετικό ούτε αρνητικό, απλά παραθέτω κάποια πράγματα που ισχύουν. Αυτό και τίποτα άλλο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Πουπουλίνα ισότητα ,σεβασμός ,αλληλεπίδραση ,παραχώρηση και πολλά συνώνυμα ξέρεις τι σημαίνουν όταν μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις και πολύ καλύτερα για ερωτικές σχέσεις ?

Έχεις ιδέα πως συνυπάρχουν αρμονικά ζευγάρια και μεγαλώνουν άψογα τα παιδιά τους χωρίς να χρησημοποιουν αυτούς τους όρους ?

Για εσένα υπάρχει ή το ένα ή το άλλο ?

Ειλικρινά τόσο χρόνων έγινα ,πέρασα τόσες φάσεις, γνώρισα και γνωρίζω συνέχεια τόσο κόσμο , τον όρο πατριαρχεία και φεμινισμό πρώτη φορά εδώ μέσα τον συναντώ τόσο συχνά και τόσο εν θερμά υποστηριζόμενο από κάποιους ..

Αφού λέω που ζω ρε παιδί μου ?
Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν άλλα θέματα στην ζωή τους και τα έχουν όλα λυμένα ώστε να γίνονται υπέρμαχοι μόνο αυτών ?

Ξαφνικά τόσα χρόνια ακούμε δυστηχως για άδικες δολοφονίες γυναικών ..
Δολοφονίες που υπήρχαν ακόμα και από τα χρόνια που ήμουν παιδί και τα συζητούσαν και τόσος ντόρος και τόσο λογοπαίγνιο με τις λέξεις δεν υπήρχε ..
Γυναικοκτονιες υπήρχαν πολλές, περισσότερος παλιότερα αλλά δυστηχως τίποτα δεν γινόταν γνωστό λόγο των τότε συνθηκών ...
Τώρα θυμήθηκαν ή ανακάλυψαν ότι υπάρχουν και αυτές οι λέξεις ?
Έτσι ξαφνικά όλοι εμπλουτίσαμε τα λεξιλόγια μας ?

Μηπως απλά το ίντερνετ έδωσε πάτημα σε όλες αυτες τις σκληροπυρινικες απόψεις(φεμινισμός - πατριαρχεία) να έχουν βήμα και να εκδηλώνονται ακόμα πιο πολύ, γιατί πραγματικά στην καθημερινή μας ζωή δεν υπάρχει χώρος γι αυτές ,αφού για τους ανθρώπους που έχουν μια νορμάλ ζωή όλα αυτά φαντάζουν ή καλύτερα είναι τοποθετημένα με ανθρώπους που έχουν υποστεί άσχημες παρεμβάσεις στην ζωή τους και δεν θέλουν καμία ή πολύ περιορισμένη επαφή μαζί τους ?

ΜΗπως είναι άλλο ένα παιχνίδι της δημοσιότητας για να μας αποπροσανατολίζει από όλο αυτό που συμβαίνει τώρα ?

Γιατί παλιά υποβαθμιζαν τόσο πολύ ένα τέτοιο γεγονός και τώρα το έχουν πρώτο θέμα ?

Αν με ρωτσουσες πριν κάποια χρόνια αν ο πατέρας σου ,ο παππούς σου και τώρα ο άντρας σου είχε χαρακτηριστικά πατριάρχη θα σου έλεγα τι είναι αυτό ?
Πως σου ήρθε και γιατί να έχουν κάτι τέτοιο?

Όπως επίσης αν μου έλεγες τι γνώμη έχεις για τον φεμινισμό και τις γυναίκες που το υποστηρίζουν πάλι θα σου έλεγα πολύ λίγα πράγματα .

Ποτέ μα ποτέ στη ζωή μου δεν συνάντησα άνθρωπο και ειδικά γυναίκα τόσο απόλυτη στις απόψεις της ως προς αυτό .

Για αυτό υποστηρίζω απόλυτα αυτό που είπα ...
Με σοβαρότητα και υπευθυνότητα αυτά τα θέματα δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν γιατί πολύ απλά αυτές οι δύο λέξεις χρησημοπιουνται και υποστηρίζονται από σκλυροπυρινικους τέτοιων απόψεων και ως αποτέλεσμα είναι πολύ δύσκολο να γίνει αξιοπρεπει κουβέντα μαζί τους .

Δυστηχως αυτό αποδεικνύεται και στα άπειρα θέματα που υπάρχουν εδώ και πως αντιμετωπίζονται όλοι οι υπολοιποι από τους συγκεκριμένους .

Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω από πού αντλεις και υποστηρίζεις ότι είμαι υπέρ της πατριαρχείας?

Επειδή δεν υποστηρίζω ούτε τον φεμινισμό αυτόματα κατατάσσομαι εκεί ?

Το ότι υποστηρίζω ισότητα και κάποιες φορές αναγνωρίζω πόσο σημαντικός ρολος έχει στην δική μου και μόνο ζωή ο άντρας αυτόματα με κατατασει εκεί ?

Το ότι εγώ τον άντρα ,τον συζηγο ,τον πατέρα τον έχω τοποθετήσει σε μια θέση στο δικό μου μυαλό αυτόματα με κάνει υποδιε στερεί αυτών ?

Το ότι είμαι γυναίκα και το υποστηρίζω και θέλω να έχω στήριγμα ΤΟΝ ΆΝΤΡΑ δίπλα μου ,να ξέρω ότι μπορώ να βασιστώ επάνω του τι σημαίνει ?
Ότι είναι αδύναμη και δεν μπορώ και χωρίς αυτών ?

Το ότι προσπάθησα τα παιδιά μου να έχουν πρότυπο άντρα τον πατέρα τους είναι κακό ?

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να περάσει κάποιος άνθρωπος ,τι οικογενειακά και προσωπικά βιώματα μπορεί να έχει για να φτάσει στο σημείο να βγάζει τέτοιο μενος για όλο αυτό 🤔

Μιλάω για μένος γιατι όλο αυτό μου βγάζει ένα γραπτό κείμενο απαξιωσης και απόλυτης υπερασπίσεις μονοπλευρων απόψεων 🙂

Όπως επίσης ότι πολλά από αυτά τα θέματα λαμβάνουν ειρωνική αντίδραση που και με αυτή να ξέρεις ενισχύει ακόμα πιο πολύ την άποψη μου για όλο αυτό που υποστηρίζω .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,744 μηνύματα.
Ο φεμινισμός θέλει ισότητα και ίσα δικαιώματα, όλα τα είδη λένε και έλεγαν ότι υπάρχει ανισότητα, αλλά το κάθε ένα εστιάζει αλλού στο ποια είναι η πρωταρχική αιτία. Και αυτό που εστιάζει στην πατριαρχία είναι ο ριζοσπαστικός φεμινισμός. Αυτό λέω. Νομίζω είναι πολύ απλό.

Βέβαια σε κάθε εποχή η κάθε προσέγγιση είναι δημοφιλέστερη και επικρατεί έναντι των άλλων. Σήμερα είναι ευρέως διαδεδομένη η θέση για την πατριαρχία. Δεν λέω κάτι ούτε θετικό ούτε αρνητικό, απλά παραθέτω κάποια πράγματα που ισχύουν. Αυτό και τίποτα άλλο.
ΟΚ σου εξηγησα καιε γω οτι οι θεσειςμ μου ειναι ακριβως αυτα που λεει η ακαδημαικος που σου εβαλα παραπανω.Τι αλλο να πω; Με ρωτησες και σου απαντω σαφως δεν μπορω να ξερω τι λεει η καθε φεμινιστρια εξηγω εγω τις θεσεις μου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,632 μηνύματα.
Ναι για πες δηλαδη τι ακριβως εννοεις; Το να λεμε οτι δεν θελουμε να εξουσιαζει ΚΑΝΕΝΑ φυλο ειναι φεμινιστικη παραννοαι φωτακο; Γιατι εγω αυτο λεω.Για ανοιξε και εσυ τα χαρτακια σου καλο μου!Για πες που ειναι η παραννοια;
Ελα να με επιβεβαιωνετε ολοι!
Παράνοια είναι όλη η ζωή στις μέρες μας ανεξαρτήτου φίλου, άτομα ψευτικα που μας προσεγγίζουν μονο για το συμφέρον και μετα μας ξεχνάνε οταν δεν μας εχουν αναγκη πλέον. Αντρες και γυναικες που σκοτώνουν τους συντρόφους τους ενω απλα θα μπορούσαν να χωρίσουν. Γυναικες που παντρεύονται μονο και μονο γιατί ο άντρας τους έχει χρήματα και κοινωνική δυναμη . Γονείς που πιέζουν τα παιδια τους και δεν τους ακούν. Και γενικότερα ηθική παρακμή και από τα 2 φύλα. Αν αυτο δεν ειναι παρακμη και παρανοια τι ειναι?? Αδιαφορο μου ειναι η πατριάρχια απο την στιγμη που η κοινωνια μας ειναι εμετική.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οριστε.Σε προτρεπω να ακνεις αυτο που λεει ο πρωην ''πατριαρχης''


Ένας ηθοποιός που κατάλαβε ότι μπορεί να γίνει viral γράφοντας πράγματα για την πατριαρχία και τώρα κάνει δήθεν το καλό παράδειγμα; Οπως ο αναρχικός και φεμινιστης γυναικοκτονος της Γαρυφαλλιάς. Οι άνδρες που ξαφνικά γίνονται φεμινιστες και μιλάνε για πατριαρχία στην πραγματικότητα είναι οι πιο επικίνδυνοι όλων. Το κάνουν για προσωπικό όφελος, είτε για να γίνουν πιο γνωστοί και πιο αποδεκτοί, είτε για να γαμησουν παραπάνω γιατί δεν μπορούν αλλιώς.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,744 μηνύματα.
@Πουπουλίνα ισότητα ,σεβασμός ,αλληλεπίδραση ,παραχώρηση και πολλά συνώνυμα ξέρεις τι σημαίνουν όταν μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις και πολύ καλύτερα για ερωτικές σχέσεις ?

Έχεις ιδέα πως συνυπάρχουν αρμονικά ζευγάρια και μεγαλώνουν άψογα τα παιδιά τους χωρίς να χρησημοποιουν αυτούς τους όρους ?

Για εσένα υπάρχει ή το ένα ή το άλλο ?

Ειλικρινά τόσο χρόνων έγινα ,πέρασα τόσες φάσεις, γνώρισα και γνωρίζω συνέχεια τόσο κόσμο , τον όρο πατριαρχεία και φεμινισμό πρώτη φορά εδώ μέσα τον συναντώ τόσο συχνά και τόσο εν θερμά υποστηριζόμενο από κάποιους ..

Αφού λέω που ζω ρε παιδί μου ?
Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν άλλα θέματα στην ζωή τους και τα έχουν όλα λυμένα ώστε να γίνονται υπέρμαχοι μόνο αυτών ?

Ξαφνικά τόσα χρόνια ακούμε δυστηχως για άδικες δολοφονίες γυναικών ..
Δολοφονίες που υπήρχαν ακόμα και από τα χρόνια που ήμουν παιδί και τα συζητούσαν και τόσος ντόρος και τόσο λογοπαίγνιο με τις λέξεις δεν υπήρχε ..
Γυναικοκτονιες υπήρχαν πολλές, περισσότερος παλιότερα αλλά δυστηχως τίποτα δεν γινόταν γνωστό λόγο των τότε συνθηκών ...
Τώρα θυμήθηκαν ή ανακάλυψαν ότι υπάρχουν και αυτές οι λέξεις ?
Έτσι ξαφνικά όλοι εμπλουτίσαμε τα λεξιλόγια μας ?

Μηπως απλά το ίντερνετ έδωσε πάτημα σε όλες αυτες τις σκληροπυρινικες απόψεις να έχουν βήμα και να εκδηλώνονται ακόμα πιο πολύ, γιατί πραγματικά στην καθημερινή μας ζωή δεν υπάρχει χώρος γι αυτές ,αφού για τους ανθρώπους που έχουν μια νορμάλ ζωή όλα αυτά φαντάζουν ή καλύτερα είναι τοποθετημένα με ανθρώπους που έχουν υποστεί άσχημες παρεμβάσεις στην ζωή τους και δεν θέλουν καμία ή πολύ περιορισμένη επαφή μαζί τους ?

ΜΗπως είναι άλλο ένα παιχνίδι της δημοσιότητας για να μας αποπροσανατολίζει από όλο αυτό που συμβαίνει τώρα ?

Γιατί παλιά υποβαθμιζαν τόσο πολύ ένα τέτοιο γεγονός και τώρα το έχουν πρώτο θέμα ?

Αν με ρωτσουσες πριν κάποια χρόνια αν ο πατέρας σου ,ο παππούς σου και τώρα ο άντρας σου είχε χαρακτηριστικά πατριάρχη θα σου έλεγα τι είναι αυτό ?
Πως σου ήρθε και γιατί να έχουν κάτι τέτοιο?

Όπως επίσης αν μου έλεγες τι γνώμη έχεις για τον φεμινισμό και τις γυναίκες που το υποστηρίζουν πάλι θα σου έλεγα πολύ λίγα πράγματα .

Ποτέ μα ποτέ στη ζωή μου δεν συνάντησα άνθρωπο και ειδικά γυναίκα τόσο απόλυτη στις απόψεις της ως προς αυτό .

Για αυτό υποστηρίζω απόλυτα αυτό που είπα ...
Με σοβαρότητα και υπευθυνότητα αυτά τα θέματα δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν γιατί πολύ απλά αυτές οι δύο λέξεις χρησημοπιουνται και υποστηρίζονται από σκλυροπυρινικους τέτοιων απόψεων και ως αποτέλεσμα είναι πολύ δύσκολο να γίνει αξιοπρεπει κουβέντα μαζί τους .

Δυστηχως αυτό αποδεικνύεται και στα άπειρα θέματα που υπάρχουν εδώ και πως αντιμετωπίζονται όλοι οι υπολοιποι από τους συγκεκριμένους .

Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω από πού αντλεις και υποστηρίζεις ότι είμαι υπέρ της πατριαρχείας?

Επειδή δεν υποστηρίζω ούτε τον φεμινισμό αυτόματα κατατάσσομαι εκεί ?

Το ότι υποστηρίζω ισότητα και κάποιες φορές αναγνωρίζω πόσο σημαντικός ρολος έχει στην δική μου και μόνο ζωή ο άντρας αυτόματα με κατατασει εκεί ?

Το ότι εγώ τον άντρα ,τον συζηγο ,τον πατέρα τον έχω τοποθετήσει σε μια θέση στο δικό μου μυαλό αυτόματα με κάνει υποδιε στερεί αυτών ?

Το ότι είμαι γυναίκα και το υποστηρίζω και θέλω να έχω στήριγμα ΤΟΝ ΆΝΤΡΑ δίπλα μου ,να ξέρω ότι μπορώ να βασιστώ επάνω του τι σημαίνει ?
Ότι είναι αδύναμη και δεν μπορώ και χωρίς αυτών ?

Το ότι προσπάθησα τα παιδιά μου να έχουν πρότυπο άντρα τον πατέρα τους είναι κακό ?

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να περάσει κάποιος άνθρωπος ,τι οικογενειακά και προσωπικά βιώματα μπορεί να έχει για να φτάσει στο σημείο να βγάζει τέτοιο μενος για όλο αυτό 🤔

Μιλάω για μένος γιατι όλο αυτό μου βγάζει ένα γραπτό κείμενο απαξιωσης και απόλυτης υπερασπίσεις μονοπλευρων απόψεων 🙂

Όπως επίσης ότι πολλά από αυτά τα θέματα λαμβάνουν ειρωνική αντίδραση που και με αυτή να ξέρεις ενισχύει ακόμα πιο πολύ την άποψη μου για όλο αυτό που υποστηρίζω .
΄Κοιτα καλο μου.Δεν εχεις αφησει γυναικα εδω που να μην εχεις τσακωθει.Τσακωθηκες ακομα και με τη Λενα που ειναι ενα εξαιρετικα ηπιο ατομο.Και αυτο κατι δειχνει.

Το πως γραφω εγω ειναι δικαιωμα μου ο καθε ανθρωπος γραφει με τον δικο του τροπο.Πχ αλλοι γραφουν γλοιωδες και κατινιστικα.

Δεν ειναι μενος εινα απλα ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ και σημαινει οτι δεν τρελλαινομαι μονο οτι θιγει εμενα προσωπικα,αλλα παθιαζομαι και οταν θιγονται ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΖΩΑ διοτι μπαινω στη θεση τους και δεν ειμαι αναισθητη.


Αν δεν το καταλαβαινεις δικο σου θεμα εδω ομως δεν ειμαστε για να κρινεις ΕΣΥ ΕΜΕΝΑ ΠΩΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΜΑΙ αλλα για να γραφουμε τις αποψεις μας στα εθματα τεέια και παυλα.

Να κατσω να ξεκατινιαστω μαζι σου,δεν θα το κανω διοτι ειναι ξεκαθαρο τοσο καιρο τωρα οτι ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΠΟΙΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ οταν 1000 φορες εχω εξηγησει τις θεσεις μου
ΠΑΡΑΠΟΙΕΙΣ εντελως το τι λεει ο αλλος.
Οποτε κουβεντα μαζι σου δενε χει νοημα/'

Κατα τα αλλα κοιτα τι γραφεις εσυκαι πως το γραφεις, και απαντα οπου θες αλλα στις ΑΠΟΨΕΙΣ και οχι στο να παραποιεις τα γραφομενα του αλλου και στο τι πιστευειςμ εσυ οτι ειναι ο αλλος δεν με αφορα καθολου η αποψη σου για μενα.Γιατι να με αφορα η αποψη σου για μενα; Κια σαφως δεν αφορα και τους υπολοιπους.Δεν θες να ξερεις την δικια μου αποψη για σενα,,πιστεψε με.

,Μιλα μονη σου εγω αρνουμε να μιλησω σε ενα ατομο που αλλα λεμε και εντελως αλλα λεει και διαστρεβλωνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Ποιος μιλησε για μη αρμονικες σχεσεις και αγαπη κλπ;Που τα ειδες αυτα;
Δειξε λινκ αλλιως μην το ξαναπεις.

Αν εσενα αρμονικη σχεση ειναι η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αλλα σε παρακαλω να μην ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΕΛΕΙΑ.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παράνοια είναι όλη η ζωή στις μέρες μας ανεξαρτήτου φίλου, άτομα ψευτικα που μας προσεγγίζουν μονο για το συμφέρον και μετα μας ξεχνάνε οταν δεν μας εχουν αναγκη πλέον. Αντρες και γυναικες που σκοτώνουν τους συντρόφους τους ενω απλα θα μπορούσαν να χωρίσουν. Γυναικες που παντρεύονται μονο και μονο γιατί ο άντρας τους έχει χρήματα και κοινωνική δυναμη . Γονείς που πιέζουν τα παιδια τους και δεν τους ακούν. Και γενικότερα ηθική παρακμή και από τα 2 φύλα. Αν αυτο δεν ειναι παρακμη και παρανοια τι ειναι?? Αδιαφορο μου ειναι η πατριάρχια απο την στιγμη που η κοινωνια μας ειναι εμετική.
Σωστα αυτο δεν ειναι ο φεμινισμος ομως.Μιλησες για παραννοια φεμινισμου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κάνουν για προσωπικό όφελος, είτε για να γίνουν πιο γνωστοί και πιο αποδεκτοί, είτε για να γαμησουν παραπάνω γιατί δεν μπορούν αλλιώς.
το bold είναι η ξεφτίλα του αντρικού είδους. Άσε που και πάλι στη χειράντληση καταλήγουν.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Κοιτα καλο μου.Δεν εχεις αφησει γυναικα εδω που να μην εχεις τσακωθει.Τσακωθηκες ακομα και με τη Λενα που ειναι ενα εξαιρετικα ηπιο ατομο.
Το τι είναι η Λενα και η κάθε Λενα εδώ μέσα δεν είσαι σε θέση να μου το πεις εμένα .
Έχω κρίση και όταν βλέπω μια άκρως αγενής συμπεριφορά και την επισημάνω ακυρώνει όλα αυτά που λες και ειλικρινά δεν ξέρω γιατί το επαναφέρεις όλο αυτό πάλι εφόσον είναι άσχετο ..

Οπότε μην λες ανοησίες και μην κρίνεις άσχετα θέματα ..

Δεν κρατάω καμία κακία σε σχεση με εσένα που το δείχνεις μονίμως με χαρακτηρισμούς,διαφωνίες έχω πολλές αλλά το ότι συμφωνώ με κάποιες απόψεις από τα άτομα που έχω διαφωνήσει ,δεν τα ειρωνευομαι και πολλά άλλα δείχνει τι είμαι εγώ και τι είναι οι άλλοι καλή μου

Το τι είναι ο καθένας ξέρω πολύ καλά και ευτυχως που υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα και εκεί ήδη έχω αναπτύξει συζητήσεις που με κάνουν να ξέρω πότε ένας άνθρωπος έχει πρόθεση γι αυτο που κάνει και πότε το κάνει γιατί ήταν μια ατυχές στιγμή .

Εκεί άλλωστε φαίνεται και ο καθένας τι είναι 😉

Άσε λοιπόν τις υποδείξεις και ας κοιταξουν πρώτα τον δικό τους τον τρόπο και όχι τον δικό μου ..
Αυτογνωσία λέμε και ξαναλέμε και μετά κριτική.
Διπλωμάτης ξέρω να το παίζω και εγώ ..

Και ένα τελευταίο γι αυτο το θέμα αν και ξέρω ότι θα σβηστεί παλι ..

Το με ποιον έχω τσακωθεί είσαι η τελευταία εδώ μέσα που θα μου κάνει υποδείξεις αφού είσαι η μόνη εδώ μέσα που απαξιώνεις του πάντες και τα πάντα και κάθε σου μήνυμα είναι τόσο εριστικό που απορώ πως δεν τροποποιειται από τους διαχειριστές και γίνεται επιλεκτικα πλέον ..
Δεν ειναι μενος εινα9 απλα ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ και σημαινει οτι δεν τρελλαινομαι νονο οτι θιγει εμενα προσωπικα,αλλα παθιαζομαι και οταν θιγονται ΑΛΟΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΖΩΑ διοτι μπαινω στη θεση τους και δεν ειμαι αναισθητη.
Άσε ο όρος ενσυναίσθηση δεν υπάρχει για εσένα και το είπα και πιο πάνω γιατί .
Απόδειξη σου κάθε σου ειρωνικό μύνημα αποξιωσης από τον οποιοδήποτε .
Εκτός και αν θέλουμε να καλοπιασουμε κάποιον 😉
Αν δεν το καταλαβαινεις δικο σου θεμα εδω ομψς δεν ειαμ,στε για αν κλρινεις ΕΣΥ ΕΜΕΝΑ ΠΩΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΜΑΙ αλλα για αν γραφουμε τις αποψεις αμς στα εθματα τεέια και παυλα.
Να κατσω να ξεκατινιαστω δεν θα το ακνω διοτι ειναι ξεκαθαρο τοσο καιρο τωρα οτι [ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΠΟΙΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ οταν 1000 φορες εχω εξηγησει τις θεσεις μου
ΠΑΡΑΠΟΙΕΙΣ εντελως το τιμ λεει ο αλλος.
Οποτε κουβεντα νμαζι σου δενε χει νοημα/'
Κατα τα αλλα κξοιτα τι γραφεις εσυ και απαντα οπου θες αλλα στις ΑΠΟΨΕΙΣ και οχισ το να παραπεοεις τα γρφομενα του αλλου καισ το τι πιστευειςμ εσυ οτι ειναι οαλλος δεν με αφορα καθολου η αποψη σου για μενα.
,Μιλα μονη σου εγω αρνουμε να μιλησω σε ενα ατομο που αλλα λεμε και εντελως αλλα λεει και διασυτρεβλωνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σωστα αυτο δενε ιναι ο φεμινισμος ομως.Μιλησες για παραννοια φεμινισμου.
Σε όλα τα άλλα δεν βγάζω νόημα τι λες και είναι φανερή η σύγχιση σου για αυτό θα σε αφήσω να ηρεμήσεις .

Και φυσικά θα μιλάω μόνη μου και θα λέω την αλήθεια όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους .
Αν έχω κάπου λάθος εδώ είμαι να το παραδεχτώ αρκεί να μου το δείξει ο άλλος με τον τρόπο που λέει και όχι με χαρακτηρισμούς και με το να εμπλεκει άσχετα άτομα στην συζήτηση όπως έκανες και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το κάνεις γιατί μιλάς για ένα θέμα το οποίο έληξε και πήγαμε παρακάτω .
Μόνο άνθρωποι που δεν έχουν ίχνος ενσυναίσθησης καλλιεργούν θέματα που αναζωπυρωνουν αρνητικά συναισθήματα τα κάνουν αυτά και για μια ακόμη φορά τα αποφεικνυεις ..
Οι δυο μας συζητάμε που κολλάνε οι άλλοι ..

Ξέχασες να πεις και για τους άντρες που διαφωνώ ?
Επιλεκτική μνήμη λέγεται αυτό μάλλον και απουσία επιχειρημάτων ...


Αυτό ελπίζω να μην διαγραφή γιατί ο σκοπός σου αυτός , με τη αναφορά σε τριτα άτομα είναι τουλάχιστον παιδιάστικο ς😉
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης, θερμή παράκληση: Σταματήστε να χρησιμοποιείτε τον όρο «πατριάρχης» για άτομα που είναι υπέρ της πατριαρχίας. Είναι σούπερκριντζ. Άσε που με την τάση που υπάρχει σήμερα με την εισαγωγή νέων εννοιών και νεολογισμών, μπορεί να γίνει mainstream και να υιοθετηθεί κιόλας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,744 μηνύματα.
Επίσης, θερμή παράκληση: Σταματήστε να χρησιμοποιείτε τον όρο «πατριάρχης» για άτομα που είναι υπέρ της πατριαρχίας. Είναι σούπερκριντζ. Άσε που με την τάση που υπάρχει σήμερα με την εισαγωγή νέων εννοιών και νεολογισμών, μπορεί να γίνει mainstream και να υιοθετηθεί κιόλας.
Πεστα στον αρχιπατριαρχη Γκασπαρ! Ειναι αυτος που τον πρωτοχρησιμοποιησε τον ορο αυτο..σορυ! :hehe:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επίσης, θερμή παράκληση: Σταματήστε να χρησιμοποιείτε τον όρο «πατριάρχης» για άτομα που είναι υπέρ της πατριαρχίας. Είναι σούπερκριντζ. Άσε που με την τάση που υπάρχει σήμερα με την εισαγωγή νέων εννοιών και νεολογισμών, μπορεί να γίνει mainstream και να υιοθετηθεί κιόλας.
Και η πατριαρχία είναι κριντζ αλλά την χρησιμοποιούν σφόδρα. Καιρός να κανονικοποιησουμε και τη λέξη πατριάρχης.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
For starters, διαβάστε τα βασικά στοιχεία της Πατριαρχίας και την θέση του Φεμινιστικού κινήματος ως προς αυτή εδώ.

Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε επιστημονικά άρθρα, που δεν καταλαβαίνουμε, αν δεν ξέρουμε πρώτα για τι πράγμα μιλάμε.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τα πατριαρχικά δόγματα περιλαμβάνουν εξηγήσεις για το αν το σεξουαλικό φύλο καθορίζεται στη γέννηση, αν το βιολογικό φύλο είναι συνώνυμο του σεξουαλικού, αν γυναίκες και άνδρες είναι διαφορετικοί «από φυσικού τους», αν η ανδροπρέπεια είναι εγγενώς λογική ενώ η θηλυπρέπεια είναι εγγενώς συναισθηματική. Τα πατριαρχικά δόγματα περιλαμβάνουν επίσης εξηγήσεις για το αν άνθρωποι διαφορετικών φυλών είναι «από φυσικού τους» καταταγμένοι σε μια ιεραρχία, για το αν η οικογένεια είναι ο πυρήνας των ανθρώπινων κοινωνιών είναι οι βιολογικές οικογένειες, και αν ο κόσμος είναι ένα επικίνδυνο μέρος που απαιτεί οι άνδρες να δρουν ως προστάτες των γυναικών.

Ο φεμινισμός μας τα σπάει πότε πότε γιατί ίσως και να διαστρεβλώνει .

Το ότι θα στηρίξω την ελευθερία των γκέι ή των γυναικών να μη θέλουν παιδιά πχ δεν σημαίνει ότι η οικογένεια δεν ήταν κάτι σημαντικό για τον πολιτισμό και τις κοινωνίες . Ούτε είμαστε ίδιοι .

Κατ τα άλλα ούτε θα ψηφίζαμε οπότε το θεωρώ λίγο ''ανήθικο'' σαν γυναίκες να κράζουμε τα φεμινιστικά συνέχεια και να μη λέμε τίποτα καλό.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top