Πεζή Λογοτεχνία ή Ποίηση;

mariapg9017

Νεοφερμένος

Η mariapg9017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πεζή Λογοτεχνία ή Ποίηση;
Ιστορίες χαρακτήρων από την καθημερινότητά τους ή στιχοι με κρυφά και ενδιαφέροντα νοήματα;

Οι απόψεις σας με ενδιαφέρουν και περιμένω να τις ακουσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Και τα δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με την ποίηση δεν ήμουν φανατική ποτέ. Έχω συγκινηθεί με ποιήματα και κάποιοι δημιουργοί όπως ο Καβάφης με ανατριχιάζουν (θετικά:P), αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω 1 ποιητική συλλογή και να περάσω πάνω από 45' διαβάζοντάς την, όταν λογοτεχνία και βιβλία μη ποιητικά μπορώ να διαβάζω για ώρες. Έχω περάσει μέρα χωρίς να μπορώ να αφήσω 1 μυθηστόρημα (ήταν τεράστιο!) κάνοντας διακοπές μόνο για τις απαραίτητες ανάγκες και εν γένει θα με χαρακτήριζα βιβλιοφάγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Προσωπικά προτιμώ τη πεζή λογοτεχνία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ποίηση για πάντα και ποιητές της ζωής. Ποιητικοί άνθρωποι και ζωές ποίηματα, όχι αυτοί που την εξορίζουν, όχι στον Πλάτωνα που εξόρισε τους ποιητές από την Πολιτεία του, όχι και στις γυναίκες - ψυγεία που μισούν τους ποιητές, όχι και στους ποιητές του συστήματος, όχι στον νάρκισσο ποιητή που γράφει επειδή περιμένει το χειροκρότημα, όχι στον ποιητή Φανφάρα. Ναι στον πηγαίο ποιητή που αυτοψυχαναλύεται με ελεύθερους συνειρμούς. Ναι στον ποιητή που αποκηρύσει τα μισά του ποιήματα, ναι σ'αυτόν που γράφει επειδή πονάει, ναι σ'εκείνον που γράφει επειδή νοιώθει, ναι σ'εκείνον που γράφει από μίσος, ναι και σ'εκείνον που γράφει από αγάπη, όχι στους στρατευμένους ποιητές, όχι στο χλιαρό, ναι στο σουρεάλ και στο Κόκκινο ! 'Εχει και το πεζό την δικιά του ποίηση. 'Εχει και η ποίηση τους πεζούς παχύδερμους κοντυλοφόρους. Η ποίηση είναι χάρισμα αξιοζήλευτο, γιατί σε λίγες σειρές συμπυκνώνεις συναίσθημα και αλήθεια, την δική σου αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σιγουρα εγω επιλεγω Πεζη Λογοτεχνια...Ελαχιστα γνωριζω απο ποιηση,αλλα οτι εχω διαβασει δεν μου αρεσε...Οποτε η Πεζη Λογοτεχνια ειναι για μενα πιο ξεκουραστη και πιο ενδιαφερουσα για μενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κάποτε ήμουν υπέρ της ποίησης. Έχω μία τεράστια τρίτομη εγκυκλοπαίδεια ποίησης, και μία άλλη μεμονωμένη.
Αλλά όπως ειπώθηκε, άντε να διαβάσω κι εγώ μισή ώρα και κάτι.
Μου έχει συμβεί και σε μένα και όχι μόνο μια φορά, να μην μπορώ να αφήσω ένα μυθιστόρημα, και να το έχω ξεκοκαλίσει σε μία μέρα, γιατί είχε τεράστιο ενδιαφέρον.

Πάντως ψηφίζω και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Προσωπικα προτιμω την πεζη λογοτεχνια:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Τελειώνοντας ένα μυθιστόρημα σου μένει μόνο μια σκηνή κορύφωσης που βρίσκεται πάντα προς το τέλος. Ενώ ένα ποίημα, από την αρχή μέχρι το τέλος έχει πλούσια νοήματα και μπορείς να το διαβάσεις ξανά και ξανά ολόκληρο χωρίς να νιώθεις οτι χάνεις το χρόνο σου. (Με την προϋπόθεση οτι αυτό το ποίημα έχει νοήματα και δεν είναι απλό λυρικό παραλήρημα.)
Άρα, ψηφίζω ποίηση.

Απλώς ένα μεγάλο μυθιστόρημα έχει το ατού οτι σε κάνει να ταυτίζεσαι με τον ήρωα και να παρακολουθείς την ζωή του με σχεδόν κουτσομπολίστικη λεπτομέρεια- πράγμα που εμένα με χαλάει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
αγαπώ πολύ και τα δύο, όμως ο έρωτας μου είναι η ποίηση. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαγμένος

Νεοφερμένος

Ο Ψαγμένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το κάθε είδος έχει τη δική του μαγεία. Το ζήτημα είναι κατά πόσο η σοβαρή λογοτεχνία και ποίηση απασχολούν τη σύγχρονη ελληνική κοινωνία. Προσωπικά πιστεύω πως στις μέρες μας έχουμε ταλαντούχους λογοτέχνες και ποιητές, οι οποίοι, ωστόσο παραμένουν στην αφάνεια.

Υ.Γ Από τα δύο αυτά είδη έχω περισσότερη αδυναμία στην ποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.bee

Νεοφερμένος

Η Smile Honey :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Το κάθε είδος έχει τη δική του μαγεία. Το ζήτημα είναι κατά πόσο η σοβαρή λογοτεχνία και ποίηση απασχολούν τη σύγχρονη ελληνική κοινωνία. Προσωπικά πιστεύω πως στις μέρες μας έχουμε ταλαντούχους λογοτέχνες και ποιητές, οι οποίοι, ωστόσο παραμένουν στην αφάνεια.

Υ.Γ Από τα δύο αυτά είδη έχω περισσότερη αδυναμία στην ποίηση

Θα συμφωνήσω.. Αν και η ποίηση όσο υπέροχη και να είναι είναι συνήθως μικρή σε έκταση, πλούσια σε νοήματα βέβαια... Ενώ η πεζή λογοτεχνία είναι σε μια ποσότητα χορταστική! Μπορείς να κάθεσαι να διαβάσεις για ώρες μια ιστορία με πλοκή που κάθε γραμμή να σε συναρπάζει περισσότερο από την προηγούμενη σελίδα... ;)
Όλα ωραία είναι.. αρκεί να έχεις χρόνο να ασχοληθείς!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
πεζή λογοτεχνία!!:D η ποίηση δεν μου έχει προκαλέσει το ενδιαφέρον προς το παρόν..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Και τα δύο!
Αν και έχω διαβάσει περισσότερο πεζή λογοτεχνία οπότε προς τα' κει τείνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunday(atlie)

Νεοφερμένος

Η sunday(atlie) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Και τα δύο είναι υπέροχα. Είναι αναλόγως τις ώρες σου. Τι χρειάζεσαι κάθε φορά να σε καλύψει. ΈΝα μικρό ή μεγάλο ποίημα, με βαθιά νοήματα ή πεζή λογοτεχνία να σου αφήσει να σε κατευθύνει ίσως εκεί που θέλει ο συγγραφέας. Χμ.. θα διαλέξω την ποίηση όμως, χωρίς να απορρίπτω βέβαια τη λογοτεχνία. Θεωρώ ότι τα ποιήματα κρύβουν κάτι πολύ πιο ισχυρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τόσο η πεζή λογοτεχνία όσο και η ποίηση είναι μοναδική και καθεμία έχει την δική της χάρη και τα δικά της χαρακτηριστικά και σκοπούς.

Η πεζή λογοτεχνία πιστεύω έχει περισσότερο στόχο να αναδείξει κάποιες κοινωνικοπολιτικές, οικονομικές κλπ συνθήκες μιας κοινωνίας τα ήθη τα έθιμα ίσως και σε μερικές περιπτώσεις την ζωή του πρωταγωνιστή ο οποίος ταυτόχρονα είναι και ο συγγραφέας και το πως αυτός αλλά και τα υπόλοιπα πρόσωπα του διηγήματος "ζουν" διαμορφώνοντας αντιλήψεις ιδέες και αποκτούν μία στάση ζωής σε μία συγκεκριμένη εποχή. Συνήθως όλα αυτά εξαρτώνται από την εκάστοτε εποχή που εξελίσσεται υπόθεση αλλά και από το ρέμα που έχει επηρεαστεί ο συγγραφέας προκειμένου να τα περιγράψει.

Από την άλλη η ποίηση είναι περισσότερο συναισθηματική αφού μέσω από αυτήν εκδηλώνεται η συναισθηματική κατάσταση του ποιητή και μόνο αλλά και οι ιδέες, οι αντιλήψεις κλπ. Έχει να κάνει με άλλα λόγια θεωρώ με την ζωή του ποιητή και πως αυτός αντιλαμβάνεται τον κόσμο και τον εαυτό του επηρεασμένος πάντα από την εποχή αλλά και την σχολή - ρέμα της εποχής του.

:) Πάντως εάν ήταν να διαλέξω σίγουρα θα προτιμούσα ποίηση. Αν και από πεζά μου αρέσουν πολύ και οι αυτοβιογραφίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top