Πεθαίνει το Facebook; Συζήτηση για τα social media και τα φόρουμ

Ποια είναι η γνώμη σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Ναι

    Ψήφοι: 8 40.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 9 45.0%
  • Ίσως

    Ψήφοι: 2 10.0%
  • ΔΞ/ΔΑ/Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 1 5.0%

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Γιατί ενοχλεί τόσο πολυ αυτός ο τρόπος επικοινωνίας από ανθρώπους μεγαλύτερης γενιάς από εμάς και αναφέρετε τόσο χλευαστηκα ουκ ολίγες φορές πλέον εδώ μέσα; :hmm:
Δεν υπάρχει κάτι το κακό, απλά είναι κριντζ και κακόγουστο. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται και αστείο.
Σκεφτείτε δηλαδή πως κρίνει αυτή η γενιά ότι συμβαίνει στο ινστα και στο τικ τοκ ...
Αυτή η γενιά μάλλον το κρίνει ηθικά, εμείς το κρίνουμε αισθητικά.
Πότε θα συνυπάρξουν αρμονικά αυτές οι δύο γενιές χωρίς να υποβσθμιζει η μια την άλλη..
Μάλλον ποτέ αλλά γιατί σώνει και ντε να υπάρξει αυτή η αρμονία;
Ουσιαστικά γιατί δεν μπορεί η νέα γενιά να αντιληφθεί πως ένα απλό ποστ μιας "καλημέρας" μπορεί να είναι πιο όμορφο από ενα ποστ μιας πολύ σεξι ινφλουεσερ που λέγοντας "μια καλημέρα " προωθεί και το αντίστοιχο προϊόν?;)
Μήπως γιατί η παλαιότερη γενιά δεν μπορεί ν' αντιληφθεί πως λειτουργούν τα σόσιαλ και γίνεται ολίγον τι περίγελος;
Τελικά κάνουν κακό οι θείες ή η προώθηση του καταναλωτισμου σε ότι πιο δεύτερο κάποιες φορές κυκλοφορεί :hmm:
Άσχετο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Λογικό δεν είναι; Όλοι βαριομαστε κάποια στιγμή. Μήπως είναι βέβαιο ότι εγώ ή εσύ σε έναν χρόνο θα είμαστε ακόμα στο e steki;
Μωρέ εννοείται είναι λογικά. Δυστυχώς όπως και οι άνθρωποι έτσι και τα social media κάποια στιγμή πεθαίνουν. Απλά αυτά είναι συνδεδεμένα και με τα νιάτα μας, μιας που ευτυχώς ή δυστυχώς ( μάλλον δυστυχώς ) η σειρά γεννηθέντων από το 1990 και μετά και ιδίως του 2000 μεγάλωσε με τα social media. Το πρώτο που γνώρισα ήταν το Skype. Κάπου πίσω στο 2011, δεν το λες και social media ακριβώς βέβαια, κλήσεις και μηνύματα ήταν καθαρά ( απλά εκείνα τα χρόνια το Facebook είχε άθλιες κλήσεις, όχι ότι το διόρθωσε και ποτέ και έτσι όποιος είχε προσδοκίες για κλήση πήγαινε καθαρά προς Skype το οποίο έδινε και μια μοναδική δυνατότητα ομαδικών κλήσεων που το Facebook αν θυμάμαι καλά δεν είχε τότε ) και αυτό συνδέθηκε και με τα παιδικά χρόνια.

Τότε που όλοι είχαν Skype και το απόγευμα πάντα μπαίναμε και μιλούσαμε σε ομαδικές κλήσεις. Που άνοιγες το Skype και έβλεπες παντού συνδεδεμένους χρήστες. Φίλους, συμμαθητές, συγγενείς κλπ. Και τώρα μια στο τόσο το ανοίγω έτσι για τη νοσταλγία και για να το ξεσκονίσω λίγο και δεν βλέπεις τίποτα ζωντανό εκεί μέσα. Όλα έχουν εγκαταληφθεί εδώ και πολλά χρόνια ε και σε πιάνει μια απελπισία.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γιατί ενοχλεί τόσο πολυ αυτός ο τρόπος επικοινωνίας από ανθρώπους μεγαλύτερης γενιάς από εμάς και αναφέρετε τόσο χλευαστηκα ουκ ολίγες φορές πλέον εδώ μέσα; :hmm:

Σκεφτείτε δηλαδή πως κρίνει αυτή η γενιά ότι συμβαίνει στο ινστα και στο τικ τοκ ...

Πότε θα συνυπάρξουν αρμονικά αυτές οι δύο γενιές χωρίς να υποβσθμιζει η μια την άλλη..
Ουσιαστικά γιατί δεν μπορεί η νέα γενιά να αντιληφθεί πως ένα απλό ποστ μιας "καλημέρας" μπορεί να είναι πιο όμορφο από ενα ποστ μιας πολύ σεξι ινφλουεσερ που λέγοντας "μια καλημέρα " προωθεί και το αντίστοιχο προϊόν?;)

Τελικά κάνουν κακό οι θείες ή η προώθηση του καταναλωτισμου σε ότι πιο δεύτερο κάποιες φορές κυκλοφορεί :hmm:

Μεταξύ μας τώρα προτιμώ να μου λέει καλημέρα μια θεία πάρα η σούπερ Κική :P
Η επικριτικότητα της νέας γενιάς είναι τραγική. Το έχω ξανά πει. Τα βρίσκουν όλα περίεργα και κριντζ. Κι εγώ τα βρίσκω λίγο αστεία αυτά τα ποστ αλλά αν μου στείλει ένας συγγενής μου χρονια πολλά με μια τέτοια καρτουλα δε θα πω "αχ τι κακόγουστο, περίγελος έγινε " δηλαδή κάπου έλεος με το να κρίνουμε ο,τι υπάρχει .
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Η επικριτικότητα της νέας γενιάς είναι τραγική. Το έχω ξανά πει. Τα βρίσκουν όλα περίεργα και κριντζ. Κι εγώ τα βρίσκω λίγο αστεία αυτά τα ποστ αλλά αν μου στείλει ένας συγγενής μου χρονια πολλά με μια τέτοια καρτουλα δε θα πω "αχ τι κακόγουστο, περίγελος έγινε " δηλαδή κάπου έλεος με το να κρίνουμε ο,τι υπάρχει .
Άλλη μια ευαίσθητη χορδή που αγγίχτηκε σήμερα.
Προφανώς και δεν θα του πεις "ρε μπάρμπα κρίντζαρα" αλλά έχεις δικαίωμα να έχεις γνώμη. Κι ας μην του την πεις κατάμουτρα. Με το ζόρι να μας αρέσει για να μην θιχτεί; Η γνώμη πολλών είναι ότι αυτές οι εικόνες μόνο για γέλια είναι, τι να κάνουμε;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η επικριτικότητα της νέας γενιάς είναι τραγική. Το έχω ξανά πει. Τα βρίσκουν όλα περίεργα και κριντζ. Κι εγώ τα βρίσκω λίγο αστεία αυτά τα ποστ αλλά αν μου στείλει ένας συγγενής μου χρονια πολλά με μια τέτοια καρτουλα δε θα πω "αχ τι κακόγουστο, περίγελος έγινε " δηλαδή κάπου έλεος με το να κρίνουμε ο,τι υπάρχει .
Αγάπη μου γλυκιά φτάσαμε στο σημείο να επικρατούμε οτι δεύτερο πλασάρει μια τύπισσα στο ινστα, που δεν ξέρει ούτε ελληνικά να μιλάει και να χλευαζουμε μια "θειτσα" που μπορεί να μην ειναι ικανη να μετακινηθεί ακόμα και μέσα στο σπίτι της και βρήκε ένα τρόπο να περνά καλά με συνομηλίκους της ..

Οπότε ΤΙ ακριβώς συζητάμε?

Εγώ πάντως χαιρομαι που κατά κάποιον διαχωριστηκε όλο αυτό..
Ξέρω τι θα δω όταν θα μπω φεις που προσωπικά το αγαπώ γιατί δεν ξεχνώ και πόσους πελάτες μου έφερε στην επιχείρηση μου οπως και ξέρω και τι παρακμή θα δω μπαίνοντας στο ινστα ..

Ανελέητος καταναλωτισμος πλεον κυριαρχει εκεί ...

Εκεί που μπαίνω και ξεχνιέμαι καμία φορά πριν πέσω για ύπνο και θέλω να αποφορτιστω και να γελάσω ειναι το τικ τοκ ..
Απλά αγαπώ πολλά βινταεκια από εκεί :lol:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αγάπη μου γλυκιά φτάσαμε στο σημείο να επικρατούμε οτι δεύτερο πλασάρει μια τύπισσα στο ινστα, που δεν ξέρει ούτε ελληνικά να μιλάει και να χλευαζουμε μια "θειτσα" που μπορεί να μην ειναι ικανη να μετακινηθεί ακόμα και μέσα στο σπίτι της και βρήκε ένα τρόπο να περνά καλά με συνομηλίκους της ..

Οπότε ΤΙ ακριβώς συζητάμε?

Εγώ πάντως χαιρομαι που κατά κάποιον διαχωριστηκε όλο αυτό..
Ξέρω τι θα δω όταν θα μπω φεις που προσωπικά το αγαπώ γιατί δεν ξεχνώ και πόσους πελάτες μου έφερε στην επιχείρηση μου οπως και ξέρω και τι παρακμή θα δω μπαίνοντας στο ινστα ..

Ανελέητος καταναλωτισμος πλεον κυριαρχει εκεί ...

Εκεί που μπαίνω και ξεχνιέμαι καμία φορά πριν πέσω για ύπνο και θέλω να αποφορτιστω και να γελάσω ειναι το τικ τοκ ..
Απλά αγαπώ πολλά βινταεκια από εκεί :lol:
Συμφωνώ στα υπόλοιπα αλλά επειδή ανεφέρες επιχείρηση το τικ τοκ μη το γελάς καθόλου έχει απογειώσει πολλά μαγαζιά !!!!!!! Σκέψου το κι εσύ 🤗
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ στα υπόλοιπα αλλά επειδή ανεφέρες επιχείρηση το τικ τοκ μη το γελάς καθόλου έχει απογειώσει πολλά μαγαζιά !!!!!!! Σκέψου το κι εσύ 🤗
Το τικ τοκ δεν απευθύνετε στο οικονομικό target group που είναι στόχος μας πλέον, πίστεψέ με το face κάνει απίστευτη δουλίτσα γιατί η θειτσα και ο θειτσος σήμερα είναι οι "καλοι" δικοί μου πελάτες που γεμίζουν τα "δικά μου πρώτα τραπέζια " :P

Με την φύρα και τον περαστικό όπως λέμε εμείς δεν επέζησε κάνεις επαγγελματικά ;)
Εκει ειναι για άλλες επιχειρήσεις!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Η επικριτικότητα της νέας γενιάς είναι τραγική. Το έχω ξανά πει. Τα βρίσκουν όλα περίεργα και κριντζ. Κι εγώ τα βρίσκω λίγο αστεία αυτά τα ποστ αλλά αν μου στείλει ένας συγγενής μου χρονια πολλά με μια τέτοια καρτουλα δε θα πω "αχ τι κακόγουστο, περίγελος έγινε " δηλαδή κάπου έλεος με το να κρίνουμε ο,τι υπάρχει .
Για πες, τι κρίνεις εσύ συνήθως;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Για πες, τι κρίνεις εσύ συνήθως;
Τη νέα τάση, επίσης των νέων, να πετάνε αγγλικές φράσεις καθώς μιλάνε , λες και μόλις γύρισαν από την Οξφόρδη ενώ μένουν στα Μελίσσια Αττικής.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μέσο επικοινωνίας δεν είναι το fb; Τι πιο λογικό από το "καλημέρα, καλησπέρα, ο Θεός και η Παναγιά μαζί σου" (αναλόγως την ηλικία και τον τρόπο έκφρασης).
Κι εγώ έχω συμμετάσχει σε συζητήσεις, αλλά να νομίζουμε ότι κάτι κάνουμε ή θα αλλάξουμε τον κόσμο από εκεί... είναι προβληματικό.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Προβλήματα μεγάλης εμβέλειας στο Instagram με πολλούς λογαριασμούς να έχουν πέσει. Καμμία θέση ακόμα από την εταιρεία για τα συμβάντα.

Μακάρι να τα κλείσουν όλα να ησυχάσουμε. Μετά σειρά και το tik tok να ξεβρωμίσει ο κόσμος των σοσιαλ. Πάντα πίστευα ότι χειρότερα από το Facebook δεν θα υπάρξει ποτέ και έπεσα εντελώς έξω. Πρώτα το ινστα και έπειτα το κριντζ τοκ που σπάει όλα τα κοντέρ ανοησίας. Παρακαλώ κλείστε τα.

 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ένα νέο δεδομένο του twitter αλλάζει τα δεδομένα για το facebook {;}

Εδώ και λίγες ημέρες το twitter ανήκει στον Elon Musk.

Σήμερα έσκασε η είδηση ότι:

BREAKING: Twitter will charge $20 a month for verification badge

Υπενθυμίζω ότι ο Muskθα διώξει τους ανώνυμους λογαριασμούς και τα bot μέσα εκεί κάτι το οποίο σημαίνει ότι το twitter θα έχει ακόμη μικρότερο κοινό, αφού σήμερα μετράει γύρω στους 211 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες.

Πάντως αν ισχύουν τα 20$ εγώ θα το γυρίσω στο facebook
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Το Twitter έχει γίνει άντρο του κάθε ακραίου που νομίζει ότι στο όνομα της ελευθερίας του λόγου μπορεί να προσβάλει και να πληγώνει ανθρώπους. Καλύτερα να κλείσει να τελειώνουμε.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το Twitter έχει γίνει άντρο του κάθε ακραίου που νομίζει ότι στο όνομα της ελευθερίας του λόγου μπορεί να προσβάλει και να πληγώνει ανθρώπους. Καλύτερα να κλείσει να τελειώνουμε.
καλά ναι, αν και τουιτερας ειναι ένα μέσο τοξικό και ανώνυμο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Σε πρόσφατο πέρασμα από τα παλιά social media είδα ότι το MySpace δεν λειτουργεί πια, βγάζει inactive status ενώ στην σελίδα της βικιπαίδειας πλέον υπάρχει το " MySpace was...."

Μάλλον πρέπει να το έκλεισαν, τέλος εποχής λοιπόν για ένα από τα πρώτα social media που κυριάρχησαν σε μαζικό επίπεδο. Από προηγούμενα περάσματα μου για να δω τι παίζει εκεί διαπίστωσα πως έτσι κι αλλιώς χρόνια τώρα έχει πεθάνει το παλιό MySpace που ήταν καθαρό social media. Τώρα είχε γίνει κάτι σε στυλ σόσιαλ για μουσικούς και έτσι, δεν με κέρδισε το ενδιαφέρον. Ίσως και καλλίτερα που το έκλεισαν

-hi5 καλά εκεί γίνεται ο κακός χαμός, πλέον έχει οριακά μετατραπεί σε dating app και δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.

-Friedster, κλειστό από το 2018.

Τέλος εποχής για τα παλαιάς γενιάς social media. Σύντομα έρχεται και το facebook.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Θα κλείσουν το twitter και το facebook και δη σύντομα; Ούτε καν; :P
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
πάντως.... δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι. θέλω να πω, ότι εφόσον αυτά που βλέπουμε στο facebook ή το twitter είναι το feed από τις επαφές μας, και παρόλα αυτά δεν μας αρέσει, κάτι δεν κάνουμε εμείς σωστά. :whistle:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Θα κλείσουν το twitter και το facebook και δη σύντομα; Ούτε καν; :P
Το Twitter όχι. Έχει ζωή ακόμα, πως θα ικανοποιούνται όλοι οι wannabe δημοσιοκάφροι υπερεπαναστάτες του καναπέ; Για εμένα δεν είναι καν σοσιαλ αυτό το πράγμα.

Το facebook πρακτικά έχει πεθάνει καιρό τώρα λόγω του ότι έχασε τη νεολαία. Μένει να ξεφουσκώσει και η μόδα των Thank you Next που είναι η τελευταία αναλαμπή του στη νεολαία και μετά την έχασε για πάντα. Για λουκέττο όμως όχι ακόμα. Θεωρώ άλλη μία δεκαετία ζωής την έχει, θα το κρατάνε οι 50αρηδες που θα μαλώνουν για τα κομματικά κάτω από χαζοσελίδες στυλ πάμε γερά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top