• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίεργη ουλή

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ειχα παρατηρήσει κατι μήνες τώρα μια λεπτη σαν σκια καθετη ευθεία που ξεκίναγε λιγο κατω απο τον αφαλό. Απορουσα με το τι ειναι λέω λογικα καποια φλέβα θα ναι γιατι εχω αρκετα ανοιχτο και διάφανο δέρμα αν και μου φαινόταν περίεργο γιατι δεν το χα ξαναδει και ειμαι σιγουρη για αυτο.
Σημερα παρατήρησα πως αυτο το σκούρο πράγμα έχει ανοίξει και επεκταθεί. Δεν ειναι φλέβα σίγουρα. Ουτε ραγάδα ειναι, έχω ραγάδες στους γλουτούς και ξερω πως ειναι. Αλλα μοιαζει με καποιο περίεργο ειδους ουλης.
Ειμαι πολύ αδύνατη δεν έχω χάσει ή παρει βαρος. Δεν ειναι απο χτύπηγα ή επέμβαση στο σημείο αυτο. Και εχει και χρονια ολοκληρα να με δει ο ηλιος ! Οποτε κάποια βλάβη που προκλήθηκε απο τον ήλιο δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι.
Ξερει καποιος να μου πει τι μπορει να ειναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ, ευγενικά στο λέω και μην περιμένεις απο εδώ σοβαρές απαντήσεις. Ο γιατρός θα σου κάνει μια σωστή διάγνωση παρά από ένα τυχαίο στο διαδίκτυο.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ, ευγενικά στο λέω και μην περιμένεις απο εδώ σοβαρές απαντήσεις. Ο γιατρός θα σου κάνει μια σωστή διάγνωση παρά από ένα τυχαίο στο διαδίκτυο.
καλα και για αλλα θεματα εχω παει και πιστεψε με δεν τα ξερανε καν! Και μαλιστα προβληματα που βγαζαν ματι και σφυραγαν αδιαφορα γιατι δεν ειχαν απαντηση. Αν παω για αυτο που ισα που φαινεται πιστευεις θα ασχοληθουν; Μονο για καμια ελια ξερουν να σου πουν τιποτα αλλο.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Πήγες σε γιατρό άλλης ειδικότητας πέρα από δερματολόγο; Υπάρχουν και οι γαστρεντόλογοι και οι ενδοκρινολόγοι. Γενικά ζητάς και δεύτερη και τρίτη γνώμη. Αν δεν ξέρουν ούτε και αυτοί τότε σηκώνω τα χέρια μου. Υπάρχει και η επιλογή βιοψίας δέρματος αλλά μην σε παίρνω στο λαιμό μου μόνο αν το προτείνει και ο γιατρός ως τελευταία λύση.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Σίγουρα να πας σε γιατρό. Ούτε εγώ έχω καλή εικόνα για τους δερματολόγους, αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι. Εγώ στη θεση σου θα πήγαινα πρώτα σε έναν παθολόγο που εμπιστεύομαι. Επίσης ρώτησε και κάποιο φαρμακοποιό δείχνοντας την ουλή.

Μήπως είχες κάποιο έκζεμα στην περιοχή και σου άφησε σημάδι;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι όπως το περιγράφεις δεν φαίνεται να είναι κάτι το ανησυχητικό.

 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ειχα παρατηρήσει κατι μήνες τώρα μια λεπτη σαν σκια καθετη ευθεία που ξεκίναγε λιγο κατω απο τον αφαλό. Απορουσα με το τι ειναι λέω λογικα καποια φλέβα θα ναι γιατι εχω αρκετα ανοιχτο και διάφανο δέρμα αν και μου φαινόταν περίεργο γιατι δεν το χα ξαναδει και ειμαι σιγουρη για αυτο.
φοράς τζίν ή στενά παντελόνια;
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
oχι !αν σου πω οτι μονο κολαν φοραω
το μονο που σκεφτομαι ειναι πως εχω το λαπτοπ στα ποδια μου ή και στην κοιλια μου πολλες φορες στο κρεβατι αλλα μπορει αυτο να κανει μονιμη βλαβη;
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
εχω ακούσει ότι έχουν πάθει ήπιου βαθμού έγκαυμα από το συγκεκριμένο τρόπο χρήσης του λαπτοπ.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Πιθανο αλλα εγω δεν εχω παθει εγκαυμα ειναι μια ευθεια γραμμη και εχει ενα χρωμα πως να το πω σαν "σκιά" και με πολυυυυ μεγαλη παρατήρηση μοιαζει να κανει ενα βαθουλωμα και να ναι καποιο ειδος ουλης αλλα αυτο υπο συγκεκριμενο φως δεν μπορεις να το δεις ευκολα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τραυματικο ειναι παιδιά απο τριβή. Ουλωδησ ιστός
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Απο τριβή στα ρούχα
ειναι επιφανειακό όποτε θα φύγει
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
κανα 6μηνο υπαρχει ομως γιατι ως τωρα δεν εφυγε;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κανένας δε μπορεί να πει σίγουρα αλλα αφού δεν επηρεάστηκε σε μεγάλο πάχος του δέρματος θα αναγεννηθεί ακόμα και ας αργήσει.
Δε ξέρω ενδοκρινολόγο γενικα 🙁
@@airtrelomike1
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τις προάλλες διάβαζα για την linea alba και εντελώς τυχαία έπεσα πάνω στην linea negra η οποία ακούγεται ακριβώς σαν αυτό που περιγράφεις αλλά εμφανίζεται συχνότερα στις έγκυες. Λένε ότι είναι ορμονικό. Μην ακούς τον φόκο και πήγαινε να δεις δερματολόγο ή ενδοκρινολόγο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάνει βαθουλωμα είναι τραυματικο και με την περιγραφη και την θέση κατάλαβα οτι η γραμμη ειναι εγκάρσια.


σε καθε περίπτωση συμφωνώ με την nelliel να πας σε έναν δερματολόγο αρχικα και μετα αν κρίνει θα σε παραπεμψει αυτος, το λέει πανω πάνω και το φόρουμ οτι γράφονται εδώ δεν ειναι επίσημες ιατρικες συμβουλές

το να παει κάποιος σε παθολόγο ή γενικό ιατρό που να τον παραπέμψει ύστερα ειναι πιο σωστο σλλα ειναι επιπλέον λεφτά απο επισκέψεις ιατρών που μπορεί να παίρνουν απο 30 έως 50 ευρω την επίσκεψη ..

ο δερματολόγος θα μπορεί να κρίνει αν ειναι τοπική η συστηματική βλάβη , να κρίνει αν το σημάδι ειναι ύποπτο, να σου γράψει κάποια αλοιφή να φύγει αυτο πιο γρήγορα ή αν χρειαστεί να σε παραπεμψει σε λοιπή ειδικότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Τις προάλλες διάβαζα για την linea alba και εντελώς τυχαία έπεσα πάνω στην linea negra η οποία ακούγεται ακριβώς σαν αυτό που περιγράφεις αλλά εμφανίζεται συχνότερα στις έγκυες. Λένε ότι είναι ορμονικό. Μην ακούς τον φόκο και πήγαινε να δεις δερματολόγο ή ενδοκρινολόγο.
και εγω οταν το ειδα αρχικα αυτο θύμιζε αλλα δεν ειχα ιδεα πως λεγεται για να το βαλω στο google, ευχαριστω για την πληροφορια ! την φωτο αυτην την βρήκα στο google και μοιαζει αρκετα με αυτο που εχω απλα ειναι ακριβως στην ευθεια απο τον αφαλο σε εμενα ενω στην κοπελα ειναι λιγο προς τα δεξια οπως βλεπουμε την φωτο, επισης εμενα δεν ειναι και τοσο εντονο ! Απιστευτο δεν ειναι αφου δεν ειμαι εγκυος (ουτε και ημουν ποτε ) να εχω τετοιο πραγμα; Επισης ειμαι και πολυ ανοιχτοχρωμη στο δερμα δεν ειμαι καμια σκουροχρωμη κοπελα.
1602781998439.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας ευχαριστω για την βοηθεια αλλα πραγματικα δεν νομιζω καποιος γιατρος να ασχοληθει, θα με πουν ψωναρα κατα πασα πιθανότητα. Για πολυ ακραια και σοβαρα προβλημα και δεν ασχολουνται δυστυχως (τουλαχιστον αυτο λεει η εμπειρια μου) οι δερματολόγοι δεν νομιζω να κατσουν να ασχοληθουν με αυτο ΕΙΔΙΚΑ στο δημοσιο.Σε ιδιωτη τωρα να παω για αυτο το λογο; Λεω απλα να βαλω μια κρεμα αναπλασης και ευχομαι να μην προχωρησει και αλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
και εγω οταν το ειδα αρχικα αυτο θύμιζε αλλα δεν ειχα ιδεα πως λεγεται για να το βαλω στο google, ευχαριστω για την πληροφορια ! την φωτο αυτην την βρήκα στο google και μοιαζει αρκετα με αυτο που εχω απλα ειναι ακριβως στην ευθεια απο τον αφαλο σε εμενα ενω στην κοπελα ειναι λιγο προς τα δεξια οπως βλεπουμε την φωτο, επισης εμενα δεν ειναι και τοσο εντονο ! Απιστευτο δεν ειναι αφου δεν ειμαι εγκυος (ουτε και ημουν ποτε ) να εχω τετοιο πραγμα; Επισης ειμαι και πολυ ανοιχτοχρωμη στο δερμα δεν ειμαι καμια σκουροχρωμη κοπελα.
View attachment 71643
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας ευχαριστω για την βοηθεια αλλα πραγματικα δεν νομιζω καποιος γιατρος να ασχοληθει, θα με πουν ψωναρα κατα πασα πιθανότητα. Για πολυ ακραια και σοβαρα προβλημα και δεν ασχολουνται δυστυχως (τουλαχιστον αυτο λεει η εμπειρια μου) οι δερματολόγοι δεν νομιζω να κατσουν να ασχοληθουν με αυτο ΕΙΔΙΚΑ στο δημοσιο.Σε ιδιωτη τωρα να παω για αυτο το λογο; Λεω απλα να βαλω μια κρεμα αναπλασης και ευχομαι να μην προχωρησει και αλλο.
Μη σκέφτεσαι τι θα πουν. Το σώμα σου και την υγεία σου τα θέτεις πάνω από το τι θα πουν. Από οτι διάβασα μπορεί να οφείλεται και σε αυξομείωση βάρους, ορμονικές διαταραχές, ακόμα και καρκίνο. Όπως βλέπεις μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά μπορεί και να είναι κάτι πολύ σοβαρό. Από την στιγμή που εμφανίστηκε χωρίς να είσαι έγκυος, μια επίσκεψη σε ειδικό δεν βλάπτει. Μακάρι να είχα δει γιατρό όταν έπρεπε και όχι 1 χρόνο αργότερα. Δεν θα είχα θέμα με το χέρι μου τώρα και θα είχα γλυτώσει ίσως και 2 χειρουργεία. Αλλά όχι, έφτασα στο αμήν όταν ήταν ήδη αργά. Φιλική συμβουλή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top