Περί πληθυντικού ευγενείας

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Οπως σου είπα και πριν είμαι ένας, και όχι δύο. :)
Και το αν σέβεσαι κάποιον δεν το δείχνεις με τον πληθυντικό αλλά με άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Οπως σου είπα και πριν είμαι ένας, και όχι δύο. :)
Και το αν σέβεσαι κάποιον δεν το δείχνεις με τον πληθυντικό αλλά με άλλα πράγματα.

συμφωνώ, και εγώ είχα έναν απίστευτο καθηγητή που, ενώ του μιλούσαμε στον ενικό (αυτός μας το ζήτησε), τον σεβόμασταν παράλληλα, όταν ήθελε να παραδώσει μάθημα κάναμε ησυχία.:)

επίσης τον συμπαθούσαμε πολύ γιατί ήταν πάντα εκεί να μας προσφέρει ψυχολογική βοήθεια όταν "καταρρέαμε" λόγω τρίτης λυκείου

θέλω να πω ότι ο σεβασμός είναι κάτι που μπορείς να το δείξεις μέσα από πράξεις, όχι από έναν κρύο πληθυντικό ευγενείας. Άλλωστε είναι λίγο υποκριτικό, μπροστά προβάλλεις έναν πληθυντικό ευγενείας και πίσω μπορεί να λες τα μύρια όσα(όπως κάνουν πολλές φορές οι μαθητές στο σχολείο). αυτό δεν είναι σεβασμός, είναι κάτι πολύ επιφανειακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για τον πληθυντικο ευγενειας εχουμε ''συζητησει'' και σε αλλες περιπτωσεις ....Οι αποψεις μου γνωστες δεν θα τις επαναλαβω...οι αποψεις σας επισης ''εντελως ακριβοδικαιες , αντικειμενικες ,ευγενικες,σωστες και εκ του ασφαλους '' ....και δεν με ενδιαφερουν ...Εφεξης θα σας αγνοω.Προτιμω να συνομιλω με ανθρωπους επι ''ισοις οροις''.
.

Παρόλο που βγαίνω οφφ τόπικ, πρέπει οπωσδήποτε να πω πως είναι πάντα πολύ βολικό, όταν δεν έχουμε επιχειρήματα, να κατηγορούμε την δήθεν ανώτερη θέση κάποιου για να αποφύγουμε να πούμε πως δεν έχουμε τι να απαντήσουμε. Όταν μάλιστα μιλάμε απλώς για ένα φόρουμ, το να μη θεωρεί κάποιος τον εαυτό του ισάξιο με κάποιον που απλώς ελέγχει την σωστή λειτουργία του τελευταίου, είναι το λιγότερο ..ενδεικτικό του ότι προφανώς υπάρχει κάποιο άλλο προσωπικό ζήτημα που ενοχλεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν είναι ανάγκη να οξύνονται τόσο πολύ τα πνεύματα. Καλό είναι να μη μεταφέρονται διαφωνίες άλλων θεμάτων σε άσχετα θέματα...
If you know what I mean ;)

Για να μπω στο θέμα, με βρίσκει τελείως αντίθετο η στάση του Cacofonix. Και είναι υποκριτικό να λέει κάποιος ότι «ο πληθυντικός δεν υπήρχε στην Ελληνική γλώσσα» ενώ έχει δεχθεί αβίαστα ξενόφερτα στοιχεία τα οποία αλλοιώνουν πραγματικά το χαρακτήρα της παιδείας μας. Μπορεί παλιότερα να μην υπήρχε πληθυντικός, αλλά ο πιο νέος δεν είχε το δικαίωμα να μιλήσει σε μια συγκέντρωση όπου ήσαν μεγαλύτεροι και οι μαθητές έτρωγαν απίστευτο ξύλο για να μάθουν γράμματα. Μην επικαλούμαστε το παρελθόν μόνο όταν μας συμφέρει...

Αν και ξενόφερτος λοιπόν, ο πληθυντικός ευγενείας έχει γίνει αναπόσπαστο μέρος του γλωσσικού μας πολιτισμού και έχει πλέον αφομοιωθεί από όλους μας. Προσωπικά, δεν είμαι λάτρης τους και πολλές φορές μιλώ στον Ενικό σε μεγαλύτερους ανθρώπους όταν βλέπω ότι έχω τη δυνατότητα. Σε ένα ταξιτζή π.χ. μπορεί να μιλήσω στον Ενικό αν τον βλέπω ότι τον αποδέχεται. Γενικά προσπαθώ να καταλάβω τί θέλει ο καθένας και πράττω αναλόγως. Μπορεί π.χ. να μιλάω σε κάποιον στον πληθυντικό και να μου ζητήσει να του μιλώ στον Ενικό. Αντίθετα, μπορεί να πάρω πολύ θάρρος και να μιλήσω στον Ενικό σε κάποιον και φυσικά μετά να σεβαστώ την επιθυμία του να του μιλώ στον Πληθυντικό... Πάντως σε ανώτερό μου στο στρατό, κι αν είναι ΕΠΟΠ, δε θα μίλαγα στον Ενικό «από μαγκιά»... Θέλω να σέβομαι το αξίωμά του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλό είναι να μη μεταφέρονται διαφωνίες άλλων θεμάτων σε άσχετα θέματα...
Η ένστασή μου αφορούσε αυτό και μόνον το θέμα: Περί πληθυντικού ευγενείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ανώτερος το κατακάθι της κοινωνίας, μάλιστα. Τον σεβασμό θα τον δείξεις με άλλους τρόπους, όχι με το να μιλάς στον πληθυντικό. Ενα βλάκα έβλεπα, όχι 10. ;)
Αφού είστε τόσο υποκριτές και θέλετε να σας μιλάμε στον πληθυντικό, θα το κάνουμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει και ότι σας σεβόμαστε. Ερχεται ο πρόεδρος της ομάδας και του λένε κάποιοι γλύφτες, τι κάνετε κύριε πρόεδρε; Εγώ ξέρω ότι τον βαφτίσανε Νίκο, όχι κύριο πρόεδρο.
Ολοι οι άνθρωποι είναι ΙΣΟΙ. Με τους μαθητές μου κάνω και πλάκα, όταν πρέπει όμως κάνουμε μάθημα. Γενικά έχουν πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας. Και όποτε έχει καλό καιρό πηγαίνουμε για αθλοπαιδείες και για μπύρες ή ρακόμελα. Δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν. Τους απαγορεύω να μου μιλάνε στον πληθυντικό, θέλω να με βλέπουν ως φίλο τους, όχι ως μπαμπούλα.
Δε μου λέτε, όταν κάνετε γραμματική σας μαθαίνουν για πληθυντικό ευγενίας; Γιατί στη γερμανική γλώσσα τους το μαθαίνουν. Εκτός αν έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα και πρέπει να ρωτήσω κάποιον φιλόλογο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μερικές φορες βγαίνει αυθόρμητα να μιλάμε σε κάποιον στον πληθυντικό. Πρόκειται για μία σύμβαση, που κάτι δηλώνει έστω και ασυνείδητα. Της έχει αποδωθεί μία συγκεκριμένη χροιά που εξυπηρετεί κάποιους κοινωνικούς κανόνες. Δεν το θεωρω κακό. Κακό , όμως, θεωρώ να διατηρείται ο πληθυντικός μεταξύ συναδέλφων πχ, με στόχο το να κρατήσει ο ένας τον άλλον σε απόσταση. Η απόσταση, στην περίπτωση που είναι επιθυμητή, μπορεί να κατοχυρωθεί με τη συμπεριφορά εκάστου. Αν και, σε ανάλογη περίπτωση, καλό θα ήταν να την ξεπερνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κατα κυριο λογο χρησιμοποιω ενικο αριθμο και επισης δειχνω πως ο πληθυντικος ευγενειας δε με αφορα και απο τους αλλους προς εμενα ανεξαρτητως ηλικιας. Δεν απαιτησα ποτε απο κανεναν να μου απευθυνθει στον ενικο, αλλα το εχω επιδιωξει με τον τροπο μου.
Επισης σεβομαι τα ορια του αλλου και του απευθυνομαι καθ' οπως η κατασταση το επιβαλλει.
Προσωπικα, θεωρω πως ο πληθυντικος ευγενειας δε δηλωνει σε καμμια των περιπτωσεων σεβασμο, καλους τροπους και τα συναφη, απο τη στιγμη που πιστευω πως εκφερεται με σκοπο το "φαινεσθαι".
Τον χρησιμοποιω δε σκοπιμως στις περιπτωσεις που θελω για συγκεκριμενους λογους να θεσω τον αλλο σε αποσταση, διοτι υπαρχουν και εκεινες οι περιπτωσεις ατομων οπου αντιλαμβανονται λαθεμενα τη χρηση του ενικου και δημιουργουνται παρεξηγησεις, το οποιο αυτο γεγονος οφειλεται βεβαιως στην ελλειπη παιδεια.

Να παρατηρησω δε και κατι περι καθηγητων που δεν αρεσκονται στον πληθυντικο ευγενειας και στην ενσταση καποιων πως αυτο δηλωνει ελλειψη παιδειας, οτι δεν εχει καμμια σημασια να σου απευθυνεται ο μαθητης στον πληθυντικο, οταν δε σεβεται τον ευαυτο του και τον καθηγητη του κατα τη διαρκεια του μαθηματος μεσω καποιων αλλων συμπεριφορων.
Η σοβαροφανεια δεν ειναι ενδειξη παιδειας παρα θα ελεγα το ακριβως αντιθετο.
Δε θεωρω κανεναν ανωτερο αλλα ουτε και κατωτερο για να τους διαχωριζω. Εαν θελω να ειμαι ευγενικη απεναντι στους αλλους, μπορω και μεσω της χρησης του ενικου αριθμου. Οπως επισης ειναι πολυ ευκολο να προσβαλλεις καποιον αλλο χρησιμοποιωντας τον πληθυντικο ευγενειας.
Γι αυτο καλο θα ηταν να μας ενδιαφερει η ουσια, παρα η επιφανεια και το περιτυλιγμα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Με πήρε το απόγευμα μια κυρία από ένα call center για να μου πουλήσει μια υπηρεσία της Wind. Ηξερε όλα μας τα στοιχεία. Επειδή τις τελευταίες μέρες αυτό το θέμα μας έχει κουράσει αφάνταστα, της ζήτησα ευγενικά τα στοιχεία της και της είπα ότι την επόμενη φορά που θα ξαναενοχλήσουν από την Wind τα στοιχεία της θα κοινοποιηθούν στις αρμόδιες αρχές. Η εν λόγω κυρία, μου μιλούσε στον πληθυντικό και όταν της είπα ότι θα ειδοποιηθούν οι αρχές και ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο κλπ κλπ άρχισε να με βρίζει. Δυστυχώς δεν έχω καμία δικαιοδοσία για καταγραφή συνομιλίας χωρίς τη συγκατάθεση του συνομιλητή.
Πληθυντικός ευγενίας και πράσινα άλογα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Με πήρε το απόγευμα μια κυρία από ένα call center για να μου πουλήσει μια υπηρεσία της Wind. Ηξερε όλα μας τα στοιχεία. Επειδή τις τελευταίες μέρες αυτό το θέμα μας έχει κουράσει αφάνταστα, της ζήτησα ευγενικά τα στοιχεία της και της είπα ότι την επόμενη φορά που θα ξαναενοχλήσουν από την Wind τα στοιχεία της θα κοινοποιηθούν στις αρμόδιες αρχές. Η εν λόγω κυρία, μου μιλούσε στον πληθυντικό και όταν της είπα ότι θα ειδοποιηθούν οι αρχές και ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο κλπ κλπ άρχισε να με βρίζει. Δυστυχώς δεν έχω καμία δικαιοδοσία για καταγραφή συνομιλίας χωρίς τη συγκατάθεση του συνομιλητή.
Πληθυντικός ευγενίας και πράσινα άλογα....
Καλά, εκτός από τον πληθυντικό ευγενείας (¨κασετοποιημένη¨ ευγένεια, τα πρώτα δευτερόλεπτα προσπαθείς να καταλάβεις αν σου μιλάει άνθρωπος ή κασέτα) , καλό είναι οι υπάλληλοι των call center να τηρούν και κάποιους άτυπους κανόνες ευγενείας,και αυτά τα δύο να συνάδουν... δεδομένου ότι πολλές φορές παίρνουν μεσημεριάτικο, σε βρίσκουν ή μπουκωμένο ή ξαπλωμένο...;)
Αλλά, απ'την άλλη μεριά, και αυτοί υπάλληλοι είναι, δεν μπορείς να τους το προσάψεις κιόλας...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα στο οτι ο πληθυντικος ευγενειας..ειναι τυπος και μονο τυπος..τιποτα απολυτως δεν δηλωνει απο αποψη σεβασμου.Εγω τον χρησιμοποιω βασικα σε ατομα που δεν γνωριζω καθολου,μπας και παρεξηγηθουν..και τον κοβω αμεσως οταν δω οτι ολα ειναι οκ.Μαλιστα,σε γνωστους, τον χρησιμοποιω εκει που θελω να δηλωσω..οτι τελειωσαν τα πολλα πολλα μεταξυ μας...και βασικα..δεν τον σεβομαι.,το εντελως αντιθετο δηλαδη..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Καλά, εκτός από τον πληθυντικό ευγενείας (¨κασετοποιημένη¨ ευγένεια, τα πρώτα δευτερόλεπτα προσπαθείς να καταλάβεις αν σου μιλάει άνθρωπος ή κασέτα) , καλό είναι οι υπάλληλοι των call center να τηρούν και κάποιους άτυπους κανόνες ευγενείας,και αυτά τα δύο να συνάδουν... δεδομένου ότι πολλές φορές παίρνουν μεσημεριάτικο, σε βρίσκουν ή μπουκωμένο ή ξαπλωμένο...;)
Αλλά, απ'την άλλη μεριά, και αυτοί υπάλληλοι είναι, δεν μπορείς να τους το προσάψεις κιόλας...:/:
Και γω έκανα μια περίοδο αυτή τη δουλειά, έστω και για 3-4 μέρες. Οταν όμως κατάλαβα ότι ΟΛΟΙ ενοχλούνται από αυτούς, παραιτήθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Και γω έκανα μια περίοδο αυτή τη δουλειά, έστω και για 3-4 μέρες. Οταν όμως κατάλαβα ότι ΟΛΟΙ ενοχλούνται από αυτούς, παραιτήθηκα.
Είχα κάνει μια απόπειρα να κάνω αυτή τη δουλειά, που κράτησε μόλις μια μέρα...;)
Είχα σχολάσει θυμάμαι μέσα στην κατάθλιψη, μέσα στα υπαρξιακά-συνειδησιακά (προσπαθούσα να προωθήσω κάτι εντελώς κακαίσθητες παπαριές στον κοσμάκη ), μην σου πώ ότι τα έβαλα και με τον εαυτό μου χρεώνοντας μου ως αδυναμία την έλλειψη προωθητικού παρλάρε...οι άλλες τριγύρω ¨κένταγαν¨, η ψεύτικη μπουρ -μπουρ-μπουρ πάρλα των πωλητών -κατά κανόνα- που σε παίζουν μονότερμα...
το να σέβεσαι το ¨όχι¨ του συνομιλητή και να είσαι straight στην προκειμένη δουλειά είναι μείον, πρέπει να του κατσικωθείς με μια ακατάσχετη πάρλα... αναξιοπρεπές το θεωρώ... αλλά δεν κακίζω και όσους λόγω ανάγκης το κάνουν...
:sorry::offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Και γω είχα μεγάλη ανάγκη τα χρήματα εκείνη την περίοδο αλλά κατάλαβα ότι ενοχλούσα τον κόσμο, όσο ευγενικός και αν ήμουνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλως ή κακως, δεν κανουν ολοι για πωλητες ασχετως ευγενειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Η προώθηση αφορούσε υπηρεσίες της Vivodi. Πώς να πουλήσεις μέσω telemarketing όταν ήταν ΜΑΚΡΑΝ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Καλως ή κακως, δεν κανουν ολοι για πωλητες ασχετως ευγενειας.
Συγκερασμός ευγένειας, με καλώς ή κακώς εννοούμενη ¨αυθάδεια¨... ( :hmm: δύσκολοοοοοοο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
οι οποιοι ως υπευθυνοι εκπαιδευτικοι με μερακι και ζηλο μας εμαθαν και τον πληθυντικο ευγενειας που, ναι, διαθετει η γλωσσα μας....
Αααααακριβώς!!!! :D

O πληθυντικός της Ευγενίας, αν και ενεργητικά προθετικός, φανέρωνε διπλόμορφη μεσοπαθητική αδημονία!!! Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ (ούτε κι εκείνη βέβαια) όταν μου είπε: κύριε Άκη, μπορώ να σας πάρω μια..... :eek:

Άμα ξέρει ο άλλος να χρησιμοποιεί σωστά τον....πληθυντικό, γίνεσαι "χαλί" και τον αφήνεις να ...πάρει ότι θέλει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Αααααακριβώς!!!! :D

O πληθυντικός της Ευγενίας, αν και ενεργητικά προθετικός, φανέρωνε διπλόμορφη μεσοπαθητική αδημονία!!! Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ (ούτε κι εκείνη βέβαια) όταν μου είπε: κύριε Άκη, μπορώ να σας πάρω μια..... :eek:

Άμα ξέρει ο άλλος να χρησιμοποιεί σωστά τον....πληθυντικό, γίνεσαι "χαλί" και τον αφήνεις να ...πάρει ότι θέλει! ;)
χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!!!:hehe:
Αγαπημένε daemon, έχω ανάλογη εμπειρία με τον λεγόμενο
¨αφροδισιακό-πληθυντικό¨ ή αλλιώς ¨πληθυντικό της Δή-μητρας Ματσούκα¨... (βλ. ¨κύριε Μάάάνοοοοο...¨)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Οι Γερμανοί δεν είναι για φίλημα
Αναστάτωση έχει προκληθεί από την αύξηση των φιλιών στα γραφεία...

Στις πολλές μορφές τρομοκρατίας, οι γερμανοί ειδικοί των σωστών τρόπων προσέθεσαν ακόμη μία: τα φιλιά μεταξύ συναδέλφων στο γραφείο. Η γερμανική Εταιρεία Σωστής Συμπεριφοράς επισημαίνει ότι η ανταλλαγή ασπασμών ανθεί τα τελευταία χρόνια στους χώρους εργασίας, όπου γυναίκες φιλούν γυναίκες και άνδρες φιλούν γυναίκες - και μάλιστα σταυρωτά στα μάγουλα, όπως έμαθαν τον υπόλοιπο κόσμο οι Γάλλοι.
Το ζήτημα μπορεί να γίνει αντιληπτό στις πραγματικές του διαστάσεις μόνο εάν ληφθεί υπόψη ότι οι γερμανοί εργαζόμενοι μπορούν να περάσουν ολόκληρη την εργασιακή τους ζωή μιλώντας μεταξύ τους στον πληθυντικό ευγενείας αντί στον ενικό της οικειότητας. Η άνθηση του φιλιού επομένως απειλεί να διασαλεύσει την εργασιακή τάξη, με δεδομένο ότι οι Γερμανοί μαθαίνουν στο σχολείο να κρατούν αποστάσεις όταν χαιρετούν έναν ξένο και να περιορίζονται σε μια τυπική χειραψία γέρνοντας ελαφρώς προς τα εμπρός το κεφάλι τους. Η Εταιρεία Σωστής Συμπεριφοράς υποστηρίζει ότι δεν έδρασε αυτοβούλως. Σύμφωνα με τον επικεφαλής της, τους τελευταίους μήνες έχει λάβει πολλά μηνύματα από πολλούς πολίτες που ζητούν να μάθουν πώς πρέπει να αντιδράσουν εάν επιχειρήσει κάποιος να τους φιλήσει όταν τους χαιρετά. «Η απάντηση είναι μία: δεν πρέπει να ανταλλάσσουν φιλιά - τουλάχιστον όχι στο γραφείο» δηλώνει στους «Τάιμς» ο Χανς Μίκαελ Κλάιν. Και προσθέτει: «Πολλοί υποψιάζονται ότι στο φιλί υπάρχει, ή μπορεί να υπάρχει, ένα στοιχείο ερωτισμού. Αλλοι εκνευρίζονται όταν τους φιλάει ο άλλος. Είναι μια μορφή τρομοκρατίας. Στη δουλειά, η σωστή συμπεριφορά επιβάλλει την απλή χειραψία. Στεκόμαστε σε μια απόσταση περίπου 60 εκατοστών ο ένας από τον άλλον και χαιρετιόμαστε διά χειραψίας».
Η βρετανική εφημερίδα υπενθυμίζει ότι ο Χανς Μίκαελ Κλάιν δεν είναι ο πρώτος που απαγορεύει το φιλί. Είχε προηγηθεί ο ρωμαίος αυτοκράτορας Τιβέριος επειδή φοβόταν κάποια μεταδοτική ασθένεια κι ένα ινδικό δικαστήριο που το 2007 εξέδωσε ένταλμα σύλληψης κατά του αμερικανού ηθοποιού Ρίτσαρντ Γκιρ επειδή φίλησε κατ' επανάληψη δημοσίως στο μάγουλο τη σταρ του Μπόλιγουντ Σίλπα Σέτι.



Πηγή




Οικειότητα, χαιρετισμοί, φιλιά, ... τελικά πόσα μας ενώνουν στην Ευρώπη, το κοινό παρελθόν και το κοινό (αλλοιώς τη βάψαμε) μέλλον, αλλά και πόσα μας χωρίζουν στα μικρά καθημερινά πράγματα, αυτά που μας είναι τόσο αυτονόητα που αδυνατούμε να δούμε ότι οι άλλοι τα βλέπουν με άλλο μάτι.

(το γράφω εδώ γιατί έχουν δοθεί πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και η χρήση του πληθυντικού ευγενείας ανήκει στα ιδιαίτερα πολιτισμικά χαρακτηριστικά ενός λαού)

Άραγε μια μεγαλύτερη μελέτη των καθημερινών ιδιαιτεροτήτων κάθε λαού δεν θα βοηθούσε καλύτερα στην κατανόηση του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top