Περί του temu

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Έχει κάνει έναν πάταγο στην Ελλάδα η αλήθεια είναι.
Μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα μου το έχουν αναφέρει 3 διαφορετικά άτομα.

Γίνεται λόγος για πολύ χαμηλές τιμές και δωρεάν μεταφορικά.
Σε ένα απόσπασμα YouTube video της εκπομπής του Ευαγγελάτου αναφέρθηκε ότι αν εγκαταστήσεις το app της temu, αυτή αρχίζει και καταγράφει τις κινήσεις σου.

ΥΓ: Προσωπικά δεν έχω βάλει το app ούτε έχω ψωνίσει ποτέ από εκεί. Ο ανιψιός μου έχει αγοράσει σε πολύ χαμηλή τιμή εργαλεία, ακόμα και μπουφάν με... 2 ευρώ.

Τι λέτε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Καλά αυτά περί κατασκοπείας είναι μια ανόητη υστερία που επικρατεί στη Δύση κάθε φορά που κάτι κινεζικό κάνει μια δυναμική παρουσία (Tik Tok, Huawei, τώρα και temu). Για όλα αυτά τα ίδια ακούγαμε. Λες και τα αντίστοιχα δυτικά (Facebook, instagram, Amazon, Ebay κλπ) δεν είναι κατασκοπευτικά... Αλλά αφού είναι δυτικά δεν μας χαλάνε. Ίδιες χαζομάρες κάθε φορά.

Τώρα για το Temu. Ο σοφός λαός λέει "ο χουβαρντάς και ο τσιγγούνης στο τέλος το ίδιο ποσό δίνουν". Οι τιμές είναι τόσο χαμηλές όπου προφανώς τα προϊόντα δεν είναι ποιότητας και για αυτό υπάρχουν πολλά scams.. αλλά αυτό είναι και ένα παιχνίδι τακτικής του καταναλωτικού συστήματος. Βλέπεις χαμηλές τιμές και αρχίζεις τα να ένα από εδώ, ένα από εκεί και καταλήγεις με κανονικό λογαριασμό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Αααα..κοιτα να δεις!! Πριν μερικες μερες μου εκατσε να παρω μια τσαντα τυπου βινταζ.Γκουγκλαρα και μου το εβγαζε.Μπηκα μεσα και ειδα τοσο εξωφρενικα φθηνες τιμεδς που δεν το εμπιστρευτηκα και δεν πηρα τιποτα.:laugh:
Παντως 'οτι πληρωνεις παιρνεις συνηθως..με μικρες αποκλεισεις.Ε η ποιοτητα νομιζω δεν μπορει να ειναι τοσο καλη.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Έχω παραγγείλει πράγματα από το temu, ειδη γραφειου αφίσες κτλ και ήταν όλα μια χαρά
Φυσικά και δεν θα πάρεις ρούχα από ένα τέτοιο site.. αλλά για πράγματα που και πολλοί έμπορες τα προμηθευονται από Κινέζους και τα δίνουν σε διπλάσια τιμή, συμφέρει.
 

phleidhs

Νεοφερμένος

Ο Πηλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε εμάς η πληροφορικού ανέφερε πως το πραγματικό κέρδος είναι τα δεδομένα σου.Πουλάνε τα δεδομένα σου σε διάφορες εταιρίες (πχ διαφημιστικές) και πέφτει πολλή χρήμα.Οι τιμές στην ιστοσελίδα είναι απλά μια κάλυψη του πραγματικού σκοπού.Βέβαια και άλλες εταιρίες το κάνουν αυτό οπότε δεν ξέρω κατά πόσο σωστή είναι η πληροφορικού.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Την παραπάνω πληροφορία την έχω ακούσει από πολλές πηγές, ωστόσο οικογενειακώς κάναμε μια φορά μια παραγγελία.Ρούχα δε θα έπαιρνα φαίνονται αρκετά ευτελή, αλλά τα gadget οικιακής χρήσης ήταν αξιοπρεπεστατα και ένα σακίδιο ταξιδίου super σε συνάρτηση τιμής / ευκολίας χρήσης / χωρητικότητας
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω παραγγείλει μετά από εκπτωτικο κωδικό που μου ήρθε και μετά από ένα παιχνίδι που μου έστειλε μια φίλη και κέρδισα ένα αρκετά μεγάλο ποσό..


Δεν το πίστευα αλλά έκανα την παραγγελία μου ...


Προς έκπληξη ου ήρθε όλη η παραγγελία...
Ένα έχω να πω έχει πολύ καλή ποιότητα αλλά όχι σε όλα...

Απλά πρέπει να προσεχεις πάρα πολύ τα σχόλια από κάτω από το προϊόν..
Έχει το προϊόν επί πραγματικού και αξιολογήσεις από πελάτες που το παρέλαβαν!

Είναι ακριβώς όπως το shein το οποίο εγώ προσωπικά επειδή έχω τρέλα με την οργάνωση έχω παραγγείλει πολλές φορές πράγματα που εδώ είναι πανάκριβα!
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Δεν ξέρω περι κατασκοπείας τι λένε εκεί έξω, ο πατέρας μου έχει παραγγείλει εξαρτήματα και μέχρι τσαντάκια και όλα ήρθαν μια χαρά και πολύ φθηνά. Κάποια στιγμή σκέφτομαι να παραγγείλω και εγώ κάτι. Με εφαρμογές όμως δεν θα μπλέξω...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αν είναι να πάρω κινέζικο, πάω την Κυριακή στο παζάρι στον Πειραιά και παίρνω κινέζικο, τουλάχιστον θα το πιάσω στα χέρια μου και θα ξέρω τί παίρνω. Δεν εμπιστεύομαι τέτοια πράγματα.
 

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλά αυτά περί κατασκοπείας είναι μια ανόητη υστερία που επικρατεί στη Δύση κάθε φορά που κάτι κινεζικό κάνει μια δυναμική παρουσία (Tik Tok, Huawei, τώρα και temu). Για όλα αυτά τα ίδια ακούγαμε. Λες και τα αντίστοιχα δυτικά (Facebook, instagram, Amazon, Ebay κλπ) δεν είναι κατασκοπευτικά... Αλλά αφού είναι δυτικά δεν μας χαλάνε. Ίδιες χαζομάρες κάθε φορά.
Η διαφορά εδώ είναι πως τα δυτικά μέσα εκμεταλλεύονται ότι πληροφορία έχουν καθαρά εμπορικά. Οι κινεζικές εταιρίες όμως είναι υποχρεωμένες να παρέχουν τα δεδομένα και στην Κινεζική κυβέρνηση, και πολλοί φοβούνται ότι υπάρχουν και “backdoors” λόγο απαίτησης τις κυβέρνησης.
Και οι δυο περιπτώσεις είναι κατακριτέες βέβαια, αλλα καταλαβαίνεις την διαφορά κλίμακας;
Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει το δικαίωμα να πάρει κάποια μέτρα για προστασία της ιδιοτηκοτητας του, να είναι αδιάφορος απέναντι στο θέμα ή και να απέχει πλήρως, τρόπος πάντα υπάρχει.
Προσωπικά, όσον αφορά τα προϊόντα του temu, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι ποιοτικά, το ότι κάνει μια προωθητική κίνηση χάνοντας λεφτά για να μας κάνει πελάτες σημενει ένα από δυο πράγματα (αν όχι και τα δυο): τρέξτε να προλάβετε όσο διαρκεί ή δεν περιμένω να βγάλω λεφτά απο τα προΐοντα, τα βγάζω από όλου. Και στις δυο περιπτώσεις με αφήνει αδιάφορο. Δεν θέλω να κάνω βεβιασμένα ψώνια απλά για να κάνω ψώνια, θέλω να αγοράζω αυτό που χρειάζομαι, όταν το χρειάζομαι. Για το δεύτερο σκέλος φαντάζομαι δεν χρειάζεστε περαιτέρω εξήγηση.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Έχει πάρει και τα λεφτά μου και τα δεδομένα μου (και θα συνεχίσει εκτός απροόπτου).

Για μικρές μαλακίες/αξεσουάρ είναι ότι πρέπει, ένας συνδυασμός από jumbo χωρίς τις εκνευριστικές μουσικές και skroutzoμάγαζα που ούτως ή άλλως τα ίδια προϊόντα από Κίνα έχουν. Από καμιά ~30αριά είδη so far, άντε για τα 4 να πω ότι βγήκαν ποιοτικά κακά ή ήταν υπερβολικά στη διαφήμιση/καταχώρηση τους.

Αλλά για τέτοια είναι. Άμα πας να πάρεις μπουφάν ή τσάντες ή κανονική συσκευή κουζίνας ξέρωγω, το ρίσκο είναι υπαρκτό (όπως υποθέτω και σε wish/shein κι όλα δαύτα).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Η διαφορά εδώ είναι πως τα δυτικά μέσα εκμεταλλεύονται ότι πληροφορία έχουν καθαρά εμπορικά.
Είσαι όμως τόσο σίγουρος για αυτό; Το ίντερνετ γενικά παρακολουθείται. Πάντως δεν θα έλεγα πως η Κινεζική κυβέρνηση θα ασχοληθεί μαζί σου επειδή αγόρασες μια μαλακίτσα που ψεκάζεις την οθόνη του κινητού σου ας πούμε..
 

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Είσαι όμως τόσο σίγουρος για αυτό; Το ίντερνετ γενικά παρακολουθείται. Πάντως δεν θα έλεγα πως η Κινεζική κυβέρνηση θα ασχοληθεί μαζί σου επειδή αγόρασες μια μαλακίτσα που ψεκάζεις την οθόνη του κινητού σου ας πούμε..
ΕΙμαι σίγουρος ότι η Κινεζική κυβέρνηση το κάνει, είναι καθόλα νόμιμο για αυτούς και δεν προσπαθούν να το κρύψουν. Αν η ερώτηση σου είναι αν είμαι σίγουρος ότι δεν το κάνουν και άλλοι, όχι δεν είμαι. Βάλε όμως ποσό διαφορετικό είναι το να προσπαθούν έστω να το κρύψουν από το να στο λένε ξεκάθαρα. Για αυτό αν σε ενδιαφέρει η ιδιωτικότητα, η ασφαλεια, η ανωνυμία κλπ είσαι προσεκτικός με το τι ποτέ και πως χρησιμοποιείς.
Από εκεί και πέρα, σαφώς κανείς δεν έχει την διάθεση να ασχοληθεί με εμένα προσωπικά, αυτό πάει να πει ότι πρέπει να κανω εύκολο στον οποιονδήποτε να γνωρίζει περισσότερα από όσα χρειάζεται; Και εγώ δεν έχω λόγο να ασχοληθώ μαζί σου, θα μου στείλεις το πλήρες google takeout σου;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Το θετικό τους είναι πως διαθέτουν τεράστια ποικιλία από μικροπράγματα, εκ των οποίων κάποια
άκρως δελεαστικά.:jumpy:

Το αρνητικό (για μένα τουλάχιστον) πως δεν δέχονται πληρωμή με αντικαταβολή.:down:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Το αρνητικό (για μένα τουλάχιστον) πως δεν δέχονται πληρωμή με αντικαταβολή.:down:
Μα όλα τα κινέζικα online καταστήματα πουλάνε φθηνά γιατί θέλουν ζεστό χρήμα. Είχα διαβάσει ένα άρθρο κάποια στιγμή που σκεφτόμουν να αγοράσω από το aliexpress.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

IMG_8355.jpg
Δεν θα άφηνε η Αμερική να κυκλοφορήσει σε AppStore και PlayStore αν έπαιρνα στοιχεία παραπάνω από αυτά που χρειάζονται για να οργανώσουν το business model τους.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Ο ειδικός δεν ντρέπεται με τα ψέματα που λέει; Η εφαρμογή ούτε πρόσβαση στις φωτογραφίες έχει, ούτε στις κάμερες, ούτε κάνει κάτι διαφορετικό από ότι οι υπόλοιποι.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Για πρώτη φορά είμαι πολύ κοντά στο να ξεπεράσω την estimated date για παράδοση και να πάρω το 5ευρω.

Πιθανότατα λόγω μεγάλου φόρτου από BF/γιορτές αλλά άμα του φύγει κι αυτό το πλας της πιο γρήγορης παράδοσης σε σχέση με ali ετσέτερα, χάνει απ' την αίγλη του.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top