Περιοδικά που διαβάζαμε μικροί

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Εντάξει, εκείνη την εποχή το "υλικό" είχε μεγαλύτερη αξία.
Θυμάμαι που έπαιζα στο Playstation One (PSOne) ή ακόμα πιο μικρός τα παιχνίδια NES ο,τιδήποτε μπορούσα να αποκτήσω σαν παιχνίδι. Ή μια δοκιμή γερή του την έδινα. Τώρα, που υπάρχει πληθώρα παιχνιδιών και ακόμα υπάρχουν και emulators με όλα μα όλα free, δεν υπάρχει ενθουσιασμός και επιθυμία να ασχοληθώ.
Έτσι και με τα περιοδικά. Εξαίρεση και διαχρονική αξία έχουν τα βιβλία (που ειδικά στα ελληνικά, σπάνια μπορείς να βρεις δωρεάν pdf νέες εκδόσεις και ακριβά βιβλία, πάντα προτιμώ να τα σκάω σε βιβλία).
Για μένα και πολύ κόσμο εννοώ, δεν ξέρω για το αν έχουν απαξιωθεί από άποψη κόστους απόκτησης, τα νέα βιβλία.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δεν τραβάει πια το χαρτί παιδιά... κάποτε ήταν must το TV-zapping για να βλέπουμε το πρόγραμμα της τηλεόρασης. Θυμάστε κ
Το TV ZAPPING, 7 μέρες TV κ.α τα παίρναμε και διαβάζαμε τις συνέχειες των σειρών που παρακολουθούσαμε
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
πλεον δεν συμφερει και οικονομικα τους εκδοτικους οικους να βγαζουν περιοδικα, ποσω μαλλον εγκυκλοπαιδειες, καθως ο μεσος κοσμος που δυσκολευεται οικονομικα δεν θα προτιμησει να δινει λεφτα για κατι που μπορει να το βρει ευκολα στο ιντερνετ, δλδ εχουν χασει την αξια τους δυστυχως
θελω να πω πως απο,τι φαινεται αυτη η εποχη περασε για τα καλά και δε θα ξαναρθει, καθως δυστυχως κανενας εκδοτης δε θα μπει στη διαδικασια αυτη
ειδικα οι εγκυκλοπαιδειες μονο οι συλλεκτες θα δωσουν λεφτα να την παρουν, δε νομιζω κιολας καν να μπει καποιος στον κοπο να γραψει και να τυπωσει μια νέα εγκυκλοπαιδεια αναθεωρημενη ξανα απο την αρχη, ενω παλιά το κανανε ανά 10 χρόνια ας πουμε.
το οποιο με στεναχωρει αλλά δυστυχως ετσι ειναι πλεον η πραγματικοτητα με την ολη τεχνολογια και την προσβαση στην ενημερωση και την πληροφορια

χιλιες φορες προτιμω να πιασω ενα βιβλιο, ενα περιοδικο, μια εφημεριδα, μια εγκυκλοπαιδεια στα χερια μου να το διαβασω -αισθητικα μετραει πολυ, περα απο τη συναισθηματικη αξια που μου εχει εντυπωθει απο μικρος-, παρά να αποθηκευω κυριολεκτικα εκατονταδες pdf στο σκληρό που πιθανοτατα δε θα τα ανοιξω καν ποτέ.
Τουλαχιστον τα βιβλια ακομα και να τα εχεις να καθονται σε στοιβα ή στη βιβλιοθηκη, εχουν μια υλικη υποσταση, προσδιδουν μια αισθητικη στο χωρο τουλαχιστον σε εμενα, τα βλεπω και χαιρομαι καθως με κανουν να θυμαμαι αναμνησεις που σχετιζονται με αυτα.
Οσα pdf και να εχω στον υπολογιστη δε θα με γεμισουν ποτέ οσο ενα κανονικο εντυπο βιβλιο ή περιοδικο.
Δηλαδη παλιά ελεγες δινω 15€ και παιρνω το ταδε βιβλιο να καθισω να το διαβασω, το πονάς, το προσεχεις μη φθαρεί κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Εγώ μόνο που είδα τη Δομή θυμήθηκα πως κάποτε χρησιμοποιούσα εγκυκλοπαίδεια για τις εργασίες μου. Και ειλικρινά όταν βαριέμαι σπίτι την πιάνω και την ξεφυλλίζω. Όπως και να το κάνεις, το ίντερνετ είναι πολύ πιο βολικό, όμως το να διαβάζεις από την εγκυκλοπαίδεια είναι άλλη αίσθηση, και νομίζω πως είναι και πιο αξιόπιστη ως πηγή.
Εγώ πολλά περιοδικά δεν πρόλαβα πάντως. Αλλά είχα ανακαλύψει κάποια ξεχασμένα τεύχη του "Γεωτρόπιο" και θυμάμαι πως είχα ενθουσιαστεί.
Και εγώ πάντως θα ήθελα να είναι πιο ευρεία η κυκλοφορία περιοδικών.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Πλέον ωστόσο αρχίζουν να ανθίζουν οι συνδρομητικές υπηρεσίες (ίσως και από εδώ και 5 - 10 χρόνια).
Netflix, Spotify, μέχρι και Antenna+.
Όσα πλήρωνες κάποτε για 1 - 2 μηνιαία χάρτινα περιοδικά, πληρώνεις τώρα μια μηνιαία συνδρομή με φουλ πρόσβαση σε όλο το υλικό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1707084358685.jpeg
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο πατέρας μου έχει φυλάξει πάρα - πάρα πολλά περιοδικά που διάβαζε μικρός.
Μερικοί τίτλοι: Μικρός ήρωας (αντιφασιστικό 1950 - 1967 που το έκλεισε η χούντα), μικρός σερίφης (ένας Έλληνας στο φαρ-ουεστ), μικρός καουμπόυ, ταρζάν (με Έλληνα), ζούγκλα, μάσκα (αστυνομικό), μυστήριο, καρδιοχτύπι (αυτό ήταν ψιλοτσόντα του 1970), μπλεκ, υπεράνθρωπος (σσούπερμαν αλα ελληνικά),μικρός ζορρό, αετός των γηπέδων και άλλα πολλά. Διάβασα αρκετά αλλά δεν με ενθουσίασαν.


1707083636298.png
1707084103541.png
1707083732957.png1707083836307.png
 

Συνημμένα

  • 1707083927149.png
    1707083927149.png
    163.4 KB · Εμφανίσεις: 14
  • 1707084110904.png
    1707084110904.png
    163.4 KB · Εμφανίσεις: 12
  • 1707084126412.png
    1707084126412.png
    163.4 KB · Εμφανίσεις: 12
  • 1707084138345.png
    1707084138345.png
    163.4 KB · Εμφανίσεις: 11
  • 1707084149932.png
    1707084149932.png
    163.4 KB · Εμφανίσεις: 12
  • 1707084177801.png
    1707084177801.png
    163.4 KB · Εμφανίσεις: 11

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top