Πετροδολάριο;

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Τούτη την ιστορία, που από όσο φαίνεται κυκλοφορεί αρκετό καιρό στην πιάτσα δεν την είχα ξανακούσει. Κατα πόσο στέκει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Αρκετά ενδιαφέρον το συγκεκριμένο. Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί αλλά και να ευσταθούσε δε θα με εξέπληττε. Νομίζω πως οι Η.Π.Α. κάνουν οτιδήποτε μπορούν προκειμένου το δολάριο να γίνει ένα παγκόσμιο νόμισμα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η πρόσφατη παγκόσμια οικονομική κρίση που ξεκίνησε από τις Η.Π.Α. με αφορμή την κατάρρευση μίας από τις μεγαλύτερες τράπεζες της χώρας ουσιαστικά ενίσχυσε κατά κάποιο τρόπο το δολάριο έναντι του ευρώ. Δεν έκανε το δολάριο ισχυρότερο αλλά απλά του έδωσε κάποιες ανάσες. Όπως επίσης δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το Ιράκ κατηγορήθηκε για κατοχή βαρέων και πυρηνικών όπλων, μία κατηγορία που ανασκευάστηκε σε προσπάθεια δημιουργίας τέτοιου είδους όπλων και εξαπελύθη εναντίον του Ιράν αυτή τη φορά. Το Ιράκ καταστράφηκε, το Ιράν έχει σειρά; Οι κατηγορούμενοι μπορεί να έχουν ή να προσπαθούν να φτιάξουν τέτοια όπλα. Εκείνοι που τους κατηγορούν δεν έχουν πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πολυ γνωστο σαν θεωρια εδω και καιρο. Γνωσεις η αποδειξεις για το οτι ισχυει η τυπωση μετριτων απο την αμερικη, χωρις να υπαρχει αντικρισμα, εγω προσωπικα δεν εχω, αλλα θεωρω οτι οντως συμβενει. Και ειναι γνωστο οτι η Αμερικη εχει μεγαλη κοντρα με την Βενεζουελα και το Ιραν ακριβος επειδη αυτες οι χωρες πουλανε πετρελεο κατευθειαν στις ευρωπαΐκες χωρες και μαλιστα με αντιτιμο ευρο και οχι δολαρια. Ωστοσω πιστευω οτι δεν ειναι μονο αυτο, ειναι συνδιασμος πολλων παραμετρων, εχοντας ολες να κανουν με πετρελαιο, χρηματα, εξουσια και συμφεροντα.

Ολα ειναι παιχνιδι εξουσιας. Ειτε ειναι για τον ελενχο του ιδιου του πετρελαιου, ειτε ειναι για τον εμμεσο ελενχο μεσα απο το νομισμα πωλισεις του πετρελαιου, σιγουρα ο πολεμος στο Ιρακ δεν εγινε για διθεν χημικα και αλλα οπλα, και η εισβολη στο αφγανιστα για διθεν παταξη τις τρομοκρατιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthegreek992

Νεοφερμένος

Ο nickthegreek992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
πραγματικά ενδιαφέρουσα θεωρία, επειδή θέλω να θίξω ένα παρόμοιο θέμα, μπορεί κάποιος να μου πει πώς ξεκινώ ένα νέο θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top