Πιστεύετε στη Δευτέρα Παρουσία;

Πιστεύετε στη δευτέρα παρουσία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 134)
  • Ναι

    Ψήφοι: 54 40.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 59.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.7%

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το ψευδώνυμο αποτελεί ( με σειρά ) ένα συνονθύλευμα από το Secret Window του Stephen King, από τα Sephiroth του δέντρου της ζωής σύμφωνα με την Καμπάλα, αναφορά στην φλαμανδική αριστοκρατία και τέλος κλείνει με όνομα ενός αρχαγγέλου που σημαίνει φωτιά του Θεού. Πιστεύω να βοήθησα...!

okey ευχαριστώ, γιατί προχθές είπα σε κάποιον φίλο πως όταν είδα ότι το Νetzah μου θύμισε το Κυρία της αγάπης στα εβραικά (αν δεν απατώμαι αυτό σημαίνει) και δεν ξέρω πολλά απ'αυτόν τον (εβραικό) κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μια σημείωση μόνο, Βασιλέων λέγεται και όχι Βασιλειών η πηγή της Παλιάς Διαθήκης.
Αλλού λέγεται Βασιλειών και αλλού Βασιλέων.
Υπάρχουν δύο μεταφράσεις της Παλαιάς Διαθήκης (στα αρχαία). Η μετάφραση των 70 η οποία λέει Βασιλειών Α'-Δ', και το μασωριτικό κείμενο που χωρίζεται σε Σαμουήλ Α', Β', και Βασιλέων Α', Β'.
Στην ουσία είναι σωστά και τα δύο, απλώς τα ονόματα αλλάζουν ανάλογα τη μετάφραση.
Αυτά διαδικαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αλλού λέγεται Βασιλειών και αλλού Βασιλέων.
Υπάρχουν δύο μεταφράσεις της Παλαιάς Διαθήκης (στα αρχαία). Η μετάφραση των 70 η οποία λέει Βασιλειών Α'-Δ', και το μασωριτικό κείμενο που χωρίζεται σε Σαμουήλ Α', Β', και Βασιλέων Α', Β'.
Στην ουσία είναι σωστά και τα δύο, απλώς τα ονόματα αλλάζουν ανάλογα τη μετάφραση.
Αυτά διαδικαστικά.

Σύμφωνει, επί της ουσίας όμως...το παιχνίδι κι εδώ το παίζουν οι "εκλεκτοί" του θεού. Η Παλιά Διαθήκη είναι όλη εβραικό υλικό και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας που είναι η δευτέρα παρουσία, στην Αποκάλυψη γράφεται "144.000 ως η εκλεκτή μερίδα των πιστών", όπως γράφει κι ο Τρεμπέλας (δεν υπάρχει πιο ορθόδοξος πιστεύω) στα σχόλιά του, τα οποία δεν είναι και τα πιο μοιρολατρικά - υπάρχουν πολύ χειρότερες ερμηνείες - "η αποτελούσα ήδη το εξόχως εκλεκτόν μέρος του ΛΑΟΥ του Θεού και του Αρνίου, η διαφυλαχθείσα από παντός μολυσμού και επιμειξίας...της οποίας η ρίζα είναι αγία¨! Οι υπόλοιποι να υποθέσω είμαστε χαμένα κορμιά ; ('Eλληνες, παγανιστές, βουδιστές, ινδουιστές, μουσουλμάνοι, άθεοι κλπ) ; Το barcode δεν έχω καταλάβει ακόμα με ποιό τρόπο σχετίζεται με το 666 ; 'Οποτε ρώτησα πιστούς δεν μου το ξεκαθάρισαν, εγώ μόνο κάτι γραμμές βλέπω πάνω στα προιόντα. Γιατί η Αποκάλυψη δεν διαβάζεται από την Εκκλησία, ούτε αυτό μου το έχει κανείς απαντήσει όταν το ρώτησα στο forum, και γιατί την κάνουν πέρα οι διαννοούμενοι χριστιανοί (μεγάλη μερίδα θεολόγων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σχετικά με το barcode πιστεύω ότι το παρακάτω link είναι κατατοπιστικότατο :

https://www.greekbiblos.gr/666/index.htm

Όσων αφορά τον αριθμό 144.000 θα ήθελα να παραθέσω τα εξής ( πάρτε βαθιά ανάσα ! ) :

Η ομάδα τών 144.000, εμφανίζεται αριθμητικά, σε δύο σημεία τής Αποκάλυψης: Στο Αποκάλυψις 7/ζ΄ 1 - 8, και στο 14/ιδ΄ 1 - 5. Στο πρώτο διαβάζουμε τα εξής:​
Αποκάλυψις 7/ζ΄ 1 - 8: ΄΄1. Και μετά τούτο είδον τέσσαρας αγγέλους εστώτας επί τας τέσσαρας γωνίας τής γης, κρατούντας τους τέσσαρας ανέμους τής γης, ίνα μη πνέει άνεμος επί τής γης, μήτε επί τής θαλάσσης, μήτε επί παν δένδρον. 2. Και είδον άλλον άγγελον αναβαίνοντα από ανατολής ηλίου, έχοντα σφραγίδα Θεού ζώντος, και έκραξε φωνή μεγάλη τοις τέσσαρσιν αγγέλοις, οις εδόθη αυτοίς αδικήσαι την γην και την θάλασσαν, 3. λέγων: "Μη αδικήσετε την γην μήτε την θάλασσαν μήτε τα δένδρα, άχρις ου σφραγίσωμεν τους δούλους τού Θεού ημών επί τών μετώπων αυτών". 4. Και ήκουσα τον αριθμόν τών εσφραγισμένων: "144.000 εσφραγισμένοι, εκ πάσης φυλής υιών Ισραήλ..."΄΄
Και στη συνέχεια, αναφέρει δώδεκα φυλές τού Ισραήλ, επί 12.000 σφραγισμένους από την κάθε φυλή. (12Χ12.000=144.000).​
Αποκάλυψις 14/ιδ΄ 1 - 5: ΄΄1. Και είδον, και ιδού το αρνίον εστηκός επί το όρος Σιών, και μετ' αυτού 144.000, έχουσαι το όνομα αυτού και το όνομα τού Πατρός αυτού γεγραμμένον επί τών μετώπων αυτών. 2. Και ήκουσα φωνήν εκ τού ουρανού ως φωνήν υδάτων πολλών και ως φωνήν βροντής μεγάλης. Και η φωνή ήν ήκουσα, ως κιθαρωδών κιθαριζόντων εν ταις κιθάραις αυτών. 3. Και άδουσιν ωδήν καινήν ενώπιον τού θρόνου και ενώπιον τών τεσσάρων ζώων και τών πρεσβυτέρων. Και ουδείς εδύνατο μαθείν την ωδήν ει μη αι 144.000, οι ηγορασμένοι από τής γης. 4. Ούτοί εισιν οί μετά γυναικών ουκ εμολύνθησαν. Παρθένοι γαρ εισιν. Ούτοί εισιν οι ακολουθούντες τω Αρνίω όπου αν υπάγη. Ούτοι ηγοράσθησαν από τών ανθρώπων απαρχή τώ Θεώ και τω αρνίω. 5. Και ουχ ευρέθη ψεύδος εν τω στόματι αυτών. Άμωμοι γαρ εισι΄΄.



Μία πρώτη παρατήρηση, είναι ότι οι ΄΄144.000΄΄ είναι Ισραηλίτες, και μάλιστα μοιρασμένοι, από ΄΄12.000΄΄ σε κάθε φυλή από τις 12 τού Ισραήλ. Όμως, αν και λέει: ΄΄εκ πάσης φυλής υιών Ισραήλ΄΄, στην πραγματικότητα λείπει η φυλή τού ΄΄Δαν΄΄, και στη θέση της, υπάρχει η φυλή ΄΄Ιωσήφ΄΄, χωριστά από τη φυλή ΄΄Μανασσή΄΄, που ήταν γυος τού Ιωσήφ μαζί με τον Ευφραϊμ που εδώ δεν αναφέρεται.​
Ακόμα, υπάρχει η φυλή ΄΄Λευί΄΄, μια φυλή που δεν αναφερόταν πάντοτε στην Παλαιά Διαθήκη ξεχωριστά, μια και οι Λευίτες βρίσκονταν διασκορπισμένοι ως ιερείς μεταξύ τών άλλων φυλών. Εδώ η φυλή τού Λευί αναφέρεται ξεχωριστά, επειδή στη Χριστιανική Εκκλησία, όλοι οι Χριστιανοί είναι ΄΄βασίλειον Ιεράτευμα΄΄, (Α΄ Πέτρου 2/β΄ 5,9), και συνεπώς δεν έχουν τη Λευιτική ιερωσύνη.​
Για την έλλειψη τής φυλής Δαν, θα μπορούσαμε να σκεφτούμε κάποιους λόγους. Ένας απ' αυτούς, είναι ότι πιθανόν στη μελλοντική αυτή εποχή που αναφέρει η προφητεία, δεν θα έχει διασωθεί η φυλή τού Δαν. Πιθανότερο όμως φαίνεται, ότι επειδή από τη φυλή αυτή θα προέλθει ο Αντίχριστος, η φυλή αυτή θα τον ακολουθήσει στο σύνολό της, και έτσι δεν θα υπάρχουν (αρκετοί) Χριστιανοί απ' αυτή τη φυλή, όπως θα υπάρχουν από τις άλλες. Δεν ισχύει λοιπόν το επιχείρημα κάποιων κύκλων, ότι εφ' όσον λείπει η φυλή τού Δαν, δήθεν οι 144.000 δεν είναι κατά γράμμα Ισραηλίτες, αλλά όλος ο ΄΄Πνευματικός Ισραήλ΄΄, δηλαδή η Εκκλησία. Άλλωστε η Εκκλησία, δεν έχει 12 φυλές!
Εδώ είναι ενδιαφέρον, το ότι όταν σφραγίζονται οι 144.000, έχουν στα μέτωπά τους ΄΄το όνομα τού Ιησού Χριστού, (αλλά) και το όνομα τού Πατρός΄΄ τού Ιησού Χριστού. (7/ζ΄ 3. 14/ιδ΄ 1). Αυτό προφανώς σημαίνει, ότι δεν είναι απλά ΄΄μάρτυρες τού Χριστού΄΄, (Πράξεις 1/α΄ 8), όπως οι εθνικοί Χριστιανοί, αλλά και ΄΄μάρτυρες τού Πατρός΄΄, (Ησαϊας 43/μγ΄ 10) τον οποίο αναγνωρίζουν οι Ιουδαίοι, αν και αρνούνται τον Υιό, και για τον οποίο μπορούν να μαρτυρήσουν την θαυμαστή ιστορία τους.​
΄Ενας ακόμη λόγος που μας κάνει να πιστεύουμε ότι πρόκειται εδώ για φυσικούς Ισραηλίτες, είναι ότι από το Αποκάλυψης 7/ζ΄ 9 και μετά, εμφανίζεται μία άλλη ομάδα, που όμως προέρχεται από όλα τα έθνη. Αν οι 144.000 ήταν ολόκληρη η Εκκλησία, δεν θα αντιδιαστέλλονταν με τους εθνικούς, που και αυτοί είναι μέλη τής Εκκλησίας.
Το ότι οι 144.000 είναι κατά γράμμα Ισραηλίτες, είναι η φυσική και αβίαστη ερμηνεία τής Αποκάλυψης 7/ζ΄, και αυτή θα πρέπει να δεχθούμε. Αν όμως κάποιος έχει αποδείξεις (και όχι ικασίες) ότι η όραση αυτή εκπληρώνεται και με άλλον τρόπο, θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε, καθώς οι προφητείες τής Αγίας Γραφής έχουν συχνά περισσότερες από μία εκπληρώσεις.​


Θα ήταν κάπως δύσκολο, οι πιστοί τού Ισραήλ, να είναι ακριβώς τόσοι, και μάλιστα ακριβώς ΄΄12.000 από κάθε φυλή τού Ισραήλ΄΄! Ο αριθμός αυτός, είναι προφανώς συμβολικός, τόσο για τις φυλές τού Ισραήλ, όσο και για τον αριθμό τών εσφραγισμένων τής κάθε φυλής.​
Ο αριθμός 12 είναι στην Αγία Γραφή ιερός. (12 φυλές, 12 απόστολοι, 12 αστέρες, κλπ). Το 12.000, δημιουργείται από το 12 Χ 1.000, όπου το 1.000 συμβολίζει το πλήθος, που όμως δεν είναι τόσο πολύ όσο η μυριάδα. (A΄ Σαμουήλ 18/ιη΄ 7).
Πολλαπλασιάζοντας λοιπόν τρεις συμβολικούς αριθμούς, (12Χ12Χ1.000), μπορούμε να έχουμε έναν πραγματικό; Κάτι τέτοιο φαίνεται παράλογο.
Κάποιοι, λένε ότι επειδή ο Ιωάννης λέει: ΄΄Και ήκουσα τον αριθμόν τών εσφραγισμένων΄΄, (7/ζ΄ 4), σημαίνει ότι ήταν κατά γράμμα τόσοι, καθώς μάλιστα αντιπαραβάλλονται με έναν αναρρίθμητο Πολύ Όχλο. (7/ζ΄ 9). Οι ίδιοι όμως, υποστηρίζουν ότι τα στρατεύματα που αναφέρονται στο 9/θ΄ 16, ως ΄΄δύο μυριάδες μυριάδων΄΄, είναι συμβολικός αριθμός, και ας λέει κι εδώ ο Ιωάννης: ΄΄και ήκουσα τον αριθμόν αυτών΄΄. (΄Ενα ακόμα παράδειγμα πρόχειρης και αυθαίρετης ερμηνείας).​
Όσο για την αντιπαράθεση με έναν αναρρίθμητο πολύ όχλο, αυτό δεν γίνεται για να δείξει ότι ο αριθμός είναι κατά γράμμα, αλλά για να δείξει, ότι οι πιστοί σε όλα τα έθνη, θα είναι αναρρίθμητοι, ενώ στον Ισραήλ, που υπήρξε κάποτε λαός τού Θεού, ΄΄λείμα (υπόλοιπο) κατ' εκλογήν χάριτος γέγονεν΄΄ (όπως συμβαίνει πάντοτε). (Ρωμαίους 11/ια΄ 5). Και φυσικά, ο αριθμός 144.000, είναι ένας σχετικά μικρός (συμβολικός και ίσως και κατά προσέγγισιν) αριθμός, που δείχνει ότι λίγοι μόνο θα πιστέψουν τότε σε σύγκριση με το σύνολο τού λαού, ως ΄΄απαρχή΄΄ τού Ισραήλ (Αποκάλυψις 14/ιδ΄ 4).



Τι είναι όμως το σφράγισμα στα μέτωπα;​
Η πράξη αυτή, θυμίζει το παλαιό ανατολικό έθιμο, να χαράζει ο ιδιοκτήτης στο μέτωπο τού δούλου του τη σφραγίδα του, σε ένδειξη τής κυριότητός του σ' αυτόν. Ακόμα, κατά τους Ελληνιστικούς χρόνους, γινόταν σε ένδειξη κυριότητος κάποιου θεού. (Ησαϊας 44/μδ΄ 5. Γ΄ Μακκαβ. 2/β΄ 29). Επίσης, το σημείο επί τής πόρτας τών Ισραηλιτών, τους είχε σώσει από τον εξωλοθρευτή άγγελο, στην Αίγυπτο. (Έξοδος 12/ιβ΄ 13 κλπ). Κατά τον ίδιο τρόπο, το σημείο αυτό θα σώσει τους 144.000 από την καταστροφή.
Είναι ενδιαφέρον, ότι στο Ιεζεκιήλ 9/θ΄ 4, (΄΄κάμε σημείον επί τών μετώπων τών ανδρών΄΄), το Εβραϊκό κείμενο, λέει για το ΄΄σημείο΄΄: ΄΄Ταβ΄΄. Αυτό, είναι το τελευταίο γράμμα τής τότε Εβραϊκής αλφαβήτου, και είχε αρχικά το σχήμα τού σταυρού. (+ ή Τ ή Χ). Ήταν το απλούστερο γράμμα τής αλφαβήτου, και χρησιμοποιείτο ως κοινό σημάδι, ως σφραγίδα, και ως υπογραφή τών αγραμμάτων.​
Σταυρός όμως είναι και το σφράγισμα που δίνεται στους Χριστιανούς κατά το Χρίσμα, ως ΄΄Σφραγίς Πνεύματος Αγίου΄΄. Είναι λοιπόν σαφές, ότι οι 144.000 σφραγίζονται κατά το βάπτισμά τους με το Σταυρό τού Μυστηρίου τού Χρίσματος.​
Για το Χρίσμα αυτό, διαβάζουμε και στα εδάφια: Εφεσίους 1/α΄ 13,14. Β΄ Κορινθίους 1/α΄ 21,22. Α΄ Ιωάννου 2/β΄ 20,27.
Τέλος, η σφραγίδα αυτή είναι η αντίθετη από αυτή που θα δώσει ο Αντίχριστος στους δικούς του ΄΄πιστούς΄΄, που θα ζήσουν στον καιρό τών 144.000.


Περισσότερα για το σφράγισμα από έγκυρη πηγή, χειρόγραφο του Γέροντος Παϊσίου :

https://www.pigizois.net/afieromata/paisios/simeia_kairon_ger_paisiou_agioritou.pdf

Εύχομαι καλή διασκέδαση και καλό κάψιμο...!

Υ.Γ:Αρκετοί θεολόγοι τρώγονται μεταξύ τους...κάτι τέτοιοι έχουν χαλάσει την piazza !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Οι 144.000 όπως φαίνεται θα είναι καθαρά όπως έγραψες Ισραηλίτες, οι πρώτοι που θα πιστέψουν στον Χριστό, όπως τουλάχιστον φαίνεται, και ότι θα είναι παρθένοι, διάφοροι ερμηνευτές της Γραφής το ερμηνεύουν ότι δεν θα έχουν προσμίξει άλλες διδασκαλίες, αλλά θα έχουν την διδασκαλία του Χριστού ατόφια. Γι αυτό τους λέει απαρχής.
Μετά όμως θα υπάρχει πλήθος μεγάλο πιστών που θα τους ακολουθήσει που θα είναι από τα έθνη δηλαδή μη ισραηλίτες, απείρως περισσότεροι σε αριθμό.
Συμπληρωματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Βρε παιδια εδω ειπαμε να αντλλασουμε ιδεες και γνωμες οχι να ερχομαστε σε ριξη με διαφορα.Ειμαστε ελευθεροι να λεμε ο καθενας την γνωμη του στα πλαισια της λογικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αρκετοί θεολόγοι τρώγονται μεταξύ τους...κάτι τέτοιοι έχουν χαλάσει την piazza !

'Οντως πιάτσα είναι και οι ιερείς μας και οι θεολόγοι. Αυτό όμως δεν είναι επιχείρημα. Ποιό το όφελος ; Είναι σαν να λέμε ότι λόγω ανταγωνισμών θα μπορούσαν να υπάρξουν διαφορετικές ερμηνείες της Αποκάλυψης και μέσα στην ίδια την Ιερά Σύνοδο. Το 666 θεωρείται θετικός αριθμός και για τους Πυθαγορείους και για την εβραική Καμπάλα και τον Εσωτερισμό, μάλιστα συμβολίζει την ομορφιά, τον υιό, τον ανώτερο εαυτό του ανθρώπου με τα ηλιακά χαρακτηριστικά. Υπάρχει δηλαδή και η σεβαστότατη άποψη ότι είναι ο αριθμός του Ηλίου που το συναντάμε και στο μαγικό τετράγωνο sator ή τετράγωνο της Αγάπης. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο έργο του Γουίλιαμ Γουέτστκοτ "Αριθμοσοφία''. Για τους Πυθαγόρειους το 1 είναι ο Αιθέρας και το Πνεύμα, το 2 είναι η διττή φύση της θεότητας (αρσενική+θηλυκή) και το 3 είναι ο χρόνος (Παρελθόν, παρόν και μέλλον), και προσθήκη του ενός ακόμα στο 2 ώστε να αποκτήσει μορφή η θεότητα, γι'αυτό και το 6 το θεωρούν τον αριθμό της μετεμψύχωσης.

Πάντως θα το ξαναπώ: Εάν εγώ ήμουν σήμερα ινστρούκτορας μιας παγκόσμιας οικονομικής αυτοκρατορίας, θα φρόντιζα υπογείως να υπάρχει το 666 στις οικονομικές συναλλαγές, έτσι ώστε να σας πείσω πως η βασιλεία μου είναι αποφασισμένη. Εάν πάλι ήμουν ο Αντίχριστος, θα έβαζα παντού το 777 για να σας μπερδέψω.

Το επιχείρημα ότι όλα αυτά έχουν ξανασυμβεί ιστορικά ήταν και στα δικά μου χείλη πάντοτε, βέβαια αυτό δεν λέει πολλά, αν δεχτούμε ότι η Αποκάλυψη ερμηνεύει κυκλικά και όχι γραμμικά την ιστορία (κάτι που είναι προσωπική μου άποψη). 'Οσον αφορά το αστείο με το 777 και το "μπέρδεμα", μην μπεις στον κόπο. Θα ήθελα να τους θυμίσω ότι υπάρχει η εκδοχή ότι το ς στον αριθμό του θηρίου δεν είναι στίγμα αλλά Σ σίγμα, και σύμφωνα με άλλη εκδοχή είναι 616 ο αριθμός του θηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Δευτέρα Παρουσία του Ιησου Χριστού,Δευτέρα Παρουσία της αγάπης.Θα έρθει όχι για να μας κρίνει και να μας τιμωρήσει για τις αμαρτίες μας. Αυτές τις πήρε επάνω του όταν σταυρώθηκε.Θα εμφανιστεί για απαρίθμηση των καλών πράξεων και μόνο, διότι δεν είναι Χριστός της τιμωρίας αλλα Χριστός της συγχώρεσης και της αγάπης.Αυτό θα γίνει μόνο και μόνο για να ξεχωρίσει ποιοί είναι έτοιμοι για το ανώτερο επίπεδο και ποιοί έχουν ακόμα δρόμο μπροστά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δευτέρα Παρουσία του Ιησου Χριστού,Δευτέρα Παρουσία της αγάπης.Θα έρθει όχι για να μας κρίνει και να μας τιμωρήσει για τις αμαρτίες μας. Αυτές τις πήρε επάνω του όταν σταυρώθηκε.Θα εμφανιστεί για απαρίθμηση των καλών πράξεων και μόνο, διότι δεν είναι Χριστός της τιμωρίας αλλα Χριστός της συγχώρεσης και της αγάπης.Αυτό θα γίνει μόνο και μόνο για να ξεχωρίσει ποιοί είναι έτοιμοι για το ανώτερο επίπεδο και ποιοί έχουν ακόμα δρόμο μπροστά τους.

Δεν μου απαντάει κανείς στις αριθμολογικές μου ανησυχίες, απλούστατα γιατί δεν μπορείτε να απαντήσετε παρά μόνο με copy paste εδαφίων. Λοιπόν η άποψη μου είναι σαφής και την έχω διατυπώσει και σε άλλα σημεία παλιότερα. Μας προετοιμάζουν για ένα νέο Μεσσία και όλες οι θρησκείες και οι αιρέσεις έχουν κατακλέψει τις αρχαίες μας παραδόσεις. Εσείς και οι δυο πλευρές (χριστιανοί και "αντίχριστοι") παίζετε απλά το παιχνίδι της παγκόσμιας εξουσίας, οι πρώτοι ως θύματα οι δεύτεροι ως θύτες. Αυτούς τους ρόλους σας μοίρασαν, κι εσείς πολύ ευχαρίστως τους δεχθήκατε. Οι αντίχριστοι γεννιούνται από το παγκόσμιο θρησκευτικό - πολιτικό σύστημα με μέθοδο και σκοπιμότητα ανά τους αιώνες. Η γενναιότητα είναι να παραμείνετε έξω από την πνευματική τρομοκρατία. Αν ποτέ καταλάβετε ότι άλλο είναι Εσωτερισμός, άλλο Νέο 'Ετος, άλλο πίστη, άλλο θρησκεία και Εκκλησία. Μέχρι και ο Φουράκης γράφει ότι το 666 είναι ο θεός που έρχεται να αποκαταστήσει το άδικο (υπάρχει δηλαδή και ελληνικής κοπής Μεσιανισμός). Ο καθένας έχει "στήσει" έναν θεό και έναν αντίχριστο κατά το δοκούν από την ισορική εκείνη στιγμή που η φιλοσοφική και εσωτερική αναζήτηση ξέπεσε η πρώτη σε θρησκεία, η δεύτερη σε μεσσιανισμό "νέας εποχής". Ο καθένας έχει στήσει το Μεσσιανισμό που τον βολεύει πάνω στις πανάρχαιες παραδόσεις και θα σύντομα οι πεποιθήσεις σας θα καταρεύσουν όταν δείτε ότι τα πάντα είναι νοητικά κατασκευάσματα. Προσωπικά δεν φοβάμαι ούτε τον θεό ούτε το διάβολο, αλλά μόνο τους ανθρώπους που είναι σίγουροι ότι τους έχουν ανακαλύψει αντίστοιχα και τους έχουν δώσει μορφή και σχήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Δεν μου απαντάει κανείς στις αριθμολογικές μου ανησυχίες, απλούστατα γιατί δεν μπορείτε να απαντήσετε παρά μόνο με copy paste εδαφίων.
DrStrangelove κάποιες φορές γράφω την γνώμη μου έτσι απλά, αυτό δεν σημαίνει όμως οτι απαντώ σε κάποιον, μάλλον έστειλα το μήνυμα μου σε λάθος στιγμή, διότι συζητούσατε ήδη το θέμα του αριθμού sorry αλλά δεν το είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Με ποιο σκεπτικο μπορουμε να λεμε δεν φοβομαστε το Θεο.Αυτο ειναι μεγαλη αμαρτια κ το ξερουμε ολοι οτι ολα απο Αυτον εξαρτιουντε.Οσο για τον διαβολο ναι μπορουμε να πουμε οτι δεν τον φοβομαστε γιατι χαρη στην πιστη μας μπορουμε να τον πολεμησουμε γι'αυτο να μην λεμε μεγαλες κουβεντες που στο τελος θα μετανιωσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
DrStrangelove κάποιες φορές γράφω την γνώμη μου έτσι απλά, αυτό δεν σημαίνει όμως οτι απαντώ σε κάποιον, μάλλον έστειλα το μήνυμα μου σε λάθος στιγμή, διότι συζητούσατε ήδη το θέμα του αριθμού sorry αλλά δεν το είδα.

Μη το παίρνεις προσωπικά, δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, απλά δεν με έχει πείσει κανείς σε αυτό το forum ότι γνωρίζει καλά τα της πίστης του (οποιασδήποτε πίστης), ούτε οι νεότεροι ούτε οι μεγαλύτεροι σε ηλικία. Κι όταν λέω κανείς, το εννοώ ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε εγώ.

Με ποιο σκεπτικο μπορουμε να λεμε δεν φοβομαστε το Θεο.Αυτο ειναι μεγαλη αμαρτια κ το ξερουμε ολοι οτι ολα απο Αυτον εξαρτιουντε.Οσο για τον διαβολο ναι μπορουμε να πουμε οτι δεν τον φοβομαστε γιατι χαρη στην πιστη μας μπορουμε να τον πολεμησουμε γι'αυτο να μην λεμε μεγαλες κουβεντες που στο τελος θα μετανιωσουμε

Δεν έχω ανάγκη να πολεμήσω κανέναν,ούτε θεό ούτε διάβολο. Ούτε να πολεμήσω για κανέναν. Θα πάω μ'όποιον μου δώσει τα περισσότερα :P, γνώση, χαρά και ευτυχία, κυρίως όμως γνώση. Αυτός είναι ο θεός ο δικός μου, η γνώση κι οι άνθρωποι που την αγαπούν. Λέω ότι πιστεύω στην ύπαρξη μιας Υπέρτατης Αρχής και το εννοώ και την σέβομαι αλλά χωρίς φόβο και πάθος. Με τη λογική προσπαθώ και να την κατανοήσω όσο μπορώ. Πιστεύω ότι έχει πολλά πρόσωπα όπως ο καθένας μας, το καλό και το κακό παντρεμένα. Η Δευτέρα Παρουσία ακυρώνει κάθε φιλοσοφική και γνωστική προσπάθεια γιατί μας τα δίνει όλα στο πιιάτο, έρχεται κάποιος Μεσσίας, μας σώζει και έτσι αφήνουμε κάποιον 'Αλλον να βγάλει το φίδι από την τρύπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Προσωπικά η αριθμοσοφία ή αριθμολογία δεν μου λέει κάτι. Είτε είναι για τους Πυθαγόρειους, είτε είναι για την Καμπάλα ή τον Εσωτερισμό. Ουσιαστικά αποτελεί μια προσέγγιση των υλικών με ιδέες. Δηλαδή και τα μαθηματικά και οι αριθμοί είναι επινόηση αλλά τουλάχιστον πιο πρακτικές έννοιες του υλικού κόσμου. Είπαν πχ οι Πυθαγόρειοι πως να συμβολίσουμε την ψυχή, το πνεύμα, τον κόσμο, το τέλειο, το καλό , το κακό, το πλήρες, το αιώνιο, το όμορφο ? Ιδέες δηλαδή που έπρεπε κάπως να τις εκλογικέψουν (ίσως), να τις δώσουν υπόσταση, να τις ενσαρκώσουν. Ήταν όντως κάτι πολύ όμορφο, έξυπνο και πρωτότυπο αλλά παραμένει μία θεωρία βασισμένη σε αυθαίρετες αρχές. Ακούστηκε ότι ο αριθμός 666 συμβολίζει την μετενσάρκωση ή θεωρείται "καλός" από κάποιες ομάδες. Ε και ? Είναι η πραγματικότητα ? Δεν μπορεί να μην ισχύει ή κάποιος να το χρησιμοποιήσει αλλιώς ή όντως να συμβολίζει τον Αντίχριστο ? Γνωρίζουμε έτσι κι αλλιώς ότι ο Αντίχριστος θα εμφανισθεί και θα παρουσιασθεί ώς Μεσσίας και Σωτήρας στα έσχατα χρόνια που θα υπάρχει πείνα, οικονομική κρίση, εξαθλίωση, πόλεμος. Και θα ρθεί ο μάγκας ως απόλυτος πλέον παγκόσμιος και καθολικός δικτάτορας και θα σου πει : θα σου δώσω ευημερία, ειρήνη, δουλειά, χρήμα, ασφάλεια, ΑΡΚΕΙ να χαρακτείς στο δεξιό χέρι ή στο μέτωπο, "να καταλάβεις ότι είσαι δικός μου , σκλάβος, ελεύθερος μέσα στο κελί σου". Απλά είναι τα πράγματα:P
Η Δευτέρα Παρουσία δεν είναι για σωτηρία. Η Σωτηρία επιτελέστηκε στην πρώτη. Η Δευτέρα Παρουσία είναι η Μέρα της Κρίσεως και ο νοών νοείτω. Hell yeah!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και θα ρθεί ο μάγκας ως απόλυτος πλέον παγκόσμιος και καθολικός δικτάτορας και θα σου πει : θα σου δώσω ευημερία, ειρήνη, δουλειά, χρήμα, ασφάλεια, ΑΡΚΕΙ να χαρακτείς στο δεξιό χέρι ή στο μέτωπο, "να καταλάβεις ότι είσαι δικός μου , σκλάβος, ελεύθερος μέσα στο κελί σου". Απλά είναι τα πράγματα:P

Εμ τι σόι σκλαβιά θα'ναι αυτή άμα τα'χω όλα ; Σκλάβος πολυτελείας ; Αφεντοσκλάβος ;'Αντε να'ρθει μια ώρα αρχύτερα. Ηell yeah :clapup: Αν είναι να μου δώσει ειρήνη, ευημερία, χρήμα κι ασφάλεια, θα τον προτιμήσω, αρκεί η σφράγιδα να είναι στο χέρι. Αυτό με το μέτωπο δεν θα μ'αρεσε καθόλου, κιτσαρία το βρίσκω κι εδώ θα τα χαλάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πολύ καλή η παρατήρησή σου. Σύμφωνα με την Αποκάλυψη η κυριαρχία του Αντιχρίστου θα είναι 7 χρόνια. Τα πρώτα χρονιά θα παρουσιάσει την εικόνα των προηγούμενων post. Στο δεύτερο μισό της βασιλείας του θα αποκαλυφθεί το αληθινό πρόσωπό του, θα υπάρξουν διωγμοί, βασανισμοί κυρίως αυτών που δεν δέχτηκαν το σφράγισμα αλλά και των "βολεμένων", διότι μην ξεχνούμε ότι ο Σατανάς και τα υποχείρια του είναι μισάνθρωποι και θέλουν την δυστυχία, τον εξευτελισμό, την εξαφάνιση του ανθρώπινου είδους.
Μιλούμε για πνευματική σκλαβιά, ουσιαστικά για να ζήσεις μερικά χρόνια θα πουλήσεις την ψυχή σου και θα χάσεις την αιωνιότητα. Αξίζει άραγε ?
Και εκεί που θα νομίσει ότι κέρδισε , σκοτώνοντας βέβαια και τους δύο Προφήτες που δεν έχουν πεθάνει ακόμη ( Ενώχ και Ηλίας ) που θα αποσταλούν στο τέλος για να κυρήξουν μετάνοια και να αποκαλύψουν το αληθινό πρόσωπο του αυτοαποκαλούμενου "Μεσσία", και θα υπάρξει δημόσιο λιντσάρισμα από τους ασεβείς ακόμη και όταν είναι νεκροί και τα πτώματα τους θα μπορούν να φαίνονται σε όλη τη Γή ( προφητεία της Αποκάλυψης για την τηλεόραση ? ), τότε τα σώματα θα Αναστηθούν και θα αναληφθούν στους ουρανούς και μεγάλη δυστυχία και ανησυχία θα γεννηθεί στις ψυχές των ασεβών αλλά αντί και τότε να μετανοήσουν θα βλασφημούν το Όνομα του Θεού.
Κάπου τότε θα γίνει και η μεγάλη σύρραξη του Αρμαγεδδώνα με τις στρατιές εξ Ανατολών Ηλίου ( Κίνας ? ) και των δυτικών. Οι οποίες στρατιές θα περάσουν όταν ξηραθούν οι ποταμοί του Τίγρη και Ευφράτη γεγονός κατά τον γ.Παϊσιο αδύνατο, ερμηνεύοντας το εδάφιο ως κατασκευή τεράστιας διηπειρωτικής γέφυρας ( συχνά έλεγε να βάζουμε το μυαλό μας να δουλέψει για να ερμηνεύσουμε κάτι τέτοια εδάφια ). Η γέφυρα αυτή όντως είναι γεγονός και έχει τέτοιο πλάτος που μπορεί να χωρέσει 1000 ανθρώπους παρατεταγμένους, ο ένας δίπλα στον άλλο ( άρα μπορούν να περάσουν μύριαδες στρατού ).

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι αυστηρώς ακατάλληλα για όσους δεν πιστέυουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ο τελευταιοs και o αληθινοs αντιχριστοs λιγο πριν την δευτερα παρουσια θα ειναι γυναικα και θα ειναι η μετεμψυχωση τηs λιλιθ αυτην προοριζει ο διαβολοs ωs πραγματικο αντιχριστο ολοι οι υπολοιποι αντιχριστοι που θα προηγηθουν θα ειναι ουσιαστικα οι προαγγελοι για την ελευση τηs, αυτα για οσουs τα πιστευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Το τελευταίο είναι όντως ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ !:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ΧΞς δεν είναι ο αριθμός του θηρίου (τεκμηρωμένη άποψη του Γ.Φουράκη για το ελληνικό αλφάβητο) [copy paste] :

Η Ελληνική γλώσσα έχει 27 γράμματα και όχι 24, έχει εννέα τριάδες. Είναι λίγο-πολύ γνωστό ότι έχουν αποκοπεί τρία γράμματα από το αλφάβητο μας, για "άγνωστους" λόγους. Συγκεκριμένα, από τη δεύτερη τριάδα γραμμάτων λείπει το γράμμα 5 (7) ο Κεραυνός. Αυτό είναι το σύμβολο του Δία και είναι το αληθινά έκτο γράμμα της αλφαβήτου. Είναι η ουσία και η δύναμη του Διός. Δηλαδή έχουμε κατά σειρά στα γράμματα, αρχίζοντας από το Α: Χάος, Β; Γη (όχι ο πλανήτης μας, αλλά η Ύλη), Γ: Ουρανός, Δ: Κρόνος (ο Χωρόχρονος), Ε: Ρέα, και το έκτο γράμμα αντιπροσωπεύει το Δία.
Ο Δίας κατά την Ορφική θρησκεία -που εμείς την λέμε Δωδεκάθεο - είναι ο υπέρτατος θεός. Γί αυτό αφαιρέθηκε ο Κεραυνός. Είναι το σύμβολο του θεού, απαγορεύεται να προφέρεται το όνομα του θεού, ούτε αποσυμβολίζεται - όπως και οι Εβραίοι δεν προφέρουν το όνομα του Γιαχβέ (του "τετραγράμματου" ΥΗVΗ), είναι ταμπού, απαγορευμένο...

Αφού λοιπόν "κάποιοι" αφαίρεσαν το γράμμα (7) μετά χρησιμοποιούσαν το Δίγαμμα (F) στην έκτη θέση (το οποίο διασώθηκε σ' αυτή την θέση στο λατινικό αλφάβητο: ΑΒCDE-F-) Αν πάς στον Κεραμεικό, θα το δείς παντού αυτό το σύμβολο του Κεραυνού. Αλλά πρωτύτερα... έχουν πάει οι χριστιανοί και σε όλα τα αρχαία κεφαλογράμματα και γενικά όπου το έβλεπαν, χάραζαν επάνω του μία ή δύο γραμμές για να το ακυρώσουν! Το μετέτρεπαν έτσι στο γνωστό "Σ", Σίγμα κεφαλαίο. Η μεταγενέστερη χάραξη φαίνεται παντού ολοκάθαρα ειδικά στον Κεραμεικό. Και μάλιστα τους έχουν ξεφύγει και μερικά γράμματα και δεν τα έχουν χαράξει από πάνω - κι έτσι μπορεί να διαπιστώσει κανείς πώς ήταν στο αρχαίο κείμενο.

Το Σίγμα αυτό, δεν ανήκει στην Ελληνική γλώσσα, είναι πλαστό, έχει προστεθεί αυθαίρετα. Τελικά φέρεται ως το 18ο γράμμα. Πώς αναφέρεται λοιπόν ως 6 στην Αποκάλυψη, εκεί που "δίνεται ο "αριθμός του θηρίου"; Λένε ότι δηλώνει τον αριθμό έξι. Αφού έξι δεν υπάρχει, είναι ο Κεραυνός που τον έχουν αφαιρέσει. Έβαλαν το 18ο γράμμα στην θέση του έκτου (και όταν χρησιμοποιούμε γράμματα για αρίθμηση έχουν βάλει δίπλα και το 19ο, το Τ, δίπλα στο Σ). Όταν θέλουμε να αριθμήσουμε βάζουμε το "στ" στην έκτη θέση και όχι τον Κεραυνό. Δεν αναρωτηθήκατε γιατί το κάνουμε αυτό; Τί σημαίνει "στ"; Τί δουλειά έχουν το 18ο και το 19ο
γράμμα της αλφαβήτου στην έκτη θέση;

Αυτό έγινε γιατί πήγαν μετά οι βυζαντινοί και είπαν; πώς θα μετράμε μ' αυτό το σίγμα, αφού δεν υπάρχει στην αλφάβητο... και έβαλαν το "τ" δίπλα του. Επιπλέον, έχετε προσέξει ότι οι βυζαντινοί δεν χρησιμοποιούν στο αλφάβητο και στα κείμενα το "Σ"; Χρησιμοποιούν το "C". Κι αυτή τους η ρύθμιση σχετίζεται επίσης με όλα αυτά.
Τώρα λοιπόν, έρχονται οι θεοί των Ελλήνων... Έρχονται να αποκαταστήσουν τον... θεό.

Δεν υπάρχει αντίχριστος με την έννοια που του δίνουμε.

Η Αποκάλυψη δεν αναφέρει καν τη λέξη αυτή. Μιλάει για το "θηρίο" και όχι για τον αντίχριστο.

Ο όρος "αντίχριστος" όπως τον εννοούμε σήμερα, πρωτοχρησιμοποιήθηκε εις βάρος του Νέρωνα. Και η Αποκάλυψη μιλά για το θηρίο. Στα Ελληνικά. Και του δίνει τον αριθμό με τα ελληνικά γράμματα χ'ξ'ς'. Όμως το "ς", όπως είπαμε, δεν είναι το έκτο γράμμα. Δεν βγάζει έξι. Και δεν δίνει τον αριθμό 666. Το "χ" είναι 600, το "ξ" είναι 60, και το "ς" είναι 200 και όχι 6. Πού το βρήκανε το 666; αφού ο αριθμός χ'ξ'ς' είναι 860!

Και αυτό το γνωρίζουν και οι χριστιανοί. Για παράδειγμα, ο Μητροπολίτης Σιατίστης, Αντώνιος Κάμπος, γράφει στην μονογραφία του Η Πολιτεία εν τη Ιερά Αποκαλύψει Ιωάννου θεολόγου: . "...Τον 2ο μ.Χ. αιώνα, κατά τον οποίο ο "Ιωάννης ή ο μαθητής του ο Πρόχωρος" έγραψε την Αποκάλυψη, το γράμμα τούτο δεν υπήρχε, όπως και δεν υπάρχει έκτοτε το έκτο γράμμα του αλφαβήτου. Ως εκ τούτου δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιήθηκε ως ο αριθμός 6...

Ποιος άλλαξε τον αριθμό, πότε και γιατί; Η Αποκάλυψη έχει υποστεί πολλές αντιγραφές και αλλαγές... Όταν πλέον το πρωτότυπο της Αποκάλυψης άρχισε να αντιγράφεται, φαίνεται πως κάποτε, κάποιοι σκληροπυρηνικοί εκμεταλλεύτηκαν την ομοιότητα του Κεραυνού με το "ς", το 18ο γράμμα, και το αντικατέστησαν μ' αυτό. Κάποιοι άλλοι αργότερα επεσήμαναν την... αλχημεία που δεν ήταν τόσο πειστική... Αλλά ήταν πλέον πολύ αργά, γιατί το κείμενο είχε διαδοθεί παντού και η διόρθωση του ήταν πλέον αδύνατη! Τότε αποφάσισαν να μετατρέψουν τον Κεραυνό σε Σίγμα - αφού το αντίστροφο ήταν πλέον αδύνατον - κι έτσι αυτό πλέον να δηλώνει τον αριθμό έξι. Τους βόλεψε και η Αλεξανδρινή μεταρρύθμιση του αλφαβήτου, όπου εμφανίστηκαν τα μικρά γράμματα μαζί με τα κεφαλαία (πρόσθεσαν έτσι και το "σ" στην θέση του "ς", ένα γράμμα που επίσης είναι πλαστό και δεν υπήρχε στην αλφάβητο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ο αριθμός είναι 666. Το τελευταίο γράμμα είναι το λεγόμενο στίγμα στ ή ς, ή το δίγαμμα (F).
Ο κεραυνός του Διός είναι το λεγόμενο κόππα και είναι το 90. Επείδη η Αποκάλυψη έχει διασωθεί σε χιλιάδες κώδικες δεν υπάρχει περιθώριο λάθους, επιβεβαιώνεται μέσω των πολλών ιστορικών αντιτύπων.
Προσωπικά αφού πιστεύω, και τον αριθμό ούτως η άλλως τον έχουν αποδεχθεί ως σωστό γέροντες και άγιοι ( η ιερή παράδοση ), τον δέχομαι και εγώ έτσι.

Και έστω ότι δεν είναι ! Αλλάζει η ουσία ? Δε νομίζω...
Αναλωνόμαστε σε μικρής σημασίας πράγματα και χάνουμε την ουσία της Αποκάλυψης.

Υ.Γ: Αφού συναντούμε τον αριθμό στην Παλαιά Διαθήκη, ύπαρχει αυτή η λογική συνεχεία και ροή ούτως ή άλλως. Οι συμβολισμοί δεν αλλοιώνονται, δείγμα οικονομικής ανωτερότητας στο αρχαίο Ισραήλ, δείγμα οικονομικής υποδούλωσης στο σύγχρονο κόσμο. So Simple as it sounds...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Προσωπικά αφού πιστεύω, και τον αριθμό ούτως η άλλως τον έχουν αποδεχθεί ως σωστό γέροντες και άγιοι ( η ιερή παράδοση ), τον δέχομαι και εγώ έτσι.

Και έστω ότι δεν είναι ! Αλλάζει η ουσία ? Δε νομίζω...
Αναλωνόμαστε σε μικρής σημασίας πράγματα και χάνουμε την ουσία της Αποκάλυψης.

Αλλάζουν τα πάντα. Το θηρίο δεν είναι τελικά και τόσο θηρίο αν το ψάξεις κι άλλοι είναι τα θηρία... Εγώ δεν σου λέω ότι περιμένω τους θεούς όπως ο Φουράκης, αλλά αυτά που γράφει για την αριθμολογία και το αλφάβητο είναι ολόσωστα. Συμπέρασμα : δεχόμαστε ό,τι μας σέρβιραν χωρίς να ερευνούμε, το αρχαίο Ισραήλ είναι ανώτερο και ο λαός του ο εκλεκτός που θα τιμωρήσει τους κακούς αμαρτωλούς αυτού του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top