Πιστεύετε ότι η νέα γενιά είναι πολύ χειρότερη από τις παλιότερες;

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Ακούω συχνά από μεγαλύτερους να λένε ότι οι νέα γενιά δεν έχει αγάπη αξίες ιδανικά ήθος κλπ και ότι είναι όλη την ώρα με μια οθόνη και δε ξέρει να ζεί. Οι περισσότεροι από αυτούς νοσταλγούν τις παλιές καλές μέρες που λένε ότι η ζωή ήταν πιο απλή και οι άνθρωποι πιο αγνοί και υπήρχε πραγματική επικοινωνία μεταξύ τους. Εγώ έχω παρατηρήσει όμως από προσωπικές εμπειρίες όταν βγαίνω έξω και παρατηρώ πως συμπεριφέρονται οι άνθρωποι γύρω μου ανεξάρτητος φύλου και ηλικίας ότι τις περισσότερες φορές πιο όμορφα και λογικά μιλάνε άτομα τις ηλικίας μας μου παρά μεγάλοι άνθρωποι. Έχω δει μεγάλους ανθρώπους στα μέσα μεταφοράς η έξω στο δρόμο μεγάλους ανθρώπους να βρίζουν να ειρωνεύονται να παρενοχλούν χωρίς σοβαρό λόγο. Έχω ακούσει κατά καιρούς από μεγάλους να μιλάνε ανώριμα και να λένε χαζά και αβάσιμα πράγματα, ενώ παρά πολλές φορές έχω συναναστραφεί με άτομα της ηλικίας μου που μιλάνε και συμπεριφέρονται πολύ πιο σωστά και ώριμα. Άρα , μήπως τελικά είναι λίγο μύθος αυτό που λένε ότι η σημερινή γενιά είναι τελειωμένη υπόθεση?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Θεωρώ πως κοινωνικά οι νέες γενιές είναι πιο φιλελεύθερες. Αυτό είναι τουλάχιστον ένα καλό σε σύγκριση με τις μεγαλύτερες γενιές. Οι μεγάλες γενιές έχουν βέβαια περισσότερες εμπειρίες και κάποιες γνώσεις που δεν έχουν αποκτήσει ακόμα οι νέοι.
Θεωρώ πως οι περισσότεροι νέοι συμπεριφέρονται μια χαρά. Πράγμα ελπιδοφόρο.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Αυτά το ότι η νέα γενιά είναι καλύτερη από την προηγούμενη κρατάει από πολύ παλιά την δεκαετία του 90, στην πράξη όμως δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα προς το θετικό το αντίθετο μάλιστα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Χειρότερη όχι. Για να είμαστε η σημερινή γενιά τόσο χάλια σημαίνει πως και οι προηγούμενες δεν ήταν καλλίτερες απαραίτητα. Δεν ξεφυτρώνει απλά μια γενιά χειρότερη από το πουθενά.

Η σήψη θεωρώ είναι σταδιακή ήδη από το 1945 και έπειτα (παγκοσμιοποίηση, μόδα) και άρχισε να γίνεται πλέον ξεκάθαρα εμφανής από τα τέλη των 90s. Κάθε γενιά έχει τα καλά και τα κακά της και είναι τι κριτήρια θέτει ο καθένας. Ας πούμε εγώ είμαι φανατικά κατά της παγκοσμιοποίησης και σιχαίνομαι που οι νεολαίοι σήμερα γινόμαστε τελείως αμερικανάκια πια. Αλλά σε τι ακριβώς ήσαν καλλίτεροι οι παλαιότεροι; η γενιά των baby boomers όταν ήταν νεολαίοι στα 60s άφησαν τα δημοτικά (που για εμένα τα δημοτικά είναι η πεμπτουσία της ελληνικής ψυχής) να πεθάνουν και έτρεχαν όλοι να αγοράσουν δίσκους και πικ απ ξένων τραγουδιών. Ακόμα και πιο πίσω η Silent Generation προπολεμικά είχε κόλλημα με ξένους ηθοποιούς (Ερολ Φλιν, Νταϊάνα Νταρμπιν) ή με ξενικους χορούς (Swing) και τέτοια. Συνεπώς η σημερινή παρακμή για τα δικά μου κριτήρια είναι το αποτέλεσμα πολλών δεκαετιών πίσω. Η Gen X που ήταν οι γονείς μας εγκατέλειπαν τα χωριά τους (ήδη και οι Baby Boomers το άρχισαν αυτό) και συνέβαλλαν στον θάνατο των παραδοσιακών ελληνικών χωριών και στην γιγάντωση των άθλιων πόλεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Είναι λίγο κλισέ πια να θεωρεί κάθε προηγούμενη γενιά χειρότερη την επόμενη. Γνωσιακά( επειδή λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι με εφήβους) υστερεί κατά πολυ τουλάχιστον στην πρώιμη νεανική ηλικία , έχει απομυθοποιησει αξίες, θεσμούς, είναι η γενιά της κρίσης και της ανασφάλειας, βιώνει κάποια ήττα πριν καν βγει στο στίβο της ζωής, απολιτικ στην πλειοψηφία της. Ωστόσο ,έχει σαφώς πιο διευρυμενους ορίζοντες, "αχρωματοψία"όσον αφορά τη διαφορετικότητα , προσαρμοστικότητα και διάθεση να πειραματιστεί προκειμένου να επιβιώσει σε νέα απαιτητικά περιβάλλοντα. Ελπιδοφόρα μέσα στην ατυχία συγκυριών που βιώνει.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Θεωρώ λίγο χαζό το να συγκρίνουμε γενεές από την άποψη ότι η κάθε εποχή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που διαμορφώνουν τους ανθρώπους που τη ζουν. Το λεγόμενο genius tempori, το πνεύμα της εποχής, δηλαδή.
Με λίγα λόγια, θα ήμουν διαφορετικός αν γεννιόμουν κατά τη διάρκεια του β' παγκοσμίου πολέμου, τη δεκαετία του 60' ή αν ήμουν τώρα είκοσι χρονών, σε σχέση με τώρα, που είμαι millenial.
Πολύ περισσότερο, δηλαδή, μας διαμορφώνει η εποχή παρά το αντίστροφο.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Ούτε καλύτερη, ούτε χειρότερη.

Απλά, η γενιά της εποχής της.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Είναι λίγο κλισέ πια να θεωρεί κάθε προηγούμενη γενιά χειρότερη την επόμενη. Γνωσιακά( επειδή λόγω δουλειάς συναναστρέφομαι με εφήβους) υστερεί κατά πολυ τουλάχιστον στην πρώιμη νεανική ηλικία , έχει απομυθοποιησει αξίες, θεσμούς, είναι η γενιά της κρίσης και της ανασφάλειας, βιώνει κάποια ήττα πριν καν βγει στο στίβο της ζωής, απολιτικ στην πλειοψηφία της. Ωστόσο ,έχει σαφώς πιο διευρυμενους ορίζοντες, "αχρωματοψία"όσον αφορά τη διαφορετικότητα , προσαρμοστικότητα και διάθεση να πειραματιστεί προκειμένου να επιβιώσει σε νέα απαιτητικά περιβάλλοντα. Ελπιδοφόρα μέσα στην ατυχία συγκυριών που βιώνει.
Νταξει δεν έχουν όλοι οι νέοι τόσο δύσκολη ζωή, δηλαδή εγώ βλέπω οι περισσότεροι μια χαρά περνάνε παραδόξως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που λένε ότι οι περισσότεροι είναι αντικοινωνικοί και όλο στα κινητά το πιστεύετε?
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Νταξει δεν έχουν όλοι οι νέοι τόσο δύσκολη ζωή, δηλαδή εγώ βλέπω οι περισσότεροι μια χαρά περνάνε παραδόξως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που λένε ότι οι περισσότεροι είναι αντικοινωνικοί και όλο στα κινητά το πιστεύετε?
Αντικοινωνικά άτομα βρίσκεις σε κάθε εποχή και απο τα κινητά όλοι λίγο πολυ είμαστε εξαρτημένοι στις μέρες μας.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Αντικοινωνικά άτομα βρίσκεις σε κάθε εποχή και απο τα κινητά όλοι λίγο πολυ είμαστε εξαρτημένοι στις μέρες μας.

Έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει σε ένα υπερβολικά υπεραστικό περιβάλλον όπως η σημερινή Αθήνα για το οποίο δεν φταίνε οι ίδιοι, το δημιούργησαν οι προγενέστεροι οι μπαμπάδες τους.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιες από τις βασικές ανθρώπινες αξίες καθορίζονται από την εποχή ;

Η ηθική, η αξιοπρέπεια, ο σεβασμός ,η ενσυναίσθηση αλήθεια σε τι μπορεί να διαφέρει από εποχή σε εποχή ούτως ώστε να μην είναι μέτρο σύγκρισης 2 η και περισσότερων γενιών;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Δεν θα μας έλεγα αντικοινωνικούς. Θα μας έλεγα απλά socially awkward. Άλλαξε απλά ο τρόπος επικοινωνίας των ανθρώπων. Και σήμερα τα παιδιά βγαίνουν, η λεγόμενη Gen A που τώρα βγαίνει στο προσκήνιο σιγά σιγά. Κάθε μέρα βγαίνει η εξαδέλφη μου αλλά τα παιδιά πλέον δεν παίζουν, μαζεύονται και βλέπουν tiktok, instagram, συζητάνε για BTS και τέτοια. Εμείς της Gen Z μέχρι και τις πρώτες τάξεις του γυμνασίου παίζαμε κανένα κρυφτό, μήλα ή βόλλεϋ, μπάλλα και τέτοια. Τα πρώτα δύο τα παίζαμε βέβαια γιατί είχαμε και κορίτσια στην παρέα :P.

Αλλά είναι αλήθεια πως έχει αλλάξει πραγματικά πολύ η αλληλεπίδραση. Βγαίνεις και βλέπεις παρέες με το κινητό στο χέρι. Το μπασταρδόπραγμα πόσο θέλω να το αφήνω σπίτι όταν βγαίνω. Εκνευρίζομαι όταν βλέπω τέτοιο θέαμα και το κάνουν πραγματικά ΠΟΛΛΟΙ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Δεν θα μας έλεγα αντικοινωνικούς. Θα μας έλεγα απλά socially awkward. Άλλαξε απλά ο τρόπος επικοινωνίας των ανθρώπων. Και σήμερα τα παιδιά βγαίνουν, η λεγόμενη Gen A που τώρα βγαίνει στο προσκήνιο σιγά σιγά. Κάθε μέρα βγαίνει η εξαδέλφη μου αλλά τα παιδιά πλέον δεν παίζουν, μαζεύονται και βλέπουν tiktok, instagram, συζητάνε για BTS και τέτοια. Εμείς της Gen Z μέχρι και τις πρώτες τάξεις του γυμνασίου παίζαμε κανένα κρυφτό, μήλα ή βόλλεϋ, μπάλλα και τέτοια. Τα πρώτα δύο τα παίζαμε βέβαια γιατί είχαμε και κορίτσια στην παρέα :P.

Αλλά είναι αλήθεια πως έχει αλλάξει πραγματικά πολύ η αλληλεπίδραση. Βγαίνεις και βλέπεις παρέες με το κινητό στο χέρι. Το μπασταρδόπραγμα πόσο θέλω να το αφήνω σπίτι όταν βγαίνω. Εκνευρίζομαι όταν βλέπω τέτοιο θέαμα και το κάνουν πραγματικά ΠΟΛΛΟΙ.
Καλά εγώ αναφερομουν σε φοιτητές περισσότερο παρά σε μαθητές σχολείου. Νομίζω ότι εμείς γενικά ήμαστε αρκετά δραστήριοι έχουμε κουλτούρα και ενδιαφέροντα
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Χειροτερη δεν ξέρω αλλά τα παιδιά που είναι κάτω από του 02'-03' είναι σε άλλο κόσμο και εκτός πραγματικότητας...δεν ασχολούνται με τίποτα που ξεφεύγει από το ινσταγκραμ και γενικά τα social και τα "λεφτά"! Ειδικά τα κορίτσια εκείνης της ηλικίας αλλά και τα αγόρια δεν πάνε πίσω...

Με άτομα μικρότερα από μένα από 3 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παρέα γιατί είναι λες και μιλάω σε 3χρονα...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Χειροτερη δεν ξέρω αλλά τα παιδιά που είναι κάτω από του 02'-03' είναι σε άλλο κόσμο και εκτός πραγματικότητας...δεν ασχολούνται με τίποτα που ξεφεύγει από το ινσταγκραμ και γενικά τα social και τα "λεφτά"! Ειδικά τα κορίτσια εκείνης της ηλικίας αλλά και τα αγόρια δεν πάνε πίσω...

Με άτομα μικρότερα από μένα από 3 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παρέα γιατί είναι λες και μιλάω σε 3χρονα...
Αυτό με τα λεφτά πως το εννοείς?
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αυτό με τα λεφτά πως το εννοείς?
Εννοώ ότι έχω δει άτομα να ξεκόβουν παιδιά από παρέες λόγω οικονομικής κατάστασης

Όταν ήμουν εγώ 15 χρονών αυτό ήταν πέρα από τη φαντασία μου και δεν το κάναμε γενικά...Τώρα έχω δει πολλούς και το κάνουν στις μικρές ηλικίες
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top