Πλάκα κάναμε ρε Βαγγέλη...

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Είσαι και συ πειραχτήρι ρε φίλε;
Μια χαρά. Και 'γω γουστάρω.
Μαλάκα πόσο πλάκα έχει να ξεκινάς τη μέρα σου με λίγο κράξιμο στον τύπο που δεν απαντάει;
Ότι χαζομάρα και να πετάξεις, όσο και να τον προσβάλλεις δεν θα σου πει τίποτα.
Και αν περάσει από μπροστά σου και τι έγινε αν του δώσεις μια σφαλιάρα σβερκωτή; Ας πούμε ότι κουρεύτηκε. Γιατί όταν περάσει μπροστά απ’ το καπνιστήριο;
Ποιος θα αρπάξει φωτιά με ένα αποτσίγαρο ρε συ; Δεν έχει ανάγκη ρε αυτός.
Είναι σκληρός απλά δεν ξέρει πόσο. Θα του μάθουμε εμείς.
Θα τον βρίζουμε για πλάκα μόνο όταν είναι μπροστά.
Δεν είμαστε κακοί ρε. Δε τα λέμε από πίσω του. Πλάκα κάνουμε για να σκάσει το χειλάκι μας.
Καταλαβαίνει και δε τα παίρνει στα σοβαρά. Και αυτός γελάει που και που.
Άμα δε γούσταρε θα μας έλεγε να το κόψουμε. Την πλάκα μας κάναμε και μεις και αυτός.
Ξέρεις ρε. Δε θέλαμε να πνιγεί κιόλας όταν τον πετάξαμε στις βρύσες τότε στο γυμνάσιο. Αλλά είχε τόσο πλάκα έτσι όπως έσταζε και έτρεμε απ' το κρύο.
Και το χαρτί «Είμαι βλάκας και γουστάρω» που του κολλήσαμε στην πλάτη χρόνια μετά; Τι σημαίνει; Ότι δε θέλαμε να τον κάνουμε παρέα;
Έλα μωρέ και 'μεις τα ίδια περάσαμε. Είτε από πατεράδες, είτε από αδερφούς είτε από φίλους.
Σιγά, τι πάθαμε;
Εμείς φταίμε που είναι αμίλητος; Που δεν έπαιζε μπάλα; Που δεν ερχόταν πλατεία; Πιτσιρικάδες συνέχεια του λέγαμε να βγει και αυτός τίποτα.
Λογικό μετά να του λέμε ότι δεν τον αφήνει η μάνα του αν δε τελειώσει τα μαθήματα.
Δε θέλαμε το κακό του. Είπαμε. Μες την παρέα είναι.
Τώρα γιατί χάθηκε όμως; Μια χαρά ήτανε όλα.
Μιλούσαμε, γελάγαμε.
Εντάξει, αυτός σπάνια, αλλά έτσι ήταν το στυλ του.
Λίγες φορές τον είδα να χαμογελάει. Αλήθεια.
Ίσως κάτι να έπαιζε στο σπίτι. Από τότε που περάσαμε στα Γιάννενα έτσι ήταν.
Όχι μωρέ για τη σχολή είναι έτσι.
Σπάστηκε και αυτός με την εξεταστική όπως όλοι μας.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί έφυγε. Αν είχε πρόβλημα θα μας το λεγε. Έτσι δεν είναι ρε φίλε;
Έτσι δε κάνουν οι άντρες ρε; Μιλάνε και πλακώνονται άμα χρειαστεί.
Δεν μπορεί. Άντρας ήταν και ο Βαγγέλης. Και κρητικός μάλιστα.
Τον λέγαμε αδερφή απλά για να γελάσουμε όλοι.
Και μένα έτσι με λένε. Και τον Μανώλη έτσι τον λέμε.
Για την πλάκα. Εννοείται για την πλάκα.

Στην καρέκλα δε σε δέσαμε ρε. Απλά σε κρατούσαμε με το ζόρι για παιχνίδι.
Που πήγες ρε;
Που χάθηκες;
Γιατί έφυγες ρε Βαγγέλη; Σε πείραζε τόσο;
Γιατί δε μας είπες τίποτα ρε συ; Θα σταματούσαμε. Αλήθεια.
Έλα ρε συ δεν ήταν και τόσο άσχημα.
Ξεχνάς τις πλάκες που ρίχναμε; Τα γέλια κάτω στο νησί; Θυμάσαι;
Όταν μπήκες στην ντουλάπα και σου ρίχναμε ευρώ για να κάνεις το juke box;
Γύρνα πίσω ρε Βαγγέλη.
Δεν τα εννοούσαμε ρε φίλε.
Πλάκα κάναμε, πίστεψέ με.
Περνάνε οι μέρες και ρωτάνε οι μπάτσοι ρε συ.
Κάνουν λες και σε σκοτώσαμε ρε Βαγγέλη.
Ποιος να σε σκοτώσει ρε;
Είναι δυνατόν;
Μια παρέα ήμασταν.
Τι είναι αυτά που λένε για ηθικούς αυτουργούς ρε φίλε; Εμείς;
Δε θα κάναμε ποτέ κάτι τέτοιο ρε συ. Δεν είμαστε τέτοιοι.
Το ξέρεις. Έτσι δεν είναι;
Γύρνα ρε Βαγγέλη.
Δεν είμαστε τέτοιοι.
Γύρνα πίσω ρε φίλε.

Ο Βαγγέλης Γιακουμάκης αγνοείται εδώ και 18 μέρες. Στις 6 Φεβρουαρίου τον είδανε για τελευταία φορά φίλοι, συμφοιτητές και συγκάτοικοι στα Ιωάννινα όπου και σπουδάζει. Στις 14:00 το μεσημέρι κάμερα από βενζινάδικο κατέγραψε τον Βαγγέλη να απομακρύνεται από την σχολή πεζός ενώ δευτερόλεπτα μετά άγνωστος φάνηκε να τον ακολουθεί. Το ίδιο βράδυ μαρτυρία γυναίκας φαίνεται να τοποθετεί τον νεαρό που έμοιαζε αρκετά με τον αγνοούμενο μερικά χιλιόμετρα έξω από την πόλη να χτυπάει την πόρτα της στις 22:00 ζητώντας βοήθεια. Όποιος έχει πληροφορίες για την υπόθεση παρακαλείται να καλέσει στην Εθνική Γραμμή SOS 1065.

Σημείωση: Ο συντάκτης δε γνωρίζει πραγματικά τον Βαγγέλη Γιακουμάκη. Ο μονόλογος είναι καθαρά προϊόν μυθοπλασίας.

Πηγή: https://www.mindthetrap.gr/oso_skeftomai_tha_zw/item185/Πλάκα_κάναμε_ρε_Βαγγέλη
Copyright © mindthetrap.gr

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,810 μηνύματα.
Μπουχτίσαμε με κείμενα δήθεν "συμπόνοιας" ενώ πήξαμε στην κουραδομάγκικη ενδοσχολική βία από ανθρώπους με χαμηλή νοημοσύνη. Κρίμα στο παιδί.

H Eλληνική κοινωνία για μια ακόμη φορά, έδειξε πόσο κενή είναι σε επίπεδο ανθρωπισμού. Σε φάση αδιαφορίας και θεατρινισμού, δεν είναι το δικό μας παιδί, ας χαρούμε τη μιζέρια του Αη Καρνάβαλου, ας φάμε ας πιούμε, και μια από τα ίδια! Αντί να κάνει αυτογνωσία και να δει τι συμβαίνει καθημερινά γύρω μας, στα σπίτια μας, στα σχολεία μας, στο δρόμο, στις πλατείες,... ψάχνει "ενόχους", κάποια αλητήρια παιδιά που πιθανόν να έκαναν κακό στον κάθε Βαγγέλη. Ο κάθε Βαγγέλης είναι από τα "θύματα" της κοινωνίας μας, μιας κοινωνίας ταξικής στην κοινωνική ευημερία με καθεστώς το δίκιο του πανίβλακα θρασύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Κάτι που αξίζει να κρατήσουμε από όλη αυτήν την ιστορία είναι να αντιδρούμε στον τραμπουκισμό με οποιονδήποτε τρόπο, με το να τον απορροφάς απλά φτάνεις σε ένα breaking point όπου θα κάνεις παράλογα πράγματα, όμως σε καμμία περιπτώση δεν κατηγορώ το θύμα. Επίσης μου φαίνεται περίεργο που οι συμφοιτητές του, οι οποίοι θα είναι γύρω στα 20 και αυτοί, έκαναν τόσο ανώριμα και προεφηβικά πράγματα (αυτό με jukebox ξεπέρασε κάθε γνωστό όριο). Κρίμα πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Επειδη μιλαμε με ΠΛΗΡΗ αγνοια της καταστασης. Τα εν λόγω άτομα, φοιτητές της Γαλακτοκομικής Σχολής, προέρχονται από αγροτικές οικογένειες της υπαίθρου και όπως αναφέρεται και από την αστυνομία ( αλλα αυτοί που να ξέρουν, δεν χειρίζονται την υπόθεση μέσα από φόρουμ) είναι συνήθως ιδιαίτερα σκληραγωγημένα άτομα. Τέτοιες φάρσες, πειράγματα κλπ αποτελούν καθημερινότητα για αυτούς. Και από τις 2 πλευρές. Τα δεδομένα είναι πολύ διαφορετικά από αυτά των αστικών οικογενειών και παρεών, στις οποίες ανήκουμε οι περισσότεροι. Καλώς ή κακώς , ο Βαγγέλης ήταν ένα εσωστρεφές και ευαίσθητο συναισθηματικά άτομο. Κακός συνδυασμός... Θέλει αντίδραση, οποιασδήποτε μορφής. Δυστυχως, δεν υπήρχε η πυγμη :( Δεν φταιει το παιδακι βεβαια, αλλα ειναι εξισου κακο να δειχνεις με το δαχτυλο καποια ατομα, γιατι δεν εδειξαν προσαρμοστικοτητα σε κατι που ειναι τοσο εκτος των νερων τους, αλλα και του πνευματος της σχολης τους γενικα. Μια προσαρμοστικοτητα την οποια , αληθεια, ποσοι απο μας εχουμε; ( υπο αλλες συνθηκες ισως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αυτοι που επίσης φταίνε είναι όσοι έβλεπαν και δεν έκαναν τίποτα. η απραξία είναι συνενοχή.
μία είναι η λύση,
ξύλο στους τραμπούκους μέχρι να ματώσουν απο τα μάτια και τα αυτιά
βία στην βία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
αυτοι που επίσης φταίνε είναι όσοι έβλεπαν και δεν έκαναν τίποτα. η απραξία είναι συνενοχή.
μία είναι η λύση,
ξύλο στους τραμπούκους μέχρι να ματώσουν απο τα μάτια και τα αυτιά
βία στην βία

τη λέξη πολιτισμός πόσοι την έχετε εδώ μέσα στο λεξιλόγιό σας;
Ποια βία στη βία; Έτσι θα λυθούν όλα; Θα γυρίσει πίσω το παιδί αν σπάσουν στο ξύλο όσους τον πείραξαν; Δεν το νομίζω.
Όμως συμφωνώ πως κι εκείνοι που έβλεπαν αλλά δεν έκαναν τίποτα είναι συνένοχοι. Αλλά αυτό δε συμβαίνει πάντα; Οι υπόλοιποι γύρω μας δεν κάνουν τίποτα. Όλοι υπήρξαμε θύματα/θύτες bullying ή απλοί θεατές. Και τι κάναμε; Εγώ όσες φορές έκανα το μόνο που κατάφερα ήταν να μπλεχτώ και να φάω τα μούτρα μου ή απλά να αδιαφορούν. Αλλά αυτοό δε σημαίνει οτι θα σταματήσω να είμαι και να δρω ενάντια σε τέτοιου είδους πράξεις.
Τόσοι στην Ελλάδα προερχόμαστε από αγροτικές οικογένειες και ζούμε καθημερινά τέτοιες σκηνές αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι η λογική συμπεριφορά αλλά δυστυχώς είναι αυτή που ενθαρρύνεται ανάμεσα στα "αρσενικά" της φυλής (γιατί μόνο σε ζώα αρμόζουν τέτοιες συμπεριφορές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Υπήρξα θύμα σχολικού εκφοβισμού για όλη σχεδόν την σχολική μου θητεία. Το τι μου έκαναν δεν περιγράφεται, ότι και να έκαναν οι γονείς μου, οι δάσκαλοι ή εγώ με το να αδιαφορώ να τους ειρωνεύομαι και πολλές φορές να αντιδρώ με το να τους χτυπάω (όπως λέει ένα παιδί πιο πάνω θέλουν βία) τίποτα μα τίποτα δεν έκανε αυτά τα παιδία να σταματήσουν. Μέχρι και στην αστυνομία είχαμε καταλήξει όταν σε κάποια φάση το πράγμα παραχόντρυνε αλλά και τότε τα τερατάκια έβαλαν άλλα τερατάκια και το μαρτύριο συνεχιζόταν. Εν τέλει απλά περίμενα να τελειώσω το σχολείο και να εξαφανιστώ πηγαίνοντας σε άλλη πόλη για σπουδές.
Τώρα που έχω ωριμάσει και βλέπω τα πράγματα από απόσταση, κατάλαβα ότι αυτό γινόταν για τους εξής λόγους: Τα παιδία αυτά έτρεφαν ζήλεια γιατί ήταν πολύ κακοί μαθητές ενώ εγώ είχα καλύτερους βαθμούς από αυτούς, ήμασταν από επαρχία και υπήρχε ο ανταγωνισμός γιατί ο τάδε που ο παππούς ήταν έτσι να γίνει το εγγόνι του κάτι καλύτερο. Επιπλέον η κοινωνία είναι πολύ στενόμυαλη και δεν βλέπει πέρα από την μύτη της. Προσωπικά κατάλαβα ότι απλά τα παιδιά ήταν καθρέφτες των γονιών, τα έμαθαν έτσι,να συμπεριφέρονται άσχημα και να μισούν οποιονδήποτε είναι καλύτερος από αυτούς.
Ξέρω μερικοί από εσάς θα σας φανεί περίεργο να γίνονται τέτοια πράγματα αλλά δυστυχώς οι μικρές κοινωνίες διαφέρουν πάρα πολύ από την πόλη. Καμία φορά η οικειότητα της επαρχίας μπορεί να φέρει πάρα πολύ άσχημες καταστάσεις και να κάνει τους ανθρώπους να ''σκοτώνονται'' μεταξύ τους.
Μια τέτοια κατάσταση θα ζούσε και ο Βαγγέλης. Μακάρι να σε βρούν ρε παιδί και δεν αξίζει να χάσεις το μυαλό σου για αυτά τα ζώα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Υπήρξα θύμα σχολικού εκφοβισμού για όλη σχεδόν την σχολική μου θητεία. Το τι μου έκαναν δεν περιγράφεται, ότι και να έκαναν οι γονείς μου, οι δάσκαλοι ή εγώ με το να αδιαφορώ να τους ειρωνεύομαι και πολλές φορές να αντιδρώ με το να τους χτυπάω (όπως λέει ένα παιδί πιο πάνω θέλουν βία) τίποτα μα τίποτα δεν έκανε αυτά τα παιδία να σταματήσουν. Μέχρι και στην αστυνομία είχαμε καταλήξει όταν σε κάποια φάση το πράγμα παραχόντρυνε αλλά και τότε τα τερατάκια έβαλαν άλλα τερατάκια και το μαρτύριο συνεχιζόταν. Εν τέλει απλά περίμενα να τελειώσω το σχολείο και να εξαφανιστώ πηγαίνοντας σε άλλη πόλη για σπουδές.
Τώρα που έχω ωριμάσει και βλέπω τα πράγματα από απόσταση, κατάλαβα ότι αυτό γινόταν για τους εξής λόγους: Τα παιδία αυτά έτρεφαν ζήλεια γιατί ήταν πολύ κακοί μαθητές ενώ εγώ είχα καλύτερους βαθμούς από αυτούς, ήμασταν από επαρχία και υπήρχε ο ανταγωνισμός γιατί ο τάδε που ο παππούς ήταν έτσι να γίνει το εγγόνι του κάτι καλύτερο. Επιπλέον η κοινωνία είναι πολύ στενόμυαλη και δεν βλέπει πέρα από την μύτη της. Προσωπικά κατάλαβα ότι απλά τα παιδιά ήταν καθρέφτες των γονιών, τα έμαθαν έτσι,να συμπεριφέρονται άσχημα και να μισούν οποιονδήποτε είναι καλύτερος από αυτούς.
Ξέρω μερικοί από εσάς θα σας φανεί περίεργο να γίνονται τέτοια πράγματα αλλά δυστυχώς οι μικρές κοινωνίες διαφέρουν πάρα πολύ από την πόλη. Καμία φορά η οικειότητα της επαρχίας μπορεί να φέρει πάρα πολύ άσχημες καταστάσεις και να κάνει τους ανθρώπους να ''σκοτώνονται'' μεταξύ τους.

Φίλε συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψες. Έτσι γίνεται στις επαρχίες, συχνά παιδιά τα οποία θεωρεούνται ΄΄κατώτερα΄΄ επειδή οι γονεις τους δεν είναι γιατροί ή δάσκαλοι ή έστω δεν ''ανήκουν'' στην κοινωνική θέση και τάξη που είναι υποτίθεται αυτοί τα περιθωριοποιούν και τα χλευάζουν. Ωστόσο όταν αυτά τα παιδιά είναι καλοι μαθητές και καλά παιδιά που δεν έχουν δώσει κανένα δικαίωμα τότε αρχίζει η φαγομάρα. Δεν μπορούν οι γονείς να δεχτούν πως τα παιδιά τους που τα μεγάλωσαν μέσα σε καλύτερες συνθήκες( όπως σπίτι, εξόδους, κοκ) είναι χειρότερα από αυτά τα παιδιά, και τότε αρχίζουν να λένε στα παιδιά τους ( καλά εγώ σου παρέχω τόσα ο τάδε τι είναι καλύτερος απο σένα , εσύ έχεις.... και αυτά περνούν στα παιδιά, τα οποία με την σειρά τους δημιουργούν τις κλίκες τους και αρχίζουν να κάνουν ψυχολογικό πόλεμο στα απονήρευτα παιδιά.:( Βέβαια πέρα απο τους γονείς σημαντικό ρόλο διαδραματίζουν και οι καθηγητές, οι οποίοι δεν περνουν μέρος σε αυτά γιατι δεν θέλουν να χαλλάσουν τις σχέσεις με γονείς που γνωρίζουν και αφου τα παίρνουν( κανουν φροντιστηριο 40 ευρώ την ωρα) και έτσι τα παιδιά είναι απροστατευτα. Εάν λοιπόν τα παιδιά δεν έχουν αυτοπεποιθηση και τσαμπουκά για να βάλουν στην θεση τους τόσο τα παιδια όσο και τους καθηγητές τότε θα τους δημιουργουν καθημερινα προβληματα:mad:. Γι'αυτό παιδιά όσοι είστε θύματα τέτοιου είδους εκφοβισμού ΜΗΝ ΔΗΛΙΑΣΕΤΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ, ΜΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥΣ:clapup::clapup::clapup:. ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ( εννοώντας πως μην βάζετε στην ψυχή σας αυτά τα πραγματα, μιληστε και ξεχάστε το) ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ .:D:D ΕΣΤΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ:clapup::clapup::clapup:
ΕΙΣ ΤΟ ΕΠΑΝΕΙΔΙΝ:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Συμφωνώ, οι καθηγητές και οι δάσκαλοι πέρα από μια σαχλή παρατήρηση δεν έκαναν τίποτα το ουσιαστικό για να τα βάλουν στην θέση τους. Δεν φτάνει μόνο το παιδί θύμα να τους βάλει στην θέση τους, στην δικία μου περίπτωση και που το έκανα δώρο άδωρον αυτά ίσα ίσα έβρισκαν περισσότερες προφάσεις να με κοροϊδεύουν. Πρέπει και τα υπόλοιπα παιδιά να συμπαρασταθούν και πάρουν το μέρος το παιδιών που τα χλευάζουν. Να σταθούν στο πλάι τους, να τους δείξουν ότι δεν είναι μόνα και τότε και τα άλλα τι τους είναι πιο εύκολο να τα βάζουν με 1 παιδί ή με 10;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Συμφωνώ, οι καθηγητές και οι δάσκαλοι πέρα από μια σαχλή παρατήρηση δεν έκαναν τίποτα το ουσιαστικό για να τα βάλουν στην θέση τους. Δεν φτάνει μόνο το παιδί θύμα να τους βάλει στην θέση τους, στην δικία μου περίπτωση και που το έκανα δώρο άδωρον αυτά ίσα ίσα έβρισκαν περισσότερες προφάσεις να με κοροϊδεύουν. Πρέπει και τα υπόλοιπα παιδιά να συμπαρασταθούν και πάρουν το μέρος το παιδιών που τα χλευάζουν. Να σταθούν στο πλάι τους, να τους δείξουν ότι δεν είναι μόνα και τότε και τα άλλα τι τους είναι πιο εύκολο να τα βάζουν με 1 παιδί ή με 10;

Ευτυχώς ή δυστυχώς έχω υπάρξει πολλές φορές υποστηρικτής παιδιών που έχουν πέσει θύματα τέτοιων ενεργειών. Και πάντα παίρνω μέρος την ώρα που το βλέπω αλλά και στην πορεία. Το θέμα είναι ότι κανείς μετά δεν ακολουθεί κι εσένα στη συμπαράσταση που κάνεις. Όλοι φοβούνται μήπως υπάρξουν αυτοί θύματα, να μη στοχοποιηθούν από τους υπόλοιπους και πάνω από όλα να μην είναι κι εκείνοι από αυτούς που αφήνουν τους μη φυσιολογικούς ανθρώπους να ζουν. Και οι ίδιοι οι καθηγητές δε συμμετέχουν όχι διότι δε θέλουν να χαλάσουν τις σχέσεις αλλά γιατί πρώτον πάντα λένε "εε παιδιά είναι φυσιολογικά πράγματα είναι" (αμ δεν είναι) και γιατί δε θέλουν απλά να ανακατεύονται και να βρίσκουν το μπελά τους με τα παιδιά που είναι τόσο φυσιολογικά κι "ατίθασα". Όλοι βάζουν το λιθαράκι τους σε αυτό που λέμε bullying και δυστυχώς δεν ξέρω ποιος από τους γονείς, το σχολείο ή την κοινωνία φταίει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Υπήρξα θύμα σχολικού εκφοβισμού για όλη σχεδόν την σχολική μου θητεία. Το τι μου έκαναν δεν περιγράφεται, ότι και να έκαναν οι γονείς μου, οι δάσκαλοι ή εγώ με το να αδιαφορώ να τους ειρωνεύομαι και πολλές φορές να αντιδρώ με το να τους χτυπάω (όπως λέει ένα παιδί πιο πάνω θέλουν βία) τίποτα μα τίποτα δεν έκανε αυτά τα παιδία να σταματήσουν. Μέχρι και στην αστυνομία είχαμε καταλήξει όταν σε κάποια φάση το πράγμα παραχόντρυνε αλλά και τότε τα τερατάκια έβαλαν άλλα τερατάκια και το μαρτύριο συνεχιζόταν. Εν τέλει απλά περίμενα να τελειώσω το σχολείο και να εξαφανιστώ πηγαίνοντας σε άλλη πόλη για σπουδές.
Τώρα που έχω ωριμάσει και βλέπω τα πράγματα από απόσταση, κατάλαβα ότι αυτό γινόταν για τους εξής λόγους: Τα παιδία αυτά έτρεφαν ζήλεια γιατί ήταν πολύ κακοί μαθητές ενώ εγώ είχα καλύτερους βαθμούς από αυτούς, ήμασταν από επαρχία και υπήρχε ο ανταγωνισμός γιατί ο τάδε που ο παππούς ήταν έτσι να γίνει το εγγόνι του κάτι καλύτερο. Επιπλέον η κοινωνία είναι πολύ στενόμυαλη και δεν βλέπει πέρα από την μύτη της. Προσωπικά κατάλαβα ότι απλά τα παιδιά ήταν καθρέφτες των γονιών, τα έμαθαν έτσι,να συμπεριφέρονται άσχημα και να μισούν οποιονδήποτε είναι καλύτερος από αυτούς.
Ξέρω μερικοί από εσάς θα σας φανεί περίεργο να γίνονται τέτοια πράγματα αλλά δυστυχώς οι μικρές κοινωνίες διαφέρουν πάρα πολύ από την πόλη. Καμία φορά η οικειότητα της επαρχίας μπορεί να φέρει πάρα πολύ άσχημες καταστάσεις και να κάνει τους ανθρώπους να ''σκοτώνονται'' μεταξύ τους.
Μια τέτοια κατάσταση θα ζούσε και ο Βαγγέλης. Μακάρι να σε βρούν ρε παιδί και δεν αξίζει να χάσεις το μυαλό σου για αυτά τα ζώα
Μαλλον δινεις μια εξηγηση συμφωνα με την οποια ο μονος που δεν φταιει εισαι εσυ! Και εγω ο καλυτερος μαθητης του σχολειου ημουν, σε μικρη πολη, αλλα δεν με εκφοβισε ποτε κανεις. Μονο σε καποια φαση στο Δημοτικο υπηρξε ενα μικρο κοροιδεμα ( αλλο εκφοβισμος αλλο κοροϊδεμα), αλλα ο αερας τους κοπηκε γρηγορα. Οχι με βια, οχι με προκλητικες ειρωνειες ουτε τρεχοντας στους γονεις, δασκαλους κτλ ( ψυχολογικα αποδεδειγμενο οτι ετσι απλα εντεινεις την διαθεση των '' θυτων''). Κερδιζοντας τον σεβασμο, δημιουργωντας φιλιες. Αυτες τις φιλιες τις τιμω και οποτε χρειαστηκε το απεδειξα με στηριξη. Δυστυχως, ομως, υπαρχουν πολλοι που σηκωνουν πολλες μυγες στο σπαθι τους. Αυτους πρεπει να τους βοηθαμε. Συμφωνω. ( αν θελουν να βοηθηθουν βεβαια, γιατι εχω γνωρισει πολυ κοσμο που τελικα ασκει μεγαλυτερη βια αποτι ισχυριζεται οτι του ασκειται, με εναλλακτικες μορφες, ειρωνεια, καρφωμα σε καθηγητες κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μαλλον δινεις μια εξηγηση συμφωνα με την οποια ο μονος που δεν φταιει εισαι εσυ! Και εγω ο καλυτερος μαθητης του σχολειου ημουν, σε μικρη πολη, αλλα δεν με εκφοβισε ποτε κανεις. Μονο σε καποια φαση στο Δημοτικο υπηρξε ενα μικρο κοροιδεμα ( αλλο εκφοβισμος αλλο κοροϊδεμα), αλλα ο αερας τους κοπηκε γρηγορα. Οχι με βια, οχι με προκλητικες ειρωνειες ουτε τρεχοντας στους γονεις, δασκαλους κτλ ( ψυχολογικα αποδεδειγμενο οτι ετσι απλα εντεινεις την διαθεση των '' θυτων''). Κερδιζοντας τον σεβασμο, δημιουργωντας φιλιες. Αυτες τις φιλιες τις τιμω και οποτε χρειαστηκε το απεδειξα με στηριξη. Δυστυχως, ομως, υπαρχουν πολλοι που σηκωνουν πολλες μυγες στο σπαθι τους. Αυτους πρεπει να τους βοηθαμε. Συμφωνω. ( αν θελουν να βοηθηθουν βεβαια, γιατι εχω γνωρισει πολυ κοσμο που τελικα ασκει μεγαλυτερη βια αποτι ισχυριζεται οτι του ασκειται, με εναλλακτικες μορφες, ειρωνεια, καρφωμα σε καθηγητες κτλ)


Συγνώμη αλλα δεν καταλαβαίνω την πρωτη πρόταση σου. Γιατι να φταιει αυτη που έπεσε θύμα σχολικού εκφοβισμού; Ακομα και αν τα αλλα παιδιά δεν τη συμπαθούσαν λόγω χαρακτήρα για παράδειγμα,δεν είχαν κανενα δικαίωμα να φερθούν ετσι.Λεει οτι κάλεσαν ακομα και την αστυνομία! Καποια παιδιά ίσως ειναι πιο "κλειστά" και δεν μιλανε τοσο εύκολα για τα προβλήματα τους,δεν ειναι όμως αυτος λόγος για να πεις οτι "φταίνε". Δεν πρεπει να απολογούνται τα θύματα,αλλα αυτοι που προκαλούν τα προβλήματα και σε αυτούς πρεπει να διδάξουμε εξ αρχής πώς να συμπεριφέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαλλον δινεις μια εξηγηση συμφωνα με την οποια ο μονος που δεν φταιει εισαι εσυ! Και εγω ο καλυτερος μαθητης του σχολειου ημουν, σε μικρη πολη, αλλα δεν με εκφοβισε ποτε κανεις. Μονο σε καποια φαση στο Δημοτικο υπηρξε ενα μικρο κοροιδεμα ( αλλο εκφοβισμος αλλο κοροϊδεμα), αλλα ο αερας τους κοπηκε γρηγορα. Οχι με βια, οχι με προκλητικες ειρωνειες ουτε τρεχοντας στους γονεις, δασκαλους κτλ ( ψυχολογικα αποδεδειγμενο οτι ετσι απλα εντεινεις την διαθεση των '' θυτων''). Κερδιζοντας τον σεβασμο, δημιουργωντας φιλιες. Αυτες τις φιλιες τις τιμω και οποτε χρειαστηκε το απεδειξα με στηριξη. Δυστυχως, ομως, υπαρχουν πολλοι που σηκωνουν πολλες μυγες στο σπαθι τους. Αυτους πρεπει να τους βοηθαμε. Συμφωνω. ( αν θελουν να βοηθηθουν βεβαια, γιατι εχω γνωρισει πολυ κοσμο που τελικα ασκει μεγαλυτερη βια αποτι ισχυριζεται οτι του ασκειται, με εναλλακτικες μορφες, ειρωνεια, καρφωμα σε καθηγητες κτλ)
Το λες σαν να φταίει η ίδια για το γεγονός ότι ήταν θύμα σχολικού εκφοβισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εγώ ένα έχω καταλάβει.. ότι και να κάνουν όλοι ότι εκστρατείες ενάντια στην ενδοσχολική βια και να γίνουν πάντα θα υπάρχουν αυτά τα καθυστερημένα άμυαλα κομπλεξικά και άξια κρεμάλας ανθρωπάκια που κάνουν καθημερινά τη ζωή πολλών παιδιών δύσκολη..
δε μπορεί να γίνει τίποτα γιατί άπλα τέτοιου τύπου παιδιά και έφηβοι δεν μπορούν να καταλάβουν τον πόνο που προκαλούν και το μόνο που τους νοιάζει ειναι να προκαλέσουν κ άλλο για να δειχτούν η να φανούν ανώτεροι. αυτές οι "πλακες" που κάνουν ορισμένοι μάγκες και τις θεωρούν φυσιολογικές "πως κάνεις έτσι πλάκα κάνουμε" για τα ήσυχα συνεσταλμένα παιδιά είναι απλά εφιάλτης. η λεκτική και η σωματική κακοποίηση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αυτό που δεν κατάλαβε ο φίλος πιο πάνω είναι ότι η υποθεσή μου ήταν πιο βαθιά από το να μην με συμπαθούν απλά τα παιδία. Δεν ήθελα να γράψω όλη την ιστορία γιατί δεν χρωστάει ο καθένας εδώ να τον ζαλίσω με κατεβατά αλλά με τα παιδία αυτά κάναμε πολύ παρέα στην αρχή καθώς ήμασταν από το ίδιο χωρίο. Στράφηκαν εναντίον όταν ο πατέρας μου τσακώθηκε με τον πατέρα ενός από τα συγκεκριμένα παιδιά. Τότε το παιδί αυτό, έστρεψε και τους υπόλοιπους. Ήταν και καλά ο ''αρχηγός''. Εν πάσει περιπτώση οι γονείς μας το έληξαν το θέμα αξιοπρεπώς αλλά τα παιδάκια μετά το βρήκαν για παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο χωρίο υπήρχαν και άλλοι που τους συνέβαινε το ίδιο με εμένα.
Δέκα χρόνια που γινόταν αυτή η ιστορία λες να ήμουν τόσο χαζή και να μην προσπαθούσα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να βρώ λύση. Λες να ήμουν μια απλή σνομπαρία; Όλα τα είχα δοκιμάσει και να τους κάνω παρέα και να να μην τους κάνω. ΟΛΑ!!! Και όταν τους έκανα παρέα μερικοί με κορόιδευαν μπροστά μου άλλοι έπιαναν φίλους μου και τους έλεγαν ψέματα πως τους έβριζα. Μετά τους ξέκοψα γιατί με το να κάνω παρέα μαζί τους ήταν χειρότερο από το να μην κάνω. Εσύ με το να τους κάνεις φίλους σου έλυσες το πρόβλημα σε εμένα απλά εντεινόταν. Και πιστεψέ με στην ζωή μου είχα και έχω πολλούς ανθρώπους που με αγαπάνε και είναι δίπλα μου, δεν υπήρξα ποτέ ψηλομύτα. Δεν έχω λόγο άλλωστε να το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Υπήρξα θύμα σχολικού εκφοβισμού για όλη σχεδόν την σχολική μου θητεία. Το τι μου έκαναν δεν περιγράφεται, ότι και να έκαναν οι γονείς μου, οι δάσκαλοι ή εγώ με το να αδιαφορώ να τους ειρωνεύομαι και πολλές φορές να αντιδρώ με το να τους χτυπάω (όπως λέει ένα παιδί πιο πάνω θέλουν βία) τίποτα μα τίποτα δεν έκανε αυτά τα παιδία να σταματήσουν. Μέχρι και στην αστυνομία είχαμε καταλήξει όταν σε κάποια φάση το πράγμα παραχόντρυνε αλλά και τότε τα τερατάκια έβαλαν άλλα τερατάκια και το μαρτύριο συνεχιζόταν. Εν τέλει απλά περίμενα να τελειώσω το σχολείο και να εξαφανιστώ πηγαίνοντας σε άλλη πόλη για σπουδές.
Τώρα που έχω ωριμάσει και βλέπω τα πράγματα από απόσταση, κατάλαβα ότι αυτό γινόταν για τους εξής λόγους: Τα παιδία αυτά έτρεφαν ζήλεια γιατί ήταν πολύ κακοί μαθητές ενώ εγώ είχα καλύτερους βαθμούς από αυτούς, ήμασταν από επαρχία και υπήρχε ο ανταγωνισμός γιατί ο τάδε που ο παππούς ήταν έτσι να γίνει το εγγόνι του κάτι καλύτερο. Επιπλέον η κοινωνία είναι πολύ στενόμυαλη και δεν βλέπει πέρα από την μύτη της. Προσωπικά κατάλαβα ότι απλά τα παιδιά ήταν καθρέφτες των γονιών, τα έμαθαν έτσι,να συμπεριφέρονται άσχημα και να μισούν οποιονδήποτε είναι καλύτερος από αυτούς.
Ξέρω μερικοί από εσάς θα σας φανεί περίεργο να γίνονται τέτοια πράγματα αλλά δυστυχώς οι μικρές κοινωνίες διαφέρουν πάρα πολύ από την πόλη. Καμία φορά η οικειότητα της επαρχίας μπορεί να φέρει πάρα πολύ άσχημες καταστάσεις και να κάνει τους ανθρώπους να ''σκοτώνονται'' μεταξύ τους.
Μια τέτοια κατάσταση θα ζούσε και ο Βαγγέλης. Μακάρι να σε βρούν ρε παιδί και δεν αξίζει να χάσεις το μυαλό σου για αυτά τα ζώα





Μπα μη νομιζεις και στις πολεις τα ιδια γινονται. Η πιο ευχαριστη ασχολια των συμμαθητων μου...Και δεν ειναι η οικειοτητα της επαρχιας (σε πολη ημουν) αλλα το θρασος 1 η 2 ατομων και πολλων φοβισμενων που κρυβονταν γυρω τους
Ευχομαι να βρεθει συντομα ο Βαγγελης και να μην εχει κανει ο ιδιος κακο στον εαυτο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
https://www.enikos.gr/society/303983,Bre8hke-o-Baggelhs-Giakoymakhs-FWTO.html
Νεκρός βρέθηκε σήμερα ο Βαγγέλης Γιακουμάκης στις όχθες της λίμνης Παμβώτιδας!!! Δεν φταίγανε μωρε τα παιδιά για πλάκα τον έβριζαν,τον βασάνιζαν και τον χλεύαζαν.....Αυτός μωρε ο βαγγέλης τα έπαιρνε ολα επι προσωπικού......Απλά τιποτένιοι αυτοί που κρύβονται πίσω από αυτή την υπόθεση!!! Μακάρι η δικαιοσύνη να εκτελέσει αυτή την φορά σωστά το έργο της και να βρεθούν οι πραγματικοί ένοχοι πίσω από αυτή την υπόθεση και να δικαιωθεί τουλάχιστον ηθικα η οικογένεια του...!!! !!! Σιχαμένοι και διεστραμμένοι οι ένοχοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,813 μηνύματα.
Είτε αυτοκτονησε ( που το βρισκω περισσοτερο πιθανο) είτε τον σκότωσαν, εγώ ξέρω ότι το φταίξιμο πάει στους τραμπούκους που του εκαναν το βιο αβιωτο. Πραγματικά κρίμα..και όχι μονο για τον Βαγγέλη αλλά και για κάθε παιδί που ανέχεται τέτοιες καταστάσεις και έχει τέτοια κατάληξη..Δε ειναι δυνατον, 20 χρονών παιδιά να'χουν τετοια συμπεριφορά...Θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά ξεκινουν από την έλλειψη παιδείας αλλά και όχι μόνο.Δυστηχως ειναι επόμενο όταν κάποιος είναι μαζεμένος, "κλειστος" κτλ να τον βαζουν στο στόχαστρο. Ακόμα χειρότερη ειναι η δειλία των ανθρώπων να πουν την αλήθεια και να αντιμετωπίσουν αυτά που φοβουνται.Δεν πρέπει να είμαστε παθητικοί δέκτες τέτοιων περιπτώσεων απλά δεν πρέπει. Για να μη μακρολογώ, είναι αυτόχρημα λυπηρό να φευγουν τόσο νέα άτομα απο τη ζωή..Τουλάχιστον τώρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι η ψυχη του αναπαύεται εν ειρηνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Είτε αυτοκτονησε ( που το βρισκω περισσοτερο πιθανο) είτε τον σκότωσαν, εγώ ξέρω ότι το φταίξιμο πάει στους τραμπούκους που του εκαναν το βιο αβιωτο. Πραγματικά κρίμα..και όχι μονο για τον Βαγγέλη αλλά και για κάθε παιδί που ανέχεται τέτοιες καταστάσεις και έχει τέτοια κατάληξη..Δε ειναι δυνατον, 20 χρονών παιδιά να'χουν τετοια συμπεριφορά...Θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά ξεκινουν από την έλλειψη παιδείας αλλά και όχι μόνο.Δυστηχως ειναι επόμενο όταν κάποιος είναι μαζεμένος, "κλειστος" κτλ να τον βαζουν στο στόχαστρο. Ακόμα χειρότερη ειναι η δειλία των ανθρώπων να πουν την αλήθεια και να αντιμετωπίσουν αυτά που φοβουνται.Δεν πρέπει να είμαστε παθητικοί δέκτες τέτοιων περιπτώσεων απλά δεν πρέπει. Για να μη μακρολογώ, είναι αυτόχρημα λυπηρό να φευγουν τόσο νέα άτομα απο τη ζωή..Τουλάχιστον τώρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι η ψυχη του αναπαύεται εν ειρηνη

Ακριβώς αυτό φταίει:η έλλειψη παιδείας...Όλα ξεκινάνε από το περιβάλλον της οικογένειας....Εάν οι γονείς δεν έχουν μεταδώσει στα παιδιά τους τη σωστή παιδεία και συμπεριφέρονται και αυτοί έτσι τότε τι περιμένεις?Το θέμα είναι οτι θα εκδηλωθούν τετοιες ακραίες συμπεριφορές είτε είναι 20 είτε είναι 16 είτε είναι 50!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Μήπως ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να αντιδρούμε στο bullying μόνο κατόπιν εορτής και αφού έχει ήδη συμβεί το κακό; Η πρόληψη δεν σώζει ζωές μόνο απ’ τις ασθένειες, αλλά και από ψυχικά μικρόβια που τις φθείρουν σιγά σιγά και ύπουλα... Όποιος βλέπει, γνωρίζει και δεν μιλά ούτε κάνει κάτι για να βοηθήσει, παρακολουθώντας με απάθεια το έγκλημα να διαπράττεται δίπλα του, είναι συνένοχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top