Πνευματικά δικαιώματα και ψευδώνυμο

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
τα δημόσια έγγραφα όπως το συμβολαιογραφικό παράγουν πλήρη απόδειξη ως προς αυτά που βεβαιώνει ο συμβολαιογράφος ότι έγιναν ενώπιόν του, δηλαδή για να στο κάνω λιανά το συμβολαιογραφικό έγγραφο είναι πιο δυνατό σε απόδειξη απ' ότι η εμμάρτυρη απόδειξη όχι όμως για όλα τα πράγματα αλλά γι' αυτά που βεβαιώνει ο συμβολαιογράφος ότι έγιναν ενώπιόν του
δηλαδή αν εσύ πας τώρα σε ένα συμβολαιογράφο και κάνεις πράξη κατάθεσης ενός κειμένου που ονομάζεται "Η Δίκη" και έχει ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο με τη Δίκη του Κάφκα δε σημαίνει ότι επειδή εσύ πήγες στο συμβολαιογράφο πρώτος -ενώ ο δύσμοιρος ο Κάφκα παρέλειψε να το κάνει γιατί αυτοκτόνησε ή δεν ξέρω και γω τι έπαθε- είναι και αδιαμφισβήτητα δικό σου το έργο. Το να πας σε συμβολαιογράφο απλά κατοχυρώνει τη χρονική σου προτεραιότητα έναντι του άλλου που θα πρέπει να φτύσει αίμα να αποδείξει τη δική του χρονική προτεραιότητα και πατρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το να πας σε συμβολαιογράφο απλά κατοχυρώνει τη χρονική σου προτεραιότητα έναντι του άλλου που θα πρέπει να φτύσει αίμα να αποδείξει τη δική του χρονική προτεραιότητα και πατρότητα.

Μα συγνώμη, δεν θα φτύσει αίμα απλώς ! Δεν θα μπορέσει καν να το αποδείξει ! Αυτό δεν γίνεται. Δεν είναι θέμα προτεραιότητας. Δεν θα μπορέσει καν να το επιχειρήσει. Παράδειγμα: Πηγαίνω σήμερα στον ταδε συμβολαιογράφο ή στην Εθνική Βιβλιοθήκη, καταθέτωντας το πραγματικό μου όνομα, και εκδίδω αύριο κάτι. Δεν κινδυνεύει κανείς σε τέτοια περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
γιατί δεν θα μπορέσει να το επιχειρήσει; θα μπορέσει! άλλο αν θα ευδοκιμήσει η απόπειρα του στυλ τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου (ξέρεις θα φέρω γιαγιάδες να οδύρονται για την μητρότητα μου στο κείμενό σου, θα συγκινήσω το κοινό αίσθημα, θα μπουρμπουλιάσω κόσμο και κοσμάκη, θα φέρω και δέκα γράμματα που είχα στείλει σε εμένα κτλ κτλ) θα προσπαθήσω

υ.γ. ελπίζω να αξίζουν τα γραπτά σου την προσπάθεια αν μη τι άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsosgian

Νεοφερμένος

Ο mitsosgian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εχω καί εγώ πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα και χρειάζομαι βοήθεια ας βοηθήσει κάποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
3)Ταχυδρομικός μέσα σε έναν φάκελο βάζεις αυτό που θες να κατοχυρώσεις και το στέλνεις συστημένο στον εαυτό σου.

Ρε τι μπορεί να μάθει κανείς μέσα σε ένα forum! Εύγε!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ρε τι μπορεί να μάθει κανείς μέσα σε ένα forum! Εύγε!!! :D


εννοείται ότι αν θες να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον τρόπο, ότι όταν λάβεις το συστημένο, ΔΕΝ το ανοίγεις :P
Το κρατάς εσαεί κλειστό μέχρι την πιθανή περίπτωση που γίνει μανούρα και πας δικαστήριο και ανοίγει το φάκελλο ο πρόεδρος του δικαστηρίου ;)
Μόνο έτσι ισχύει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
εννοείται ότι αν θες να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον τρόπο, ότι όταν λάβεις το συστημένο, ΔΕΝ το ανοίγεις :P
Το κρατάς εσαεί κλειστό μέχρι την πιθανή περίπτωση που γίνει μανούρα και πας δικαστήριο και ανοίγει το φάκελλο ο πρόεδρος του δικαστηρίου ;)
Μόνο έτσι ισχύει αυτό
Και αφού ο φάκελος ανοιχτεί στο δικαστήριο, ok αποδυκνείεται ότι είναι να αποδειχθεί.
Μετά όμως ο φάκελος δεν είναι άχρηστος;
Αν ξανα γίνει κάτι; :hmm:

[Το έχω ξανα ακούσει κι εγώ αυτόν τον τρόπο κατοχύρωσης αλλά με e-mail! [δλδ στέλνεις mail στον εαυτό σου αλλά δεν το ανοίγεις ποτέ ώστε να φαίνεται ως μη διαβασμένο :blink: ].




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και αφού ο φάκελος ανοιχτεί στο δικαστήριο, ok αποδυκνείεται ότι είναι να αποδειχθεί.
Μετά όμως ο φάκελος δεν είναι άχρηστος;
Αν ξανα γίνει κάτι; :hmm:

[Το έχω ξανα ακούσει κι εγώ αυτόν τον τρόπο κατοχύρωσης αλλά με e-mail! [δλδ στέλνεις mail στον εαυτό σου αλλά δεν το ανοίγεις ποτέ ώστε να φαίνεται ως μη διαβασμένο :blink: ].




-petros

απ τη στιγμή που γίνεται το δικαστήριο και υπάρχει πλέον δεδικασμένο και υπερ σου απόφαση, είναι νόμιμη κατοχύρωση και δεν χρειάζεται πλέον ο φάκελος
Για το email δεν πιστεύω ότι ισχύει
πλέον μπορείς ένα email Να το διαβάσεις και μετά να πατήσεις το κουμπάκι που λέει ότι να φαίνεται σαν μη διαβασμένο :P
Το μόνο που ίσως μπορεί να φανεί είναι στην βάση δεδομένων της yahoo παράδειγμα ότι εσύ έστειλες την τάδε ημερομηνία το τάδε mail και άρα είναι δικό σου (μιας που - θεωρητικά τουλάχιστον- η ηλεκτρονική ημερομηνία δεν μπορεί να παραβιαστεί/αλλαχθεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
εννοείται ότι αν θες να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον τρόπο, ότι όταν λάβεις το συστημένο, ΔΕΝ το ανοίγεις :P
Το κρατάς εσαεί κλειστό μέχρι την πιθανή περίπτωση που γίνει μανούρα και πας δικαστήριο και ανοίγει το φάκελλο ο πρόεδρος του δικαστηρίου ;)
Μόνο έτσι ισχύει αυτό

Ok! Ευχαριστώ για την πληροφόρηση. :) Κάτι τέτοιες εναλλακτικές μεθόδους νομικής κατοχύρωσης, πάντα με γοήτευαν! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spaceweapon

Νεοφερμένος

Ο Spaceweapon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ θέλω να κατοχυρώσω το ψευδώνυμο μου (Spaceweapon) για διαδικτυακά παιχνίδια κλπ πως μπορώ να το κάνω αυτό;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ θέλω να κατοχυρώσω το ψευδώνυμο μου (Spaceweapon) για διαδικτυακά παιχνίδια κλπ πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Φαντάζομαι δε θα γίνεται, εκτός αν το κατοχυρώσεις σαν όνομα π.χ. επιχείρησης. Αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που ξέρουν περισσότερα.

Αλλά, τόσο σημαντικό είναι; Αφού είσαι ήδη γραμμένος, πώς θα στο πάρουν;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top