Ποιές είναι οι υποχρεώσεις μας ως πολίτες?

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Είχε κάνει ένα σκίτσο ο Αρκάς όπου έλεγε "Η νέα υπουργική απόφαση απέτυχε να εφαρμοστεί επειδή εμπεριείχε άγνωστες λέξεις όπως "ατομική ευθύνη"". Βλέποντας όλους αυτούς τους βάζελους τους Ολυμπιακούς και τους ΑΕΚτζήδες να πηγαίνουν στο γήπεδο γεννιέται στο μυαλό μου αυτή η απορία. Ποιές είναι οι υποχρεώσεις μας ως Ελληνες πολίτες και ως Ευρωπαίοι πολίτες? Λογικά θα έλεγε κάποιος πρέπει να επιστρέφουμε πίσω κάτι αντίστοιχο με αυτό που μας προσφέρουν αυτοί που μας διοικούν. Αν μας προσφέρουν μια καλή ζωή πρέπει να δραστηριοποιούμαστε και εμείς κοινωνικά. Αλλιώς κλάιν. Τι πιστεύετε?
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,610 μηνύματα.
Είχε κάνει ένα σκίτσο ο Αρκάς όπου έλεγε "Η νέα υπουργική απόφαση απέτυχε να εφαρμοστεί επειδή εμπεριείχε άγνωστες λέξεις όπως "ατομική ευθύνη"". Βλέποντας όλους αυτούς τους βάζελους τους Ολυμπιακούς και τους ΑΕΚτζήδες να πηγαίνουν στο γήπεδο γεννιέται στο μυαλό μου αυτή η απορία. Ποιές είναι οι υποχρεώσεις μας ως Ελληνες πολίτες και ως Ευρωπαίοι πολίτες? Λογικά θα έλεγε κάποιος πρέπει να επιστρέφουμε πίσω κάτι αντίστοιχο με αυτό που μας προσφέρουν αυτοί που μας διοικούν. Αν μας προσφέρουν μια καλή ζωή πρέπει να δραστηριοποιούμαστε και εμείς κοινωνικά. Αλλιώς κλάιν. Τι πιστεύετε?
Δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή ( εδώ και καιρό) που η "συλλογική ευθύνη "( κράτους για την ευημερία των πολιτών) έχει αντικατασταθεί από την " ατομική ευθύνη " του πολίτη που αναμένεται ,αναλαμβάνοντας την, να μέριμνα για την ευημερία του συνόλου. Από την εποχή του covid ως όρος η ατομική ευθύνη κυριαρχεί στο δημόσιο λόγο ( βέβαια τότε η μη ανάληψη της συνοδευόταν από τιμωρητικες πολιτικές και ζοφερές προοπτικές για την " Υγεία του συνόλου".Και μόνο στο άκουσμα της πια βγάζω φλύκταινες. .... Πολυ καλό εργαλείο χειραγώγησης και εξαπάτησης. Λες και προ της εμφάνισης της δε είχαμε το χρέος ως πολίτες ατομικά να σεβόμαστε το διπλανό μας, το χώρο ( πόλη, περιβάλλον μέσα στο οποίο ζουμε).
Υποχρέωση μας είναι σαφώς να μην παρανομουμε , οχι όμως όπως το θέτεις στο ερώτημα σου,ως ανταπόδοση στην ηγεσία που μας προσφέρει μια " Καλη ζωή"δεδομένου πως είναι αστείο και προκλητικά αισχρό να θεωρήσουμε πως οι πολιτικές που ακολουθούνται εδώ και χρόνια σε κάθε πτυχή κοινωνικής ζωής και έκτακτης υγειονομικής ή περιβαλλοντικής συνθήκης εξυπηρετούν το καλό του πολίτη, αλλά να μην παρανομουμε έχοντας συναίσθηση πως μέσω καταπάτησης νόμων θα βλάψουμε το συνάνθρωπό μας , την Κοινότητα ανθρώπων που μας περιβάλλει
Άρα, χρέος είναι να αποκτήσουμε συνείδηση πως οι όποιες ατομικές επιλογές επηρεάζουν συχνά το σύνολο και με σεβασμό, υπευθυνότητα, πληροφόρηση , ενσυναίσθηση να λειτουργούμε ως υπεύθυνα όντα είτε στη χώρα μας, είτε σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.
Μα πως μου αρέσουν οι απορίες σου πρωί πρωί
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Υποχρέωση μας είναι σαφώς να μην παρανομουμε

Ακούω διάφορα πάνω σε αυτό. Οτι δεν τα καταφέρνουμε και τόσο καλά. Δυσκολευόμαστε. Και η Ευρώπη δεν είναι στη χειρότερη θέση παγκοσμίως σίγουρα.

Μα πως μου αρέσουν οι απορίες σου πρωί πρωί

Merci. :thanku:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,610 μηνύματα.
Ακούω διάφορα πάνω σε αυτό. Οτι δεν τα καταφέρνουμε και τόσο καλά. Δυσκολευόμαστε. Και η Ευρώπη δεν είναι στη χειρότερη θέση παγκοσμίως σίγουρα.



Merci. :thanku:
Φυσικά και δεν τα καταφέρνουμε, γιατί λειτουργούμε ατομικιστικα πχ αν έχω μια επιχείρηση κοιτάω πως ατομικά θα επωφεληθώ εγώ, αποκρυπτοντας έσοδα , εξαπατώντας τις υπηρεσίες, αισχροκερδωντας εις βάρος του καταναλωτή κλπ
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Φυσικά και δεν τα καταφέρνουμε, γιατί λειτουργούμε ατομικιστικα πχ αν έχω μια επιχείρηση κοιτάω πως ατομικά θα επωφεληθώ εγώ, αποκρυπτοντας έσοδα , εξαπατώντας τις υπηρεσίες, αισχροκερδωντας εις βάρος του καταναλωτή κλπ

Ναι αλλά. Πως το θεραπεύεις αυτό?
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,610 μηνύματα.
Ναι αλλά. Πως το θεραπεύεις αυτό?
Καλή ερώτηση. Είναι ίσως θέμα ευσυνειδησίας και ηθικής. Το σίγουρο είναι πως δε θα έπρεπε να συνετιστουμε από το φόβο πως αν γίνουμε αντιληπτοί , θα υπάρξει τιμωρία. Πηγαία θα έπρεπε να λειτουργεί.. Τι να πω, δεν ξέρω ίσως από μικροί έχουμε κάνει μαθητεία στην τεχνική της εξαπάτησης, άρα πρέπει να εστιάσουμε στην αγωγή που δίνουμε στα παιδιά ;;;τους κατοπινούς ενήλικες;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top