Ποια επαγγέλματα προτιμούν οι γυναίκες;

Επάγγελμα για γυναίκα
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 36)
  • Δασκάλα

    Ψήφοι: 18 50.0%
  • Γιατρός

    Ψήφοι: 11 30.6%
  • Νηπιαγωγός

    Ψήφοι: 17 47.2%
  • Γυμνάστρια

    Ψήφοι: 11 30.6%
  • Δικηγόρος

    Ψήφοι: 12 33.3%
  • Αστυνομικός

    Ψήφοι: 7 19.4%
  • Πολιτικός μηχανικός

    Ψήφοι: 9 25.0%
  • Αρχιτέκτονας

    Ψήφοι: 9 25.0%
  • Σεφ

    Ψήφοι: 9 25.0%
  • Ψυχολόγος

    Ψήφοι: 15 41.7%
  • Καθηγήτρια

    Ψήφοι: 13 36.1%
  • Γεωπόνος

    Ψήφοι: 8 22.2%

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ποια η διαφορά καθηγήτριας από δασκάλας; Είδα τη δημοσκόπηση και μου φάνηκε λιγάκι περίεργος ο διαχωρισμός. Αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει...; Ευχαριστώ. :)

Απο τη μία, καμμία διαφορά, εφόσον και οι δύο διδάσκουν -εκπαιδευτικοί γαρ-, αλλά μεγάλη εφόσον έγκειται αυτή στα παιδαγωγικά.
Η δασκάλα είναι επισήμως παιδαγωγός εφόσον έχει σπουδάσει παιδαγωγικά, ενω η καθηγήτρια στα Πανεπιστήμιά μας διδάσκεται ελάχιστα εώς καθόλου παιδαγωγικά, αλλά εξειδικεύεται επιστημονικά σ' ένα αντικείμενο. Δηλ. στο δημοτικό έχεις δάσκαλο για τα περισσότερα μαθήματα, ενώ στη δευτεροβάθμια έχεις καθηγητές, ο καθένας ειδικευμένος στο αντικειμένό του.
Εν ολίγοις, ο καθηγητής είναι εξειδικευμένος σε τομέα και παράγει ας το πούμε, και ο δάσκαλος τα κάνει όλα και μεταδίδει, ας το πούμε ξανά.
Θεωρητικά πάντα όλ'αυτά, διότι στην πράξη κάπως αλλάζουν τα δεδομένα...:whistle:

Και για να είμαι/είμαστε και on topic, οι γυναίκες κάνουν οποιόδηποτε επάγγελμα τους αρέσει και συμφέρουν! :D
Δεν υπάρχει δηλ. καταλληλότητα και ακαταλληλότητα κατά τη γνώμη μου, όχι μόνο για τις γυναίκες φυσικά, αλλά και για τα δύο φύλα. Ολα είναι εδώ (δείχνω καρδιά), κι εδώ (δείχνω μυαλό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν υπάρχει επάγγελμα που να προορίζεται περισσότερο για γυναίκες ή άντρες. Ο καθένας με τις κλίσεις που έχει, διαλέγει. Υπάρχουν γυναίκες που έχουν διαπρέψει σε τομείς μηχανικής, ιατρικής και αισθητικής, ακριβώς όπως και οι άντρες. Ορισμένα σχόλια πιο πάνω είναι άκρως σεξιστικά και καθόλου χιουμοριστικά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πυγμάχος, ορύχος, αλιεύτρια καβουριών στον Ατλαντικό.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Ο αδελφός μου δουλεύει σε υποκατάστημα γνωστής εταιρίας courier.
Τις κοπέλες (τις οποίες θέλουν εμφανίσιμες) τις έχουν ρεσεψιόν. Δηλαδή πρώτη γραμμή στο πόλεμο με τον κάθε παράξενο πελάτη που έρχεται και μπορεί και να φωνάζει και είναι δουλειά που θέλει γερό στομάχι.
Τους άντρες τους έχουν στη διανομή που είναι καλύτερη θέση καθώς βγάζουν αρκετά και σε tips.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλιεύτρια καβουριών στον Ατλαντικό.
Ξέρω μια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο αδελφός μου δουλεύει σε υποκατάστημα γνωστής εταιρίας courier.
Τις κοπέλες (τις οποίες θέλουν εμφανίσιμες) τις έχουν ρεσεψιόν. Δηλαδή πρώτη γραμμή στο πόλεμο με τον κάθε παράξενο πελάτη που έρχεται και μπορεί και να φωνάζει και είναι δουλειά που θέλει γερό στομάχι.
Τους άντρες τους έχουν στη διανομή που είναι καλύτερη θέση καθώς βγάζουν αρκετά και σε tips.
Ποιος δίνει tip στον courier ρε φιλε; που καταλήξαμε
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο αδελφός μου δουλεύει σε υποκατάστημα γνωστής εταιρίας courier.
Τις κοπέλες (τις οποίες θέλουν εμφανίσιμες) τις έχουν ρεσεψιόν. Δηλαδή πρώτη γραμμή στο πόλεμο με τον κάθε παράξενο πελάτη που έρχεται και μπορεί και να φωνάζει και είναι δουλειά που θέλει γερό στομάχι.
Τους άντρες τους έχουν στη διανομή που είναι καλύτερη θέση καθώς βγάζουν αρκετά και σε tips.
πλεον εχω δει και γυναικες διανομεις σε αρκετες δουλειες οσο και αν φαινεται περιεργο
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ξέρω μια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ποιος δίνει tip στον courier ρε φιλε; που καταλήξαμε
Βγάζουν ισχύει για σκέψου πόσες φορές παραγγέλνεις κάτι και κάνει π.χ 19.60 και εσύ έχεις 20ευρω και λές του κούριερ κράτα τα ρέστα αν τα αθροίσει ολα αυτά ο κουριεράς επι πόσους πελάτες βγαίνει ενα καλό tip μηνιαίως.Προσωπικά έχω δώσει tips αρκετές φορές (βέβαια μικροποσά) επειδή βαριόμουν να περιμένω να ανοίξει να μου δώσει τα ρέστα.Να πώ βέβαια ότι αποφεύγω να χρησιμοποιώ τα ελληνικά κούριερ τις γνωστές 2-3 εταιρείες που είναι στην Ελλάδα με τις κακές υπηρεσίες συνήθως χρησιμοποιώ εταιρείες κούριερ πολυεθνικές του εξωτερικού που διαθέτουν μια ποιότητα στις υπηρεσίες τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βγάζουν ισχύει για σκέψου πόσες φορές παραγγέλνεις κάτι και κάνει π.χ 19.60 και εσύ έχεις 20ευρω και λές του κούριερ κράτα τα ρέστα αν τα αθροίσει ολα αυτά ο κουριεράς επι πόσους πελάτες βγαίνει ενα καλό tip μηνιαίως.Προσωπικά έχω δώσει tips αρκετές φορές (βέβαια μικροποσά) επειδή βαριόμουν να περιμένω να ανοίξει να μου δώσει τα ρέστα.Να πώ βέβαια ότι αποφεύγω να χρησιμοποιώ τα ελληνικά κούριερ τις γνωστές 2-3 εταιρείες που είναι στην Ελλάδα με τις κακές υπηρεσίες συνήθως χρησιμοποιώ εταιρείες κούριερ πολυεθνικές του εξωτερικού που διαθέτουν μια ποιότητα στις υπηρεσίες τους.
Οτιδήποτε μου έχει φέρει είναι ήδη πληρωμένο online, δεν πληρώνω ποτέ αντικαταβολή, οπότε μου φαίνεται πολύ περίεργο.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οτιδήποτε μου έχει φέρει είναι ήδη πληρωμένο online, δεν πληρώνω ποτέ αντικαταβολή, οπότε μου φαίνεται πολύ περίεργο.
Προφανώς μιλάμε για εγχώριες παραγγελίες κι εγώ οταν παίρνω κάτι απο Amazon/Ebay προπληρώνω εννοείται δεν υπάρχει κάν η επιλογή της αντικαταβολής αλλά στα ελληνικά μαγαζιά πάντα το έχω κανόνα να μην πληρώνω αν δεν δώ το προϊόν οπότε επιλέγω αντικαταβολή σχεδόν πάντα όταν κάνω εντός Ελλάδας παραγγελίες.Συνήθως οι παραγγελίες που κάνω εντός Ελλάδας είναι χαμηλής χρηματικής αξίας συχνά κάτω απο 20 ευρώ οπότε τα ρέστα απο 20ευρω τα δίνω στο κουριερά συχνά εκτός αν είναι π.χ 5ευρώ εκεί δεν το δίνω προφανώς αμα είναι ομως μέχρι 2ευρω το δίνω.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Νηπιαγωγός και δασκάλα ψήφισα και βλέπω είναι τα δύο πιο συχνά.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τις γυναίκες της ενδιαφέρει περισσότερο η εργασία που εχει αντικείμενοε ενασχόλησης τον άνθρωπο γι'αυτό σπουδάζουν φυσικοθεραπεύτριες,νοσηλέυτριες,καθηγήτριες,δασκάλες,κοινωνικές λειτουργοί,νηπιαγωγοί,γιατροί,γυμνάστριες και γενικά τέτοια επαγγέλματα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αφήνετε τις γυναίκες να το κρίνουν αυτό καλύτερα;
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Τις γυναίκες της ενδιαφέρει περισσότερο η εργασία που εχει αντικείμενοε ενασχόλησης τον άνθρωπο γι'αυτό σπουδάζουν φυσικοθεραπεύτριες,νοσηλέυτριες,καθηγήτριες,δασκάλες,κοινωνικές λειτουργοί,νηπιαγωγοί,γιατροί,γυμνάστριες και γενικά τέτοια επαγγέλματα


Εμ ζούμε σε μια ανθρωποκεντρική κοινωνία.όλα τα επαγγέλματα αφορούν κατα κάποιο τρόπο τον άνθρωπο και την εξυπρέτηση αυτού. 🤔
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,038 μηνύματα.
Αν δουμε την αναλογια ανδρων γυναικων σε καθε πανεπιστημιακο τμημα φαινεται ποια επαγγελματα προτιμανε κατα κυριο λογο οι γυναικες
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ωραίο θέμα αυτό,θα ήθελα πολύ να παραθέσω κάτι που συνέβη σε μία φίλη μου πρόσφατα σε ένα αποτυχημένο ραντεβού που βγήκε.Καθόταν λοιπόν όμορφα και ωραία με το παιδί που βγήκαν.Αυτός φοιτητής στο ΕΜΠ,μηχανολόγος μηχανικός.Γυρνάει σε κάποια φάση αυτός και της κάνει:
-Πάντως τα κορίτσια στη σχολή μου είναι παλαβά,δε τα μπορώ.
-Γιατι;
-Ε τι γιατί;Είσαι γυναίκα και επιλέγεις αυτή τη σχολή;Από που και ως που;
-Μα γιατί το λες αυτό;
-Ε τώρα μεταξύ μας πως θα βρουν δουλειά;Ένας εργοδότης θα προτιμήσει μια γυναίκα μηχανολόγο μηχανικό ή έναν άνδρα;Προφανώς και τον άνδρα.
Δεν τρόλλαρε.Το εννοούσε 100%.Της είπα της φίλης μήπως έδειξε κανένα σημάδι οτι πάει να γελάσει με αυτό που είπε.Όχι μου λέει.Τα συμπεράσματα δικά σας.
Είναι δυνατόν να είμαστε στο 2021 και ακόμα να υπάρχουν προκαταλήψεις με το τι επάγγελμα ή σχολή θα ακολουθήσει μια γυναίκα;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραίο θέμα αυτό,θα ήθελα πολύ να παραθέσω κάτι που συνέβη σε μία φίλη μου πρόσφατα σε ένα αποτυχημένο ραντεβού που βγήκε.Καθόταν λοιπόν όμορφα και ωραία με το παιδί που βγήκαν.Αυτός φοιτητής στο ΕΜΠ,μηχανολόγος μηχανικός.Γυρνάει σε κάποια φάση αυτός και της κάνει:
-Πάντως τα κορίτσια στη σχολή μου είναι παλαβά,δε τα μπορώ.
-Γιατι;
-Ε τι γιατί;Είσαι γυναίκα και επιλέγεις αυτή τη σχολή;Από που και ως που;
-Μα γιατί το λες αυτό;
-Ε τώρα μεταξύ μας πως θα βρουν δουλειά;Ένας εργοδότης θα προτιμήσει μια γυναίκα μηχανολόγο μηχανικό ή έναν άνδρα;Προφανώς και τον άνδρα.
Δεν τρόλλαρε.Το εννοούσε 100%.Της είπα της φίλης μήπως έδειξε κανένα σημάδι οτι πάει να γελάσει με αυτό που είπε.Όχι μου λέει.Τα συμπεράσματα δικά σας.
Είναι δυνατόν να είμαστε στο 2021 και ακόμα να υπάρχουν προκαταλήψεις με το τι επάγγελμα ή σχολή θα ακολουθήσει μια γυναίκα;
Εδώ πιστεύουν πως όταν βιαστεί μια κοπέλα φέρει μερίδιο ευθύνης με βάση το ντύσιμο, εδώ θα κωλώσουμε;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε παιδιά, όποιο επάγγελμα και αν επιλέξει η γυναίκα και ο άντρας, για 650 ευρώ 6ωρο θα δουλεύουμε μέχρι να φτάσουμε σε μισθούς Κίνας, που ήδη πάμε κατά εκεί. Υπάρχουν επαγγέλματα που ταιριάζουν στη γυναίκα και άλλα στον άντρα. Για παράδειγμα περισσότερες πιθανότητες έχεις να δεις γυναίκα αισθητικό παρά άντρα. Πχ το επάγγελμα του κομμωτή ήταν το πιο περίεργο, που κάποιος στην αντιληψή του το φέρνει περισσότερο προς το γυναικείο, ενώ οι περισσότεροι που κομμωτες είναι golden boys
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γυναίκες κατευθύνονται κυρίως σε επαγγέλματα που έχουν σχέση με ανθρώπους όταν αυτά είναι viable οικονομικά.
 
Top