Ποια εταιρεία σταθερής τηλεφωνίας-internet έχετε;

Ποια εταιρία σταθερής τηλεφωνίας-internet έχετε;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 143)
  • Nova

  • Cosmote

  • Vodafone

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Vodafone και εγώ. Κάνει που και που τα δικά του αλλά εν τάξει. Έζησα εποχές cyta. Θα σέβεστε.

Όσοι δεν είχαν cyta ποτέ δεν θα μάθουν τι θα πει να ανεβάζεις καθημερινά πίεση με το ίντερνετ. Αφού δεν έπαθα εγκεφαλικό εκείνα τα χρόνια, δεν θα πάθω ποτέ.
Εγώ είχα ACN το 2004, θα σέβεστε πιο πολύ!
Screenshot 2023-09-10 at 20-57-44 Στο Ίντερνετ με την ΑCΝ - ΤΑ ΝΕΑ.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Vodafone και εγώ. Κάνει που και που τα δικά του αλλά εν τάξει. Έζησα εποχές cyta. Θα σέβεστε.

Όσοι δεν είχαν cyta ποτέ δεν θα μάθουν τι θα πει να ανεβάζεις καθημερινά πίεση με το ίντερνετ. Αφού δεν έπαθα εγκεφαλικό εκείνα τα χρόνια, δεν θα πάθω ποτέ.

Είχε το φροντιστήριο Αγγλικών μου και πραγματικά δεν δούλευε τίποτα οπότε κάναμε mock test 😅😅
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Κανονικά ήξερα οτι τα γραπτά μετράνε αλλά έμαθα μετα πως μετράει ως "γραπτό" και το τηλεφωνικό.
Αυτό ισχύει μόνο όταν στο πούνε στο τηλέφωνο ρητά, πχ με είχαν πάρει από τη νόβα για ανανέωση συμβολαίου της γιαγιάς μου, έκανα πως είμαι η γιαγιά μου (δε θέλω σχόλια για τη δροσερή νεανική φωνή μου!) και μου είπε "η ηχογράφηση αυτή αντιστοιχεί σε νόμιμη ανανέωση του συμβολαίου σας, είστε σύμφωνη με αυτό;" και είπα ναι και αυτό ήταν.

Δεν ξέρω, με έχουν δυσαρεστήσει με αυτό στην κοσμοτέ. Όλο φανφάρες και γλυκοκουβεντούλες είναι αν τους πάρεις τηλέφωνο αλλά πώς ζητάνε να υπογράψω κάτι που λέει οτι θα δίνω τώρα 33 ευρώ και σε 2 χρόνια θα γίνει 48;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,013 μηνύματα.
Αυτό ισχύει μόνο όταν στο πούνε στο τηλέφωνο ρητά, πχ με είχαν πάρει από τη νόβα για ανανέωση συμβολαίου της γιαγιάς μου, έκανα πως είμαι η γιαγιά μου (δε θέλω σχόλια για τη δροσερή νεανική φωνή μου!) και μου είπε "η ηχογράφηση αυτή αντιστοιχεί σε νόμιμη ανανέωση του συμβολαίου σας, είστε σύμφωνη με αυτό;" και είπα ναι και αυτό ήταν.

Δεν ξέρω, με έχουν δυσαρεστήσει με αυτό στην κοσμοτέ. Όλο φανφάρες και γλυκοκουβεντούλες είναι αν τους πάρεις τηλέφωνο αλλά πώς ζητάνε να υπογράψω κάτι που λέει οτι θα δίνω τώρα 33 ευρώ και σε 2 χρόνια θα γίνει 48;


Δεν χάνεις κάτι να ζητησεις σε email τη συμφωνία των 11 σελίδων κι ας είναι τυποποιημένη (μπορει να ειναι καρμπον φόρμα) και στην υποσημείωση ότι "σε περίπτωση λήξης της διετίας, κατόπιν συμφωνίας με τον πελάτη την 10/09/2023, δεν ισχύει η πρόβλεψη αύξησης του παγίου ως αναφέρθηκε ανωτέρω στο κείμενο" κάτι τέτοιο ξέρω γω, ή να κάνουν strike through το επίμαχο κείμενο και να κρατησεις εσυ το μέηλ με αυτό συνημμένο.


Πάντα μπορεις να αλλαξεις εταιρία στον τελευταίο μήνα της διετίας/ή να πάρεις για προσφορά πάλι απο την κοσμοτέ "κρατήστε το 33 ή φευγω τώρα" και να σαι σίγουρη οτι δε θα δωσεις ούτε ενα 48άρι. Ξεκλειδώνει δηλαδή το τηλέφωνο, είναι ελεύθερο πάνω στη διετία. Απ' την άλλη θα χεις βραχνά στο κεφάλι σου να το θυμάσαι. Μόνο αυτό τίποτε άλλο.**

Εχω πλακωθεί πολλές φορές επιτυχώς με αυτές τις εταιρείες και θα το τζόγαρα βασισμένος στην ανωτέρω παράγραφο. Καταλαβαίνω απόλυτα όμως γιατί φοβάσαι.


**Να κοιτάξεις και αν υπάρχει ο ειδικός όρος που λέει "ο πελάτης υποχρεούται να παραμεινει για 2 έτη από την υπογραφή της παρούσης" και όχι παραπάνω διάστημα, για να ισχυουν όσα είπα εκεί**
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Inalan και έχω το κεφάλι μου ήσυχο :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,013 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γνώστης ο κύριος. Ευγε.
1694372241584.png


Δίνω 28 ευρώ το μήνα και έχω 200down/up. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος, η εξυπηρέτησή τους είναι η καλύτερη, παίρνεις τηλέφωνο και απαντάνε κατευθείαν αν χρειαστεί (που δε θα χρειαστεί). Η οπτική ίνα έρχεται κατευθείαν στο διαμέρισμα από το μπαλκόνι. Στην είσοδο της οικοδομής είναι το κουτί της Inalan και έρχεται η οπτική ίνα στο μπαλκόνι και με μια πολύ μικρή τρύπα μπαίνει στο σπίτι μου, που τη βάζω στο ρούτερ.
Σταθερό τηλέφωνο δεν έχω, δε με ενδιαφέρει άλλωστε, αλλιώς είναι +5 ευρώ το μήνα για απεριόριστα. Αλλά τι να το κάνω; Με το κινητό είμαι καλυμμένος!

Οι γονείς μου στο σπίτι τους έχουν Cosmote, παραπάνω δίνουν το μήνα αν δεν κάνω λάθος, ταχύτητα έχουν τα κλασικά «ως 100» που 100 ποτέ δε βλέπεις! :whistle: Και προφανώς έχουν και downtimes, σκέφτονται επίσης να έρθουν Inalan.

Για Vodafone τώρα, τα χειρότερα έχω να πω. Ακολουθεί story time :D
Η μητέρα μου είναι γιατρός, στη δουλειά της είχε Vodafone, σταθερό για να την παίρνουν τηλέφωνα για ραντεβού και ίντερνετ για ηλεκτρονική συνταγογράφηση, ηλεκτρονικές αποδείξεις, σύνδεση με POS μέσω ethernet και προφανώς για δική της χρήση. Την παίρνουν τηλέφωνο για αναβάθμιση από τα 50mbps στα 100mbps μόνο με +3 ευρώ το μήνα, αρκεί να υπογράψει για 24 μήνες. Δεν πολυ-ασχολείται με αυτά, δεν έτυχε να μου το αναφέρει, τους είπε αμα είναι 3 ευρώ, ας το κάνουμε. Όχι ότι χρειάζεται τα 100 για τη δουλειά της, αλλά δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με αυτό.
Δε ξέρω αν σχετίζεται αυτή η αναβάθμιση ή όχι, αλλά από τότε αντιμετώπιζε τεράστια θέματα. Μέρα παρά μέρα για μεγάλο διάστημα, δεν είχε ούτε σταθερό ούτε τηλέφωνο. Έπαιρνε τηλέφωνο, το κατέγραφαν και έστελναν τεχνικό. Ερχόταν ο τεχνικός, έφτιαχνε, μετά από μια εβδομάδα ξανά τα ίδια. Το σκηνικό κράτησε αρκετό καιρό και συνολικά ήρθαν 4 τεχνικοί, με αντίκτυπο στην εργασία της μάνας μου (κοινώς, δε μπορούσαν να τη βρουν οι ασθενείς να κλείσουν ραντεβού, να εκδώσει συνταγές για φάρμακα κλπ). Οι τεχνικοί κάθε φορά άφηναν και ένα χαρτί ότι πέρασαν, ότι έκαναν την επίσκεψή τους, τα οποία τα κρατούσε η μάνα μου, μαζί με τα αυτοματοποιημένα sms που της έστελναν από το τεχνικό τμήμα.
Δεν άντεξε άλλο και πήγε Cosmote, «έσπασε» δηλαδή το συμβόλαιο με τη Vodafone. Την έπαιρναν μέρα παρά μέρα τηλέφωνο ότι πρέπει να πληρώσει πρόστιμο γιατί αθέτησε τους όρους του συμβολαίου. Τους εξηγεί η μάνα μου ότι εγώ υπέγραψα για να έχω σταθερό και ίντερνετ και παρόλο που δεν έχω, πλήρωνα κανονικά. Αυτοί όμως ανένδοτοι, έπαιρναν κάτι 20χρονα κοριτσάκια στην αρχή να την ενημερώσουν για το πρόστιμο με πολύ υφάκι (λες και τους ανήκει η εταιρία) και μετά αφού η μάνα μου αντέδρασε ότι δεν έχει σκοπό να πληρώσει κάτι, την πήραν από το νομικό τμήμα να πούνε και αυτοί με τη σειρά τους την ιστορία τους. Εν τέλει, έχουμε έναν οικογενειακό φίλο δικηγόρο (πάλι καλά δε μας πήρε λεφτά ο άνθρωπος), μας ετοίμασε ένα κατεβατό να στείλουμε στον συνήγορο του καταναλωτή με email στη φόρμα που έχουν στο site τους (επισύναψε και τα αποκόμματα από τους τεχνικούς) και αιτήθηκε να σβηστεί το πρόστιμο, ειδάλλως θα κινηθεί νομικά η μάνα μου για διαφυγόντα κέρδη με δική τους υπαιτιότητα (δεν είχε σταθερό - άρα δύσκολο να κλείσει ραντεβού), οι ασθενείς δε μπορούσαν να λάβουν φάρμακα γιατί δεν μπορούσε να μπει ίντερνετ (έκδοση συνταγής) και άλλα πολλά. Εν τέλει ο συνήγορος έκανε δουλειά γρήγορα, μέσα σε μια εβδομάδα το πρόστιμο διαγράφηκε, είναι πλέον Cosmote και είναι μια χαρά. :clapup:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν χάνεις κάτι να ζητησεις σε email τη συμφωνία των 11 σελίδων κι ας είναι τυποποιημένη (μπορει να ειναι καρμπον φόρμα) και στην υποσημείωση ότι "σε περίπτωση λήξης της διετίας, κατόπιν συμφωνίας με τον πελάτη την 10/09/2023, δεν ισχύει η πρόβλεψη αύξησης του παγίου ως αναφέρθηκε ανωτέρω στο κείμενο" κάτι τέτοιο ξέρω γω, ή να κάνουν strike through το επίμαχο κείμενο και να κρατησεις εσυ το μέηλ με αυτό συνημμένο.
Της το ζήτησα και μου είπε, δε γίνεται.
Πάντα μπορεις να αλλαξεις εταιρία στον τελευταίο μήνα της διετίας/ή να πάρεις για προσφορά πάλι απο την κοσμοτέ "κρατήστε το 33 ή φευγω τώρα" και να σαι σίγουρη οτι δε θα δωσεις ούτε ενα 48άρι.
Το θέμα είναι οτι, πού θα πήγαινα σε 2 χρόνια; Νόβα έχει κάνει κάτι μαλακιούλες τελευταία. Βόνταφον σκέτοι απατεώνες. Ουσιαστικά η κοσμοτέ είναι μονόδρομος.

Από την άλλη, έχω ακούσει για το penalty που βάζουν στον κόσμο να πληρώνει πριν το τέλος του συμβολαίου οτι δεν ισχύει και δε χρειάζεται να πληρώνεται. Οτι έχουν γίνει δίκες για το θέμα αυτό και έχει βγει οτι είναι παράνομο και απλά το βάζουν για αυτούς που δεν το ξέρουν και το πληρώνουν. Πχ στη γιαγιά μου της άλλαξα από βόνταφον (απατεώνες) σε νόβα και μάς έπρηξε η βόνταφον να πληρώσουμε πέναλτι και τους σκυλοέβρισα οτι αν την ενοχλήσουν ξανά θα τους κάνω καταγγελία και τέλος. Οπότε ίσως ο κόσμος πρέπει να το ψάξει αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top