Ποια κόμματα δεν θέλετε στη Βουλή;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Που διαφωνείς ;
Εδώ έλεγαν ότι θα αδειάσουν το Μάτι σε 20 λεπτά.
Σου παρέθεσα και βίντεο παραπάνω με τον Οικονόμου, πώς αντιδρούσε όταν έκλεινε επί ΣΥΡΙΖΑ και όταν έκλεισε επί ΝΔ

Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν και είναι μέρος του συστήματος. Τα ΜΜΕ είναι το μεγαλύτερο όπλο του συστήματος. Η τέταρτη εξουσία. Και θες εσύ τώρα να μου πεις ( πρόσεχε, εσύ που είσαι και αρκετά μεγαλύτερος μου και θα έπρεπε να ξέρεις πολλά παραπάνω ) ότι το σύστημα θα ανέβαζε έναν αντισυστημικό που θίγει τα συμφέροντα του στην εξουσία. Στέκει πολύ, έτσι; Γιατί όλα τα ΜΜΕ το 2014 πρόβαλλαν τον ΣΥΡΙΖΑ στο φουλ; Ο νέος μεγάλος επαναστάτης των καιρών. Είναι ή δεν είναι έτσι; Όταν βγήκε το 2015 μέχρι και σε γειτονικές χώρες και νομίζω σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση βγαίναν αριστεροί και πανηγύριζαν. Να θυμίσω κάτι πανό " Save Greece, Save Europe " σε Βουλγαρία, Ιταλία, Τουρκία κλπ;;;;

Μέχρι και εγώ που θυμάμαι πολύ καλά τις εκλογές του 2015 πίστεψα ( όντας μικρό και άμαθο από το τι εστί ΜΜΕ ) ότι είχε έρθει μία μεγάλη αλλαγή για την Ελλάδα. Για ποιο σύστημα μιλάς; Προδώσατε δύο φορές το λαϊκό αίσθημα. Μία με το Grexit στο δημοψήφισμα και αργότερα όπου μαζί με το λαϊκό αίσθημα προδώσατε και ολόκληρη την Ελληνική ιστορία, με την εθνοπροδοτική συνθήκη των Πρεσπών. Που σας πολέμησε το σύστημα; Ναι ότι στο τέλος επέλεξε τον Κούλη και τον ανέβασε είναι αλήθεια. Αύριο θα επιλέξουν εσάς πάλι, έτσι πάει. Θα σου πέσουν και εσένα τα σαγόνια όταν σε καμία δεκαετία ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ πάνε συγκυβέρνηση όπως έγινε με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ το 2012 και είχαν σοκαριστεί όλα τα παππούδια της μεταπολίτευσης.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
η πείνα και η φτώχεια υπήρχε πολύ πριν το 2015 και υπάρχει ακόμη και σήμερα. Στα 600-700 κυμαίνεται ο μέσος μισθός ενός νέου το 2021 με ή χωρίς δραχμή. Καταλαβαίνω πως σου είναι κάπως δύσκολο να ταυτιστείς gaspar αν πληρώνεσαι απ' το κράτος απ' τα 18 σου παραπάνω απ' ό,τι ένας ανειδίκευτος στα 25 του αλλά προσπάθησε να μη βαφτίζεις αυτούς που δεν είχαν την ίδια τύχη "αντιμνημονιακούς ελληναράδες" ως αποτέλεσμα.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Στα 600-700 κυμαίνεται ο μέσος μισθός ενός νέου το 2021 με ή χωρίς δραχμή. Καταλαβαίνω πως σου είναι κάπως δύσκολο να ταυτιστείς gaspar αν πληρώνεσαι απ' το κράτος απ' τα 18 σου παραπάνω απ' ό,τι ένας ανειδίκευτος στα 25 του αλλά προσπάθησε να μη βαφτίζεις αυτούς που δεν είχαν την ίδια τύχη "αντιμνημονιακούς ελληναράδες" ως αποτέλεσμα.
Αν πηγαίναμε τότε δραχμή και άτακτη χρεωκοπία ο μισθός ενός νέου σε δραχμες σήμερα θα αντιστοιχουσε σε 700€ αγοραστικής δύναμης? Πολύ αμφιβάλω, + το χάος και την πολιτική αστάθεια που θα περνούσε η χώρα.

Εγώ νιώθω βέβαιος ότι όσοι στηρίξαμε τοτε την παραμονή στο ευρώ και τα μνημόνια, εκ του αποτελέσματος βρεθήκαμε στην σωστή πλευρά της ιστορίας.
Την κρίσιμη στιγμή το συνειδητοποίησε και ο ΣΥΡΙΖΑ
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η δραχμή είναι ένα φανταστικό σενάριο για το οποίο ούτε βάσιμες ενδείξεις έχεις ούτε γνώση της νομισματικής μετάβασης ούτε τίποτα, απλά κάνεις επικοινωνιακό speculation. Όπως και με την "άτακτη χρεοκοπία". Η Ελλάδα το 2015 δεν ήταν στο χείλος της χρεοκοπίας, ήταν στον πάτο της χρεοκοπίας. Και πάνω σε αυτό το speculation κολλάς δεύτερο speculation για την αντίδραση του κόσμου και πάνω σε αυτό και τρίτο speculation για πολιτική αστάθεια. Μετά από όλα αυτά το πώς νιώθεις "βέβαιος" είναι αξιοθαύμαστο, αν και πλήρως προβλέψιμο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να τους άφηναν. Και δε σου λέω το endgame που ήταν δραχμή τότε, ακόμη και 2 βδομάδες σύστημα παράλληλων πληρωμών. Σε 3 μέρες θα χαμε 2 εκατομμύρια κόσμο στους δρόμους να απαιτούν απ' τη κυβέρνηση να παραιτηθεί και σε 4 μέρες ο Τσίπρας θα χε ανατραπεί και θα χε μπει στη θέση του μετριοπαθής έτοιμος να υπογράψει τα πάντα. Τον Παπανδρέου το ρίξανε μόνο και μόνο επειδή τόλμησε να προτείνει δημοψήφισμα.

Εκεί είναι που έχει νόημα η επηρροή των ΜΜΕ, των επιχειρηματιών και του οποιοδήποτε στην πολιτική.

Και για να μαστε ειλικρινείς καλύτερα που δεν έγινε τίποτα γιατί φάνηκε πως ούτε εκείνοι ήθελαν ή μπορούσαν να το πάνε στα άκρα. Δεν γίνεται να παιζεις chicken game με την ΕΕ και η γραμμή σου να ναι "θα τους πείσουμε με επιχειρήματα". Αυτό είναι κάτι που δυστυχώς μόνο ο Βαρουφάκης κατανοούσε απ' την αρχή.
Το παράλληλο σύστημα δεν ήταν κακό. Αλλά δεν γίνεται ρε παιδιά σε μια συμφωνία, να αποφασίζει τους όρους μόνο ο ένας. Και όπως φάνηκε δεν θα αλλάξει ποτέ αυτό.

Στο τέλος δεν θα σε άφηναν να φύγεις, γιατί πολύ απλά σε έχουν ανάγκη. Όπως έχουν ανάγκη και την Ιταλία για να κρατάει μαζί με την Ελλάδα το ευρώ χαμηλά, ως προς συμφέρον της Γερμανίας.

Αλλά η κατρακύλα έχει ξεκινήσει από πριν, με το μέιλ Χαρδούβελη, αλλά το βοθροκάναλα δεν το αναφέρουν
Κατά βάθος ήθελα πολύ τότε να το πάνε στα άκρα και να πάμε στην δραχμή.
Έχοντας προβλέψει τα γεγονότα είχα τραβήξει όλα τα ευρώ μου πριν τα capital control. Με δραχμή θα μεγάλωνα κατά πολύ την τσέπη μου.

Η πείνα η Έλλειψη κωλοχαρτων και φαγητού και τα δεινά του λαουτζίκου θα ήταν η Νέμεσις στην ύβρη του μέσου αντιμνημονιακού ελληνάρα που θέλησε να κάψει την βουλή, να κάμει επανάσταση στο 4ο Ράιχ, όπως φαντασιωνοταν την ΕΕ και ΔΝΤ

Δυστυχώς διαπιστώνω ότι ακόμα πολλοί νεώτεροι δεν κατάλαβαν τι έγινε τότε και από τι γλιτώσαμε.
Ποιος επέβαλε τα capital controls ;

Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν και είναι μέρος του συστήματος. Τα ΜΜΕ είναι το μεγαλύτερο όπλο του συστήματος. Η τέταρτη εξουσία. Και θες εσύ τώρα να μου πεις ( πρόσεχε, εσύ που είσαι και αρκετά μεγαλύτερος μου και θα έπρεπε να ξέρεις πολλά παραπάνω ) ότι το σύστημα θα ανέβαζε έναν αντισυστημικό που θίγει τα συμφέροντα του στην εξουσία. Στέκει πολύ, έτσι; Γιατί όλα τα ΜΜΕ το 2014 πρόβαλλαν τον ΣΥΡΙΖΑ στο φουλ; Ο νέος μεγάλος επαναστάτης των καιρών. Είναι ή δεν είναι έτσι; Όταν βγήκε το 2015 μέχρι και σε γειτονικές χώρες και νομίζω σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση βγαίναν αριστεροί και πανηγύριζαν. Να θυμίσω κάτι πανό " Save Greece, Save Europe " σε Βουλγαρία, Ιταλία, Τουρκία κλπ;;;;

Μέχρι και εγώ που θυμάμαι πολύ καλά τις εκλογές του 2015 πίστεψα ( όντας μικρό και άμαθο από το τι εστί ΜΜΕ ) ότι είχε έρθει μία μεγάλη αλλαγή για την Ελλάδα. Για ποιο σύστημα μιλάς; Προδώσατε δύο φορές το λαϊκό αίσθημα. Μία με το Grexit στο δημοψήφισμα και αργότερα όπου μαζί με το λαϊκό αίσθημα προδώσατε και ολόκληρη την Ελληνική ιστορία, με την εθνοπροδοτική συνθήκη των Πρεσπών. Που σας πολέμησε το σύστημα; Ναι ότι στο τέλος επέλεξε τον Κούλη και τον ανέβασε είναι αλήθεια. Αύριο θα επιλέξουν εσάς πάλι, έτσι πάει. Θα σου πέσουν και εσένα τα σαγόνια όταν σε καμία δεκαετία ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ πάνε συγκυβέρνηση όπως έγινε με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ το 2012 και είχαν σοκαριστεί όλα τα παππούδια της μεταπολίτευσης.
Ποιο κανάλι ήταν μαζί του ; Με κόντρα διαιτησία έπαιξε και τους έστειλε για ύπνο, ΣΚΑΙ, ΜΕΓΚΑ, ΑΝΤ1. Ακόμα και στο δημοψήφισμα.
Εδώ μετά την εκλογή του, ο Στουρνάρας, ο διοικητής της τράπεζας της Ελλάδος, βγήκε και έκανε κριτική για την οικονομία, που δεν επιτρέπεται πουθενά.
Ποια εθνοπροδοτική συμφωνία των Πρεσπών ; Η μεγαλύτερη ιστορική συμφωνία.
Στα 600-700 κυμαίνεται ο μέσος μισθός ενός νέου το 2021 με ή χωρίς δραχμή.
Ενός νέου με πτυχίο. Αυτό είναι το σωστό, και μάλιστα οι μεγαλοκαρχαρίες κατασκευαστικές στην Αθήνα, κάνουν 2 κόλπα : α) το πρώτο τρίμηνο σε κάνουν training αλλά σε έχουν περασμένο ως εργαζόμενο αλλά δεν σου δίνουν ποτέ τα 800 ευρώ. Μετά το τρίμηνο τα παίρνεις, β) σε ξεκινάνε ένα χρόνο πρακτική 270-300 και μετά σε ανεβάζουν στα 800.
Η δραχμή είναι ένα φανταστικό σενάριο για το οποίο ούτε βάσιμες ενδείξεις έχεις ούτε γνώση της νομισματικής μετάβασης ούτε τίποτα, απλά κάνεις επικοινωνιακό speculation. Όπως και με την "άτακτη χρεοκοπία". Η Ελλάδα το 2015 δεν ήταν στο χείλος της χρεοκοπίας, ήταν στον πάτο της χρεοκοπίας. Και πάνω σε αυτό το speculation κολλάς δεύτερο speculation για την αντίδραση του κόσμου και πάνω σε αυτό και τρίτο speculation για πολιτική αστάθεια. Μετά από όλα αυτά το πώς νιώθεις "βέβαιος" είναι αξιοθαύμαστο, αν και πλήρως προβλέψιμο.
Από το 2014 και μάλιστα το καλοκαίρι ξεκίνησε το πρόβλημα και επιδεινώθηκε όταν η χώρα ήταν εκτός στόχων και ήρθε η Τρόικα τέλη Σεπτέμβρη. Τότε ο Σαμαράς πήγε Βερολίνο, εισέπραξε το Nein και ζητήθηκαν νέα 13 μέτρα (μέιλ Χαρδούβελη) με αξιολόγηση τον Μάρτιο. Ήταν 1 δις, για να βγουν στόχοι σε 4 μήνες. Μόνος του οδηγήθηκε σε εκλογές
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Η διαφθορά και ο φθόνος ; Ή μήπως οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι ;

Κράτα γερά Γερούν ...και μετά στα τέσσερα ;

Μίξη έχει εδώ, δεν υπάρχει εξουσία σε κάποιο κόμμα
Οντως, ενα τοσο σπουδαιο κομμα μονο με εντολη απ'εξω θα επεφτε. Ευτυχως που μας εδωσε και ενα παραδειγμα κινηματος να παρεμενει στις αρχες και τις υποσχεσεις του μεχρι τελους
Δεν σε ρωτησα πως δουλευει το ελβετικο πολιτικο συστημα, αλλα αν εχεις βρει τον Συριζα της Ελβετιας. Τι θα ψηφιζες εκει ρε παιδι μου
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Οντως, ενα τοσο σπουδαιο κομμα μονο με εντολη απ'εξω θα επεφτε. Ευτυχως που μας εδωσε και ενα παραδειγμα κινηματος να παρεμενει στις αρχες και τις υποσχεσεις του μεχρι τελους
Δεν σε ρωτησα πως δουλευει το ελβετικο πολιτικο συστημα, αλλα αν εχεις βρει τον Συριζα της Ελβετιας. Τι θα ψηφιζες εκει ρε παιδι μου
Γιατί ακόμα περιμένουμε τις δήθεν μηνύσεις....ή ότι θα σύρουν τον Γιάνη και τον Αλέξη σε προανακριτικές για το 2015, για τις Πρέσπες κλπ. 2 χρόνια μετά και κανένας δεν έχει κάνει τίποτα

Διότι αυτισμό θεωρώ να ψηφίζεις ΝΔ που έχει κυβερνήσει και έχει φάει με χρυσά κουτάλια. Πάντως από κυβερνητικό έργο οι άριστοι τα πάνε....


SPS ή Green party
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikosM.5

Νεοφερμένος

Ο NikosM.5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

Ποια κόμματα δεν θέλετε στη Βουλή;​

ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, Ελληνική Λύση.
Αντικατάσταση με ΚΚΕ-ΜΛ, ΕΕΚ και ΟΚΔΕ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

NikosM.5

Νεοφερμένος

Ο NikosM.5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Μπορείς να μας εξηγήσεις τι έκαναν (αναλυτικά και για τα τρία) και είναι εκτρώματα;
Δεν ξέρω μου φαίνεται κάπως να στηρίξω αναρχικές οργανώσεις. Δηλαδη ποιος ο λογος να ψηφισει κάποιος ενα κομμα που το μονο που κανει ειναι να βριζει την δυση, να πετα φυλλαδια και να κανει καμια συγκέντρωση στα Εξάρχεια??
 

NikosM.5

Νεοφερμένος

Ο NikosM.5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Δεν ξέρω μου φαίνεται κάπως να στηρίξω αναρχικές οργανώσεις. Δηλαδη ποιος ο λογος να ψηφισει κάποιος ενα κομμα που το μονο που κανει ειναι να βριζει την δυση, να πετα φυλλαδια και να κανει καμια συγκέντρωση στα Εξάρχεια??
ΚΚΕ-ΜΛ, ΕΕΚ, ΟΚΔΕ -> αναρχικές οργανώσεις. Οκ δε γίνεται να συμμετάσχω σε τέτοια κουβέντα.
 

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Τρίζουν τα κόκκαλα του Ενβέρ που βγήκε και αναρχικό το ΚΚΕ-ΜΛ.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
«Ιδιαίτερη περίπτωση αποτελεί η στάση της ΟΚΔΕ. Ο ποτισμένος με χυδαίο αντικομμουνισμό και μένος απέναντι στο ταξικό κίνημα προβοκατόρικος ρόλος της οδηγήθηκε στο περιθώριο από τους ίδιους τους εργαζόμενους»
από Ριζοσπάστη πριν μερικές μέρες. Μου φάνηκε αστείο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Εξήγησε μας λίγο τον αυτισμό ; ή πόσο μας κόστισε το 2015...

Γιατί ακόμα περιμένουμε τις δήθεν μηνύσεις....ή ότι θα σύρουν τον Γιάνη και τον Αλέξη σε προανακριτικές για το 2015, για τις Πρέσπες κλπ. 2 χρόνια μετά και κανένας δεν έχει κάνει τίποτα

Διότι αυτισμό θεωρώ να ψηφίζεις ΝΔ που έχει κυβερνήσει και έχει φάει με χρυσά κουτάλια. Δεν είναι αυτισμός, μαλάκυνση είναι και κρίμα που ψηφίζουν και νέοι. Πάντως από κυβερνητικό έργο οι άριστοι τα πάνε....
Μου φαινεται απιστευτο πως καθε φορα που κανω το λαθος να εμφανισω μηνυματα οσων εχω ignored, γραφεις καποια καρκινια για την ΝΔ. Kατι τετοιες στασεις δεν ειναι κατι καινουριο και χεστηκα για το κομμα, αλλα απο ενα σημειο και μετα κατανταει αηδια. Δεν εισαι στην Βουλη και δεν κανεις αντιπολιτευση. Και οχι τιποτα αλλο, τα κανεις ολα αυτα υπερ ενος σιχαματος σαν τον Συριζα.
Οταν φευγεις απο Ελλαδα, πας Ελβετια και συνεχιζεις να στηριζεις αριστερα
3fqbtz.jpg
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top