Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;

Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 187)

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Γιατί να μην το πιάνατε στον πρώτο μήνα?:hmm:

Συμφωνώ με την ΚΟΥΕ!
Βάση στατιστικών, κυρίως λόγω ψυχολογίας, τα ζευγάρια που αποφασίζουν ότι ΘΕΛΟΥΝ να κάνουν παιδί, το καταφέρνουν κατά μέσο όρο στους 14-18 μήνες....
Είναι ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό που τα καταφέρνει αμέσως... και είναι κυρίως τα ζευγάρια που δεν το σκέφτονται και δεν επιρρεάζονται ψυχολογικά απ την απόφαση που έχουν πάρει
Ομως Υπάρχουν και πολλοί άλλοι παράγοντες που μπορεί να σε καθυστερήσουν. :worry:
1. Οι κρίσιμες μέρες είναι 2-3 τον μήνα!Αν τις πετύχεις δηλαδή!(Κάτι σε joker)
2. Αν και υπάρχουν διάφορες θεωρίες για το πότε περίπου πέφτουν οι μέρες αυτές, όλα είναι πολύ σχετικά!Κάθε γυναίκα έχει διαφορετικό κύκλο!
3.Υπάρχουν κάποιες μέθοδοι για να βρείς αυτές τις μέρες αλλά θέλουν μερικούς μήνες συνεχή παρακολούθηση, οπου αν σου γίνει και άνχος όλα ανατρέπονται!
Οπότε είναι καθαρά θέμα τύχης!:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Βασικά ίσως να οφείλεται στο ότι έκοψε τα αντισυλληπτικά... Έχω διαβάσει οτι όταν τα κόψει η γυναίκα είναι πολύ γόνιμη μετά...

Δεν έχει να κάνει με τα αντισυληπτικά!
Απλά όταν έχεις ακανόνηστο κύκλο τα αντισυληπτικά μπορεί να βοηθήσουν στο να έχεις μετά σταθερό άρα και πιο προβλεπόμενη ημερομηνία ωορρηξίας. Απο την άλλη άν κάποια έπαιρνε τα αντισυλληπτικά ως θεραπεία για πολυκυστικές τότε όντως έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες από πριν! Υπ'όψην όταν θελήσεις να μείνεις έγκυος κώψε τα αντισυλληπτικά 2 μήνες πριν ξεκινήσετε το εντελώς ελεύθερο. Τόσο χρειάζεται ο οργανισμός για να επανέλθει στους σωστούς ρυθμούς ωστε να παράγει μόνος του τις απαραίτητες ορμόνες! Και πριν μπορείς απλά θα ταλαιπορήσεις διπλά τον οργανισμό σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
*

Τον τελευταίο καιρό "καμμία" !!!!! :P

Ας ελπίσουμε, πως εν καιρώ..., δεν θα δούμε "τα αποτελέσματα..." αυτού του γεγονότος... :worry:



.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια να σας ρωτισω κατι; Τι ειναι τα σπερματοκτωνα; Νταξει καταλαβενω και απο την λεξη αλλα μπορειτε να μου δωσετε περισσοτερες πληροφοριες; Το εχω απορια καιρο τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SoNic-K

Νεοφερμένος

Ο SoNic-K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια να σας ρωτισω κατι; Τι ειναι τα σπερματοκτωνα; Νταξει καταλαβενω και απο την λεξη αλλα μπορειτε να μου δωσετε περισσοτερες πληροφοριες; Το εχω απορια καιρο τωρα

Νομίζω ότι είναι ειδικά χάπια τα οποία καταστρέφουν τα σπερματοζωάρια. Έτσι μπορεί να πραγματοποιηθεί η σεξουαλική πράξη χωρίς προφυλακτικό ή άλλες μεθόδους αντισύλληψης. Πρέπει παρόλα αυτά να τα πέρνεις από κάποιες μέρες πρίν τη πράξη για να έχουν αποτελέσματα. Ακόμα και έτσι πάντως με αυτή τη μέθοδο αντισύλληψης δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος, γι'αυτό καλύτερα προφυλακτικό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δε νομίζω να είναι χάπια... διατηρώ επιφυλάξεις όμως :P
Εγώ ξέρω ότι πρόκειται για αλοιφές και υγρά, τα οποία βάζεις στον κόλπο (όχι τον περσικό :P ) και σκοτώνουν τα σπερματοζωάρια.
Υπάρχουν και προφυλακτικά με ειδικές σπερματοκτώνες ουσίες, για την περίπτωση του ατυχήματος.
Πάντως τα σπερματοκτώνα από μόνα τους, δεν είναι ασφαλής μέθοδος αντισύλληψης. Πρέπει να χρησιμοποιούνται συνδιαστικά με κάτι άλλο. Τράβηγμα για παράδειγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Παιδια να σας ρωτισω κατι; Τι ειναι τα σπερματοκτωνα; Νταξει καταλαβενω και απο την λεξη αλλα μπορειτε να μου δωσετε περισσοτερες πληροφοριες; Το εχω απορια καιρο τωρα

Τα σπερματοκτώνα υπάρχουν σε μορφή αλυφής αλλά και σαν σπρεϊ(για εσωτερική χρήση πάντα)δλδ μπαίνουν εσωτερικά στον κόλπο. Δεν θεωρείται και απο τις πιο αξιόπιστες μεθόδους! Συνήθως τα συνηστούν όταν η γυναίκα έχει βάλει σπιράλ σαν έξτρα προστασία. Απο μόνα τους όμως δεν μπορούν να εμποδίσουν τον κυνδηνο εγκυμοσίνης καθώς πρακτικά δεν μπορούμε να καθορίσουμε το που ακριβώς θα πάει το σπέρμα, πόση ποσότητα χρειάζεται για να καταστραφεί πλήρως και άλλα τέτοια όμορφα! Υπ'όψην αν και υπάρχουν προφυλακτικά με σπερματοκτώνο μια σπερματοκτώνος αλυφή ίσως να καταστρέψει το προφυλακτικό αν δεν έχει βάση το νερό
Πάντως σε περίπτωση ατυχήματος (εχει τύχει σε φίλη και δεν έκανε τίποτα!) το χάπι της επόμενης μέρας είναι η πιο σίγουρη λύση! !:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εφοσον το θεμα αναφερεται σε "αντισυλληψη" ψηφισα τα χαπια.. ωστοσο, εκτος απο τα χαπια, χρησιμοποιουμε και προφυλακτικο ΠΑΝΤΑ!!! (τουλαχιστον μεχρι να γινουν οι απαραιτητες εξετασεις...) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Η αποχή δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης;;; λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ανδρικό προφυλακτικό 10% γενική αποτυχία με πολύ καλή εφαρμογή της μεθόδου.

Εφόσον το προφυλακτικό δεν είναι ασφαλές 100%, πώς μπορεί να είναι κανείς σίγουρος?:confused:
Μήπως ο συνδυασμός του με τον υπολογισμό των γόνιμων ημερών ή το χάπι της επόμενης μέρας να είναι καλύτερος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Tο χάπι της επόμενης ημέρας ΔΕΝ είναι μέθοδος αντισύλληψης καταρχάς! :)

Κατά δεύτερον, εγώ είμαι παιδί του "τραβήγματος" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κατά δεύτερον, εγώ είμαι παιδί του "τραβήγματος"

χαχα me too.

αλλα, τα προφηλακτικα για τα αγορακια...damn δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα. Βασικα εγω με προφυλακτικο δεν μπορω να κανω σεξ period. Κανω ολα τα αλλα, αλλα με προφυλακτικο δεν ειναι οτι δεν αισθανομαι τιποτα (που δεν αισθανομαι τιποτα) ειναι οτι δεν μπορω να διατηρησω στυση για κανενα λογο.

τεσπα, για εμας ειναι υπολογισμος των γονιμων ημερων, 4 χρονια τωρα δεν μας εχει τυχει τιποτα. Ναι ειναι κωλομεθοδος και οχι δεν την προτεινω, αλλα τουλαχιστον λεω αληθεια:p

btw γιατι εχω την αισθηση οτι η χρηση προφυλακτικου ειναι πολυ λιγοτερο διαδεδομενη απο οσο νομιζουμε? Προσωπικα ξερω 4-5 κοπελιες (μεσα και η αδερφη μου) και καμια δεν χρησημοποιει προφυλακτκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επότε, πάντως κι εμένα καμία κολλητή μου δεν βάζει προφυλακτικό, οπότε μάλλον δίκιο έχεις.. ίσως φοβούνται το δημόσιο κράξιμο τι να πω; :P (Τον υπολογισμό των ημερών τον έκανα κι εγώ πριν χρόνια με μεγάλη επιτυχία - ούτε σουτζουκάκια να ήταν! :P - μιας κι έχω σπαστικά σταθερό κύκλο, αλλά ούτε εγώ τον συνιστώ! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για μένα πάντως, δεν νοείται να μη φοράς προφυλακτικό σε ΜΗ μόνιμη σχέση .
Το προφυλακτικό δεν ειναι μονο για την αντισύλληψη αλλα και για τα ΣΜΝ.
Αν η σχέση είναι μόνιμη και οι δυο σύντροφοι μονογαμικοί, τότε ναι... ας μην υπάρχει προφυλακτικό (Αφου πρωτα γινουν οι εξετάσεις) κι ας υπάρχουν άλλες μέθοδοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
εγκο ντηλαντή που το κρησιμοποιώ μπου γκαι μπου γκαι εκο στατερότατη σκέση αλλά αστατο κύκλο τα με κράξετε;;:P :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για μένα πάντως, δεν νοείται να μη φοράς προφυλακτικό σε ΜΗ μόνιμη σχέση .
Το προφυλακτικό δεν ειναι μονο για την αντισύλληψη αλλα και για τα ΣΜΝ.
Αν η σχέση είναι μόνιμη και οι δυο σύντροφοι μονογαμικοί, τότε ναι... ας μην υπάρχει προφυλακτικό (Αφου πρωτα γινουν οι εξετάσεις) κι ας υπάρχουν άλλες μέθοδοι...

Ναι το ξέχασα αυτό. Μιλάω μόνο για τις μόνιμες σχέσεις μου που ήξερα πως είναι μονογαμικοί.. Σε ..εξωσχεσικές δραστηριότητες χρησιμοποιούσα πάντα προφυλακτικό! :D

εγκο ντηλαντή που το κρησιμοποιώ μπου γκαι μπου γκαι εκο στατερότατη σκέση αλλά αστατο κύκλο τα με κράξετε;;:P :hmm:

Όχι καλέ, κάνε δουλειά σου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βρε παιδιά είναι τελείως ανώριμο να κάνεις σεξ χωρίς προφυλακτικό αν δεν τον ξέρεις τον άλλον (μιλάει τώρα η γριά σπαστικιά:D ). Μια φίλη μου το έκανε σε ένα one-night-stand της και είχαμε φρικάρει. Μου κάνει εντύπωση Epote που λες ότι ξέρεις τόσες κοπέλες να μην χρησιμοποιούν. :wacko: Εντάξει, και μένα μου έχουν ζητήσει να άνευ, αλλά κράτησα χαρακτήρα.8)

By the way, εγώ μόνο προφυλακτικό, δεν έχω κάνει και καμιά σχέση διαρκείας ώστε να βάλω στο πρόγραμμα άλλη μέθοδο. Κι επίσης το χάπι με χαλάει πολύ επειδή κάνει το στήθος να φουσκώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεδομενου οτι δεν υπαρχουν αμοιγος ετεροφυλοφιλοι οροθετικοι σε HIV το προφυλακτικο προστατευει μονο τις γυναικες απο οροθετικους αντρες. So εγω δεν εχω aids οποτε δεν νοιωθω καποιο Inclination να προτεινω τη χρηση προφυλακτικου, στην περιπτοση που μου ζητηθει βεβαια δεν φερνω απολυτος καμια αντιρηση.

α και ειμαι και στειρος κατα περιοδους, οποτε added bonus απο εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
α και ειμαι και στειρος κατα περιοδους, οποτε added bonus απο εκει


πως καλε το εννοεις αυτο το κατα περιοδους?
τη στειροτητα η την εχεις η δε την εχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top