• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ποια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;

Ποια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Σόδα και λεμόνι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εχω να κανω μια ερωτηση. Τα στοματικα διαλυματα τυπου Listerin κανουν δουλεια οντως? Βοηθανε στον καθαρισμο του στοματος η ειναι κοροιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ που έχω πάρει colgate plax πάντως, μου κρατάει την αναπνοή δροσερή για μεγαλύτερο διάστημα. Listerine δεν χρησιμοποιώ, γιατί καίει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valeria..

Νεοφερμένος

Η valeria.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μπορω να πω οτι αλλαζω συχνα οδοκρεμα γιατι προσπαθω να
βρω μια που να λευκαινει αλλα και να εχει καλη γευσει.
Οι περισσότερες που εχω παρει βρωμανε.Δε ξερω με τι λογικη
τις εχουν βγαλει. Οσα για listerine εχω παρει και μονο απο τι μυρωδια
δε μπορεις να το βαλεις στο στομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σιριους

Νεοφερμένος

Ο σιριους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Το listerine από ότι μου είπε ο οδοντίατρος είναι αρκετά ισχυρό αντισηπτικό-στοματικό διάλυμα το οποίο μαζί με τα βλαβερά, σκοτώνει και τα καλά μικρόβια του στόματος. Προσωπικά το χρησιμοποιώ λίγες φορες μεσα στην εβδομάδα. Όσον αφορά την οδοντόκρεμα προτείνω να προμηθευτείτε αυτές που δεν έχουν φθόριο(κυρίως σε φαρμακεία θα τις βρείτε) καθώς υπάρχουν αναμφισβήτητες μελέτες οι οποίες δείχνουν την επικινδυνότητα του φθορίου για την υγεία μας. Έκτος το ότι δεν κάνει καλό, ίσως είναι και εντελώς άχρηστο για τα δόντια μας. Σε πανεπιστημιακό βιβλίο είχα διαβάσει ότι το φθόριο έχει ευεργετικές δράσεις στα δόντια, μονο κατα τα πρώτα χρόνια ζωής του ανθρώπου(στην παιδική ηλικία δηλ.)

Γενικά, για στοματική υγιεινή απαιτείται:
1)καλό βούρτσισμα
2)οδοντικό νήμα

Τέλος, η λεύκανση πιστεύω είναι ανούσια και δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό ορισμένων που καίγονται τοσο να λευκάνουν τα δόντια τους(μπορείτε και τρίβοντας φράουλα-αμεσα αποτελεσματα). Ας έχουν ένα φυσιολογικό λευκό χρώμα, όχι υπερβολές(βλέπε αλεξανδρο πετρίδη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimtennis

Νεοφερμένος

Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ μία από το φαρμακείο, Hexaldent λέγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχει κανεις αλλεργια στις οδοντοκρεμες; Εδω και πολλα χρονια σχεδον ολες οι οδοντοκρεμες μου προκαλουν μουδιασμα στην γλωσσα και ξηροστομια. Πολλες απο αυτες μου επηρεαζουν τον επιθηλιο ιστο και γεμιζει το στομα μου πετσες. Αηδια. Δεν ξερω αν οφειλεται στο φθοριο ή την μεντα, αλλα πλεον χρησιμοποιω παιδικες με γευση φραουλα και χωρις φθοριο γιατι με ολες τις υπολοιπες η κατασταση ηταν απελπιστικη. Σε καποιες, πχ sensodyne, γεμιζει το στομα μου με πληγες. Εχει κανεις παρομοιο προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εχει κανεις αλλεργια στις οδοντοκρεμες; Εδω και πολλα χρονια σχεδον ολες οι οδοντοκρεμες μου προκαλουν μουδιασμα στην γλωσσα και ξηροστομια. Πολλες απο αυτες μου επηρεαζουν τον επιθηλιο ιστο και γεμιζει το στομα μου πετσες. Αηδια. Δεν ξερω αν οφειλεται στο φθοριο ή την μεντα, αλλα πλεον χρησιμοποιω παιδικες με γευση φραουλα και χωρις φθοριο γιατι με ολες τις υπολοιπες η κατασταση ηταν απελπιστικη. Σε καποιες, πχ sensodyne, γεμιζει το στομα μου με πληγες. Εχει κανεις παρομοιο προβλημα;
Δεν μου έχει τύχει, αλλά με τόσα που περιέχουν οι γνωστές οδοντοκρεμες δεν μου κανει καμια εντύπωση (SLS, DEA, triclosan, οξείδιο του τιτανιου, φθόριο κλπ) εγώ έχω δοκιμάσει διάφορες και κατεληξα σε μια που δεν περιέχει τίποτα από τα παραπάνω και θεωρώ οτι είναι αποτελεσματικη. Δεν χρειάζεται πχ να αφριζει η οδοντοκρεμα για να καθαριζει. Ίσα ίσα τόσα χημικά δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να κάνουν στα δόντια και το σώμα γενικά. Στην τελική δοκιμαζεις και αποφασιζεις. Την πρώτη φορά που την δοκιμασα μου φάνηκε πολύ παράξενο γιατί δεν είχε αφρο και λέω σιγά μην καθαριζει. Αλλά μετά την πλυση το νιωθεις ότι είναι καθαρά τα δόντια σου.
Όσον αφορά την μεντα που είπες, έχεις φάει φύλλο μεντας και σε πειραξε? Όχι τσιχλα όμως. Φύλλο. Γιατί η τσιχλα μπορεί να περιέχει διάφορα που μπορεί να περιέχει και η οδοντοκρεμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν εχει σημασια τι ειδους οδοντόκρεμα θα χρησιμοποιήσεις . Αρκει να περιεχει φθοριο. Μην πεσετε στην παγιδα του να ΜΗΝ χρησιμοποιητε φθόριο. Ειναι γενικώς πλεον τεκμηριωμενο οτι το φθοριο επαγει την επαναλατωση των δοντιων σε συνσυασμο με τα ιοντα του σαλιου και προλαμβανει τον τερηδονισμο. Ασθενείς που αποφευγουν το φθόριο εμφανίζουν μεγάλο τερηδονικο δείκτη.
Φιλικη συμβουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν μου έχει τύχει, αλλά με τόσα που περιέχουν οι γνωστές οδοντοκρεμες δεν μου κανει καμια εντύπωση (SLS, DEA, triclosan, οξείδιο του τιτανιου, φθόριο κλπ) εγώ έχω δοκιμάσει διάφορες και κατεληξα σε μια που δεν περιέχει τίποτα από τα παραπάνω και θεωρώ οτι είναι αποτελεσματικη. Δεν χρειάζεται πχ να αφριζει η οδοντοκρεμα για να καθαριζει. Ίσα ίσα τόσα χημικά δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να κάνουν στα δόντια και το σώμα γενικά. Στην τελική δοκιμαζεις και αποφασιζεις. Την πρώτη φορά που την δοκιμασα μου φάνηκε πολύ παράξενο γιατί δεν είχε αφρο και λέω σιγά μην καθαριζει. Αλλά μετά την πλυση το νιωθεις ότι είναι καθαρά τα δόντια σου.
Όσον αφορά την μεντα που είπες, έχεις φάει φύλλο μεντας και σε πειραξε? Όχι τσιχλα όμως. Φύλλο. Γιατί η τσιχλα μπορεί να περιέχει διάφορα που μπορεί να περιέχει και η οδοντοκρεμα σου.

Αυτη που εχω τωρα δεν αφριζει και δεν εχω προβλημα. Οι τσιχλες με γευση μεντα δεν με ενοχλουν. Μονο στις οδοντοκρεμες εχω προβλημα και υποψιαζομαι και στο στοματικο διαλυμα γιατι σχεδον καθε φορα που το χρησιμοποιω εμφανιζω πληγη στον ουρανισκο. Μεχρι τωρα αυτες που με εχουν πειραξει περισσοτερο απο ολες ειναι οι crest pro health, ειδικα με γευση κανελλα (οτιδηποτε με γευση κανελλα μου προκαλει πληγες στο στομα, αλλα η κανονικη κανελλα δεν με πειραζει) και η sensodyne complete. Η sensodyne pronamel μου μουδιαζει την γλωσσα και αν πιω νερο αμεσως μετα το βουρτσισμα εχω μια μεταλλικη γευση στο στομα μου. Οι υπολοιπες οδοντοκρεμες με γευση μεντα μου προκαλουν ξηροστομια.

Δεν εχει σημασια τι ειδους οδοντόκρεμα θα χρησιμοποιήσεις . Αρκει να περιεχει φθοριο. Μην πεσετε στην παγιδα του να ΜΗΝ χρησιμοποιητε φθόριο. Ειναι γενικώς πλεον τεκμηριωμενο οτι το φθοριο επαγει την επαναλατωση των δοντιων σε συνσυασμο με τα ιοντα του σαλιου και προλαμβανει τον τερηδονισμο. Ασθενείς που αποφευγουν το φθόριο εμφανίζουν μεγάλο τερηδονικο δείκτη.
Φιλικη συμβουλή.

Αν ομως σε πειραζει το φθοριο, τι κανεις; Εγω το υποψιαζομαι στην περιπτωση μου και αν αποδειχτει οτι μου προκαλει ξηροστομια, τοτε προτιμω να βουρτσιζω με μη φθοριουχα οδοντοκρεμα, παρα να εχω συνεχεια ξηροστομια και αυξημενο ρισκο για ουλιτιδα και τερηδονα. Ηδη ειμαι στην κατηγορια αυτων που ειναι πιο ευαλωτοι στην ουλιτιδα και την πετρα παρα στην τερηδονα και κανω πιο συχνα καθαρισμους γιατι αν τους αφησω η πετρα συσσωρευεται σε χρονο dt.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν εχει σημασια τι ειδους οδοντόκρεμα θα χρησιμοποιήσεις . Αρκει να περιεχει φθοριο. Μην πεσετε στην παγιδα του να ΜΗΝ χρησιμοποιητε φθόριο. Ειναι γενικώς πλεον τεκμηριωμενο οτι το φθοριο επαγει την επαναλατωση των δοντιων σε συνσυασμο με τα ιοντα του σαλιου και προλαμβανει τον τερηδονισμο. Ασθενείς που αποφευγουν το φθόριο εμφανίζουν μεγάλο τερηδονικο δείκτη.
Φιλικη συμβουλή.

Καλημέρα. Να σε ρωτήσω κάτι? Το νερό δεν είναι φθοριωμενο γι'αυτο τον λόγο? Ή κάνω λάθος? Επίσης έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά μπορει να γίνει αρκεί να μαθει κανείς κάποια πράγματα για την διατροφή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το νερο στην Ελλαδα δεν ειναι φθοριωμενο στον ιδιο βαθμο σε ολες τις περιοχες. Ανάλογα με το μερος που ζεις υπαρχει και μια συγκεκριμένη συγκέντρωση φθοριου στο νερό. Δεν επαρκεί παντα ομως.
Γι αυτο απαιτείται να υπάρχει ποσοτητα φθοριου στο στοματικο περιβαλλον την οποια την λαμβάνουμε απο την οδοντόκρεμα. Η οδοντοβουρτσα στην ουσια απομακρυνη ολες τις εναποθέσεις μηχανικα, καθαριζει την οδοντικη επιφάνεια και στην συνεχεια το φθοριο επιδρά ευκολα πανω της. Σε συνδυασμο με τα ιόντα του σαλιου που εχει ο καθένας μεσα στο στομα επαγει την επαναλατωση των οδοντικων ιστων.
Το ολο φαινομενο ειναι υψιστης σημασίας τις βραδινες ωρες στην διαρκεια του υπνου. Τοτε λογω ενεργοποίησης του συμπαθητικού νευρικου συστηματος οι σιελογονοι αδενες ελαττώνουν κατα πολυ την παραγωγη αυτου του προστατευτικού υγρού που λέγεται σάλιο. Τοτε ακριβως ειναι που χρειαζομαστε το φθοριο σαν αντικαταστατη καθολη την διαρκεια της νυχτας. Γι αυτο συστήνεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το βραδινο βουρτσισμα με φθοριουχο οδοντοκρεμα μετα το φαγητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Οσο αφορα αυτο που λεει η Nelliel, το φθοριο δεν προκαλει ξηροστομια. Ισα ισα που σε ξηροστομικους ασθενείς εχει τεραστια ευεργετικη δραση διοτι υποκαθιστά σε καποιο βαθμο(και αν μπορει φυσικα να εννοηθει ετσι) το σαλιο. Γι αυτο τον λογο,σε ασθενείς που εχουν χασει τους σιελογονους αδενες λογω ακτινοβολιας στην περιοχη της κεφαλης και του τραχήλου η λογω αφαιρεσης χειρουργικής (εξ αιτιας ογκου),γινεται καθε προσπάθεια στο να ελεγχεται η τερηδονικη δραστηριότητα των δοντιων μεσω τεχτητου σαλιου,φθοριωσεων και χρησης φθοριουχου οδοντοκρεμας στο σπιτι.
Τωρα,η ξηροστομια εχει πολλα αιτια. Ειναι ολόκληρη παθολογια των σιελογονων αδένων και αλλων παρακειμενων ιστων. Γι αυτο θα πρέπει παντα να συμβουλευεστε τον οδοντιατρο σας η ακομα και εναν στοματολογο.
Οι πληγες που μπορει να βγάζουμε (ελκη-αφθες) εχουν οχι τόσο καλα διαφωτισμενη αιτιοπαθογενεια. Ενοχοποιούνται διαφοροι παραγοντες χωρις να υπαρχει απολυτη σιγουριά . Μπορει να εχουν και την μορφη αλλεργικης απαντησης σε καποιο συστατικο της οδοντοκρεμας(συντηρητικα,αρωματικες ουσιες) οχι ομως στο φθοριο.

Τελος ,συγνωμη ξεχασα να απαντησω σε αυτο της Helium περι διατροφης. Ειναι εξισου σημαντικη παραμετρος που επηρεαζει τον τερηδονισμο των δοντιων. Ιδιως η μεγάλη συχνότητα και οχι τοσο η ποσοτητα ληψης γλυκών. Και όταν λέμε γλυκά δεν εννουμε μονο τούρτες παστες κρεπες σοκολατες κτλ ,αλλα υδατανθρακες γενικοτερα(μακαρονια,ψωμι,πιτες) . Γι αυτα τα θεματα παιδια να ρωτατε παντα τους οδοντιάτρους-στοματολογους σας. Ειναι οι καταλληλοι να σας κατευθύνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Πάντως Nelliel αν ευθύνεται κάποιο άλλο χημικό, ίσως να μπορείς να κάνεις φθοριωση μια-δυο φορές τον χρόνο και να χρησιμοποιεις κάτι λιγότερο βλαβερο. Ρωτα τον οδοντιατρο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
κανω φθοριωση ουτως ή αλλως 2 φορες τον χρονο και χρησιμοποιω περιστασιακα στοματικο διαλυμμα με φθοριο, αλλα ρε γμτ πρεπει να βρω λυση με την οδοντοκρεμα γιατι δεν παλευεται η κατασταση. Χθες την αλλαξα σε παιδικη colgate με φθοριο και σημερα το πρωι το στομα μου ηταν εντελως στεγνο. Καλυτερα χωρις φθοριο και με υγρο στομα παρα ετσι. Μεγαλυτερη ζημια θα παθω αν δεν εχω σαλιο. Ενιωσα επισης καψιμο παρολο που δεν ειχε μεντα μεσα. Αρα καποια ουσια με ενοχλει, αλλα δεν μπορω να την εντοπισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το πρωί όλοι έχουμε ξηρα στόματα.
Η ξηροτητα αυτη που αναφερεις συνεχιζει και τις υπόλοιπες ωρες της ημέρας?
Λαμβάνεις καποιο φάρμακο γενικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ την Oral B Pro Expert. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Dentalux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Όποια έχει προσφορά το super market :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top