• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ποια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;

Ποια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Aim (συνήθως τη family protection herbal), sensodyne (όποια να ναι) και τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ την oral-b 123. Έχω την αίσθηση ότι η sensodyne είναι κάπως πιο οδοντιατρική αλλά και από τις άλλες δύο δεν έχω παράπονο. Ο λόγος που άρχισα να χρησιμοποιώ την oral-b οφείλεται στο ότι αγόρασα ηλεκτρική οδοντόβουρτσα της oral-b (η οποία έχω την αίσθηση πως καθαρίζει καλύτερα από την κανονική) και είπα να δοκιμάσω και την οδοντόκρεμα της. Γενικά δεν έχει σημασία μεγάλη η οδοντόκρεμα αλλά το σωστό βούρτσισμα. Άλλωστε σπάνια θα σου πει ο οδοντίατρος να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένη οδοντόκρεμα. Μπορεί να σου πει να χρησιμοποιείς βούρτσα με μαλακές τρίχες αλλά σπάνια οδοντόπαστα συγκεκριμένης εταιρείας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καμια από προαναφερθέντες.
Χρησιμοποιώ ΧΩΡΙΣ ΦΘΟΡΙΟ,αλουμινιο και λοιπά καλούδια που βάζουνε μεσα στις κοινές οι.....να μη πω τώρα.
Μακριά...
ΕΛπιζω τουλαχιστον να κανεις τακτικη φθοριωση στον οδοντιατρο σου...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 70626View attachment 70627 Αυτές χρησιμοποιώ τώρα.

Ο δικός μου ιατρός, μού είπε καλές είναι όλες αυτές στο εμπόριο (Sensodyne, Oral B, Colgate κλπ). Ίσως, Sensodyne καλύτερη λίγο δε ξέρω. Αυτό που είπε είναι το πλύσιμο το σωστό, που έχει περισσότερη σημασία από όλα.

Για λεύκανση αν έχεις A2-A3 χρωματικό βαθμό στα δόντια, δεν θα σε βοηθήσει να πας προς Α1, η οδοντόκρεμα.

H sensodyne ειναι καλη και αποτελεσματικη αν εχεις ευαισθησια. Εχεις ακουσει κατι για τις οδοντοκρεμες με hydroxyapatite? Ειναι ακριβες αλλα λενε οτι επιδιορθωνουν το σμαλτο (το οποιο αποτελειτε απο hydroxyapatite).

Εγω ευτυχως ειμαι στο Β1 και ειναι λευκα, αλλα με το στοματικο διαλυμα της colgate που περιεχει οξυζενε ειδα διαφορα. Δεν βλεπεις τρελη διαφορα, αλλα ειναι ηδη λευκα γινονται πιο λευκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
AIM white ARMY εδώ.
 

atayzop

Νεοφερμένος

Ο atayzop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ colgate εδώ και πολύ καιρό
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παιδικές γιατί έχουν ωραία γεύση 🥰
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,512 μηνύματα.
Apivita την Bio.Απαλη και μη καρκινογονα,οπως οι αλλες.Με μαστιχα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,502 μηνύματα.
Next thread: Τι νερό πίνετε; :lol:

° Ιόλη
° Αύρα
° Βίκος
° Ζαγόρι
° Διός
° Κορπή
° Θεόνη
° Fiji
° Aqua carpatica
° Της βρύσης σαν τίμιο λαϊκό παιδί


Και για να είμαι και εντός θέματος να πω ότι έχω δοκιμάσει διάφορες, αλλά αυτήν την εποχή χρησιμοποιώ oral Β pro expert
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,840 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Aim black charcoal & gold εναλλαξ ανα μηνα

Εχω δοκιμασει ολες τις παστες (σχεδον).....σαν τον συνδυασμο αυτων των 2 δεν υπαρχει .Φυσικη λευκανση απλα
1651315754392.png
1651315743131.png
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι οδοντόκρεμες που αναφέρει ο Νίκος από πάνω, της Aim, είναι όντως καλές και γω αυτές χρησιμοποιώ.

Της Sensodyne προτιμούν οι οδοντίατροι ορθοδοντικοί, απο τις μάρκες του σούπερ μάρκετ. Αλλά το ζήτημα δεν είναι η οδοντόκρεμα, κυρίως το σωστό βούρτσισμα. Δεν έχει καμία μεγάλη διαφορα πιστεύω αν πάρεις Colgate, Aim, Sensodyne etc, αν βουρτσίζεις σωστά τα δόντια. Εκτός αν έχεις κάποια πάθηση και χρειάζεται συγκεκριμένη κατηγορία οδοντόκρεμα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αλλά το ζήτημα δεν είναι η οδοντόκρεμα, κυρίως το σωστό βούρτσισμα
Ειμαι σιγουρος το 99% του φορουμ ξεπλενει το στομα με νερο στο τελος του βουρτσιζματος και δεν πειρμενει μετα 30 λεπτα για να πιει ή να φαει κατι
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,813 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ εναλλάξ την Apivita Bio Eco με μάραθο & πρόπολη και ακόμη μια που την φτιάχνω μόνος από λάδι καρύδας.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,873 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει και Parodontax (είναι καφετιά και αλμυρή όχι γλυκιά όπως αυτές του super market).
Κάποιον καιρό μετά από λεύκανση χρησιμοποιούσα την - ακριβή - Intermed Unident Gold.
20190530131128_intermed_unident_gold_toothpaste_100ml.jpeg


Όλες καλές μου φαίνονται εκτός από τις υπερβολικά φθηνές της Colgate του τύπου Classic, σε φτηνιάρικο σωληνάριο με φτηνιάρικη υφή και γεύση (αυτές τις σκέτες άσπρες).

Σε γενικές γραμμές τον περισσότερο χρόνο χρησιμοποιώ Oral-B.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πωπω, πόσο ευτυχισμένος είμαι που δεν είχα ποτέ θέμα με τα δόντια μου. Μια χαρά λευκά είναι και μια χαρά υγιή τα κρατάω.
Λεύκανση με χημικά κλπ δεν έχω κάνει ποτέ. Μόνο στο τσεκ απ του οδοντιάτρου, που μου βάζει εκείνο που έχει γεύση οδοντόκρεμας :P

Κατά τα άλλα, χρησιμοποιώ Colgate ή AIM. Δεν προσέχω τις ονομασίες, όποια είναι σε προσφορά εκείνη την ημέρα.
 

atayzop

Νεοφερμένος

Ο atayzop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οι οδοντόκρεμες που αναφέρει ο Νίκος παραπάνω, της Aim, είναι πολύ καλές και τις χρησιμοποιώ. techzpod mobdro download
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,873 μηνύματα.
Ερώτηση προς γνώστες ή και οδοντίατρους του forum: χρησιμοποιώ ηλεκτρική οδοντόβουρτσα (την οποία δεν αλλάζω) και μετά το βούρτσισμα σκύβω στη βρύση και συνεχίζω το βούρτσισμα ενώ βάζω νερό στο στόμα μέσα - έξω σε ροή, οπότε το στόμα μου καθαρίζει από όλη την οδοντόκρεμα.
Είναι σωστό αυτό ή πρέπει να απλά να κάνω τις εμπρόσθιες γαργάρες μετά το βούρτσισμα αφήνοντας κάποια υπολείμματα οδοντόκρεμας στο στόμα;
Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top