Ποιος έχει την δύναμη στην ερωτική σχέση;

MadameBovary13

Νεοφερμένος

Η MadameBovary13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πρόσφατα σκεφτόμουν το θέμα «σχέση» και πιο συγκεκριμένα το κομμάτι της ισχύος. Αυτό που θέλω να πω είναι πως στο ξεκίνημα της σχέσης, στις περισσότερες περιπτώσεις (αν όχι σε όλες) ο ένας από του δύο είναι αυτός που θα κάνει το πρώτο βήμα, που θα επιμείνει μέχρι να κατακτήσει τον άλλον και με κάποιο τρόπο θα καθοδηγήσει την σχέση. Από την άλλη, υπάρχει ο δέκτης, αυτός που δεν θα εκφράσει απροκάληπτα το ενδιαφέρον του, αλλά από την άλλη θα αποδέχεται τις κινήσεις του «θύτη». Βέβαια για να εξελιχθεί η γνωριμία σε σχέση, χρειάζεται η αποδοχή και από τις 2 μεριές (του πομπόυ και του δέκτη).
Ωστόσο, πάντα είχα απορία ποιος από τους δύο έχει το «πάνω χέρι», ποιος -αν το θέλετε- είναι αυτός που κινεί τα νήματα: αυτός που κάνει κίνηση ή αυτός που την δεχεται;
Περιμένω απόψεις!!!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μοίρα κινεί τα νήματα. Οι υπόλοιποι απλά χορεύουμε στον εκστατικό ρυθμό αυτής της άκαρδης μάγισσας.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατι παντα πρεπει καποιος να εχει το πανω χερι;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Συμφωνώ με την προλαλήσασα.
Στη σχέση ο ένας δεν επιβάλλεται στον άλλον, αλλά τον "συμπληρώνει".
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο νόμος της Φυσικής ότι τα ετερώνυμα έλκονται και τα ομώνυμα απωθούνται, δεν έχει απολύτως καμία εφαρμογή στις ανθρώπινες σχέσεις.
Οι δεσμοί μεταξύ "ετερώνυμων" ανθρώπων είναι θέμα χρόνου να λήξουν και μάλιστα με άσχημο τρόπο.
Καλό είναι να επιλέγουμε "ομώνυμους" με μας ανθρώπους.
Από εκεί και μετά σε κάποιον τομέα θα είναι καλύτερος ο ένας, σε κάποιον άλλο ο άλλος, θα τη βρούνε την άκρη!
Σε ο,τι αφορά την πρώτη κίνηση προσέγγισης που αναφέρει η θεματοθέτρια, δεν πιστεύω ότι έχει δίνει κάποια θέση ισχύος στον πολιορκητή ή στον πολιορκούμενο.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω πως υφίσταται η έννοια του "έχω/ει το πάνω χέρι" στην προσέγγιση / αρχική γνωριμία. Φαίνεται περισσότερο στη σχέση, και αυτό δεν έχει να κάνει απαραίτητα με το φύλο αλλά με τον χαρακτήρα των δύο (πόσο ανασφαλής/άβουλος/χειριστικός/μπλα μπλα είναι ο καθένας τους).
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O λιγότερο ερωτευμένος.
ανατριχιάσατε;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εξαιρετικό θέμα!

Η πρώτη φράση που μου ήρθε στο μυαλό ήταν περιέργως αυτή:

"Everything in the world is about sex except sex. Sex is about power."

Παρότι δεν μιλάμε για το σεξ στο παρόν θέμα, η συνεπαγωγή είναι αστεία και μας κοιτά κατάματα.

Όλα στον κόσμο καταλήγουν και διέπονται από δύναμη, από ισχύ.


Οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να πιστεύουν, και τραγικότατα πολλοί πράγματι το πιστεύουν, ότι μια τόσο ρομαντική διαδικασία όπως η αρχή μιας σχέσης (ή και η συνέχειά της) δεν έχει και δεν πρέπει να έχει καμία είδους δύναμη και έλεγχο.

Θαυμάσιο στη θεωρία, αμφισβητήσιμο στην πράξη. Ανήκει και αυτό στη σφαίρα των ιδεαλισμών που πάντα ασκούσαν μια ιδιαίτερη γοητεία στον ανθρώπινο νου και απαιτούσαν πάντα μια τεράστια λίστα προϋποθέσεων για να εφαρμοστεί σωστά η τελική ιδέα, που και πάλι συνήθιζε να βγαίνει τόσο παραλλαγμένη που κατέληγε εχθρική προς τους εμπνευστές και τους εφαρμοστές της.


Η δύναμη είναι τόσο άρρηκτα συνδεδεμένη με τα πάντα και μάλιστα πεπλεγμένη συμβιωτικά γύρω από τα πάντα, που αν την κόψουμε, θα είναι σα να κόβουμε το οξυγόνο μας. Είναι η κινητήριος δύναμη πίσω απ όλα και κακώς την έχουμε ταυτίσει με την ωμή επιβολή.

Το έχω δει από πρώτο χέρι. Εχω δει γυναίκες (μιλάω σαν άντρας μιας και μιλάτε για σχέσεις στο θέμα) που μου καυχήθηκαν ότι είχαν δύναμη (πνευματική κυρίως) ή γυναίκες που είχαν μια στάση αυτάρεσκη. Και δεν είχαν τίποτα κάτω απο αυτό το προσωπείο.

Always assume fraud until genius is proven.

Τα τελευταία χρόνια το έχω ως οδηγό και ποτέ δε με έχει πετάξει εκτός δρόμου. Μέχρι πριν λίγα χρόνια, κάθε δεύτερη σχέση το πολύ, βρισκόμουν και με κάτι αναπάντεχο που μου έδειχνε ότι είχα πέσει έξω και δεν ήμουν τόσο έξυπνος όσο πίστευα.



Και τότε άρχισα να βλέπω πραγματικά τη δύναμη που κρύβουν άλλες γυναίκες, ακόμα και με τη σιωπή τους. Και ξεκίνησα να βουλώνω το στοματάκι μου. Να μη μιλάω για το τι ξέρω ή τι μπορώ να καυχηθώ. Να χρησιμοποιώ ως δύναμη τις σκιές και τη σιωπή. Ήταν ένα πολύτιμο μάθημα περί της ισχύος.

Ακόμα και η έκφραση "Εσυ έχεις τη δύναμη, εγω σε ακολουθώ" ή η σιωπή τους, μπορούσε να είναι η απόλυτη έκφραση της δικής τους δύναμης επάνω μου, ή έστω της προσπάθειας.

Και είναι μια φιλότιμη προσπάθεια αν και όχι και τόσο πειστική, συνειδητά ή ασυνείδητα, γιατί μπορεί και να μη το έχουν καταλάβει.

Το σέβομαι όμως. Να μου αφήνουν το χώρο για να αναπνεύσει η ισχύς μου και παρόλ' αυτά να έχουν μια τόσο ραφιναρισμένη ισχύ που να κινεί τα νήματα όταν και εαν είναι απαραίτητο και με μη προσβλητικό τρόπο στον προσωπικό χώρο του καθενός.


Σκεφτείτε το σαν το DNA, ή τα αναρριχητικά φυτά, κλπ κλπ, που έχουν αυτό το αρμονικά ελικοειδές σχήμα. Είναι μαθηματική επιβεβαίωση ότι για να υπάρξει ζωή σε κάτι ή μια συμβιωτική κατάσταση, είναι απαραίτητη η ισχύς συνδυασμένη με την αρμονία. Σε άλλες στιγμές θα είναι στην κορύφωση και σε άλλες στην κάμψη της αυτή η ισχύς.

Αλλά ακόμα και στην κάμψη της, είναι αλάνθαστη ένδειξη της ύπαρξής της. Είναι ένας μαεστρικός χειρισμός.

Ειδάλλως αν ήταν ωμή και δυσαρμονική ισχύς, θα είχαμε ένα φίδι που θα έπνιγε κυκλικά το θύμα του όσο ο υπόλοιπος κορμός του θα έρπετο επί του εδάφους. Και το θύμα που παραδόξως αρνείται με την άγνοιά του την ύπαρξή της, θα ήταν απλά το θύμα. Δε νομίζω ότι κανείς από μας θέλει να είναι τόσο ωμός όπως ένα φίδι και να καταλήξει να έρπεται, αλλά ούτε και θύμα.

Οποιοσδήποτε αρνείται να παίξει το "παιχνίδι" της ισχύος, δίχως αμφιβολία θα βρεθεί στο έλεός της.

Γνωρίζω ότι η ακόλουθη φράση δεν ειπώθηκε ακριβώς γι αυτό το σκοπό αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εδω:

"Εαν δεν είσαι στο τραπέζι, είσαι στο μενού"


Και αυτό χρειάζεται ισχύ. Σε όλα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μία σχέση την περισσότερη δύναμη έχει πάντα ο πιο χοντρός.
δύναμη δίνεται από τον τύπο F = m*a

Συνεπώς η μεγαλύτερη μάζα αποφέρει και μεγαλύτερη δύναμη.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σε μία σχέση την περισσότερη δύναμη έχει πάντα ο πιο χοντρός.
δύναμη δίνεται από τον τύπο F = m*a

Συνεπώς η μεγαλύτερη μάζα αποφέρει και μεγαλύτερη δύναμη.
H αυτος με την μεγαλυτερη επιταχυνση :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
O λιγότερο ερωτευμένος.
ανατριχιάσατε;
myhappynessisthis-stevemt-erynlou-cutting-ties-it-was-about-damn-time-26519044.png

Με αφορμή το σχολιο σου που το βρήκα εύστοχο θα αντιπαραθεσω και μια άλλη οπτική των πραγμάτων.
Το σκίτσο απεικονίζει αυτόν που έχει επενδύσει και έχει δεθεί περισσότερο στη σχέση να είναι και αυτός που κρατά το ψαλίδι που θα κόψει τα δεσμά και θα τη τερματίσει.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
View attachment 69164
Με αφορμή το σχολιο σου που το βρήκα εύστοχο θα αντιπαραθεσω και μια άλλη οπτική των πραγμάτων.
Το σκίτσο απεικονίζει αυτόν που έχει επενδύσει και έχει δεθεί περισσότερο στη σχέση να είναι και αυτός που κρατά το ψαλίδι που θα κόψει τα δεσμά και θα τη τερματίσει.

Πάρα πολύ ωραίο σκίτσο.


Για εμένα η απόλυτη δύναμη σε μια σχέση είναι να ξέρεις πότε πρέπει να φύγεις από αυτή. Όσο, όμως, χορεύεις στον χορό, να το κάνεις με όλη σου την καρδιά, να δίνεις το 100% του εαυτού σου. Ολες οι άλλες μεσοβέζικες καταστάσεις του στυλ "είμαι μπερδεμένος, πάμε χαλαρά κι όπου βγει" ή αντίθετα η ακραία συγχώρηση γιατί "τον αγαπάω κι έχουμε περάσει τόσα μαζί, δε θέλω να τον χάσω", μου εκπέμπουν αδυναμία και μιζέρια. Επομένως μέσα στη σχέση κερδισμένος είναι αυτός που ξέρει τι θέλει και τι αξίζει. Αν είναι και οι δύο σύντροφοι έτσι, τότε θα βρουν τις ισορροπίες τους μέσω αμοιβαίων υποχωρησεων, εκδηλώσεων συναισθημάτων κ.ό.κ.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Πάρα πολύ ωραίο σκίτσο.


Για εμένα η απόλυτη δύναμη σε μια σχέση είναι να ξέρεις πότε πρέπει να φύγεις από αυτή. Όσο, όμως, χορεύεις στον χορό, να το κάνεις με όλη σου την καρδιά, να δίνεις το 100% του εαυτού σου. Ολες οι άλλες μεσοβέζικες καταστάσεις του στυλ "είμαι μπερδεμένος, πάμε χαλαρά κι όπου βγει" ή αντίθετα η ακραία συγχώρηση γιατί "τον αγαπάω κι έχουμε περάσει τόσα μαζί, δε θέλω να τον χάσω", μου εκπέμπουν αδυναμία και μιζέρια. Επομένως μέσα στη σχέση κερδισμένος είναι αυτός που ξέρει τι θέλει και τι αξίζει. Αν είναι και οι δύο σύντροφοι έτσι, τότε θα βρουν τις ισορροπίες τους μέσω αμοιβαίων υποχωρησεων, εκδηλώσεων συναισθημάτων κ.ό.κ.
Το παμε χαλαρα κι οπου βγει τι κακο εχει?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Το παμε χαλαρα κι οπου βγει τι κακο εχει?

Ελα ντε τι κακό μπορεί να έχει το "Ξύπνησα με καύλες. Σήμερα σε αγαπώ. Χθες δεν ξύπνησα με καύλες γι αυτό ήθελα να περάσω μόνη μου με τον Μήτσο στο κρεβάτι τη μέρα, εξ αλλου δε σου ταξα και γάμο, γι αυτο στα φοράω μωρέεε"
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το παμε χαλαρα κι οπου βγει τι κακο εχει?

Προκαλεί ανασφάλεια σ' αυτόν που το ακούει γιατί βρίσκεται σε μια μετέωρη κατάσταση που δεν ξέρει αν πρέπει να επενδύσει ή όχι. Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θες, είναι πολύ πιο τίμιο να πεις "θέλω απλώς να περάσω καλά μαζί σου αλλά δε σε βλέπω σοβαρά". Δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, δεν πάει έτσι.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ελα ντε τι κακό μπορεί να έχει το "Ξύπνησα με καύλες. Σήμερα σε αγαπώ. Χθες δεν ξύπνησα με καύλες γι αυτό ήθελα να περάσω μόνη μου με τον Μήτσο στο κρεβάτι τη μέρα, εξ αλλου δε σου ταξα και γάμο, γι αυτο στα φοράω μωρέεε"
Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι, νομίζω το νόημα πάει λίγο στο να είναι ξεκάθαρος ο καθένας τι θέλει. Δηλαδή το σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε μαζί γιατί ο ένας από τους δύο δεν ξέρει τι θέλει δεν είναι απαραίτητα κακό αρκεί να το ξέρει και ο άλλος για να αποφασίσει αν του κάνει ή όχι αυτή η φάση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι, νομίζω το νόημα πάει λίγο στο να είναι ξεκάθαρος ο καθένας τι θέλει. Δηλαδή το σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε μαζί γιατί ο ένας από τους δύο δεν ξέρει τι θέλει δεν είναι απαραίτητα κακό αρκεί να το ξέρει και ο άλλος για να αποφασίσει αν του κάνει ή όχι αυτή η φάση.


Κακό δεν είναι. Είναι όμως αρκετά άτιμο να θελει ο άλλος ένα φιξάκι και να το παρουσιάσει σαν σχέση.

Αυτό το αρκεί που λες, έτσι είναι.

Δεν το τηρεί όμως πολύς κόσμος, γιατί θεωρεί ότι αφού είπε "πάμε χαλαρά κι οπου βγεί", σου λέει εγω είμαι καλυμμένος, drop her like an egg and go to the next one.

Γιατί από την άλλη, πάμε χαλαρά κι οπου βγει, θα μπορούσε να είναι "ναι σε σχέση, αλλά ας μην ορίσουμε και ημερομηνία γάμου απο το πρώτο ραντεβού, ας έρθει και τίποτα στην τύχη"

Είναι μια γκρίζα έκφραση γενικά και πασπαρτού. Βολεύει μόνο όσους έχουν μάθει να κινούνται πονηρά και με υστερόβουλα κίνητρα. Στην πιάτσα είμαι 36 χρόνια. Τη φράση αυτή τη λες ή στη λενε μόνο αν δεν πολυκαίγεσαι για τον άλλο και θες έξοδο κινδυνου ανα πάσα στιγμή.

Εγω ξέρω ότι υπάρχει το "θέλω" και το "δεν θέλω".

Τωρα το γιατί τον θέλει ο καθένας τον άλλο, για σεξ ή σχέση ή γάμο, εκεί μπαίνει το αρκεί που είπες.

ΥΓ: Ισως να φανεί ότι σου κάνω τον έξυπνο. Εχω ζήσει πολλά. Αυτο μόνο.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Προκαλεί ανασφάλεια σ' αυτόν που το ακούει γιατί βρίσκεται σε μια μετέωρη κατάσταση που δεν ξέρει αν πρέπει να επενδύσει ή όχι. Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θες, είναι πολύ πιο τίμιο να πεις "θέλω απλώς να περάσω καλά μαζί σου αλλά δε σε βλέπω σοβαρά". Δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, δεν πάει έτσι.

Σε γνωριζω στο φορουμ, σου λεω να βγουμε για ενα ποτο, σου αρεσω μου αρεσεις και συμφωνουμε να το παμε χαλαρα μεχρι να γνωριστουμε, να δουμε οτι ταιριαζουμε, ωστε να εχει νοημα να πεις οτι προχωρας σε σχεση.

Πως σου προκαλω ανασφαλεια? Εφοσον σου ξεκαθαριζω οτι θελω να το παμε χαλαρα για καποιο διαστημα μεχρι να σε γνωρισω καλυτερα και να ειμαι σιγουρος θεωρω οτι ειναι ειλικρινες. But maybe i am wrong. Εσυ τι λες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κακό δεν είναι. Είναι όμως αρκετά άτιμο να θελει ο άλλος ένα φιξάκι και να το παρουσιάσει σαν σχέση.

Αυτό το αρκεί που λες, έτσι είναι.

Δεν το τηρεί όμως πολύς κόσμος, γιατί θεωρεί ότι αφού είπε "πάμε χαλαρά κι οπου βγεί", σου λέει εγω είμαι καλυμμένος, drop her like an egg and go to the next one.

Γιατί από την άλλη, πάμε χαλαρά κι οπου βγει, θα μπορούσε να είναι "ναι σε σχέση, αλλά ας μην ορίσουμε και ημερομηνία γάμου απο το πρώτο ραντεβού, ας έρθει και τίποτα στην τύχη"

Είναι μια γκρίζα έκφραση γενικά και πασπαρτού. Βολεύει μόνο όσους έχουν μάθει να κινούνται πονηρά και με υστερόβουλα κίνητρα. Στην πιάτσα είμαι 36 χρόνια. Τη φράση αυτή τη λες ή στη λενε μόνο αν δεν πολυκαίγεσαι για τον άλλο και θες έξοδο κινδυνου ανα πάσα στιγμή.

Εγω ξέρω ότι υπάρχει το "θέλω" και το "δεν θέλω".

Τωρα το γιατί τον θέλει ο καθένας τον άλλο, για σεξ ή σχέση ή γάμο, εκεί μπαίνει το αρκεί που είπες.

ΥΓ: Ισως να φανεί ότι σου κάνω τον έξυπνο. Εχω ζήσει πολλά. Αυτο μόνο.
Εσυ στα 36 χρονια, μιας και που εχεις ζησει πολλα, θα επρεπε να καταλαβαινεις οτι δεν χρειαζεται να εισαι τοσο απολυτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εσυ στα 36 χρονια, μιας και που εχεις ζησει πολλα, θα επρεπε να καταλαβαινεις οτι δεν χρειαζεται να εισαι τοσο απολυτος.

Καλά κάνω. Για μένα τις κάνω τις σχέσεις, εγω θα βάλω τους κανόνες στο ποιούς ανθρώπους θα δέχομαι. Αυτή είναι η άποψή μου γι αυτή την έκφραση και έτσι την αντιμετωπίζω.


Εσυ που θες να ζείς αλλιώς, δικαίωμά σου και πες την όσες φορές θέλεις αυτή τη φράση και σου εύχομαι καλή επιτυχία, πραγματικά, δεν σε ειρωνεύομαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top