Ποιος έχει την δύναμη στην ερωτική σχέση;

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Παιδιά το καλύτερο είναι να μην πεις τίποτα και να μην βάζεις ταμπέλα. Τι είμαστε τώρα; , τι κάνουμε; και άλλα πολλά. Αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει, αν ο άλλος δεν επενδύει φαίνεται δεν χρειάζεται να σου πει ένα βλέπουμε και χαλαρά το πάμε για να καταλάβεις. Οι πράξεις μιλάνε δυνατότερα από τα λόγια σε τέτοιες περιπτώσεις. Εμείς την τρέφουμε την ανασφάλεια μας.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σε γνωριζω στο φορουμ, σου λεω να βγουμε για ενα ποτο, σου αρεσω μου αρεσεις και συμφωνουμε να το παμε χαλαρα μεχρι να γνωριστουμε, να δουμε οτι ταιριαζουμε, ωστε να εχει νοημα να πεις οτι προχωρας σε σχεση.

Πως σου προκαλω ανασφαλεια? Εφοσον σου ξεκαθαριζω οτι θελω να το παμε χαλαρα για καποιο διαστημα μεχρι να σε γνωρισω καλυτερα και να ειμαι σιγουρος θεωρω οτι ειναι ειλικρινες. But maybe i am wrong. Εσυ τι λες?

Καταρχάς απ' το 1ο ραντεβού μπορείς να καταλάβεις αν ο άλλος/ η άλλη είναι σαχλοκούδουνο ή σοβαρός άνθρωπος, αν παίζει το μάτι του και με άλλες ή αν του άρεσες εσύ συγκεκριμένα και σε διεκδικεί - τα βασικά που πρέπει να ξέρεις, δηλαδή, τα μαθαίνεις from day one. Δεύτερον, μπορείς να σκεφτείς κάποιες συγκεκριμένες, σημαντικές για σένα ερωτήσεις και να τις κάνεις στο πρώτο ραντεβού για να γλιτώσεις κάποιο χρόνο.

Τώρα το "πάω χαλαρά" στο μυαλό μου σημαίνει 1. δεν ορίζω αποκλειστικότητα 2. θέτω σε προτεραιότητα όλες τις υπόλοιπες ασχολίες μου και στον ελεύθερο χρόνο που μου απομένει κανονίζω ραντεβού και 3. δεν κόβω και φλέβα για τον άλλο, δεν είχα crush μαζί του από πριν δηλαδή. Θεωρώ επίσης αυτονόητο ότι ο άλλος ξέρει εκ των προτέρων αν θα ήθελε να βρεθεί σε σχέση αυτή τη στιγμή ή όχι.

Το να πεις ότι χρειάζεται μια περίοδος για να δεις αν ταιριάζεις με τον άλλο πριν πεις επισήμως ότι "έχουμε σχέση" είναι αυτονόητο. Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, όταν το τονίζεις, δίνεις την εντύπωση ότι θες να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που βρεις κάποια καλύτερη ή βαριέσαι ν' ασχοληθείς πραγματικά. Καλώς ή κακώς, όσο λίγο κι αν γνωρίζεις τον άλλο, πρέπει να εστιάσεις απ' την αρχή σε αυτόν αν θες να κάνεις σχέση μαζί του, ειδάλλως δε θα ανοιχτεί ποτέ κανείς απ' τους δύο και στους 2 μήνες μαξ θα τα έχετε χαλάσει, ακόμη κι αν "ταιριάζετε". Όταν προσεγγίζεις "διπλωματικά" μια γυναίκα, είσαι μεν ξεκάθαρος αλλά δεν εμπνέεις εμπιστοσύνη.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην πιάτσα είμαι 36 χρόνια.

Απ τη μήτρα γαμάς ρε θηρίο? Teach us master.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εξαιρετικό θέμα!

Η πρώτη φράση που μου ήρθε στο μυαλό ήταν περιέργως αυτή:

"Everything in the world is about sex except sex. Sex is about power."

Παρότι δεν μιλάμε για το σεξ στο παρόν θέμα, η συνεπαγωγή είναι αστεία και μας κοιτά κατάματα.

Όλα στον κόσμο καταλήγουν και διέπονται από δύναμη, από ισχύ.


Οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να πιστεύουν, και τραγικότατα πολλοί πράγματι το πιστεύουν, ότι μια τόσο ρομαντική διαδικασία όπως η αρχή μιας σχέσης (ή και η συνέχειά της) δεν έχει και δεν πρέπει να έχει καμία είδους δύναμη και έλεγχο.

Θαυμάσιο στη θεωρία, αμφισβητήσιμο στην πράξη. Ανήκει και αυτό στη σφαίρα των ιδεαλισμών που πάντα ασκούσαν μια ιδιαίτερη γοητεία στον ανθρώπινο νου και απαιτούσαν πάντα μια τεράστια λίστα προϋποθέσεων για να εφαρμοστεί σωστά η τελική ιδέα, που και πάλι συνήθιζε να βγαίνει τόσο παραλλαγμένη που κατέληγε εχθρική προς τους εμπνευστές και τους εφαρμοστές της.


Η δύναμη είναι τόσο άρρηκτα συνδεδεμένη με τα πάντα και μάλιστα πεπλεγμένη συμβιωτικά γύρω από τα πάντα, που αν την κόψουμε, θα είναι σα να κόβουμε το οξυγόνο μας. Είναι η κινητήριος δύναμη πίσω απ όλα και κακώς την έχουμε ταυτίσει με την ωμή επιβολή.

Το έχω δει από πρώτο χέρι. Εχω δει γυναίκες (μιλάω σαν άντρας μιας και μιλάτε για σχέσεις στο θέμα) που μου καυχήθηκαν ότι είχαν δύναμη (πνευματική κυρίως) ή γυναίκες που είχαν μια στάση αυτάρεσκη. Και δεν είχαν τίποτα κάτω απο αυτό το προσωπείο.

Always assume fraud until genius is proven.

Τα τελευταία χρόνια το έχω ως οδηγό και ποτέ δε με έχει πετάξει εκτός δρόμου. Μέχρι πριν λίγα χρόνια, κάθε δεύτερη σχέση το πολύ, βρισκόμουν και με κάτι αναπάντεχο που μου έδειχνε ότι είχα πέσει έξω και δεν ήμουν τόσο έξυπνος όσο πίστευα.



Και τότε άρχισα να βλέπω πραγματικά τη δύναμη που κρύβουν άλλες γυναίκες, ακόμα και με τη σιωπή τους. Και ξεκίνησα να βουλώνω το στοματάκι μου. Να μη μιλάω για το τι ξέρω ή τι μπορώ να καυχηθώ. Να χρησιμοποιώ ως δύναμη τις σκιές και τη σιωπή. Ήταν ένα πολύτιμο μάθημα περί της ισχύος.

Ακόμα και η έκφραση "Εσυ έχεις τη δύναμη, εγω σε ακολουθώ" ή η σιωπή τους, μπορούσε να είναι η απόλυτη έκφραση της δικής τους δύναμης επάνω μου, ή έστω της προσπάθειας.

Και είναι μια φιλότιμη προσπάθεια αν και όχι και τόσο πειστική, συνειδητά ή ασυνείδητα, γιατί μπορεί και να μη το έχουν καταλάβει.

Το σέβομαι όμως. Να μου αφήνουν το χώρο για να αναπνεύσει η ισχύς μου και παρόλ' αυτά να έχουν μια τόσο ραφιναρισμένη ισχύ που να κινεί τα νήματα όταν και εαν είναι απαραίτητο και με μη προσβλητικό τρόπο στον προσωπικό χώρο του καθενός.


Σκεφτείτε το σαν το DNA, ή τα αναρριχητικά φυτά, κλπ κλπ, που έχουν αυτό το αρμονικά ελικοειδές σχήμα. Είναι μαθηματική επιβεβαίωση ότι για να υπάρξει ζωή σε κάτι ή μια συμβιωτική κατάσταση, είναι απαραίτητη η ισχύς συνδυασμένη με την αρμονία. Σε άλλες στιγμές θα είναι στην κορύφωση και σε άλλες στην κάμψη της αυτή η ισχύς.

Αλλά ακόμα και στην κάμψη της, είναι αλάνθαστη ένδειξη της ύπαρξής της. Είναι ένας μαεστρικός χειρισμός.

Ειδάλλως αν ήταν ωμή και δυσαρμονική ισχύς, θα είχαμε ένα φίδι που θα έπνιγε κυκλικά το θύμα του όσο ο υπόλοιπος κορμός του θα έρπετο επί του εδάφους. Και το θύμα που παραδόξως αρνείται με την άγνοιά του την ύπαρξή της, θα ήταν απλά το θύμα. Δε νομίζω ότι κανείς από μας θέλει να είναι τόσο ωμός όπως ένα φίδι και να καταλήξει να έρπεται, αλλά ούτε και θύμα.

Οποιοσδήποτε αρνείται να παίξει το "παιχνίδι" της ισχύος, δίχως αμφιβολία θα βρεθεί στο έλεός της.

Γνωρίζω ότι η ακόλουθη φράση δεν ειπώθηκε ακριβώς γι αυτό το σκοπό αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εδω:

"Εαν δεν είσαι στο τραπέζι, είσαι στο μενού"

Και αυτό χρειάζεται ισχύ. Σε όλα.

Valder Relationship starter pack


 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,292 μηνύματα.
Απ τη μήτρα γαμάς ρε θηρίο? Teach us master.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Valder Relationship starter pack




Ο Νικολάκης ο Μακιαβέλλης για να ξέρεις ήταν ο πρώτος Red Piller + MGTOW πακετάκι φίλε, πολύ μπροστά.

Μάθατε και τον έχετε στιγματίσει για κακό επειδή λέει αλήθειες. Όταν ο Αλέξης έλεγε το 2015 ή με το λαό ή με το κεφάλαιο, νομίζεις δεν κουόταρε τον Νικολάκη. Όλοι οι μεγάλοι ηγέτες έχουν διαβάσει Νικολάκη.

ΥΓ: Πως έκανες θαμπή την παράθεσή μου βρε;
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλά κάνω. Για μένα τις κάνω τις σχέσεις, εγω θα βάλω τους κανόνες στο ποιούς ανθρώπους θα δέχομαι. Αυτή είναι η άποψή μου γι αυτή την έκφραση και έτσι την αντιμετωπίζω.


Εσυ που θες να ζείς αλλιώς, δικαίωμά σου και πες την όσες φορές θέλεις αυτή τη φράση και σου εύχομαι καλή επιτυχία, πραγματικά, δεν σε ειρωνεύομαι.
Το προβλημα ειναι οτι πασαρεις μια δικη σου αποψη ως γενικο κανονα (''τη φραση αυτη τη λες ή στη λενε μονο αν δεν πολυκαιγεσαι για τον αλλο και θες εξοδο κινδυνου''), ενω ειναι καθαρα δική σου αποψη και σεβαστη.

In any case, i didn't mean to offend you!!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,265 μηνύματα.
Όταν θες, βρίσκεις χρόνο και κινείς βουνά. Τα "ας το πάμε χαλαρά" και "βλέποντας και κάνοντας" είναι για χλιαρές καταστάσεις που χλιαρά ξεκινούν και χλιαρά θα τελειώσουν. Δε λέω, κι αυτές καλές είναι στη ζωή γιατί δεν υπάρχουν μόνο οι σοβαρές σχέσεις, υπάρχουν και οι διασκεδάσεις στο χαλαρό. Απλά ας έχουμε υπόψη οτι αυτό που ξεκινά χαλαρά δύσκολα θα γίνει σοβαρό.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καταρχάς απ' το 1ο ραντεβού μπορείς να καταλάβεις αν ο άλλος/ η άλλη είναι σαχλοκούδουνο ή σοβαρός άνθρωπος, αν παίζει το μάτι του και με άλλες ή αν του άρεσες εσύ συγκεκριμένα και σε διεκδικεί - τα βασικά που πρέπει να ξέρεις, δηλαδή, τα μαθαίνεις from day one. Δεύτερον, μπορείς να σκεφτείς κάποιες συγκεκριμένες, σημαντικές για σένα ερωτήσεις και να τις κάνεις στο πρώτο ραντεβού για να γλιτώσεις κάποιο χρόνο.

Τώρα το "πάω χαλαρά" στο μυαλό μου σημαίνει 1. δεν ορίζω αποκλειστικότητα 2. θέτω σε προτεραιότητα όλες τις υπόλοιπες ασχολίες μου και στον ελεύθερο χρόνο που μου απομένει κανονίζω ραντεβού και 3. δεν κόβω και φλέβα για τον άλλο, δεν είχα crush μαζί του από πριν δηλαδή. Θεωρώ επίσης αυτονόητο ότι ο άλλος ξέρει εκ των προτέρων αν θα ήθελε να βρεθεί σε σχέση αυτή τη στιγμή ή όχι.

Το να πεις ότι χρειάζεται μια περίοδος για να δεις αν ταιριάζεις με τον άλλο πριν πεις επισήμως ότι "έχουμε σχέση" είναι αυτονόητο. Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, όταν το τονίζεις, δίνεις την εντύπωση ότι θες να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που βρεις κάποια καλύτερη ή βαριέσαι ν' ασχοληθείς πραγματικά. Καλώς ή κακώς, όσο λίγο κι αν γνωρίζεις τον άλλο, πρέπει να εστιάσεις απ' την αρχή σε αυτόν αν θες να κάνεις σχέση μαζί του, ειδάλλως δε θα ανοιχτεί ποτέ κανείς απ' τους δύο και στους 2 μήνες μαξ θα τα έχετε χαλάσει, ακόμη κι αν "ταιριάζετε". Όταν προσεγγίζεις "διπλωματικά" μια γυναίκα, είσαι μεν ξεκάθαρος αλλά δεν εμπνέεις εμπιστοσύνη.
Συμφωνω σε πολλά από οσα γράφεις και διαφωνω σε αλλα.

Μια ερωτηση απλα για να δω αν καπου το χανω εγω. Πες οτι βγαινουμε οπως ειπαμε πριν, σε γνωριζω σε βρισκω ενδιαφερουσα κι εσυ αντιστοιχα ενδιαφερων. Κανονιζουμε να βγουμε δευτερο ραντεβου (προφανως σου αρεσω και μου αρεσεις+ ενδιαφερον) και προχωραμε και στα παρακατω. Βγαινουμε και 3ο, 4ο, 5ο ραντεβου αλλα ακομα δεν σου εχω αναφερει τιποτα για σχεση. Do i qualify as ''σαχλοκουδουνο'' ή ''σοβαρος ανθρωπος''? Επίσης τι συμπεράσματα θα βγαλεις εσυ απο αυτη τη συμπεριφορα μου? Γενικα θα ηθελες να ακουσεις explicitly απο μενα τη φραση ''θελω σχεση'' ωστε να σου φυγουν τυχον ενδοιασμοι και ανασφαλειες?
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να πω και εγώ την άποψη μου, είναι απλά μια άποψη.

Νομίζω ότι υπάρχουν 2 είδη του "το πάμε χαλαρά" και ενδεχομένως κάποιοι να μπερδεύουν το ένα με το άλλο και να προκαλεί σύγχιση.

Το ένα είναι ένας διαφορετικός τρόπος να πεις ότι θες ελεύθερη ή ευκαιριακή σχέση. Δηλαδή ναι είσαι κομπλέ, αλλά μιλάω με άλλα 2-3-100 άτομα, και σε θέλω για όταν δεν μπορούν ή όταν απλά σε προτιμάω την συγκεκριμένη μέρα. Αυτό δείχνει ότι απλά συμπληρώνεις ένα συγκεκριμένο κενό στον συγκεκριμένο άνθρωπο (διασκέδασης), ο οποίος δεν επενδύει τίποτα σε σένα και δεν πρέπει ούτε εσύ σε αυτόν. Δεν είναι κάτι κακό, εφόσον και οι 2 είναι on the same page.

Το άλλο είναι το "θα ξεκινήσουμε να επενδύουμε ο ένας στον άλλον, αλλά δεν είμαστε παντρεμενοι" το οποίο είναι πολύ θεμιτό κατά την άποψη μου. Σημαίνει ότι χτίζεις σιγά σιγά την σχέση και κάθε φορά πας στο επόμενο βήμα. Αλλά και οι 2 έχουν το ίδιο mindset, δηλαδή να επενδύσουν, απλά το "χαλαρά" σημαίνει περισσότερο "με την πάροδο του χρόνου". Νομίζω όμως ότι δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι τέτοιο, παρά μόνο αν βλέπεις ότι ο άλλος πιέζει πολύ. Συνεπώς δεν χρειάζεται να ειπωθεί σε κάποιο από τα πρώτα ραντεβού.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί άνθρωποι και των δύο φύλων που ψάχνουν τα ίδια πράγματα.
Και μονογαμικοί και πολυγαμικοί και για one night stand και για χαλαρές σχέσεις χωρίς δεσμεύσεις και για περιστασιακές σχέσεις που καλύπτουν τα κενά και για σοβαρές σχέσεις. Απ΄όλα έχει ο μπαχτσές!
Το σημαντικό είναι να έχει καταλήξει κάποιος στο τι θέλει και να μην εκβιάζει καταστάσεις προσπαθώντας να "αλλάξει" τον άλλον.
Θέλω να πω ότι αν πχ βλέπεις ότι ο άλλος (άντρας ή γυναίκα) το πάει χαλαρά και στο έχει δείξει με τον τρόπο του/της, μην προσπαθήσεις να τον/την πείσεις να το δει σοβαρά. Εσύ θα χάσεις!
΄Η αν κάποιος (άντρας ή γυναίκα) έχει φτάσει σ΄ένα σημείο που αναζητά μια σοβαρή σχέση, μην προσπαθήσεις να τον/την ξεγελάσεις με κάτι εφήμερο! Πάλι εσύ θα χάσεις!
Προχώρησε και στα επόμενα δύο τετράγωνα θα βρεις αυτό του θέλεις!
Απλά είναι τα πράγματα και είναι κρίμα να τα κάνουμε δύσκολα και να χαλάμε τις καρδιές μας!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί άνθρωποι και των δύο φύλων που ψάχνουν τα ίδια πράγματα.
Και μονογαμικοί και πολυγαμικοί και για one night stand και για χαλαρές σχέσεις χωρίς δεσμεύσεις και για περιστασιακές σχέσεις που καλύπτουν τα κενά και για σοβαρές σχέσεις. Απ΄όλα έχει ο μπαχτσές!
Το σημαντικό είναι να έχει καταλήξει κάποιος στο τι θέλει και να μην εκβιάζει καταστάσεις προσπαθώντας να "αλλάξει" τον άλλον.
Θέλω να πω ότι αν πχ βλέπεις ότι ο άλλος (άντρας ή γυναίκα) το πάει χαλαρά και στο έχει δείξει με τον τρόπο του/της, μην προσπαθήσεις να τον/την πείσεις να το δει σοβαρά. Εσύ θα χάσεις!
΄Η αν κάποιος (άντρας ή γυναίκα) έχει φτάσει σ΄ένα σημείο που αναζητά μια σοβαρή σχέση, μην προσπαθήσεις να τον/την ξεγελάσεις με κάτι εφήμερο! Πάλι εσύ θα χάσεις!
Προχώρησε και στα επόμενα δύο τετράγωνα θα βρεις αυτό του θέλεις!
Απλά είναι τα πράγματα και είναι κρίμα να τα κάνουμε δύσκολα και να χαλάμε τις καρδιές μας!
Μαμά αυτή η νέα φώτο προφίλ που έβαλες είναι άθλια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια ερωτηση απλα για να δω αν καπου το χανω εγω. Πες οτι βγαιν...-Έχω σχεση
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Παιδιά το καλύτερο είναι να μην πεις τίποτα και να μην βάζεις ταμπέλα. Τι είμαστε τώρα; , τι κάνουμε; και άλλα πολλά. Αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει, αν ο άλλος δεν επενδύει φαίνεται δεν χρειάζεται να σου πει ένα βλέπουμε και χαλαρά το πάμε για να καταλάβεις. Οι πράξεις μιλάνε δυνατότερα από τα λόγια σε τέτοιες περιπτώσεις. Εμείς την τρέφουμε την ανασφάλεια μας.

Τα λόγια, θεωρώ, είναι ο τρόπος να δεσμευτεί ένα άτομο ηθικά απέναντι στις πράξεις του. Οπότε και λόγος και έργο χρειάζονται, δε νομίζω ότι ταιριάζει ένα res non verba σε τέτοιες περιπτώσεις. Ό,τι κι αν πράττει ένα άτομο σε μία σχέση, καλό είναι να είναι και ξεκάθαρο ως προς αυτό σε επίπεδο ρητής επικοινωνίας - αν, βέβαια, το έχει ξεκαθαρίσει μέσα του, προφανώς.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαμά αυτή η νέα φώτο προφίλ που έβαλες είναι άθλια.

Τι να κάνω κανακάρη μου είχα αιτήσεις να βάλω άβαταρ για να είναι ευκρινής η παρουσία μου.΄Εβαλα κι εγώ τη θάλασσα που είναι ένα από τα αγαπημένα πράγματα στη ζωή μου.
Γράφε άσχετα να τα πάνε στα off topic πάλι!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να κάνω κανακάρη μου είχα αιτήσεις να βάλω άβαταρ για να είναι ευκρινής η παρουσία μου.΄Εβαλα κι εγώ τη θάλασσα που είναι ένα από τα αγαπημένα πράγματα στη ζωή μου.

Α κατάλαβα και μάλλον είναι πιο αγαπημένη σου από εμένα για να διάλεξες αυτήν. :'(
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Συμφωνω σε πολλά από οσα γράφεις και διαφωνω σε αλλα.

Μια ερωτηση απλα για να δω αν καπου το χανω εγω. Πες οτι βγαινουμε οπως ειπαμε πριν, σε γνωριζω σε βρισκω ενδιαφερουσα κι εσυ αντιστοιχα ενδιαφερων. Κανονιζουμε να βγουμε δευτερο ραντεβου (προφανως σου αρεσω και μου αρεσεις+ ενδιαφερον) και προχωραμε και στα παρακατω. Βγαινουμε και 3ο, 4ο, 5ο ραντεβου αλλα ακομα δεν σου εχω αναφερει τιποτα για σχεση. Do i qualify as ''σαχλοκουδουνο'' ή ''σοβαρος ανθρωπος''? Επίσης τι συμπεράσματα θα βγαλεις εσυ απο αυτη τη συμπεριφορα μου? Γενικα θα ηθελες να ακουσεις explicitly απο μενα τη φραση ''θελω σχεση'' ωστε να σου φυγουν τυχον ενδοιασμοι και ανασφαλειες?

Ανάλογα από τη γενικότερη συμπεριφορά σου. Εάν ανάμεσα στα ραντεβού μου έστελνες συχνά, έβλεπα ότι ανοίγεσαι, θυμάσαι τι σου λέω με λεπτομέρεια, μιλάς για σοβαρά θέματα και ρωτάς να μάθεις ουσιαστικά πράγματα για εμένα, λογικά θα σε έβλεπα ως "σοβαρό" και ίσως σου έλεγα και πρώτη ότι έχω αρχίσει να νιώθω κάποια πράγματα ή έστω ότι θα ήθελα αποκλειστικότητα, υποθέτοντας ότι απλά ντρεπόσουν να εκδηλωθείς πρώτος. Εκεί βέβαια αν γυρνούσες να μου πεις "εεε δεν είμαι σε φάση για σχέση" κλπ θα θεωρούσα αυτομάτως ότι μου πουλούσες έρωτα πιο πριν απλά για να με ρίξεις και θα έφευγα.

Εάν όμως μου ερχόσουν με την αύρα του "άνετου", ξεκινούσες τα κοπλιμέντα αλλά δεν ανοιγόσουν ο ίδιος, δεν έβλεπα να δένεσαι καθόλου μαζί μου όσο περνάει ο καιρός, τότε ναι, θα μου δημιουργούνταν ανασφάλεια. Εκεί αυτομάτως θα άρχιζα να απομακρύνομαι και εν τέλει ένας απ' τους δυο μας θα το έληγε επειδή θα βλέπαμε ότι θέλουμε διαφορετικά πράγματα. Καλώς ή κακώς έχω πολύ έντονη διαίσθηση στο πώς με βλέπει ο άλλος και αν με θέλει όντως, οπότε είναι μερικά ακόμη πράγματα που δεν μπορώ να στα εξηγήσω, απλά τα νιώθω.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
@Μάρκος Βασίλης Ναι αλλά όχι δυνατό χαρτί. Φαντάσου να λέει μόνο αλλά να μην κάνει. Ενώ αν κάνει χωρίς να λέει δεν νομίζω να σε πειράξει. Τώρα και τα δύο καλό είναι να υπάρχουν άλλα δεν απορρίπτεις και άνθρωπο αν δεν ταιριάζει σε αυτή την περιγραφή. Παιδιά έχει τύχει να γνωρίσω άνθρωπο που στο πρώτο ραντεβού μου είπε ξεκάθαρα ότι θέλει σχέση. Cringαρα... Και μάλιστα θύμωσε μαζί μου που του είπα ότι βγήκα μαζί του για να τον γνωρίσω απλά. Προσωπικά μιλώντας πάντα λίγες φορές θα δώσω βάση σε αυτό που θα μου πει ο άλλος. Οι λεπτομερειες και αυτά που δεν σου λέει ο άλλος κάνουν τη διαφορά.
Μπορείτε όντως να πιστέψετε κάποιον μόνο και μόνο από αυτά που σας λέει;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
@Μάρκος Βασίλης Ναι αλλά όχι δυνατό χαρτί. Φαντάσου να λέει μόνο αλλά να μην κάνει. Ενώ αν κάνει χωρίς να λέει δεν νομίζω να σε πειράξει. Τώρα και τα δύο καλό είναι να υπάρχουν άλλα δεν απορρίπτεις και άνθρωπο αν δεν ταιριάζει σε αυτή την περιγραφή. Παιδιά έχει τύχει να γνωρίσω άνθρωπο που στο πρώτο ραντεβού μου είπε ξεκάθαρα ότι θέλει σχέση. Cringαρα... Και μάλιστα θύμωσε μαζί μου που του είπα ότι βγήκα μαζί του για να τον γνωρίσω απλά. Προσωπικά μιλώντας πάντα λίγες φορές θα δώσω βάση σε αυτό που θα μου πει ο άλλος. Οι λεπτομερειες και αυτά που δεν σου λέει ο άλλος κάνουν τη διαφορά.
Μπορείτε όντως να πιστέψετε κάποιον μόνο και μόνο από αυτά που σας λέει;
Συμφωνώ απολύτως. Τι να το κάνω να μου λέει "είσαι όλος ο κόσμος μου" και οι πράξεις του να λένε άλλα;!
 

MadameBovary13

Νεοφερμένος

Η MadameBovary13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εξαιρετικό θέμα!

Η πρώτη φράση που μου ήρθε στο μυαλό ήταν περιέργως αυτή:

"Everything in the world is about sex except sex. Sex is about power."

Παρότι δεν μιλάμε για το σεξ στο παρόν θέμα, η συνεπαγωγή είναι αστεία και μας κοιτά κατάματα.

Όλα στον κόσμο καταλήγουν και διέπονται από δύναμη, από ισχύ.


Οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να πιστεύουν, και τραγικότατα πολλοί πράγματι το πιστεύουν, ότι μια τόσο ρομαντική διαδικασία όπως η αρχή μιας σχέσης (ή και η συνέχειά της) δεν έχει και δεν πρέπει να έχει καμία είδους δύναμη και έλεγχο.

Θαυμάσιο στη θεωρία, αμφισβητήσιμο στην πράξη. Ανήκει και αυτό στη σφαίρα των ιδεαλισμών που πάντα ασκούσαν μια ιδιαίτερη γοητεία στον ανθρώπινο νου και απαιτούσαν πάντα μια τεράστια λίστα προϋποθέσεων για να εφαρμοστεί σωστά η τελική ιδέα, που και πάλι συνήθιζε να βγαίνει τόσο παραλλαγμένη που κατέληγε εχθρική προς τους εμπνευστές και τους εφαρμοστές της.


Η δύναμη είναι τόσο άρρηκτα συνδεδεμένη με τα πάντα και μάλιστα πεπλεγμένη συμβιωτικά γύρω από τα πάντα, που αν την κόψουμε, θα είναι σα να κόβουμε το οξυγόνο μας. Είναι η κινητήριος δύναμη πίσω απ όλα και κακώς την έχουμε ταυτίσει με την ωμή επιβολή.

Το έχω δει από πρώτο χέρι. Εχω δει γυναίκες (μιλάω σαν άντρας μιας και μιλάτε για σχέσεις στο θέμα) που μου καυχήθηκαν ότι είχαν δύναμη (πνευματική κυρίως) ή γυναίκες που είχαν μια στάση αυτάρεσκη. Και δεν είχαν τίποτα κάτω απο αυτό το προσωπείο.

Always assume fraud until genius is proven.

Τα τελευταία χρόνια το έχω ως οδηγό και ποτέ δε με έχει πετάξει εκτός δρόμου. Μέχρι πριν λίγα χρόνια, κάθε δεύτερη σχέση το πολύ, βρισκόμουν και με κάτι αναπάντεχο που μου έδειχνε ότι είχα πέσει έξω και δεν ήμουν τόσο έξυπνος όσο πίστευα.



Και τότε άρχισα να βλέπω πραγματικά τη δύναμη που κρύβουν άλλες γυναίκες, ακόμα και με τη σιωπή τους. Και ξεκίνησα να βουλώνω το στοματάκι μου. Να μη μιλάω για το τι ξέρω ή τι μπορώ να καυχηθώ. Να χρησιμοποιώ ως δύναμη τις σκιές και τη σιωπή. Ήταν ένα πολύτιμο μάθημα περί της ισχύος.

Ακόμα και η έκφραση "Εσυ έχεις τη δύναμη, εγω σε ακολουθώ" ή η σιωπή τους, μπορούσε να είναι η απόλυτη έκφραση της δικής τους δύναμης επάνω μου, ή έστω της προσπάθειας.

Και είναι μια φιλότιμη προσπάθεια αν και όχι και τόσο πειστική, συνειδητά ή ασυνείδητα, γιατί μπορεί και να μη το έχουν καταλάβει.

Το σέβομαι όμως. Να μου αφήνουν το χώρο για να αναπνεύσει η ισχύς μου και παρόλ' αυτά να έχουν μια τόσο ραφιναρισμένη ισχύ που να κινεί τα νήματα όταν και εαν είναι απαραίτητο και με μη προσβλητικό τρόπο στον προσωπικό χώρο του καθενός.


Σκεφτείτε το σαν το DNA, ή τα αναρριχητικά φυτά, κλπ κλπ, που έχουν αυτό το αρμονικά ελικοειδές σχήμα. Είναι μαθηματική επιβεβαίωση ότι για να υπάρξει ζωή σε κάτι ή μια συμβιωτική κατάσταση, είναι απαραίτητη η ισχύς συνδυασμένη με την αρμονία. Σε άλλες στιγμές θα είναι στην κορύφωση και σε άλλες στην κάμψη της αυτή η ισχύς.

Αλλά ακόμα και στην κάμψη της, είναι αλάνθαστη ένδειξη της ύπαρξής της. Είναι ένας μαεστρικός χειρισμός.

Ειδάλλως αν ήταν ωμή και δυσαρμονική ισχύς, θα είχαμε ένα φίδι που θα έπνιγε κυκλικά το θύμα του όσο ο υπόλοιπος κορμός του θα έρπετο επί του εδάφους. Και το θύμα που παραδόξως αρνείται με την άγνοιά του την ύπαρξή της, θα ήταν απλά το θύμα. Δε νομίζω ότι κανείς από μας θέλει να είναι τόσο ωμός όπως ένα φίδι και να καταλήξει να έρπεται, αλλά ούτε και θύμα.

Οποιοσδήποτε αρνείται να παίξει το "παιχνίδι" της ισχύος, δίχως αμφιβολία θα βρεθεί στο έλεός της.

Γνωρίζω ότι η ακόλουθη φράση δεν ειπώθηκε ακριβώς γι αυτό το σκοπό αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εδω:

"Εαν δεν είσαι στο τραπέζι, είσαι στο μενού"


Και αυτό χρειάζεται ισχύ. Σε όλα.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο ρητό σκέφτηκα!! Πράγματι ταιριάζει απόλυτα στο συγκεκριμένα θέμα. Επίσης μπορώ να πω πως συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό με τα λεγόμενά σου, καθώς παρατηρούμε πως η λεξη «ισχύς» έχει ταυτιστεί με την επιβολή δύναμης, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου έτσι. Όλη μας η ζωή βασίζεται πάνω σε δυνάμεις κάθε είδους, είτε μιλάμε για φυσική είτε για την απλή και καθημερινή μας ζωή. Πόσο μάλλον στον έρωτα που είναι ενά απο τα σημαντικότερα κομμάτια στη ζωή του ατόμου. Η αρχή μιας σχέσης, θεωρώ πως είναι το πιο σημαντικό σημείο της, αφού κατά κάποιον τρόπο καθορίζει την πορεία της. Έτσι, οι βάσεις που θα τεθούν στην αρχή, ο χειρισμός της κατάστασης από την εκάστοτε πλευρά, η δύναμη που θα ασκήσει το κάθε μέρος θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό το πως η σχέση θα εξελιχθεί και κακά τα ψέματα, στο παιχνίδι της ισχύος, πάντα η μια μεριά ασκεί και η άλλη λαμβάνει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ανάλογα από τη γενικότερη συμπεριφορά σου. Εάν ανάμεσα στα ραντεβού μου έστελνες συχνά, έβλεπα ότι ανοίγεσαι, θυμάσαι τι σου λέω με λεπτομέρεια, μιλάς για σοβαρά θέματα και ρωτάς να μάθεις ουσιαστικά πράγματα για εμένα, λογικά θα σε έβλεπα ως "σοβαρό" και ίσως σου έλεγα και πρώτη ότι έχω αρχίσει να νιώθω κάποια πράγματα ή έστω ότι θα ήθελα αποκλειστικότητα, υποθέτοντας ότι απλά ντρεπόσουν να εκδηλωθείς πρώτος. Εκεί βέβαια αν γυρνούσες να μου πεις "εεε δεν είμαι σε φάση για σχέση" κλπ θα θεωρούσα αυτομάτως ότι μου πουλούσες έρωτα πιο πριν απλά για να με ρίξεις και θα έφευγα.

Εάν όμως μου ερχόσουν με την αύρα του "άνετου", ξεκινούσες τα κοπλιμέντα αλλά δεν ανοιγόσουν ο ίδιος, δεν έβλεπα να δένεσαι καθόλου μαζί μου όσο περνάει ο καιρός, τότε ναι, θα μου δημιουργούνταν ανασφάλεια. Εκεί αυτομάτως θα άρχιζα να απομακρύνομαι και εν τέλει ένας απ' τους δυο μας θα το έληγε επειδή θα βλέπαμε ότι θέλουμε διαφορετικά πράγματα. Καλώς ή κακώς έχω πολύ έντονη διαίσθηση στο πώς με βλέπει ο άλλος και αν με θέλει όντως, οπότε είναι μερικά ακόμη πράγματα που δεν μπορώ να στα εξηγήσω, απλά τα νιώθω.
Με κάλυψες, θενκς
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόσφατα σκεφτόμουν το θέμα «σχέση» και πιο συγκεκριμένα το κομμάτι της ισχύος. Αυτό που θέλω να πω είναι πως στο ξεκίνημα της σχέσης, στις περισσότερες περιπτώσεις (αν όχι σε όλες) ο ένας από του δύο είναι αυτός που θα κάνει το πρώτο βήμα, που θα επιμείνει μέχρι να κατακτήσει τον άλλον και με κάποιο τρόπο θα καθοδηγήσει την σχέση. Από την άλλη, υπάρχει ο δέκτης, αυτός που δεν θα εκφράσει απροκάληπτα το ενδιαφέρον του, αλλά από την άλλη θα αποδέχεται τις κινήσεις του «θύτη». Βέβαια για να εξελιχθεί η γνωριμία σε σχέση, χρειάζεται η αποδοχή και από τις 2 μεριές (του πομπόυ και του δέκτη).
Ωστόσο, πάντα είχα απορία ποιος από τους δύο έχει το «πάνω χέρι», ποιος -αν το θέλετε- είναι αυτός που κινεί τα νήματα: αυτός που κάνει κίνηση ή αυτός που την δεχεται;
Περιμένω απόψεις!!!

Ας απαντήσω κι εγώ σοβαρά.

Το ποιος έχει το "πάνω χέρι" δεν έχει σχέση με το ποιος θα κάνει την πρώτη κίνηση. Καταρχάς την πρώτη κίνηση την κάνει σχεδόν πάντα ο άντρας καθώς έτσι είθεστε και μάλλον και γιατί έτσι προτιμούν και οι γυναίκες καθώς αυτό τους δείχνει ας πούμε και κάποια επιθημιτα στοιχεία του χαρακτήρα όπως το ότι δεν φοβάται να προσπαθήσει αυτό που θέλει.

Κάποιοι/κάποιες το βλέπουν αυτό από την πλευρά του ότι εντάξει αφού πηγές και άρχισες να την φλερτάρεις πρώτος άνοιξες ήδη τα χαρτιά σου και τώρα ξέρει ότι την θέλεις και άρα είναι σε σχέση ισχύος και έχει το πάνω χέρι.

Αυτό σε γενικές γραμμές δεν ισχύει γιατί το μόνο που έχει δείξει κάποιος όταν κάνει μια κίνηση είναι ότι του αρέσει αυτό που βλέπει και πολύ σύντομα καταλαβαίνεις αν αρέσεις και στην άλλη η όχι. Το ότι οι γυναίκες προβάλουν αντίσταση θεωρώ πως είναι μέρος του παιχνιδιού και είναι και το αγαπημένο μου προσωπικά αν ξέρει η άλλη να το κάνει σωστά.

Για εμένα οποίος κάθεται και τα σκέφτεται όλα αυτά σε τέτοιο βαθμό όταν του αρέσει κάποια και δεν κάνει κίνηση για να μην ανηξει τα χαρτιά του κτλ το έχει χάσει το παιχνίδι εξ αρχής.

Εγώ προσωπικά μπορώ να καταστρωσω σχέδια κατάκτησης του ωραίου φύλου και το κάνω και μαρεσει πάρα πολύ να το κάνω και αρέσει και σε αυτές που το κάνω γιατί τις κάνει να νιώθουν ξεχωριστές και ποθητες που καποιος μπαίνει στον κοπο αλλά το κάνω μόνο όταν δω με κάποιον άλλο τρόπο ότι αξίζει τον κόπο σαν άτομο και ως εκ τούτου αξίζει να προσπαθήσω για να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν δεν το ξέρω αυτό εξ αρχής, τότε απλά κάνω μια ηρωική έφοδο προς αναγνώριση του πεδίου και ότι προκύψει, γιατί η ζωή είναι μικρή και είναι εντελώς χαζό να κάθεσαι και να αφιερώνεις χρόνο απλά επειδή είδες μια ωραία φατσουλα.

Όσον αφορά τώρα τον τομέα της σχέσης το πάνω χέρι το έχει ο πιο ολοκληρωμένος άνθρωπος. Δεν γίνεται ρε φίλε να είσαι ο πατάτας ο μπυροκοιλιας και να μου θες την σιλφιδα τη γυμνάστρια που όλη μέρα τρέχει, ούτε γίνεται να είσαι η κοπελιά που όλη μέρα βάφει νύχι και να θες τον αυτοδημιουργητο λεφτά που έχει φτησει αίμα για να φτάσει εκεί που είναι. Όταν τέτοια άτομα μπαίνουν σε σχέσεις είναι σίγουρο πως θα έχουμε μυστήριες και χειριστικες συμπεριφορές γιατί ο ένας εκ των δύο θα αισθάνεται πάντα μειονεκτικά και θα προσπαθεί με μακιαβελικους τρόπους να κρατήσει τον άλλο, πράγμα που δείχνει προφανώς ότι ο άλλος έχει το πάνω χέρι. Και δεν είναι και καν γνήσιες μακιαβελικες συμπεριφορές δηλαδή αυτά, εγώ τις γνήσιες τουλάχιστο τις θαυμάζω, χαζότρικακια που κυκλοφορούν στο νετ είναι για να νομίζουν οι αφελείς τεμλελιδες ότι μπορούν να φάνε χωρίς να δουλέψουν πρώτα.

Είναι αρκετά δύσκολο να καταβάλεις συνεχόμενη προσπάθεια για να γίνεις καλύτερος άνθρωπος σε όλους τους τομείς και γι αυτό είναι λίγοι όσοι το κάνουν, αλλά αυτό είναι ουσιαστικά που σου δίνει το πάνω χέρι. Ότι έχεις μια αδιαμφησβητιτη χειροπιαστη αξία επειδή έριξες προηγουμένως όλη την δουλειά. Και αυτό δεν γίνεται να το κοπιαρει ο άλλος με έξυπνα λογάκια.

Τα λόγια, θεωρώ, είναι ο τρόπος να δεσμευτεί ένα άτομο ηθικά απέναντι στις πράξεις του.

Ο Μανώλης με τα λόγια χτίζει ανώγια και κατώγια. Τα λόγια είναι επικύνδινα διότι δημιουργούν προσδοκίες κι εκτός αυτού δημιουργούν ήδη σε αυτόν που τα λέει το αίσθημα ότι ήδη έχει καταφέρει/κάνει κάτι. Ως εκ τούτου το έχω σαν αρχή μου να μην λέω μεγάλες κουβέντες. Αντ αυτού θέλω πρώτα να κάνω τις μεγάλες τις πράξεις που εχουν και αξία και μετά να λέω τις κουβέντες. Το μόνο πράξεις δεν μ'αρέσει γιατί είμαι πολύ καλός sweet talker για να το χαραμίσω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top