Ποιος ο λόγος για να ζούμε;

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Με ρώτηξαν στο ίντερνετ
Γιάντα ωρέ να ζούμε
Και απάντησα βρε σύντεκνοι
Για να αγαπηθούμε
:P
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Γιατί το σκέφτεστε τόσο πολυ; Αυτη η ερώτηση οδηγει σε κατάθλιψη...γιατί πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος; Απλά ηρθαμε στη ζωη και θα ζήσουμε. Όπως κάνουν ολα τα εμβια όντα.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Γιατί το σκέφτεστε τόσο πολυ; Αυτη η ερώτηση οδηγει σε κατάθλιψη...γιατί πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος; Απλά ηρθαμε στη ζωη και θα ζήσουμε. Όπως κάνουν ολα τα εμβια όντα.
Νομίζω ότι ως τα μόνα έλλογα όντα πάντα ψάχνουμε το λόγο, το γιατί πίσω από καθημερινά πράγματα μέχρι τα μεγάλα ερωτήματα της ζωής. Επειδή το γιατί είναι στη φύση μας, αν η απάντηση σε αυτό το γιατί τελικά είναι "γιατί έτσι.there is no reason", είναι πολύ θλιβερό γιατί μας ακυρώνει. Συμφωνώ πάντως ότι αυτές οι αναζητήσεις οδηγούν στην κατάθλιψη. Οπότε καλύτερα να απολαμβάνουμε το τώρα.
 

Guest 880151

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ζεις φίλε μου γιατί ΜΠΟΡΕΙΣ:
1) να μοιραστείς τη χαρά και τη λύπη σου με τους δικούς σου ανθρώπους
2) να ονειρεύεσαι και να κατακτάς τους στόχους σου
3) να ζεις εμπειρίες και περιπέτειες, μικρές και μεγάλες, όμορφες ή άσχημες
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Να ζεις φίλε μου γιατί ΜΠΟΡΕΙΣ:
1) να μοιραστείς τη χαρά και τη λύπη σου με τους δικούς σου ανθρώπους

Με το 1 διαφωνώ...δηλαδή οι ανύπαντροι χωρίς παιδιά που δεν έχουν γονείς εν ζωή θα πρέπει να αυτοκτονήσουν ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με ρώτηξαν στο ίντερνετ
Γιάντα ωρέ να ζούμε
Και απάντησα βρε σύντεκνοι
Για να αγαπηθούμε
:P

Σίγουρα δεν ζούμε για να αγαπηθούμε....δεν έχουμε όλοι σχέση...δηλαδή όσοι δεν έχουν καταφέρει να ρίξουν κάποια κοπέλα και για διάφορους λόγους δεν το επιχειρούν, θα πρέπει να αυτοκτονήσουν ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με το 1 διαφωνώ...δηλαδή οι ανύπαντροι χωρίς παιδιά που δεν έχουν γονείς εν ζωή θα πρέπει να αυτοκτονήσουν ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Σίγουρα δεν ζούμε για να αγαπηθούμε....δεν έχουμε όλοι σχέση...δηλαδή όσοι δεν έχουν καταφέρει να ρίξουν κάποια κοπέλα και για διάφορους λόγους δεν το επιχειρούν, θα πρέπει να αυτοκτονήσουν ;
Αν σου έλεγα ναι τι θα άλλαζε για σένα;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αν σου έλεγα ναι τι θα άλλαζε για σένα;

Δεν κατάλαβα θα μου έλεγες, να αυτοκτονήσω επειδή δεν είμαι παντρεμένος με παιδιά ;

Πρόσεχε τι λές, γιατί κάποιοι ευάλωτοι,με ψυχολογικά προβλήματα,μπορεί όντως να αυτοκτονήσουν.

Εγώ δεν έχω γυναίκα,δεν σκοπεύω να παντρευτώ αλλά για την ώρα έχω γονείς...βέβαια έχω και αδερφό οπότε δεν θα είμαι εντελώς μόνος σε περίπτωση που μετά από χρόνια δεν έχω τους γονείς.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν κατάλαβα θα μου έλεγες, να αυτοκτονήσω επειδή δεν είμαι παντρεμένος με παιδιά ;

Πρόσεχε τι λές, γιατί κάποιοι ευάλωτοι,με ψυχολογικά προβλήματα,μπορεί όντως να αυτοκτονήσουν.

Εγώ δεν έχω γυναίκα,δεν σκοπεύω να παντρευτώ αλλά για την ώρα έχω γονείς...βέβαια έχω και αδερφό οπότε δεν θα είμαι εντελώς μόνος σε περίπτωση που μετά από χρόνια δεν έχω τους γονείς.

Είπα αν και άλλο πράγμα σε ρώτησα. Τι θα άλλαζε για σένα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Είπα αν και άλλο πράγμα σε ρώτησα. Τι θα άλλαζε για σένα.

Λογικά με το Ναι που θα μου έλεγες δεν θα αυτοκτονούσα.

Επίσης το "να αγαπηθούμε" δεν ταιριάζει μόνο μεταξύ των ανθρώπων αλλά και μεταξύ ανθρώπων και ζώων και έχω ζώα συντροφιάς που τα αγαπάω.

Τώρα,το να αυτοκτονήσει κάποιος επειδή δεν έχει Γυναίκα και Παιδιά είναι εντελώς ανόητο,όταν το θέμα είναι να έχεις δουλειά.

Αμα έχεις δουλειά,λογικά μπορείς να βρείς και Γυναίκα..σχεδόν όλοι όσοι θέλουν παντρεύονται..

Το πρόβλημα είναι να έχεις παντρευτεί,να έχεις παιδιά, και να πάρεις διαζύγιο ή να μην μπορείς να τα ζήσεις κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κανένας απολύτως (πέρα από τη διαιώνιση του είδους φυσικά...) Στο manual που σε συνόδευε στο μαιευτήριο, δεν υπήρχε τέτοια καταχώρηση. Αν λοιπόν δεν έχεις βρει ακόμα λόγο, μάλλον θα πρέπει να ψαχτείς λιγάκι περισσότερο, γιατί ΕΣΥ και μόνο ΕΣΥ θα τον καθορίσεις. Και μην αφήνεις να σε κυριεύουν μηδενιστικές τάσεις, γιατί η επιλογή θα δυσκολέψει ακόμα περισσότερο... ;)

Τα περί διαιώνιση του είδους τα ακούω βαρεσέ.....αυτό το επιχείρημα χρησιμοποίησε και κάποια,η οποία ήθελε παιδιά για την διαιώνιση του είδους.Και αν στο μέλλον υπέφερε θα έλεγε πως συνέβαλλε στην διαιώνιση του είδους...

Ζούμε για να περνάμε καλά.........αυτή είναι η σωστή απάντηση...και όταν δεν περνάμε καλά...κοιτάμε να βρούμε τρόπους να περάσουμε καλά...να κάνουμε πράγματα που μας ευχαριστούν.

Η ζωή είναι μικρή και τα χρόνια περνάνε γρήγορα....ήμουν 25 πρίν το πάρω χαμπάρι έγινα 35 και σε λίγο καιρό θα είμαι 50.


Εμένα με τρομάζει το γεγονός πως κάποια στιγμή η ζωή τελειώνει αλλά ο Θάνατος είναι μια φάση που την περνάνε όλοι.

Το μόνο καλό είναι πως ο πεθαμένος λογικά δεν έχει συνείδηση ώστε να στεναχωρηθεί που τελείωσε η ζωή του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Με το 1 διαφωνώ...δηλαδή οι ανύπαντροι χωρίς παιδιά που δεν έχουν γονείς εν ζωή θα πρέπει να αυτοκτονήσουν ;

Όχι γιατί οι "δικοί μας άνθρωποι" δεν είναι μόνο τα παιδιά μας κι οι γονείς μας.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Με το 1 διαφωνώ...δηλαδή οι ανύπαντροι χωρίς παιδιά που δεν έχουν γονείς εν ζωή θα πρέπει να αυτοκτονήσουν ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Σίγουρα δεν ζούμε για να αγαπηθούμε....δεν έχουμε όλοι σχέση...δηλαδή όσοι δεν έχουν καταφέρει να ρίξουν κάποια κοπέλα και για διάφορους λόγους δεν το επιχειρούν, θα πρέπει να αυτοκτονήσουν ;
Ενώ εμένα μου τρέχει η αγάπη από τα μπατζακια δεν έχω τι να την κάνω.

Ότι θέλει γράφει ο κάθε ένας βασικά σαν την άποψη του ποιο το νόημα της ζωής.
 

Χαρουβιάν

Νεοφερμένος

Η Χαρουβιάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ο καθένας δίνει το δικό του νόημα στη ζωή.
Για άλλους η ζωή αποκτά νόημα με τη δημιουργία οικογένειας, για άλλους με την επαγγελματική/κοινωνική καταξίωση ή την απόκτηση περιουσίας κ.α.
Υπάρχουν κι οι ανικανοποίητοι. Που ό,τι κι αν κάνουν πάντα νιώθουν ένα κενό. Οτι κάτι ακόμα χρειάζεται για να αποκτήσει νόημα η ζωή τους. Ίσως γιατί αυτό που πραγματικά θα 'θελαν, δεν μπορούν να το χουν και προσπαθούν να συμβιβαστούν κάνοντας ό,τι άλλο μπορούν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικά με το Ναι που θα μου έλεγες δεν θα αυτοκτονούσα.

Then what's the problem if I said yes.

Ζούμε για να περνάμε καλά.........αυτή είναι η σωστή απάντηση...

Η ζωή λοιπόν είναι απλά ένας νιχιλιστικός ηδονισμός.

Εμένα με τρομάζει το γεγονός πως κάποια στιγμή η ζωή τελειώνει αλλά ο Θάνατος είναι μια φάση που την περνάνε όλοι.

Λογικό λέγεται existential fear of death και είναι το κύριο σύμπτωμα όταν βλέπεις τη ζωή σαν έναν νιχιλισιτκό ηδονισμό.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Then what's the problem if I said yes.



Η ζωή λοιπόν είναι απλά ένας νιχιλιστικός ηδονισμός.



Λογικό λέγεται existential fear of death και είναι το κύριο σύμπτωμα όταν βλέπεις τη ζωή σαν έναν νιχιλισιτκό ηδονισμό.
Πώς ορίζεις το νιχιλιστικό ηδονισμό; Εφόσον δεν υπάρχει κάποιο νόημα και κάτι να μας περιμένει μετα θάνατον, ας προσηλωθούμε στο να περάσουμε καλά. Το πιασα σωστα;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς ορίζεις το νιχιλιστικό ηδονισμό; Εφόσον δεν υπάρχει κάποιο νόημα και κάτι να μας περιμένει μετα θάνατον, ας προσηλωθούμε στο να περάσουμε καλά. Το πιασα σωστα;

Υεσ, γουι καν αλσο καλ ιτ σικνες οφ τηε χιουμαν μαιντ
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Υεσ, γουι καν αλσο καλ ιτ σικνες οφ τηε χιουμαν μαιντ
Το μόνο σίγουρο. Το γεγονός ότι έχουμε σχετική συνείδηση αυτής της κατάστασης μας αρρωσταίνει καθώς αντίκειται σε κάθε ενδογενή μας επιθυμία για νόημα, όνειρα, μέλλον, συνέχεια.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.
Η αιώνια ερώτηση που δίνει στον καθένα την ευκαιρία να βγάλει τον φιλόσοφο του δρόμου από μέσα του και να γίνει για λίγα λεπτά Διογένης στο πιθάρι.

Ζουμε διότι δυο άνθρωποι κάποτε επέλεξαν να αναπαραχθούν και μέσω των βιοχημικών διαδικασιών της φύσης γεννηθήκαμε, όπως δισεκατομμύρια αλλά έμβια όντα πριν από μας και μετά από μας. Δεν υπάρχει κάποιος μυστικός, θεϊκός, υπερφυσικός λόγος που ήρθαμε σε αυτόν τον πλανήτη, ούτε κάποιος ιδιαίτερος σκοπός, απλά έγινε.

Το τι κάνει ο καθένας με αυτή τη ζωή, από που αντλεί ευχαρίστηση και τι στόχους της θέτει είναι απολυτα προσωπική υπόθεση που δεν υπόκειται σε κανόνες και πρέπει.
Τα υπόλοιπα είναι για να δικαιολογούν και κάποιοι καθηγητές φιλοσοφίας την κατά το πλείστον αχρείαστη δουλειά τους.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο σίγουρο. Το γεγονός ότι έχουμε σχετική συνείδηση αυτής της κατάστασης μας αρρωσταίνει καθώς αντίκειται σε κάθε ενδογενή μας επιθυμία για νόημα, όνειρα, μέλλον, συνέχεια.

Δημιουργεί και υποσυνείδητο βαθύ μίσος για την ίδια την ζωή και το καλό γενικότερα.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πιστεύω οτι η υπάρξή μας φέρει απαραίτητα ένα εγγενές νόημα. Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι οτι στη ζωή προκύπτουν συνεχώς προβλήματα που μετριάζουν την ευτυχία του ανθρωπού και ο καθένας προσπαθεί να τα αντιμετωπίσει με τον τρόπο του. Για μένα είναι σημαντικό να χτίζει κανείς σχέσεις στηριζόμενες σε αμοιβαία αγάπη, σεβασμό και εμπιστοσύνη. Νομίζω πως στην τελική αυτό είναι που χαρακτηρίζει έναν ευτυχισμένο άνθρωπο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top