Ποιο από τα δύο format χρησιμοποιείτε;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ποιο από τα δυο format χρησιμοποιείτε;
Code:
#include <stdio.h>

int main() {
   printf("Hello, World! \n");   
   return 0;
}
ή αυτό
Code:
#include <stdio.h>

int main() 
{
   printf("Hello, World! \n");
   return 0;
}

To πρώτο τείνει να επικρατήσει. Προσωπικά αν και εμφανισιακά το πρώτο μου φαίνεται καλύτερο και το χρησιμοποιώ όταν πρέπει να παραδώσω κώδικα, κατά τη δημιουργία του κώδικα χρησιμοποιώ το δεύτερο format. Ειδικά σε loops βοηθά πολύ στο debugging καθώς με δυο slash μπορώ να απενεργοποιήσω τη συνθήκη. Αντίθετα με το πρώτο format πράπει να πατήσω επιπλέον ένα enter για να πάει η αγκύλη από κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
akiko από κάτι τέτοια ποστς ξεκινάνε οι παγκόσμιοι πόλεμοι :P

Προσωπικά έχω ένα ανάμεικτο στυλ. Στις μεθόδους (και στη main) χρησιμοποιώ το πρώτο ενώ σε όλα τα άλλα for, while, if κτλ χρησιμοποιώ το δεύτερο.

Το πιο βασικό βέβαια δεν είναι πιο χρησιμοποιείς, αλλά να το χρησιμοποιείς με σταθερό τρόπο. Όχι δηλαδή όποτε σου καπνίσει το ένα ή το άλλο.

Άλλο ένα ενδιαφέρον στυλ είναι αυτό
Code:
Int main()
{
printf("Hello, World! \n");
return 0; 
}
Χρησιμοποιείται κατά κόρων στο πρώτο εξάμηνο των σχολών πληροφορικής :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tο πρωτο απο συνηθεια, δε πιστευω πως υπαρχουν πολλα ππου μπορει να πει κανεις. Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ civil war ειναι vim vs emacs.

Code:
Int main()
{
printf("Hello, World! \n");
return 0; 
}
το int ειναι γραμμενο με κεφαλαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα τον πρώτο τρόπο.
Ο δεύτερος δεν μου κάθεται καλά, δεν ξέρω γιατί. Απλά από την πρώτη μου επαφή(με C) έγγραφα έτσι.
Δε θέλω να ξέρω πως είναι ο κώδικας με τον δεύτερο τρόπο, όταν αυτός περιέχει μια σύνθετη if-then-else :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα τον πρώτο τρόπο.
Ο δεύτερος δεν μου κάθεται καλά, δεν ξέρω γιατί. Απλά από την πρώτη μου επαφή(με C) έγγραφα έτσι.
Δε θέλω να ξέρω πως είναι ο κώδικας με τον δεύτερο τρόπο, όταν αυτός περιέχει μια σύνθετη if-then-else :P

Code:
if (terasteia gigantiaia parastasi me 7 && kai alla 8 ||)
{
       //code
}
else
{   
    // code
}
Code:
if (terasteia gigantiaia parastasi me 7 && kai alla 8 ||){
       //code
}
else {   
    // code
}
Η διαφορά είναι πως αν ακολουθείς τον πρώτο τρόπο μπορείς με μια άμεση ματιά να δεις αν ξέχασες να κλείσεις ή να αξοίξεις
μια παρένθεση, κάτι που είναι αρκετά πιο δύσκολο με τον δεύτερο ειδικά για μεγάλες παραστάσεις που μπορεί να χρειάζεται να
κάνεις scroll την οθόνη δεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο βασικός κανόνας είναι να είσαι consistent και να βάζεις σωστό indentation. Κατά τα άλλα, όποιο θέλεις, εγώ προσωπικά γράφω αυτό:
Code:
if ( fockos == DOCTOR ) {
    throw std::logic_error("FATAL error; the end is coming");
}

Ναι, με κενά στις παρενθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Όταν στα νιάτα μου (βλέπε στο λύκειο) προγραμμάτιζα, χρησιμοποιούσα το δεύτερο. Μου φαινόταν πιο 'καθαρό'. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά εξαρτάται και από ποιον editor χρησιμοποιείς.
Υπάρχουν κάποιοι που σου βάζουν αυτόματα το κλείσιμο μιας παρένθεσης/αγκύλης κλπ όπως και τα κοκκινίζουν/υπογραμμίζουν όταν αυτά είναι λειψά.

Γράφω } else {
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά εξαρτάται και από ποιον editor χρησιμοποιείς.
Υπάρχουν κάποιοι που σου βάζουν αυτόματα το κλείσιμο μιας παρένθεσης/αγκύλης κλπ όπως και τα κοκκινίζουν/υπογραμμίζουν όταν αυτά είναι λειψά.

Γράφω } else {
Είναι τόσο μα τόσο elegant.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά εξαρτάται και από ποιον editor χρησιμοποιείς.
Υπάρχουν κάποιοι που σου βάζουν αυτόματα το κλείσιμο μιας παρένθεσης/αγκύλης κλπ όπως και τα κοκκινίζουν/υπογραμμίζουν όταν αυτά είναι λειψά.

Γράφω } else {

Ισχύει. Απλά όταν βλέπω if(...){ με ποιάνει το OCD μου. Ίσως φταίει που ξεκίνησα με C σε textpad και δεν είχα τις ευκολίες του IDE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο βασικός κανόνας είναι να είσαι consistent και να βάζεις σωστό indentation. Κατά τα άλλα, όποιο θέλεις, εγώ προσωπικά γράφω αυτό:
Code:
if ( fockos == DOCTOR ) {
    throw std::logic_error("FATAL error; the end is coming");
}

Ναι, με κενά στις παρενθέσεις.

PHP:
float megisti_mouri = 0;
 int thesimegistismouris = 0;
 if (int i = 0 ; i < sizeof(Array_sxoles);i++ )
 {
  float mouri = GetMouriforsxoli(Array_sxoles[i]);
  if (mouri > megistimouri)
   {
     megistimouri = mouri;
     thesimegistismouris = i;
   }
 }
 print ("o Fockos spoydase %s",Array_Sxoles[thesimegistismouris] );
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Code:
if (condition) {
    statements

} else {
    other_statements
}
το πιο clean imo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτή η εξτρά γραμμή......... η αλήθεια είναι κι εγώ την αφήνω. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Code:
if (condition) {
    statements

} else {
    other_statements
}
το πιο clean imo

To else πιο μπροστά από το αντίστοιχο if? Heresy!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Προτιμώ να γράφω με το δεύτερο στυλ, καθώς μου «κάθεται» καλύτερα στο μάτι:
Code:
#include <stdio.h>

int main([I]void[/I])
{
   printf("Hello, World! \n");
   return 0;
}
Δηλώστε το ρεεεε παιδιά ρητά ότι η main δε δέχεται παραμέτρους :upside: :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σκέψου να γράφεις αυτό:
Code:
    if(number1 == number2)
    {
        printf("Result: %d = %d",number1,number2);
    }

    else if (number1 > number2)
    {
        printf("Result: %d > %d", number1, number2);
    }

    else
    {
        printf("Result: %d < %d",number1, number2);
    }
Αντί για:
Code:
    if(number1 == number2) {
        printf("Result: %d = %d",number1,number2);
    } else if (number1 > number2) {
        printf("Result: %d > %d", number1, number2);
    } else {
        printf("Result: %d < %d",number1, number2);
    }
OMG ! it's so shit
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλά αφού η if-else if φέρει σε κάθε συνθήκη μία εντολή μπορούμε να τις αγνοήσουμε τις αγκύλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δηλώστε το ρεεεε παιδιά ρητά ότι η main δε δέχεται παραμέτρους :upside: :upside:

Καλά αφού η if-else if φέρει σε κάθε συνθήκη μία εντολή μπορούμε να τις αγνοήσουμε τις αγκύλες...


dude...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top