• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ποιο είναι το καλύτερο παυσίπονο για τον πονοκέφαλο;

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Εμενα παλι τιποτα απο ολα αυτα δν με ποιανει.
μονο το 1,5 depon (αναβραζον), αν ειναι για απλο πονοκεφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Betadine

Νεοφερμένος

Ο Betadine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όχι ρε παιδιά Mesulid που άκουσα προηγουμένως. Είναι πολύ δυνατό φάρμακο και προκαλεί πολλές επιπλοκές ειδικά στην καρδιά. Ένα καλό παυσίπονο είναι ... η καφείνη! Προκαλεί αγγεισύσπαση στον εγκέφαλο και περιορίζει τους πόνους. Πολλά παυσίπονα μαζι με την δραστική ουσία τουσ περιέχουν και καφείνη. Φυσικα μιλαμε όμως για κατανάλωση λογικής ποσότητας καφέ γιατί το αντίθετο θα φέρει και... αντίθετα αποτελέσματα. Έμένα προσωπικά με ανακουφίζει. ( Αποφύγετε πάντως το φραπέ γιατί μόνο καφές δεν είναι :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγω χρησιμοποιω το Ponstan και με ποιανει μια χαρα. Τραβα και συμβουλεψου το γιατρο σου καλυτερα για αυτο το προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Για μένα depon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κατ'αρχήν όποιος ανέφερε το σεξ σαν θεραπεία κάνει πολύ μεγάλο λάθος γιατί κατά τη διάρκει του σεξ είμαστε σε ένταση κι έτσι ο πόνος αυξάνεται. Προφανώς η ανάλογη έρευνα(που την έχω ξαναδιαβάσει κάπου), αναφέρεται στο οτι η εμφάνιση πονοκεφάλου στις γυναίκες κάποιες φορέ οφείλεται στην έλλειψη σεξ.
Πήγαινε σε ένα γιατρό μήπως πρόκειται για τον αυχένα σου (για παράδειγμα να πάσχεις από αυχενικό σύνδρομο) αν και πιστεύω οτι οφείλεται στην κακή ποιότητα ζωής, όπως λες σε πιάνει αφού καπνίσεις πολύ, οπότε προσπάθησε να ελαττώσεις το κάπνισμα. Πρόσεξε τη διατροφή σου (να είναι πλούσια σε λαχανικά, όσπρια και πρωτείνες), να κοιμάσαι καλά, να αερίζεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα το χώρο στον οποίο είσαι, να μην έχεις άγχος (αν έχεις)... αυτά! Ελπίζω να βοήθησα. Για μένα το φάρμακο πρέπει να αποτελεί την ύστατη λύση σε τέτοια προβλήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αν και πιστεύω πως κάθε οργανισμός είναι διαφορέτικος και δεν επιδρούν όλα τα παυσίπονα το ίδιο σε όλους, θα έλεγα για μένα είναι το nurofern, το Advil, και το κλασικό μας πονστανάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ναι,σίγουρα τα παυσίπονα δεν έχουν την ίδια επίδραση σε όλα τα άτομα:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Προφανώς η ανάλογη έρευνα(που την έχω ξαναδιαβάσει κάπου), αναφέρεται στο οτι η εμφάνιση πονοκεφάλου στις γυναίκες κάποιες φορέ οφείλεται στην έλλειψη σεξ.
Επιστήμονας 1: ..."γιατι ρε γυναίκα;" της λέω, και μου λέει "Εχω πονοκέφαλο".
Επιστήμονας 2: Και η δικιά μου όλο αυτό μου λέει, κάτι πρέπει να κάνουμε.

Sorry για το off topic, δεν κρατήθηκα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
χεχεχε... ότι και να λέτε παιδιά, η καλύτερη λύση για τον πονοκέφαλο νομίζω πως είναι το sex. ;) :redface:

Τι επιστημονικές αποδείξεις θέλετε; Δοκιμάστε το και μόνοι σας! Πιάνει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
λιγη προσοχη με τα παυσιπονα γιατι λογο διαφημιστικων λογων δεν παρουσιαζονται τα πραγματικα χαρακτηριστικα της φαρμακοκινητικης τους.

το depon ειναι σχετικα ασφαλες σε ηπιες δωσεις, η ασπιρινη αρκετα καλυτερη. Το mesulid ειναι πολυ βαρυ φαρμακο και θελει προσοχη.

γενικοτερα μιλοντας απο τα NSAID το πιο ανεκτο ειναι το ibuprofen
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιά είναι η ήπια δόση; Εγώ παίρνω το πολύ 3 τη φορά, είναι πολύ;
Επίσης το κακό είναι οτι ρε γμτ αργούν πολύ να με πιάσουν (σε σημείο να αναρωτιέμαι αν ενήργησε το depon ή εγινα καλά απο μόνη μου) :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει αναβράζον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ποιά είναι η ήπια δόση; Εγώ παίρνω το πολύ 3 τη φορά, είναι πολύ;

ναι για γυναικα ειναι (οριακα) πολυ.

το ντεπον εχει πολυ μικρο θεραπευτικο δεικτη. Για παραδειγμα τρια ντεπον ειναι 1.5 γραμμαριο παρακεταμολης, οταν 4-5 γραμμαρια παρατεταμενης χρησης σε υγηεις αντρες μπορουν να οδηγησουν σε υπατικες παθησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και τότε τι προτείνεις για άδειο στομάχι? (η ασπιρίνη απ'οσο ξέρω είναι για γεμάτο στομάχι μόνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
η ασπιρίνη απ'οσο ξέρω είναι για γεμάτο στομάχι μόνο

ναι δεν ξερω απο που προκυπτει αυτο...λιγοτερο απο 6% των περιπτοσεων παρουσιαζουν στομαχικες διαταραχες και αυτο με μεγαλες δοσης ασπιρινης. Αν ανησηχεις παραυτα η εισαι σε αυτο το 6% κυκλοφωρει και ασπιρινη διαλυομενη στο λεπτο εντερο.

το ibuprofen ειναι κατα τη γνωμη μου μακραν το ασφαλεστερο αναλγητικο-μη στεροειδες αντιφλεγμονοδες που υπαρχει μετα την ασπιρινη. Και βολευει πολυ για μυικους σπαστικους πονους (περιοδοι, μεσες κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμ πρώτη φορά το ακούω... Πάντως εμένα το πρόβλημα μου είναι οι πονοκέφαλοι. Ούτε με την περίοδο έχω καναν τρομερό πόνο ούτε με τη μέση μου ούτε με τίποτε άλλο παρά μόνο πολύ σπάνια. Πονοκέφαλο όμως έχω κάπου 2 φορές την εβδομάδα πολύ έντονο. Ναι, ξέρω πρέπει να πάω σε γιατρό αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε είναι το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ναι, ξέρω πρέπει να πάω σε γιατρό αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε είναι το θέμα...

χαλαμε το συκωτι για αντιπερισπασμο:p χαχα, οχι ενταξι, παντως 2χβδομαδα πονοκεφαλοι ειναι ζορι, μηπος ειναι ημικρανιες? Εχεις μαζι και τιποτα θολοσεις στην οραση, τρεμουλο στα χερια, ναυτια σε ενοχλουν οι ηχοι/το φως η κατι αναλογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θολώσεις στην όραση δεν έχω, ούτε τρέμουλο στα χέρια. Ναυτία έχω λίγη μερικές φορές και με κάνει χειρότερα όταν μιλάω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δυστυχώς όσοι έχουν πλήρη έλλειψη του ενζύμου G6PD δε μπορούν να παίρνουν ασπιρίνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ναι, αλλα αυτοι δεν κανει να παιρνουν τα περισοτερα NSAID's και μετα υπαρχει και το συνδρομο του reyes.

Αλλα ενταξι ειναι σπανιες περιπτοσεις αυτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top