Ποιο είναι το πιο ευφυές φύλο;

Ποιο είναι το πιο ευφυές φύλο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • Άνδρες

  • Γυναίκες

  • Εξίσου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Οπως και να το δεις δεν στέκει. Στο ανθρώπινο είδος τα αρσενικά δεν βιάζουν τα θηλυκά και τα θηλυκά ζευγαρώνουν επιλεκτικά.

Αυτά τα δύο contidionts είναι αρκετά ώστε να μην μπορούν τα θηλυκα σαν φύλο να είναι σκλάβοι.

Πως είναι "αρκετά";
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Η γυναίκα διακρίνεται από τα αρνητικα /αδυναμίες κυρίως τριων πραγμάτων:

1. Λειτουργεί και αποφασίζει με βάση τα συναισθήματα της, ή αλλιώς πως μια κατάσταση την κάνει να αισθάνεται.

2. Δεν μπορεί να συγκεντρωθεί αποκλειστικά σε ένα θέμα /πραγμα.

3. Το χιούμορ δεν είναι το δυνατό της σημείο.

Γενικά, οι άντρες συνηθιζουν να κατηγοριοποιουν τα θέματα σε κουτακια στο μυαλό τους , ενώ η γυναίκα από το ένα θέμα μεταπηδα στο επόμενο.Για τις γυναικες ολα είναι ένα θέμα και ένα θέμα είναι αλλά δέκα.

Επισης δε θεωρώ ότι οι γυναίκες συνεργάζονται καλα αναμεταξυ τους.
Επικρατεί μεγάλη ανταγωνιστικοτητα μεταξύ των γυναικών.

Πραγματικά θεωρώ ότι λόγω του μητρικού ενστικτου η γυναίκα έχει καλλιεργησει διαφορετικά χαρακτηριστικά από αυτού του άνδρα.
Κι έτσι κόσμος ανδρών και γυναικών είναι πραγματικά πολύ διαφορετικός.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως είναι "αρκετά";

Διότι εξασφαλίζουν πως τα μόνα αρσενικά που θα αναπαραγινται είναι αυτά που θα εξυπηρετούν καλύτερα τις εκάστοτε ανάγκες των θυληκων.

Είναι σαν να έχεις έναν σκλάβο ο οποίος αποφασίζει ποιος αφέντης του θα πεθάνει και ποιος θα ζήσει. Είναι αλήθεια σκλάβος;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Διότι εξασφαλίζουν πως τα μόνα αρσενικά που θα αναπαραγινται είναι αυτά που θα εξυπηρετούν καλύτερα τις εκάστοτε ανάγκες των θυληκων.

Είναι σαν να έχεις έναν σκλάβο ο οποίος αποφασίζει ποιος αφέντης του θα πεθάνει και ποιος θα ζήσει. Είναι αλήθεια σκλάβος;

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αυτομάτως θεωρείς ότι η επιλογή μεταξύ δυο αφεντών συνεπάγεται την κατάργηση της καταπίεσης. Τουναντίον, η ύπαρξη της λέξης "αφέντης" συνεπάγεται έμμεση παραδοχή υποδεέστερης κοινωνικής θέσεως.

Το να επιλέγεις τις συνθήκες της καταπίεσής σου, δεν είναι το ένα και το αυτό με το να μην έχεις καθόλου καταπίεση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αυτομάτως θεωρείς ότι η επιλογή μεταξύ δυο αφεντών συνεπάγεται την κατάργηση της καταπίεσης. Τουναντίον, η ύπαρξη της λέξης "αφέντης" συνεπάγεται έμμεση παραδοχή υποδεέστερης κοινωνικής θέσεως.

Το να επιλέγεις τις συνθήκες της καταπίεσής σου, δεν είναι το ένα και το αυτό με το να μην έχεις καθόλου καταπίεση.

Αν δεν σου αρέσει η κατάσταση σου σε αυτό το σενάριο τότε απλά επιλέγεις τον πιο μαλθακο και αβουλο αφέντη που μπορείς να βρεις και είσαι ελεύθερος.

Το ότι οι γυναίκες επέλεγαν συστηματικά ανέκαθεν τα πιο δυνατά, ικανά και κυρίαρχα αρσενικά για να ζευγαρώσουν δείχνει πως και οι ίδιες ειχαν τεράστιο όφελος από αυτή την επιλογή κατά κύριο λόγο το γεγονός πως αυτή η επιλογή τους εξασφάλιζε καλά γονίδια, προστασία από κάθε εχθρό και πόρους για αυτές και τα παιδιά τους, με κόστος το ότι δεν θα λαμβαναν οι ίδιες αποφάσεις που έχουν σχέση με την ηγεσία και την συλλογή των πόρων. Εμένα μου ακούγεται σαν αρκετά καλό deal, ιδιαίτερα αν αναλογιστείς την πλευρά του αρσενικού, δηλαδή ελευθερία να ηγηθείς και να αποφασίζεις μόνο αν καταφέρεις να κερδίσεις στον ανταγωνισμό τα άλλα αρσενικά και αντ αυτού την συνεχή υποχρέωση να προστατεύεις και να σιτιζεις τα άλλα μέλη της ομάδας.

8000 χρόνια τα ποσοστά αναπαραγωγής εικάζεται πως ήταν 1: 17 δηλαδή για κάθε 17 γυναίκες που άφηναν τα γονίδια τους μόνο ένας άντρας κατάφερνε να αφήσει τα δικά του. Δε μου φαίνεται λοιπόν και τόσο κακή ή "καταπίεση" τους δεδομένων των εναλλακτικων.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Αν δεν σου αρέσει η κατάσταση σου σε αυτό το σενάριο τότε απλά επιλέγεις τον πιο μαλθακο και αβουλο αφέντη που μπορείς να βρεις και είσαι ελεύθερος.

Το ότι οι γυναίκες επέλεγαν συστηματικά ανέκαθεν τα πιο δυνατά, ικανά και κυρίαρχα αρσενικά για να ζευγαρώσουν δείχνει πως και οι ίδιες ειχαν τεράστιο όφελος από αυτή την επιλογή κατά κύριο λόγο το γεγονός πως αυτή η επιλογή τους εξασφάλιζε καλά γονίδια, προστασία από κάθε εχθρό και πόρους για αυτές και τα παιδιά τους, με κόστος το ότι δεν θα λαμβαναν οι ίδιες αποφάσεις που έχουν σχέση με την ηγεσία και την συλλογή των πόρων. Εμένα μου ακούγεται σαν αρκετά καλό deal, ιδιαίτερα αν αναλογιστείς την πλευρά του αρσενικού, δηλαδή ελευθερία να ηγηθείς και να αποφασίζεις μόνο αν καταφέρεις να κερδίσεις στον ανταγωνισμό τα άλλα αρσενικά και αντ αυτού την συνεχή υποχρέωση να προστατεύεις και να σιτιζεις τα άλλα μέλη της ομάδας.

8000 χρόνια τα ποσοστά αναπαραγωγής εικάζεται πως ήταν 1: 17 δηλαδή για κάθε 17 γυναίκες που άφηναν τα γονίδια τους μόνο ένας άντρας κατάφερνε να αφήσει τα δικά του. Δε μου φαίνεται λοιπόν και τόσο κακή ή "καταπίεση" τους δεδομένων των εναλλακτικων.

Αντιλαμβάνομαι πως έχουμε ξεφύγει πολύ από το αρχικό θέμα, όμως η εσωτερική μου ανάγκη για δικαιη εξέταση των πραγμάτων με υποχρεώνει να εκφράσω για μια ακόμη φορά την αμφιβολία μου και την αντίθεσή μου.

Δεν αντιλέγω ότι τα ευρήματα μπορεί να είναι αυτά, αν και με πηγές θα ήταν πραγματικά ατράνταχτα ως επιχείρημα, όμως χάριν συζήτησης ας υποθέσουμε ότι ισχύουν.

Θα επιμείνω όμως ότι ακόμα και μια ύπαρξη άβουλου αφέντη εξακολουθεί να συνιστά καταπιεστική μορφή σχέσης. Όπως επίσης και θα επιμείνω στο ότι η βιολογική σκοπιά, ακόμη και αν άφηνε κάποια ψήγματα ελευθερίας να πλανώνται επιχειρηματολογικά στη συζήτηση (πράγμα αμφίβολο), δεν είναι η μόνη σκοπιά.

Πολλές φορές αφέντης ήταν ο πατέρας που είχε "ένα παιδί και ένα κορίτσι" και το παιδί-αγόρι προετοιμαζόταν για σπουδές και ελεύθερη ζωή ενω το κορίτσι έπρεπε να τηρεί κάποια πιο σφιχτά δεδομένα, με αποτέλεσμα πολλά κορίτσια να ανταλλάζουν τον ένα αφέντη (πατέρα) για έναν άλλο (σύζυγο) ελπίζοντας σε μια καλύτερη τύχη.

Ακόμα και λίγα χρόνια (18 στην καλύτερη αν και στις παλιότερες εποχές ήταν και παρακάτω) υπό έναν αφέντη που δεν μπορείς να αλλάξεις (πατέρα) είναι αρκετά για να κάνουν τη ζημιά.

Στην πρώτη σελίδα στο "σαν σήμερα" γράφει ότι μόλις το 1916 η ΕΤΕ άρχισε να δίνει δάνεια σε γυναίκες.

Και για να μην πάω μακριά, πολλές φορές μια γυναίκα ακόμα και σήμερα σε μια διαπραγμάτευση με έναν άντρα θα υποτιμηθεί ως μη γνώστης απλά και μόνο επειδή είναι γυναίκα.

Που είναι η επιλογή σε αυτά;

Μη με παρεξηγήσεις. Μάχομαι για τα δικαιώματα των αντρών σε μια κοινωνία όπου ο εκφυλισμός της ισότητας σε καλπάζουσα ανισότητα κατά των αντρών εξελίσσεται στη νόρμα παρά στην εξαίρεση, εντούτοις η ηθική, μάλλον καλύτερα η συνείδησή μου, δεν μου επιτρέπει να αγνοήσω ότι σε πολλές περιπτώσεις παλαιότερα, τα πράγματα δεν ήταν και τόσο ιδανικά για τις γυναίκες. (χωρίς να υποννοώ τίποτα, Θεος φυλάξοι)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η γυναίκα διακρίνεται από τα αρνητικα /αδυναμίες κυρίως τριων πραγμάτων:

1. Λειτουργεί και αποφασίζει με βάση τα συναισθήματα της, ή αλλιώς πως μια κατάσταση την κάνει να αισθάνεται.

2. Δεν μπορεί να συγκεντρωθεί αποκλειστικά σε ένα θέμα /πραγμα.

3. Το χιούμορ δεν είναι το δυνατό της σημείο.

Γενικά, οι άντρες συνηθιζουν να κατηγοριοποιουν τα θέματα σε κουτακια στο μυαλό τους , ενώ η γυναίκα από το ένα θέμα μεταπηδα στο επόμενο.Για τις γυναικες ολα είναι ένα θέμα και ένα θέμα είναι αλλά δέκα.

Επισης δε θεωρώ ότι οι γυναίκες συνεργάζονται καλα αναμεταξυ τους.
Επικρατεί μεγάλη ανταγωνιστικοτητα μεταξύ των γυναικών.

Πραγματικά θεωρώ ότι λόγω του μητρικού ενστικτου η γυναίκα έχει καλλιεργησει διαφορετικά χαρακτηριστικά από αυτού του άνδρα.
Κι έτσι κόσμος ανδρών και γυναικών είναι πραγματικά πολύ διαφορετικός.
Τι διαβαζω θεε μου...
1. To οτι εκφραζει τα συναισθηματα της πιο εντονα και πιο συχνα δεν σημαινει οτι δεν λειτουργει με την λογικη. Εχει αποδειχτει οτι οι γυναικες διαχειριζονται καλυτερα δυσκολες καταστασεις.
2. Αυτο δεν εχει να κανει με το φυλο. ADHD/ADD λεγεται.
3. Says who?!

Οι αντρες ειναι αυτοι που δεν μπορουν να συνεργαστουν. Το βλεπω καθημερινα. Ο καθενας, ως α male, θελει να περασει το δικο του και επισης πολλοι αρνουνται να παραδεχτουν οτι δεν ξερουν κατι ή να προσπαθησουν να βρουν απαντηση οταν δεν γνωριζουν. Η ανταγωνιστικοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη στους αντρες απο οτι στις γυναικες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
2. Αυτο δεν εχει να κανει με το φυλο. ADHD/ADD λεγεται.

Συγγνώμη, μήπως αυτό το ποστ σου ανήκει; Αυτό εδω:

Οι γυναικες ειναι απειρες φορες καλυτερες στο multitasking. Δεν θεωρω οτι υπαρχει διαφορα στον δεικτη νοημοσυνης, αλλα λογω multitasking οι γυναικες διαχειριζονται καταστασεις καλυτερα.

Είναι αξιοπερίεργο πως η ίδια κατάσταση με θετικό spin κατατάσσεται ως άπειρα καλύτερο χαρακτηρηστικό των γυναικών, ενω οταν βρίσκεται άνθρωπος που τονίζει ότι πρόκειται περι ελλειματικής προσοχής ουσιαστικά ένας αχταρμάς, ξαφνικά δεν έχει να κάνει με το φύλο.

That thread went well... :devil:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Τι διαβαζω θεε μου...
1. To οτι εκφραζει τα συναισθηματα της πιο εντονα και πιο συχνα δεν σημαινει οτι δεν λειτουργει με την λογικη. Εχει αποδειχτει οτι οι γυναικες διαχειριζονται καλυτερα δυσκολες καταστασεις.
2. Αυτο δεν εχει να κανει με το φυλο. ADHD/ADD λεγεται.
3. Says who?!

Οι αντρες ειναι αυτοι που δεν μπορουν να συνεργαστουν. Το βλεπω καθημερινα. Ο καθενας, ως α male, θελει να περασει το δικο του και επισης πολλοι αρνουνται να παραδεχτουν οτι δεν ξερουν κατι ή να προσπαθησουν να βρουν απαντηση οταν δεν γνωριζουν. Η ανταγωνιστικοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη στους αντρες απο οτι στις γυναικες.

Ο σκοπός δεν είναι να το γυρίσουμε σε gender fight .
Ωστόσο δεν έχεις άδικο,σε πρώτη φάση πράγματι οι άντρες έχουμε μεγάλο εγωισμό συνήθως .
Εκτός αυτού πιστεύω το οτι η γυναίκα είναι συναισθηματικά πιο εξαρτημένη δεν ισχύει . Νομίζω λειτουργεί εις βάθος τελείως διαφορετικά . Ο άντρας παίρνει μεγάλες αποφάσεις βάσει του συναισθήματος και η γυναίκα βάσει της ψυχρής λογικής . Απλά αυτό δεν φαίνεται καθόλου εύκολα στην πράξη .

Προσωπικά έτυχε μια φορά να ασχοληθώ για λίγο καιρό με τις θεωρίες του management και στο τέλος γέλαγα . Δεν εννοώ οτι δεν υπάρχουν άνθρωποι σαΐνια σε τέτοιες θέσεις ούτε οτι το επάγγελμα είναι της πλάκας,αντίθετα πρέπει να είσαι πολύ γαμάτος τύπος για να αντιμετωπίσεις all the shit που είπες . Αλλά είναι βασικά ψυχολογία in a nutshell , δεν πρέπει κανείς να παίρνει καθόλου τοις μετρητοίς το τι λένε .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντιλαμβάνομαι πως έχουμε ξεφύγει πολύ από το αρχικό θέμα, όμως η εσωτερική μου ανάγκη για δικαιη εξέταση των πραγμάτων με υποχρεώνει να εκφράσω για μια ακόμη φορά την αμφιβολία μου και την αντίθεσή μου.

Δεν αντιλέγω ότι τα ευρήματα μπορεί να είναι αυτά, αν και με πηγές θα ήταν πραγματικά ατράνταχτα ως επιχείρημα, όμως χάριν συζήτησης ας υποθέσουμε ότι ισχύουν.

Θα επιμείνω όμως ότι ακόμα και μια ύπαρξη άβουλου αφέντη εξακολουθεί να συνιστά καταπιεστική μορφή σχέσης. Όπως επίσης και θα επιμείνω στο ότι η βιολογική σκοπιά, ακόμη και αν άφηνε κάποια ψήγματα ελευθερίας να πλανώνται επιχειρηματολογικά στη συζήτηση (πράγμα αμφίβολο), δεν είναι η μόνη σκοπιά.

Πολλές φορές αφέντης ήταν ο πατέρας που είχε "ένα παιδί και ένα κορίτσι" και το παιδί-αγόρι προετοιμαζόταν για σπουδές και ελεύθερη ζωή ενω το κορίτσι έπρεπε να τηρεί κάποια πιο σφιχτά δεδομένα, με αποτέλεσμα πολλά κορίτσια να ανταλλάζουν τον ένα αφέντη (πατέρα) για έναν άλλο (σύζυγο) ελπίζοντας σε μια καλύτερη τύχη.

Ακόμα και λίγα χρόνια (18 στην καλύτερη αν και στις παλιότερες εποχές ήταν και παρακάτω) υπό έναν αφέντη που δεν μπορείς να αλλάξεις (πατέρα) είναι αρκετά για να κάνουν τη ζημιά.

Στην πρώτη σελίδα στο "σαν σήμερα" γράφει ότι μόλις το 1916 η ΕΤΕ άρχισε να δίνει δάνεια σε γυναίκες.

Και για να μην πάω μακριά, πολλές φορές μια γυναίκα ακόμα και σήμερα σε μια διαπραγμάτευση με έναν άντρα θα υποτιμηθεί ως μη γνώστης απλά και μόνο επειδή είναι γυναίκα.

Που είναι η επιλογή σε αυτά;

Μη με παρεξηγήσεις. Μάχομαι για τα δικαιώματα των αντρών σε μια κοινωνία όπου ο εκφυλισμός της ισότητας σε καλπάζουσα ανισότητα κατά των αντρών εξελίσσεται στη νόρμα παρά στην εξαίρεση, εντούτοις η ηθική, μάλλον καλύτερα η συνείδησή μου, δεν μου επιτρέπει να αγνοήσω ότι σε πολλές περιπτώσεις παλαιότερα, τα πράγματα δεν ήταν και τόσο ιδανικά για τις γυναίκες. (χωρίς να υποννοώ τίποτα, Θεος φυλάξοι)

Δεν είμαστε καθόλου off topic, εγώ υπερασπιζομαι την αρχική μου τοποθέτηση ότι οι γυναίκες είναι το εξυπνότερο φύλο.

Τον πατέρα-τέρας που ακριβώς τον συναντάμε σε ικανό βαθμό πέραν από τα μυθηστορηματα της Χρύσας Δημουλιδου για να πούμε πως αποτελούσε τον κανόνα του τότε; Και έστω χαρην επιχειρηματος πως αυτός ήταν ο κανόνας, πως ακριβως αυτοί οικιακοί δυναστες μετατράπηκαν σε μια γενιά στους Μπαμπακουλιδες που λιώνουν για τις κορουλες τους, οι οποίες ξέρουν όλα τους τα κουμπιά και με τι σειρά να τα πατάνε;

Η απαντήση είναι πως δεν εξαφανίστηκαν γιατι δεν υπήρχαν εξ αρχής. Απλά ο μπαμπακουλης του σήμερα δεν έζησε ούτε παγκόσμιους πολέμους, ούτε φτωχιες, ούτε πεινες όπως και η μαμά του σήμερα. Η αυστηρότητα και ο έλεγχος από τον πατέρα η συζηγο δεν γινόταν ποτέ για να καταπιέσουν την κόρη/γυναίκα αλλά για να την προστατεύουν απέναντι σε έναν άθλιο κόσμο. Οι σπουδές παλαιότερα ήταν καθαρά μέσο βιοπορισμού, δεν ήταν όπως σήμερα και οι κόρες δεν σπούδαζανε καθώς θεωρούνταν κακή επένδυση αφού ο ρολος της ήταν να γίνει μανα. Αυτά άλλαξε σήμερα καθαρά λόγο ειρήνης και οικονομικής ευρωστιας. Και ως εκ τούτου ο αυστηρός πατέρας έγινε ο μπαμπακουλης και είναι λογικό. Οι γιναικες στην τεχνίτη κοινωνία του σήμερα δεν έχουν ανάγκη τον άντρα όπως είχανε παλαιότερα, καθώς υπάρχουν πλέον πολλά επαγγέλματα τα οποία μπορούν να κάνουν και αυτές εξίσου καλά και από ασφάλεια έχουν την αστυνομία και το στρατό του κρατους (άντρες) να τους προφυλασουν συν όλες τις άλλες κοινωνικές παροχές.

Υπό αυτές τις συνθήκες ο αυστηρός πατέρας που επιλέγει τον άντρα της κόρης του προφανως είναι αυταρχικός δυνάστης και σεξιστικό γουρούνι, απομεινάρι του παρελθόντος και γι αυτό και καταργήθηκε.

Αλλά δεν γίνεται να εξετάζουμε τα ήθη του παρελθόντος με βάση τις συγκυριες του σήμερα και να μιλάμε για καταπίεση.
 

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Το φυλο μου νιωθει λιγακι πιο εξυπνο τωρα που εμαθε οτι τα αρσενικα δε βιαζουν θηλυκα και οτι οι αντρες καταφεραν να εξελιξουν μεσα σε εκατομμυρια χρονια τον εγκεφαλο τους με αξιες δικαιοσυνης και αντικειμενικοτητας και περιπλοκης επικοινωνιας χωρις καμια συμμετοχη των γυναικων (αμωμες συλληψεις ή χωρανε ολα στο Υ μαλλον), ή οτι multitasking σημαινει συνδρομο ελλειμματικης προσοχης. Τα αρσενικα αυτου του φορουμ μου ανυψωσαν ξανα το αικιου, εφχαριστω απο καρδιας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Το φυλο μου νιωθει λιγακι πιο εξυπνο τωρα που εμαθε οτι τα αρσενικα δε βιαζουν θηλυκα και οτι οι αντρες καταφεραν να εξελιξουν μεσα σε εκατομμυρια χρονια τον εγκεφαλο τους με αξιες δικαιοσυνης και αντικειμενικοτητας και περιπλοκης επικοινωνιας χωρις καμια συμμετοχη των γυναικων (αμωμες συλληψεις ή χωρανε ολα στο Υ μαλλον), ή οτι multitasking σημαινει συνδρομο ελλειμματικης προσοχης. Τα αρσενικα αυτου του φορουμ μου ανυψωσαν ξανα το αικιου, εφχαριστω απο καρδιας.

Να σαι καλά. Χαίρομαι να ακούω ότι η προσφορά μας εκλήφθη θετικώς! :jester:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως η << απελευθέρωση>> γιατί θεωρείται ντε φάκτο καλύτερη κατάσταση για τον άνθρωπο; Γιατί η ελευθερία του στις επιλογές πρέπει να τον κάνει και πιο ευτυχή;

Αν μη τι άλλο, τα πράγματα φαίνονται να χειροτερεύουν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Πάντως η << απελευθέρωση>> γιατί θεωρείται ντε φάκτο καλύτερη κατάσταση για τον άνθρωπο; Γιατί η ελευθερία του στις επιλογές πρέπει να τον κάνει και πιο ευτυχή;

Αν μη τι άλλο, τα πράγματα φαίνονται να χειροτερεύουν.

Να σου πω την αλήθεια χθες σκεφτόμουν κάτι παρόμοιο . Πόσα ηθικά προβλήματα θα προέκυπταν εαν έπρεπε εμείς να λάβουμε απόφαση για το πως θα εξελιχθούν όλες οι καταστάσεις . Σκεφτόμαστε συνέχεια πόσο καλά θα ήταν να έχουμε τον απόλυτο έλεγχο και ελευθερία επιλογών αλλά νομίζω δεν έχει μόνο μεγάλα θετικά αλλά και μεγάλα αρνητικά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Ακριβώς γι αυτό που λέτε και οι δυο το πρόβλημα δεν έγκειται σε καμία απελευθέρωση. Ουδείς λογικός άνθρωπος θέλει καταπιεσμένους συνανθρώπους ανεξαρτήτως φύλου.

Είναι ο τρόπος που έγινε ολο αυτό.

Δεν τελειώνεις μια σχολή πολέμου και μπαίνεις αρχιστράτηγος στην Προύσα για να πάρεις την Άγκυρα. Υπάρχει μια διαδικασία. (κάποιος να πάει πισω στο χρόνο να δωσει το μεμο στους εθνικοφρονες το 22)

Αλλά οι κορποραίοι και λοιποί κεφαλαιοκράτες θέλανε το φρέσκο αίμα. Φέρτε, απελευθερώστε τα πάντα όπως όπως, έναν αχταρμά.

Είναι το ίδιο πράγμα με αυτό που συμβαίνει και σε άλλους τομείς της συγχρονης πραγματικότητας. Τίποτα σταδιακό. Ολες οι τράπουλες ανακατεύονται μέσα σε μια νύχτα.

Οι ευφυέστερες των γυναικών το αντιλαμβάνονται αμέσως. Άλλες απλά τους φταίνε ακόμα τα αρσενικά.

Οταν θα καταλάβετε ότι παίζει διαίρει και βασίλευε ακόμα κι ανάμεσα στα φυλα, θα είναι αργά, δε θα φτιάχνονται νεες οικογένειες γιατί κανένας δε θα εμπιστεύεται κανεναν και όλοι θα κοιτάζουν την πάρτη τους.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πάντως η << απελευθέρωση>> γιατί θεωρείται ντε φάκτο καλύτερη κατάσταση για τον άνθρωπο; Γιατί η ελευθερία του στις επιλογές πρέπει να τον κάνει και πιο ευτυχή;

Αν μη τι άλλο, τα πράγματα φαίνονται να χειροτερεύουν.

Νομίζω ότι είναι καλύτερη γιατί έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις τι θες. Ενώ, υπό καθεστώς «καταπίεσης» - με όποια έννοια - αυτό δεν είναι εφικτό.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι είναι καλύτερη γιατί έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις τι θες. Ενώ, υπό καθεστώς «καταπίεσης» - με όποια έννοια - αυτό δεν είναι εφικτό.
Ναι, αλλά η ελευθερία κι αυτή ασκεί την δικιά της καταπίεση με αποτέλεσμα να με κάνει να πιστεύω πως καλύτερο είανι οι περισσότεροι άνθρωποι να "καταπιέζονται" από έναν φορέα ο οποίος όμως θα τους ωθήσει προς στόχους που συνάδουν με την τωρινή φύση του ανθρώπου, με το κοινωνικό γούστο της εκάστοτε εποχής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αυτομάτως θεωρείς ότι η επιλογή μεταξύ δυο αφεντών συνεπάγεται την κατάργηση της καταπίεσης. Τουναντίον, η ύπαρξη της λέξης "αφέντης" συνεπάγεται έμμεση παραδοχή υποδεέστερης κοινωνικής θέσεως.
Ναι βαλντεράκο, για ρώτα τώρα όμως αν υπάρχουν "αφεντάδες" και σήμερα, και όχι μόνο κοντινοί, άμεσοι και ευδιάκριτοι, αλλά και κρυφοί, δόλιοι αφεντάδες που μας πασάρονται απ' την πρώτη μέρα που γεννιόμαστε ως α πριορι αφεντάδες, ως πυλώνες της κοινωνίας μας - που, από πολλές απόψεις, είναι. Μιλάω για την τωρινή κατάσταση του μέσου ανθρώπου, για την υποχρεωτική διαπαιδαγώγηδη/προβατοποίηση που περνάν τα παιδιά στο σχολείο υποχρεωτικά κι από το νόμο παρακαλώ, για τους επαρχιώτες που βλέπουν τις δουλειές τους να καταστρέφονται απ' αυτό που είθισται να καλόυμε "καπιταλισμό".

Δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά στην Ιστορία που δεν επιτρεπόταν πουθενά στη γη για τον άνθρωπο να αναπτυχθεί και να ανθισεί. Ο μέσος πολεμιστής απ' τα βουνά το 800 π.χ. ήταν απείρως πιο ανεπτυγμένο ανθρώπινο ον απ' τον τωρινό άνθρωπο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Ναι βαλντεράκο

Valder

Δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά στην Ιστορία που δεν επιτρεπόταν πουθενά στη γη για τον άνθρωπο να αναπτυχθεί και να ανθισεί. Ο μέσος πολεμιστής απ' τα βουνά το 800 π.χ. ήταν απείρως πιο ανεπτυγμένο ανθρώπινο ον απ' τον τωρινό άνθρωπο.

Ποτέ. Παλιά ήταν οι γειτονικοί λαοί. Σήμερα είναι οι μανατζαραίοι και οι πολιτικοί. Σου επιτρέπεται να μεγαλώνεις και να ανθίζεις μέχρι εκεί που δεν ενοχλείς ή όσο εξυπηρετείς. Όταν ξεκινήσεις να ενοχλείς, επέρχεται η προστριβή.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συγγνώμη, μήπως αυτό το ποστ σου ανήκει; Αυτό εδω:



Είναι αξιοπερίεργο πως η ίδια κατάσταση με θετικό spin κατατάσσεται ως άπειρα καλύτερο χαρακτηρηστικό των γυναικών, ενω οταν βρίσκεται άνθρωπος που τονίζει ότι πρόκειται περι ελλειματικής προσοχής ουσιαστικά ένας αχταρμάς, ξαφνικά δεν έχει να κάνει με το φύλο.

That thread went well... :devil:
Αλλο το δεν μπορω να συγκεντρωθω σε ενα πραγμα και αλλο το να συγκεντρωνομαι σε πολλα πραγματα ταυτοχρονα. Αναφερθηκε οτι οι γυναικες δεν μπορουν να συγκεντρωθουν σε ενα πραγμα. Αυτο ειναι ADHD/ADD, δεν ειναι multitasking. Σε λιγο θα αρχισεις να ψυριζεις τις τελειες και τους τονους για να προκαλεσεις καβγα.

@mods: Μαζεψτε τον, κανει flaming.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Αλλο το δεν μπορω να συγκεντρωθω σε ενα πραγμα και αλλο το να συγκεντρωνομαι σε πολλα πραγματα ταυτοχρονα. Αναφερθηκε οτι οι γυναικες δεν μπορουν να συγκεντρωθουν σε ενα πραγμα. Αυτο ειναι ADHD/ADD, δεν ειναι multitasking. Σε λιγο θα αρχισεις να ψυριζεις τις τελειες και τους τονους για να προκαλεσεις καβγα.

@mods: Μαζεψτε τον, κανει flaming.

Δεν καταλαβαίνω πως συνάγεις με τόση άνεση ότι κάνω flaming.


Εγω δεν θυμάμαι στις διάφορες απόψεις που λες κατα καιρούς να έχω πει να "σε μαζέψουν" εκτός εαν θεωρείς τους συνομιλητές σου σκυλιά.


Πολύ απλά η διαφωνία μας πηγάζει από το ότι δεν θεωρώ εξαρχής την άποψή σου ότι οι γυναίκες είναι καλύτερες στο multitasking ως αληθή.

Θα ήθελα τις πηγές σου σε αυτό παρακαλώ πολύ, ειδάλλως άλλες είναι οι απόψεις που θα καταλήξουν να χαρακτηριστούν ως εριστικές.

ΥΓ: Δεν είναι "ψυρίζεις" αλλά "ψειρίζεις" το σωστό ορθογραφικά. Φιλικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top