Ποιόν θεωρείτε τον μεγαλύτερο επιστήμονα;

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Να ξεκινήσω λέγοντας ότι αγαπώ την επιστήμη, άλλα όχι τον τρόπο με τον οποίο διασκόνται στο σχολείο.

Παρόλα αυτά οφείλουμε πόλλα σε αυτές, κάποιοι άνθρωποι θυσίασαν πόλλα, άκομα και την ζωή τους για να έχουμε πράγματα που τα θεωρούμε σήμερα δεδόμενα. Για αυτούς τους ανθρώπους μιλάμε. Ποιόν απο όλους αυτούς θεωρείτε τον μεγαλύτερο;

Υ.Γ: Είδα θέμα με τον μεγαλύτερο φυσικό άλλα δεν ξέρω αν έχει θέμα ήδη γενικά για τους επιστήμονες, παρακαλώ αν υπάρχει να μετακινηθεί.


Η Δική μου πεντάδα.


5. Tim Bernners- Lee

Ο τελευταίος μεγάλος στην σκυταλοδρομία της πληροφορικής, και ο κορυφαίος κατα την γνώμη μου εν ζωή επιστήμονας.

4. Marie Curie

Η Γυναίκα - θάυμα, που ανακάλυψε δύο χημικά στοιχεία και την δομή του ατόμου (εν μέρει).

3. Antoine Lavouasier

Θα είχε κάνει περισότερα άμα δεν είχε εκτελεστεί.

2. Albert Einstein.

Δεν χρείαζετε να λέω περισότερα.



1. Alan Turing & Claude Shannon.

Γιατί; Γιατί έτσι. Γιατί ευθύνονται για το γεγόνος οτι γράφω αυτό το μηνύμα. Για αυτόν τον λόγο τους έβαλα και μαζί, παρόλα αυτά, ξεχωριστά ο καθένας πρόσφερε σημαντικά (ο πρώτος με συνεισφορά στην μαθηματική βιολογία και ο δεύτερος με συνεισφορά στην τεχνιτή νοημοσύνη, την γλωσσολογία και πολλούς άλλους τομείς.)
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Οι αρχαίοι Έλληνες εννοείται.
Μερικά ονόματα από τα πολλά:
Πυθαγόρας
Ευκλείδης
Αρχιμήδης
Θαλής
Αρίσταρχος
Ήρων
Διοφάντος
Ερατοσθένης
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,249 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί σπουδαίοι επιστήμονες , οπότε το ερώτημα εξαρχής είναι άδικο καθώς η συνεισφορά όλων , όσο μικρή ή μεγάλη και εαν ήταν τους κάνει ήδη μεγάλους . Αλλά εαν θέλουμε να επιμείνουμε πραγματικά στο ποιοι είχαν την μεγαλύτερη επιρροή σε όλη την εξέλιξη της ανθρωπότητας , η δική μου πεντάδα θα ήταν :

1. Newton
2. Maxwell
3. Einstein
4. Planck
5. Sadi Carnot
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top