Πολιτική ταυτότητα

Που τοποθετήστε στο πολιτικό φάσμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
  • Στη Δεξιά

    Ψήφοι: 6 35.3%
  • Στην Αριστερά

    Ψήφοι: 1 5.9%
  • Στην Κεντροδεξιά

    Ψήφοι: 3 17.6%
  • Στην Κεντροαριστερά

    Ψήφοι: 3 17.6%
  • Στην Ακροδεξιά

    Ψήφοι: 2 11.8%
  • Στην Ακροαριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Στο Κέντρο

    Ψήφοι: 1 5.9%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 5.9%

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Επιλογή πουθενά από τα παραπάνω δεν υπάρχει?

Τα δεξιά/αριστερά συνεπάγονται μια συγκεκριμένη θεώρηση των πολιτικων προτάσεων που είναι είτε έτσι, είτε αλλιώς...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Αναρχοκομμούνι.

Ο Μάουντεν κι ο Βασίλης498 οφείλω να παραδεχτώ ότι γράφουν ωραία για αριστεροί. Δεν είναι αυτό το κομπλεξικό δογματικό στυλάκι "ααα είσαι φασίστας δε σου μιλάω. Κι εσυ κι εσυ κι εσυ φασίστες όλοι". Όχι. Κάθονται, γράφουν, απαντούν.

Δεν συμφωνώ με πολλά απ οσα λένε, αλλά μου αρέσει ο τρόπος που τα λένε.

Ενω αντίθετα, εσυ και ο Φαστ μ εχετε κάνει πολλές φορές να θέλω να πω γτχσ-κτπσ, κι ας είμαστε πιο κοντά (όσο εν πάση περιπτώσει).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τον Λαφαζάνη και την Κωνσταντοπούλου θα εννοείς, όχι τον επίσημο ΣΥΡΙΖΑ.
Το "επίσημο ΣΥΡΙΖΑ" δεν είναι πλέον στο ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι παράρτημα του ΠΑΣΟΚ, πλέον. Ο "επίσημος ΣΥΡΙΖΑ" έχει κάνει την πλεύση ελευθερίας, τη λαϊκή ενότητα ή έχει προσχωρήσει στο ανταρσυα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μιας και μιλάμε για το πολιτικό φάσμα... Ωραία η αντίδραση του μικρού.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Το "επίσημο ΣΥΡΙΖΑ" δεν είναι πλέον στο ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι παράρτημα του ΠΑΣΟΚ, πλέον. Ο "επίσημος ΣΥΡΙΖΑ" έχει κάνει την πλεύση ελευθερίας, τη λαϊκή ενότητα ή έχει προσχωρήσει στο ανταρσυα.

Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι πολυσυλλεκτικό κόμμα έχει το ΚΚΕ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ τμήμα Πολάκης, Σκουρλέτης, Τασία, Δρίτσας έχει το ΠΑΣΟΚ τμήμα Ραγκούσης, Κουρουμπλής, Μάρδας, Κατρούγκαλος έχει το δεξιό τμήμα Παπαχριστόπουλος. Ο αρχαίος ΣΥΡΙΖΑ πήγε πραγματικά σε Λαφαζάνη και Κωνσταντοπούλου.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Ουσιαστικά σήμερα η πολιτική ταυτότητα έχει χάσει λίγο τη παραδοσιακή της ερμηνεία και κατάταξη ουσιαστικά στα 3 φάσματα: κέντρο-δεξιά-αριστερά
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Θεωρητικά ακροδεξιός θα έπρεπε να είμαι αλλά δεν κάθομαι να ασχολούμαι τόσο με τα δεξιά αριστερά. Το θεωρώ χαζομάρα και ανόητο και μια απλή τάση για διχασμό και αλληλοσπαραγμό.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.
είμαι αναρχοκομμουνιστής πρώην τροτσκιστής, πασιφιστής και χίπης. πιστεύω και παλεύω στον/για τον σοσιαλισμό και την ισότητα σε όλο τον πλανήτη, αν και ενδόμυχα εύχομαι να μην τον ζήσω, γιατί θεωρώ ότι θα είναι βαρετά, δίχως συγκρούσεις και αντιθέσεις, απαραίτητες προϋποθέσεις για εξέλιξη, στην τέχνη, στο πνεύμα, στο φαντασιακό μας. ίσως τελικά μου αρκούν μερικές μικρής κλίμακας νίκες και κατακτήσεις. να τραβάμε λίγο το σκοινί από την μια, να μας το τραβάνε από την άλλη. να φτιάχνουμε μικρόκοσμους από εδώ, από κει. να ξαποσταίνουμε για λίγο σε ένα ζεστό κρεβάτι, μια ζεστή αγκαλιά, με ένα ζεστό χαμομήλι με λίγο μέλι και κανέλα και να λέμε για όσα τραβάμε και όσα τραβήξαμε. εμείς της γης οι κολασμένοι. και να περνάνε τα χρόνια και μυαλό να μην βάζουμε. και... ξέρω γω. δεν ξέρω. έχω την αίσθηση ότι ξεχάσαμε αυτό που θέλαμε και ξέρουμε μόνο συτό που δεν θέλουμε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είμαι αναρχοκομμουνιστής πρώην τροτσκιστής, πασιφιστής και χίπης. πιστεύω και παλεύω στον/για τον σοσιαλισμό και την ισότητα σε όλο τον πλανήτη, αν και ενδόμυχα εύχομαι να μην τον ζήσω, γιατί θεωρώ ότι θα είναι βαρετά, δίχως συγκρούσεις και αντιθέσεις, απαραίτητες προϋποθέσεις για εξέλιξη, στην τέχνη, στο πνεύμα, στο φαντασιακό μας. ίσως τελικά μου αρκούν μερικές μικρής κλίμακας νίκες και κατακτήσεις. να τραβάμε λίγο το σκοινί από την μια, να μας το τραβάνε από την άλλη. να φτιάχνουμε μικρόκοσμους από εδώ, από κει. να ξαποσταίνουμε για λίγο σε ένα ζεστό κρεβάτι, μια ζεστή αγκαλιά, με ένα ζεστό χαμομήλι με λίγο μέλι και κανέλα και να λέμε για όσα τραβάμε και όσα τραβήξαμε. εμείς της γης οι κολασμένοι. και να περνάνε τα χρόνια και μυαλό να μην βάζουμε. και... ξέρω γω. δεν ξέρω. έχω την αίσθηση ότι ξεχάσαμε αυτό που θέλαμε και ξέρουμε μόνο συτό που δεν θέλουμε.
Κλασική περίπτωση με το βασικότερο χαρακτηριστικό..
Αν και έχουν πλήρη αντίληψη ότι όλο αυτά μόνο στην σφαίρα της φαντασίας μπορούν να υπάρξουν παρ όλα αυτά συνεχίζουν και υποστηρίζουν τις θεωρίες τους ...

Αν κάποτε βγει στην εξουσία το ΚΚΕ το επόμενο βήμα του θα είναι να ξαναζητήσει εκλογές γιατί ξέρει από τώρα πως δεν μπορεί ούτε το 1/10 από αυτά που λέει να πραγματοποίηση ώστε να έχει την ονειρεμένη δική του κοινωνία..

Πόσο ματαιόδοξο αλήθεια ομως να πιστεύεις σε κάτι που στην πραγματικότητα δεν μπορείς να το υποστηρίζεις αλλά και να παλέψεις μέχρι τελικής πτώσεως που λένε όπως γινόταν κάποτε :hmm:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Κλασική περίπτωση με το βασικότερο χαρακτηριστικό..
Αν και έχουν πλήρη αντίληψη ότι όλο αυτά μόνο στην σφαίρα της φαντασίας μπορούν να υπάρξουν παρ όλα αυτά συνεχίζουν και υποστηρίζουν τις θεωρίες τους ...

Αν κάποτε βγει στην εξουσία το ΚΚΕ το επόμενο βήμα του θα είναι να ξαναζητήσει εκλογές γιατί ξέρει από τώρα πως δεν μπορεί ούτε το 1/10 από αυτά που λέει να πραγματοποίηση ώστε να έχει την ονειρεμένη δική του κοινωνία..

Πόσο ματαιόδοξο αλήθεια ομως να πιστεύεις σε κάτι που στην πραγματικότητα δεν μπορείς να το υποστηρίζεις αλλά και να παλέψεις μέχρι τελικής πτώσεως που λένε όπως γινόταν κάποτε :hmm:
Ουδεμία σχέση με αναρχοκομμουνισμο δεν έχει το ΚΚΕ...
Όπως και τα ρεύματα του κομμουνισμού από την άλλη είναι πολλά. Επικρατεί χάος και πρέπει να έχεις μελετήσει και να είσαι στα πράγματα συνήθως για να έχεις εικόνα (καταχρηστικό το β ενικό αλλά δεν εννοώ εσένα προσωπικά). Συνήθως οι περισσότεροι κάνουν απλά επιφανειακή ανάγνωση, δεν αντιλαμβάνονται τη μελέτη και το συστηματικό διάβασμα αλλά και το υπόβαθρο (ανθρωπολογικές, κοινωνιολογικεσ, ιστορικές, νομικές, οικονομικές γνώσεις σε ουσιαστικό βαθμό)που πρέπει να έχεις για να αντιληφθείς πίσω από τις γραμμές, τυχαίνει να διαβάσουν 3 βιβλία και κάποια αποσπάσματα και το παίζουν πρώτοι γ@δες της πολιτικής επιστήμης. Πρεσβεύουν το «κάνω ανάγνωση (όχι μελέτη) σε κάτι άκυρο που τυχαίνει να μου γυάλισε» και το παίζω και κάποιος κρίνοντας συστήματα και ιδεολογίες (όχι μόνο αυτές, αλλά τις οποιες) που ποτε δεν έχω μελετήσει. Το θεωρώ σύμπτωμα ηλιθίου ανθρώπου αυτό. Ο ευφυής σε επιστήμη που δεν είναι η «επιστήμη» του προσέχει τι θα πει, πως, πότε. Δεν λέω να μιλάνε μόνο οι «ειδικοί», αλλά να μη μιλάνε όλοι λες και είναι ειδικοί.

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα μας, ένας αναρχοκομμουνιστης δεν πιστεύει σε συστημικές εκλογές, ούτε συντάσσει αστικό πολιτικό κόμμα... ας μην πιάσουμε και το χάος που τους χωρίζει ιδεολογικά. Αν και το αναρχοκομμουνιστης δεν αναφέρεται μόνο σε ένα πραγμα... μια κατεύθυνση του είναι ο ρουβικωνας πχ.


Πόσο ματαιόδοξο αλήθεια ομως να πιστεύεις σε κάτι που στην πραγματικότητα δεν μπορείς να το υποστηρίζεις αλλά και να παλέψεις μέχρι τελικής πτώσεως που λένε όπως γινόταν κάποτε :hmm:
Αυτό θα στο απαντήσει ο @dum dum boy , αλλά γενικά και αόριστα μια χαρά εφαρμοσιμοτητα έχει-όπως και όραμα, βηματα- και μια χαρά το πιστεύει κόσμος και δίνει και τη ζωή του γι αυτό. Τώρα γιατί ο dum νιώθει έτσι, είναι ένα προσωπικό του θέμα και αν θελησει θα στο μοιραστεί. Κατά τα άλλα δεν εκπροσωπεί γενικά όλους αυτό το αίσθημα...


Παρόλα αυτά το να μην πιστεύει κάποιος σε τέτοιες ιδέες είναι απόλυτα σεβαστό. Στην πράξη εφαρμογή αναρχοκομμουνισμού δεν έχει επικρατήσει....ακόμη. Οπότε αν επικρατούσε και αν θα επιβίωνε, πως και γιατί μόνο φαντασιακα μπορούμε να το προσεγγίσουμε προς το παρόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά τα άλλα δεν εκπροσωπεί γενικά όλους αυτό το αίσθημα...
Και όμως είναι η αφορμή που έγραψε τα παραπάνω..
Δεν είναι ο πρώτος που συναντώ που υποστηρίζει κάτι τέτοιο..
Πολλά θέλουν να κάνουν και τα υποστηρίζουν αλλά αναλογιζομενοι τις συνέπειες που ούτε οι ίδιοι δεν τις αντέχουν ,η μαχητικοτηυα τους σταματάει με την ανάθεση και ταυτόχρονη αποποίηση ευθυνων ..

Το έχω δει και έμπρακτα πλέον ολο αυτο στην δική μας τοπική αυτοδιοίκηση...


Παρόλα αυτά το να μην πιστεύει κάποιος σε τέτοιες ιδέες είναι απόλυτα σεβαστό.
Δεν βλέπω να είναι σεβαστό από την στιγμή που αναιρείς την άποψη του και μάλιστα λες οτι η συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να είναι μια εξαίρεση εφόσον μόνο εγώ ξέρω ουκ ολίγες περιπτώσεις τέτοιων ανθρώπων και μάλιστα που κατέχουν και αξιωματα ..

Μάλλον εκεί πρέπει να εστιάζετε όσοι είστε υποστηρικτές όλου αυτού..
Στην εικόνα που δείχνετε σε όλους εμάς τους υπόλοιπους, έμπρακτα όμως πλέον και όχι με λόγια!
Αυτό θα στο απαντήσει ο @dum dum boy , αλλά γενικά και αόριστα μια χαρά εφαρμοσιμοτητα έχει-όπως και όραμα, βηματα- και μια χαρά το πιστεύει κόσμος και δίνει και τη ζωή του γι αυτό.
Καμια εφαρμογη των όσων υποστηρίζει δεν μπορεί να συμβαδίζει αναλογιζομενοι σε τι καθεστως θα έρθουμε προσπαθώντας να τα εφαρμοσει σε αρχικο στάδιο..
Μπορείς να μου πεις ένα σήμερα που δίνει την ζωή του για όλο αυτό?
Έμπρακτα όμως και όχι σε θεωρητικό επίπεδο..

Καταρχήν για ποιο όραμα μιλάμε όταν ειναι τελείως ακέφαλο όλο αυτό ή καλύτερα η κεφαλή του δεν ειναι αξία της ιστορίας του?
Πάνε χρόνια που υπήρχαν τα άτομα που όντως έδιναν την ζωή τους για αυτά τα ιδανικά..

Έπειτα επισήμανα ένα στοιχείο το οποίο είναι πλέον ευδιάκριτο σε ολους εμάς.
Το αν υπάρχουν και σήμερα άξιοι μαχητές αυτού, εδώ είμαστε και περιμένουμε να τους δούμε ..
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Και όμως είναι η αφορμή που έγραψε τα παραπάνω..
Δεν είναι ο πρώτος που συναντώ που υποστηρίζει κάτι τέτοιο..
Πολλά θέλουν να κάνουν και τα υποστηρίζουν αλλά αναλογιζομενοι τις συνέπειες που ούτε οι ίδιοι δεν τις αντέχουν ,η μαχητικοτηυα τους σταματάει με την ανάθεση και ταυτόχρονη αποποίηση ευθυνων ..

Το έχω δει και έμπρακτα πλέον ολο αυτο στην δική μας τοπική αυτοδιοίκηση...



Δεν βλέπω να είναι σεβαστό από την στιγμή που αναιρείς την άποψη του και μάλιστα λες οτι η συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να είναι μια εξαίρεση εφόσον μόνο εγώ ξέρω ουκ ολίγες περιπτώσεις τέτοιων ανθρώπων και μάλιστα που κατέχουν και αξιωματα ..

Μάλλον εκεί πρέπει να εστιάζετε όσοι είστε υποστηρικτές όλου αυτού..
Στην εικόνα που δείχνετε σε όλους εμάς τους υπόλοιπους, έμπρακτα όμως πλέον και όχι με λόγια!

Καμια εφαρμογη των όσων υποστηρίζει δεν μπορεί να συμβαδίζει αναλογιζομενοι σε τι καθεστως θα έρθουμε προσπαθώντας να τα εφαρμοσει σε αρχικο στάδιο..
Μπορείς να μου πεις ένα σήμερα που δίνει την ζωή του για όλο αυτό?
Έμπρακτα όμως και όχι σε θεωρητικό επίπεδο..

Καταρχήν για ποιο όραμα μιλάμε όταν ειναι τελείως ακέφαλος όλο αυτό ή καλύτερα η κεφαλή του δεν ειναι αξία της ιστορίας του?
Πάνε χρόνια που υπήρχαν τα άτομα που όντως έδιναν την ζωή τους για αυτά τα ιδανικά..

Έπειτα επισήμανα ένα στοιχείο το οποίο είναι πλέον ευδιάκριτο σε ολους εμάς.
Το αν υπάρχουν και σήμερα άξιοι μαχητές αυτού εδώ είμαστε και περιμένουμε να τους δούμε ..
Μαργαρίτα μου ξαναδιάβασε τι γράφω, με ενοχλεί αφάνταστα να βάζεις λόγια στο στόμα μου ενώ δεν τα έχω πει.

Δεν είπα ότι είναι η εξαίρεση, είπα οτι δεν τους εκφράζει όλους ούτε είναι σύμπτωμα της ίδιας της ιδεολογίας. Είναι προσωπικό θέμα (του dum και του κάθε άλλου) το πως και γιατί το νιώθει και δεν θα τοποθετηθώ εγώ. Δεν λέω πως είναι προσωπικό του για να πω ότι είναι η εξαίρεση, αλλά για να δείξω ότι αυτός είναι αρμόδιος να μιλήσει για τον εαυτό του.

Κατά δεύτερον κανεις λογικά άλματα, δεν τοποθετήθηκα ούτε είπα τι ρεύματα ασπάζομαι, αν ασπάζομαι. Παρέμβαση έκανα στα του ΚΚΕ και αναρχοκομμουνισμου. Ήδη προδιαθέτεις αρνητικά το συνομιλητή σου από το να του δημιουργήσεις αίσθημα ενδιαφέροντος και εποικοδομητικού διαλόγου, εφόσον νιώθει ότι υπάρχει τάση διαστρέβλωσης.

Συζήτηση δεν θα κάνω αφού δεν θες να μιλήσεις με πηγες πολιτικής φιλοσοφίας και επισημάνσεις σε επιμέρους ζητήματα γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη και θα ναι μια κενή συζήτηση για τα δικά μου δεδομένα. Όχι μόνο μαζί σου, με τον οποιον. Αν θες μπορώ να σου προτείνω 10-15 βιβλία που θεωρούνται ορόσημο. Έπειτα απ αυτό θα ναι πιο εποικοδομητικη η συζήτηση γιατί θα ναι εστιασμένη και ενδεχομένως να μην χρειαστεί καν γιατί παίζει να σου έχουν λυθεί ήδη οι απορίες σου. Οι γενικόλογες και φαπ φαπ συζητήσεις δεν είναι του γούστου μου. Ειδικά οι δημόσιες συζητήσεις εδώ μέσα για τα πολιτικά.

Συγγνώμη αλλά δεν έχω ούτε τη διάθεση βλεποντας πως εστιάζεις στο θέμα ήδη από το πρώτο σου μήνυμα ούτε το χρόνο να κάτσω να κάνω κοινωνική απευθυνση για τον αναρχοκομμουνισμό εφόσον θες να μιλάς από το μηδέν. Ενδεχομένως ο @dum dum boy να διαθέτει και την διάθεση και τον χρόνο, μιας που ασπάζεται και το συγκεκριμένο ρευμα. Μεταξύ μας, ας το λήξουμε.

(σου μιλάω με καλοπροαίρετο τονο)

καλό μεσημεράκι :give_rose:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα προς τα πού πέφτω
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Έκανα το λάθος να ανοίξω το θέμα στις 5 το πρωί και να διαβάσω τις τελευταίες γραμμές του.


Στριφογύριζα σαν πνεύμα που δεν του καθαγίασε τον τάφο ο Μητροπολίτης και είχαν μείνει τα παλούκια του Βλάντ Τέπες καρφωμένα στην καρδιά μου, με μύτες από ασήμι και το στόμα μου να βγάζει αφρούς.

Ύστερα θυμήθηκα αυτόν τον Άγιο Άνθρωπο, τον Ιωάννη Γ' Δούκα Βατάτζη να σηκώνεται τελείως απο κείνη τη σπηλιά στην Πόλη, να έρχεται και να με στέφει Αυτοκράτορα Ρωμαίων, ένα σωρό λαμπάδες στον Ύψιστο μες την Αγιά Σοφιά, όπου ύμνοι αντηχούσαν γλυκά προς την γλυκιά Μητέρα Παναγία....

...και κοιμήθηκα σαν πουλάκι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top