Πολυτονικὸ σύστημα γραφής: ΥΠΕΡ ή ΚΑΤΑ;

Πολυτονικό σύστημα γραφής: Είστε υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 19 28.8%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 26 39.4%
  • Δεν έχω πρόβλημα με αυτούς που το επιλέγουν

    Ψήφοι: 21 31.8%

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πολυτονικό…

Αφορμή γι αυτό το θέμα στάθηκε μια απλή στην διατύπωση της αλλά που μας έβαλε σε σκέψεις ερώτηση «δεν είναι αφάνταστα κουραστικό το πολυτονικό;»

Κουραστικό το να διαβάζεις σε πολυτονικό σύστημα; Από πότε; Σύμφωνοι, ίσως σήμερα η λειτουργία των τόνων και των πνευμάτων στη γλώσσα, προφορική και γραπτή να μην είναι εμφανής, κάποιοι μάλιστα θεωρούν άχρηστη την εκμάθηση των κανόνων τονισμού, λες και σ' αυτούς αρχίζει και τελειώνει η στείρα αποστήθιση. Είναι όμως πράγματι τόσο ανοίκεια, τόσο ξένη η εικόνα ενός κειμένου σε πολυτονικό σύστημα;

Παρακάτω θα δείτε την παράθεση του ίδιου κειμένου (πρόκειται για απόσπασμα από τους όρους χρήσης) στο μονοτονικό και πολυτονικό σύστημα.


Όλες οι έρευνες δείχνουν ότι το Internet αφορά κυρίως τα νεαρά μέλη των οικογενειών, καθώς οι νεαρές ηλικίες κάνουν τόσο μεγάλη χρήση από πλευράς χρόνου όσο και περισσότερες χρήσεις, από διασκέδαση με παιχνίδια και μουσικά ακούσματα, αναζήτηση πληροφοριών για hobbies μέχρι σχολικές εργασίες. Επιπλέον, οι νέοι άνθρωποι το υιοθετούν γρηγορότερα, γνωρίζουν περισσότερα για αυτό, το έχουν αγκαλιάσει και το προτιμούν έναντι όλων των άλλων μέσων. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αλλάζουν οι ρόλοι μέσα στο σπίτι καθώς πολλοί γονείς ζητούν τη βοήθεια των παιδιών τους στη συλλογή πληροφοριών για μία σειρά από θέματα, από το να ψάξουν πληροφορίες για διακοπές μέχρι το να συγκρίνουν τιμές για προϊόντα (Dimmick 2004)


Ὅλες οἱ ἔρευνες δείχνουν ὅτι τὸ Internet ἀφορᾷ κυρίως τὰ νεαρὰ μέλη τῶν οικογενειῶν, καθὼς οἱ νεαρὲς ἡλικίες κάνουν τόσο μεγάλη χρήση ἀπὸ πλευρᾶς χρόνου ὅσο καὶ περισσότερες χρήσεις, ἀπὸ διασκέδαση μὲ παιχνίδια καὶ μουσικὰ ἀκούσματα, ἀναζήτηση πληροφοριῶν γιὰ hobbies μέχρι σχολικὲς ἐργασίες. Ἐπιπλέον, οἱ νέοι ἄνθρωποι τὸ υἱοθετοῦν γρηγορότερα, γνωρίζουν περισσότερα γιὰ αὐτό, τὸ ἔχουν ἀγκαλιάσει καὶ τὸ προτιμοῦν ἔναντι ὅλων τῶν ἄλλων μέσων. Αὐτὸ ἔχει ὡς ἀποτέλεσμα νὰ ἀλλάζουν οἱ ῥόλοι μέσα στὸ σπίτι καθὼς πολλοὶ γονεῖς ζητοῦν τὴ βοήθεια τῶν παιδιῶν τους στὴ συλλογὴ πληροφοριῶν γιὰ μία σειρὰ ἀπὸ θέματα, ἀπὸ τὸ νὰ ψάξουν πληροφορίες γιὰ διακοπὲς μέχρι τὸ νὰ συγκρίνουν τιμὲς γιὰ προϊόντα (Dimmick 2004)

Θεωρείτε ότι θα σας δυσκόλευε η ανάγνωση κειμένων γραμμένων σε πολυτονικό; Είναι άραγε τόσο βαρύ να μάθει κάποιος μερικούς κανόνες γραμματικής; Αξίζει να χάσει την ευκαιρία να του εξαφθεί το ενδιαφέρον να ψάξει λίγο παραπάνω την ετυμολογία, την πορεία μιας λέξης μέσα στη γλώσσα, τις εννοιολογικές διαφοροποιήσεις που κρύβει ο τονισμός;

Ευχαριστούμε πολύ τον φίλο και διαδικτυακό συνοδοιπόρο Πατρέα για τη βοήθεια του στη μετατροπή του κειμένου στο πολυτονικό σύστημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Εγώ δεν το βρίσκω κουραστικό πάντως.Αντίθετα , αισθητικά μου φαίνεται και καλύτερο το κείμενο σε πολυτονικό.
Μακάρι να μαθαίναμε στο σχολείο να γράφoυμε μ' αυτό τον τρόπο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ούτε εμένα με κουράζει ή με ενοχλεί όταν μου παρουσιάζεται ένα κείμενο με αυτό τον τρόπο.
Δεν θα ήθελα όμως να το διδαχτώ στο σχολείο - δεν νομίζω ότι η ελληνική γλώσσα ζημιώθηκε με το μονοτονικό σύστημα γραφής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αφού δεν είναι δύσκολο να μάθουμε λίγους κανόνες γραμματικής παραπάνω, προτείνω να μην σταματήσουμε στην καθαρεύουσα. Ας πάμε κατευθείαν στην Γραμμική Β΄:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Νομιζω πως η καθαρευουσα και το πολυτονικο συστημα ειναι διαφορετικα αν και πολλες φορες συγχαιονται. Εχω μια απορια: ποια ειναι τα οφελη του πολυτονικου συστηματος?? Καθοτι δεν γνωριζω τους κανονες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Νομιζω πως η καθαρευουσα και το πολυτονικο συστημα ειναι διαφορετικα αν και πολλες φορες συγχαιονται.
Αν δεν κάνω λάθος , η καθαρεύουσα είναι ουσιαστικά τεχνητή γλώσσα.
Δεν θα ήθελα όμως να το διδαχτώ στο σχολείο - δεν νομίζω ότι η ελληνική γλώσσα ζημιώθηκε με το μονοτονικό σύστημα γραφής...
ποια ειναι τα οφελη του πολυτονικου συστηματος??
Για ρίξτε μια ματιά εδώ : https://stravon.wordpress.com/2010/08/22/γιατί-πρέπει-να-επιστρέψουμε-στην-πολ/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
Για μένα είναι σαν να διαβάζεις μία σελίδα καθαρή και μία άλλη με μουτζούρες! :P Και τις δύο τις διαβάζεις στο τέλος αλλά στην πρώτη το νόημα συλλαμβάνεται γρηγορότερα.

Τώρα αν το ερώτημα είναι: "Θα συνηθίζατε να διαβάζετε σε πολυτονικό", η απάντηση είναι ναι, κάποια στιγμή, στο μέλλον. Το γιατί όμως πρέπει να το διαβάζω, ποτέ δεν το κατάλαβα... :whistle:

Υ/Γ: Σε σχέση με το αρχικό ερώτημα, το πολυτονικό το είχα μέσα σε εισαγωγικά. Δεν αναφερόμουνα στο σύστημα αλλά κυρίως σε αυτό που εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)

Υ/Γ: Σε σχέση με το αρχικό ερώτημα, το πολυτονικό το είχα μέσα σε εισαγωγικά. Δεν αναφερόμουνα στο σύστημα αλλά κυρίως σε αυτό που εκφράζει.

Ευχαριστούμε για την εξήγηση:).
Απλά η παρατήρηση σου αυτή ήταν η σπίθα για ένα θέμα που θέλουμε να πιστεύουμε ότι έχει πολλές πλευρές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν με κουράζει να διαβάζω παλιά κείμενα γραμμένα με πολυτονικό (νομίζω ότι βοηθά στην μεταφορά της ατμόσφαιρας της εποχής), αλλά με ξενίζει να βλέπω σύγχρονα γραπτά, γραμμένα στην Δημοτική, με χρήση του συγκεκριμένου τονικού συστήματος. Δε νομίζω ότι εξυπηρετούν σε τίποτα πέρα από τη νοσταλγία όσων το χρησιμοποιούν για παλαιότερες μορφές της γλώσσας μας. Άλλωστε η γλώσσα δεν είναι κάτι στατικό, για να γίνουν οι συγκεκριμένες αλλαγές σήμαινε ότι εξυπηρετούνταν οι ανάγκες της μεγαλύτερης ομάδας των χρηστών της ελληνικής.

Προσωπικά δεν έμαθα ποτέ πολυτονικό, κι ας έδωσα αρχαία στις Πανελλήνιες αλλά κι ας είχα 2 μαθήματα αρχαίων στο Πανεπιστήμιο (έχω τελειώσει τμήμα της Φιλοσοφικής). Δηλώνω ένοχη κύριε Πατρέα!:P Παραδόξως, αρχαία στις Πανελλήνιες είχα γράψει αρκετά υψηλό βαθμό, ακόμα και χωρίς την χρήση πολυτονικού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν με κουράζει να διαβάζω παλιά κείμενα γραμμένα με πολυτονικό (νομίζω ότι βοηθά στην μεταφορά της ατμόσφαιρας της εποχής), αλλά με ξενίζει να βλέπω σύγχρονα γραπτά, γραμμένα στην Δημοτική, με χρήση του συγκεκριμένου τονικού συστήματος.

Μα ήδη το 1982 που εφαρμόστηκε το μονοτονικό η δημοτική ήταν σε ευρεία χρήση. Υπήρχε άραγε η πιθανότητα η δημοτική με τόνους και πνεύματα να αποτελούσε μια φυσική ιστορική συνέχεια στο σήριαλ της γλώσσας μας και η εκ του νόμου αναπροσαρμογή της να ήταν μια βίαιη παρέμβαση στην εξέλιξη της;

Δε νομίζω ότι εξυπηρετούν σε τίποτα πέρα από τη νοσταλγία όσων το χρησιμοποιούν για παλαιότερες μορφές της γλώσσας μας. Άλλωστε η γλώσσα δεν είναι κάτι στατικό, για να γίνουν οι συγκεκριμένες αλλαγές σήμαινε ότι εξυπηρετούνταν οι ανάγκες της μεγαλύτερης ομάδας των χρηστών της ελληνικής.

Στο κομμάτι της κίνησης και εξέλιξης της γλώσσας συμφωνώ απόλυτα!

Απλά επιφυλάσσομαι λίγο για το εξής: Συνήθως οι αλλαγές τέτοιου τύπου, στη γλώσσα, τη νοοτροπία, τα κοινωνικά φαινόμενα ξεκινούν από το ίδιο το πεδίο εφαρμογής τους και μετά θεσπίζονται από το οργανωμένο κράτος σε ένδειξη αναγνώρισης της εξέλιξης και της διαμορφωθείσας κοινωνικής αναγκαιότητας.

Εδώ τα πράγματα πήγαν ανάποδα, η τότε κυβέρνηση ήταν για λίγο καιρό στην εξουσία, η πολιτική βρισκόταν σε στάδιο σημαντικών μεταβολών και ανακατατάξεων, σίγουρα είχε σοβαρότερα πράγματα να κάνει και δεν θυμάμαι να βγήκε κανείς στο δρόμο να διαδηλώσει για την καταπίεση που υφίστατο επειδή "μακρό προ βραχέος περισπάται" ή τουλάχιστον επερισπάτο γιατί τώρα, δεν περισπάται, απλώς πήγε περίπατο...

Προσωπικά δεν έμαθα ποτέ πολυτονικό, κι ας έδωσα αρχαία στις Πανελλήνιες αλλά κι ας είχα 2 μαθήματα αρχαίων στο Πανεπιστήμιο (έχω τελειώσει τμήμα της Φιλοσοφικής). Δηλώνω ένοχη κύριε Πατρέα!:P Παραδόξως, αρχαία στις Πανελλήνιες είχα γράψει αρκετά υψηλό βαθμό, ακόμα και χωρίς την χρήση πολυτονικού!

Πώς ακριβώς έγραψες αρχαία στις πανελλήνιες με μονοτονικό;;;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μακάρι να μαθαίναμε στο σχολείο να γράφoυμε μ' αυτό τον τρόπο. :worry:

Γιατί, δεν μαθαίνεις ; Δεν είναι τίποτε περαιτέρω απο στοιχειώδεις κανόνες τονισμού λέξεων αρχαίας ελληνικής, ύλη Α,Β,Γ γυμνασίου. Ακόμα και οι εξαιρέσεις είναι κατηγοριοποιημένες, όχι μεμονωμένες. Μπορείς αν θέλεις να εξασκηθείς σε αυτό! Στην αρχή φαίνεται βουνό, με τον καιρό όμως γίνεται συνήθεια, όπως και η ορθογραφία.


Εγώ λατρεύω και το πολυτονικό, και την καθαρεύουσα! Μακάρι τα επίσημα κείμενα να ήταν γραμμένα σε αυτή τη μορφή! Αναγνωρίζω όμως πως αφενός δεν έχει καμία πρακτική χρησιμότητα, και αφετέρου πολύς κόσμος θα είχε δυσκολία κατανόησης και προσαρμογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Γιατί, δεν μαθαίνεις ; Δεν είναι τίποτε περαιτέρω απο στοιχειώδεις κανόνες τονισμού λέξεων αρχαίας ελληνικής, ύλη Α,Β,Γ γυμνασίου. Ακόμα και οι εξαιρέσεις είναι κατηγοριοποιημένες, όχι μεμονωμένες. Μπορείς αν θέλεις να εξασκηθείς σε αυτό! Στην αρχή φαίνεται βουνό, με τον καιρό όμως γίνεται συνήθεια, όπως και η ορθογραφία.
Στο σχολείο δεν καλείσαι να γράψεις κείμενο σε πολυτονικό , ούτε στα αρχαία , ούτε στα νέα.Τους τόνους και τα πνεύματα τους χρησιμοποιείς μόνο στους γραμματικούς τύπους των αρχαίων που ζητούνται.Θα ήταν πιο δύσκολο δηλαδή για κάποιον να συνηθίσει να γράφει κατ' αυτόν τον τρόπο (Ουσιαστικά αυτό λες κι εσύ στην τελευταία πρόταση) ,απ' τη στιγμή που διδασκόμαστε τα ελληνικά όπως προανέφερα.Δεν ξέρω και κατά πόσο νόημα έχει να εξασκηθώ σε κάτι που δε χρησιμοποιείται πια.Θα ήμουν υπέρ όμως της επαναφοράς του. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μα ήδη το 1982 που εφαρμόστηκε το μονοτονικό η δημοτική ήταν σε ευρεία χρήση. Υπήρχε άραγε η πιθανότητα η δημοτική με τόνους και πνεύματα να αποτελούσε μια φυσική ιστορική συνέχεια στο σήριαλ της γλώσσας μας και η εκ του νόμου αναπροσαρμογή της να ήταν μια βίαιη παρέμβαση στην εξέλιξη της;

Όταν ανέφερα ότι με ξενίζει να δω σε σύγχρονα κείμενα γραμμένα στην δημοτική πολυτονικό δεν εννοούσα ότι πριν την επικράτηση του μονοτονικού οι άνθρωποι μιλούσαν καθαρεύουσα. Απλά, καθώς είμαι γεννημένη το 1981 και δεν βίωσα την αλλαγή, θα μου φαινόταν λογική η χρήση του πολυτονικού στις μέρες μας μόνο από κάποιον που για χ λόγους θα έγραφε στην καθαρεύουσα.

Επίσης, ακριβώς επειδή δεν βίωσα την αλλαγή του συστήματος δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σε σχέση με το αν η νομοθετική επιβολή αποτέλεσε βίαιη παρέμβαση στην εξέλιξη της γλώσσας. Μιλώ καθαρά σαν άτομο που πήγε σχολείο το 1987 και, πέρα από παλιά βιβλία των γονιών του και λοιπά, ήρθε σε επαφή με το πολυτονικό στην Ά Γυμνασίου, έχοντας ήδη αυτοματοποιήσει την γραφή της ελληνικής. Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να αναφέρουν το πώς το βίωσαν άτομα που ήδη πήγαιναν σχολείο όταν έγινε η αλλαγή.

Πώς ακριβώς έγραψες αρχαία στις πανελλήνιες με μονοτονικό;;;:eek:

:P Καλά, δεν ήταν και δύσκολο. 10 μονάδες έπιανε το άγνωστο-10 το γνωστό. Στο γνωστό δεν χρειαζόταν να χρησιμοποιήσεις αρχαία καθώς είχε μετάφραση και απάντηση σε ερωτήσεις. Το άγνωστο πάλι είχε μετάφραση (έπιανε 6 μονάδες), γραμματική (2 μονάδες) και συντακτικό (2 μονάδες). Δεν είχαμε αντίστροφη μετάφραση (να μετατρέψεις από νέα σε αρχαία). Η χρήση του πολυτονικού ήταν απαραίτητη μόνο στην γραμματική και λίγο στο συντακτικό, και όσο να 'ναι κάποια βασικά τα ήξερα (ας πούμε στην τονιζόμενη κατάληξη -ων αν μη τι άλλο έβαζα πάντα περισπωμένη:P). Από εκεί και πέρα ήξερα ότι δεν θα έγραφα ποτέ 18 και 20 (δεν είχα μάθει ούτε καλή γραμματική), αλλά δεν με ενδιέφερε καθώς ούτε Νομική με ένοιαζε να πιάσω, ούτε φιλόλογος ήθελα να γίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος , η καθαρεύουσα είναι ουσιαστικά τεχνητή γλώσσα.
Την εποχή που στα σαλόνια, ή αν θέλετε στις στοές της Ευρώπης σχεδιάζεται η "Αναγέννηση του Ελληνικού Γένους", η Ελληνική συνεχίζει να ομιλείται μεν -με τις κλίσεις της, τους χρόνους της, τα γένη της κλπ- όμως λόγω της εκτεταμένης της χρήσης ως "Κοινή Γλώσσα" της Μεσογείου, γλώσσα του εμπορίου κλπ, έχει πλέον "μολυνθεί" από χιλιάδες ξένες εξελληνισμένες λέξεις, ενώ οι δικές της, ως πιο δύσκολες, αλλά και ποιο περιεκτικές σε νοήματα, είχαν με τον καιρό υποχωρήσει. Η έλλειψη για αιώνες, ενιαίας "εθνικής παιδείας" είχε γεμίσει τη γλώσσα από αμέτρητες ντοπιολαλιές. Οι επικοινωνίες ήταν ιδιαίτερα περιορισμένες σ' εκείνους τους αιώνες κι ήταν φυσιολογικό να δημιουργηθούν "γλωσσικοί θύλακες". Το πώς ακριβώς ήταν η κατάσταση της Ελληνικής γλώσσας μπορεί κανείς να το διαβάσει με χιουμοριστικό τρόπο στην Βαβυλωνία του Δ. Βυζάντιου.

Ήταν δηλαδή, για να χρησιμοποιήσουμε ποιο σύγχρονη γλώσσα, σαν ένα πανίσχυρο λειτουργικό σύστημα, το οποίο λειτουργούσε ανελλιπώς επί χιλιάδες χρόνια, του οποίου όμως η "database" είχε μολυνθεί από ιούς.

Αυτό που έκανε ο Κοραής, με τις ευλογίες της γαλλικής διπλωματίας, ήταν απλά να καθαρίσει την database και να προικίσει ξανά την Ελληνική γλώσσα με τις δικές της λέξεις, όπως προέκυπταν κι από την ιστορική και γλωσσολογική έρευνα. Το πείραμα της "αναβίωσης" της Ελληνικής γλώσσας, η οποία ήταν τελικά ο κυριότερος συνεκτικός κρίκος του Έθνους των Ελλήνων και συνάμα του Μιλιέτ των Ελληνορθόδοξων, πέτυχε απολύτως. Μετά από λίγες μόλις γενιές εθνικής παιδείας, οι νέες λέξεις σταδιακά άρχισαν ν' αντικαθιστούν τις ξενόφερτες (αφού ταίριαζαν σωστότερα στο "βασικό λειτουργικό" της γλώσσας). Αυτός ήταν ο ρόλος της "Καθαρεύουσας", εξ ου και τ' όνομά της. Ήταν το πρόγραμμα καθαρισμού της database. ;) Θα ήθελα απλά να σημειώσω παρεμπιπτόντως, ότι οι Γάλλοι βρίσκονται πίσω επίσης και από τον Τουρκικό Εθνικισμό, εκείνοι πατρονάρισαν τον Κεμάλ και τη μετάβαση της Τουρκικής γλώσσας στο λατινογενές νεοτουρκικό αλφάβητο.

Από τις πρώτες δεκαετίες όμως του 21ου αιώνα, ήταν πλέον φανερό ότι η Καθαρεύουσα είχε επιτελέσει το ρόλο της και θα έπρεπε σιγά σιγά ν' αντικατασταθεί από τη Δημοτική. Αυτή, ήταν στην ουσία το αποτέλεσμα του μπολιάσματος των νέων λέξεων στην καθομιλουμένη γλώσσα. Αυτό ήταν και το αρχικό νόημα του πειράματος και γι' αυτόν το λόγο νομοτελειακά, κάποια στιγμή η Καθαρεύουσα θα έδινε τη θέση της στο "Πνευματικό της Τέκνο". Αυτή η αλλαγή έγινε επάνω στη γενιά μου κι είχα την τύχη να γνωρίσω τόσο το παλιό, όσο και το νέο, αλλά και την απαραίτητη "διγλωσσία" που χαρακτήριζε την εποχή μας. Το μόνο που θα σχολιάσω είναι ότι ακόμη υπάρχουν εκφάνσεις του λόγου, όπου διευκολύνεται κανείς από την Καθαρεύουσα, μιας και η Δημοτική δεν του δίνει τα εφόδια. Γι' αυτό και πολλές εκφράσεις της Καθαρεύουσας έχουν ακόμη διατηρηθεί και στην καθομιλουμένη.

(εμένα προσωπικά μου λείπει η... δοτική...:redface:)

Άντε αυτά, για το πολυτονικό θα απαντήσω άλλη μέρα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Την εποχή που στα σαλόνια, ή αν θέλετε στις στοές της Ευρώπης σχεδιάζεται η "Αναγέννηση του Ελληνικού Γένους", η Ελληνική συνεχίζει να ομιλείται μεν -με τις κλίσεις της, τους χρόνους της, τα γένη της κλπ- όμως λόγω της εκτεταμένης της χρήσης ως "Κοινή Γλώσσα" της Μεσογείου, γλώσσα του εμπορίου κλπ, έχει πλέον "μολυνθεί" από χιλιάδες ξένες εξελληνισμένες λέξεις, ενώ οι δικές της, ως πιο δύσκολες, αλλά και ποιο περιεκτικές σε νοήματα, είχαν με τον καιρό υποχωρήσει. Η έλλειψη για αιώνες, ενιαίας "εθνικής παιδείας" είχε γεμίσει τη γλώσσα από αμέτρητες ντοπιολαλιές. Οι επικοινωνίες ήταν ιδιαίτερα περιορισμένες σ' εκείνους τους αιώνες κι ήταν φυσιολογικό να δημιουργηθούν "γλωσσικοί θύλακες". Το πώς ακριβώς ήταν η κατάσταση της Ελληνικής γλώσσας μπορεί κανείς να το διαβάσει με χιουμοριστικό τρόπο στην Βαβυλωνία του Δ. Βυζάντιου.

Ήταν δηλαδή, για να χρησιμοποιήσουμε ποιο σύγχρονη γλώσσα, σαν ένα πανίσχυρο λειτουργικό σύστημα, το οποίο λειτουργούσε ανελλιπώς επί χιλιάδες χρόνια, του οποίου όμως η "database" είχε μολυνθεί από ιούς.

Αυτό που έκανε ο Κοραής, με τις ευλογίες της γαλλικής διπλωματίας, ήταν απλά να καθαρίσει την database και να προικίσει ξανά την Ελληνική γλώσσα με τις δικές της λέξεις, όπως προέκυπταν κι από την ιστορική και γλωσσολογική έρευνα. Το πείραμα της "αναβίωσης" της Ελληνικής γλώσσας, η οποία ήταν τελικά ο κυριότερος συνεκτικός κρίκος του Έθνους των Ελλήνων και συνάμα του Μιλιέτ των Ελληνορθόδοξων, πέτυχε απολύτως. Μετά από λίγες μόλις γενιές εθνικής παιδείας, οι νέες λέξεις σταδιακά άρχισαν ν' αντικαθιστούν τις ξενόφερτες (αφού ταίριαζαν σωστότερα στο "βασικό λειτουργικό" της γλώσσας). Αυτός ήταν ο ρόλος της "Καθαρεύουσας", εξ ου και τ' όνομά της. Ήταν το πρόγραμμα καθαρισμού της database. ;) Θα ήθελα απλά να σημειώσω παρεμπιπτόντως, ότι οι Γάλλοι βρίσκονται πίσω επίσης και από τον Τουρκικό Εθνικισμό, εκείνοι πατρονάρισαν τον Κεμάλ και τη μετάβαση της Τουρκικής γλώσσας στο λατινογενές νεοτουρκικό αλφάβητο.

Από τις πρώτες δεκαετίες όμως του 21ου αιώνα, ήταν πλέον φανερό ότι η Καθαρεύουσα είχε επιτελέσει το ρόλο της και θα έπρεπε σιγά σιγά ν' αντικατασταθεί από τη Δημοτική. Αυτή, ήταν στην ουσία το αποτέλεσμα του μπολιάσματος των νέων λέξεων στην καθομιλουμένη γλώσσα. Αυτό ήταν και το αρχικό νόημα του πειράματος και γι' αυτόν το λόγο νομοτελειακά, κάποια στιγμή η Καθαρεύουσα θα έδινε τη θέση της στο "Πνευματικό της Τέκνο". Αυτή η αλλαγή έγινε επάνω στη γενιά μου κι είχα την τύχη να γνωρίσω τόσο το παλιό, όσο και το νέο, αλλά και την απαραίτητη "διγλωσσία" που χαρακτήριζε την εποχή μας. Το μόνο που θα σχολιάσω είναι ότι ακόμη υπάρχουν εκφάνσεις του λόγου, όπου διευκολύνεται κανείς από την Καθαρεύουσα, μιας και η Δημοτική δεν του δίνει τα εφόδια. Γι' αυτό και πολλές εκφράσεις της Καθαρεύουσας έχουν ακόμη διατηρηθεί και στην καθομιλουμένη.

(εμένα προσωπικά μου λείπει η... δοτική...:redface:)

Άντε αυτά, για το πολυτονικό θα απαντήσω άλλη μέρα...:clapup:

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Οφείλω να πω πως με υπερκάλυψες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το 1982 ήμουν 10 ετών και πήγαινα στην τρίτη τάξη του Δημοτικού (είχα χάσει χρονιά λόγω της ημερομηνίας της γέννησής μου). Η αλλαγή έγινε στη μέση της χρονιάς απ' ό,τι θυμάμαι και λίγο καιρό πριν προσπαθούσα να μάθω τα δασυνόμενα τόσο έντονα που η μαμά μου λέει πως το βράδυ παραμιλούσα...
Πάνω λοιπόν που είχαμε μάθει να γράφουμε με το πολυτονικό ήρθε η αλλαγή από τη μια μέρα στην άλλη.
Θυμάμαι πως πήγαμε στο σχολείο ένα πρωί και η δασκάλα μας είπε πως πλέον θα γράφουμε διαφορετικά απ' ό,τι μέχρι εκείνη τη στιγμή. Στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ. Οι λέξεις μου φαίνονταν σαν να ήταν γυμνές! Επειδή είμαι δε περισσότερο οπτικός τύπος, όλες οι λέξεις μου έμοιαζαν ξαφνικά να είναι λάθος. Για μερικές μέρες (μπορεί και παραπάνω, ο χρόνος περνάει διαφορετικά όταν είσαι παιδί) έγραφα χωρίς καθόλου τόνους και η δασκάλα μ' έβαζε τιμωρία να τονίσω μια-μια όλες τις λέξεις απ' την αρχή.
Είναι τελικά πιο δύσκολο να ξεχάσεις κάτι που έμαθες, παρά να μάθεις κάτι που δεν γνωρίζεις... :hmm:
Σίγουρα πάντως η μετάβαση από το πολυτονικό στο μονοτονικό ήταν τραυματική για μένα για να τη θυμάμαι ακόμη τόσο καθαρά! :P
Σήμερα δεν θυμάμαι πλέον τίποτα για τα πνεύματα και τους τόνους αφού είδα κι έπαθα να τ' απωθήσω...

Δεν με κουράζουν τα κείμενα που είναι γραμμένα σε πολυτονικό, σε βιβλία κι άλλα έντυπα. Στο διαδίκτυο, όταν ειδικά η γραμματοσειρά είναι σαν αυτή που χρησιμοποιήθηκε στο παράδειγμα είναι κουραστικό, αλλά όχι εξαιτίας του πολυτονικού. Δεν παύουν πάντως να μου μυρίζουν ναφθαλίνη τα σύγχρονα κείμενα που είναι γραμμένα σε πολυτονικό, ενώ απολαμβάνω ποιήματα ή άλλα κείμενα που γράφτηκαν σε πολυτονικό στην εποχή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
6 χρονια αρχαια δεν καταφερα να το μαθω:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
6 χρονια αρχαια δεν καταφερα να το μαθω:whistle:
Και όμως, από το 1971 (πρώτη γυμνασίου), θυμάμαι το <<πιστόν φίλον εν πόνοις και κινδύνοις γιγνώσκεις>>.
Μου μοιάζει με πίνακα ζωγραφικής για τον πλούτο των νοημάτων που βγάζει.
Και αν πάω να τον μετατρέψω στην σημερινή, είναι σαν ασπρόμαυρη φωτοτυπία. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν με πολυενθουσιάζει το πολυτονικό... δεν ξέρω τί φταίει ίσως ο τρόπος που μεγάλωσα ίσως το ότι δεν ήρθα σε κοντινή επαφή με την καθαρεύουσα πέρα από τα λογοτεχνικά κείμενα των Πανελληνίων που διδαχθήκαμε. Και πάλι με εκνευρίζει κάπως :/:

Η γιαγιά μου δεν έχει ξεσυνηθίσει ... ακόμα γράφει με πολυτονικό :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν με πολυενθουσιάζει το πολυτονικό... δεν ξέρω τί φταίει ίσως ο τρόπος που μεγάλωσα ίσως το ότι δεν ήρθα σε κοντινή επαφή με την καθαρεύουσα πέρα από τα λογοτεχνικά κείμενα των Πανελληνίων που διδαχθήκαμε. Και πάλι με εκνευρίζει κάπως :/:

Η γιαγιά μου δεν έχει ξεσυνηθίσει ... ακόμα γράφει με πολυτονικό :hehe:
Το θέμα δεν είναι η γιαγιά σου τι κάνει, αλλά η γλώσσα και αυτά που μπορείς να πάρεις από αυτήν.
Αν προσπαθήσεις να αλλάξεις στην καθομιλουμένη ή και στα γκρικλις (άλλο φρούτο και αυτό), το <<πιστόν φίλον, εν πόνοις και κινδύνοις γιγνώσκεις>>, τότε θα καταλάβεις την διαφορά. Εξ’ άλλου είναι παραδεκτό το ότι η αρχαία Ελληνική γλώσσα, διεγείρει τον ανθρώπινο εγκέφαλο κατα μοναδικό τρόπο.

Ίσως θα πρέπει να παραδεχτούμε την πιθανότητα, ότι η αρχαία Ελληνική γλώσσα θα ομιλείται σε λίγα χρόνια, από οποιασδήποτε εθνικότητας ανθρώπους, εκτός από τους Ελληνες. Τότε, θα έχει καταργηθεί και το μάθημα της ιστορίας, στα σχολεία. Και εσύ γιαγιά πλέον, θα αναρωτιέσαι αν μπορεί να τοποθετηθούν στα γκρίκλις τόνοι.

Λυπάμαι καλή μου, αλλά σήμερα δεν υπάρχει διάθεση, τότε όλα θα είναι ισόπεδα. Όλα ίδια και άχρωμα.:mad::mad::mad:



Τότε και η λέξη ενθουσιασμός, δεν θα υπάρχει. Αρα, δεν θα μπαίνεις στον κόπο να ενθουσιάζεσαι.

Γιατί να κουράζεσαι άλλωστε ;:spasiklas:

Υ.Γ. το τσιπάκι που θα φοράς, θα περιέχει ότι χρειάζεσαι! :eek::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top