Πού πάμε;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Επειδή όντως δεν έπρεπε να απαντήσω εκεί και επειδή θεωρώ ότι υπάρχει θέμα με την κατεύθυνση του φόρουμ το βάζω εδώ, έτσι ώστε να μη δημιουργεί και πρόβλημα στο θέμα της Γιασμίν....
............
Για αρχή θεωρώ απαράδεκτο να δημοσιοποιούνται και μάλιστα με αυτόν τον στερημένο ευαισθησίας τρόπο προσωπικά στοιχεία από τη ζωή κάποιου. Και μάλιστα να γίνονται αντικείμενο κρίσεων και επικρίσεων με αυτό τον τρόπο. (αναφέρομαι στα σχετικά με το ιστορικό της γυναίκας που αναγκάστηκε να δώσει τη Καλυψώ στον Αργος)
Επίσης να δηλώσω ότι χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι και μάλιστα γυναίκες σαν εσάς, που σε τέτοια νομοτελειακά ζητήματα για τη ζωή μιας γυναίκας, έχουν βρει την απάντηση, αλλά καλό θα ήτανε να σκεφτούμε ότι δεν έχουν όλοι το πνευματικό επίπεδο να το πω, το ψυχικό μεγαλείο να το πω και το διανοητικό υπόβαθρο βρε αδελφέ που απαιτείται για να φτάσουν οι κοινοί θνητοί εκεί που έχετε φτάσει εσείς. Για την ακρίβεια ο θεός να μας φυλάει από αυτό που έχετε φτάσει εσείς και να φυλάει και τα ζώα μας να μη πέσουν στο δρόμο σας.
Πάμε καλά κορίτσια; Καλά, καλά δε πάμε είναι προφανές, με όλο το σεβασμό όλα αυτά, αλλά ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να μπαίνετε σε ένα φόρουμ και να καταστρέφετε μια δουλειά που έχει γίνει από όλους μας εδώ και καιρό για τις γάτες; Είστε επικίνδυνες. Οποιοσδήποτε μπει εδώ μέσα με στοιχειώδη νοημοσύνη και διαβάσει όλα όσα γράφονται τον τελευταίο καιρό, εάν μεν δεν έχει γάτα θα αγοράσει αεροβόλο και θα αρχίσει να πυροβολεί γάτες, εάν δε έχει γάτα μάλλον θα τη θάψει ζωντανή, φοβούμενος ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξει αυτός σαν εσάς και να πέσει και η γάτα του στα χέρια σας.
Από πού να αρχίσω και που να τελειώσω; Η μια έχει πάρει μια ταλαίπωρη γάτα που ήταν ήδη στα πρόθυρα αυτοκτονίας –αυτό δε το συζητώ το αφήνω να ίπταται και εύχομαι να της έρθει στο κεφάλι- την έχει κλείσει σε μια γατοφόρο με άλλα γατιά να περιφέρονται γύρω της και προσπαθεί να την «εξημερώσει» να το πω, να την «διαπαιδαγωγήσει» να το πω, να την «εκπαιδεύσει» να το πω, ότι και να το πω λίγο θα είναι. Σκεφθείτε μόνο, ότι εάν αυτό το κάναμε σε άνθρωπο με αντίστοιχα βιώματα με αυτά της συγκεκριμένης γάτας, εάν μας είχαν πάρει είδηση θα μας νοσηλεύανε εμάς.
Η άλλη πήρε μια γάτα 30 ημερών την σφουγγαρίζει, διότι περί σφουγγαρίσματος πρόκειται- κάθε τρεις και λίγο, της μυρίζει λέει το πωπουδάκι της γάτας και αντί να την πάει στο γιατρό, προσπαθεί να κάνει το κώλο της γάτας αόρατο. Και αντί να της πείτε το προφανές περί κτηνιάτρου, κάποιες κάθεστε και συνδιαλέγεστε περί των πόσων φορών μπορεί κανείς να κάνει μπάνιο στη γάτα του. Σαφώς και μπορείς εάν θέλεις να κάνεις μπάνιο τη γάτα σου, τώρα η γνώμη της γάτας δε μετράει στη προκειμένη περίπτωση, εάν και υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα γάτας που λατρεύουν το νερό, η Άτσα μου π.χ., αλλά εδώ η κοπελιά λέει ότι της μυρίζει περίεργα και ανησυχεί μήπως κάτι της συμβαίνει και εκεί εστιάζουμε.
Ένα παιδί 11 χρονών «μαζεύει» 17 γάτες και εσείς το επικροτείτε. Βέβαια εδώ παίρνουμε την καλή εκδοχή της υπερβολής λόγω ηλικίας, αλλά αναλογιζόμενοι και τη δική μας ηλικία προσπαθούμε να το φέρουμε σε μια ισορροπία και όχι να το σιγοντάρουμε. Αλήθεια την περίπτωση να λέει αλήθεια η μικρή την σκέφτηκε καμιά σας; Όντως να μαζεύει μωρά γατάκια, ίσως παίρνοντας τα και από τις μητέρες τους και να τα δίνει σε συμμαθητές της σε πούμε και με δεδομένη τη σκληρότητα των παιδιών πολλές φορές, μπορεί και να τα κακοποιούν και απλά να κοροϊδεύουν την δική μας μικρή τη σκέφθηκε καμιά από εσάς; Φαντάζομαι όχι και δεν με εκπλήσσει και το γεγονός, γιατί για να τα σκεφθείτε θα έπρεπε να νοιάζεστε πραγματικά για τα ζώα.
Η ενασχόληση με τα ζώα ή η συλλογή τους, δεν μας χρήζει αυτόματα καλούς, ή διαφορετικούς προς μια θετική κατεύθυνση από των άλλων ανθρώπους, ενίοτε θεωρώ ότι μας κάνει εξίσου επικίνδυνους και για όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου.
Έχουμε π.χ. τους ασχολουμένους με το τσίρκο να πανηγυρίζουν γιατί κάποιοι ανεγκέφαλοι έβαλαν φωτιά στο Medrano. Την περίπτωση να τα κατάφερναν και να το έκαιγαν το τσίρκο την σκέφτηκε κανείς σας; Ότι μαζί με τις εγκαταστάσεις θα καιγόντουσαν και τα ζώα την σκέφτηκε κανείς; Όχι!!!! Γιατί προϋποθέτει αρκετή ανθρωπιά και αντίστοιχη πραγματική και ουσιαστική αγάπη για τα ζώα ώστε να σκεφτεί κανείς πόσο πονάει ο θάνατος από φωτιά έναν άνθρωπο ώστε να μεταφέρει αυτό το πόνο και στα ζώα.
Διαβάζοντας αρκετές από εσάς εδώ, θα ήθελα πραγματικά να σας παρακαλέσω ένα πράγμα, εάν έχετε γάτες αφήστε τις στο δρόμο, έχουν περισσότερες πιθανότητες υγιούς επιβίωσης- και μην ξανασχοληθείτε με κανένα είδος του ζωικού βασιλείου, ούτε καν με το δικό σας, γιατί μόνο κακό μπορείτε να κάνετε. Βρείτε τα με τον εαυτό σας, κάντε γιόγκα, ψυχανάλυση, πηγαίνετε σε μοναστήρι, ασχοληθείτε με την ανθοδετική –ελπίζω όντως τα φυτά να μην πονάνε- τη μαγειρική, το κέντημα, τον τετραγωνισμό του κύκλου, ότι τέλος πάντων αποκλείει σε εσάς την επαφή με οποιονδήποτε ζωντανό οργανισμό του ζωικού βασιλείου. Κάντε ένα απλό τεστ κάθε φορά που αποφασίζετε να ασχοληθείτε με κάτι: Πιάστε το στα χέρια σας και μιλήστε του. Εάν με οποιονδήποτε τρόπο σας απαντήσει με ήχους, αφήστε το εκεί που το βρήκατε και μην ξανασχοληθείτε μαζί του. Εγώ σας το λέω: σύσσωμο το ζωικό βασίλειο θα σας ανακηρύξει ευεργέτες του και μέχρι και τιμητική πλακέττα θα σας απονείμει.
Επίσης σας εύχομαι να είστε στερημένες οποιουδήποτε μητρικού ενστίκτου και αυτό επειδή κάποια πράγματα και καλό είναι να μην αναπαράγονται, αλλά είναι και τρομακτική για μένα η πιθανότητα μιας διαιώνισης τέτοιων δειγμάτων του είδους μας.
Εάν παρόλα αυτά επιμένετε και επειδή εγώ ακόμα δεν έχω μπορέσει να φτάσω στα επίπεδα που έχετε φτάσει εσείς, και εννοώ αυτό που είστε λάτρεις όλων των ειδών εκτός του δικού σας, σας εύχομαι να μην αντιμετωπίσετε διλλήματα σαν αυτά που αντιμετώπισε η κοπελιά που της την πέσατε. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν προτιμότερο να αντιμετωπίσετε και μιας και έχετε ήδη βρει την απάντηση δεν κινδυνεύουμε να γίνετε πολλοί/πολλές.:redface:
Υ.Γ. Το κείμενο δεν αφορά το σύνολο των κοριτσιών που μπαίνουν εδώ, εννοείται, αφορά αυτές που εκφράζουν και επικροτούν απόψεις και θέσεις σαν αυτές που αναφέρω, μην παρεξηγιόμαστε κιόλας.
ΓΙΑ ΤΙς ΥΠΟΛΟΙΠΕς ΜΗ ΔΙΑΚΑΤΕΧΟΜΕΝΕς ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΝΤΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ
Το mycat είναι ένας καλός χώρος για να μιλάς και να μαθαίνεις ότι αφορά σε γάτες και σχετικά από τους πιο πλήρεις στο χώρο. Υπάρχουν άρθρα που μπορούν να σας βοηθήσουν στο πως να φροντίσετε τη γάτα σας, ιστορίες ανθρώπων και των γατιών τους που θα σας κάνουν ενίοτε να ταυτιστείτε, ενίοτε να κλάψετε, ενίοτε να γελάσετε και ενίοτε να προβληματιστείτε, αλλά βασικά να νοιώσετε ότι δεν είσαστε περίεργη κίτρινη και νοιώθετε όπως νοιώθετε για τα ζώα σας. Μείνετε σε αυτά και βάλτε και τα δικά σας κομμάτια. Τα υπόλοιπα, εάν δε θέλετε να τα αποκλείσετε, απλά αγνοήστε τα. Δεν είμαστε έτσι όλοι όσοι έχουμε επιλέξει να ζούμε μαζί τους. Δεν μας κάνουν οι γάτες μας καλύτερους ανθρώπους, δεν μας απενοχοποιούν από ότι γίνεται γύρω μας, απλά επιλέξαμε ή για να μιλάω μόνο για μένα επέλεξα να ζω μαζί τους γιατί μόνο έτσι εγώ νοιώθω καλά. Δε σώζω το Μαντού, αλλά ούτε και ο Μαντού με σώζει, απλά νοιώθω να ολοκληρώνεται ο κύκλος μου με αυτόν στη ζωή μου, αλλά και με όλα όσα έχω ακόμα μέσα σε αυτόν τον κύκλο. Για αυτό στο άβαταρ έχω επιλέξει και τα 3/4 αυτού του κύκλου (ο χορηγός σιχαίνεται τη δημοσιότητα για αυτό λείπει) για να σας δείξω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boy_gr

Νεοφερμένος

Ο boy_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
νερινα συμφωνω κι εγω στο "που παμε" οσον αφορα τι μηνυματα περναει μια τετοια ιστοσελιδα .αν και δεν γραφω συχνα σε θεματα,διαβαζω αρκετα...πολλα που γραφονται ειναι τρομακτικα,μην πω τραγικα,ειδικα για καποιον ασχετο που θα μπει απλως για να σερφαρει στο σαιτ και να δει εστω απο εξω το ολο θεμα....υποτιθεται ενα τοσο καλοφτιαγμενο σαιτ για τις γατες πρεπει να μπορει τραβιξει την προσοχη και σε καποιον ο οποιος δεν ειχε ποτε γατα,πολυ περισσοτερο ποτε κατοικιδιο....
μαλλον πρεπει να ξεκαθαριστει απο οσους γραφουν αρκετα συχνα τι σκοπο εχει ολο αυτο,η καλυτερα,εχει καποιο σκοπο?...ειναι ευκολο να γραψει κανεις οτιδηποτε σε ενα φορουμ,ειναι ομως και μεγαλη ευθυνη...ο σκοπος δεν χρειαζεται παντα να ειναι μεγαλος,....καλες οι γατες,εχω δυο και τις λατρευω αλλα η ζωη ειναι και εξω απο το σπιτι.να δινουμε σε καθετι τη σημασια που εχει....νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaitikati

Νεοφερμένος

Ο kaitikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
για άλλη μια φορά συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με την νερίνα.
και λέω σχεδόν για τον "φόβο" της σχετικότητας.
στην αρχή για μένα αυτό το σάιτ ήταν μια όαση στο ίντερνετ σε ό,τι αφορά καταρχάς την πληροφορία. ήταν επίσης και μια παρέα με την οποία ταυτιζόμουν σε ό,τι αφορά την αγάπη μου για τα ζώα και δεν ένιωθα τόσο εξωγήινη σε σχέση με τους ακόμη και κοντινούς μου ανθρώπους που δεν ήθελαν σχέση με ζώα - όχι γιατί δεν τα αγαπούν. αν και δεν υπήρξα ποτέ ενεργό μέλος, παρακαλοθούσα το Mycat γιατί είχε πολύ ενδιαφέρον!
τώρα πια μπαίνω, διαβάζω και απέχω συνειδητότατα γιατί παρότι έχω 2 γατιά στο σπίτι, έχω και προσωπική ζωή. παρότι είμαι 30 χρονών το γατί δεν μου αναπληρώνει μητρικό ένστικτο και ούτε πρόκειται βεβαίως, γιατί απεχθάνομαι τα δημόσια λυντσαρίσματα, την τρομολαγνεία (η οποία παρεπιτπόντως έχει αναχθεί σε δημόσιο θέαμα ακόμα και σε εάν αθώο σάιτ για γατσούλια!) και τις εύκολες εξηγήσεις - παρεξηγήσεις.
εάν κάποτε υπήρχε μια κουλτούρα, αυτή πλέον και συγνώμη που το λέω έτσι χονδροκοπιά, έχει υποβαθμιστεί σε έναν κύκλο κατινο-μπουζουκλερίας..
προσοχή, δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά γιατί όπως ανέφερα και πριν απλώς παρακολουθώ τα ποστς και όχι τα ονόματα και τους γράφοντες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elunitta

Νεοφερμένος

Η Elunitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και εμένα με έχει κουράσει η κατασταση που έχει αρχίσει να επικρατεί στο site.. Βλέπω μόνιμα ένα δάχτυλο να κινείται απειλητικά και να μου υπαγορευει το τι θα κάνω στη ζωή μου.. Θέλει για παράδειγμα κάποιος να πάρει γάτα ράτσας θα του την πέσουν 30 άτομα και θα προσπαθούν να τον πείσουν να πάρει αδέσποτο και θα του λένε πόσο κακοί είναι οι εκτροφείς κλπ. Δεν διαφωνώ, και εγώ αδέσποτο θα προτιμούσα και προτίμησα, αλλά δεν μπορώ όλον αυτό τα φασισμό και την υπερβολή. Αποφασίζει κάποια να δώσει την γάτα της γιατί στο μεταξύ έμεινε έγγυος και φοβάται, την πρήζουν ή γιατί νιώθει ανασφάλεια για το μωρό που θα γεννήσει και αμέσως είναι άτομο αναίσθητο, άκαρδο, ντροπή της και να την σταυρώσουμε για παραδειγματισμό! Διανοήθηκε η άλλη να προτιμήσει το παιδί της απο την γατούλα της, και δεν πάει βρε να την δει και ας πάθει αλλεργία.. αδιανόητο στην πυρά στην πυρά!! Χαλαρώστε λιγάκι ρε παιδιά. Ποιός μας έχρησε κριτές των πάντων? Προσπαθήστε και λιγάκι να μπείτε στην θέση αυτού που γράφει, προσπαθήστε να τον ενημερώσετε, να του αλλάξετε γνώμη αλλά σεβαστείτε τις επιλογές του. Υπάρχουν τα ζώα αλλά υπάρχουν και οι άνθρωποι και πολλές φορές με σοκάρει η φιλοζωία που γίνεται αντιανθρωπισμός.. Έτσι και εγώ απέχω και συνειδητά γράφω μόνο στα χαριτωμένα θεματάκια που αφορούν τις γατούλες μας. Αλλά δεν άντεξα άλλο.. Η φιλοζωία που γίνεται παντιέρα με έχει κουράσει πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotini

Νεοφερμένος

Η Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Επίσης κάποιος ήθελε να ζευγαρώσει τη γάτα του και μπήκε ο καημένος να ζητήσει μια γνώμη, να βάλει αγγελία και ξεκίνησε πάλι η λέξη "στείρωση". Ναι, παιδιά. Κι εγώ συμφωνώ με τη στείρωση (παρότι τη θεωρώ απεχθή σαν πράξη), αλλά χαλαράάάάάά........... Τέλος πάντων...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anabou

Νεοφερμένος

Η anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα (ναι βάζω και το εαυτό μου μέσα) του φανατισμού. Ενώ κανονικά θα έπρεπε να ενημερώνουμε κάποιον και όχι να του την πέφτουμε κανονικά γιατί έτσι και το δίκιο μας χάνουμε και δεν καταφέρνουμε τίποτα.

Ναι συμφωνώ με την υϊοθεσία ζώων (αδέσποτων ή μη, ράτσας ή φάτσας) και διαφονώ με την αγοραπωλησία. Όμως θεωρώ αναπόσπαστο δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι αποφασίσει αφού δει πώς έχουν τα πράγματα και σε καμμία περίπτωση δεν θα τον ριξω στην πυρά αν αποφασίασει κάτι με το οποίο διαφωνώ.

Ναι συμφωνώ με την στείρωση των ζώων και την συνειδητοποιημένη αναπαραγωγή για να μην καταλήγουν γατάκια στον δρόμο και τα σκουπίδια. Δεν μπορώ όμως να αναγκάσω κανέναν να στειρώσει το ζώο του αν δεν θέλει. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να του επισημάνω μερικά πράγματα.

Εννοείται ότι η τροπή του myCat δεν μου αρέσει και μάλιστα με έχει στενοχωρήσει αρκετά. Γιατί ο φανατισμός με βρίσκει αντίθετη σε οποιαδήποτε μορφή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia

Νεοφερμένος

Ο valia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα..
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον αυτά που έγραψες Nerina αν και δεν καταλάβαινα όλες τις περιπτώσεις που ανέφερες μιας και δεν παρακολουθώ όλα τα θέματα. Επειδή είχα αρχίσει εγώ ένα θέμα για το μπάνιο, ελπίζω να μην εννοείς εμένα που ήθελα να της κάνω μπάνιο... (παρεπιπτόντως δεν της έχω κάνει μπάνιο, οπότε δεν ξέρω αν αναφέρεσι σε μένα...!).
Εντούτοις ήθελα να συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου, για την τρέλα που επικρατεί, αλλά ένας άνθρωπος λογικός πιστεύω μπορεί να μαθαίνει πράγματα και εκτός site και να κρατάει τις ισορροπίες του. Εμένα ομολογώ ότι όλοι με βοηθήσατε πολύ στην φροντίδα της Λουκίας μου, μιας και όταν την βρήκα δεν είχα την παραμικρή ιδέα για γατάκια!! Τηνα γάπησα όμως και από επιλογή μου αποφάσισα να την κρατήσω και να μάθω να την φροντίζω..
Δεν νιώθω άνετα με την μονομανία γενικότερα, αλλά έχω μάθει να δίνω σημασία μόνο σε αυτά που αξίζουν. Κι εγώ στην αρχή άκουσα πολλά, αλλά γενικά πιστεύω στις καλές προθέσεις των ανθρώπων.
Χάρηκα πάντως που ακούστηκε κάτι διαφορετικό και λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna_g

Νεοφερμένος

Η ioanna_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπορεί να μην είμαι τόσο "παλιά" όσο κάποιες εδώ μέσα (πολλές από τις οποίες ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχουν επιλέξει να αποχωρήσουν) είμαι όμως περισσότερο καιρό από τις πιο πολλές που πλέον γράφουν εδώ, οπότε έχω δει και παρατηρήσει αρκετά. Και έχω να πω ότι είδα το σάιτ πριν και το βλέπω τώρα και ΛΥΠΑΜΑΙ. Πολλοί δεν έχουν καταλάβει τι συμβαίνει και αυτό γιατί δεν έχουν παρατηρήσει κάποια πράγματα και γιατί είναι πράγματα που γίνονται σιγά σιγά σε βάθος χρόνου. Και όπως είπαν οι προηγούμενοι (που αν δείτε είναι άτομα που δε συμμετέχουν στο σάιτ) πλέον έχω επιλέξει πολλές μα πάρα πολλές φορές να μην απαντήσω σε δημοσιεύσεις που 1ον με τρομάζουν/εξοργίζουν/λυπούν 2ον ξέρω πως αν απαντήσω κάποιοι πιθανότατα να μην πάρουν ψύχραιμα αυτό που θα πω (ίσως ούτε καν να το διαβάσουν προσεκτικά) και θα καταλήξω να απολογούμαι. Γιατί στο κάτω κάτω ένα σάιτ είναι.

Ωραίο να εχεις μια κοινότητα που συμμερίζεται τις ανησυχίες σου, που σε βοηθάει σε δυσκολίες, που ίσως λες και μια κουβέντα παραπάνω αλλά όταν το πράγμα ξεφεύγει...

Πάντως λυπάμαι γιατί βλέπω ότι κάτι που ξεκίνησε τόσο ωραία, προβλέπω να καταλήγει τόσο άδοξα (και κοινα). Μου λείπουν οι παλιές συζητήσεις, οι παλιές στιγμές που σα "νέα" εδώ ζήλευα, γενικά μου λείπουν οι "παλιές" που διάλεξαν να φύγουν και το διάλεξαν γιατί το προτίμησαν από τις επιθέσεις και τις κριτικές.

Εγώ θα συνεχίσω να μπαίνω όπως κάνω και τώρα για να διαβάσω όσα με ενδιαφέρουν και να μιλήσω γι'αυτά που δε θα με ενοχλήσουν σε βαθμό μεγαλύτερο του λογικού.

Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μελινάκι

Νεοφερμένος

Η μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ειχα πει στον εαυτο μου να μην απαντω αν ξερω εκ των πρωτερων πως μπορει να παραφερθω... αλλα ανθρωπος ειμαι...δεν μπορω να αντισταθω:|
Λοιπον:
Πιστευω πως οντος εχετε ενα δικιο, και εξηγουμαι: Σε καποια τοπικς υπαρχουν οντος καποια παρατραβηγμενα, μαζι και τα δικα μου.
Εχουμε ολοι οι ανθρωποι το δικαιωμα της ελευθεριας, να επιλεγουμε. Κοιταξτε ομως τι γινετε, γραφει καποιος ενα μνμ, πχ θελει να παρει ενα γατακι οπωσδηποτε ρατσας (εντελως τυχαιο παραδειγμα) απαντανε πχ 20 ατομα. Καθε ενα απο αυτα τα ατομα εχει μια προσωπικοτητα, μια προσωπικη αποψη, μια γνωμη, κτλ και απαντα με τον δικο του προσωπικο τροπο εκφρασης και γραφει με τον τροπο με τον ιδιο που μιλα και συναναστρεφετε γενικως. Σας το ξεκαθαριζω πως εγω τουλαχιστο δεν εχω ακουσει να συνενοηθηκαν ποτε μελη να υποστηριξουν την ιδια αποψη.
Σε αυτο το σαιτ εχω παρατηρησει (χωρις καμια ερευνα ή δημοσκοπηση) πως ως επι το πληστων τα ενεργα μελη υποστηριζουν την γνωστη αποψη (στειρωση-υιοθεσια αδεσποτων αντι για καθαροαιμα κτλ) ετσι αυτη η γνωμη προβαλεται.
Νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να ειμασταν πιο ηρεμοι στα μνμτα μας αλλα πολυ λιγοι ανθρωποι μπορουν να ελεγξουν το ''θυμο'' τους την ωρα της υπερδιεγερσης αρα μας ειναι, σε αλλους πολυ και σε αλλους λιγοτερο, δυσκολο να ελεχουμε τα μνμτα μας πριν πατησουμε το κουμπι της καταχωρησης. κι εδω εχω να προτεινω σε οσους θελουν και μπορουν ας προσπαθησουμε να διορθωσουμε ολοι αυτο το ελλατωμα μας. πριν καταχωρησουμε μια απαντηση ας την ξαναδιαβασουμε και ας μπουμε στην θεση αυτου/ων στον/ους οποιον/ους απευθυνομαστε.:happy:
λοιπον οσο αναφορα τα μελη του mycat σαν τα οποια δεν θελει να γινει η νερινα και οποιοσηποτε αλλος δικαιωμα σας να μην γινεται:rolleyes: αλλα σας παρακαλω μην μας υποτιματε και μην μας θεωρειτε τρελους και ''αρρωστους'' γιατι κι εμεις οπως κι εσεις υποστηριζουμε την αποψη μας.
υπαρχουν ομως καΙ καποιοι που εχουν ξεπερασει κατα πολυ τα ορια... Τι να κανουμε υπαρχουν κι αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sardela

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Θα συμφωνισω απολυτα με την Νερινα!!
Καθε λεξη που εχει γραψει, "εχει δικιο"...

Πολλοι "παλιοι" σταματισαν να γραφουν γιατι το mycat, δεν ειναι ετσι οπως ηταν!Εχει αλλαξει και μαλιστα, προς το χειροτερο...!!

Εδω μεσα, γραφονται πραγματα, αναδημοσιευονται κειμενα, και αναπαραγωνται φωτογραφιες τα οποια δεν αφορουν καν τις γατες.
Νιωθω οτι βρισκομαι σε ενα σαιτ κατω απο τη δικατορια καποιων ατομων που μου ειναι ιδιατερα αντιπαθη, ειτε τα εχω γνωρισει απο κοντα ειτε οχι.

Κοιταχτε να βαλετε λιγο μυαλο, γιατι ειναι κριμα να βλεπουμε το σαιτ ετσι οπως το καταντησατε(δεν αναφερομαι σε ολους βεβαια).

Καποτε εδω μεσα ηταν το "σπιτι" μας, και εχει γινει ενα αχουρι!
Ειναι χαζομαρα, ενα σαιτ που εχει βοηθισει τοσο πολυ κοσμο(βαζω και εμενα μεσα), να καταστρεφεται, επειδη καποιοι το αφησαν στην τυχη του.

Ειμαι πλεον σιγουρη οτι το mycat που γνωρισα και περασα τον τελευταιο χρονο δεν θα γινει ποτε ετσι οπως ηταν.
Λυπαμαι που το βλεπω τοσο αφιλοξενο και τοσο "χαλια", παρατημενο στη μοιρα του.

Ελπιζω μονο να σας αρεσει εδω που βρισκεστε ετσι οπως μ'αρεσε εμενα καποτε.Αν και δεν το πιστευω!!!

Δεν εχω να πω τιποτα αλλο.Την γνωμη μου για τις "στημενες επιθεσεις" την ξερετε...
Υπαρχουν και πολυ μεγαλες "διανοιες ", γεματες εμπειριες αναμεσα σας, ωστε να σας διαφωτισουν.:lol::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
ελενακη εχεις κ εσυ απολυτο δικιο αλλα εγω δεν ξερ τι να πω δεν εχω πια την λαχταρα να διαβασω τι γινετε μεσα στο σαιτ μου λειπουν τα κοριτσια μου λειπουν οι αδερφες μου στην ουσια που μοιραζομουν ολα οσα ειχα μεσα στην καρδια μου τωρα σκεφτομασι πια αν πρεπει να γραψω απο φοβο μην κ μου την πουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LIFE

Νεοφερμένος

Η LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ολοι μας εχουμε δει πολλες αποχωρησεις τον τελευταιο καιρο..Καποιες ηταν λογω επιθεσεων[πχ Ποπη]αλλες λογω καποιας κοντρας [πχ Ασπασια] αλλες κι αλλες λογω προσωπικων θεματων οπως[Μιμικα] η αγαναχτησης για διαφορα που συμβαινουν εδω μεσα οπως [Νερινα]
Δεν θα ηθελα πραγματικα να παρω θεση στο αν εχουν καποιοι δικιο η οχι.
Οντως ολες αυτες οι αποχωρησεις δεν ειναι καλο για το σαιτ,ειδικα για τις ''παλιες'' [[εγω θεωρω τον εαυτο μου νεα ]]
Διαβαζοντας ομως τα σχολια απο τα κοριτσια,πραγματικα αισθασνθηκα πολυ ασχημα και αναλογιστηκα μηπως ειμαι κι εγω ενα απο τα ατομα που θεωρουν πως τους χαλασε το σαιτ [σπιτι τους] την παρεα τους ,το κλιμα γενικα..Δεν εχω κατι στο μυαλο μου,αλλα πραγματικα επειδη μιλησατε για πολλα ατομα ΄΄γενικα''που χαλαν το κλιμα,λεω μηπως ειμαι κι εγω ενα απο αυτα..Θα ηθελα πραγματικα και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης αν εχει καποιος προβλημα μαζι μου[εκτος ενος ατομου που ξερω οτι εχει] να μου το πει εστω κ με πμ..Δεν θα ηθελα συνειδητα να σας χαλαω τη παρεα[αν με θεωρουν καποιοι μερος του προβληματος] κι αν ο τροπος να φτιαξουν ξανα τα πραγματα για τις παλιες ειναι να φυγουν απο εδω καποια ατομα που τους χαλαν την ατμοσφαιρα της παρεας,,εαν ειμαι ενα απο αυτα--δεχομαι να το κανω..
Πραγματικα στεναχωρηθηκα με καποια λογια που διαβασα γιαυτο τα γραφω ολα αυτα και ειλικρινα δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου,,απλα ειναι λογικο να περναει η σκεψη μηπως κι εγω ειμαι ενα απο τα ΄΄μαυρα προβατα''εδω μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
:D;)

ανηκεις σ αυτην την κατηγορια δεν νομιζω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όλγα Veggie

Νεοφερμένος

Η Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
To my cat που ειχα αγαπήσει και ειχα μεσα στην ψυχή μου δεν υπάρχει πια. Όλες οι αποχωρήσεις, δικαιολογημενες, αν και στην αρχή ειχα λυπηθει πολύ που εφευγαν μια μια. Ισως είμαι η τελευταία απο κεινες που ειδε τι συνεβαινε. Απλά γιατι δεν ήθελα να δώ. Δεν θελησα να φύγω λόγω αναμνησεων και νοσταλγίας. Ειναι ομως απιστευτα άδικο να βλέπω κι εγώ οτι φτιάξαμε να γκρεμίζεται απο ενα κλιμα δήθεν ζωοφιλίας και αυτοθαυμασμού. Το κακο ειναι οτι ενα μαυρο σύννεφο απο αρνητικά έχει πέσει πάνω απο το μαι κατ και δεν λέει να φύγει. Το μαι κατ διασσύρεται απο προτροπες σε 13 χρονών παιδί που λενε κλέψε τη γάτα του γείτονα. Απο αηδιαστικες εικονες που κανεις ζωόφιλλος ΔΕΝ θέλει να δει. Απο άνανδρες πισόπλατες επιθεσεις σε 37χρονη γυναίκα με αλλεργία που ΚΑΚΩΣ;;;;;;;;; κραταει το παιδί αντί τη γατα.
Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Κι εγω ήθελα να αποφύγω να απαντήσω, αλλά δεν μπορώ πλέον!

Ενα δημοσιο φόρουμ ειναι ενα δημοσιο φορουμ καλως ή κακως, ουτε σπιτι ουτε παρεα.
Αν θέλω να μιλήσω με την παρέα μου την καλώ σπιτι μου ή ανταλλάσω μαιλ και μηνύματα στον messenger.

Οσο για "παλιους" και "καινουριους" δεν ειμαστε στο στρατο. Οι κανονες για το τι γραφεται και το τι οχι εδω νομιζω ειναι καθορισμενοι και επιπλεον ελεγχονται απο τους administrators. Οτι δεν μας αρεσει δεν το διαβάζουμε. Εμενα δεν μου αρεσει να διαβάζω για συνταγές, του άλλου δεν του αρέσει να διαβάζει για το τσίρκο.

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ οτι έχω να απολογηθώ για τίποτα σε κανέναν όπως και κανένας απο αυτους που εμμέσως πλην σαφώς θίγετε.

Αλλά μια και τίθονται γενικότερα θέματα και συγκεκριμένα προβλήματα με συγκεκριμένους ανθρώπους, θα προτιμούσα κι εγώ να μιλάτε αν θέλετε συγκεκριμένα και ονομαστικά για ποιους έχετε πρόβλημα και οχι γενικά, ειρωνικά και με υπονοούμενα.

Να σας πω την αλήθεια αυτο που γίνεται αυτή τη στιγμή ειναι η μεγαλύτερη ντροπή για το φόρουμ απο ο,τιδήποτε άλλο... Κρίμα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Κι εγω ήθελα να αποφύγω να απαντήσω, αλλά δεν μπορώ πλέον!

Ενα δημοσιο φόρουμ ειναι ενα δημοσιο φορουμ καλως ή κακως, ουτε σπιτι ουτε παρεα.
Αν θέλω να μιλήσω με την παρέα μου την καλώ σπιτι μου ή ανταλλάσω μαιλ και μηνύματα στον messenger.

Οσο για "παλιους" και "καινουριους" δεν ειμαστε στο στρατο. Οι κανονες για το τι γραφεται και το τι οχι εδω νομιζω ειναι καθορισμενοι και επιπλεον ελεγχονται απο τους administrators. Οτι δεν μας αρεσει δεν το διαβάζουμε. Εμενα δεν μου αρεσει να διαβάζω για συνταγές, του άλλου δεν του αρέσει να διαβάζει για το τσίρκο.

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ οτι έχω να απολογηθώ για τίποτα σε κανέναν όπως και κανένας απο αυτους που εμμέσως πλην σαφώς θίγετε.

Αλλά μια και τίθονται γενικότερα θέματα και συγκεκριμένα προβλήματα με συγκεκριμένους ανθρώπους, θα προτιμούσα κι εγώ να μιλάτε αν θέλετε συγκεκριμένα και ονομαστικά για ποιους έχετε πρόβλημα και οχι γενικά, ειρωνικά και με υπονοούμενα.

Να σας πω την αλήθεια αυτο που γίνεται αυτή τη στιγμή ειναι η μεγαλύτερη ντροπή για το φόρουμ απο ο,τιδήποτε άλλο... Κρίμα...:(
δεν ξερω ποσο καιρο εισαι εδω μεσα αλλα εδω εχουμε μοιραστει χαρες κ λυπες εχουμε μοιραστει πραγνατα που δεν ξερω αν για εσενα ειναι απροσωπα για εμας δεν ηταν!!!!!!!!!! εμεις ειμασταν κ ειμαστε μια παρεα παμε για καφε εκδρομες κ.λ.π. Απλα εδω μεσα μοιραζομασταν την αγαπη μας για της γατες κ συμβουλευαμε οποιον ειχε αναγκη στηριξαμε κοσμο μιας κ ειναι απροσωπο οπως λες δεν θα αγαπιομασταν οπως λες τα νεα παιδια στο σαιτ δεν ξερετε τι αγωνιες τι αγχοι περασαμε για να σωσουμε καποιο ζωο η να στηριξουμε ενα μελος στο πενθος του για το γατι του αλλα δεν μπορω να δεκτω της ακραιες αποψης του στυλ κανω μπανιο την γατα μου για να μυριζει αφησε το γατι γιατι εχει αλλεργια αντιγραφες απο αλλα σαιτ κ διαφορα αλλα αρνητικα
Εμεις αγαπησαμε καθε μερα μας σε αυτο εδω το φορουμ ειμασταν ωρες μεσα λες κ ηταν κατι το φυσικο για εμας λοιπον μην μας κρινεις εαν δεν ξερεις τι εζουμε κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimikaki

Νεοφερμένος

Η mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Η δικιά μου αποχώρηση από το site είχε αρχικά να κάνει με προσωπικα μου θέματα όπως πολύ σωστά είπε η Κική...
Όταν όμως θέλησα να ξαναγυρίσω , είδα ότι το "κλίμα" δεν με σήκωνε....
Είχαν φύγει πολύ αξιόλογα άτομα που έχουν "χτίσει" αυτόν τον χώρο:(
Οι λόγοι είναι γνωστοί, ας μην κρυβόμαστε, και δεν χρειάζεται να μιλήσουμε συγκεκριμένα...Το "στραβό" κάνει "μπάμ" από μακριά!!!

Το my cat δεν είναι το ίδιο...Δεν με κάνει να νοιώθω την "ζεστασιά" και την "όρεξη" να βοηθήσω , να πώ την "καλημέρα", και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί μου έχει προσφέρει και βοήθεια και μια πολύ καλή παρέα ειδικά τις μέρες του καλοκαιριού που είχαμε ξεμείνει με την Νότα :redface:


drusilia έχεις δίκιο σε ένα πράγμα: Δεν είναι στρατός, αλλά τελικά μάλλον έχει καταντήσει ΤΣΙΡΚΟ!!:down:

Κική μου, μην ακούω αηδίες, ποιός είπε κάτι για σένα παιδί μου??? Ίσα ίσα για μένα ήσουν ίσως η μόνη που είχε απομείνει που με έκανε να θέλω να μπώ σου γράψω αλλά με όποιον πραγματικά θέλεις, επαφή κρατάς, και μιλάς και για τα γατούνια σου και για τα προσωπικά σου και για τις συνταγές σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Για Drussilia
Είπες: " Εμενα δεν μου αρεσει να διαβάζω για συνταγές, του άλλου δεν του αρέσει να διαβάζει για το τσίρκο."
Να υποθέσω ότι η απόπειρα εμπρησμού του Medrano σε βρίσκει σύμφωνη΄και στα παλιά σου τα παπούτσια η πιθανότητα να καούν και ζωά;
Γιατί εγώ δεν αναφέρθηκα στο θέμα του τσίρκο, άλλωστε οι περισσότεροι/ες εδώ μέσα έχουμε υπογράψει ότι σχετικό φέρνει ο Θανάσης για το θέμα, αναφέρθηκα στην άποψη "καλά τους κάναν και πήγαν να τους κάψουν" ή κάπως έτσι που εκφράστηκε.
Εάν θέλεις ντε και καλά να οριοθετηθούμε παλιές και νέες, αυτό που έγραψες αποτελεί και την ακριβή μας οριοθέτηση, η οποία δεν είναι χρονική, όσο και εάν συμφέρει να περαστεί σα τέτοια. Δηλαδή "τα πήραν μωρέ οι παλιές που θέλανε το φόρουμ για πάρτη τους". Από την άλλη παίζει βέβαια και το ότι ο καθένας αναγνωρίζει στις προθέσεις των άλλων αυτές που επί της ουσίας είναι οι δικές του.
Δεν είναι χρονικό το πρόβλημα για μένα, είναι ότι στο φόρουμ πάνε να κυριαρχήσουν απόψεις, που είτε σου αρέσει είτε όχι, απέχουν από ότι κάποιοι άλλοι εδώ μέσα πιστεύουν. Και ακριβώς όπως εσύ θέλεις για τους δικούς σου λόγους να επιβάλλεις κανόνες στο φόρουμ, κάποιοι άλλοι θέλουμε να πούμε ότι υπάρχουμε και εμείς που δεν είμαστε έτσι και που θεωρούμε ότι σε καμία περίπτωση αυτό που βλέπετε τώρα δεν αντικατοπτρίζει το φόρουμ.
Γιατί όταν ένας καινούργιος μπαίνει εδώ, δε κάνει αναζήτηση γράφοντας "δε στείρωσε τη γάτα του, σταυρώστε τον", αλλά είτε σκέτα "γάτα" είτε "εμβόλια γάτας", είτε "απώλεια γάτας", είτε "δίνω γάτα" και σε αυτά κατ' αρχή θέλει μια απάντηση. Και όλες αυτές που εσύ θεωρείς παλιές, κακιασμένες που σκούζουν γιατί χάσανε τη πλειοψηφία στο φόρουμ, έχουν φροντίσει να υπάρχουν και μάλιστα όσο το δυνατόν πιο υπεύθυνα όλες οι πληροφορίες που θα χρειαστεί.
Εάν έμπαινε κάποιος που γέννησε η γάτα του και ήθελε να δώσει τα γατάκια, προσπαθούσαμε στο μέτρο που μπορούσαμε να βοηθήσουμε και πάντα στο τέλος έμπαινε η παράμετρος "στείρωσε την για να μην υπάρξει επόμενη φορά", γιατί ηλιθιωδώς η βασική μας προτεραιότητα ήταν να μην πεταχτούν τα γατάκια στο δρόμο. Λάθος προτεραιότητα θα μου πεις, αλλά αυτή είχαμε όμως, αυτή στηρίζαμε. Εάν έμπαινε κάποιος που ήθελε γάτα ράτσας, του βάζαμε και την παράμετρο της υιοθεσίας αδέσποτου, αλλά όχι με ηθικούς όρους ή με όρους επίδειξης ζωοφιλικού πνεύματος, αλλά με βασικό γνώμονα το ότι αρκεί και η θέληση κάποιου να αποκτήσει μια γάτα. Εάν αυτό εσύ το ονομάζεις "παλιές που υστεριάζουνε γιατί τους κλέψανε το χώρο για να λένε τις χαζοχαρούμενες παρεϊστικες κουβέντες τους" αποδέχομαι πλήρως και τον όρο "παλιά" και τον όρο "υστερική" και τον όρο "χαζοχαρούμενη παρέα" για αυτές που συνδιαλεγόμουν (συγνώμη γυναίκες).
Εάν παλιά θεωρείται κάποια, που δε μπορεί να δεχτεί να καταρρακώνεται ένας άνθρωπος για τις επιλογές ζωής του και ταυτόχρονα να κακοποιείται
-γιατί επιμένω ότι η Καλυψώ κακοποιείται"- ένα ζώο, όχι μόνο είμαι "παλιά" αλλά και "παλιοχαρακτήρας".
Όσο για τη λογική της προσφοράς παραμένω οπαδός της ρήσης ,ότι οι καλές προθέσεις υπήρξαν πάντα το άλλοθι για τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Και όχι βέβαια τόσο οι προθέσεις του ενός, αλλά η ανικανότητα των άλλων να αποκρυπτογραφήσουν τα πραγματικά αίτια που οδηγούν τον άλλο στη μια του ή την άλλη επιλογή.
Η ιστορία έχει ένα μάτσο τέτοια παραδείγματα. Π.χ. ο Μεταξάς θαυμάστηκε και θαυμάζεται απο πολλούς ανθρώπους ακόμα και τώρα, αλλά το ότι είπε το ΟΧΙ στους Ιταλούς, δεν αναιρεί αυτό που πραγματικά ήταν ένας στυγνός και ανεγκέφαλος δικτάκτορας.
Η διαφορά είναι στο να μπορείς να δεις πίσω από τις καλές προθέσεις τις πραγματικές προθέσεις και πόσο καλό ή κακό μπορούν να κάνουν.
Με λίγα λόγια και για να τελειώνουμε με τη καραμέλλα περί επίθεσης: Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τη Γιασμίν ως άποψη -εντάξει έχω προβλήματα κατανόησης μαζί της, αλλά τα αντέχω- έχω πρόβλημα με όσους άκριτα συμφωνούν με αυτές τις απόψεις ή ακόμα χειρότερα το κάνουν με πλήρη συναίσθηση. Γιατί αυτό σημαίνει ότι αρχίζει να κυριαρχεί μια άποψη που αποκλείει ανθρώπους, είτε χωρίζει ανθρώπους σε σωστούς ζωόφιλους και μη, με βάσει τα κριτήρια κάποιου, που οι απόψεις του ξεπερνάνε τα όρια και που καλώς ή κακώς συμβαίνει να μη με βρίσκουν σύμφωνη και που επίσης θεωρώ ότι κάνουν κακό στα ζώα.
Να σώσω τα ζώα δε μπορώ, αλλά να κάθομαι να βλέπω να δημιουργείται μπροστά στα μάτια μου ένας άλλος κίνδυνος για την ασφάλεια των ζώων και μάλιστα από ζωόφιλους, για την ακρίβεια ορθόδοξους ζωόφιλους, λυπάμαι αλλά δε θα το κάνω.
Ένα φόρουμ πτυσσόμενο, όπου όποτε κάποιος διαφωνεί μαζί μας θυμόμαστε να του αντιπαραβάλλουμε το "έλα καημένε μου ένα φόρουμ είναι ότι θέλει γράφει ο καθένας" και παράλληλα όταν συμφωνεί μαζί μας τον καταγράφουμε σαν κυρίαρχη άποψη του φόρουμ δε λέει. Άμα θέλετε ένα τέτοιο φόρουμ θα πρέπει να μάθετε να μας αντέχετε και να απαντάτε επί της ουσίας. Ή να δοκιμάσετε να αρχίσετε και να μας σέβεστε, γιατί εμείς σας σεβαστήκαμε και ποτέ δεν γράφτηκε εδώ μέσα από καμία παλιά σε εσάς "αυτά που λέτε τα λέτε γιατί έχετε π.χ. πρόβλημα με τη Νερίνα", η αντιπαράθεση έγινε στην άποψη και όχι στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ή στο ίδιο το άτομο που κατά καιρούς τα εξέφραζε.
Και πίστεψέ με ήταν πολύ δύσκολο -για μένα τουλάχιστον να κρατηθώ- με κάποιες απόψεις.
Υ.Γ. Και επίσης καλό θα ήτανε για τις νέες και τις ακόμα πιο νέες, που θα μπουν στο my cat, πριν αποφασίσουν για το φόρουμ, να κάνουν μια βόλτα από τα παλιά θέματα και ακόμα περισσότερο από τα Άρθρα όταν χρειάζονται συμβουλές, γιατί σε ποστ πολλά από τα θέματα που θίγονται στα άρθρα έχουν τελείως διαστρεβλωμμένες οπτικές.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο θα έπρεπε να μιλήσω μια και στο χώρο αυτό έχω ούτε μήνα αλλά είμαι ένα από τα πρόσωπα της επίθεσης, και είπα να πω και γω κάτι η Ολγα veggie λέει ότι είναι από τις παλιές της παρέας εγώ την γνώρισα μέσα από την ιστορία με τον χαμό της γατούλας της και χαίρομε που ήταν ακόμη εδώ για να την ξανακούσω. Τώρα πως ήταν το σαιτ παλιά δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως όταν μπαίνουμε εδώ για να ρωτήσουμε κάτι από την στιγμη που δεν τα ξέρουμε όλα σίγουρα θα κάνουμε και΄ηλίθια λάθη που ίσως να κάνουν κάποιους να γελούν, να μας κοροιδέψουν,και ότι άλλο. Αν κάποιος λέει πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στο επίπεδο του χώρου ας μην δέχεται απαντήσης στο θέμα που ρωτάει έτσι γίνετε και μία αυτόματη απομόνωση. Όσο για τις υπερβολές του τύπου γιατί κράτησε το παιδί αντί το γατί είναι ιλαρό να το συζητάμε καν. Δεν νομίζω ότι κανένας σοβαρός άνθρωπος θα μπορούσε να αναρωτηθεί για αυτό. Τώρα οι υπερβολές του τύπου τραβηγμένης ζωοφιλίας πάντα θα τις βλέπουμε,(εδώ για καποιους είμαστε υπερβολικοί μονο γιατί αγαπάμε τα γατια μας) εάν κάποιοι έφυγαν από την δική μας βλακεία ( όπως είπε και η drusilia να μας το πουν και θα φύγουμε.Οκ μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς τις συμβουλες του forum όπως κάναμε και τόσα χρόνια που είχαμε γάτες πριν από εσας. Μην με παρεξηγήσετε μου αρέσει η παρέα σας για αυτό και το συζητάω. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήρθαν τα άγρια για να διώξουν τα ήμερα. Και έτσι για τον λόγο είμαι αυτή που σφουγγάρισε την γάτα της μετά μανίας. βέβαια στην πρώτη ευκαιρία το γατί μου το είδε ο γιατρός. Αυτά λοιπόν από εμένα και μέσα στο θέμα σαν απάντηση και ελπίζω όλο αυτό να μείνω στο επίπεδο της αστείας παρεξήγησης και να μπορέσουμε να βρούμε λίγο χωρο για όλους γιατί αυτό που μας έφερε εδώ είνα κοινό για όλους. Η αγάπη μας για τα ζώα μας και ένας χώρος που μπορούμε να το πούμε χωρίς να νιώθουμε ότι είμαστε γραφικοί και ιδιόρυθμοι για την αγάπη μας στις γατούλες. Αυτά είχα να πω και να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ που ασχολιθήκατε με εμένα και τις αστείες άπορίες μου. Να ειστε όλοι καλα...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
δεν ξερω καλη μου που χανετε την ουσια γιατι δεν εισακι η μονη που επλυνε τηνν γατα της εδω μιλαμε για ολο το χρον εχω γατες κ ζωα 32 χρονια ης ζωης απο μωρο παιδι μεσα στην κουνια παντα θυμαμαι μια γατα πλαι μου αλλα δεν μπορω να δεκτω τις υπερβολες το θεμα μας ειναι οι ακροτητες που γραφονται απο καποιους που επηρεαζουν καποιους που δεν εχουν ιδεα απο ζωα εαν εσυ π.χ. λες πλενω ην γατα μου θα μπει κανενας κ θα αρχισει να κανει μπανιο το γατι καθε 3 κ λιγο κ μετα θα λεει οτι αρρωστυησε κ οτι το παραταει αυτα προσπαθουμε να αποφυγουμε εαν το καταλαβες κ ναι κακος σφουγγαρισες την γατα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top