Πρέπει να κινηθούμε προς μια κυκλική οικονομία;

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κυκλική οικονομία είναι μια που εμπεριέχει πρακτικές δανεισμού, leasing, επαχρησιμοποίησης αγαθών, επισκευής, κοινοχρησίας και γενικά οτιδήποτε αποσκοπεί στο να μεγιστοποίησει τη διάρκεια ζωής των προιόντων και τον εργαλείων. Τώρα δε θα 'θελα να δανείσω το σπίτι μου ή τ' αμάξι μου ξέρω 'γω αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν βλέπω τα πλεονεκτήματα της μείωσης της σπατάλης. Πόρων. Τι πιστεύετε;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αυτό που λες υπάρχει ήδη και λέγεται παλιατζής.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Πολύ μου αρέσουν αυτές οι «λύσεις» του τύπου μείωση πληθυσμού , κυκλικές οικονομίες , περιορισμούς στην παραγωγή η ακόμα και την κατάργηση του ίδιου του καπιταλισμού.

Αν τα πεις αυτά στις ΗΠΑ / Καναδάς θα γελάνε μέχρι το πρωί. Στην Ευρώπη ίσως περνάνε ακόμα λόγω της Σοσιαλιστικής προπαγάνδας.😉😉
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ μου αρέσουν αυτές οι «λύσεις» του τύπου μείωση πληθυσμού , κυκλικές οικονομίες , περιορισμούς στην παραγωγή η ακόμα και την κατάργηση του ίδιου του καπιταλισμού.

Αν τα πεις αυτά στις ΗΠΑ / Καναδάς θα γελάνε μέχρι το πρωί. Στην Ευρώπη ίσως περνάνε ακόμα λόγω της Σοσιαλιστικής προπαγάνδας.😉😉

Θα σου βάλω κάτι για να κατατοπιστείς για τις απόψεις μου εντάξει?

Να

 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Θες να μας πεις τη γνώμη σου χωρίς να χυδαιολογείς και χωρίς να είσαι βέβηλος και αγενής?
Η γνώμη μου είναι πώς όχι, δεν πρέπει να κινηθούμε σε μια κυκλική οικονομία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σου βάλω κάτι για να κατατοπιστείς για τις απόψεις μου εντάξει?

Να

Το τεκμήριο σου είναι το τραγούδι των έβανς;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Κάτι τελευταίο: will you eat the bugs?

Μερική τροφή για σκέψη μιας και μού φαίνεται τρως την προπαγάνδα αμάσητη:
5.jpg
6.jpg
7.png
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι α-η-δ-ι-ε-ς διαβασα μόλις, αλλά η κυκλικη οικονομια ειναι μια απο τις υπεροχες λυσεις που χρειαζεται ο πλανητης.
Πολύ μου αρέσουν αυτές οι «λύσεις» του τύπου μείωση πληθυσμού
Η μειωση πληθυσμου δεν ηταν ποτε λυση. Είναι έμμεσο αποτέλεσμα λύσης/ τρόπου αντιμετώπισης aka να γεννάμε μόνο υγιή παιδιά.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 824 μηνύματα.
Όταν βρίσκεσαι σε μια χώρα που οποιαδήποτε καινούργια ιδέα που αποσκοπεί στην αλλαγή της κατάστασης χαρακτηρίζεται ως κομμουνιστική προπαγάνδα λες και βρίσκονται 50 χρόνια πίσω και στην εποχή με τον εμφύλιο, νομίζεις ότι θα περάσει;

Κατά την γνώμη μου θα ήταν μια καταπληκτική ιδέα, θα μπορούσαμε να γίνουμε πρότυπο αλλά δυστυχώς δεν πιστεύω ότι ο Ελληνικός λαός που κατά το 60% έχει μεγαλώσει με την εμμονή των παλιών γενιών θα μπορέσει να υιοθετήσει ένα τέτοιο είδος οικονομίας... Όμως αργά ή γρήγορα, μάλλον στην επόμενη γενιά θα αναγκαστούμε να κινηθούμε προς αυτό το είδος οικονομίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι α-η-δ-ι-ε-ς διαβασα μόλις, αλλά η κυκλικη οικονομια ειναι μια απο τις υπεροχες λυσεις που χρειαζεται ο πλανητης.
Ακρίδες ή σκουλήκια προτιμάς να τρως; Το λέω γιατί τέτοια λένε οι φίλοι σου.
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Στην κυκλική οικονομία θα οδηγηθούμε είτε με το καλό ,είτε με το ζόρι. Όσοι τρολάρουν προφανώς δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει κυκλική οικονομία.Ας ρίξουν μια ματιά και θα καταλάβουν ότι στη συντριπτική πλειοψηφία συμφωνούν. Για παράδειγμα έχουμε στα ξενοδοχεία τεράστια σπατάλη τροφίμων(που καταλήγουν στα σκουπίδια), αυτά τα τρόφιμα μπορούν είτε να δίνονται σε ιδρύματα είτε να χρησιμοποιούνται ως ζωοτροφές (αν δεν είναι πρώτης ποιότητας).
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Κάνει μπαμ ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι η κυκλική οικονομία. Κρίμα.
Δεν θέλω να ξέρω τι είναι αυτές οι αηδίες ρεσυ. Μαγκιά μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην κυκλική οικονομία θα οδηγηθούμε είτε με το καλό ,είτε με το ζόρι. Όσοι τρολάρουν προφανώς δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει κυκλική οικονομία.Ας ρίξουν μια ματιά και θα καταλάβουν ότι στη συντριπτική πλειοψηφία συμφωνούν. Για παράδειγμα έχουμε στα ξενοδοχεία τεράστια σπατάλη τροφίμων(που καταλήγουν στα σκουπίδια), αυτά τα τρόφιμα μπορούν είτε να δίνονται σε ιδρύματα είτε να χρησιμοποιούνται ως ζωοτροφές (αν δεν είναι πρώτης ποιότητας).
I will not eat the bugs.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτι τελευταίο: will you eat the bugs?

Μερική τροφή για σκέψη μιας και μού φαίνεται τρως την προπαγάνδα αμάσητη:
View attachment 112572View attachment 112573View attachment 112574
Δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνεις την ουσία του προβλήματος.

Και η "κυκλική οικονομία", ένα αόριστο και ηλίθιο buzzterm, που προφανώς παραπέμπει σε actual commie shit και το πουσάρισμα για sustainability με ποινικοποίηση της φυσικής διατροφής βασίζονται στην αντιμετώπιση του ρατσισμού.

Στον πλανήτη σήμερα, βλέπουμε συνολικά μία απίστευτη υπεργεννητικότητα, για την οποία ευθύνονται αποκλειστικά τριτοκοσμικές χώρες. Λόγω της αφρικάνικης π.χ. βιοκουλτούρας, η οικονομική και τεχνολογική βοήθεια σ' αυτούς τους πληθυσμούς δεν οδηγεί σε αύξηση του βιωτικού επιπέδου, αλλά σε αύξηση του πληθυσμού.

'Ατομα σαν το Bill Gates, βρίσκονται στην κορυφή των υπεύθυνων γι' αυτό το κύριο πολιτισμικό και βιολογικό φαινόμενο. Με έρευνα εν μέρει σπονσοραρισμένη απ' αυτόν, δημιουργήθηκε π.χ. το απίστευτα φτηνό(και ανθιυγεινό) ψωμί που ουσιαστικά προκάλεσε την επιβίωση εκατομμυρίων τουλάχιστον αφρικανών, οι οποίοι μπορούν πλέον να αναπαράγωνται σαν τα κουνέλια.

Ο Gates και οι φίλοι του το θεωρούν αυτό μεγάλη πρόοδο για την ανθρωπότητα και στη σημερινή εποχή δεν ακούγεται καθόλουπερίεργο. Πέρα απ' αυτό, υποστηρίζουν ακράδαντα και τη μαζική μετανάστευση τριτοκοσμίτων στη Δύση, καθώς μόνο έτσι μπορεί να βελτιωθεί το επίπεδο ζωής τους. Παρά τον όποιο ρατσισμό, όλοι οι τριτοκοσμήτες στη Δύση ζούνε πολύ καλύτερα απ' ότι στη χώρα τους(καθώς παρασιτούν από τους γηγενείς).

Με τούτα και με τ' άλλα προσπαθώ να πω πως αυτά τα πράγματα είναι καθαρά ρατσιστικά ζητήματα. Αν πιστεύεις πως οι χώρες και οι εθνικότητες δε σημαίνουν τίποτα, πως η καταγωγή και τα γονίδια δεν είναι απολύτως τίποτα παρά χρώματα του δέρματος, πρακτικά ασήμαντα και πως όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι... τότε η μόνη υπεύθυνη και σοβαρή θέση που μπορείς να έχεις είανι υπέρ ΟΛΩΝ αυτών.

Από την άλλη, αν ο Δυτικός πολιτισμός *και* πληθυσμός είναι να επιβιώσουν, τότε δισεκατομμύρια τριτοκοσμήτες πρέπει να πεθάνουν, όχι από δυτική ή άλλη εξωγενή παρέμβαση, αλλά από τα φυσικά επακόλουθα των δικών τους τάσεων.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Από την άλλη, αν ο Δυτικός πολιτισμός *και* πληθυσμός είναι να επιβιώσουν, τότε δισεκατομμύρια τριτοκοσμήτες πρέπει να πεθάνουν, όχι από δυτική ή άλλη εξωγενή παρέμβαση, αλλά από τα φυσικά επακόλουθα των δικών τους τάσεων.
βασισμένος φαστ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αυτό που εμένα με εξοργίζει πιο πολύ από όλους είναι ότι καταλήγουν οι πολίτες δυτικών χωρών να θεωρούνται κατά κάποιον τρόπο υπεύθυνοι για αυτά τα φαινόμενα.

Με χαρά όλοι θα πουν παπαριές τύπου "environmental tax" ξέρωγω, κανένας όμως δεν λαμβάνει υπόψιν ότι οι περισσότερες εκπομπές CO2 γίνεται σε ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ βαθμό από χώρες που δεν είναι καν έστω και προσχηματικά δημοκρατικές (Ινδία, Πακιστάν, Κίνα κλπ.). Αλλά να μην ξεχνάμε ότι ΔΕΝ είμαστε ιμπεριαλιστές (ώστε να πεις ξέρω γω κάνε εισβολή στην Ινδία για λόγους περιβαλλοντικούς εφόσον κόπτεσαι τόσο πολύ για την γη) οπότε τι κάνουμε;

Καθόμαστε και κλαιγόμαστε. Μόνο αυτό.

Για αυτό δεν τους γουστάρω καθόλου όλους αυτούς τους ορθολογιστές της δεκάρας (είτε λέγονται Πίνκερ, είτε Χαράρι, είτε Γκέιτς).
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βασισμένος φαστ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αυτό που εμένα με εξοργίζει πιο πολύ από όλους είναι ότι καταλήγουν οι πολίτες δυτικών χωρών να θεωρούνται κατά κάποιον τρόπο υπεύθυνοι για αυτά τα φαινόμενα.

Με χαρά όλοι θα πουν παπαριές τύπου "environmental tax" ξέρωγω, κανένας όμως δεν λαμβάνει υπόψιν ότι οι περισσότερες εκπομπές CO2 γίνεται σε ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ βαθμό από χώρες που δεν είναι καν έστω και προσχηματικά δημοκρατικές (Ινδία, Πακιστάν, Κίνα κλπ.). Αλλά να μην ξεχνάμε ότι ΔΕΝ είμαστε ιμπεριαλιστές (ώστε να πεις ξέρω γω κάνε εισβολή στην Ινδία για λόγους περιβαλλοντικούς εφόσον κόπτεσαι τόσο πολύ για την γη) οπότε τι κάνουμε;

Καθόμαστε και κλαιγόμαστε. Μόνο αυτό.

Για αυτό δεν τους γουστάρω καθόλου όλους αυτούς τους ορθολογιστές της δεκάρας (είτε λέγονται Πίνκερ, είτε Χαράρι, είτε Γκέιτς).
Σας παρακαλώ κύριε.

Εγώ απλά εξηγώ το χάρτη και την επικράτεια.

Δεν παίρνω θέση.

Που ξέρετε δηλαδή πως δεν υποστηρίζω το Bill Gates και τους φίλους τους(π.χ. τον Jeffrey Epstein).

🙊
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top