Προβλήματα με usb modems

polpot1989

Νεοφερμένος

Ο Σηφης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κατ αρχας, καλησπερα σε ολους και καλη χρονια...Σορυ που εκανα καινουριο θεμα αλλα ειμαι νεο μελος και δεν ηξερα που να γραψω... και κατα δευτερον ΣΩΣΤΕ ΜΕ! Μολις εβαλα ubuntu 7.10 και οσο και αν εψαξα δεν καταφερα να βρω κατι που να με βοηθησει να κανω να δουλεψει το modem μου:(.... οποιος μπορει ας βοηθησει.... ευχαριστω

--Σημείωση από Βill: Το ποστ αναφέρεται στο modem sagem f800/840--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για ρίξε μια ματια εδώ και εδώ απο τα forum του ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polpot1989

Νεοφερμένος

Ο Σηφης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
.......@''...........'':~$ tar -xvzf ueagle-data-1.1.tar.gz
tar: ueagle-data-1.1.tar.gz: Cannot open: No such file or directory
tar: Error is not recoverable: exiting now
tar: Child returned status 2
tar: Error exit delayed from previous errors
.......@''............'':~$

σε ευχαριστω αλλα δεν καταφερα κατι... βαζοντας την πρωτη εντολη και πατωντας εντερ μου βγαζει τα παραπανω(ενω εχω το αρχειο στο: /home/username).... και επισης σε εντολη sudo, που ζηταει pass, ποτε δεν μου το δεχεται ή δεν προλαβαινω να των γραψω, γιατι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δοκίμασε το εξής:
Κατέβασε αυτό.
Μετά στο terminal γράψε :
tar -xvzf ueagle-atm-1.3.tar.gz
cd ueagle-atm-1.3
sudo make
sudo make install

έπειτα αφολυ έχεις ήδη κατάβασει to ueagle-data-1.1.tar.gz γράψε στο terminal:
tar xzf ueagle-data-1.1.tar.gz
cd ueagle-data-1.1
sudo mkdir /lib/firmware/ueagle-atm
sudo cp -a * /lib/firmware/ueagle-atm

και μετα αν δωσεις
sudo modprobe ueagle-atm
θα πρέπει να δεις το λαμπακι της dsl σου να αναψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polpot1989

Νεοφερμένος

Ο Σηφης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
σ ευχαριστω αλλα μαλλον ειμαι πολυ αχρηστος για να τα καταφερω...παλι τα ιδια... δεν βγαζω ακρη... παντως αυτο που προσεξα ειναι οτι τα φωτακια του μοντεμ μου αναβουν κανονικα οταν ειμαι στο ubuntu(και πριν δοκιμασω οτι μου πεις). και κατι τελευταιο... μπορω να κανω κατι για να μην μου ζηταει κωδικο στο terminal?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σ ευχαριστω αλλα μαλλον ειμαι πολυ αχρηστος για να τα καταφερω...παλι τα ιδια... δεν βγαζω ακρη... παντως αυτο που προσεξα ειναι οτι τα φωτακια του μοντεμ μου αναβουν κανονικα οταν ειμαι στο ubuntu(και πριν δοκιμασω οτι μου πεις).
Tί προβλημα βγαζει αυτή τη φορα;Επειδή χρησιμοποιώ και γω ubuntu 7.10 εκανα τα παραπανω χωρις να υπαρξει καποιο σφαλμα.Με ενα ρούτερ πάντως θα κανεις τη δουλεια σου κατευθείαν χωρις παιδεματα.
Με την τελευταια εντολη θα αναβοσβηνε το λαμπάκι της dsl.Μετα χρειαζονται καποιες ρυθμισεις τις συνδεσης.

και κατι τελευταιο... μπορω να κανω κατι για να μην μου ζηταει κωδικο στο terminal?
Αυτό δεν γίνεται γιατι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του "root" χρήστη(χρήστης με όλα τα δικαιώματα) ,όπως υπάρχει σε άλλες διανομές.Στο τερμιναλ απο τη στιγμη που θα δώσεις κωδικό (με sudo) μετά δεν χρειάζεται να ξαναδώσεις , εκτός αν το κλείσεις ή ανοίξεις καινούργιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polpot1989

Νεοφερμένος

Ο Σηφης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
λοιπον αρχικα η εικονα με οτι ακριβως κανω:
problem.PNG


τα λαμπακια ομως, οπως σου ειπα, αναβουν, δεν σημαινει κατι αυτο? μηπως μπορεις να μου πεις τις ρυθμισεις που κανεις(που βαζω κωδικο και user) μηπως και δουλευει ηδη... παντως απο οτι προλαβαινω να δω οταν φορτωνει, κατι γραφει για network και eagle και διπλα οκ. Αυτα. ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα πρεπει να εισαι στο directory που έχεις κατεβάσει τα συμπιεσμένα αρχεία.Γι αυτό μαλλον σου λεει οτι δεν βρισκει το αρχειο.
Για να φτιάξεις τα στοιχεία της συνδεσης σου στο τερμιναλ γραψε (στα αρχεια όπου username και isp θα βάλεις τα δικά σου.)

sudo gedit /etc/ppp/peers/ueagle-atm

και στο αρχείο που θα ανοίξει γράψε

user "username@isp.gr"
plugin pppoatm.so 8.35
llc-encaps
noipdefault
usepeerdns
defaultroute
persist
noauth
Μετα
sudo gedit /etc/ppp/chaps-secrets
και γράφεις
# Secrets for authentication using CHAP
# client server secret IP addresses
## "adsl@adsl" * "adsl" *
"username@isp.gr" * "password" *
έπειτα
sudo gedit /etc/ppp/pap-secrets
και γράφεις
# Secrets for authentication using PAP
# client server secret IP addresses
## "adsl@adsl" * "adsl" *
"myusername@myisp.gr" * "mypassword" *
Μετά δινεις στο τερμιναλ
sudo modprobe pppoatm και
pon ueagle-atm
και συνδέεσαι στο ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

polpot1989

Νεοφερμένος

Ο Σηφης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
λοιπον φιλε μου τελικα πηγα και πηρα ενα οικονομικο router (42ε) αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι ρυθμισεις κανω... μηπως μπορεις να βοηθησεις? εχω pstn γραμμη στα 768. ειχε καποιον οδηγο γρηγορης εκτελεσης, τα συμπληρωσα αλλα οταν πηγαινα status, εβγαζε : not conected και δεν ανοιγει σελιδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάνω δεξιά δίπλα στην ημερομηνία έχει το σηματάκι για το δίκτυο.(2 οθόνες)
Κάνε δεξί κλικ και επέλεξε manual configuration.
Μάρκαρε το wired connection (θα βγάλει τικ στο τετραγωνάκι διπλα του) και πατάς properties .
Απενεργοποίησε το roaming mode αν είναι ενεργοποιημένο, και στο configuration επέλεξε automatic configuration(DHCP) .(αργότερα αν θες να σημπληρώνεις εσυ τα πεδία που έχει παρακάτω μπορεις να επιλεξεις static ip address.).
Πατάς ΟΚ.
Μετά πας στο tab που λέει DNS και επιλέγεις add και βάζεις το δικό σου.
Κάνε αυτά και πες μου αν δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polpot1989

Νεοφερμένος

Ο Σηφης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ολα δουλευουν μια χαρα φιλε... ευχαριστω... απο το ubuntu σου στελνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
[..]

Λέτε να το έφτιαξαν το θέμα με τα usb modems;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πρόσφατα, βρήκα και αυτό: https://ubudsl.ubuntu.pl/index_el.html για τα συνήθως ύποπτα modems στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simadoula

Νεοφερμένος

Η simadoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Το κατεβάζω και εγώ, όχι πως θα το δουλέψω αλλά τέλος πάντων...:P



Λέτε να το έφτιαξαν το θέμα με τα usb modems;


Μπαααα! Το κατέβασα για τον εξάδερφό μου, το εγκατέστησα, όλα τέλεια (κατά την γνώμη μου!), ψιλοενθουσιάστηκα με τις διάφορες βελτιώσεις, αλλά από τη στιγμή που άρχισε η προσπάθεια να πείσω το Σκληροτράχηλο Ερωδιό να δεχτεί το HUAWEI Ε220 USB modem του εξαδέρφου, ο περίπατος έγινε Γολγοθάς έξι ωρών και βάλε!
Τι έρευνα σε ξένα και ελληνικά fora, τι κατέβασμα ενός προγράμματος που υποσχόταν άμεση κι εύκολη λύση (δεν έχω τώρα μπροστά μου όνομα και σύνδεσμο, αλλά θα επανέρθω με στοιχεία), τι εντολές στο τερματικό για να δω μήπως δεν "έβλεπε" τις USB (τις "έβλεπε"κανονικά!!!),...... φύλλο-φτερό το έκανα......τίποτα!!!
Κι όχι τίποτε άλλο, τα υπόλοιπα που είδα στη νέα distro (βελτιωμένος firefox, καλύτερες δυνατότητες διαχείρισης υλικού και φακέλων κτλ κτλ) μου άρεσαν, αλλά.......:hmm::(
Πάντως κράτησα το iso, γιατί σύντομα θα το περάσω σε μένα, όπως πάνε τα πράγματα με τα "Παράθυρα" (έχω ethernet router, το οποίο το είδε αμέσως στο laptop του εξαδέρφου, που είναι και αρκετά παλιό, οπότε εκτιμώ ότι δε θα έχω πρόβλημα)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μπαααα! Το κατέβασα για τον εξάδερφό μου, το εγκατέστησα, όλα τέλεια (κατά την γνώμη μου!), ψιλοενθουσιάστηκα με τις διάφορες βελτιώσεις, αλλά από τη στιγμή που άρχισε η προσπάθεια να πείσω το Σκληροτράχηλο Ερωδιό να δεχτεί το HUAWEI Ε220 USB modem του εξαδέρφου, ο περίπατος έγινε Γολγοθάς έξι ωρών και βάλε!
Τι έρευνα σε ξένα και ελληνικά fora, τι κατέβασμα ενός προγράμματος που υποσχόταν άμεση κι εύκολη λύση (δεν έχω τώρα μπροστά μου όνομα και σύνδεσμο, αλλά θα επανέρθω με στοιχεία), τι εντολές στο τερματικό για να δω μήπως δεν "έβλεπε" τις USB (τις "έβλεπε"κανονικά!!!),...... φύλλο-φτερό το έκανα......τίποτα!!!
Κι όχι τίποτε άλλο, τα υπόλοιπα που είδα στη νέα distro (βελτιωμένος firefox, καλύτερες δυνατότητες διαχείρισης υλικού και φακέλων κτλ κτλ) μου άρεσαν, αλλά.......:hmm::(
Πάντως κράτησα το iso, γιατί σύντομα θα το περάσω σε μένα, όπως πάνε τα πράγματα με τα "Παράθυρα" (έχω ethernet router, το οποίο το είδε αμέσως στο laptop του εξαδέρφου, που είναι και αρκετά παλιό, οπότε εκτιμώ ότι δε θα έχω πρόβλημα)!!!

Αν βρεις το link για το προγραμματάκι δώσε το και σε εμάς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simadoula

Νεοφερμένος

Η simadoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μετά από αρκετή αναζήτηση, είχα βρει αυτό:
https://wwwu.uni-klu.ac.at/agebhard/HuaweiE220/
αλλά ούτε καν το έτρεχε.
Μετά, βρήκα αυτό το thread:
https://www.mybroadband.co.za/vb/showthread.php?t=21726
αλλά πάλι τζίφος - τις usb που έπρεπε να δει τις έβλεπε, το modem το έβλεπε, αλλά σύνδεση δεν έκανε, παρ'όλο που είχαμε δώσει τα πάντα (pin κτλ) κανονικά!
Στη συνέχεια, βρήκα διάφορες οδηγίες για το wvdial.conf, αλλά μόνο οι επανεκκινήσεις μου έμειναν!.....τζίφος, σύνδεση γιοκ!
Στη διαδρομή βρήκα αυτό:
https://oozie.fm.interia.pl/pro/huawei-e220/
Ακολούθησα τις οδηγίες για decompression, compiling και make install (ακριβώς όπως τις δίνει!), αλλά πάλι τζίφος, γιατί, ενώ δίναμε pin - password, μας ζητούσε pin!!!:confused:
Δοκιμάσαμε να απενεργοποιήσουμε το pin της sim στο κινητό του εξαδέρφου (ναι, βρήκαμε κι αυτή την εκδοχή ως συμβουλή!!!), αλλά δεν υπήρχε τέτοια επιλογή, οπότε...πάλι τζίφος!:/:
Τελικά, έχοντας δοκιμάσει ένα σωρό φαεινές ιδέες που βρίσκαμε στα διάφορα fora για linux ή 3G connections, τα παράτησα!:hypno::giveup:
Επειδή όμως δε μπορούσα να ησυχάσω, γκουγκλάρισα την επόμενη μέρα (χθες) και βρήκα κι αυτό:
https://greasy.com/mustakim/huawei_e220_pclos_mandriva.html
(δίνει installer για τις πιο γνωστές distros, αλλά ειλικρινά, δεν ξέρω αντέχω άλλη μια μάταιη προσπάθεια αυτή τη στιγμή, με ένα σωρό άλλα πράγματα που έχω να κάνω αυτές τις μέρες!!!)
Αν κανείς καταφέρει τίποτα, να μας το πει πάραυτα, γιατί ο cousin είναι έτοιμος να πάει να αγοράσει τα vista (το laptop γι'αυτόν σημαίνει internet και μόνο, οπότε αν δε μπορεί να μπει, δεν τον νοιάζουν τα άλλα!!!).
Καλή επιτυχία και περιμένω νεότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Άλλη μια διανομή Μπουμπούντου με την οποία ο κόσμος φτύνει αίμα... αναμενόμενο.

Λύσεις:

1) Πετάξτε τα USB modems και αγοράστε ethernet routers. Είναι πάμφθηνα.

2) Δοκιμάστε και άλλες διανομές. Αυτό είναι το καλό με το Linux (και ίσως και κακό ως προς την επικράτησή του), ο κατακερματισμός των διανομών, πληθώρα επιλογών ανάλογα με τα γούστα του καθενός.

Προτείνω Sidux πριν πάει στα Βίστα ο εξάδελφος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simadoula

Νεοφερμένος

Η simadoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Άλλη μια διανομή Μπουμπούντου με την οποία ο κόσμος φτύνει αίμα... αναμενόμενο.

Λύσεις:

1) Πετάξτε τα USB modems και αγοράστε ethernet routers. Είναι πάμφθηνα.

2) Δοκιμάστε και άλλες διανομές. Αυτό είναι το καλό με το Linux (και ίσως και κακό ως προς την επικράτησή του), ο κατακερματισμός των διανομών, πληθώρα επιλογών ανάλογα με τα γούστα του καθενός.

Προτείνω Sidux πριν πάει στα Βίστα ο εξάδελφος.:)



1. Γι΄αυτό το κράτησα για μένα: έχω ethernet router, lol!!! (σύνδεση connx)
2. Δεν είχα ακούσει για τα Sidux (έψαξα το θέμα για Mandriva, freespire, Linspire, αλλά κι εκεί έχουν προβλήματα και όλοι συνιστούν το προγραμματάκι που βρήκα τελευταίο!) - ευχαριστώ πολύ για το tip!!!:)
3. Όσοι έχουν σύνδεση vodafone, ας ρίξουν μια ματιά εδώ, ίσως βοηθηθούν (για wind τίποτα) :
https://www.vodafonebetavine.net/web/linux_drivers :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
1. Γι΄αυτό το κράτησα για μένα: έχω ethernet router, lol!!! (σύνδεση connx)

Πάντα ethernet router. Εύγε δεσποινίς!:clapup:

2. Δεν είχα ακούσει για τα Sidux (έψαξα το θέμα για Mandriva, freespire, Linspire, αλλά κι εκεί έχουν προβλήματα και όλοι συνιστούν το προγραμματάκι που βρήκα τελευταίο!) - ευχαριστώ πολύ για το tip!!!:)

Το Sidux είναι απλά ένα Debian Unstable με κάτι scripts επάνω και ίσως φανεί αρκετά δύσκολο στους Μπουμπουντάριους. Κυρίως το δουλεύεις κονσολάτο για σοβαρές δουλειές ή για ότι έχει να κάνει με εγκαταστάσεις απεγκαταστάσεις (Ρητώς και δια ροπάλου απαγορεύεται στο Sidux το κατα τ' άλλα καλό Synaptic). Εύκολο κατά τη γνώμη μου, δύσκολο κατά τη γνώμη των ζαχαρωμένων με τους υπεραυτοματισμούς και τα Envy, Automatix, Obelix & Asterix και δε συμμαζεύεται...

Μπορεί να του κάτσει, μπορεί και να μη του κάτσει του ανθρώπου. Δοκιμάζετε και βλέπετε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top