Προβλήματα στο χώρο κατοικίας μας

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μενω σε ενα συγκροτημα με 7 πολυκατοικιες περιφραγμενο. Μεχρι το καλοκαιρι ειχαμε σεκιουριτά, κι αφου ειχαμε αλλαξει πολλους ως τοτε, καταληξαμε στο συμπερασμα οτι αυτο το μετρο ειναι αναποτελεσματικο, γιατι ο χωρος ειναι αχανης, εκτος αν βεβαια εχεις πολλους, οποτε ανεβαιναν πολυ τα κοινοχρηστα.

Αποφασισαμε λοιπον να τους απολυσουμε και να κλεινουν οι πορτες απο 8 το βραδυ ως 8 το πρωι. Ομως το συγκροτημα προσφερει διαφορες υπηρεσιες και τραβαει εξωτερικα ατομα. Ερχοντουσαν λοιπον παρεες νεαρων και πηγαιναν στην πισινα για καμακι στις δικες μας και δεν σεβονταν διαφορους κανονισμους του χωρου, ασε που δεν ηταν προσκεκλημενοι κανενος κι αρα δεν ειχαν δικαιωμα να μπουν. Σε μια φαση ο διαχειριστης, μετα απο πολλες παρατηρησεις που αγνοουσαν, τους αγριεψε και τον πλακωσαν. Πηγαν και δυο γειτονες και τους πλακωσαν κι αυτους αγρια, δηλαδη τους εστειλαν στο νοσοκομειο. Δεν γνωριζουμε ταυτοτητες νεαρων και υποβληθηκε μηνυση κατ αγνωστων.

Εκτοτε αποφασιστηκε να κλεινουν οι πορτες και τη μερα και να μπαινουμε με τα badges. Παρολα αυτα διαπιστωναμε ζημιες σε χωρους κι αρα απο καπου εμπαιναν. Τελικα εμπαιναν απο ενα δεντρο που ειναι εξω απο την περιφραξη και ψηλοτερο απο αυτη. Καλεσαμε την αστυνομια και ειπαν οτι δεν μπορουν να το κοψουν γιατι ειναι δημοσιο αγαθο.

Καναμε καμποσες συνελευσεις οι οποιες με απογοητευσαν γιατι ειχαν χωριστει σε δυο στρατοπεδα και φλυαρουσαν για δημοκρατικα δικαιωματα και κατανοηση στα προβληματα της νεολαιας και πώς θα το χειριστουμε πολιτισμενα κλπ οταν τα βρωμοπαιδα εχουν ηδη ριμαξει καμποσους χωρους και το προβλημα δεν εχει λυθει ακομα.

Εγω τα εχω παρει αναποδα κι ο μονος που με καταλαβαινει ειναι ενας λεγεωναριος που εχει κανει κι αυτος Αφρικη και δεν σηκωνει μυγα στο σπαθι του. Βασικα ειναι αρκετα βαρεμενος, διοτι περασαν τα χρονια, του λειπει η δραση και μαλλον ψαχνει τροπους να επιβεβαιωθει. Μου εχει προτεινει κατι βαναυσους, αλλα κι αποτελεσματικους τροπους να απαλλαγουμε απο αυτους (παγιδα και ξυλοφορτωμα), αλλα δεν θελω να μπλεξω. Ομως πιο παλια μια αλλη συμμορια μου εσπασε το αυτοκινητο. Να κατσω να μου το ξανασπασουν;
Εσεις τι θα κανατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα μετακομιζα :P
Δεν γινεται να τυλιξετε στο δεντρο συρματοπλεγμα, απο αυτα που βαζουν σε φραχτες για να μη σκαρφαλωνουν και μπαινουν;
Ελεος με τα κ*λοπαιδα που δεν σεβονται τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Η υπόθεση είναι απλή.Πλήρωσε κάποιον ειδικό (κατά προτίμηση ξυλοκόπο) και το βράδυ πηγαίνετε στο δέντρο και κατεδαφίστε το. (αρκεί να μην κάνει θόρυβο και το καταλάβουν οι γείτονες) Την άλλη μέρα απλά κάνε την πάπια,σα να μη συνέβη τπτ δηλαδή.Συνοπτικές διαδικασίες.Είναι μία λύση που και δεν περιλαμβάνει βία και δε θα σε φέρει σε ρήξη με τους γείτονες (γιατί πολύ απλά δε θα το μάθουν).Η ελευθερία κάποιου σταματά εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου!Αυτά τα κ*@παιδα πατάνε ακριβώς στα δημοκρατικά και φιλελεύθερα αισθήματα των άλλων για να κάνουν ό,τι θέλουν.Έχω πολλούς τέτοιους συμμαθητές και τα ξέρω από πρώτο χέρι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Προσωπικα δεν νομιζω οτι πρεπει να κοψουμε το δεντρο για πεντε αλητες. Θα ψαξουν αλλους τροπους να μπουν και ο πιο πιθανος ειναι οι πορτες που οδηγουν στο υπογειο γκαραζ. Οταν μπαινει καποιος με το αυτοκινητο, μπορουν να μπουν κι αλλοι οσο οι πορτες ειναι ανοιχτες. Εκει θα τους μπει η ιδεα να σπανε κι αυτοκινητα. Αλλωστε δεν ειμαι και σιγουρος οτι πανε απο το δεντρο. Το ειπε ενας οτι κατι ειδε στα σκοταδια, τον πιστεψαν κι αλλοι, επειδη οντως η προσβαση ειναι ευκολη απο κει και καλεσαν και την αστυνομια, αλλά δεν πολυεχω πειστει. Το επεισοδιο με τη συμπλοκη εγινε τον Αυγουστο. Ειναι δυνατον να κρατανε κακια απο τοτε, μονο και μονο επειδη πηραμε καποιες προφυλαξεις και καναμε μηνυση που ειναι το πιο φυσικο; Για μενα κατι αλλο παιζει. Και φυσικα δεν ειμαι διατεθειμενος να εμπλακω σε συμπλοκες για εναν βαρεμενο λεγεωναριο. Ομως πρεπει να βρεθει μια αποτελεσματικη λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φέρτε πίσω το σεκιουριτά που διώξατε και βάλτε τον να φυλάει το δέντρο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Συρματόπλεγμα, σεκιουριτι στους χωρους οπου ειναι πιθανη η διελευση τους και κλαδεμα(οχι κοψιμο) του δεντρου!
Αν κατάλαβα καλά για να μείνει κάποιος σε συγκρότημα που προσφέρει υπηρεσίες και που τις ¨ζητούν¨ και μη ενοικιαστές σημαίνει πως υπάρχει μια οικονομική άνεση από τους κατοίκους, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τσιγκουνευτούν την υπηρεσία σεκιούριτι εκτός κι αν το πρόβλημα γίνεται σε σημεία του συγκροτήματος που δεν τους ενδιαφέρει.
Η άλλη λύση είναι να μετακομίσεις (που δεν νομίζω να το επιδιώκεις) ή να κάνετε μια ομάδα (με κάποιους που δεν θα προκαλέσουν τη μαυρίλα του ποινικού σας μητρώου :P ) χωρίς να το ξέρουν πολλοί και να αναλάβετε δράση.
Σε τελική πάρτε την αντίστοιχη άδεια και βάλτε είσοδο!!!Θέλουν αγαθά και υπηρεσίες τα μικρά?? ... Θα τις πληρώσουν!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Η οικονομικη σταθμη οντως ειναι υψηλη, αλλα υπαρχει ανομοιογενεια στις αποψεις, γιατι μιλαμε για εναν πληθυσμο καπου χιλιων ατομων, ενα μικρο χωριο δηλαδη. Ο ενας εγκατασταθηκε επειδη ειναι καθηγητης πανεπιστημιου και αρα υψηλομισθος κι ο αλλος επειδη εχει αλυσιδα με χασαπικα κι αρα οικονομημενος κι αυτος. Ο πρωτος αναλωνεται σε λογυδρια περι δημοκρατιας κι ο αλλος ειναι συνεχεια με τον μπαλντα στο χερι (μεταφορικως) ετοιμος να καθαρισει οποιον τον ενοχλει. Ειναι δυο στρατοπεδα, οι πολιτισμενοι και οι αγριοι και αυτη τη στιγμη φαινεται να υπερισχυουν οι πολιτισμενοι οι οποιοι προτειναν να βαλουν μια ανακοινωση στο χωρο υποδοχης (υπαρχει μια καταλληλη αιθουσα για αυτο) και να καλεσουν τους ταραξιες σε συζητηση.
Δεν ξερω αν πρεπει να γελαω ή να κλαιω για αυτο. Σαν να λεμε πιανεις κλεφτη στο σπιτι σου και τον καλεις να συζητησετε τους λογους που τον αναγκασαν να κλεψει. Κι ολα αυτα για να δειξουμε ποσο πολιτισμενοι και δημοκρατες ειμαστε (ειναι και θεμα λαου, που εχει μια ψυχωση με αυτα). Αλλα εγω πραγματικα τετοια δημοκρατια δεν τη θελω.
Πιστευω οτι πρεπει να μπουν καμερες σε διαφορα υψηλα σημεια, κι αμα καταγραφουν προσωπα βρισκει ακρη η αστυνομια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μην το ψάχνεις, ο σεκιουριτάς την έχει κάνει τη βρωμοδουλειά. :P Ξαναπροσλάβετέ τον για να μαζέψει τους δικούς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μην το ψάχνεις, ο σεκιουριτάς την έχει κάνει τη βρωμοδουλειά. :P Ξαναπροσλάβετέ τον για να μαζέψει τους δικούς του.
Μπραβο, ρε φιλε, καλα εκανα και το δημοσιευσα, ριχνεις φως στην υποθεση κι απορω πως δεν το ειχα σκεφτει. Δεν γινεται μια τυχαια συμμορια να επιμενει τοσο, σιγουρα υπαρχει θεμα εκδικησης στη μεση. Ειναι μια βασιμη εκδοχη αν και δεν καταλαβαινω ακομα πώς κολλαει με το επεισοδιο της πισινας οπου εδειραν τον διαχειριστη και δυο ηλικιωμενους που πηγαν να τον υπερασπιστουν. Εγω εψαχνα μια εξηγηση για ταξικους λογους, επειδη οι καταστροφες ειναι επιλεκτικες πχ κατεστρεψαν το γηπεδακι του golf αλλά οχι και του petanque (που ειναι λαικο αθλημα) κι ειναι ακριβως διπλα.
Ειναι αληθεια οτι αυτος ο σεκιουριτας δεν ηταν και πολυ καλος στη δουλεια του και του καναν συνεχως παρατηρησεις μεχρι που τον εδιωξαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τόσο πολιτισμένοι οι Γάλλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.


nPb πες, όχι πες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Τελικα εμπαιναν απο ενα δεντρο...
Εσεις τι θα κανατε;

Θα κόβαμε το δένδρο και θα φυτεύαμε στη θέση του την...Ιτιά που δέρνει :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τελικα τους βρηκανε τους ταραξιες. Ηταν μια μικρη ομαδα απο υποβαθμισμενη γειτονια κι εχει δημιουργησει προβληματα κι αλλου. Σχετιζονταν με τον απολυμενο φυλακα, αλλά δεν αποδειχτηκε οτι ειχαν υποκινηθει απο αυτον.

Τωρα μου προεκυψε ενα αλλο προβλημα, αλλά ο κατηγορουμενος ειμαι εγω. Ενας ενοικος παραπονεθηκε στη διαχειριση οτι τραγουδαω πολυ και τον ενοχλω. Ενα δικιο το εχει, αφου ακομα κι η γυναικα μου με βαριεται καμμια φορα, αλλά δεν μου ειναι κι ευκολο να το κοψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Τωρα μου προεκυψε ενα αλλο προβλημα, αλλά ο κατηγορουμενος ειμαι εγω. Ενας ενοικος παραπονεθηκε στη διαχειριση οτι τραγουδαω πολυ και τον ενοχλω. Ενα δικιο το εχει, αφου ακομα κι η γυναικα μου με βαριεται καμμια φορα, αλλά δεν μου ειναι κι ευκολο να το κοψω.

Ξεκινά να τραγουδάς δυνατότερα για να εκτιμήσει τα προηγούμενα decibel σου! :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τραγουδα σε ωρες που δεν ενοχλεις για να μη κανει παραπονα. Αυτος που μενει διπλα μου τραγουδαει και παιζει κιθαρα και καθε αλλο παρα ενοχλητικος ειναι! Να πεις στον αλλο ενοικο να εκτιμησει το ταλεντο σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ξεκινά να τραγουδάς δυνατότερα για να εκτιμήσει τα προηγούμενα decibel σου! :whistle::whistle::whistle:
LOL, αυτος που μαλλον θα εκτιμησει κατι θα ειμαι εγω και θα ειναι για το διαμερισματακι που εχασα. Ειναι αυστηροι οι νομοι εδω κι ακομα αυστηροτερος ο κανονισμος του συγκροτηματος. Αλλά εχω μια γνωστη με μουσικο συγκροτημα, και παω πότε πότε ειτε στις προβες ειτε στα μαγαζια που τραγουδανε. Στις προβες πιανω το μικροφωνο και ξεδινω. Στα μαγαζια δεν κολλαω, γιατι εχω αρκετο αξάν στα γαλλικά. Σκεφτομαι τωρα να πηγαινω πιο συχνα στις προβες.

Τραγουδα σε ωρες που δεν ενοχλεις για να μη κανει παραπονα. Αυτος που μενει διπλα μου τραγουδαει και παιζει κιθαρα και καθε αλλο παρα ενοχλητικος ειναι! Να πεις στον αλλο ενοικο να εκτιμησει το ταλεντο σου :P

Εμενα δυστυχως ειναι ενας συνταξιουχος. Ο ανθρωπος εφαγε μια ζωη στο Παρισι λογω καριερας και παιρνοντας τη συνταξη κατεβηκε στο Νότο να βρει την ησυχια του. Εχει το δικιο του και ειναι σεβαστο, πραγματι το παρακανω ωρες ωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ειναι αυστηροι οι νομοι εδω κι ακομα αυστηροτερος ο κανονισμος του συγκροτηματος.

Όταν μπήκες στο διαμέρισμα στο συμφωνητικό που υπέγραψες έλεγε ότι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις ησυχία και τις ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας; Αν ο νόμος είναι άτυπος και όχι υπογεγραμμένες απο σένα, τότε δεν σε ακουμπάει.
Εκτός αν του δίνεις και καταλαβαίνει και τις ώρες κοινής ησυχίας, όπου σε αυτή την περίπτωση καλά κάνουν και παραπονιούνται οι γείτονες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Όταν μπήκες στο διαμέρισμα στο συμφωνητικό που υπέγραψες έλεγε ότι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις ησυχία και τις ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας; Αν ο νόμος είναι άτυπος και όχι υπογεγραμμένες απο σένα, τότε δεν σε ακουμπάει.
Εκτός αν του δίνεις και καταλαβαίνει και τις ώρες κοινής ησυχίας, όπου σε αυτή την περίπτωση καλά κάνουν και παραπονιούνται οι γείτονες
Δεν υπαρχουν ωρες κοινης ησυχιας, παρα μονο τη νυχτα 22H00 - 7H00. Η ενοχληση καθοριζεται απο ενταση, διαρκεια, ιδιαιτεροτητα ηχου κλπ που στηριζεται σε μαρτυριες γειτονων. Υπαρχει και αναλογος νομος για τις οσμες :D Επιπλεον επειδη το συγκροτημα ειναι τουριστικο υπαρχουν κι αλλοι κανονισμοι περι αισθητικης και συμπεριφορας.

Τα διαμερισματα ειναι σχεδιασμενα ετσι που τα καθιστικα να μην ειναι κολλητα του ενος με του αλλου ωστε να μειωνεται η ηχητικη ενοχληση. Το δικο μου εχει κολλητα την κουζινα του. Μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα με τους προηγουμενους, γιατι εμεναν στο καθιστικο και δεν με ακουγαν, οποτε τραγουδαγα ξενοιαστα που μεταφραζεται καπως δυνατα και οση ωρα ηθελα.

Το παραθυρο του καθιστικου του εχει φατσα δρομο με κινηση και το κτιριο της εφορειας, ενω το παραθυρο της κουζινας του κοιταει προς το εσωτερικο του συγκροτηματος οπου εχεις ησυχια και βλεπεις πρασινο, πισινα και το γηπεδο του τεννις οπου παιζουν πιπιτσες με κοντες φουστιτσες που ολο σκυβουν να πιασουν το μπαλακι.:D

Αμα παθεις φλασια και συνειδητοποιησεις οτι εφαγες τα χρονια σου σε ενα γκριζο παρισινο κτιριο σαπιζοντας στη ρουτινα ενος γραφειου και στην υγρασια του Σηκουανα, η αποφαση ειναι μονοδρομος: εγκαθιστασαι μονιμα στην κουζινα.

Ε αυτο εκανε κι αυτος. Ασε που μπορει να πληρωνε και πολλα στην εφορεια και να μην θελει να την βλεπει... Και τωρα με ακουει περισσοτερο. Πρεπει να προσαρμοστω στη νεα κατασταση, γιατι εγω ειμαι βασικα λαθος. Σαμπως μπορω να κανω κι αλλιως; Κι αν δεν μπορεσει να στηριξει κατηγορια περι ηχητικης ενοχλησης, απο καπου αλλου θα βρει να με πιασει λογω των πολλων κανονισμων που δεν τους πολυτηρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
...απο καπου αλλου θα βρει να με πιασει λογω των πολλων κανονισμων που δεν τους πολυτηρω.

Όλοι αυτοί οι κανονισμοί είναι official ή είναι άγραφοι νόμοι μεταξύ γειτόνων για αρμονικοτερη συμβιωση;
Θέλεις να μας δώσεις αλλά παραδείγματα περίεργων κανονισμών, από αυτούς που δεν πολυτηρεις που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Όλοι αυτοί οι κανονισμοί είναι official ή είναι άγραφοι νόμοι μεταξύ γειτόνων για αρμονικοτερη συμβιωση;
Θέλεις να μας δώσεις αλλά παραδείγματα περίεργων κανονισμών, από αυτούς που δεν πολυτηρεις που λες;
Ναι official. Δεν θα ελεγα περιεργοι, αλλά συμπληρωματικοι λογω ιδιαιτεροτητας του συγκροτηματος. Παλια ηταν ξενοδοχοδιαμερισματα (apparthotel) δηλαδη νοικιαζες με τη βδομαδα, το μηνα και customized, αλλά με τα χρονια εξελιχθηκε σε συγκροτημα μονιμοτερης διαμονης, χωρις να αλλαξει και πολυ ο κανονισμος, γιατι η εταιρεια εκμεταλλευσης θελει να κρατησει ενα status για να προσελκυει λεφταδες. Ειναι μια μικρη κοινωνια οπου οι περισσοτεροι τα εχουμε βρει μεταξυ μας, υπαρχει ανοχη σε καποιες παρατυπιες και η εταιρεια δεν επεμβαινει οσο δεν δημιουργειται προβλημα.

Ας πουμε καποιοι βαλαμε επαγγελματικες πλακες στην εισοδο, ενω απαγορευεται. Εμενα το γραφειο μου ειναι μιση ωρα με το τραμ σε μια μακρυνη υποβαθμισμενη γειτονια (για φορολογικη ελαφρυνση), αλλα δεχομαι και στο σπιτι που εχω διαμορφωσει καταλληλα, γιατι μενω κοντα στο κεντρο και με εξυπηρετει. Και εχω και το ονομα της εταιρειας μου και στο γραμματοκιβωτιο για να μην τρεχω στο γραφειο μονο και μονο για τα γραμματα, εχω δεν εχω δουλεια. Τωρα αν γινει θεμα και καποιος στηριξει κατηγορια οτι οι πελατες μας δημιουργουν βαβουρα ή πιανουν θεσεις παρκινγκ που προβλεπονται για τους ενοικους, κλπ βρισκομαστε σε δυσαρεστη θεση.

Αλλοι κανονισμοι ειναι οτι το υψος της απλωστρας ρουχων δεν πρεπει να υπερβαινει το υψος απο τα καγκελα του μπαλκονιου. Κανονικα ουτε κουβερτα μπορεις να απλωσεις στα καγκελα να αεριζεται. Στην πισινα πρεπει να φορας ειδικο βραχιολι, στο γηπεδο του τεννις ενα μπατζ και να κλεινεις ωραριο για να παιξεις. Στο γυμναστηριο κλεινεις ωραριο και φορας ειδικα παπουτσια. Στο site του συγκροτηματος οι επαγγελματικες καταχωρησεις εχουν κι αυτες κανονισμους. Στην πραγματικοτητα ολοι εχουμε αντικλειδια απο τους χωρους που μας ενδιαφερουν και παμε οποτε θελουμε, και παντα βρισκεις υπερβολες στο site (μερικοι καταχωρουν περισσοτερο συχνα απο ο,τι προβλεπεται). Υπαρχουν κι αλλοι κανονισμοι, αλλα μεχρι τωρα δεν εχει δημιουργηθει μειζον προβλημα.

Το θεμα ειναι να μην εχεις ενα ανοιχτο μετωπο με τους συνενοικους. Κατα πασα πιθανοτητα ο δικος μου δεν θα μπορεσει να στηριξει κατηγορια για ηχητικη ενοχληση, αλλά θα τον βρισκω μπροστα μου σε ενα σωρο αλλα θεματα. Αλλωστε, το παραδεχομαι οτι ειμαι ο φταιχτης. Οχι απο κακοηθεια βεβαιως, απλα θελω το χρονο μου να προσαρμοστω στη νεα κατασταση.

Και να ξεκαθαρισω γιατι σε μερικους μπορει να φαινεται παραξενο αυτο το θεμα. Στην Ελλαδα εχω δουλεψει και ως τραγουδιστης, αλλα εδω ηταν δυσκολο να βρω κατι και τα πρωτα χρονια ειχα κυριολεκτικα μαραζωσει απο ψυχολογικης αποψεως λογω αυτου του θεματος. Ξεδινω ευκαιριακα σε μαγαζια καραοκε, αλλά και τραγουδωντας στο σπιτι. Ειναι μεγαλο ζορισμα να το κοψω αποτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top