Προικοσύμφωνο

afantos

Νεοφερμένος

Ο afantos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ... Έψαχνα απαντήσεις εδώ και καιρό ρώτησα και δικηγόρο και δεν πολύ κατάλαβα τι μου είπε ... Να το πάρουμε από την αρχή ...

Η μητέρα μου έχει ένα πρυκοσύμφωνο το οποίο τις το είχε κάνει η μάνα της όταν είχε παντρευτεί με τον πατέρα μου .
Έχει κάποια οικόπεδα μέσα και κάποια σπίτια . Έχω πάει κτηματολόγιο είναι όλα στο όνομα της γιαγιάς δεν φαίνεται κάπου η μητέρα μου Μπορεί τώρα κάποιος από τα αδέρφια της μητερας μου να πάει να μεταβιβάσει η να κάνει χρισικτισια κάποια από αυτά τα ακίνητα .απλά να υπογράψει η γιαγιά ? Και αν γίνετε αύριο μεθαύριο όταν πάρουμε χαμπάρι ,μπορούμε να κάνουμε ένσταση με το πρυκοσύμφωνο το οποίο κατέχουμε ? Λέμε γίνετε αυτό και πάει κάποιος έξυπνος και τα μεταβιβάσει και κτίσει σπίτι (για παράδειγμα) ,μετά μπορούμε να κάνουμε ένσταση?
Ευχαριστώ
Πραγματικά θέλω απαντήσεις από κάποιον που γνωρίζει ...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καταρχάς τι γράφει το προικοσύμφωνο; Ας ξεκινήσεις από εκεί.

Με λίγο googleαρισμα πάντως, το "προικοσύμφωνο" ήταν μια χειρόγραφη πράξη που έλεγε, για παράδειγμα, τα εξής:
Πρηκοσίμφονων
Βασίλειον της Ελλάδος

Εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνέβματος αμήν.
Σήμερον την 16ην Φεβρουαρίου 1957 προικόνο την θυγάτηρ μου ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και της δήνω την κάτωθι πρήκα:
Πρότον εις Ακήνιτα
Εις θέσιν Ταξιάρχην 100 κιλά ελεοστάσιον εις θέσιν Λαγκαδιά <ή εις Νερό> και δυο σκάλες με 10 ελεόδενδρα εις θεσιν Μπασαβιά εις κοριφήν, το ήμιση της Αμπέλου τέσσερις σκάλες εις κοριφήν εις θέσιν Αμόλενα.
2ον εις Κηνιτά
2 Στρόματα Γεμάτα
4 ζέβγη Μαξιλάρες Γεμάτες
2 ζέβγη Μαξιλαράκια Γεμάτα

Πάντως αν μιλάμε για τέτοια φάση, αμφιβάλλω αν έχει το οποιοδήποτε νομικό κύρος.




 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πέρα από τρολ, η εφορία δεν έχει ενημερώσει τις βάσεις της βάσει των προικοσυμφώνων, αλλά βάσει των νόμιμων ιδιοκτητών, όπως απεικονίζονται πριν το 1983. Αν πάει η γιαγιά (αν ζει) μαζί με την κόρη της στην εφορία, τότε μπορεί να γίνει η μεταβίβαση, με την διαφορά (πλέον) ότι την κυριότητα του ακινήτου την έχει η γυναίκα και όχι ο άνδρας, όπως παλιά :P
Αν δεν ζει η γιαγιά και το προικοσύμφωνο είναι της προκοπής, ίσως μπορέσει να κάνει τίποτα.

Σε κάθε περίπτωση, η συμβουλή δικηγόρου είναι αναγκαία.
 

afantos

Νεοφερμένος

Ο afantos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι ... Η γιαγιά είναι στην ζωή, πάει κάποιος και μεταβιβάσει ένα οικόπεδο (το οποίο αναγράφεται στο πρυκοσύμφωνο) ,δεν θα πάρουμε χαμπάρι ...τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση όταν το πάρουμε χαμπάρι ,ισχύει το πρυκοσύμφωνο?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top