Προορισμοί στο εξωτερικό

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
τελευταία εχω ακούσει και διαβάσει αρκετά για την Αγια Πετρούπολη... "Μια απο τις ομορφότερες πόλης της Ευρώπης" ειναι η φράση που κυριαρχεί...

ps. Προς το παρόν την Πεμπτη πετάω για Βαρκελώνη... :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρε παιδια βλεπω οτι λετε Καλιφορνια και Λος Αντζελες, δλδ αλλα μερη της Αμερικης δεν θελετε να επισκευτιτε; Εγω πχ θα ηθελα καλιφορνια(εκτος απο Λας Βεγκας), Τεχας, Φλωριντα και Βραχοδοι Οροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε....
Γερμανία (Φράϊμπουργκ, Στουτγκάρδη, Φρανκφούρτη, Χαιδελμβέργη, Μόναχο, Νυρεμβέργη, Κολωνία, Αμβούργο, Σααρμπρούκεν), Γαλλία (Παρίσι, Νίκαια, Στρασβούργο), Ελβετία (Ζυρίχη, Βασιλεία), Αυστρία (Σαλτσμπουργκ, Βιέννη), Τσεχία (Πράγα), Ουγγαρία (Βουδαπέστη), Αγγλία (Λονδίνο, Καρλάιλ), Σκωτία (Εδιμβούργο), Ισπανία (Βαρκελώνη), Ιταλία (Μιλάνο, Περούτζια, Φλωρεντία, Ρώμη, Πίζα), Αργεντινή (Μπουένος Άιρες), Βραζιλία (Ρίο), Ολλανδία (Άμστερνταμ, Εντσεντε-Τβεντε)

Ακολουθούν Τουρκία (Κωνσταντινούπολη) το Πάσχα, Σουηδία τον Ιούνιο και Ιαπωνία το Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Σουηδία τον Ιούνιο

Μην το κανεις αυτο το λαθος..... Μην φυγεις απο Ελλλαδα το καλοκαιρι για να πας στην Σουηδια (και γενικοτερα σκανδιναβια). Αμα θελεις οπωσδηποτε να πας πηγενε χειμονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Μην το κανεις αυτο το λαθος..... Μην φυγεις απο Ελλλαδα το καλοκαιρι για να πας στην Σουηδια (και γενικοτερα σκανδιναβια). Αμα θελεις οπωσδηποτε να πας πηγενε χειμονα

Έλα βρε Κρόνε! Δεν θα πάω κι όλο το καλοκαίρι! Για μια βδομάδα μόνο. Άλλωστε δεν θα είναι το πρώτο καλοκαίρι που θα περάσω μακριά από την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εχει πάει κανεις στη λευκαδα? πώς ήταν? γενικα θελω ο,τι πληροφοριες μπορειτε να μου δωσετε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εσείς που έχετε πάει τι μου προτείνετε:Eίμαι ανάμεσα σε Πράγα,Άμστερνταμ και Βερολίνο για 10ημερο (όχι με γκρουπ) τον Νοέμβρη ή Δεκέμβρη.Τι αξίζει πιο πολύ;Και απο οικονομικής άποψης πως είναι;Και κανένα ξενοδοχείο αν μείνατε ικανοποιημένοι.Γενικά προτείνετε ότι αξίζει να επισκεφτώ σε αυτές τις πόλεις για να αποφασίσω μέχρι τότε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Έλα βρε Κρόνε! Δεν θα πάω κι όλο το καλοκαίρι! Για μια βδομάδα μόνο. Άλλωστε δεν θα είναι το πρώτο καλοκαίρι που θα περάσω μακριά από την Ελλάδα.

Το θεμα δεν ειναι οτι θα εινα μακρια απο την Ελλαδα, ειναι οτι θα φυγεις απο της λιακαδες για να πας στις βροχες... Πηγενε καπου αλλου καλυτερα

(σορυ για την υπερβολικα καθηστεριμενη απαντιση αλλα απο την βαρεμαρα περνω σβαρνα τα παλια τοπικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Στα 19 μου έκανα τον γύρω της Ευρώπης με inter rail, δυστυχώς όμως δεν καταλαβαίνεις και πολλά γιατί "τρέχεις" για να προλάβεις τον άτιμο τον χρόνο που περνάει σαν νερό σε τέτοιες καταστάσεις. Έκτοτε έχω πάει στην Ισπανία (την γύρισα όλη), Λισαβώνα, Βερολίνο, Παρίσι,Γενεύη, Μιλάνο και Ρώμη, Αμστερνταμ, Κωνσταντινούπολή, Τυνησία, Μαρόκο, Κάϊρο, το καλοκαίρι πιθανότατα να κάνω τον γύρω της Ιταλίας και το Φθινόπωρο (αν είμαστε καλά ώς τότε) σχεδιάζουμε να πάμε Μπάνγκοκ (Ταϊλάνδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από evouli:
εχει πάει κανεις στη λευκαδα? πώς ήταν? γενικα θελω ο,τι πληροφοριες μπορειτε να μου δωσετε... :)

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια για να θυμάμαι ονόματα, όμως αυτό που έχει αποτυπωθεί στην μνήμη μου, είναι τα γαλαζοπράσινα νερά του Ιονίου. Μία από τις πολύ γνωστές και πανέμορφες παραλίες είναι το Πόρτο-Κατσίκι η οποία είναι must επιλογή. Με άριστα το 10, η Λευκάδα σαν ομορφιά παίρνει άνετα 11!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από evouli:
εχει πάει κανεις στη λευκαδα? πώς ήταν? γενικα θελω ο,τι πληροφοριες μπορειτε να μου δωσετε... :)

Έπεσες στην περίπτωση!
Έχω καταγωγή από Λευκάδα και μεγάλη τρέλα με το νησί!!!
Καταρχήν η Λευκάδα είναι νησί μόνο στο όνομα, καθώς δε χρειάζεσαι καράβι για να πας!
Είναι ενωμένη με γέφυρα με την Αιτωλοακαρνανία...

Κατα τα άλλα είναι πανέμορφη, καταπράσινη και με απίστευτες παραλίες!

Το καλοκαίρι έχει και αρκετά έντονη νυχτερινή ζωή, κυρίως στην πόλη της Λευκάδας και στο Νυδρί... (αν και στο δεύτερο συχνάζουν κυρίως ξένοι και δεν πολυ-λέει!)

Αν πας, σε καμία περίπτωση μη μείνεις μέσα στην πόλη ή στο Νυδρί!(πολύ φασαρία!) Μπορείς να βρεις αξιοπρεπέστατα(έως και κυριλέ) ξενοδοχεία ή δωμάτια σε μικρά χωριά ή ακόμα και στη μέση του πουθενά!

Όσο για παραλίες:
Κάθισμα: Η πιο γνωστή ίσως, με την ευκολότερη πρόσβαση και τον περισσότερο κόσμο. Έχει ταβέρνες, μπαράκια κλπ...
Πόρτο Κατσίκι: Η δεύτερη ομορφότερη παραλία του νησιού. Βρίσκεται στο νοτιοδυτικό άκρο του και η πρόσβαση είναι μέτριας δυσκολίας.(μόλις 100 σκαλιά για να κατέβεις...)
Πευκούλια: Βρίσκεται πίσω από το χωριό Άγιος Νικίτας και μπορείς να πας είτε με τα πόδια από το χωριό, είτε με καραβάκι. Πολύ ομορφη και αυτή.
Εγκρεμνοι: Η ομορφότερη παραλία του νησιού για μένα!!! Αλλά είναι όνομα και πράμα! Για να πας τρώς ~4 χιλιόμετρα άσχημο χωματόρδρομο και μετά (κρατήσου!) 350 σκαλιά!!!! Αλλά θα σε αποζημιώσει!!!
Αγιοφύλι: Επίσης πανέμορφη παραλία στην οποία πας μόνο με καραβάκι από τη Βασιλική. (πας και με τα πόδια, αρκεί να έχεις πολύυυυ κουράγιο!)
Υπάρχουν αρκετές ακόμα, αλλά πιστεύω πως αυτές είναι οι πιο όμορφες...

Αν πας στη galery, και συγκεκριμένα στα άλμπουμ μελών, και πιο συγκεκριμένα στο δικό μου, θα βρεις μερικές φωτογραφίες με τοπία και παραλίες της Λευκάδας.

Υπάρχουν άφθονα ταβερνάκια με εξαιρετικό φαγητό (πάλι θα σου προτείνω να προτιμήσεις αυτά που βρίσκονται σε μικρά χωριουδάκια...)

Γενικά το νησί είναι πανέμορφο αλλά μην κάνεις το λάθος να πας χωρίς αυτοκίνητο!
Οι τοπικές συγκοινωνίες είναι από άθλιες έως ανύπαρκτες!

Ελπίζω να σε κάλυψα!
Αν θες κάποια άλλη πληροφορία, εδώ είμαστε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιος καλόμ..............................




αυτά τα 350 σκαλιά.............................


























....................... τα κατεβαίνεις μόνο?:bleh::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
....................... τα κατεβαίνεις μόνο?:bleh::bleh:

Ναι! Στο ανέβασμα έχει ασανσέρ!:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παρασκευη 5/5/06 την κοπαναμε 3 φιλοι με τις μηχανες μας για Ιταλια (8 ημερες).Ελπιζω να μας κανει την χαρη ο καιρος αν και δε μασαμε με τιποτα.Εν αναμονη εντυπωσεων και φυσικα φωτο:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Εσείς που έχετε πάει τι μου προτείνετε:Eίμαι ανάμεσα σε Πράγα,Άμστερνταμ και Βερολίνο για 10ημερο (όχι με γκρουπ) τον Νοέμβρη ή Δεκέμβρη.Τι αξίζει πιο πολύ;Και απο οικονομικής άποψης πως είναι;Και κανένα ξενοδοχείο αν μείνατε ικανοποιημένοι.Γενικά προτείνετε ότι αξίζει να επισκεφτώ σε αυτές τις πόλεις για να αποφασίσω μέχρι τότε:)
Δεν δυσκολεύομαι ιδιαίτερα στην επιλογή.... ΔΑΓΚΩΤΟ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!!!!!!!!
Δε λέω... πάρα πολύ ωραία και η Πράγα... ειδικά τα Χριστούγεννα....και ειδικά αν είσαι με τον καλό σου.... Αλλά το Άμστερνταμ λέει!!!!
σαν τρόπος διασκέδασης μοιάζει πάρα πολύ με την Ελλάδα... θα βρεις συνεχως κάπου να φας ή να πιείς ή να χορέψεις.... δεν ειναι σαν τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες που στις 10 το βράδυ είναι όλα κλειστα :P Δεν είμαι σίγουρη όμως ότι είναι καλό μέρος να πας με τον καλό σου μόνο.... το μέρος είναι καλά να πας με παρέα.... (ας είναι μέσα και ο καλός σου, απλά να είναι κι άλλοι από κοντά :P)
Βερολίνο δεν έχω πάει για να σου πω δυστυχώς... και όσο για δωμάτια κλπ και τιμές επίσης δεν μπορώ να σου πω γιατί έμενα φιλοξενούμενη και ξες πως παν αυτά..... δεν πλήρωσα και πολλά..... Νομίζω δε, ότι η Πράγα είναι η ποιό οικονομική απ τα μέρη που αναφέρεις.
Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο :Pεσύ για τι είδους 10ήμερο ενδιαφέρεσαι? έχει σημασία.... ξεσάλωμα? μουσεία? ξεκούραση? κουλτούρα? πολιτισμος? ανάλογα με το τι ζητάς και με ποιον/ποιούς θα πας, έχει να κάνει και το ΠΟΥ θα σου πω να πας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εγώ θέλω να πάω Ισλανδία!:D Ξέρει κανείς κάτι για τους Βίκινγκς??? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maik85:
Εγώ θέλω να πάω Ισλανδία!:D Ξέρει κανείς κάτι για τους Βίκινγκς??? :P:P

αμί αμί!
ξέρω εγώ!
κινητά βουνά που πίνουν τον άμπακο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
επειδή βλέπω πολλούς κοσμογυρισμένους εδώ μέσα σίγουρα κάποιος θα μου δώσει πληροφορίες για Βερολίνο -Κοπενχάγη που πάω σε ένα μήνα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
επειδή βλέπω πολλούς κοσμογυρισμένους εδώ μέσα σίγουρα κάποιος θα μου δώσει πληροφορίες για Βερολίνο -Κοπενχάγη που πάω σε ένα μήνα!!!!!!!

Έχω πάει και στα 2 αυτά μέρη, αλλά για Βερολίνο δεν μπορώ να σου πω και πολλά, είχα κάτσει ελάχιστα και δεν με ενθουσίασε, προτιμώ Μόναχο.

Κοπεγχάγη είχα πάει πριν 9 χρόνια, οπότε και από εκεί έχω μια γενικότερη αίσθηση. Ωραία πόλη είναι, έχει γραφικά κτίρια, θάλασσα, αλλά και πάλι δεν με τράβηξε. Ακόμα θυμάμαι που πήγαμε μες στην χαρά στο άγαλμα της Μικρής Γοργόνας και ήταν μια βλακεία. Από φαγητό μέτριο και οι άνθρωποι μέτριοι κι αυτοί σαν συμπεριφορά (αλλά και εμφάνιση!). Για εμένα Σκανδιναβία λέει Νορβηγία που έχω πάει 3 φορές. Αλλά αν δεν έχεις ξαναπάει Σκανδιναβία ok, θα βρεις ενδιαφέρον Κοπεγχάγη.

Μήπως ήμουν σκληρή με το post μου;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Έχω πάει και στα 2 αυτά μέρη, αλλά για Βερολίνο δεν μπορώ να σου πω και πολλά, είχα κάτσει ελάχιστα και δεν με ενθουσίασε, προτιμώ Μόναχο.

Κοπεγχάγη είχα πάει πριν 9 χρόνια, οπότε και από εκεί έχω μια γενικότερη αίσθηση. Ωραία πόλη είναι, έχει γραφικά κτίρια, θάλασσα, αλλά και πάλι δεν με τράβηξε. Ακόμα θυμάμαι που πήγαμε μες στην χαρά στο άγαλμα της Μικρής Γοργόνας και ήταν μια βλακεία. Από φαγητό μέτριο και οι άνθρωποι μέτριοι κι αυτοί σαν συμπεριφορά (αλλά και εμφάνιση!). Για εμένα Σκανδιναβία λέει Νορβηγία που έχω πάει 3 φορές. Αλλά αν δεν έχεις ξαναπάει Σκανδιναβία ok, θα βρεις ενδιαφέρον Κοπεγχάγη.

Μήπως ήμουν σκληρή με το post μου;:hmm:



ναι......:hmm: ε.......με απογοήτευσες λίγο δε λέω.

τίποτα καλό στην Κοπεγχάγη; σίγουρα κάτι θα σ' αρεσε. πες μου οτιδήποτε να με ανεβάσεις γιατί είναι λίγο αργά να αλλάξω τα εισιτήρια για Νορβηγία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top