Προορισμοί στο εξωτερικό

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και για εμένα τα ταξίδια φέτος κομμένα αλλά έκανα μπόλικα το 19 οπότε κάτι είναι και αυτό. Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να επισκεφθώ όσους έχω φιλοξενήσει, μιας και είχα την τύχη να με επισκεφθούν πολλοί φίλοι μου από το εξωτερικό (ναι ζω με τους γονείς μου και έχουν φτάσει στο σημείο να τους αρέσει πολύ) και να επισκεφθώ και άλλους πολύ καλούς μου φίλους που δεν μ έχουν επισκεφθεί. Κάνω όνειρα για Ιταλία και Πορτογαλία που δεν έχω πάει ποτέ και ανυπομονώ για τη στιγμή που και εκ των πραγμάτων θα μπορώ να ταξιδέψω και που θα έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω. Μέχρι τότε καλή καραντίνα σε όλους :P
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Μου προωθησαν ενα εμαιλ σημερα που μιλαει για απολυσεις. Ουσιαστικα ο μισθος μου ειναι εγγυημενος μεχρι τελη Απριλιου, μετα δεν ξερω τι γινεται. Οποτε αν δεν ξεκαθαρισει το τοπιο, ταξιδια φετος τελος. Εκτος αν βρω αλλου δουλεια (ηδη στελνω αιτησεις)
Μα εισαι στον τομεα υγειας, γιατι υπαρχουν απολυσεις ειδικα τωρα?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Μου προωθησαν ενα εμαιλ σημερα που μιλαει για απολυσεις. Ουσιαστικα ο μισθος μου ειναι εγγυημενος μεχρι τελη Απριλιου, μετα δεν ξερω τι γινεται. Οποτε αν δεν ξεκαθαρισει το τοπιο, ταξιδια φετος τελος. Εκτος αν βρω αλλου δουλεια (ηδη στελνω αιτησεις)

Εύχομαι να μην γίνει κάτι τέτοιο!!!
Αλλά όπως είπε και ο φίλος από πάνω γιατί τώρα;Ο τομέας υγείας τώρα εχει τεράστια ζήτηση.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μα εισαι στον τομεα υγειας, γιατι υπαρχουν απολυσεις ειδικα τωρα?
Ειμαι στην ερευνα στον τομεα υγειας. Σταματησαν ΟΛΕΣ οι ερευνες, εκτος απο αυτες που ειναι για COVID-19. Ακυρωθηκαν ολα τα χειρουργεια και τα ιατρεια, εκτος απο τα επειγοντα και μας απαγορευτηκε να κανουμε recruit ασθενεις (που να τους βρουμε δηλαδη). Μονο follow ups και αυτα μεσω διαδυκτιου και δεν ειναι πολλα. Ουσιαστικα τωρα καθαριζω δεδομενα, κανω update ethics γιατι αυτη η κατασταση προκαλεσε deviation from protocols και διαφορα αλλα τετοια. Επισης δεν μπορουμε να ξεκινησουμε νεες ερευνες αν δεν προκειται για COVID-19. Αντε πες εχω δουλεια για 1 μηνα, αντε 2. Μετα τι; Δεν εχουν λογο να με κρατανε και να πληρωνομαι χωρις να εχω δουλεια. Επισης οταν δεν μπορεις να κανεις recruit ατομα, κοβεται η χρηματοδοτηση και χωρις χρηματοδοτηση δεν θα μπορω να πληρωθω.
1 στους 6 γενικα εδω εχει χασει την δουλεια του. Η κατασταση ειναι χαλια. Ευτυχως δεν τιθεται θεμα επιβιωσης γιατι εχω αλλα εισοδηματα, αλλα σιγουρα θα πρεπει να περιορισω ταξιδια και σπαταλες και το ονειρο μου να σταματησω να δουλευω στα 40 θα καθυστερησει.

Εύχομαι να μην γίνει κάτι τέτοιο!!!
Αλλά όπως είπε και ο φίλος από πάνω γιατί τώρα;Ο τομέας υγείας τώρα εχει τεράστια ζήτηση.
Το ελπιζω. Το αφεντικο μου μολις εστειλε μηνυμα να μου πει οτι η ιδεες μου για ερευνες σχετικα με COVID-19 ειναι καλες και θα τις εφαρμοσουμε. Οποτε ελπιζω να μην απολυθω, αν και αυτη η κατασταση ειναι ευκαιρια να φυγω απο την δουλεια μου on good terms με καλες συστατικες.
Το μονο που ξερω ειναι οτι ταξιδια φετος τελος. Αν και με το χρηματιστηριο που εχει κανει βουτια ειναι ευκαιρια να αγορασω και να σταματησω να δουλευω μια ωρα αρχιτερα. Θα περιμενω να πεσει και αλλο οταν η κατασταση στις ΗΠΑ γινει σαν την Ιταλια.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δυστυχώς όλων τα σχέδια χάλασαν...

Εμένα ακυρώθηκε αυτό στην Μάλτα, στην Ελλάδα για Πάσχα όπου ήταν να βγάλω διαβατήριο για να πήγαινα εκτός Ευρώπης κι ένα επαγγελματικό στο Μιλάνο όπου σίγουρα θα είχα ευκαιρία να πάω και σε άλλες κοντινές πόλεις.

Πόσο μού αρέσει που κάνουμε σχέδια για μήνες μετά και δεν ξέρουμε τί θα συμβεί αύριο.:oops:

Πάντα κάναμε μελλοντικά σχέδια, ακόμη και μακροχρόνια. Για τα ταξίδια μας πειράζει συγκεκριμένα μόνο ή λόγω της κατάστασης;
Ζούμε το τώρα, αλλά για να προετοιμάσουμε το μέλλον, θα πρέπει να ξέρουμε τι θα πρέπει να κάνουμε στο τώρα.

Είχαμε κανονίσει με την οικογένεια μου να πάμε Αμερική (Τέξας) τα Χριστούγεννα αλλά τίποτα μάλλον.

Εντάξει, μέχρι τα Χριστούγεννα έχετε καιρό. Δεν πιστεύω να τραβήξει τόσο πολύ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μου προωθησαν ενα εμαιλ σημερα που μιλαει για απολυσεις. Ουσιαστικα ο μισθος μου ειναι εγγυημενος μεχρι τελη Απριλιου, μετα δεν ξερω τι γινεται. Οποτε αν δεν ξεκαθαρισει το τοπιο, ταξιδια φετος τελος. Εκτος αν βρω αλλου δουλεια (ηδη στελνω αιτησεις)
Καναδά δε δουλεύεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευτυχως δεν τιθεται θεμα επιβιωσης γιατι εχω αλλα εισοδηματα, αλλα σιγουρα θα πρεπει να περιορισω ταξιδια και σπαταλες και το ονειρο μου να σταματησω να δουλευω στα 40 θα καθυστερησει.
Κρίμα, αλλά δε θα πάει τόσο πίσω όσο πιστεύεις λογικά.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Και για εμένα τα ταξίδια φέτος κομμένα αλλά έκανα μπόλικα το 19 οπότε κάτι είναι και αυτό. Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να επισκεφθώ όσους έχω φιλοξενήσει, μιας και είχα την τύχη να με επισκεφθούν πολλοί φίλοι μου από το εξωτερικό (ναι ζω με τους γονείς μου και έχουν φτάσει στο σημείο να τους αρέσει πολύ) και να επισκεφθώ και άλλους πολύ καλούς μου φίλους που δεν μ έχουν επισκεφθεί. Κάνω όνειρα για Ιταλία και Πορτογαλία που δεν έχω πάει ποτέ και ανυπομονώ για τη στιγμή που και εκ των πραγμάτων θα μπορώ να ταξιδέψω και που θα έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω. Μέχρι τότε καλή καραντίνα σε όλους :P

Η Ιταλία, πάντως, τουλάχιστον η νότια, είναι ένα εξαιρετικό μέρος. Νάπολη, Ερκολάνο, και το γύρω μέρος είναι πανέμορφο, έχει ωραίους ανθρώπους - λίγο με τη γλώσσα έχεις μόνο ένα θέμα, αν δεν ξέρεις ιταλικά, αλλά εντάξει, δεν πειράζει.

Βέβαια, ξαναπήγαινα άνετα και Νάπολη αλλά και πιο κάτω -Σικελία, ας πούμε.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στην Ιταλια εχω παει μονο Ρωμη, Μιλανο, Μπεργκαμο και επειδη εκανα τουρισμο δεν ασχοληθηκα να γνωρισω κατοικους παρα μονο οτι συναναστροφες ειχα σε εστιατορια, μουσεια κτλ. Προσφατα γνωρισα 2 Ιταλους, ο ενας απο Ναπολι και ο αλλος απο Μιλανο και εχω παθει πολιτισμικο σοκ. Καλα παιδια, ευγενικα, ευδιαθετα, αλλα φλερταρουν ΠΟΛΥ. Με φερνουν σε αρκετα αβολη θεση. Ετσι ειναι οι Ιταλοι ή απλα αυτοι οι 2 ειναι η εξαιρεση στον κανονα;
Θελω να παρω αδεια για 2 μηνες καποια στιγμη στο μελλον και να γυρισω ολη την Ιταλια, ειδικα τον νοτο.
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έπαθα πλάκα στην Στοκχόλμη. Πραγματικά ήταν μια πόλη βγαλμένη από παραμύθι. Ειδικά το Gamla Stan.
Στην Ρώμη έχει πολλά αξιοθεατα να δεις αν είσαι λάτρης της ιστορίας.
Στο Άμστερνταμ θα πας με φίλους να πάτε βιτρίνες , Κόφι σοπ και γήπεδο Άγιαξ.
Στο Ρότερνταμ θα πας με τον εργοδότη σου, καθαρά βιομηχανική πόλη ! 😂
Στην Τουρκία θα πας στην Αγιά Σοφιά , στο καπαλι τσαρσί (η μεγάλη αγορά) , πλατεία Ταξίμ και βαρκαδα στον Βόσπορο
Στην Πράγα στην γέφυρα του Καρόλου και στο αστρονομικό ρολόι . Επίσης Κάρλοβι βαρι.
Ουτρέχτη θα πεταχτεις μονοήμερη και θα πιες μπύρες πάνω απ' το κανάλι.
Βουδαπέστη στο chain bridge , parliament , fisherman & spa
Βιέννη , οπωσδήποτε Stephan Plaz και θα πιεις καφέ στην στάση του Δούναβη.
Κρακοβία θα πιες βότκα με γρασίδι και θα πας στο Άουσβιτς.
Μπρνο θα δεις την Κομετα air hockey , dildo square και το κάστρο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top