Προπληρωμένες κάρτες: Ποια να πάρω;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σκέφτομαι αυτό τον καιρό, μιας και δεν δουλεύω ώστε να μπορώ να βγάλω κανονική πιστωτική να βγάλω μια προπληρωμένη και αν γίνεται να έχει σύνδεση με το λογαριασμό μου στην Εθνική, ώστε όποτε πληρώνω κάτι με αυτή να αφαιρείται απο το λογαριασμό μου. Εσείς τι ξέρετε για αυτές? Ποιά να πάρω ώστε να τη δέχονται και στα ξένα e-shops? Τι πρέπει να προσέξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
αν γίνεται να έχει σύνδεση με το λογαριασμό μου στην Εθνική, ώστε όποτε πληρώνω κάτι με αυτή να αφαιρείται απο το λογαριασμό μου
Αυτό μπορείς να το κάνεις με κάρτα που σου δίνει η τράπεζα και μπορείς να κάνεις και αναλήψεις αλλά μην το κάνεις για αγορές γιατί είναι επικύνδυνο (μπορεί να σου αδειάσουν όλο το λογαριασμό).
Τώρα γοα προπληρωμένες έχω ακούσει για της Τράπεζας Αττικής, που είναι και VISA και άρα γενικώς αποδεκτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι στην Άλφα που έχω εγώ, με την κάρτα που πας στα ΑΤΜ και βγάζουμε λεφτά ,με την ίδια όταν πας σε κάποιο κατάστημα σου αφαιρούν λεφτά απο το λογαριασμό αμέσως.
Για την εθνική δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με την κάρτα που μου δίνει η τράπεζα (ΕΘΝΟcash) μόνο στα χαρτιά υποτίθεται οτι μπορώ να κάνω και αγορές. Στην πράξη δεν την δέχεται ούτε κατάστημα, ούτε κανένα e-shop. :/:
Πάντως με την ίδια λογική Arty και πιστεωτική κανονική να είχα θα μπορούσαν να μου σηκώσουν όλο το πιστωτικό όριο που λογικά είναι μεγαλύτερο απο το πενιχρό μου ταμείο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Με την κάρτα που μου δίνει η τράπεζα (ΕΘΝΟcash) μόνο στα χαρτιά υποτίθεται οτι μπορώ να κάνω και αγορές. Στην πράξη δεν την δέχεται ούτε κατάστημα, ούτε κανένα e-shop. :/:
Πάντως με την ίδια λογική Arty και πιστεωτική κανωνική να είχα θα μπορούσαν να μου σηκώσουν όλο το πιστωτικό όριο που λογικά είναι μεγαλύτερο απο το πενιχρό μου ταμείο :P

Της Αλφα πάντως την δέχονται στα καταστήματα την έχω δοκιμάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εεεεμ άλλο η Άλφα, άλλο η Εθνική. Αμα η Εθνική δεν είχε περισσότερα καταστήματα απο τις άλλες με τίποτα δεν θα είχα εκεί λογαριασμό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εεεεμ άλλο η Άλφα, άλλο η Εθνική. Αμα η Εθνική δεν είχε περισσότερα καταστήματα απο τις άλλες με τίποτα δεν θα είχα εκεί λογαριασμό :(

γιατί δεν κάνεις λογαριασμό στην Άλφα??
κι αυτή έχει πολλά καταστήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε όσο να πεις με τίποτα δεν έχει τόσα όσα η Εθνική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Και ο αδερφός μου που θέλει να κάνει αγορές μέσω ίντερνετ αλλά δεν θέλει πιστωτική έχει αυτή την προπληρωμένη κάρτα της Αλφα και έχει βολευτεί. Και δεν νομίζω ότι είχε ποτέ πρόβλημα με αγορές από ίντερνετ.

Πάντως αν σου είναι αναγκάια μια πιστωτική κάρτα ξέρω ότι η Citibank βγάζει πιστωτική κάρτα ειδικά για φοιτητές. Και την δέχονται σχεδόν παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά πρέπει να εγγυηθούν οι γονείς για να βγάλεις κανονικη πιστωτική και οι δικοί μου γονείς, είναι λίγο περίεργοι. :( Πάντως τέτοια πιστωτική και η Εθνική βγάζει :)
Το θέμα μου παιδιά δεν είναι τόσο να τη δέχονται στα ελληνικά καταστήματα αλλά στα ξένα e-shops!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Της Αλφα του αδερφού μου την είχαν δεχτεί στο amazon.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ε όσο να πεις με τίποτα δεν έχει τόσα όσα η Εθνική!

Ναι σίγουρα αλλά πιστεύω πως είναι η αμέσως επόμενη που έει πολλά καταστήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά και στην ΝovaBank.
Εγώ έχω πιστωτική από τη Nova (φοιτητηκή) και απ' όσο θυμάμαι όταν την έβγαλα (πριν 4 χρόνια) δεν χρειάστηκα καμία έγκριση από τους γονείς μου! Μόνο μια βεβαίωση από τη γραμματεία ότι είσαι φοιτήτρια.

ΟΜΩΣ δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για αγορές μέσω διαδικτύου! Οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν κάνει! Πέρνα μια βόλτα από ένα κατάστημα και ρώτα.
Επίσης έχουν μακράν την καλύτερη εξηπυρέτηση που έχω δει!!!

Όσο για καταστήματα, η Θεσσαλονίκη και η Αθήνα είναι γεμάτες! Σε μικρές πόλεις υστερεί λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ giostau θα πάρω τηλ το συντομότερο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Λοιπόν, διακρίνω εναν ρατσισμό κατά της Alpha Bank ή κάνω λάθος; :P Ολόκληρη Θεσσαλονίκη και δε θα χει ενα σωρό καταστήματα; :confused:

Βγάλε μια προπληρωμένη στην Εγνατία Τράπεζα! Ε του π....η πια, η Θεσσαλονίκη το μόνο σίγουρο που έχει είναι η Εγνατία Τραπεζα και η Εγνατία λεοφώρος :P

Ειδάλλως Attica Gift Card απο Τράπεζα Αττικής (αλλά ξέχασα δεν τα πάτε τα Αθηναϊκά εκεί :P )

Καλύτερα προπληρωμένες για e-shops κι αν σε κλέψουν ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δεν συνδέεται με κανένα λογαριασμό σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Επειδή είμαι άσχετος με αυτά θέλω να ρωτήσω για να μη κάνω βλακείες..

Προπληρωμένη κάρτα mastecard ή visa είναι κάρτες που παίρνεις πχ δινοντας 10, 30 , 50 ευρω οσα νάναι και σου δίνουν τη κάρτα έχοντας μέσα το ποσό που έδωσες.. Σώστά μέχρι εδώ; Για να αποκτήσω τέτοια κάρτα τί προσωπικά στοιχεία πρέπει να δώσω.. εννοείτε ότι δε θέλω να δώσω τραπεζικό λογαριασμό γιαυτό θεωρώ ότι οι προπληρωμένες κάρτες σου δίνουν ακριβως αυτή τη δυνατότητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Εγώ το 2007 με το που τελείωσα το λύκειο έβγαλα την prepaid VISA 123 για νέους, της Alpha.
Ούτε ΑΦΜ δεν μου ζήτησαν, και φυσικά ούτε κάποιο ποσό!

Η προπληρωμένη κάρτα είναι ακριβώς αυτό: ένας λογαριασμός στην τράπεζα που "επικοινωνεί" με μια κάρτα η οποία δεν σου κάνει πίστωση.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ το 2007 με το που τελείωσα το λύκειο έβγαλα την prepaid VISA 123 για νέους, της Alpha.
Ούτε ΑΦΜ δεν μου ζήτησαν, και φυσικά ούτε κάποιο ποσό!

Η προπληρωμένη κάρτα είναι ακριβώς αυτό: ένας λογαριασμός στην τράπεζα που "επικοινωνεί" με μια κάρτα η οποία δεν σου κάνει πίστωση.

-petros

πες πως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Αφού λες ότι συνδέεται με λογαριασμό τράπεζας τότε γιατί λες ότι δε ζήτησαν ούτε ΑΦΜ; Τί λογαριασμό τράπεζας δηλαδή;
Θέλω να κάνω τέτοια κάρτα για να πληρώσω ένα ποσό των 80 ευρώ και μετά δε θα τη ξαναχρειαστώ τη κάρτα..


Πείτε μου ένα πράγμα: Μπορώ να πάω εκεί που δίνουν προπληρωμένες κάρτες (σε τράπεζες προφανώς) να τους δώσω 80 ευρώ να μου δώσουν τη κάρτα και τέλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πριν 2-3 χρόνια, επειδή ήθελα να κάνω αγορές στο internet και δεν ήθελα να δώσω τον αριθμό της πιστωτικής μου κάρτας, πήγα στην Τράπεζα Κύπρου (νομίζω ότι είναι η μόνη που βγάζει τέτοιου είδους κάρτες), έδωσα το εκκαθαριστικό για το ΑΦΜ και την ταυτότητα, και μου την έβγαλαν την ίδια μέρα.

Κάθε φορά που την χρησιμοποιώ κοστίζει για την τράπεζα η συναλλαγή 1 ευρώ είτε βάλεις χρήματα μέσα, είτε κάνεις αγορά, και απλώς την έχω και την χρησιμοποιώ 1-2 φορές τον χρόνο για τέτοιου είδους αγορές, και βάζω όσα χρήματα θέλω μέσα, δηλαδή όσα μου χρειάζονται, είτε στο ταμείο της τράπεζας, είτε σε ΑΤΜ.

Είναι πολύ απλή η διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top