Προσωπικές πληροφορίες στο διαδίκτυο

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εντάξει, ας πουμε οτι όλοι κατασκοπευονται δια μεσου του Google. Ποιος είναι ο σκοπός; Ποσοι άνθρωποι χρειαζονται για να τον πραγματοποιήσουν; Πόσο χρειαζεται να πληρωθει η σιωπή τους; Πόσο σιγουρη μπορεί να είναι αν σκεφτεί κανείς το τεράστιο πλήθος των ατόμων που θα γνωρίζουν;

Αυτά είναι μόνο μερικά απο τα ερωτήματα. Μην ξεχνάμε ότι κάθε κομπίνα, μικρη ή μεγάλη γίνεται με σκοπό καποιο κέρδος. Αν η επιχείρηση κοστίζει περισσότερο απο τα κέρδη που απόφέρει, είναι ασύμφορη

Στο τέλος θα δείτε, η ειρήνη είναι πιο συμφέρουσα επιχειρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν θα μπω στη διαδικασία να αντιπαρατεθώ για κάτι τέτοιο γιατί φαίνεται πως πιστεύεις πραγματικά όσα σου λένε οι... managers και οι promoters :confused:

Θα έπρεπε να ξέρεις λοιπόν ότι ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει αν έχεις τα κατάλληλα μέσα. Στην τελική αν η Google θέλει πραγματικά να μάθει για σένα δεν θα δυσκολευτεί. Αν ο ίδιος έχεις φτιάξει την κρυπτογράφηση δεν νομίζω να σου είναι δύσκολο να αποκρυπτογραφήσεις κάτι ή να έχεις αφήσει ένα "παραθυράκι" για παν ενδεχόμενο.

Τουλάχιστον κατάλαβα ποια είναι η άποψη σου "ότι στα χέρια της Google είσαι ασφαλής" και μου αρκεί :)
Έχεις ασχοληθεί με την ανάπτυξη τέτοιου τύπου web applications; :worry: Υποθέτω πως όχι ...

Δεν μπορείς να παίζεις με την ασφάλεια των υπηρεσιών που παρέχεις μόνο και μόνο να έχεις παραθυράκια. Και στην τελική δεν είναι θέμα παραθυράκια, αλλά το τι είναι εφικτό. Για παράδειγμα μπορεί το ιδιωτικό κλειδί να είναι και αυτό κρυπτογραφημένο με καμία συνάρτηση που δεν είναι 1-1 ή κάποιων άλλο τρόπο. Τότε η αποκρυπτογράφηση θα μπορούσε να γίνει μόνο με την μέθοδο δοκιμής πιθανών κλειδιών. Αρά στην ουσία μιλάμε για κάτι ανέφικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εντάξει, ας πουμε οτι όλοι κατασκοπευονται δια μεσου του Google. Ποιος είναι ο σκοπός; Ποσοι άνθρωποι χρειαζονται για να τον πραγματοποιήσουν; Πόσο χρειαζεται να πληρωθει η σιωπή τους; Πόσο σιγουρη μπορεί να είναι αν σκεφτεί κανείς το τεράστιο πλήθος των ατόμων που θα γνωρίζουν;
Ούτε εσύ είδες το video; :P

Αναφέρεται (όχι ότι είναι η εγκυρότερη πηγή) ότι πράκτορας της CIA ανέφερε ότι η Google τους έδινε πληροφορίες. Όσοι και να είναι αυτοί που λες, τη μεγαλύτερη δουλειά την κάνουν οι υπολογιστές, οπότε δεν μιλάμε για χιλιάδες κόσμο. Ακόμα και έτσι όμως, αν οι Αμερικανοί τη δουν Ναζί και το παίξουν άρια φυλή δεν χρειάζεται να πληρωθεί καμία σιωπή.

Δεν χρειάζεται όμως να έχουμε τόσο τραβηγμένα σενάρια για να ανησυχήσουμε, αρκεί το γεγονός ότι πλέον είμαστε όλοι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό φακελωμένοι με πληροφορίες που ούτε οι ίδιοι θυμόμαστε ότι έχουμε δώσει κάπου.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχεις ασχοληθεί με την ανάπτυξη τέτοιου τύπου web applications; :worry: Υποθέτω πως όχι ...

Δεν μπορείς να παίζεις με την ασφάλεια των υπηρεσιών που παρέχεις μόνο και μόνο να έχεις παραθυράκια. Και στην τελική δεν είναι θέμα παραθυράκια, αλλά το τι είναι εφικτό. Για παράδειγμα μπορεί το ιδιωτικό κλειδί να είναι και αυτό κρυπτογραφημένο με καμία συνάρτηση που δεν είναι 1-1 ή κάποιων άλλο τρόπο. Τότε η αποκρυπτογράφηση θα μπορούσε να γίνει μόνο με την μέθοδο δοκιμής πιθανών κλειδιών. Αρά στην ουσία μιλάμε για κάτι ανέφικτο.
Μιας και το χοντραίνεις, έχεις ασχοληθεί με την κρυπτογράφηση; Υποθέτω πως όχι. Με τον προγραμματισμό και την αποθήκευση της πληροφορίας; Πόσο; Χμμ... :hmm:

Απλά συνειδητοποίησε αν θες, ότι η πληροφορία βρίσκεται σε servers και δεν με ενδιαφέρει τι κάνεις ΕΣΥ για να έχεις πρόσβαση σε αυτήν. Το θέμα είναι τι πρόσβαση έχει η Google στους ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ servers. Δεν με ενδιαφέρει πως κωδικοποιείται το password σου ή πως γίνεται το validation. Το γεγονός όμως ότι ακόμα και κρυπτογραφημένα να είναι τα δεδομένα στις βάσεις δεδομένων, η Google είναι που έχει το κλειδί, το ένα και το αυτό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Βρε συ 'φανταγκο, οκ, η Γκουγκλ κλεβει προσωπικά δεδομένα. Ποιανού όμως ; Αυτό σου λεω. Μπες στη θέση του επιτελάρχη της κλοπής και πάρε τηλέφωνο τον πρεσδιντεντ της Γκοογκλ

- Ελα Μπομπ τι χαμπάρια;
- Ασε τις σάλτσες Σαμ, και μπες στο ψητό βρωμιαρη
- Θες να βγάλεις μερικά εκκατομυρια;
- Εχω εκκατομυρια βρωμιάρη
- Θές να τη βρείς χοντρά με μια χοντρή βρωμοδουλειά;
- Τη βρίσκω χοντρά με μια χοντρή βρωμοδουλειά
- Δηλαδή;
- Ασε τα δηλαδή και ξερνα τη δικη σου
- Θέλω να μου βρείς όλους τους υποπτους της Αλ Κάιντα
- Καλα μ@λ@κ@ς είσαι; Πόσο θα με πληρώσεις; Δενέχεις τοσα
- Μπομπ μην γίνεσαι θρασύς, έχω όλη την κεντρική τραπεζα μαζί μου (βλεπε zeitgeist)
- Στ'απατυτα μου τι έχεις, δεν με συμφέρει
- Μα δεν με άκουσες ακόμη ποσα σου δίνουμε
- Οσα κι αν δίνετε δεν με συμφέρει
- Και γιατί ρε Μπομπ;
- Γιατι ρε άσχετε, εσείς στην κατασκοπία δεν έχετε καθόλου εμπορική αντίληψη
- Σοβαρά ρε μ...κα, οταν άρχιζες καλα την έκανες τη δουλειά μας,εμείς σε προκόψαμε τώρα βγάζεις και γλωσσα;
- Ναι τοτε εκανα χάρες, είναι η αληθεια
- Α έτσι το λένε τώρα αχάριστε;
- Κατσε ρε Σαμ αν σου αποδείξω ότι δεν με συμφέρει θα ηρεμήσεις; Δεν είναι προσωπικό ούτε θέμα ηθικής, αφου με ξέρεις τώρα, μη θίγεσαι. Σου λεω όσα και άν δίνετε δεν με συμφέρει...
- Οκ, για λέγε....
- Aκου λοιπον ρε μ...κα Σαμ μπας και βάλετε λίγο μυαλό και ανεβάσετε και το νόμισμα σας
- Ασε το νομισμα μας ήσυχο
- Τ'αφήνω και πιανω τα δικα μου νομισματα. Σου φαίνομαι για χλέπας η κανας μαλάκας;
- Οχι
- Απ'όσο με ξέρεις θα δούλευα τζάμπα;
- Οχι
- Οχι κι ας με απειλούσαν ότι θα μου κοψουν τ'αρχιδια;
- Οχι κι ας σου τα κοβαν
- Λέςνα νομίζω ότι θα ζήσω αιώνια;
- Κανείς δεν θα ζήσει αιώνια
- Οπότε για να κάνω κάτι πρέπει να με συμφέρει περισσότερο απο κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ην ίδια στιγμή σωστα;
- Σωστά
- Τωρα για πες μου μανάρι μου, πόσοι πράκτορες της Αλ Κάιντα νομίζεις οτι υπάρχουν στο δικτυο μου;
- δεν ξέρω ποσο είναι το δικτυο σου
- Ας πούμε ότι παρακολουθώ 2 εκ. φορουμς, εχω 450 εκ λογααριασμους ταχυδρομείου και αλλα τοσα σε διάφορα άλλα
- Τοσο πολλά ρε μάγκα;
- Μη με γλύφεις και απάντα μου. Πόσοι απο αυτούς, 900 εκ. κείμενα τουλάχιστον την ημερα, νομίζεις οτι αφορούν την δουλειά σου;
- Δεν θα τολμούσα να φανταστώ όλα τα μέλη όλων των τρομοκρατικών οργανώσεων στον κοσμο παραπανω απο μερικες χιλιάδες
-Οπότε;
- Τι οπότε ρε Μπομπ΄;
- Μα βέβαια, αν δεν ήσουν μαλάκας κατάσκοπος θα γινοσουνα να κοιμασαι με τονα μάτι ανοικτο τα βράδυα μηπω και σε φάνε;
- Έλα ρε Μπομπ, με έχειες υπερφαλλαγγίσει. Που θες να καταλήξεις βρε αγόρι μου;
- Άσε τις γλύκες και άκου. Για να βρώ τη μια χουφτα χιλιαδες τρομοκράτες σου, σε μια εργάσιμη μέρα, πρέει να διαβάσω τουλαχιστον 900 εκ. εγγραφα! Εσεις στην κατασκοπεία σταματάτε μονο στο πως θα χωθείτε στην ντουλάπα του άλλου να βρείτε τα απόκρυφα του. Πως και άν μπορείτε να σπάσετε τους κωδικούς λές και αυτό αρκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται όμως να έχουμε τόσο τραβηγμένα σενάρια για να ανησυχήσουμε, αρκεί το γεγονός ότι πλέον είμαστε όλοι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό φακελωμένοι με πληροφορίες που ούτε οι ίδιοι θυμόμαστε ότι έχουμε δώσει κάπου.:worry:

So?
Να κλέψει λεφτά η Google από τον τραπεζικό μου λογαριασμό για παράδειγμα, ακόμα και να μπορούσε, το θεωρώ απίθανο.
Έστω λοιπόν ότι ξέρει και ότι την ενδιαφέρει κιόλας το πώς είμαι, τις πολιτικές και θρησκευτικές μου πεποιθήσεις, τις αναζητήσεις που κάνω κλπ. ΤΙ ακριβώς είναι αυτό που θα μπορούσε να μου κάνει;
Τόση ώρα διαβάζω το θέμα και μόνο αφηρημένες φοβίες έχω δει να πλανώνται. Κάτι συγκεκριμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μιας και το χοντραίνεις και εσυ σε προκαλώ να κάνουμε ένα πείραμα. Να εγκαταστήσουμε στο PC σου μια έκδοση του vbulletin ή όποιου άλλης αξιόλογης μηχανής θέλεις, έπειτα να προσπαθήσεις να ανακτήσεις ότι δεδομένα θέλεις, απευθείας από την βάση δεδομένων.

Πέρα όμως από τις υπερβολές, αυτό που σου εξηγώ τόση ώρα ότι υπάρχουν μέθοδοι που όπου η κρυπτογράφηση παρόλο που λαμβάνει χωρά σε άσχετο υπολογιστή είναι αδύνατον να σπάσει.

Αν σε ενδιαφέρει η κρυπτογράφηση, να διαβάσεις αυτό το βίβλιο. Έχει 2-3 κεφαλαία (Αν θυμάμαι ακριβώς πόσα) για τον προγραμματισμό και για την κρυπτογράφηση, με αρκετά κατανοητό τρόπο. Αν θέλεις για κάτι πιο βαθύ, τότε καλύτερα να πας σε καθαρά μαθηματικά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εντάξει, ας πουμε οτι όλοι κατασκοπευονται δια μεσου του Google. Ποιος είναι ο σκοπός; Ποσοι άνθρωποι χρειαζονται για να τον πραγματοποιήσουν; Πόσο χρειαζεται να πληρωθει η σιωπή τους; Πόσο σιγουρη μπορεί να είναι αν σκεφτεί κανείς το τεράστιο πλήθος των ατόμων που θα γνωρίζουν;

Αυτά είναι μόνο μερικά απο τα ερωτήματα. Μην ξεχνάμε ότι κάθε κομπίνα, μικρη ή μεγάλη γίνεται με σκοπό καποιο κέρδος. Αν η επιχείρηση κοστίζει περισσότερο απο τα κέρδη που απόφέρει, είναι ασύμφορη

Στο τέλος θα δείτε, η ειρήνη είναι πιο συμφέρουσα επιχειρηση
Οπότε είμαστε όλοι φακελωμένοι και το θέμα συζήτησης μετατίθεται στο αν μας ενδιαφέρει που είμαστε φακελωμένοι ή όχι.

@exposed: Λογικά θα υπάρχει και κάποιος αλγόριθμος, ο οποίος θα κάνει generate το κλειδί κατά την εγγραφή ενός νέου user σε κάποια υπηρεσία της google. Αν αυτός ο αλγόριθμος έχει και τίποτα πρόσθετο ώστε να βοηθά στην αποκρυπτογράφηση; Δεν έχω ασχοληθεί με development στο web, ούτε με κρυπτογράφηση, ούτε με γεωμετρικές δομές δεδομένων (ακόμα) αλλά κάτι τέτοιο μου φαίνεται εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τόση ώρα διαβάζω το θέμα και μόνο αφηρημένες φοβίες έχω δει να πλανώνται. Κάτι συγκεκριμένο;
Αν Michelle είχα αποδεικτικά στοιχεία ότι η Google κάνει κάτι τέτοιο, πίστεψε με ή θα ήμουν νεκρός ή πάμπλουτος (και αργότερα νεκρός). Μιλάμε για ένα σενάριο το οποίο δεν είναι απίθανο.
Μιας και το χοντραίνεις και εσυ σε προκαλώ να κάνουμε ένα πείραμα. Να εγκαταστήσουμε στο PC σου μια εκδόση του vbulletin ή όποιου άλλης αξιόλογης μηχανής θέλεις, έπειτα να προσπαθήσεις να ανακτήσεις ότι δεδομένα θέλεσεις, απευθίας από την βάση δεδομένων.

Πέρα όμως από τις υπερβολές, αυτό που σου εξηγώ τόση ώρα ότι υπάρχουν μέθοδοι που όπου η κρυπτογράφηση παρόλο που λαμβάνει χωρά σε άσχετο υπολογιστή είναι αδύνατον να σπάσει.

Αν σε ενδιαφέρει η κρυπτογράφηση, να διαβάσεις αυτό το βίβλιο. Έχει 2-3 κεφαλαία (θυμάμαι ακριβώς πόσα) για τον προγραμματισμό και για την κρυπτογράφηση, με αρκετά κατανοητό τρόπο. Αν θέλεις για κάτι πιο βαθύ, τότε καλύτερα να πας σε καθαρά μαθηματικά βιβλία.
Κοίτα να δεις Παναγιώτη, έφτιαξες μήπως εσύ το Vbulletin; Ξέρεις κάθε κωδικά του; Ξέρεις τον αλγόριθμο κρυπτογράφησης που τόσο εκθειάζεις; Όχι... Οπότε το πείραμα σου είναι άκυρο :)

Δεν περίμενα αυτό το βιβλίο να μάθω για την κρυπτογράφηση, την έχω διδαχτεί. Και με τα ελάχιστα που μου προσφέρει το πτυχίο μου πιστεύω αυτό. Θα μείνουμε ακόμα στα βιβλία που έχεις διαβάσει;

Δεν σας αγχώνει το θέμα, μπράβο σας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν Michelle είχα αποδεικτικά στοιχεία ότι η Google κάνει κάτι τέτοιο, πίστεψε με ή θα ήμουν νεκρός ή πάμπλουτος (και αργότερα νεκρός). Μιλάμε για ένα σενάριο το οποίο δεν είναι απίθανο.

Μα δεν σου ζήτησα αποδεικτικά στοιχεία ότι κάνει κάτι τέτοιο.
ΕΣΤΩ ότι το κάνει.
Τι θα μπορούσα να πάθω; Συγκεκριμένα!

Ξέρεις κάθε κωδικά του; Ξέρεις τον αλγόριθμο κρυπτογράφησης που τόσο εκθειάζεις; Όχι... Οπότε το πείραμα σου είναι άκυρο :)

Εχμ...εγώ πάντως ναι.
Τον έχω δει τον συγκεκριμένο κώδικα και σε βεβαιώ ότι όντως κρυπτογραφούνται οι κωδικοί χωρίς δυνατότητα ανάκτησης. Γι'αυτό άλλωστε και όταν ξεχνάς τον κωδικό σου, σου στέλνει καινούριο, δεν σου θυμίζει τον παλιό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μα δεν σου ζήτησα αποδεικτικά στοιχεία ότι κάνει κάτι τέτοιο.
ΕΣΤΩ ότι το κάνει.
Τι θα μπορούσα να πάθω; Συγκεκριμένα!
Δεν ξέρω δεν το έχω τραβήξει το σενάριο, γιαυτό άλλωστε δημιούργησα το θέμα για να δω τις ανησυχίες σας :)
Εχμ...εγώ πάντως ναι.
Τον έχω δει τον συγκεκριμένο κώδικα και σε βεβαιώ ότι όντως κρυπτογραφούνται οι κωδικοί χωρίς δυνατότητα ανάκτησης. Γι'αυτό άλλωστε και όταν ξεχνάς τον κωδικό σου, σου στέλνει καινούριο, δεν σου θυμίζει τον παλιό ;)
Όπως το είπες... ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ!

Με ενδιαφέρουν οι κωδικοί όταν έχω πρόσβαση έτσι κι αλλιώς στη βάση δεδομένων; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@exposed: Λογικά θα υπάρχει και κάποιος αλγόριθμος, ο οποίος θα κάνει generate το κλειδί κατά την εγγραφή ενός νέου user σε κάποια υπηρεσία της google. Αν αυτός ο αλγόριθμος έχει και τίποτα πρόσθετο ώστε να βοηθά στην αποκρυπτογράφηση; Δεν έχω ασχοληθεί με development στο web, ούτε με κρυπτογράφηση, ούτε με γεωμετρικές δομές δεδομένων (ακόμα) αλλά κάτι τέτοιο μου φαίνεται εφικτό.
Μα αν αφήσουν επίτηδες ένα παραθυράκι, τότε αυτό θα διαδοθεί. Εδώ διαδίδονται φήμες από υπάλληλους τις εταιρίας. Δεν θα διαδοθεί αυτό; Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να δημιουργούνται τέτοια παραθυράκια χωρίς ωστόσο είτε να δημιουργούνται τρύπες στην ασφάλεια είτε να θεωρούνται ανήθικες.

Πάντως αυτό δεν σημαίνει ότι τα e-mail είναι ασφαλή, π.χ. κατά την "μεταφορά" του μηνύματος μόνο σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις υπάρχει έστω και 1% ασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Buggs, κατανοώ την πρόθεση σου, δεν χρειάζεται να γράψεις βιβλίο με τον διάλογο :P

Γιατί δεν τα κάνεις λιανά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Kαι γιατί να' σαι τόσο ανεγκέφαλος για να δημοσιεύσεις τόσο σημαντικές πληροφορίες για 'σένα; Και 2ον από τους τόσους χρήστες του ιντερνετ, η google θα "φακελώσει" κάποιον μέσο χρήστη. Μπα, έχει καλύτερα πράγματα να ασχοληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
- Μα αυτο ειναι το δύσκολο
- Ελα που αυτό είναι το πιο ευκολο. Το τελευταίο μαλακισμένο πορωμένο με το πληκτρολόγιο, απο 12 χρονών μπαίνει στο υπουργείο άμυνας σας για πλάκα
- Ε καλά μπαινει κανένα μπασταρδάκι που και που αλλα το ελέγχουμε το πράμα
- Ολοι μπαίνουν παντού Σαμ, όμως δεν ειναι αυτο το θέμα. Το θέμα είναι μπήκες, πως θα βρείς αυτό που θελεις ανάμεσα σε εκκατομυρια σελίδες;
- Ελα ντε, εδώ σε θέλουμε
-Κι εδώ είναι που δεν σας θέλω εγώ. για να βρώ, απο μια συζήτηση τυχαία, και να σταμπάρω τον τρομοκράτη σας, ακόμη και άν υποθέσουμε ότι ξοδεύω μηδέν χρόνο σε αποκωδικοποίηση, ξερεις πόσες σελίδες θα πρέπει να διαβάσω;
-Το είπές, 900 κοντά εκ. τη μέρα
-αν όλοι στείλουν 1 μαιλ εκείνη τη μέρα. Αν στείλουν δύο τα διπλά
-Θα πληρωθείς όμως αδρά
- Ευχαριστώ που με σκέφτεσαι Σαμ, καλοσύνη σου. Ομως προτιμώ να σκέφτομαι εγώ τον εαυτό μου. Ξέρεις πόσους υπαλλήλους πρέει να απασχολήσω σε ΜΙΑ μερα για να διαβάσουν 900 εκ έγγραφα τις μιας σελίδας; Να βάλω χίλιες σελίδες στον καθένα;
-βαλε θα αντέξουν, οι υπάλληλοι γι'αυτό ειναι για να πεθαίνουν για τα αφεντικά τους
-Αυτοί όμως, ηλίθιε Σαμ, δεν θα το κάνουν από φιλότιμο, θα το κάνουν για τα λεφτά. Και ξέρεις π΄σοι θα είναι Σαμ; 900 εκ δια του χιλια μας κάνουν κοντά 900,000
- Εννιακόσιες χιλιάδες υπαλλήλους; Α μάλιστα
- Αρχιζεις να καταλαβαίνεις βλέπω
- Μα δεν θα τους παρακολουθήσεις όλους σε μια μέρα
- Οχι επίτηδεςόμως σου έφερα το παράδειγμα. Και ξεδιάλεγμα να κάνω, θα αρχίσω απο τους 900εκ και θα κατεβαίνω διαβάζοντας, σωστά;
- Σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Έστω ότι η google δεν θέλει να σε κλέψει. Υπάρχει όμως αυτή η δυνατότητα. Αν πέσουν χάκερς ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο πάνω στη google όμως δεν μπορείς να πάθεις ζημιά με την οικονομική έννοια; Και αν είσαι Κινέζος και ενάντια στο καθεστώς αν η google συνεργαστεί με το ΚΚΚ (πράγμα το οποίο ήδη γίνεται) είναι δύσκολο να βρουν αυτούς οι οποίοι ασκούν "αντιπολίτευση" και να τους συλλάβουν; Και αν σου φαίνεται περίεργο και εξωτικό αυτό μιας και είναι στη μακρινή Κίνα, σου εγγυάται κανείς ότι η google δεν θα "πουλήσει" τις προτιμήσεις σου σε διαφημιστικές εταιρίες; Just business θα πουν...

Και μιας και μιλήσατε για τη δυνατότητα να γίνει το google υπερκατάσκοπος των 5 ηπείρων, δεν ξέρω αν είναι εφικτό μιας και δεν έχω γνώσεις Η/Υ σε μεγάλο βαθμό αλλά στη Κίνα (το γυρνάω στο πολιτικό αλλά αυτό είναι και το ακραίο παράδειγμα που έχω στο νου μου) οι λέξεις δημοκρατία και δύση απαγορεύονται στο search του google και νομίζω (νομίζω λέω) ότι έχουν γίνει και συλλήψεις για αυτό. Έχει γίνει καταγγελία από οργανώσεις για τέτοιες συνδιαλλαγές. Οπότε δεν είναι και τίποτα το εξωπραγματικό η χρήση στοιχείων ανθρώπων από τη google.

Και γενικά, όταν κάπου είναι συγκεντρωμένες πληροφορίες για άπειρους ανθρώπους είναι και αρκετά εύκολο να τις εκμεταλλευτείς για προσωπικό όφελος. Ο τρόπος που θα το κάνεις είναι στη φαντασία και στην ικανότητα αυτών που έχουν τα εργαλεία να κάνουν κάτι τέτοιο

Edit: Προσπαθώ να καταλάβω το λόγο που πέφτουν τόσες αρνητικές στην αντίθετη άποψη. Ίσως θα έπρεπε να κάνω αναφορά στην ΟΔ για αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
- Οπότε σε ενα μήνα ας πουμε, για το αρχικό ξεδιάλεγμα θα απασχολησω 900,000 υπαλληλους για τη δουλειά σου; Και στην συνέχεια τουλάχιστον 90,000 για ενα εξάμηνο μέχρι να βρώ τους υποπτους σου; Και άν τους βρώ;
- Ε εντάξει, ειναι μια καλοπληρωμένη δουλειά, θα καλύψουμε τα έξοδα.
-Ναι; Ποιά απο όλα; Απο τους 900,000 τους αρχικους πόσοι θα θέλουν να με καρφώσουν; Ολοι.Πόσα θα πρέπει να τους δώσω για να το ξεχάσουν; Πολλά. Δεν μπορείτε να τους τα δώσετε
-Χμ
- Κι αν μπορουσατε πάλι, έχουμε τον δεύτερο κύκλο, τους 90,000 για να εξάμηνο, έχουμε τους προδότες και τους άπληστους απο τους πρώτους που θα κοστίσουν παραπάνω. Και φυσικά έχουμε, (ακόμη και άν υποθέσουμε οτι ΟΛΟΙ αυτοι ειναι πιστοί μετά που τους πληρώνουμε όσα τους ικανοποιούν) την κάθε γκόμενα και γκόμενο τους,που θα πάρει αστρονομικα ποσά απο τους Ταιμς για να μας αποκαλύψει
- Ε εντάξει, όλες οι χοντρές δουλειές έχουν και τα ρίσκα τους
- Ναι, όμως όταν κανεις μια μ****ία δεν λέγεται ρίσκο πας γυρεύοντας.
-Μα καλά ρε Μπομπ, πατριωτικό ένσικτο δεν έχεις; Αυτό θα εμφυσήσεις στους υπαλλήλους σου και δεν θα σε καρφώσει κανένας
-Και πάλι θα πρέπέι να πληρώσω τις 900,000 χστο πρώτο κύμα και τους 90,000 υπαλλήλους για ενα εξαμηνο στη συνέχεια. Αντί γι'αυτο πληρώνω τώρα μερικές δεκάδες στελεχη και πουλάω προσ ωπικά δεδομένα. Τι βρακια φοράνε, τι σέξ τους αρέσει, αν τρώνε χαμπουργκερ..
- Ποιος χέ***κε γι'αυτά;
- Πολλοι Σαμ, που πληρώνουν πολυ καλα. Κάνω τη δουλειά με ελαχιστους υπαλλήλους παίρνω πολυ καλά λεφτά και το κυριότερο; Κανείς δε με καρφώνει ακριβώς για το λόγο που είπες κι εσύ: Ποιος χέ***κε γι'αυτά. Κι έτσι γίνονται οι εκκατομυριούχοι Σαμ, αλλιώς γίνονται μ***κες σαν κι εσένα να παίζουν το κεφάλι τους κωρώνα γράμματα για πενταροδεκάρες.
- Και η εθνική ασφάλεια; Αν δεν μας εξυπηρετήσεις εσυ ποιος θα μας υπερασπιστεί απέναντι στους τρομοκράτες
-Σαμ, ανθρακα μπορει να φτιάξει και η κουτσή Μαρία. Φωτιά μπορεινα βάλει ο καθένας, διακόσια άτομα μπορούν συντονισμένανα κάψουν αύριο όλα τα δάση των ΗΠΑ. Δεν υπάρχουν τομοκράτες εσείς τους έχετε επινοήσει
- Εμείς;
- Ναι Σαμ και τώρα να με συμπαθείς, πάω να βγάλω μερικά λεφτά χωρις να τρομαζω τον κόσμο.

Κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
επανέρχομαι στην αρχική ερώτηση (έχω προσωπική άποψη από όσα έχω διδαχτεί και όσα έχω δει στον πανεπιστημιακό και επαγγελματικό στίβο, περί ανάκτηςη πληροφορίας από βάσεις δεδομένων και λοιπά πληροφορικάρια, αλλά νομίζω δεν έχουν σχέση με τη συζήτηση).


παρόλο που όντως φαντάζει "spooky" το σενάριο "τα πάντα είναι καταχωρημένα κάπου κι έτσι αν κάποιος θελήσει να σε βρει θα μάθει από το αν έβλεπες διαδικτιακές τσόντες ως το ΑΦΜ και την πλήρη οικονομική/πολιτική σου κατάσταση", παρόλαυτα, προσωπικά, δεν με ... φοβίζει τόσο...

Δεν ξέρω αν είμαι αφελής, μπορεί και ναμαι, απλώς δεν νιώθω ότι έχω κάνει κάτι τόσο κακό, σε συνάρτηση με τη-δημοκρατική σε αυτό το ζήτημα- χώρα στην οποία ζω ώστε να φοβάμαι. Έστω ότι με φακέλωσε η όποια google για πολιτικούς/θρησκευτικούς/κοινωνικούς/διαφημιστικούς λόγους.

Ε και?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Kαι γιατί να' σαι τόσο ανεγκέφαλος για να δημοσιεύσεις τόσο σημαντικές πληροφορίες για 'σένα; Και 2ον από τους τόσους χρήστες του ιντερνετ, η google θα "φακελώσει" κάποιον μέσο χρήστη. Μπα, έχει καλύτερα πράγματα να ασχοληθεί.
Μα καλή μου invalid, δεν μιλάμε μόνο για τις πληροφορίες που εσύ εσκεμμένα δημοσιεύεις. Μήπως εσύ όταν στέλνεις mail έχεις κατά νου ότι ό,τι γράφεις μπορεί να διαβαστεί; Και επίσης το φακέλωμα δεν είναι απαραίτητο να γίνει κατά βούληση εκείνη την στιγμή, αν γίνεται πίστεψε με είναι ήδη φακελωμένοι όλοι ή απλά με μία κίνηση (σιγά που θα κουραζόντουσαν) θα τα έχουν όλα έτοιμα ;)
παρόλο που όντως φαντάζει "spooky" το σενάριο "τα πάντα είναι καταχωρημένα κάπου κι έτσι αν κάποιος θελήσει να σε βρει θα μάθει από το αν έβλεπες διαδικτιακές τσόντες ως το ΑΦΜ και την πλήρη οικονομική/πολιτική σου κατάσταση", παρόλαυτα, προσωπικά, δεν με ... φοβίζει τόσο...

Δεν ξέρω αν είμαι αφελής, μπορεί και ναμαι, απλώς δεν νιώθω ότι έχω κάνει κάτι τόσο κακό, σε συνάρτηση με τη-δημοκρατική σε αυτό το ζήτημα- χώρα στην οποία ζω ώστε να φοβάμαι.
Αυτό μάλιστα. Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ. :)

Buggs, σταμάτα επιτέλους τον γεμάτο βρισιές διάλογο με τον εαυτό σου και πες με λίγα και μεστά λόγια αυτό που θέλεις να πεις. Το να χρησιμοποιείς βρισιές επίσης, δεν κάνει πιο αστείο το κείμενο, ίσα ίσα που με απέτρεψε από το να ασχοληθώ να το διαβάσω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Buggs, σταμάτα επιτέλους τον γεμάτο βρισιές διάλογο με τον εαυτό σου και πες με λίγα και μεστά λόγια αυτό που θέλεις να πεις. Το να χρησιμοποιείς βρισιές επίσης, δεν κάνει πιο αστείο το κείμενο, ίσα ίσα που με απέτρεψε από το να ασχοληθώ να το διαβάσω ;)

Ρε φαν, ενα χιουμοριστικο κειμενο είναι, έχει και μερικές βρισιές για να γελασουμε, να είναι πιο ρεαλιστικό. Δες το σαν έργο , για διασκέδαση το έγραψα έτσι. Το συμπέρασμα μου είναι απλό, δεν συμφέρει τη Γκουγκλ να κάνει οτιδήπότε θα έβλαπτε πραγματικά ή δυνητικά τους χρήστες της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top