• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Προσωπικός γιατρός

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Το θέμα παιδιά, είναι όλο αυτό να δουλέψει υπέρ του ασθενή και υπέρ της αποσυμφόρησης των λιστων αναμονής χειρουργειων. Ευκαιρία και για τον ειδικευομενο να μπαίνει σε παραπάνω χειρουργεία και να ψηθεί.

Αν είναι η κατάσταση να μείνει ίδια η και να χειροτέρεψει, να το κάνουμε τι?
Ειναι η ιδια τοξικη λογικη της υποεκπαιδευσης που χαρακτηριζει ηδη τις χειρουργικες ειδικοτητες στα πανεπιστημιακα, οπου οι καθηγηταδες ασκουν ιδιωτικο εργο παραλληλα.

Γιατι να βοηθησει ο επιμελητης/διευθυντης τον ειδικευομενο να ψηθει; Για να του "φαει" μετα την πελατεια στα απογευματινα; :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μόνος του θα χειρουργεί ο επιμελητής ή ο διευθυντής (ή οποιος) το απόγευμα?
Θα εχει βοηθο δεν ειναι πρόβλημα αυτο θα πληρώνεται και ο βοηθός και ο αναισθησιολόγος και οι νοσηλευτες άμεσα απο το ασθενή …
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Κόβεται η ελεύθερη πρόσβαση σε όλους τους ιατρούς του ΕΟΠΥΥ για τον ασφαλισμένο
Πλακα μας κανεις;


ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ τι συζητας τωρα; :jumpy: :jumpy: :jumpy:
Εγω σε ολους τους γιατρους που παω τα σκαω κανονικα και καν δεν ρωταω αν ειναι συμβεβλιμενοι διοτι κανεναςπελον δεν ειναι, απο τους καλους θα πω εστω.Εδω και καμποσα χρονια!

Αν γινει αυτο οπως φαινεται ειναι εξαιρετικο,αλλα να με φτυσετε αν γινει ετσι.
ΜΑΚΑΡΙ,ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ....λαλ τι γινεται καλα εδω;
Θα δειξει.
ΠΑΝΤΩς ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΓΙΑΤΡΟ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ.

Στο μεταξυ απο οτι διαβασα για παθολογους λεει οχι για ολες τις ειδικοτητες,εκτος απο φασεις που καποιος πασχει χρονια απο κατι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα απογευματινά χειρουργεία καλό για αποσυμφόρηση των χειρουργείων
Εδω φοβαμαι πολυ μηπως καποιοι εξυπνακιδες γιατροι δεν χειρουργουν το πρωι....και καλα ο κωλος τους πονει,για να τα παιρνουν το απογευμα.
Επισης το χειρουργειο βραδυ κανονικα δεν γινονται,αν συμβει κατι ασχημο..εδω εχουμε μαλλον αλλον θεο/.Ακομα και για εξαγωγη δοντιου ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ.
Ημαρτον θεε μου.
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εδω φοβαμαι πολυ μηπως καποιοι εξυπνακιδες γιατροι δεν χειρουργουν το πρωι....και καλα ο κωλος τους πονει,για να τα παιρνουν το απογευμα.
Επισης το χειρουργειο βραδυ κανονικα δεν γινονται,αν συμβει κατι ασχημο..εδω εχουμε μαλλον αλλον θεο/.Ακομα και για εξαγωγη δοντιου ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ.
Ημαρτον θεε μου.
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ.
Τώρα βάζουν τους απογευματινούς ασθενείς τους στα πρωινά ως έκτακτα παρακάμπτοντας την αναμονή του πρωινού ενώ κανονικά έπρεπε να τους χειρουργούν σε ιδιωτικές κλινικές. Αυτή η κατάσταση δεν νομίζω να διορθωθεί με τα απογευματινά χειρουργεία. Το πρωί είναι τζάμπα για τον ασθενή, το απόγευμα θα πρέπει να πληρώσει πολλά και περιορίζεται το περιθώριο κέρδος για τον ιατρό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ωραίο ακούγεται αλλά ο Παπανικολάου εξήγησε ότι είναι ένα αρνητικό μέτρο.
Γι' αυτό δεν πρέπει να ακούμε συνδικαλιστές. Υπηρετούν το κόμμα και όχι τους συναδέλφους τους. Ο υπέρμαχος της δημόσιας υγείας πρέπει να αποθεώνει τον Κούλη αυτή τη στιγμή για το αριστερό σύστημα που προτείνει.

Το σύστημα χτυπά τους ιδιώτες μεγαλοιατρούς. Ένα μεγαλογιατρός με 10.000 ασθενείς του λέει το κράτος "Για να συνεχίσεις να είσαι ιατρός θα πρέπει να μπεις στο σύστημα και να πληρώνεσαι με πλαφόν 4000 ευρώ και όλα αυτά τζάμπα για τον ασθενή".

Τζάμπα σημαίνει ότι θα έρχονται στο ιατρείο με το παραμικρό.

Αυτό που προτείνουν δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα μόνο το σύστημα που έχω προτείνει εγώ θα λειτουργήσει.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Γι' αυτό δεν πρέπει να ακούμε συνδικαλιστές. Υπηρετούν το κόμμα και όχι τους συναδέλφους τους. Ο υπέρμαχος της δημόσιας υγείας πρέπει να αποθεώνει τον Κούλη αυτή τη στιγμή για το αριστερό σύστημα που προτείνει.
Ο Παπανικολάου είναι εκλεγμένος από τους συναδέλφους του εδώ και χρόνια. Δεν λέει κάτι παράλογο.
Το σύστημα χτυπά τους ιδιώτες μεγαλοιατρούς. Ένα μεγαλογιατρός με 10.000 ασθενείς του λέει το κράτος "Για να συνεχίσεις να είσαι ιατρός θα πρέπει να μπεις στο σύστημα και να πληρώνεσαι με πλαφόν 4000 ευρώ και όλα αυτά τζάμπα για τον ασθενή".

Τζάμπα σημαίνει ότι θα έρχονται στο ιατρείο με το παραμικρό.

Αυτό που προτείνουν δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα μόνο το σύστημα που έχω προτείνει εγώ θα λειτουργήσει.
Αυτή ειναι η ουσία της πρόληψης, να έχεις την δυνατότητα για έλεγχο από ιατρικό προσωπικό το οποίο θα σε οδηγήσει στις απαραίτητες εξετάσεις. Αν κάτι είναι παραμικρό ή σοβαρό θα το αποφασίσει το ιατρικό προσωπικό μετά από εξετάσεις. Στην υγεία δεν χωράει η προσέγγιση του κόστους.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Παπανικολάου είναι εκλεγμένος από τους συναδέλφους του εδώ και χρόνια. Δεν λέει κάτι παράλογο.
Μιλά σαν εκπρόσωπος των ασθενών και όχι των γιατρών που εκπροσωπεί. Τα απογευματινά χειρουργεία τους δίνει παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα καθώς ο ιατρός του ΕΣΥ θα μπορεί να χειρουργεί ιδιωτικά. Δικαιώματα που αυτή τη στιγμή έχουν οι στρατιωτικοί και οι πανεπιστημιακοί.

Επίσης ο προσωπικός ιατρό θα μειώσει τα καθήκοντα τους και κυρίως την ευθύνη.

Δεν βλέπω το λόγο να είναι κατά του νομοσχεδίου. Οι ασθενείς αντίθετα πρέπει να είναι.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@akikos
Συμφεροντα εξυπηρετουνται εδω περα με τα απογευματινα χ/α (οπως και τα ιατρεια που ισχυουν ηδη με αμοιβη) ειναι προφανες αυτο.
Θα το δεχθει με χαρα αυτος που θελει να βγαλει απο τη μυγα ξιγκι (κυριως κατι διευθυνταδες παλαιας κοπης) αλλα οχι ο νοσοκομειακος που θελει το καλο γενικα των ασθενων και στη μεγαλη πλειοψηφια δεν τα παιρνουν.

Εντυπωση μου κανει παντως που δεν εχουν ξεσηκωθει ακομα οι πανεπιστημιακοι με αυτο, καθως προσβαλλει αμεσα το δικο τους μαγαζακι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Μιλά σαν εκπρόσωπος των ασθενών και όχι των γιατρών που εκπροσωπεί. Τα απογευματινά χειρουργεία τους δίνει παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα καθώς ο ιατρός του ΕΣΥ θα μπορεί να χειρουργεί ιδιωτικά. Δικαιώματα που αυτή τη στιγμή έχουν οι στρατιωτικοί και οι πανεπιστημιακοί.

Επίσης ο προσωπικός ιατρό θα μειώσει τα καθήκοντα τους και κυρίως την ευθύνη.

Δεν βλέπω το λόγο να είναι κατά του νομοσχεδίου. Οι ασθενείς αντίθετα πρέπει να είναι.
Με το απογευματινά χειρουργεία ουσιαστικά γίνεται νόμιμο το φακελάκι. Επιπλέον, με τις μεγάλες λίστες αναμονής των πρωινών αναγκαστικά θα πληρώνεις για να χειρουργηθείς πιο γρήγορα. Θα στρέψουν όλο τον κόσμο στα απογευματινά.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Επειδή είμαι τελείως άσχετος, θέλω να καταλάβω ορισμένα θέματα
1) Όταν λέμε ότι ένας γιατρός είναι συμβεβλημένος σημαίνει ότι μπορεί να σου δίνει παραπεμπτικά για εξετάσεις και να προβαίνει σε συνταγογράφηση φαρμάκων και εσύ να πληρώνεις μόνο το 15-20% των εξετάσεων και των φαρμάκων αυτών;
2) Αν για παράδειγμα με πιάσει μια ξαφνική ταχυκαρδία δεν θα μπορώ να πάω σε ιδιώτη καρδιολόγο αλλά θα πρέπει να με δει πρώτα παθολόγος ή γενικός ιατρός και εν συνεχεία, αν κρίνει ότι είναι απαραίτητο, μόνο τότε θα μπορώ να επισκεφθώ καρδιολόγο. Κι αν πάω κατευθείαν στον καρδιολόγο το πρόβλημα που έγκειται;
Συγγνώμη αν φαίνονται κάπως χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Γι' αυτό δεν πρέπει να ακούμε συνδικαλιστές. Υπηρετούν το κόμμα και όχι τους συναδέλφους τους. Ο υπέρμαχος της δημόσιας υγείας πρέπει να αποθεώνει τον Κούλη αυτή τη στιγμή για το αριστερό σύστημα που προτείνει.

Το σύστημα χτυπά τους ιδιώτες μεγαλοιατρούς. Ένα μεγαλογιατρός με 10.000 ασθενείς του λέει το κράτος "Για να συνεχίσεις να είσαι ιατρός θα πρέπει να μπεις στο σύστημα και να πληρώνεσαι με πλαφόν 4000 ευρώ και όλα αυτά τζάμπα για τον ασθενή".

Τζάμπα σημαίνει ότι θα έρχονται στο ιατρείο με το παραμικρό.

Αυτό που προτείνουν δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα μόνο το σύστημα που έχω προτείνει εγώ θα λειτουργήσει.
Οι μεγαλογιατροί δεν θα μπουν σε αυτό το σύστημα, όπως δεν είχαν συμβληθεί και με τον ΕΟΠΠΥ για να εξετάζουν με ταρίφα 10€/ασθενή.

Όποιος πηγαίνει στον μεγαλογιατρό θα τα πληρώνει από την τσέπη του(ή την ιδιωτική του ασφάλεια) όπως γίνεται ως τώρα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι μεγαλογιατροί δεν θα μπουν σε αυτό το σύστημα, όπως δεν είχαν συμβληθεί και με τον ΕΟΠΠΥ για να εξετάζουν με ταρίφα 10€/ασθενή.

Όποιος πηγαίνει στον μεγαλογιατρό θα τα πληρώνει από την τσέπη του(ή την ιδιωτική του ασφάλεια) όπως γίνεται ως τώρα.
Οι μεγαλοιατροί παθολόγοι, παιδίατροι είχαν την δυνατότητα συνταγογράφηση στους ασθενείς τους. Τώρα αν τους κοπεί αυτή η δυνατότητα δεν θα μπορούν να τους εξυπηρετήσουν.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει τίποτα.
Έχει καποιος την ευγενή καλοσυνη να μου εξηγήσει με απλά λόγια τι είναι ο προσωπικος γιατρός ;
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Οι μεγαλοιατροί παθολόγοι, παιδίατροι είχαν την δυνατότητα συνταγογράφηση στους ασθενείς τους. Τώρα αν τους κοπεί αυτή η δυνατότητα δεν θα μπορούν να τους εξυπηρετήσουν.
Δηλαδή στην πράξη αν ο γιατρός σου δεν ενταχθεί στο σύστημα δεν θα μπορεί να σου συνταγογραφεί; Άρα ή αυτός πρέπει να ενταχθεί ή να να βρεις άλλον γιατρό;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δηλαδή στην πράξη αν ο γιατρός σου δεν ενταχθεί στο σύστημα δεν θα μπορεί να σου συνταγογραφεί; Άρα ή αυτός πρέπει να ενταχθεί ή να να βρεις άλλον γιατρό;
Δεν ξέρω. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα εφαρμόσουν τπτ. Απλώς κοροϊδεύουν τους εταίρους μας να μην μας κόψουν τη δόση.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Πολύ καλό μέτρο για τους γιατρούς του ΕΣΥ κακό για τους ιδιώτες ιατρούς και τους ασθενείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και εδώ οι ποινές για όσους δεν γραφτούν
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άνοιξε η πλατφόρμα του προσωπικού ιατρού για τους ασθενείς.

Δεν λέει πουθενά πόσοι ιατροί δηλώσαν να συμμετέχουν στην υπηρεσία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Άνοιξε η πλατφόρμα του προσωπικού ιατρού για τους ασθενείς.

Δεν λέει πουθενά πόσοι ιατροί δηλώσαν να συμμετέχουν στην υπηρεσία.
Γίνεται να επιλέξουμε τον οικογενειακό ιατρό μας ?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Εγώ δεν θα δηλώσω τίποτα.
Θα εχεις συνεπειες ομως.Σε διαγνωστικεε εξετασεις στον ιδιωτικο τομεα περισσοτερη συμμετοχη οπως και σ εφαρμακα,οκ νεος εισαι ποτε δεν ξερεις και κατι με προτεραιοτητα στο δημοσιο συστημα υγειας,δεν πολυκαταλαβα.
Αηδια ειναι διοτι υποψιαζομαι οτι οι γιατροι που πηγαινω ΔΕΝ θα δηλωσουν και δεν καταννοω γιατι πρτεπει να πηγαινω σε ενβαν παθολογο αγνωστο ισως και της πλακας για να με στελνει τελικα σε αυτον που θελω.Εννοειται θα συνεχισω στους γιατρους μου,αλλα θα δηλωσω για να μην εχω ποινες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπαινω να δω τι γινεται δεν βγαζω ακρη.Εχω μια ενημερωση στις 7/7/22 οτι δεν εχει ξεκινησιεμ ακομα η εγγραφη σ επροσωπικο γιατρο...θα γινει ενα αναμκοινωση...τιποτα αλλο δεν βλεπω.Ομως στις ειδησεις ελεγαν σημερα το απογευμ.Εχει μπει κανεις και εχει γραφτει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top