Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διπλάσια σε σχέση με τι... Αν τα συγκρίνεις με άλλα προιόντα της κατηγορίας τους θα δεις πως δεν ειναι overpriced.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η ταχύτητα πάλι δεν ξέρω που κολλάει. Πόσο πιο γρήγορο είναι δηλαδή το arch από το ubuntu ή το mint, να είναι 50% που δεν πιστεύω. Αλλά ακόμη και να είναι για τι ταχύτητα μιλάμε? Ταχύτητα ανοίγματος παραθύρου ας πούμε? Πλέον όλα αυτά είναι trivial με το σημερινό hardware.

Δε ξέρω πόσο καλό είναι το package system (το pacman δεν έχει?) αλλά και το ubuntu μια χαρά είναι. Προσωπικά δεν έχω το χρόνο να στήσω arch από την αρχή και κάθε πρόγραμμα που θέλω να πρέπει να κοιτάω tutorial από wiki. Τώρα που το σκέφτομαι linux έχω μονάχα σε ένα μικρό netbook που το χρησιμοποιώ μόνο για surfing και για κανένα test στο gcc γιατί το cmd των windows είναι fail.

Τα windows έχουν τεράστειο market share σήμερα, και γιαυτό ότι commercial και να γράψεις το θες να τρέχει σε windows. Αν δε γράφεις java τότε πρέπει να πας σε .net οπότε τα windows είναι μονόδρομος.
Είπαμε η ταχύτητα είναι απλά ένα σημείο αναφοράς δε θα το βάλεις για αυτό. Έχεις πιο σημαντικούς λόγους να το προτιμήσεις.

Το ubuntu συγκεκριμένα αν θες να συκγρίνουμε distro έχει ένα develoment circle γάμησέ τα ακόμη κι αν μιλάμε για LTS. Τίγκα στα bugs καμία σοβαρότητα. Μόνο και μόνο από κει καταλαβαίνεις...

βέβαια για να μαι ειλικρινής κάποιος που αρχολείται γενικά με linux ξεκινά όπως λίγο πολύ οι περισσότεροι με ubuntu/mint/elementary και καταλήγει σε debian, arch ή και στα σκληρά :P (gentoo). αυτός είναι ο κυριότερος λόγος, just for fun. φυσικά βέβαια αυτό δε θα πει πως είναι τα ίδια.

ΟΙ τεχνολογίες .ΝΕΤ κυρίως συνοψίζονται σε λίγα keywords: C#, F#, VB, ASP. Ε, ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι cross platform. Από python μέχρι ..assembly που λέει ο λόγος. Δεν αμφιβάλλω πως κατέχει ένα σεβαστό market share, αλλά όχι κάτι που να σε δεσμεύει. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με .NET και δε με κόβω να ασχολούμαι και στο μέλλον .NOT που λένε.


Το macbook είναι τρελό εργαλείο. Δεν είναι θέμα μόδας να έχεις macbook αν είναι επαγγελματίας, είναι θέμα χρηστικότητας. Πέρα από το πολύ δυνατό OSX (που είναι μια χαρά παραμετροποιήσιμο) όταν κάθεσαι σε μια οθόνη 12 ώρες τη μέρα είναι καλύτερο να καθεσαι στην retina οθόνη του mac παρά στην πλαστική των 400 ευρώ. Γενικώς το να πάρεις high - end laptop (όχι μόνο μακ, αλλά τα μακ είναι κορυφή σε αυτήν την κατηγορία) όταν είσαι επαγγελματίας είναι επένδυση. 2 χιλιάρικα δεν είναι τίποτα.
δε θα επιμείνω για το OS X γιατί δεν το έχω δουλέψει αν και αμφιβάλλω πως μπορείς να του αλλάξεις windows manager ας πούμε... τέλος πάντων

το retina δεν είναι τίποτα άλλο από ένα branding της apple για να δείξει πως βγάζει laptops με υψηλή ανάλυση δεν είναι κάποοια ουάου τεχνολογία. εδώ τώρα και πασχίζει να φτάσει τον ανταγωνισμό και να βάλει oled οθόνες στα κινητά και στις οθόνες της.

όσον αφορά τα laptop γενικότερα τους παραδέχομαι στο θέμα της αυτονομίας. Κατά τα άλλα αν εξαιρέσεις το pro που είναι θα λεγα ισορροπημένο από άποψη χαρκατηριστικών, από τα υπόλοιπα το air είναι ξεκάθαρα out of purpose και πάει για απόσυρση ενώ το macbook αν και πανέμορφο σίγουρα δε το λες value4money.

Βέβαια αν μου περίσσευαν 1500-2000 ευρώ θα τσίμπαγα ένα ίσα για να δω τι διαφορά έχει όπως έλεγα και πριν πάρω iphone ( και τώρα λέω πως το επόμενο θα είναι android 1000% ).

Αλλά γενικά προτιμώ τις εταιρείες πυο σέβονται τα λεφτά που τους δίνεις και δε σου πουλάνε ημιτελή προϊόντα για να σου πουλήσουν μετά ανταλλακτικά με αποκλειστικότητα και τιμή 5 φορές απάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όσον αφορά τα laptop γενικότερα τους παραδέχομαι στο θέμα της αυτονομίας. Κατά τα άλλα αν εξαιρέσεις το pro που είναι θα λεγα ισορροπημένο από άποψη χαρκατηριστικών, από τα υπόλοιπα το air είναι ξεκάθαρα out of purpose και πάει για απόσυρση ενώ το macbook αν και πανέμορφο σίγουρα δε το λες value4money.

Βέβαια αν μου περίσσευαν 1500-2000 ευρώ θα τσίμπαγα ένα ίσα για να δω τι διαφορά έχει όπως έλεγα και πριν πάρω iphone ( και τώρα λέω πως το επόμενο θα είναι android 1000% ).

Αλλά γενικά προτιμώ τις εταιρείες πυο σέβονται τα λεφτά που τους δίνεις και δε σου πουλάνε ημιτελή προϊόντα για να σου πουλήσουν μετά ανταλλακτικά με αποκλειστικότητα και τιμή 5 φορές απάνω.

Δεν είναι μόνο το retina είναι όλο το πακέτο. Έχω ένα φίλο που δουλεύει στην Κίνα σε εργοστάσιο κατασκευής τσιπ (όχι δεν είναι 14). Μου είχε περιγράψει πως τα τσιπάκια που φτιάχνουν έχουν μέσα ατέλειες και πως 2 τσιπάκια που είναι ονομαστικά τα ίδια, p.x RADEON 4500 μπορεί ποιοτικά να έχουν τεράστιες διαφορές. Η εταιρία τους πουλούσε bulk chipakia σε τρίτες κατασκευαστικές εταιρίες. Τα τσιπάκια με τις πολλές ατέλειες πηγαίναν σε low end εταιρίες που φτιάχνουν οικονομικά συστήματα ενώ τα τσιπάκια που δεν είχαν σχεδόν καμία απολύτως ατέλεια ήταν όλα reserved από την apple. Η apple γενικώς δεν αγοράζει sub par hardware αλλά πάντα το καλύτερο, είναι καθαρά πολιτική της εταιρίας αυτή και του Jobs, γιαυτό άλλωστε και η apple δεν είναι καν στην low end αγορά. Τώρα τα mac έχουν ένα κάρο χαρακτηριστικά πέραν του ratina πολλά από τα οποία ήρθαν στην αγορά από την ίδια την εταιρία. Η μπαταρία είναι ένα από αυτά, οι motion αισθητήρες ώστε το laptop να σβήσει το σκληρό σε περίπτωση πτώσης, το case αλουμινίου που είναι φτιαγμένο από κομμάτι καθαρού αλουμινίου το οποίο το τρυπάνε για να φτιάξουν το καλούπι (τεχνική που εισήγαγε πρώτη η apple), το τράκπαντ που δεν θα χρειαστείς ποτέ ποντίκι και ένα κάρο άλλα πράγματα, ενώ από θέμα καθαρά design είναι μίλια μακριά από κάθε ανταγωνισμό.

Δεν μιλάμε καν για την εργονομία του λειτουργικού που ακριβώς επειδή είναι φτιαγμένο από την ίδια εταιρία που διαχειρίζεται το hardware μπορεί να επιτύχει πράγματα τα οποία δεν μπορούν άλλα λειτουργικά όπως windows ή linux που πρέπει να τρέχουν σε μια μεγάλη γκάμα hardware. Άσε που αυτή τη στιγμή το mackbook pro είναι και το καλύτερο windows laptop (προσωπικά δεν ξέρω βέβαια γιατί να βάλεις windows σε mac). Τώρα το ότι αν χαλάσει πρέπει να στο φτιάξει η apple ισχύει αλλά γιατί να πας και αλλού?

Γενικώς η apple απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, δεν απευθύνεται στον μέσο Έλληνα με 500 ευρώ μισθό. Στην Αμερική όπου και η apple έχει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς ο πιο άθλιος προγραμματιστής βγάζει για πλάκα 60-70κ το χρόνο όπως και κάθε άλλος white collar εργαζόμενος (και πολλοί blue collars). Σε αυτά τα άτομα απευθύνεται η apple και εκεί τα 2κ για ένα mac δεν είναι τίποτα, δεδομένου ότι έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από ένα laptop των 600 ευρώ. Εν τέλει όσο καλό μάρκετινγκ και branding και αν έχει η apple, δεν γίνεσαι η μεγαλύτερη tech εταιρία του κόσμου, αν τα προϊόντα σου είναι φόλες, δεν έχουν καλό value4money και δεν σέβεσαι τον πελάτη σου. Αν ίσχυε αυτό η Ελλάδα θα αποτελούνταν μόνο από εταιρίες κολοσσούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Την έχω υπόψη μου την έρευνα του stackoverflow. Το ότι το χρησιμοποιούν πολλοί δε λεέι και πολλά για την ποιότητα του ίδιου του λειτουργικού. Έτσι κι αλλιώς πλέον ο καθένας με ένα ψωροπτυχίο κι ούτε, βαφτίζεται developer. Όταν η μόδα είναι μακμπουκάκι, sublime text και ruby on rails δε περιμένω και πολλά. :P
Δεν είναι θέμα μόδας αλλά θέμα πρακτικότητας. Στο linux περισσότερο ώρα χάνεις για να σετάρεις το σύστημα από πραγματική δουλειά.
Developer δεν σε κάνει το πτυχίο σου αλλά το portofolio σου. Αν ήταν προγραμματιστές όλοι αυτοί που δηλώνουν πληροφορικάριοι θα χαμε μηδενική ανεργία στο κλάδο.

Βέβαια αν μου περίσσευαν 1500-2000 ευρώ θα τσίμπαγα ένα ίσα για να δω τι διαφορά έχει όπως έλεγα και πριν πάρω iphone ( και τώρα λέω πως το επόμενο θα είναι android 1000% )..

Μη θέτεις θέμα χρημάτων είδικα αν είναι για θέμα δουλειάς. To android έχει μεγάλα θέματα ασφαλείας. Πριν κανά μήνα σε μη rooted κινητό άρχισε και έκανε κλήσεις τυχαία στις επαφές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Developer δεν σε κάνει το πτυχίο σου αλλά το portofolio σου. Αν ήταν προγραμματιστές όλοι αυτοί που δηλώνουν πληροφορικάριοι θα χαμε μηδενική ανεργία στο κλάδο.

Το έχω ακούσει από πολλούς αυτό, και μάλιστα από τον χώρο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το έχω ακούσει από πολλούς αυτό, και μάλιστα από τον χώρο :hmm:

Αν μόνο ήξερες πόσοι απόφοιτοι Πληροφορικής υπάρχουν από TEIτζήςδες μέχρι HMMY που δε ξέρουν να κάνουν compile το hello world θα γελούσες (ή θα έκλεγες αναλόγως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο το retina είναι όλο το πακέτο. Έχω ένα φίλο που δουλεύει στην Κίνα σε εργοστάσιο κατασκευής τσιπ (όχι δεν είναι 14). Μου είχε περιγράψει πως τα τσιπάκια που φτιάχνουν έχουν μέσα ατέλειες και πως 2 τσιπάκια που είναι ονομαστικά τα ίδια, p.x RADEON 4500 μπορεί ποιοτικά να έχουν τεράστιες διαφορές. Η εταιρία τους πουλούσε bulk chipakia σε τρίτες κατασκευαστικές εταιρίες. Τα τσιπάκια με τις πολλές ατέλειες πηγαίναν σε low end εταιρίες που φτιάχνουν οικονομικά συστήματα ενώ τα τσιπάκια που δεν είχαν σχεδόν καμία απολύτως ατέλεια ήταν όλα reserved από την apple. Η apple γενικώς δεν αγοράζει sub par hardware αλλά πάντα το καλύτερο, είναι καθαρά πολιτική της εταιρίας αυτή και του Jobs, γιαυτό άλλωστε και η apple δεν είναι καν στην low end αγορά. Τώρα τα mac έχουν ένα κάρο χαρακτηριστικά πέραν του ratina πολλά από τα οποία ήρθαν στην αγορά από την ίδια την εταιρία. Η μπαταρία είναι ένα από αυτά, οι motion αισθητήρες ώστε το laptop να σβήσει το σκληρό σε περίπτωση πτώσης, το case αλουμινίου που είναι φτιαγμένο από κομμάτι καθαρού αλουμινίου το οποίο το τρυπάνε για να φτιάξουν το καλούπι (τεχνική που εισήγαγε πρώτη η apple), το τράκπαντ που δεν θα χρειαστείς ποτέ ποντίκι και ένα κάρο άλλα πράγματα, ενώ από θέμα καθαρά design είναι μίλια μακριά από κάθε ανταγωνισμό.

Κοίτα αν είναι να λέει ο καθένας το τι άκουσε από φίλους φίλων χαιρετίσματα. Για την ιστορία έχω ακούσει κι εγώ το ακριβώς αντίθετο από επίσης υποτίθεται αξιόπιστη πηγή. Αυτοί που έχουν πρόσβαση σε τέτοιου είδους info και έχουν πάρε δώσε με κατασκευαστικές υπογράφουν βαρβάτα NDAs οπότε προσωπικά δε θα παιρνα τίποτα από αυτά τοις μετρητοίς. Να μου πεις τους εμπιστεύομαι επειδή ό,τι αγοράσα από αυτούς αποδείχτηκε σκυλί οκ να το καταλάβω.

Κατά τα άλλα ποιοτικά laptops βγάζουν κι άλλες εταιρείες απλά επισκιάζονται γιατί η γκάμα τους δεν περιορίζεται εκεί αλλά πάει και σε budget μοντέλα. η Lenovo με τα thinkpad, η Del με τα XPSl, και ASUS ίσως με τα τελευταία Zenbook pro, επίσης βγάζουν premium επαγγελματικά μοντέλα με τις 2 πρώτες μάλίστα να έχουν μια μακρά ιστορία στα επαγγελματικά laptops. Δεν ξέρει μόνο η apple τι εστί αλουμίνιο και ανθρακονήματα.

Απλά η apple δίνει πολύ μεγάλη σημασία στο user interface για αυτό και κερδίζει το μεγαλύτερο μερίδιο της πίτας.

Δεν μιλάμε καν για την εργονομία του λειτουργικού που ακριβώς επειδή είναι φτιαγμένο από την ίδια εταιρία που διαχειρίζεται το hardware μπορεί να επιτύχει πράγματα τα οποία δεν μπορούν άλλα λειτουργικά όπως windows ή linux που πρέπει να τρέχουν σε μια μεγάλη γκάμα hardware. Άσε που αυτή τη στιγμή το mackbook pro είναι και το καλύτερο windows laptop (προσωπικά δεν ξέρω βέβαια γιατί να βάλεις windows σε mac). Τώρα το ότι αν χαλάσει πρέπει να στο φτιάξει η apple ισχύει αλλά γιατί να πας και αλλού?

Αυτό είναι και καλό και κακό. Ήταν και είναι επιλογή της apple να κραήσει κλειδωμένο το λειτουργικό της και αντίστοιχα της microsoft να μην το κάνει. Αυτό εξηγήται εύκολα απ' το ότι η μεν είναι εταιρεία hardware ενώ η δε, software.

και τα windows αν έτρεχαν μόνο σε native hardware του οποίου τους drivers τους έγραφε η ίδια η MS αποκλειστικά, όλα σφαίρα θα πήγαιναν ούτε κολλήματα ούτε τίποτα αλλά δεν τη συνέφερε και δεν το έκανε έτσι.

Γενικώς η apple απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, δεν απευθύνεται στον μέσο Έλληνα με 500 ευρώ μισθό. Στην Αμερική όπου και η apple έχει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς ο πιο άθλιος προγραμματιστής βγάζει για πλάκα 60-70κ το χρόνο όπως και κάθε άλλος white collar εργαζόμενος (και πολλοί blue collars). Σε αυτά τα άτομα απευθύνεται η apple και εκεί τα 2κ για ένα mac δεν είναι τίποτα, δεδομένου ότι έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από ένα laptop των 600 ευρώ. Εν τέλει όσο καλό μάρκετινγκ και branding και αν έχει η apple, δεν γίνεσαι η μεγαλύτερη tech εταιρία του κόσμου, αν τα προϊόντα σου είναι φόλες, δεν έχουν καλό value4money και δεν σέβεσαι τον πελάτη σου. Αν ίσχυε αυτό η Ελλάδα θα αποτελούνταν μόνο από εταιρίες κολοσσούς.

προφανώς δεν είναι τόσο χάλια όσο το παρουσιάζεις και δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά δε γίνεται να μου συγκρίνεις την επιτυχία μιας εταιρείας στο σύνολο της αγοράς το οποίο μεταξύ άλλων συμπεριλαμβάνει και πάρα πολλούς μη επαγγελματίες οι οποίοι απλά "τα έχουν και τα δίνουν" όπως λες. Και η microsoft κυριαρχεί στην αγορά του λειτουργικού αλλά λίγες μεγάλες εταιρείες είναι αυτές που τρέχουν windows στους servers τους.

Και η google κυριαρχεί στην αγορά mobile αλλά κι εκεί πολλοί θα πουν πως το iOS ή ακόμη και το windows mobile είναι ανώτερα σαν λειτουργικά. Γιατί γίνεται αυτό; γιατί φυσικά παίζουν κι άλλοι, πολλοί άλλοι παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα μόδας αλλά θέμα πρακτικότητας. Στο linux περισσότερο ώρα χάνεις για να σετάρεις το σύστημα από πραγματική δουλειά.
Developer δεν σε κάνει το πτυχίο σου αλλά το portofolio σου. Αν ήταν προγραμματιστές όλοι αυτοί που δηλώνουν πληροφορικάριοι θα χαμε μηδενική ανεργία στο κλάδο.

έλα τώρα, μία φορά θα το κάνεις το σετάρισμα, δεν κάνεις recompile τον kernel κάθε βδομάδα. κι αυτά ισχύουν μόνο για κάποια distro τα ubuntοειδή είναι όλα plug n play.

μηδενική ανεργία δε ξέρω αν έχει ( καλά στην Ελλάδα σίγουρα δεν έχει ) αλλά σε σύγκριση με πολλούς άλλους τομείς λέγεται πως είναι αρκετά καλά. παρακολουθώ το group της σχολής μου και κάθε λίγο βγαίνει και μια αγγελία για φοιτητές χωρίς προϋπηρεσίες ή τίποτα αν θες να το πιάσεις από κάπου θα το κάνεις. ειδικά σήμερα που το να φτιάχνεις site έστω και της πλάκας είναι τόσο εύκολο όσο το να παρακολουθήσεις 2 e-course στο code academy.

Μη θέτεις θέμα χρημάτων είδικα αν είναι για θέμα δουλειάς. To android έχει μεγάλα θέματα ασφαλείας. Πριν κανά μήνα σε μη rooted κινητό άρχισε και έκανε κλήσεις τυχαία στις επαφές μου.

μα ναι αν πάει ο καθένας και εγκαθιστά ό,τι του κατέβει στο κινητό του και το οποίο φυσικά θα του ζητήσει location services και πρόσβαση στον τηλεφωνικό κατάλογο ακόμη κι αν μιλάμε για 2d games ξέρω γω μετά θα μας φταίει το λειτουργικό. :P

τα πάντα έχουνε τρύπες, και το iphone του τύπου που τους ξεκλήρησε στο san bernadino εν τέλει μια χαρά το ανοίξανε.
βασικά αν ήταν τόσο ντούρα δε θα πρεπε να σηκώνουν καν jailbreak όπως και να χει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέλος πάντων, η συζήτηση για το αν αξίζουν τα Mac είναι ατέλειωτη και στην τελική μεγάλο μέρος την καταλήγει στην προσωπική προτίμηση, οπότε περί ορέξεως.

μηδενική ανεργία δε ξέρω αν έχει ( καλά στην Ελλάδα σίγουρα δεν έχει ) αλλά σε σύγκριση με πολλούς άλλους τομείς λέγεται πως είναι αρκετά καλά. παρακολουθώ το group της σχολής μου και κάθε λίγο βγαίνει και μια αγγελία για φοιτητές χωρίς προϋπηρεσίες ή τίποτα αν θες να το πιάσεις από κάπου θα το κάνεις. ειδικά σήμερα που το να φτιάχνεις site έστω και της πλάκας είναι τόσο εύκολο όσο το να παρακολουθήσεις 2 e-course στο code academy.

Οι ελληνικές εταιρίες στον τομέα του software ή των websites είναι αέρας κοπανιστός και χωρίζονται σε δύο κατηγορίες αυτές του 10% και αυτές του 90%. Οι πρώτες υπερχρεώνουν (φαινομενικά) αλλά τηρούν κάποια πράγματα, όπως scalability, maintainability,expandibility κτλ, ενώ παράλληλα προσφέρουν αντίστοιχα καλές αποδοχές και περιβάλλον εργασίας στους εργαζόμενους. Το υπόλοιπο 90% είναι βγάλαμε αυτό το project, κάναμε το billing, πήραμε και ένα του κώλου support για το project, developers πάνε και έρχονται, zero documentation, zero coding standards και φυσικά ανάλογες αποδοχές με την ποιότητα της δουλειάς. Έχουν έναν άντε δυο παλιούς developer που αναλαμβάνουν τα σημαντικά κομμάτια των projects και όλα τα υπόλοιπα πάνε σε πρακτικάριους που αντικαθίστανται από άλλους πρακτικάριους μόλις τελειώσει το ΕΣΠΑ. Δεν αναφέρομαι καν σε επιστημονική κατάρτηση και εις βάθος θεωρητική γνώση του αντικειμένου, οι περισσότεροι προγραμματιστές απλά ξέρουν μια γλώσσα, βάλε html, css και καμιά php, και είναι πάρε αυτό το template ρίξε μέσα 5 εικόνες και είμαστε οκ. Εταιρίες βέβαια πέραν του web π.χ. σε C που φτιάχνουν βαρύ software ή software για embeded συστήματα είναι ανύπαρκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D
ηρθανε οι μνήμες και τις έβαλα.

παρατήρησα μεγάλη διαφορά στον υπολογιστή μου. Παιδιά όσοι έχετε laptop με 4gb ram κάντε το τουλάχιστον 8 gb αξίζει τον κόπο. Ο υπολογιστής μου είναι αρκετά σταθερός και γρήγορος.


Υπάρχει κανένα προγραμματάκι που δίνει score στον υπολογιστή πόσο γρήγορος είναι οπως υπάρχουν στα κινητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τέλος πάντων, η συζήτηση για το αν αξίζουν τα Mac είναι ατέλειωτη
Εννοείται ότι αξίζουν!




Εμένα αν μου έκαναν δώρο ένα mac θα το πουλούσα κατευθείαν με 25% έκπτωση και θ'αγόραζα δύο λαπτοπ κι ένα μεταχειερισμένο αυτοκίνητο στη θέση σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείται ότι αξίζουν!

Εμένα αν μου έκαναν δώρο ένα mac θα το πουλούσα κατευθείαν με 25% έκπτωση και θ'αγόραζα δύο λαπτοπ κι ένα μεταχειερισμένο αυτοκίνητο στη θέση σου. :P

200.000$ go to work machine!



Να ξέρω δηλαδή να μη σου κάνω δώρο καμιά Aston Martin γιατί θα την πουλήσεις και θα πάρεις δυο fiat punto και διαμέρισμα στην Κυψέλη :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να ξέρω δηλαδή να μη σου κάνω δώρο καμιά Aston Martin γιατί θα την πουλήσεις και θα πάρεις δυο fiat punto και διαμέρισμα στην Κυψέλη :P.
Φυσικά και θα το κάνω αν μου αποδείξεις ότι είναι το ίδιο καλά, απλά το πρώτο είναι overpriced και λίγο πιο shiny! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και θα το κάνω αν μου αποδείξεις ότι είναι το ίδιο καλά, απλά το πρώτο είναι overpriced και λίγο πιο shiny! :P

Αν είσαι στο στάδιο της ζωής σου που σκέφτεσαι την παραπάνω αλλαγή τότε προφανώς και είναι καλύτερο να την κάνεις. Το high-end είτε είναι αυτοκίνητο, είτε είναι laptop δεν απευθύνεται στο μέσο χρήση. Είναι η AM καλύτερη από το punto σε όλα? Φυσικά και είναι. Είναι τόσο καλύτερη ώστε να δικαιολογεί τα έξτρα 180.000? Για μερικούς ναι, για τους περισσότερους όχι. Τα πολυτελή αυτοκίνητα δεν είναι overpriced, γιατί δεν πρέπει να τα συγκρίνεις με τα budget αυτοκίνητα καθώς δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία, apples and oranges. H AM είναι για τον λεφτά που θα πληρώσει όλα τα extra μικροfeatures πολυτελείας που έχει, γιατί απλά έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει. Δεν σκέφτεται το διαμέρισμα στην Κυψέλη που θα πάρει με αυτά τα λεφτά γιατί απλά δεν το χρειάζεται, είναι σε άλλο στάδιο της ζωής του. Το ίδιο ισχύει και για τα Mac σε μικρότερη κλίμακα βέβαια αλλά και με καλύτερο value for money. Όπως είπα και πριν το high end laptop είναι για τον επαγγελματία, όχι γι'αυτόν που μπαίνει στο fb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν είσαι στο στάδιο της ζωής σου που σκέφτεσαι την παραπάνω αλλαγή τότε προφανώς και είναι καλύτερο να την κάνεις. Το high-end είτε είναι αυτοκίνητο, είτε είναι laptop δεν απευθύνεται στο μέσο χρήση. Είναι η AM καλύτερη από το punto σε όλα? Φυσικά και είναι. Είναι τόσο καλύτερη ώστε να δικαιολογεί τα έξτρα 180.000? Για μερικούς ναι, για τους περισσότερους όχι. Τα πολυτελή αυτοκίνητα δεν είναι overpriced, γιατί δεν πρέπει να τα συγκρίνεις με τα budget αυτοκίνητα καθώς δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία, apples and oranges. H AM είναι για τον λεφτά που θα πληρώσει όλα τα extra μικροfeatures πολυτελείας που έχει, γιατί απλά έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει. Δεν σκέφτεται το διαμέρισμα στην Κυψέλη που θα πάρει με αυτά τα λεφτά γιατί απλά δεν το χρειάζεται, είναι σε άλλο στάδιο της ζωής του. Το ίδιο ισχύει και για τα Mac σε μικρότερη κλίμακα βέβαια αλλά και με καλύτερο value for money. Όπως είπα και πριν το high end laptop είναι για τον επαγγελματία, όχι γι'αυτόν που μπαίνει στο fb.

και το fiat και η ΑΜ θα σε πανε στον προορισμο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απ' ότι έχω καταλάβει, την δουλειά σου την κάνεις με οπουδήποτε λογισμικό (windows, linux, ios). Απλά τα mac είναι πιο ακριβά και σου δίνουν παράλληλα καλή κατασκευή και καλή απόδοση. Την ίδια δουλειά μπορείς να την κάνεις και με windows στην μισή τιμή, αλλά δεν είναι προϊόν πολυτελείας. Εφόσον δεν είσαι ο μέσος χρήστης αλλά δουλεύεις πάνω στον υπολογιστή, δηλαδή βγάζεις λεφτά από αυτό, μπορείς να πάρεις στον εαυτό σου λάπτοπ πολυτελείας. Επίσης, σου δίνει την δυνατότητα να προγραμματίζεις για ios, κάτι που απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις με άλλο λειτουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και το fiat και η ΑΜ θα σε πανε στον προορισμο σου.

Όπως και η βράκα της γαγιάς σου θα σε κρατήσει ζεστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
mac = μουράτα, τα έχουν γραφίστες, φωτογράφοι γιατί λένε ότι είναι καλύτερα,
windows = καλά αλλά τα έχουν όλοι οπότε δε πουλάς μούρη με αυτά
linux = καλά για ημμυ, πληροφορικούς τουλάχιστον για όσο είναι στην σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
mac = μουράτα, τα έχουν γραφίστες, φωτογράφοι γιατί λένε ότι είναι καλύτερα,
windows = καλά αλλά τα έχουν όλοι οπότε δε πουλάς μούρη με αυτά
linux = καλά για ημμυ, πληροφορικούς τουλάχιστον για όσο είναι στην σχολή

οι ιατροι windows εχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οι ιατροι windows εχουν;

4 κατηγορίες


1) Ψώνια ιατροί που κάνουν ότι έχουν λεφτά έχουν mac όχι τόσο για το λειτουργικό αλλά για την εξωτερική εμφάνιση. δείχνουν ότι έχουν λεφτά γιατί ορισμένοι ασθενείς έχουν συνδέσει πως ο καλός ιατρός έχει λεφτά και έχει ακριβή επίσκεψη. Σε αυτή την κατηγορία έχουμε ιατρούς οι οποίοι τρέχουν windows στα Mac τους.
2) windows έχει η πλειοψηφία γιατί απλά αυτά ξέρουν να χρησιμοποιούν από παιδιά Eπίσης πολλά προγράμματα ιατρικά κυκλοφορούν μόνο για windows οπότε ένα ποσοστό τα χρησιμοποιεί για αυτό τον λόγο..
3) Linux :D έχουμε δύο υποκατηγοριες. οι ιατροί που λατρεύουν την τεχνολογία και θα ήθελαν ίσως να πάνε σε άλλη σχολή... Είμαι Linuxas είμαι μάγκας είναι το μότο τους... Το κακό είναι ότι ο μέσος ασθενής δεν καταλαβαίνει την διαφορά. Επίσης Linux χρησιμοποιούν και οι ιατροί οι οποίοι θέλουν να είναι νόμιμοι αρκέσκονται στο Linux περιβάλλον παρά να περάσουν πειρατικά windows και τους πιάσει οι εφορία.
4) Παλιά είχαμε και τους ιατρούς χωρίς υπλογιστή που δυστυχώς σήμερα εξαιτίας της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης τείνουν να εξαφανιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top