Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
προσπαθησε να ξανακανεις την εγκατασταση...μπορει να εχει γινει καποιο λαθος κατα την διαρκεια της εγκαταστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το εκανα και ειναι το ιδιο,,ειχα την εντυπωση οτι πριν με ελληνικα ή αγγλικα που εγραφα μου εβγαζε αυτοματα διορθωση..τα αλλαζε αυτοματα δηλαδη..

και μπηκα και σε ενα αδειο προφιλ firefox χωρις προσθετα καθολου και παλι δεν εκανε μονο του την αλλαγη ορθογραφιας..
σ εσας την κανει αυτοματα,οπως γραφετε ελληνικα ή αγγλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
δηλαδη να γραφω ελληνικα και να μου τα βγαζει αγγλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Υπήρχε ένα αντίστοιχο θέμα αλλά δεν το βρίσκω οπότε θα ρωτήσω εδώ. :redface:

Σε pc που δε χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα παρά μόνο για καμιά ταινία το βράδυ (:P) συνίσταται να κάνουμε αναβαθμίσεις ή όχι;

Υγ: Φυσικά αναφέρομαι σε γνήσια windows. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
μονο στο προγραμμα που βλεπεις ταινια θα πρεπει να κανεις αναβαθμηση μηπως υπαρξει καποιο καινουριο στοιχειο οσον αφορα την προβολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδη να γραφω ελληνικα και να μου τα βγαζει αγγλικα?
να σου σημειωνει με κοκκινο για ορθογραφια τις λεξεις,,

βρηκα αυτο
που το κανει..αλλα δεν γινεται χωρις αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Βασικα μπορεις να πατησεις την αυτοματη διορθωση που στο διορθωνει απο μονο του,χωρις την εγκατασταση του προγραμματος αυτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
που ειναι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
νομιζω το F8...αλλα κοιτα ολα τα F μηπως κανω καποιο λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pc4569

Νεοφερμένος

Ο pc4569 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας. Ενδιαφερομαι να παρω ενα λαπτοπ. Το ψαχνω εδω και καιρο. Αρχικα μου λεγανε να παρω dell του multirama https://multirama.gr/products/product?pid=0450226&catid=010200

Γτ εχει καλη υποστηριξη ομως δεν εχει και τοσο καλα χαρακτηριστικα.

Για αυτο επικεντρώνομαι πιο πολυ σε χαρακτηριστικα. Θελω ενα καλο επεξεργαστή μια καλη καρτα γραφικών μολονότι αυτο το laptop θα ειναι η συντροφια μου αλλα θα το χρησιμοποιώ και για την σχολη πολιτικος μηχανικος περναω .

Σας παραθετω καποια μοντελακια και θελω να μου τα συγκρίνεται μεταξύ τους οσων αφοτα τον επεξεργαστή καρτα γραφικών ( ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΑΤΙ Ή NVIDIA ) οθονη θελω οπωσδήποτε οθονη 17+ ιντσες

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906896

https://www.multirama.gr/products/product?pid=0447305&catid=010200

https://www.ideal.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=872&Itemid=762 ( ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΟ MULTIRAMA TO SITE ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1200 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Σαν επεξεργαστης ο καλυτερος απο τους τρεις που εδειξες ειναι ο πρωτος ο acer γιατι εχει επεξεργαστη i7 ενω οι αλλοι εχουν i5.Mερικοι θεωρουν ομως οτι η acer δεν εχει καλη ποιοητα,αλλα εγω νομιζω οτι εχει καλη ποιοτητα.Οσον αφορα τις ιντσες και παλι ο πρωτος της acer εχει 18+ ιντσες.Αρα κατα τη γνωμη μου θα σου προτεινα τον πρωτο αρχικα μετα τον toshiba και τελευταιο το hp.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Λοιπόν πριν λίγο καιρό αγόρασα το Α500 Satellite 1 GHZ με Windows 7 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.Ιδού:
Η οθόνη κάνει κάτι σα να freezάρει για λίγο και μετά επανέρχεται.Το πρόβλημα το έχω και στο desktop pc που έχω ATI αλλά πάλι Windows 7.Έκανα ένα μικρό search στο google και είδα ότι έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα.Ξέρει κανείς να βοηθήσει?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Η συνηθέστερη αιτία του προβλήματος είναι η υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ενεργοποιείται ένας διακόπτης θερμοκρασίας που κλείνει την κάρτα για να μην καεί. Επειδή όμως πιθανότατα βρίσκεσαι στα όρια της υπερθέρμανσης μετά απο λίγο ( απο ms ως 1-2sec) ενεργοποιείται εκ νέου.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, για το laptop είναι να μην παίζεις παιχνίδια σε αυτό γιατι καταπονείς την κάρτα γραφικών ( τουλάχιστον οχι υπέρμετρα βαριά) και να φροντίζεις να ψύχεται σωστά. Τα περισσότερα laptops εχουν ένα ανεμιστηράκι κάτω απο το board να φροντίζεις να μην είναι καλυμμένο. Επίσης να μην αφήνεις το laptop πανω στο κρεβάτι ή σε ρούχα γενικότερα γιατί αυτά επανεκπέμπουν τη θερμότητα σε αυτό και το υπερθερμαίνουν. Αν το έχεις κυρίως σε γραφείο καλή λύση είναι μια βάση για laptop που έχουν και ψύκτρεσ πάνω.

Όσο για το desktop πάνω κάτω τα ίδια. Να φυσίξεις τη σκόνη απο μέσα και να προσθέσεις 1-2 ανεμιστηράκια ή να βάλεις μεγαλύτερο κουτί, ιδιαίτερα αν εχεις πολλούς δίσκους. Αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια, καινούργια, τότε η αλλαγή της κάρτας γραφικών με μια ισχυρότερη αποτελεί μονόδρομο νομίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Το πρόβλημα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι το overheating της κάρτας γραφικών αφού δεν παίζω παιχνίδια στο λαπτοπ.Δηλαδή μου το κάνει ακόμα κι αν έχω ανοιχτό μόνο το firefox και το windows media player.Βρήκα αυτό το τόπικ
https://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=100800&hl=nvlddmkm
''These errors are triggered by a Windows service called 'Timeout Detection and Recovery' (TDR). You will only see this error on Windows Vista and Windows 7, as TDR is a feature of the new WDDM driver model (implemented first in Windows Vista). TDR is supposed to be there to help stop BSOD's by resetting the GPU and/or driver when there is an issue. If the problem happens multiple times in a row, a BSOD can occur.

Common issues that can cause a TDR:
- Incorrect memory timings or voltages
- Insufficient/problematic PSU
- Corrupt driver install
- Overheating
- Unstable overclocks (GPU or CPU)
- Incorrect MB voltages (generally NB/SB)
- Faulty graphics card
- The issue can potentially be caused by a badly written driver or piece of software, but this is an unlikely cause in most cases.
- Driver conflicts
- Another possibility that people tend not to like to hear, is that you are simply asking too much of your graphics card. What I mean by this, is that if you ''

Οι αιτίες μπορεί να είναι πάρα πολλές και προτείνει να κάνω κάποια γενικά τεστ,ουσιαστικά δεν ξέρω τι προκαλεί το πρόβλημα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γραφω απο λαπτοπ..
το σταθερο δεν φορτωνει καθολου win xp sp3 ,μετα την μπαρα φορτωσης βγαζει μπλε οθονη με κινεζικα..
τα ιδια και με safe mode και τις υπολοιπες επιλογες..

στο win recovery console..λεει οτι δεν βλεπει το δισκο,αλλα τον βλεπει ως συνολο 250γιγα..αλλα δεν βλεπει κανενα παρτιτιον.. μου βγαζει C:

στο λινουξ live cdδεν βλεπει καν μερικα partition..κατι παλαβα μου εβγαζε..

fixmbr fixboot δεν κανουν τιποτα..δεν τα αναγνωριζει καν..

το ghost image boot cd μου λεει για κατι bad sectors και παρολα αυτα βλεπει τα partitions με τα περιεχομενα..

ολα ξεκινησαν οταν με dual bot ubuntu win πηγα να φορμαρω ενα αδειο 14γιγα χωρο απο εκει εβγαλε μυνημα λαθους και κρααρε τον mbr δυο φορες απο χθς,,το εφτιαξα ,το ξαναπειραξα ξαναχαλασε..

τωρα το πρωι επανεκκινησα τον διαχειριστη δισκων και μετα δεν εβγαζε καθολου κανενα δισκο...

με την επανακινηση του υπολογιστη τα ειδα μπλε..

σε πλαισιο και μαγαζι που ρωτησα μου λενε οτι εινι προβλημα δισκου και μαλλον να τον αλλαξω..
ηταν σκαρτος matrox και το ειχα στο μυαλο μου.

τι να κανω?

ειχα κρατησει αρχεια σημαντικα σ εξωτερικο δισκο κλπ.αλλα ολα τα αλλα να τα χασω?

βοηθειααα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Άγγελε κάνε ένα screenshot την bsod για να διαβάσουμε τον κωδικό σφάλματος και ότι άλλο γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στην αρχη ελεγε για εναρχειο dd .sys ή κατι τετοιο..
αλλα τωρα βγαζει σκετα κινεζικα..

η ουσια ειναι..ειναι υλικο χαλασμενος δισκος και να το παρω αποφαση,ή σωζεται?

μολις εβαλα image ghost πανω στο win C partition ,,και παλι εβγαλε τα ιδια κινεζικα..

το μονο που ξεχωριζει στα κινεζικα ειναι ενα chkdsk /f
αλλα δν εχω δισκο ή τμημα F..

baad blocks..:(
ειναι αρχικα στο τμημα απο οτι βλεπω.. 0.1 ή κατι τετοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χμμ:hmm:

Αυτό είχε συμβεί σε εμένα, όταν είχε διακοπή ρεύματος, πέρυσι. Τελικά κατέληξα στο format, αλλά βρήκα στο insomnia.gr ένα σχετικό θέμα. Μόλις το 'βρω, θα ενημερώσω:)

edit: Μπορείς να βοηθηθείς από αυτή τη σελίδα

Πηγή

Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
παρηγγειλα καινουριο δισκο,,καλης μαρκας τωρα..

ο δισκος μου ειχε κανει συχνα κατεστραμμενα τμηματα..

ματροξ για πεταμα.

εεεεμ, ναι.. είναι το ίδιο πλέον, τους αγοράσανε

Μαλλον απλά ξεφορτωθήκαμε τους maxtor και ησυχάσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top