Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ κάποτε έβγαλα όλα τα πλήκτρα:P Μια χαρά καθάρισε:D

ΑΛΛΑ, να βγάλετε φωτογραφία το πληκτρολόγιο πριν βγάλετε όλα τα πλήκτρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δεν έχω word-ecxel. Office? ε αυτά δεν τα έχω. Πού τα βρίσκω ?
Αρκετοί υπολογιστές έχουν πια προεγκατεστημένo το Word-Excel 2010.
Για να αγοράσεις το Office: https://office.microsoft.com/el-gr/b...1812900.aspx?WT.mc_id=ODC_elGR_Q1offer_MainHP
Αρκετά λεφτά, ε;:P
Για αυτό κατέβασε το LibreOffice: https://el.libreoffice.org/
Υπερπλήρης δωρεάν σουίτα γραφείου που αναπτύσσεται διαρκώς. Και το σημαντικότερο δεν θα ξοδέψεις μια περιουσία ούτε θα μπλέξεις με cracks.;)

Καταρχήν,σε ευχαριστώ για την απάντηση !


Αλλάζοντας εννοώ,κατεβάζω απο τη softpedia τις τελευταίες εκδόσεις των αντιβάιρους που είναι όμως trials,συνήθως για 30 ημέρες.
όταν λήγει η προθεσμία,ξανακατεβάζω ένα άλλο.
Αυτό το έκανα παλιότερα,τώρα πλέον κλέβω τα προγράμματα και τα έχω για πολύ καιρό.
update κάνει ούτως ή άλλως,το προγραμματίζω εγώ μια συγκεκριμένη ώρα,και το κάνει αυτόματα.

και να ρωτήσω βρε παιδιά(μπορεί να εχει ξαναειπωθεί)
τί αντιβάιρους συστήνετε; ποιο είναι το πιο ασφαλές; και πώς τα παίρνετε; τα αγοράζετε κτλ;;;

αα και για τα προγράμματα που ''καθαρίζουν'' τον υπολογιστή,είχα παλαιότερα το tuneUp utilities, και τώρα το glary utilities ...είναι καλά ;;


:)
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να μπλέκει με παράνομο λογισμικό αν δεν έχει την οικονομική δυνατότητα ή την επιθυμία για αγορά του, ενώ υπάρχουν δωρεάν εφάμιλλες εναλλακτικές.
Θυμήθηκα κάποιους τώρα που νομίζαν πριν μερικά χρόνια ότι antivirus=Norton:P
Από antivirus θα πρότεινα το avast free. Ελαφρύ και σε προστατεύει όπως ακριβώς και το avast pro: https://www.avast.com/en-eu/free-antivirus-download
(Το safezone και το sandbox δεν είναι απαραίτητα)
Καλά λόγια έχω ακούσει και για το avira free αλλά έχει πολλές διαφημίσεις για την εμπορική έκδοση και δε διαθέτει cloud.
Για προγράμματα που καθαρίζουν τον υπολογιστή προτείνω το CCleaner.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχει συμβατοτητες με doc docx κλπ
Το LibreOffice δεν έχει τόσο καλή υποστήριξη σε doc και docx, επειδή δεν το ενδιαφέρει να το κάνει. Όπως για το ίδιο λόγο τα εμες οφις δεν έχουν καλή υποστήριξη στο odt.
Επίσης το docx είναι ένα ανοικτό πρότυπο, όπου η εμεσ αναγκαστικά το έφτιαξε έτσι.
οπα ολα τα ελευθερα δηθεν
τα κανουν ολα υποτιθεται,,
και μετα δεν μπορεις να ανοιξεις ενα doc:P

Για προγράμματα που καθαρίζουν τον υπολογιστή προτείνω το CCleaner.
πιανει ελαχιστα..

το καλυτερο για μενα δοκιμασμενο ειναι το advanced windows care
απαραιτητο εργαλειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
εχει συμβατοτητες με doc docx κλπ
οπα ολα τα ελευθερα δηθεν
τα κανουν ολα υποτιθεται,,
και μετα δεν μπορεις να ανοιξεις ενα doc:P
Ούτε το Microsoft Οffice διαχειρίζεται καλά τα .odt
So;
Αν όμως το LibreOffice είχε ένα μερίδιο αγοράς >50%, δεν θα μας ένοιαζε και τόσο η ασυμβατότητα...
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ για την ανάγνωση doc/docx το Microsoft Οffice Starter που ήταν προεγκατεστημένο στον υπολογιστή μου και για προσωπική χρήση το LibreOffice.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ούτε το Microsoft Οffice διαχειρίζεται καλά τα .odt
Nαι αλλά όταν το 99% έχει το microsoft office λίγο σε νοιάζει το odt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ούτε το Microsoft Οffice διαχειρίζεται καλά τα .odt
So;
Αν όμως το LibreOffice είχε ένα μερίδιο αγοράς >50%, δεν θα μας ένοιαζε και τόσο η ασυμβατότητα..
λαθος απαντηση

η ιδια που και οι linuxαδες δινουν συχνα για ασυμβατοτητες(φτηνες δικαιολογιες)

δεν μας ενδιαφερουν ως χρηστες τα προτυπα
αλλα απλα να κανουμε την καθημερινη δουλεια μας

ο καθε υπαλληλος η μανα και ο πατερας μου δεν ξερει το odt
απλα θελει να ανοιγει τα doc απο το νετ..

το μυρμηγκι odt ερχεται ισα και ομοια με το doc?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ο καθε υπαλληλος η μανα και ο πατερας μου δεν ξερει το odt
απλα θελει να ανοιγει τα doc απο το νετ..
:P
φαντάσου ένας φοιτητής να έχει μια εργασία του σε odt και να ψάχνει βιβλιοπωλείο ώστε να την εκτυπώσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
:P
φαντάσου ένας φοιτητής να έχει μια εργασία του σε odt και να ψάχνει βιβλιοπωλείο ώστε να την εκτυπώσει....
Την μετατρέπει σε pdf με το ενσωματωμένο εργαλείο του LibreOffice:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαύρος Δράκος

Νεοφερμένος

Ο Μαύρος Δράκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
defrag εκανες;;

μαυρεε δρακε τι προγραμμα εχεις firefox?

ριξε του ενα καθαρισμα ιστορικου και αρχειων..
ή και επανεγκατασταση

ριξτου και ενα γενικο καθαρισμα των προσωρινων αρχειων με αυτο
το καλυτερο εργαλειο και απαραιτητο..

και κατι πιο απλο..
ριξε ενα ptomisation των browser με αυτο

δοκιμασμενα πραγματα

αλλα πρωτα πες τι προγραμμα εχεις?

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Δεν εκανα defrag η αληθεια ειναι. Αλλα ειδα στην πρωτη σελιδα ενα φιλαρακι που προτεινε το Ad-aware. Το κατεβασα και βρηκε 16 traces. Εκ των οποιων μαλλον τα 8 ηταν troyan. Απο τοτε που τα καθαρισε ειναι ενταξει. Αν και το παρακολουθω ακομα.

Αγγελε εχω firefox. Περιστασιακα χρησιμοποιω και chrome. Το προβλημα ηταν ιδιο και με τους δυο browsers. Παρολα αυτα εκανα εκκαθαριση ιστορικου στον firefox.

Γενικα πως μπορω να εχω ενα πληρως προστατευμενο υπολογιστη; Τι προγραμματα πρεπει να εχω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο απο ιους troyans και αλλα τετοια;

Απο antivirus ειχα kaspersky. Το εβγαλα και λεω να βαλω το NOD32. Απο frewall εχω το MC Afee. Ειναι καλο; Να το αλλαξω; Να εβαζα το sygate που ειδα στην πρωτη σελιδα οτι το προτεινουν; Η καποιο αλλο; Κι απο σκορπια προγραμματα κατεβασα τα Ad-aware και το Spybot.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Την μετατρέπει σε pdf με το ενσωματωμένο εργαλείο του LibreOffice:whistle:
και αν θέλει να το επεξεργαστεί το αρχείο με την παρέα του στην βιβλιοθήκη της σχολής και φέρει αλλος το laptop; που έχει τα κοινά microsoft office
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
και αν θέλει να το επεξεργαστεί το αρχείο με την παρέα του στην βιβλιοθήκη της σχολής και φέρει αλλος το laptop; που έχει τα κοινά microsoft office
Το αποθηκεύει σε μορφή .doc:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τώρα για μεταξύ των πληκτρών, ε πόσα ψίχουλα να έχεις ρίξει μέσα?Φαίνονται? :P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν κολαει ακριβος εδω, αλλα αφου δεν εχουμε κατι πιο σχετικο!

Αν δημιουργισει κανεις ενα καινουργιο google account, δημιουργιτε αυτοματα και google+; Μπορεις να συνδεσεις ενα youtube profile με καινουργιο λογαριασμο, αν και το εχεις συνδεδεμενο ηδη με αλλων;
Εχουν τιποτα ψιλα γραμματα τα google accounts που θα με κανουν να το μετανιωσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν κολαει ακριβος εδω, αλλα αφου δεν εχουμε κατι πιο σχετικο!

Αν δημιουργισει κανεις ενα καινουργιο google account, δημιουργιτε αυτοματα και google+; Μπορεις να συνδεσεις ενα youtube profile με καινουργιο λογαριασμο, αν και το εχεις συνδεδεμενο ηδη με αλλων;
Εχουν τιποτα ψιλα γραμματα τα google accounts που θα με κανουν να το μετανιωσω;

Με κάθε ένα gmail δημιουργείται αυτόματα και ένα google+. Μπορείς όμως να μην το ενεργοποιήσεις ποτέ, δεν είναι αυτόματη διαδικασία με το που κάνεις log in στο gmail.

Τώρα, κάθε ένα gmail νομίζω μπορεί να έχει μόνο ένα youtube (γι αυτό δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά αλλά επειδή χειρίζομαι 4 gmails και 4 αντίστοιχα youtube, αυτό έχω παρατηρήσει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βασικα το youtube κατα καποιων τροπο το συνδεσα με hotmail και οχι gmail (αφου δεν εχω gmail), δεν θυμαμε κιολας τι ειχε πεχτει τοτε, θυμαμε οτι με επριζε για καιρο μεχρι που καπως κατι καταφερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πιο παλιά δεν υπήρχε αυτή η σύνδεση, τα τελευταία 2-3 χρόνια γίνετα αυτόματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια η Google την είδε μονοπώλιο, να το πούμε έτσι:P

Παλιά μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ό,τι e-mail ήθελες στο Blogger/YouTube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Το αποθηκεύει σε μορφή .doc:whistle:
Ή λέει σε αυτούς με τους οποίους δουλεύει πάνω σε μια εργασία να εγκαταστήσουν το LibreOffice. Τζάμπα είναι. Ή ακόμη καλύτερα βάζει σε ένα φλασάκι το LibreOffice portable και το έχει μαζί του: https://portableapps.com/apps/office/libreoffice_portable/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για να τελειώνει το θέμα με το odt
https://office.microsoft.com/en-gb/w...mat-in-microsoft-office-2010-HA101878944.aspx
Microsoft, as part of its commitment to Interoperability with the European Commission, includes support for ODF 1.1 in Microsoft Excel 2010, Microsoft Word 2010, and Microsoft PowerPoint 2010.
...like a boss!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top