Προτείνετε/αναζητήστε κάποιο Software

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
O Σκοπός του thread αυτού είναι να προτείνουμε ή να αναζητάμε software για τα εναλλακτικά λειτουργικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ψάνχω κάποιο πρόβλημα που να εμφανίζει την θερμοκρασία,κατά προτιμήση στο επιφάνεια εργασίας, απο cpu, και δίσκους...Τι υπάρχει για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Εγώ έχω το Motherboard Monitor (τα εμφανίζει στο tray των Windows)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Εγώ έχω το Motherboard Monitor (τα εμφανίζει στο tray των Windows)
Όντως πολύ καλό το προγράμμα αλλά εδώ μιλάμε για τα εναλλακτικά λειτουργικά...Εγώ το προγράμμα το ζητάω για linux.
Πάντως υπάρχει και αντιστοιχό θέμα και για Windows
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όντως πολύ καλό το προγράμμα αλλά εδώ μιλάμε για τα εναλλακτικά λειτουργικά...Εγώ το προγράμμα το ζητάω για linux.
Πάντως υπάρχει και αντιστοιχό θέμα και για Windows
Oops sorry :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Σιγα δεν έγινε και τπτ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Gkrellm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Ναι όμως δεν μου αναγνωρίζει τα sensors με αποτέλεσμα να μην μου δείχνει θερμοκρασίες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Είναι frontend των sensors ουσιαστικά οπότε δεν τίθεται θέμα να τους αναγνωρίζει.. Δες αν έχεις εγκατεστημένα πακέτα σαν το libsensors και κυρίως το lm-sensors. Επίσης πρέπει να έχεις επιλέξει την υποστήριξη από τον πυρήνα (αν είναι ο "official" SuSe πυρήνας το πιθανότερο είναι να είναι ενεργοποιημένοι).. Επίσης τσέκαρε και το Ksensors (KDE) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Είναι frontend των sensors ουσιαστικά οπότε δεν τίθεται θέμα να τους αναγνωρίζει.. Δες αν έχεις εγκατεστημένα πακέτα σαν το libsensors και κυρίως το lm-sensors. Επίσης πρέπει να έχεις επιλέξει την υποστήριξη από τον πυρήνα (αν είναι ο "official" SuSe πυρήνας το πιθανότερο είναι να είναι ενεργοποιημένοι).. Επίσης τσέκαρε και το Ksensors (KDE) :)
Thanks, ήδη κατέβασα τους sensors που μου πρότεινες και έναν άλλον που μου φάνηκε σχετικός και θα δώ σε λίγο αποτελέσματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Thanks, ήδη κατέβασα τους sensors που μου πρότεινες και έναν άλλον που μου φάνηκε σχετικός και θα δώ σε λίγο αποτελέσματα :)
Λοίπον το απότελεσμα τσίφος! Τπτ στην αρχή μόλις ξεκινάνε τα ubuntu λέει sensors load [faild] παλία δεν το εβγάζε... Τέσπα ....

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για backups όπως το Acronis True Image;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Για το backup δεν έχω κάτι υπόψη μου.. Κρίμα για τους sensors.. Ούτε εγώ τους έχω κάνει να δουλέψουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Για το backup δεν έχω κάτι υπόψη μου.. Κρίμα για τους sensors.. Ούτε εγώ τους έχω κάνει να δουλέψουν :P
Αν βρώ πότε όρεξη θα ξανα ασχολήθω ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Λοίπον το απότελεσμα τσίφος! Τπτ στην αρχή μόλις ξεκινάνε τα ubuntu λέει sensors load [faild] παλία δεν το εβγάζε... Τέσπα ....

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για backups όπως το Acronis True Image;

Έχω ακούσει κάτι για ενα "rsync". Για κοίτα το!

Επίσης έχω ακούσει κάτι για ενα "dd" το οποίο καλύτερα μη το χρησιμοποιήσεις διότι κάνει πιστή αντιγραφή των sectors του δίσκου σου κάτι που συνεπάγεται πολύ χρόνο και χώρο, όπως επίσης έχει έλλειψη defragmentation (Γκολ ήταν τα δεδομένα; Γκολ θα στα μεταφέρει!)

Επίσης το Acronis υπάρχει και για Linux!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Επίσης το Acronis υπάρχει και για Linux!
ΩΩΩ καλό αυτό θα το δοκιμάσω σύντομα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει κανενα κάλο προγραμμα που να μετατρέπει τα cd σε mp3... θέλω να βρίσκει και τα στοιχεία του δίσκου απο το internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Έχεις κοιτάξει καθόλου το "The Linux MP3-HowTo"; Πολύ καλό, για αρχή.

https://tldp.org/HOWTO/MP3-HOWTO.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνεχιζουμε εδω .
μηπως ξερεις και πως θα παιξω mp3? (τωρα που σε βρηκα δε σ αφηνω:D)

Μπορεις να παίξεις mp3 είτε από το movie player είτε να κατεβάσεις τον amarok.
Mε τον movie player μόλις τρέξεις το mp3 θα σου πει οτι δεν υποστηρίζεται αυτός ο τυπος αρχειου(ή κατι παρόμοιο) και θα σου εμφανίσει ενα παράθηρο για να κατεβάσεις οτι χρειαζεται για να παίζει mp3.
Για amarok μπορεις να το κατεβασεις γραφοντας στο terminal
sudo apt-get install amarok
Μετα θα τον βρεις στο Applications->video& audio.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polpot1989

Νεοφερμένος

Ο Σηφης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Couldn't find package amarok

αυτο μου βγαζει... δηλ δεν το βρισκει... γιατι?
να κανω καμια επανεκκινηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Α περιμενε , πρωτα πρεπει να φτιαξεις τα repositories.
System->Administration->software Sources και τσεκαρε τα 3 πρωτα τετραγωνακια.
Μετα θα δουλεψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top