• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρόβλημα δυσκοιλιότητας

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλημέρα,

Παρότι που ο τίτλος θα φανεί αστείος σε μερικούς θα ήθελα να συζητήσω για ένα σοβαρό θέμα που έχω και είμαι στο εξωτερικό.

Εν ολίγοις έχω δυσκοιλιότητα 12+ μέρες. Τ́ρώω και τίποτα δεν γίνεται όμως δεν έχω πόνους μόνο φούσκωμα. Δεν ξέρω τι να κάνω μιας που έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω σταματήσει το άμυλο και τα "παχυντικά" τρώω μόνο φρούτα.

Μέχρι εχτές έπαιρνα συμπλήρωμα διατροφής 2+ μέρες όμως τίποτα. Εχτές πήρα Dulcolax και σήμερα πάλι τίποτα. Με συνέπεια να
πάρω τώρα άλλα δυο δισκία dulcolax. Ευελπιστώ μέχρι το βράδυ να συμβεί τίποτα ή αύριο αλλιώς να πάω στο νοσοκομείο; Αν πάω σε γιατρό θα μου πει πάρε dulcolax που πήρα. Οπότε:

12+ μέρες το θέμα
Δοκίμασα συμπλήρωμα διατροφής για το θέμα
Πήρα εχτές στις 6 2 δισκία Ντουλκολαξ
Πήρα σήμερα τώρα δηλαδή άλλα 2 δισκία
Αν δω ότι δεν συμβεί τίποτα μέχρι αύριο να πάω στο νοσοκομείο ή να περιμένω;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Καλημέρα,

Παρότι που ο τίτλος θα φανεί αστείος σε μερικούς θα ήθελα να συζητήσω για ένα σοβαρό θέμα που έχω και είμαι στο εξωτερικό.

Εν ολίγοις έχω δυσκοιλιότητα 12+ μέρες. Τ́ρώω και τίποτα δεν γίνεται όμως δεν έχω πόνους μόνο φούσκωμα. Δεν ξέρω τι να κάνω μιας που έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω σταματήσει το άμυλο και τα "παχυντικά" τρώω μόνο φρούτα.

Μέχρι εχτές έπαιρνα συμπλήρωμα διατροφής 2+ μέρες όμως τίποτα. Εχτές πήρα Dulcolax και σήμερα πάλι τίποτα. Με συνέπεια να
πάρω τώρα άλλα δυο δισκία dulcolax. Ευελπιστώ μέχρι το βράδυ να συμβεί τίποτα ή αύριο αλλιώς να πάω στο νοσοκομείο; Αν πάω σε γιατρό θα μου πει πάρε dulcolax που πήρα. Οπότε:

12+ μέρες το θέμα
Δοκίμασα συμπλήρωμα διατροφής για το θέμα
Πήρα εχτές στις 6 2 δισκία Ντουλκολαξ
Πήρα σήμερα τώρα δηλαδή άλλα 2 δισκία
Αν δω ότι δεν συμβεί τίποτα μέχρι αύριο να πάω στο νοσοκομείο ή να περιμένω;
Σχεδόν δυο εβδομάδες είναι πολύς χρόνος, πρέπει σίγουρα να δεις κάποιον για αυτό το θέμα.
Πάντως είναι πολυπαραγοντικό ζήτημα. Παίζουν ρόλο διάφορα όπως το τι και πόσο τρως, πόσο νερό πίνεις, αν ασκείσαι, αν κοιμάσαι αρκετά, και φυσικά το άγχος και το στρες. Επίσης εάν δεν έχεις σχετικά σταθερό πρόγραμμα στην καθημερινότητα σου, προφανώς δεν βοηθάει.

Anyways, προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κάποιον γαστρεντερολόγο για να σε κατευθύνει γενικά, και ειδικά για τώρα, εαν μέχρι αύριο δεν έχεις αποτέλεσμα, τότε ναι, θα σου πρότεινα να πας νοσοκομείο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,363 μηνύματα.
Καλησπέρα

Λοιπον, τη διατροφή είδα την άλλαξες, απλα να έχεις το νου σου οτι έχει σημασία και η σωματική άσκηση.

Προφανέστατα δεν είμαι γιατρός, αλλά μόλις ρωτησα έναν και μου είπε το οτι δεν πονάς είναι συν. Λενε οτι το να εμφανίσουμε σε κάποια φάση της ζωής μας δυσκοιλιότητα για δυο με τρεις βδομάδες είναι "νορμαλ".
Ωστόσο, η ταπεινή μου γνώμη είναι να πας σε γιατρό, αν και όπως προείπα είναι πιθανόν να σου πούνε οτι είναι νορμαλ, μιας και δεν εχεις κλείσει τρεις βδομάδες ακόμη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,551 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω τι συμβουλή να σου δώσω, αλλά θα συμφωνήσω με τους από πάνω. Πολλά περαστικά.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Εν ολίγοις έχω δυσκοιλιότητα 12+ μέρες. Τ́ρώω και τίποτα δεν γίνεται όμως δεν έχω πόνους μόνο φούσκωμα. Δεν ξέρω τι να κάνω μιας που έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω σταματήσει το άμυλο και τα "παχυντικά" τρώω μόνο φρούτα.
Αν η κοιλιά σου είναι σκληρή και δεν έχεις απλά φούσκωμα χρειάζεσαι γιατρό για να σε δει και να σε καθοδηγήσει στο τι θα κάνεις.
Το οτι τρως μονο φρούτα και πίνεις υγρά αρκετα το μόνο που κάνεις είναι να αυξάνεις τον όγκο των κοπράνων και να τα διατηρείς μαλακά.
. Εχτές πήρα Dulcolax και σήμερα πάλι τίποτα. Με συνέπεια να πάρω τώρα άλλα δυο δισκία dulcolax. Ευελπιστώ μέχρι το βράδυ να συμβεί τίποτα ή αύριο αλλιώς να πάω στο νοσοκομείο; Αν πάω σε γιατρό θα μου πει πάρε dulcolax που πήρα. Οπότε:
το αποτέλεσμα του dulco θα είναι μετά από 6 με 10 ώρες
και αν είναι σε μορφή υπόθετου σε 30 με 60 λεπτά ( συμπέρασμα περίμενε να δράσει, μην βιάζεσαι)
Επισης καλό θα είναι για να καθαρίσεις αν οχι σήμερα να κάνεις κλίσμα το πιο απλό μιας και δεν γνωρίζω κάτι άλλο πέρα απο αυτά που γράφεις (δεν είναι τίποτα)
Αν δω ότι δεν συμβεί τίποτα μέχρι αύριο να πάω στο νοσοκομείο ή να περιμένω;
δεν θα περιμένεις έπρεπε να είχες παει ήδη μετά απο τόσες μέρες..
ειδικά αν είχες / έχεις κάποια συμπτωματα απο τα παρακάτω
αν δεν έχεις αέρια
αν είναι σκληρή η κοιλιά σου οπως προείπα η πονάς
αν έχεις ναυτία η πυρετό
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
δεν θα περιμένεις έπρεπε να είχες παει ήδη μετά απο τόσες μέρες..
Όντως όμως επειδή μου είχε συμβεί και όταν ήμουν μικρός και λίγο χειρότερα μπορώ να πω είχα πάει στο νοσοκομείο και αφού μου έδωσαν κάποια φάρμακα με την επόμενη ώρα με έδιωξαν...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, θα δω αν με βοηθήσει το φάρμακο αλλιώς αύριο θα πάω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα Απο το να θέλεις να μαγειρέψεις και να φας σουβλάκια, κρέπες, σοκολάτες, μακαρόνια κτλ και να μην μπορείς :loltooth: :'(
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Καλημέρα,

Παρότι που ο τίτλος θα φανεί αστείος σε μερικούς θα ήθελα να συζητήσω για ένα σοβαρό θέμα που έχω και είμαι στο εξωτερικό.

Εν ολίγοις έχω δυσκοιλιότητα 12+ μέρες. Τ́ρώω και τίποτα δεν γίνεται όμως δεν έχω πόνους μόνο φούσκωμα. Δεν ξέρω τι να κάνω μιας που έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω σταματήσει το άμυλο και τα "παχυντικά" τρώω μόνο φρούτα.

Μέχρι εχτές έπαιρνα συμπλήρωμα διατροφής 2+ μέρες όμως τίποτα. Εχτές πήρα Dulcolax και σήμερα πάλι τίποτα. Με συνέπεια να
πάρω τώρα άλλα δυο δισκία dulcolax. Ευελπιστώ μέχρι το βράδυ να συμβεί τίποτα ή αύριο αλλιώς να πάω στο νοσοκομείο; Αν πάω σε γιατρό θα μου πει πάρε dulcolax που πήρα. Οπότε:

12+ μέρες το θέμα
Δοκίμασα συμπλήρωμα διατροφής για το θέμα
Πήρα εχτές στις 6 2 δισκία Ντουλκολαξ
Πήρα σήμερα τώρα δηλαδή άλλα 2 δισκία
Αν δω ότι δεν συμβεί τίποτα μέχρι αύριο να πάω στο νοσοκομείο ή να περιμένω;
To παχυ εντερο ειναι γνωστο και για την αποροφηση του νερου απο το περιεχομενο του.
Οποτε μετα απο τοσες μερες χρειαζονται πιο δραστικα μετρα οπως enema για ενυδατωση ως αμεση λυση αναγκης.

Στην ηλικα σου μεγαλυτερη βαρυτητα εχει η ψυχολογια παρα καποιο κλινικο θεμα.
Αυτα βεβαια θα τα διερευνησει ο γιατρος που θα πας αλλα θελω να σου πω οτι οι αμπουλες μαγνησιου ( πχ Μg2) ως συμπληρωμα εκτος των αλλων εχουν και ηρεμιστικη δραση και βοηθουν στην ρυθμιση του θεματος αυτου.

Καλυτερη δραση απο τα διαφημιζομενα εμπορικα σκευασματα που αναφερεις εχουν τα διαφορα τσαγια με βαση την σενα που κυκλοφορουν ευρεως στα φαρμακια αλλα δεν ειναι για τωρα , για μετα ειναι, οχι την συγκεκριμενη στιγμη
Για τωρα γιατρος και enema.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Πάντως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα Απο το να θέλεις να μαγειρέψεις και να φας σουβλάκια, κρέπες, σοκολάτες, μακαρόνια κτλ και να μην μπορείς :loltooth: :'(
Φαντάσου πώς θα ειναι οταν τελικα θα μπορέσεις αν τα έχεις φάει ολα αυτά μαζί :P
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Όντως όμως επειδή μου είχε συμβεί και όταν ήμουν μικρός και λίγο χειρότερα μπορώ να πω είχα πάει στο νοσοκομείο και αφού μου έδωσαν κάποια φάρμακα με την επόμενη ώρα με έδιωξαν...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, θα δω αν με βοηθήσει το φάρμακο αλλιώς αύριο θα πάω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα Απο το να θέλεις να μαγειρέψεις και να φας σουβλάκια, κρέπες, σοκολάτες, μακαρόνια κτλ και να μην μπορείς :loltooth: :'(
Για αυτό απο το να βασανίζεσαι η να σου αφήσω κάποιο καθαρτικό εντέρου
ενώ υπάρχει καποιο ιστορικό
καλό είναι αυριο να πας να σε δει κάποιος γιατρός για να ξέρεις τι θα κάνεις αν ξανα εμφανιστεί.
Παρακαλώ , εύχομαι να πάνε όλα καλά!! :)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,816 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Για αυτό απο το να βασανίζεσαι η να σου αφήσω κάποιο καθαρτικό εντέρου
ενώ υπάρχει καποιο ιστορικό
καλό είναι αυριο να πας να σε δει κάποιος γιατρός για να ξέρεις τι θα κάνεις αν ξανα εμφανιστεί.
Παρακαλώ , εύχομαι να πάνε όλα καλά!! :)
To παχυ εντερο ειναι γνωστο και για την αποροφηση του νερου απο το περιεχομενο του.
Οποτε μετα απο τοσες μερες χρειαζονται πιο δραστικα μετρα οπως enema για ενυδατωση ως αμεση λυση αναγκης.

Στην ηλικα σου μεγαλυτερη βαρυτητα εχει η ψυχολογια παρα καποιο κλινικο θεμα.
Αυτα βεβαια θα τα διερευνησει ο γιατρος που θα πας αλλα θελω να σου πω οτι οι αμπουλες μαγνησιου ( πχ Μg2) ως συμπληρωμα εκτος των αλλων εχουν και ηρεμιστικη δραση και βοηθουν στην ρυθμιση του θεματος αυτου.

Καλυτερη δραση απο τα διαφημιζομενα εμπορικα σκευασματα που αναφερεις εχουν τα διαφορα τσαγια με βαση την σενα που κυκλοφορουν ευρεως στα φαρμακια αλλα δεν ειναι για τωρα , για μετα ειναι, οχι την συγκεκριμενη στιγμη
Για τωρα γιατρος και enema.
Καλησπέρα

Λοιπον, τη διατροφή είδα την άλλαξες, απλα να έχεις το νου σου οτι έχει σημασία και η σωματική άσκηση.

Προφανέστατα δεν είμαι γιατρός, αλλά μόλις ρωτησα έναν και μου είπε το οτι δεν πονάς είναι συν. Λενε οτι το να εμφανίσουμε σε κάποια φάση της ζωής μας δυσκοιλιότητα για δυο με τρεις βδομάδες είναι "νορμαλ".
Ωστόσο, η ταπεινή μου γνώμη είναι να πας σε γιατρό, αν και όπως προείπα είναι πιθανόν να σου πούνε οτι είναι νορμαλ, μιας και δεν εχεις κλείσει τρεις βδομάδες ακόμη.
Πήραμε τηλ έναν γνωστό γαστρεντερολόγο και μου είπε αυτό που είπε και η Πακ. Είναι αρκετά φυσιολογικό στην ηλικία μου και λόγω του άγχους προκαλείτε όλο αυτό.

Μου είπε να πάρω καστορέλαιο και εφόσον δεν υπάρχει πόνος και έντονο πρήξιμο δεν είναι ανάγκη για νοσοκομείο μιας που θα μου δώσουν το ίδιο.

Εξ άλλου δεν πονάω όμως όντως είναι λίγο πρησμένη η κοιλιά μου όμως τέλος πάντων, αν δω ότι αύριο το πρωί δεν γίνει τίποτα θα πάω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Πήραμε τηλ έναν γνωστό γαστρεντερολόγο και μου είπε αυτό που είπε και η Πακ. Είναι αρκετά φυσιολογικό στην ηλικία μου και λόγω του άγχους προκαλείτε όλο αυτό.

Μου είπε να πάρω καστορέλαιο και εφόσον δεν υπάρχει πόνος και έντονο πρήξιμο δεν είναι ανάγκη για νοσοκομείο μιας που θα μου δώσουν το ίδιο.

Εξ άλλου δεν πονάω όμως όντως είναι λίγο πρησμένη η κοιλιά μου όμως τέλος πάντων, αν δω ότι αύριο το πρωί δεν γίνει τίποτα θα πάω.
Αρχικά εύχομαι περαστικά. Και εγώ έχω θέμα με το έντερο μου λόγω του άγχους.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
γυμναστικη, μαγνησιο, πολλα λαχανικα, πολυ νερο. Κανε overdose στην βιταμινη C, προκαλει διαρροια σε μεγαλες ποσοτητες
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
update

Πήγα εχτές σε γιατρό αντί για το νοσοκομείο μιας που δεν παρουσιάζω κάτι επείγον για το νοσοκομείο. Μου είπε ότι και στο νοσοκομείο να πήγαινα θα μου έδιναν συνταγή για φάρμακα και το ένεμα είναι για αρκετά επείγον περιστατικά.

Μου έδωσε Παραφίνη (Το τέταρτο laxative που παίρνω) και μου είπε να προσέχω με την ζάχαρη μιας που η συνεχής προμήθεια Laxatives παρουσιάζει κίνδυνο διαβήτη. Μου είπε επίσης να προσέχω τι τρώω και σε αρκετά μικρές ποσότητες. Αν δεν γίνει τίποτα μετά από 7 μέρες τότε να πάω στο νοσοκομείο.

Πήγα στο φαρμακείο όπου πήρα αρκετά πράγματα. Μου έφυγε σήμερα το λίγο φούσκωμα που είχα όμως το πρόβλημα ακόμα δεν λύθηκε αλλά βλέπω μια μικρή βελτίωση...

Υ.Γ Μου είπε ότι κι εκείνος οτι είχε αυτό το πρόβλημα όταν ήταν φοιτητής και με περισσότερες μέρες. Μου είπε να δοκιμάσω το τσάι Σενα όπως είπε και ο @γιαννης_00. Θα δείξει.
στην βιταμινη C, προκαλει διαρροια σε μεγαλες ποσοτητες
No, έχω μεγάλο φόβο στις μεγάλες ποσότητες βιταμίνης μιας που προκαλούν πέτρες στη χολή (να ναι καλά η βιοχημεία) και δημιουργούν άλλα προβλήματα. Όμως με τα άλλα συμφωνώ 100%
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υ.Γ Λογικά θα υπάρξουν κάποιοι που θα πουν "τι μας νοιάζει για το έντερο σου" όμως η αλήθεια είναι παρότι που είναι ένα θέμα "Ταμπού" σε αρκετούς, ένα μεγάλο ποσοστό πάσχει σε μεγάλο και δυσάρεστο βαθμό. Αν υπάρξει κάποιος που ψάξει για το θέμα θα ήθελα να του μεταδώσω γνώση ως μελλοντικός γιατρός για το τι να προσέχει και τι συμβουλές μου έδωσαν γιατροί και για την εμπειρία μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ναι καλέ μη ντρέπεσαι για το θέμα :P Κι εγώ παίρνω dulcolax χαπάκια σπανίως. Μια άλλη εναλλακτική είναι το σιρόπι duphalac αν αντέχεις τη γεύση του, συνήθως αυτό δίνουν οι φαρμακοποιοί για ήπια συμπτώματα και δρα πολύ πιο γρήγορα από τα χαπάκια dulcolax.
Όταν πριν 10 χρόνια είχα πάει σε γαστρεντερολόγο για το ίδιο θέμα το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι αν άλλαξα διατροφικές συνήθειες τελευταία. Επίσης έχω την εντύπωση ότι κάποια φρούτα δρουν αντίθετα. Τέλος η λήψη συμπληρωματος σιδήρου μπορεί να προκαλέσει πολλή έντονη δυσκοιλιοτητα (το λέω από προσωπική εμπειρία).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλημέρα,

Παρότι που ο τίτλος θα φανεί αστείος σε μερικούς θα ήθελα να συζητήσω για ένα σοβαρό θέμα που έχω και είμαι στο εξωτερικό.

Εν ολίγοις έχω δυσκοιλιότητα 12+ μέρες. Τ́ρώω και τίποτα δεν γίνεται όμως δεν έχω πόνους μόνο φούσκωμα. Δεν ξέρω τι να κάνω μιας που έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω σταματήσει το άμυλο και τα "παχυντικά" τρώω μόνο φρούτα.

Μέχρι εχτές έπαιρνα συμπλήρωμα διατροφής 2+ μέρες όμως τίποτα. Εχτές πήρα Dulcolax και σήμερα πάλι τίποτα. Με συνέπεια να
πάρω τώρα άλλα δυο δισκία dulcolax. Ευελπιστώ μέχρι το βράδυ να συμβεί τίποτα ή αύριο αλλιώς να πάω στο νοσοκομείο; Αν πάω σε γιατρό θα μου πει πάρε dulcolax που πήρα. Οπότε:

12+ μέρες το θέμα
Δοκίμασα συμπλήρωμα διατροφής για το θέμα
Πήρα εχτές στις 6 2 δισκία Ντουλκολαξ
Πήρα σήμερα τώρα δηλαδή άλλα 2 δισκία
Αν δω ότι δεν συμβεί τίποτα μέχρι αύριο να πάω στο νοσοκομείο ή να περιμένω;

Γιατί να φανεί αστείο ρε μαν; :loltooth: Αυτές οι δήθεν ντροπές μας έφαγαν. Το αστείο πού ακριβώς είναι; Σε μια πιθανή περίπτωση που συνδέεται με κάποια επιπλοκή του εντέρου; Σκέψου ότι και εμείς όταν πήγαμε στρατό θυμάμαι ότι για μια βδομάδα πηγαίναμε τουαλέτα και δεν ...σφήξιμο και δεν...δεν. Από το σφήξιμο θυμάμαι ότι αρχίσαμε να βλέπουμε μπλε χρώματα. Φτάσαμε στο σημείο να κάνουμε shit therapy με άλλους στρατιώτες και να δούμε γιατί όλοι έχουμε παρόμοια συμπτώματα. Θεωρητικά με τις οβίδες (π.χ. κρέας κονσέβρα 150 g ημερομηνία παραγωγής: πρώτος πελοποννησιακός πόλεμος) που μας τάϊζαν έπρεπε να κάναμε σαν τον στάθη,


και όμως δεν συνέβαινε τίποτα. Νομίζω ήταν από την αλλαγή περιβάλλοντος, η κακή διατροφική εισαγωγή στη μονάδα, φαγητό με χρονόμετρο αυστηρώς 16 λεπτά! και φυσικά οι τουαλέτες οθωμανικού τύπου με μια τούρτα σοκολατίνα στη μέση πασπαλισμένη με σιρόπι. Από εκεί που κάναμε την αφόδευσή μας στην καθαρή τουαλέτα του σπιτιού βρεθήκαμε αυτόματα σε τουαλέτες του 1500...που έπρεπε να προσέχεις που βάζεις την αρβύλα ώστε να μην πατήσεις μέσα στην τρύπα ή να μην βραχεί η παραλλαγή από πίσω. Τι να σου λέω, μάχη του Μαραθώνα. :loltooth:

Η αφόδευση θέλει ηρεμία, είναι ιερή στιγμή όσο και να το ρίχνουμε στη πλάκα. Σκέψου να σε πιάσει διαροή ουρανίου και να έχεις παρουσίαση διπλωματικής; :book: Πολλές φορές το παχύ έντερο δεν καθαρίζεται σωστά λόγω κακής διατροφής και άλλων αιτιών με αποτέλεσμα να μαζεύει πουρί σαν την αποχέτευση και να εμποδίζει την κυκλοφορία του περιττώματος. Μην κοιτάς που η αμοιβάδα τρώει και χέζει από το στόμα.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ νερό 1,5-2 λίτρα τη μέρα και κίνηση. Περπάτημα. Δραστηριότητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top