Πρόβλημα στο Server

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το e-steki αναγκάστηκε να παραμείνει κλειστό για αρκετές ώρες λόγω κάποιου προβλήματος στους δίσκους του server. Αυτό είχε σαν συνέπεια να χαθούν ότι δημιουργήθηκε στις 3/10/07 παρόλο των καθημερινών backup της εταιρίας. Ωστόσο από προσωπικά backups που υπήρχαν καταφέραμε να διασώσουμε όλα τα μηνύματα/thread/μέλη και διάφορα άλλα δεδομένα που βρίσκονται στην database.

Το πρόβλημα προκλήθηκε από την εταιρία και δεν είχε καμία σχέση με το e-steki, ωστόσο σας ζητούμε την κατανόηση σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Shit happens.:pc: Nice recovery.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ωστόσο από προσωπικά backups που υπήρχαν καταφέραμε να διασώσουμε όλα τα μηνύματα/thread/μέλη και διάφορα άλλα δεδομένα που βρίσκονται στην database.
Άπειρα respect. :thumbup:


Καλή συνέχεια να 'χουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
μπραβο παιδια καλη ξεκουραση:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πέρασε η μπόρα, καλή ξεκούραση παιδιά (ο Γιώργος μάλλον την έκανε την ζημια, τον είδα να συνδέει το πιστολάκι για τα μαλιά στο ups του server!) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πέρασε η μπόρα, ήρθε και ο μπόρατ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Τελικά είναι θέμα αξιοπιστίας της εταιρείας που υποστηρίζει το e-steki ή ήταν πέρα κι από τις δικές τους δυνατότητες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
φτάνει που γυρίσατε γρήγορα , guys... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ετσι ειναι ο κοσμος των υπολογιστων και του ιντερνετ... Δεν λετε ευτιχος που κανατε και μονοι σας back-up και τα διασωστατε ολα;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελικά είναι θέμα αξιοπιστίας της εταιρείας που υποστηρίζει το e-steki ή ήταν πέρα κι από τις δικές τους δυνατότητες; :hmm:
Κάτι ενδιάμεσο, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μπορούσαν να προβλέψουν το πρόβλημα επειδή ακόμη και στα δικά μου logs έβλεπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά εκείνη την ήμερα. Επίσης όφειλαν να κάνουν πιο συχνό backup, εγώ για να κάνω backup αναγκαστικά κλείνω το forum* ενώ αυτοί αλλάζουν τα αυτοματοποιημένα προγράμματα.

Επίσης παρόλο που ήταν δικό τους λάθος, στην αποκατάσταση του προβλήματος με βοήθησαν ελάχιστα και με πολύ αργό ρυθμό.

Μπορεί να ήταν ένα ατυχές συμβάν αλλά ο καλός καπετάνιος στα δύσκολα φαίνεται!

Μην ανησυχείτε, ήδη έχουμε προγραμματίσει την αλλαγή server :) το e-steki θα πετάει ακόμη πιο ψηλά για πολύ ακόμη :)

*Σε λίγα λεπτά θα ξανά κλείσω το forum για backup. Μην ανησυχείτε 5-10 λεπτά θα είναι down (done)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εμενα μ'αρεσε που με μια προχειρη εκτιμηση θα το σηκωνατε παλι στις 21,35,86 :P
Περαστικααααα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Και ψιλοανησύχησα! Νόμιζα πως είναι κλειστό το στέκι πολλές μέρες...


Καλή επάνοδο λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Κάτι ενδιάμεσο, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μπορούσαν να προβλέψουν το πρόβλημα επειδή ακόμη και στα δικά μου logs έβλεπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά εκείνη την ήμερα. Επίσης όφειλαν να κάνουν πιο συχνό backup, εγώ για να κάνω backup αναγκαστικά κλείνω το forum* ενώ αυτοί αλλάζουν τα αυτοματοποιημένα προγράμματα.

Επίσης παρόλο που ήταν δικό τους λάθος, στην αποκατάσταση του προβλήματος με βοήθησαν ελάχιστα και με πολύ αργό ρυθμό.

Μπορεί να ήταν ένα ατυχές συμβάν αλλά ο καλός καπετάνιος στα δύσκολα φαίνεται!

Μην ανησυχείτε, ήδη έχουμε προγραμματίσει την αλλαγή server :) το e-steki θα πετάει ακόμη πιο ψηλά για πολύ ακόμη :)

*Σε λίγα λεπτά θα ξανά κλείσω το forum για backup. Μην ανησυχείτε 5-10 λεπτά θα είναι down (done)
Εαν έχετε Shell access στον server μπορώ να σου δώσω ένα sh script για να κάνετε backup την database instantly και ότι ώρα θέλετε και όσο συχνά θέλετε. Ρίξε μου ένα PM εαν θέλεις να το δεις. Το χρησιμοποιώ και στα δικά μου τα site και μπορώ να πω οτι μου έχει σώσει τον κ... κάμποσες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top