Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
https://www.greekpayback.com/games/11/
Για όσους δεν έχουν την υπομονή να βγάλουν το άχτι τους μέχρι τις εκλογές, ένα σάιτ σας δίνει τη δυνατότητα να ξεσπάσετε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,065 μηνύματα.
Δεν είμαι αριστερός. Είμαι φανατικός διεθνιστής, αλλά όχι αριστερός διεθνιστής, άρα όχι ΚΚΕ. Είμαι επίσης φανατικός ευρωπαιστής εκτός από διεθνιστής και εναντίον σε οποιοδήποτε κόμμα υπερασπίζεται με ζήλο κράτος, θρησκεία, οικογένεια, στρατό ή λέει πολλά αντιευρωπαικά. Ο Καμένος μου αρέσει μόνο επειδή χτυπάει τους αμερικάνους του πασοκ και ξεπροστιάζει τους πράκτορες Παπανδρέου με στοιχεία, αλλά όταν τον ακούω σε άλλα θέματα τα κολλήματα που έχει, δεν μου ταιριάζει.

Φανατικέ διεθνιστή και ευρωπαϊστή ελπίζω να θυμάσαι πως οτιδήποτε φανατικό είναι και ακραίο. Δεν διαφέρεις στα μάτια μου από έναν Χρυσαυγίτη, ούτε από έναν Κομμουνιστή, αλλά ούτε και από το κατάπτυστο Σύριζα.

Μη μιλήσω για τη ΔΗΜΑΡ που ενώ λες ότι ΔΕΝ είσαι αριστερός, θα ψηφίσεις ΔΗμοκρατική ΑΡιστερά.:P Μεταξύ μας, και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, από παλιά μου μύριζες για ψιλοπασόκος που έχει σπαστεί από τη δεξιά πολιτική του κόμματος , οπότε λογικό είναι που πας στη ΔΗΜΑΡ, όλο το παλιό πασοκ, οι νοσταλγοί της κλαδικής εκεί πάνε.

Αυτό που δεν έχει καταλάβει κανείς μα κανείς Συριζοδημαρίτης είναι το εξής και μάλλον θα τσούξει πολλούς:

Τα "δεξιά" κόμματα είναι πατριδόκαυλα, στρατόκαυλα και θρησκόκαυλα για να στο πω και χύμα. Οι Συριζοδημαρίτες όμως αντιτίθενται σε αυτά όχι γιατί είναι υπερ του διεθνισμού όλων, αλλά υπερ του διεθνισμού της Ελλάδας μόνο. Γι αυτό τους βλέπεις σε παρουσιάσεις "Μακεδονικών λεξικών" κλπ.

και κάνω την εξής ερώτηση λοιπόν:

Είναι το ίδιο να είσαι διεθνιστής/ευρωπαϊστής με το να είσαι Σκοπιανόφιλος; Στην ουσία είσαι μια Σκοπιανή δεξιά εντός της Ελλάδας. Διεθνίζεις εμάς, αλλά υποστηρίζεις εθνικά τους τριγύρω. Αυτά περί ψαριανού, κουβέλη και συριζαίων.

Γιατί αν είχαμε το μυαλό όλοι να δούμε ποιά είναι η πραγματικά προοδευτική λύση, θα είχαμε ενώσει το κράτος μας με αυτό των Σκοπίων, σε μια μίνι-συνομοσπονδία.

Αλλά δεν αρέσει ούτε στους δεξιούς γιατί χαλάει την πατριδοκαυλίασή τους, αλλά ούτε και στους "αριστερούς" επειδή χαλάει το "περί πατρίδας σκοπιανόφιλο μίσος".


Και μη συγχέεις την οικογένεια με το πατρίδα θρησκεία στρατός. Η οικογένεια είναι το πιό όμορφο πράγμα και δε θα το ξεμπουρδελέψουμε για χάρη πολιτικής δήθεν προοδευτικής μαγκιάς. Προοδευτικό δεν είναι να καταργήσω τη μάνα μου και τον πατέρα μου. Προοδευτικό είναι να τους φέρω το βουδιστή κολλητό μου και να φάμε όλοι μαζί αγαπημένοι το μεσημεριανό μας.

Γιατί όλοι πρέπει να ακολουθούμε κάποιους (ή απλά να είμαστε εναντίον κάποιων) και να μην έχουμε τις δικές μας προοδευτικές ιδέες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Φανατικέ διεθνιστή και ευρωπαϊστή ελπίζω να θυμάσαι πως οτιδήποτε φανατικό είναι και ακραίο. Δεν διαφέρεις στα μάτια μου από έναν Χρυσαυγίτη, ούτε από έναν Κομμουνιστή, αλλά ούτε και από το κατάπτυστο Σύριζα.

Μη μιλήσω για τη ΔΗΜΑΡ που ενώ λες ότι ΔΕΝ είσαι αριστερός, θα ψηφίσεις ΔΗμοκρατική ΑΡιστερά.:P Μεταξύ μας, και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, από παλιά μου μύριζες για ψιλοπασόκος που έχει σπαστεί από τη δεξιά πολιτική του κόμματος , οπότε λογικό είναι που πας στη ΔΗΜΑΡ, όλο το παλιό πασοκ, οι νοσταλγοί της κλαδικής εκεί πάνε.

Δεν είπα ότι θα ψηφίσω ΔΗΜΑΡ. Είπα ότι σκέφτομαι να ψηφίσω, επειδή κάποτε, γύρω στο 89' ψήφισα ΣΥΝ και άλλοτε έχω ψηφίσει με μεγάλη χαρά και αυτοπεποίθηση ΕΑΡ. Υπάρχουν όμως άλλες φορές που ψήφισα Μάνο και άλλες άκυρο. Μια δυο φορές επίσης ΚΚΕ. 'Ολα αυτά γιατί ψηφίζω αντιπολίτευση, γιατί ποτέ δεν με έπεισαν ένα από τα δυο μεγάλα κόμματα που όλοι εσείς που κλαίγεστε σήμερα κάποτε ψηφίζατε δαγκωτό. Θα ψήφιζα επίσης άνετα Φιλελεύθερους όπως τους εννοώ αν υπήρχαν σήμερα αλλά δεν υπάρχουν.

ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ και αν με ρωτήσεις ποιό από τα δύο συμπαθώ μια στάλα περισσότερο, σήμερα κανέναν. Παλιότερα, μέχρι τα πρώτα χρόνια της εξουσίας του μπούλη, συμπαθούσα φυσικά πολύ περισσότερο τους δεξιούς, οπότε έπεσες έξω. Με άλλα λόγια μην προσπαθείς να με βάλεις σε στέγη, δεν έχω. Διευκρίνηση: Τα παραπάνω φυσικά δεν στα λέω ως απολογία, δεν απολογούμαι πόσο μάλλον σε έναν παλιό - ίσως και νυν δεν ξέρω -νεοδημοκράτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,065 μηνύματα.
Δεν είπα ότι θα ψηφίσω ΔΗΜΑΡ. Είπα ότι σκέφτομαι να ψηφίσω, επειδή κάποτε, γύρω στο 89' ψήφισα ΣΥΝ και άλλοτε έχω ψηφίσει με μεγάλη χαρά και αυτοπεποίθηση ΕΑΡ. Υπάρχουν όμως άλλες φορές που ψήφισα Μάνο και άλλες άκυρο. Μια δυο φορές επίσης ΚΚΕ. 'Ολα αυτά γιατί ψηφίζω αντιπολίτευση, γιατί ποτέ δεν με έπεισαν ένα από τα δυο μεγάλα κόμματα που όλοι εσείς που κλαίγεστε σήμερα κάποτε ψηφίζατε δαγκωτό. Θα ψήφιζα επίσης άνετα Φιλελεύθερους όπως τους εννοώ αν υπήρχαν σήμερα αλλά δεν υπάρχουν.

ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ και αν με ρωτήσεις ποιό από τα δύο συμπαθώ μια στάλα περισσότερο, σήμερα κανέναν. Παλιότερα, μέχρι τα πρώτα χρόνια της εξουσίας του μπούλη, συμπαθούσα φυσικά πολύ περισσότερο τους δεξιούς, οπότε έπεσες έξω. Με άλλα λόγια μην προσπαθείς να με βάλεις σε στέγη, δεν έχω. Διευκρίνηση: Τα παραπάνω φυσικά δεν στα λέω ως απολογία, δεν απολογούμαι πόσο μάλλον σε έναν παλιό - ίσως και νυν δεν ξέρω -νεοδημοκράτη.

Η λογική τσάκου φόκου βλέπω έχει κολλήσει πολλούς εδώ μέσα. Δεν θα δικαιολογηθώ για τις παρελθοντικές μου επιλογές ως πρώην νεοδημοκράτης. Ήθελα να μπω στη νεολαία τους, να δω το σύστημα από μέσα, το είδα, δεν μου άρεσε, έφυγα. Τόσο απλό. Δεν κάθησα να κάνω πολιτική ούτε στην απέξω, ούτε εκ του ασφαλούς όπως κάνει ο μέσος έλληνας που πότε είναι ΝΔ, πότε ΠΑΣΟΚ και πότε ΚΚΕ.

Το να με κρίνεις για τις παλαιότερες επιλογές μου, είναι σα να επικρίνεις μια γυναίκα επειδή έχει πάει με δέκα πρίν από σένα. Αντί να δεις το τώρα αν είναι σωστό, κάνεις επίκληση εκεί που μπορείς να χτυπήσεις, στο παρελθόν δηλαδή. Χαίρε ω χαίρε αλάνθαστε εσύ δόκτωρα. Βέβαια στη γυναίκα αμφιβάλλω αν θα έριχνε κανείς την κατηγορία τόσο εύκολα, γιατί έχει μέλι ανάμεσα στα πόδια, ενώ ο πρώην νεοδημοκράτης όχι.:P

Για την ιστορία, με τη ΝΔ ασχολήθηκα και την ψήφισα, κι εγώ στα πρώτα χρόνια του μπούλη. Τα ίδια χρόνια που συμπάθησες κι εσύ κι ένα σωρό άλλοι τη ΝΔ. Βλέπεις έχουν κάνει όλοι οι πολιτικοί τέχνη το να μας κοροϊδεύουν μαζικώς, κι εμείς πιανόμαστε στα δίχτυα τους και πλακωνόμαστε για ένα τίποτα.

Ο μπούλης ήταν ακριβώς η απόδειξη αυτού που λέω. Ένας απίστευτα χαρισματικός πλασιέ/μαρκετίστας που πήρε όλο το λαό πίσω του και είχε την ευκαιρία για πολλά και δεν την άδραξε.


ΥΓ: Επειδή είδα ότι ήθελες να ψηφίσεις φιλελεύθερους -όπως κι εγώ- τσέκαρε τη Φιλελεύθερη Συμμαχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν πάμε καλά. Ψηφίστε κατευθείαν ΠΑΣΟΚ αντί για ΔΗΜΑΡ. Έλεος δηλαδή. Ούτε καν αντιμνημονιακό είναι, να ξέρουμε τι ψηφίζουμε τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ήθελα να μπω στη νεολαία τους, να δω το σύστημα από μέσα, το είδα, δεν μου άρεσε, έφυγα.

πρεπει ομως να μπαινουμε μεσα σε ενα κομμα για να ψηφιζουμε?

εγω πχ νδ ψηφισα παλι σαμαρα θα ψηφισω τωρα-για πολλους λογικους και ιδεολογικους λογους που μπορω να αναλυσω-

αλλα ποτέ δεν μπηκα σε καμια νεολαια κανενος κομματος και ουτε θα ηθελα να μπω..γιατι ξερω οτι δεν μου αρεσει η κομματικη νοοτροπια

αλλα πιστευεω οτι για αναταχθει η ελλαδα για τη εποχη μετα την μεταπολιτευση

χρειαζεται δεξιά πολιτικη,,γνησια ομως...οχι λαιτ αποιδεολογικοποιημενη οπως του κωστακη..

πιστευω οτι το καλο της χωρας ειναι για τα τωρινα χρονια η δεξια...-που δεν ειναι κακια εκ προοιμιου ουτε καλη η αριστερα-

αλλα προσωπικα δεν περιμενω τιποτα απο κανενα κομμα..δεν θελω να περιμενω,,

αλλα ξερω οτι καθε κομμα εχει νοοτροπια που ποτε δεν θα ανεχομουν..


θα με ενοχλουσε παντως καποιοι να θελουν να ψηφισουν καποιο μεγαλο κομμα,,και να το κρυβουν ...κλπ

αφου μιλαμε καθαρα,,ας τα πουμε εξω απο τα δοντια,,τι πραγματικα πιστευει ο κσθενας μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο ποτε το μνημονιο ειναι δεξια?

ειναι δεξια η υπερφορολογηση των παντων-αντιθετα ειναι κρατικιστικη πολιτικη.?

ειναι δεξια το κοψιμο μισθων και συνταξεων-αντιθετα ειναι αντιαναπτυξιακη πολιτικη αφου με ψιχουλα κανεις δεν δουλευει παραγωγικα σε μια χωρα 10εκατ. και οχι Κινα..?

καμια σχεση..

δεξια μπορει να ειναι,,να υπαρχουν δουλειες και λεφτα για ολους που δουλευουν,,οχι ετοιμα απο το κρατος..

τα εχουμε μπλεξει ολα στο μυαλο μας..

μακαρι να κανανε δεξια πολιτικη οι πασοκες γιατι θα βγαζανε λεφτα απο επενδυσεις και αποκρατικοποιησεις και οχι απο μισθους και συνταξεις..


η λυση ειναι μια νεα δεξια πολιτικη-σκληρη ισως -αναλογη με αυτη που ειχαμε επι καραμανλη μεταπολεμικα,,σκληρη δουλεια,,λιγες κοινωνικες παροχες,,αλλα ευκαιριες δουλειας

μετα απο τετοιες κρισεις,,θελουμε πολιτικες που να δημιουργουν χρημα,,οχι σοσιαλιστικο μοιρασμα της πιττας που δεν υπαρχει..

θελουμε αναπτυξη του ιδιωτικου τομεα και συρικνωση του αρρωστου δημοσιου στα απαραιτητα μονο..καλως κακως ετσι θα βγουμε μπροστα,,οχι με σοσιαληστικες νεοαριστερες ουτοπιες ,τυπου κοινωνικοποιηση των επιχειρησεων που μας εφτασαν μεχρι εδω...

το μνημονιο ειναι νεοφιλευθερο,κοινως της νεας νοοτροπιας του τα παντα ειναι λεφτα και νουμερα,,και οχι ζωντανοι οργανισμοι,,η κυνικη αυτη νοοτροπια οτι τα παντα ειναι λεφτα ,,δεν ειναι ουτε αριστερη ουτε δεξια,,αλλα απλα απανθρωπη.. και απλα η κυριαρχουσα σοσιαλιστικη κεντροαριστερη ταξη στην ελλαδα μετα το 74 κολλησε με αυτη,,και τραφηκε με αυτη,ενω η δεξια ταξη,,ως δευτερη στο φαι,,και τηνεξουσια δεν διεφθαρη τοσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Η δημοσκόπηση του tromaktiko δείχνει τρελά πράγματα :/:
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/03/greek-elections-2012-tromaktiko.html#pd_a_6095578

9% η Χ.Α και αυτό σε ένα δείγμα με κυριότερη φωνή τους νέους ; Dear god

Θεέ μου σε τι παράλληλη κοσμάρα ζώ ; Η ζώνη του λυκόφωτος . Πείτε μου ότι η νεόλαια στην Ελλάδα δεν είναι τόσο τραγική όσο φαίνεται εδω ;Σας παρακαλώ,θέλω να την παλέψω ότι οι γνωστικές μου ικανότητες με κυριότερη την αντίληψη είναι ακόμα ακμαίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι αρκετά ακμαίες ώστε να μην ψηφίσουν κόμμα της μεταπολίτευσης το οποίο μας έφερε εδώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Είναι αρκετά ακμαίες ?

Αμέ,μάλιστα τόσο ώστε να συνηγορούν στο να μη ζώ στην Ελλάδα.

Απλά η ''δημοσκόπηση'' του τρομακτικού με έκανε να αμφιβάλω προς στιγμή για τις δικές σας που κατοικείτε στην Ελλάδα.Αλλά ευελπιστώ ότι μιλάμε για τις κλασικές μούφες τέτοιων μπλογκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι κλασσική μούφα εγώ ψήφισα 4-5 φορές και μοίρασα τις ψήφους μου σε 2 κόμματα (φαντάσου οι "στημένοι" πόσες φορές ψήφισαν) , ωστόσο δεν ζεις στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι προβλήματα περνάνε μερικοί στην Αθήνα. Βρίσκουν προστασία κάτω από την ΧΑ. Εγώ φυσικά είμαι εναντίων αυτών και γενικά των ακροδεξιών, ωστόσο εκείνους τους λίγους ανθρώπους δεν μπορεί να τους πεις τίποτα. Αλλά φυσικά δεν δικαιολογείται ένα τέτοιο ποσοστό, είναι μούφα τελείως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φυσικά και θα πάω να ψηφίσω. Δε σηκώνω γω λευκή σημαία για κανένα λόγο. Πολεμο αρχισανε, πόλεμο θα'χουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΠΑΣΟΚ: Οσο πιο μικρή διαφορά

Δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι οι πρόωρες βουλευτικές εκλογές που αναμένεται να προκηρυχθούν σήμερα αφενός θα δημιουργήσουν ένα πρωτόγνωρο στα σχεδόν σαράντα μεταπολιτευτικά χρόνια πολιτικό τοπίο και αφετέρου θα αποτελέσουν δεινή δοκιμασία για το ΠΑΣΟΚ.
Στην πραγματικότητα θα αποκαλύψουν και σοβαρότατη πτώση της ΝΔ, αλλά η ηγεσία της προσδοκά ότι θα κατορθώσει να αποκρύψει το μέγεθος του πλήγματος μέσω της επανόδου της στην εξουσία μέσω της συγκυβέρνησής της με άλλα κόμματα, έχοντας όμως αυτή πλέον τον πρωτεύοντα και καθοριστικό ρόλο.
Για το ΠΑΣΟΚ η κατάσταση μετεκλογικά θα είναι πολύ δύσκολη.
Ακόμη και το καλύτερο προσδοκώμενο εκλογικό αποτέλεσμα για το κυβερνών κόμμα -αν χάριν συζητήσεως υποθέσουμε ότι ανατρέπει όλα τα δημοσκοπικά προγνωστικά και παίρνει π.χ. 25% των ψήφων- αποτελεί στην πραγματικότητα πρωτοφανή πανωλεθρία.
Το ΠΑΣΟΚ είχε πάρει 43,92% πριν από μόλις δυόμισι χρόνια και ουδέποτε είχε πέσει κάτω από το 38% την τελευταία τριακονταετία.
Η καταβαράθρωση του εκλογικού ποσοστού του ΠΑΣΟΚ λοιπόν είναι απολύτως βέβαιη (όπως άλλωστε και της ΝΔ, η οποία αποκλείεται να προσεγγίσει το χειρότερο μεταπολιτευτικό ποσοστό της, το 33,48% του 2009, το οποίο τώρα φαντάζει άπιαστο όνειρο).
Το ΠΑΣΟΚ όμως είναι κόμμα με στελέχη, μέλη και ψηφοφόρους εθισμένους στον κυβερνητισμό. Μιας τέτοιας έκτασης εκλογική ήττα αναπότρεπτα γεννά διαλυτικές τάσεις σε κυβερνητικά κόμματα.
Για να περιοριστούν κατά το δυνατόν τα αποσυνθετικά φαινόμενα και ενδεχομένως να ελεγχθούν, η μοναδική διέξοδος είναι η εκ νέου συμμετοχή στην κυβέρνηση, έστω και από τη θέση πλέον του ήσσονος σημασίας εταίρου.
Ως εκ τούτου, η συμμετοχή του ΠΑΣΟΚ σε οποιοδήποτε σχήμα συγκυβέρνησης υπό την ηγεμονία της ΝΔ είναι ουσιαστικά υποχρεωτική για το ΠΑΣΟΚ. Σε πλήρη αντίθεση με τις προηγούμενες δεκαετίες, το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί αυτή τη φορά να μείνει στην αντιπολίτευση και να περιμένει τρία, τέσσερα, πέντε χρόνια προκειμένου να ανατραπούν οι συσχετισμοί και να επανέλθει στην εξουσία.
Ευτυχώς για το ΠΑΣΟΚ, είναι απολύτως αδύνατη η αυτοδυναμία της ΝΔ. Ετσι, παρά τα προεκλογικά φραστικά πυροτεχνήματα που εκτοξεύει, ο Αντώνης Σαμαράς γνωρίζει ότι ο δρόμος για την εκπλήρωση του ονείρου της ζωής του -να γίνει δηλαδή πρωθυπουργός, στόχος αυτονόητος για κάθε ηγέτη κόμματος εξουσίας και απολύτως θεμιτός- περνάει υποχρεωτικά μέσα από τη συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ.
Θεωρητικά, στόχος του ΠΑΣΟΚ, όπως διακηρύσσει ο αρχηγός του και τα στελέχη του, είναι να βγει πρώτο κόμμα.
Στην πραγματικότητα, ο ανομολόγητος μάξιμουμ στόχος της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ είναι να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της προκειμένου στα εκλογικά αποτελέσματα το ΠΑΣΟΚ να υπολείπεται όσο το δυνατόν λιγότερο από τη ΝΔ. Να υστερεί όσο το δυνατόν λιγότερο.
Αν όντως κατορθώσει να είναι πίσω από τη ΝΔ μόνο 3% - 4% ή εκεί γύρω περίπου, τότε το ΠΑΣΟΚ έχει σοβαρές ελπίδες να αποτρέψει -με εκβιαστικό τρόπο εν ανάγκη- να γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς, ισχυριζόμενο δικαίως ότι τα δύο κόμματα είναι περίπου ισοδύναμα, άρα πρωθυπουργός πρέπει να γίνει μια «ουδέτερη» προσωπικότητα αποδεκτή και από τα δύο κόμματα εξουσίας.
Αυτός είναι ο πραγματικός εκλογικός στόχος του ΠΑΣΟΚ - να εμποδίσει πάση θυσία την πρωθυπουργοποίηση του Αντ. Σαμαρά!
Με δεδομένη τη συνεχή πτωτική πορεία της ΝΔ στις δημοσκοπήσεις μετά τη φιλομνημονιακή κωλοτούμπα του προέδρου της, αυτός ο στόχος είναι βεβαίως πολύ δύσκολος, σε καμιά περίπτωση όμως δεν είναι ανέφικτος.
ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΣ
«Πρωθυπουργός εγώ ή πάλι εκλογές!»
Ανευ περιεχομένου είναι η θέση ότι «πρωθυπουργός θα είναι ο αρχηγός του πρώτου κόμματος στη Βουλή» που εξέφρασε ο Αντώνης Σαμαράς στη συνέντευξη που έδωσε προχτές το βράδυ στον Γιάννη Πρετεντέρη. Η απαίτηση αυτή είναι πολιτικά βάσιμη μόνο στην περίπτωση που η ΝΔ έχει μεγάλη διαφορά στο εκλογικό αποτέλεσμα από το ΠΑΣΟΚ, αλλιώς δεν έχει νόημα. Εντελώς υποθετικά μιλώντας, αν η ΝΔ υπερτερεί μόνο δύο - τρεις εκατοστιαίες μονάδες, όχι πρωθυπουργό δεν θα κάνει το ΠΑΣΟΚ τον Αντ. Σαμαρά, αλλά θα έχει ενδεχομένως λόγους να θέλει να προκαλέσει αυτό νέες εκλογές για να ξεπεράσει τη ΝΔ που θα τη χαρακτηρίζει «δημοσκοπική φούσκα» και να διεκδικήσει αυτό την πρωθυπουργία!
αλλη μια πολυ καλη αναλυση απο τον δελαστικ


απο τα καραπασοκικα μμε -όλα δηλαδη-φαινεται καθαρα οτι κανουν οτι μπορουν ωστε να μην ειναι πρωθυπουργος ο σαμαρας την επομενη μερα
και επειδη το θελουν αυτο και οικονομικα και ευρωπαικα συμφεροντα



υποπτευομαι οτι δεν τον εμπιστευονται οτι θα ειναι οσο υπακουος θελουν τυπου παπαδημου γιωργακη κλπ


αν ο σαμαρας ειχε πει σε ολα ναι με το μνημονιο και ηταν σιγουρο πια οτι θα το τηρουσε απολυτα με αλλο περιτυλιγμα απλως


τοτε δεν θα υπηρχε καθαρα στοχος απο τα ελληνικα και ευρωπαικη συμφεροντα να μην γινει πρωθυπουργος ακομα και με ΝΔ πρωτο κομμα


δεν μπορει να ειναι τελειως υποταγμενος και να κανουν παλι τα παντα για να μην παρει την εξουσια,,δεν γινεται:confused:


(μπορειτε να με πειτε αφελη,,και κολλημενος με τη νδ,,αλλα τα σημεια αλλα δειχνουν..)

προσωπικα αν δεν παρει αυτοδυναμια η ΝΔ -το πιο πιθανο βασικα- θα προτιμουσα να παει με τη δεξια πτερυγα για βοηθεια,,και με τιποτα με το πασοκ,,δεν μπορω να φανατστω οτι θα βλεπω παλι τα μουτρα του βενιζελου μετα τις εκλογες ως υπουργου..

αν τελικα παει με το πασοκ,,πραγματικα θα τα παρατησω ολα,,πια ελπιδα..?ολα πια θα ειναι ιδια,,
ιδια..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σύμφωνα με αυτό ο κύβος ερρίφθη. Πάμε γερά Ανεξάρτητοι Έλληνες!!!! (αν και υποστηρίζω και Καζάκη, αν ψήφιζα αύριο θα έδινα την ψήφο μου στον Καμμένο, σε αντιμνημονιακό μέτωπο που θέλει και μπορεί με βάση τα στατιστικά να κυβερνήσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σύμφωνα με συνέντευξη του Λοβέρδου εχτές όταν συνεχίσει να είναι υπουργός θα καταργήσει την συνταγογράφηση στους μη συμβεμημένους με τον ΕΟΠΥΥ ιατρούς ή αν δεν βγει θα συμβουλέψει τον επόμενο υπουργο να το πράξει.
Πολύ δύσκολα θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ (αδύνατο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
«Πρωθυπουργός εγώ ή πάλι εκλογές!»
Η αλήθεια είναι δεν βλέπω τηλεόραση τελευταία, αλλά ρε παιδιά τι ψευτοδιλλήματα είναι αυτά; Δεν το κατάλαβα αυτό δηλαδή άλλες λύσεις δεν υπάρχουν; Σε άλλες χώρες δηλαδή πώς μπορούν κάθε φορά και κάνουν κυβέρνηση συνασπισμού; Εδώ την έχουμε δει αλλιώς; Πείτε ότι θέλετε αλλά για μένα τέτοιοι τρομολαγνικοί εκβιασμοί είναι αρκετοί ώστε να με αποτρέψουν από το να τους πάρω στα σοβαρά. Πραγματικά εύχομαι να βρέθηκε κάποιος έστω και δημοσιογράφος να τον έβαλε στη θέση του.

Και Άγγελε, το μόνο πράγμα που δείχνει το γεγονός ότι κάθε φορά που ένα μεγάλο κόμμα τρώει ήττα βγάζει νέο αρχηγό είναι ότι οι πολιτικοί είναι αναλώσιμοι, τίποτε άλλο. Άλλαξε μήπως κάτι άλλο; άλλαξαν τα μέλη του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ; άλλαξαν οι απόψεις τους; όχι φυσικά! Τα ίδια μεγαλοστελέχη δε θα ξανά κατεβούν στις εκλογές; Οι ίδιοι δε θα βγουν υπουργοί; Τι δεξιές πολιτικές και μπαρμπούτσαλα λοιπόν; κοιτάξτε λίγο την πραγματικότητα στα μάτια, ότι γραμμή ακολούθησε η ΝΔ το 2005, τα ίδια θα κάνει και τώρα, και τα ίδια ισχύουν για κάθε (προϋπάρχον) κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.


Ποιος το ειπε αυτο; Ο εντυμοτατος κυριος Σαμαρας που δεν υπηρχε περιπτωση να συγκηβερνιση με το Πασοκ;:clapup: Δεν μπορω παρα να γελαω με αυτα που λενε πλεων!

Ξανα εκλογες ρε, καλητερα! Μπας και ξυπνισουμε μερικα ζωα και ουτε συγκυβερνηση δεν μπορεσεις να κανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να μην έχει σπάσει η 2άδα στις δημοσκοπήσεις ρε παιδιά?
Ας μου εξηγήσει κάποιος ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΚΑΝΑΝΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΠΡΩΤΟΙ?
Είναι τόσο κολόζωο ο Έλληνας?
Ο 1 στους 3 τους θέλει πάλι στη θέση τους? Πως είναι δυνατόν?

Μάλλον έχουμε αυτό που αξίζουμε τελικά..

Εαν βγουν παλί οι 2 τους ειλικρινά χάνω κάθε ελπίδα για αυτή τη χώρα. Θα είναι η ταφόπλακα μας. Απλώς θα περιμένουμε την ολοκληρωτική καταστροφή μας σαν έθνος.

Υ.Γ. Τώρα θα μου πεις γιατί μας τα λές όλα αυτά? Γιατί δεν έχω πάρει απο κανέναν μια απάντηση στο 2ο ερώτημα μου και θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να κάνει μια προσέγγιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να μην έχει σπάσει η 2άδα στις δημοσκοπήσεις ρε παιδιά?
Ας μου εξηγήσει κάποιος ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΚΑΝΑΝΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΠΡΩΤΟΙ?
Είναι τόσο κολόζωο ο Έλληνας?
Ο 1 στους 3 τους θέλει πάλι στη θέση τους? Πως είναι δυνατόν?

Μάλλον έχουμε αυτό που αξίζουμε τελικά..

Εαν βγουν παλί οι 2 τους ειλικρινά χάνω κάθε ελπίδα για αυτή τη χώρα. Θα είναι η ταφόπλακα μας. Απλώς θα περιμένουμε την ολοκληρωτική καταστροφή μας σαν έθνος.

Υ.Γ. Τώρα θα μου πεις γιατί μας τα λές όλα αυτά? Γιατί δεν έχω πάρει απο κανέναν μια απάντηση στο 2ο ερώτημα μου και θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να κάνει μια προσέγγιση.


Στην Ελλαδα εχουμε 800000 δημοσιους υπαληλος συμφωνα με προσφατη καταμετριση του δημοσιου. (τοσα χρονια δεν τους ενοιαζε, ιδεα δεν ειχανε... Επρεπε να πιασει η κριση για να τους πιασουν και να τους μετρισουν...)
Καποιοι απο αυτους ειναι οι γνωστοι-αγνωστοι, που μπηκαν με μεσων κλπ, κλπ, που ακομα νιωθουν οτι τριζει η καρεκλα τους και θα ψηφισουν με αυτην την λογικη.
Σιγουρα δεν ειναι ολοι τους οι αχρηστοι κλπ, κλπ, προσωπικα πιστευω και ελπιζω οτι ειναι η μειωψηφια...
Μην ξεχασουμε ομως οτι εκτος απο τους δημοσιους υπαλιλους υπαρχουν πολοι "τυφλοι"-"κουτσοι" και αλλοι πολοι. Υπαρχουν παρα πολλες κρατικοδιαιτες εταιριες... Ολοι αυτοι καπως θα πρεπει να βολευτουν... Και η αρχη για ολα ειναι η ψηφος τους.
Δεν θελω να λερωσω το στομα μου, αλλα θα αναγκαστω να σου θυμισω τα κομματοσκυλα, τους εμπλεκομενους στα κομματα και τα σογια τους.
Να υποβαλουμε και φορους τιμης στους αγαπητους παπουδες μας, που οσο και αν μας αγαπανε μας σκοτωνουν με την ψηφο τους...
Και τελος να μην ξεχασουμε τα απλα, καθημερινα καθυστεριμενα! Εχουμε μερικα στο φορουμ αλλα δεν θα τα κατονομασω γιατι δεν αξιζε να φαω infraction για παρτυ τους....

Υπαρχουν βεβαια και η απλα μπερδεμενοι, ελπιζω ομως οτι στην καλποι οσο μπερδεμενοι και αν ειναι δεν θα κανουν ενα τετοιο τεραστιο σφαλμα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να μην έχει σπάσει η 2άδα στις δημοσκοπήσεις ρε παιδιά?
Ας μου εξηγήσει κάποιος ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΚΑΝΑΝΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΠΡΩΤΟΙ?

Ανεξηγητο φαινομενο...
Μονο οι πρακτορες Μολντερ και Σκαλι θα μπορουσαν να σου απαντησουν...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top