Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εδώ και 2 βδομάδες διαβάζω τον Pano__ να μιλάει για τη δυναμική της αριστεράς, για έναν πραγματικό ηγέτη που χρειάζεται η Ελλάδα, για την αναγέννηση της αριστερής πολιτικής κλπ. Πανέμορφα λόγια και πολύ πιασάρικα, ωραία τα λες.Δεν ξέρω γιατί υποστηρίζεις τόσο ένθερμα τον Τσίπρα, αλλά ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή όχι με την άποψή σου αυτή η πλύση εγκεφάλου δε μ'αρέσει.Βέβαια, επειδή η προπαγάνδα πάει both ways, για να μιλήσουμε με τα definitions σου, απ'την άλλη μεριά κάτι παρόμοιο κάνει και ο Άγγελος, μόνο που εσύ χρησιμοποιείς τις ίδιες εκφράσεις ξανά και ξανά και ξανά, λες και προσπαθείς να μας επιβάλλεις κάτι.Άλλο η έκθεση απόψεων, άλλο η πλύση εγκεφάλου..

Είμαι απλώς σκεπτικός ως προς τις προθέσεις σου, δε ζεις στην Ελλάδα, είσαι ψυχολόγος και υποψήφιος διδάκτορας σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Αγγλίας, ή κάτι τέτοιο.Μήπως επεκτείνεις το field της ψυχολογίας και στην πολιτική τώρα? Δε θα με εξέπληττε αν όλη αυτή η συμμετοχή σου ήταν μέρος πειράματος... :P :hmm:

Μια σκέψη μου είναι και τίποτα παραπάνω.

Όσο για τις νέες εκλογές που όπως φαίνεται έρχονται, δεν ξέρω τι θα ψηφίσω, αλλά ακόμα έχουμε πολλές μέρες μέχρι τότε και θα έχουμε περισσότερες εξελίξεις...

:redface: Μου έφτιαξες την διάθεση αν μη τι άλλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εγω παντως αν και δεν συμφωνω με τις αποψεις του ψηφιζω
Αγγελο:P


Υ.Γ.ρε παιδια καθολου λογος-θετικος- δεν βλεπω παντως να γινεται για την δημαρ η οποια αναφερεται μονο τωρα τελευταια με την (εκλογικα λαθος και θα το δει και στο ποσοστο της) συμμετοχη της ή μη στην κυβερνηση(παλι καλα που δεν μπηκε πιστευω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βασικά μακάρι να έχει την ηγετική στάση και δυναμική του Αντρέα.Έναν πραγματικό ηγέτη έχει ανάγκη η Αριστερά για να ενωθεί.Ταυτόχρονα όμως ελπίζω η πολιτική του να είναι ειλικρινά hard-line που θα καταστήσει την Ελλάδα καταλύτη για τους νέους συσχετισμούς που βλέπουμε σιγά σιγά στην Ευρώπη.
τη δυναμική και την ηγετική στάση ας την έχει...
τους Κοσκωτάδες, τους "Τσοβόλα δώστα όλα", τους "φίλους" και τα "άτοκα δάνεια από την Αίγυπτο" και (βεβαιώς βεβαίως!) τα ...βλαστάρια του τύπου γιωργάκη και νικολάκη να μην έχει είναι το θέμα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω παντως αν και δεν συμφωνω με τις αποψεις του ψηφιζω
Αγγελο

που να το ξερα να εβαζα υποψηφιοτητα..:worry::P

(γιατι ομως?:worry:)

τη δυναμική και την ηγετική στάση ας την έχει...
πολυ ηγετικη ,,τσεγκεβαρα μεσα,,κοτα λυρατη οξω

απο τετοια ρεμαλια κανταντησαμε οπως ειμαστε
οξω η εοκ,,μεσα η εοκ,,οξω οι βασεις μεσα οι βασεις

γενικα η νοοτροπια του οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπάξει ..η ψηφος μας..

χρονια εχουμε να δουμε εναν λεβεντη αρχηγο που πραγματικα να παταει ποδι
(ο κωστας ο καραμανλης το εκανε στα εξωτερικα μονο,,στα εσωτερικα ηταν λαπας..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Άγγελος δεν έχει επιχειρηματολογήσει ποτέ. Το μόνο που μας λέει είναι ότι ο Σαμαράς δεν είναι κωλοτούμπας και πονάει την πατρίδα (lolz), και πως ο ρόλος της ΝΔ είναι δύσκολος για αυτό και μας γαμάει καθημερινώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Άγγελος δεν έχει επιχειρηματολογήσει ποτέ. Το μόνο που μας λέει είναι ότι ο Σαμαράς δεν είναι κωλοτούμπας και πονάει την πατρίδα (lolz),

εχω επιχειρημα οτι μεχρι και την τελευταια επιστολη ο σαμαρας διατηρησε την αλλαγη τροποποιηση-λιμαρισμενο οντως- των πολιτικων του μνημονιου για αναπτυξη κατα υφεσης κλπ ,,παντα ομως χωρις να ξεφευγει το ελειμα χρεος κλπ

κρατησε την αλλαγη του μνημονιου και των πολιτικων μεχρι τελευταια στιγμη,,σαν χαραμαδα,ισως λογω των τρελων πιεσεων,,αλλα δεν την εσβησε

αλλα οτι ειπε μσα ειπε οξω σε επιστολες και η υποχωρηση και το μαλακωμα των θεσεων του ηταν και μεσα και εξω


ενω ο Τσιπρας μεσα ελεγε σπασιμο το μνημονιο την πομενη μερα και εξω μιλησε ακομα πιο αοριστα ακομα και απο το σαμαρα-που συγκρουστηκε φατσα με φατσα με τη μερκελ,,αι ολοι το ξερουν..

κοινως ο ταιπρας και συριζα,,ακομα δεν με επεισαν οτι εχουν τα κοτσια να κοντραριστουν με την μερκελ κλπ
ειδικα μετα την εντελως χεσμενη επιστολη..

και κρινω οτι κισλλος συριζαιος κρατισμος δεν θα μας σωσει απο τον κρατικοδιαιτο βουρκο

αλλα αναπτυξη της ιδιωτικης οικονομιας που λεει εν δεξιο κομμα οπως η νδ

εχω ληρη επιχειρηματα γιατι επιλεγω νδ,,ξεροντας τα μειον εννοειται

εσεις που πιστευετε τσιπρας ή ανεξερτητους δεν βλεπω να εχεται και πολα επιχειρηματα για την αυριανη θολη και διφορουμενη πολιτικη τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Σαμαράς υπογράφει ότι του δίνουν, σκυλοπροδότης είναι. Ο Τσίπρας, όχι ότι τον υποστηρίζω, αλλά παρά τις πιέσεις που συνεχώς αναφέρεσαι ότι πέφτουν στον Σαμαρά, δεν έχει λυγίζει. Δεν πρόκειται να ακολουθήσει την τακτική της λιτότητας που βασανίζει πολλούς Έλληνες, κάτι το οποίο κάνει χωρίς σκέψη ο Σαμαράς.

Δεν υποστήριξα τον Τσίπρα ούτε τον ψήφισα, αλλά η στάση του με άφησε έκπληκτο και ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Ο λαός αποφάσισε να πει όχι στο μνημόνιο, ας το σεβαστεί η ΝΔ σου. Αλλά αυτή πάει να αψηφίσει την εντολή του λαού και να ψηφίσει και άλλα μνημόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Σαμαράς υπογράφει ότι του δίνουν, σκυλοπροδότης είναι.
ο σαμαρας ειπε στην επιστολη και παντου οτι θα αλλαξει την πολιτικη λιτοτητας

ο τσιπρας στην πιο επισημη επιστολη προς τους ευρωπαιους ειπε θεωριτικολογιες του κ@λου
αλλα καθαρα αλλαγη πολιτικης,οχι

το πηγαινε γυρω γυρω γενικολογοντας μην και θιξει τους ευρωπαιους..

κοοτααα..
θελω να τον δω να φωνζει απεναντι στη μερκελ-οπως ο σαμαρας- "θελω λεφτα για αναπτυξη και λιγοτερους φορους",,και να τον γραψουν οι εφημεριδες οπως η ελ παις ως ο ανθρωπος που ειπε οχι στη μερκελ..
αφου τα κανει ολα αυτα θα τον σκεφτω..

αλλα μεχρι στιγμης πουλαει μονο τσαμπουκα εσωτερικης καταναλωσης..
εσυ συνεχιζε να ελπιζεις οτι η συριζεικη επαναδιαπραγματευση του μνημονιου απο το νεο πασοκ,θα μαλακωσει τη λιτοτητα.
ενω μεσα του εχει τα περισσοτερα στελεχη πασοκ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα στο πω αλλιώς.

Ο Λαός ψήφισε ΟΧΙ στο μνημόνιο, οκ? ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που είναι μνημονιακά πήραν 32%. Με άλλα λόγια υπάρχει το άλλο 68% που δεν τους θέλει. Θέλει κάτι άλλο, αλλά όχι αυτούς.

Δεν είπε ο λαός ναι στην "επαναδιαπραγμάτευση" του μνημονίου. Αν ήταν έτσι θα ψήφιζε ΝΔ. Είπε όχι σε όλο το μνημόνιο. Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ εκ μέρους του ελληνικού λαού.

Η ΝΔ γιατί θέλει να ακολουθήσει πάλι μνημονιακή πολιτική? Δεν είναι αντιδημοκρατικό αυτό? Γιατί πήρε 50 έδρες? Δεν είναι αντιδημοκρατικό και αντισυνταγματικό αυτό?

Εγώ θέλω αλλαγή. Έχω χορτάσει από τις κωλοτούμπες του Σαμαρά. Εσύ πως θες να φας και άλλες δεν καταλαβαίνω. Αυτός ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος για ολόκληρη την Ελλάδα. Μερικές φορές ελπίζω να πάρει δύναμη η Χρυσή Αυγή μόνο και μόνο για να φάει ξύλο και να μπει στην φυλακή αυτός και όλοι οι άλλοι. Είναι ο ΣΥΡΙΖΑ η λύση? Δεν ξέρω. Πάντως κάνει αυτό που του είπε ο λαός, δηλαδή αρνείται το μνημόνιο. Κάτι που δεν κάνει η ΝΔ, παραμελώντας την βούληση του λαού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάντως κάνει αυτό που του είπε ο λαός, δηλαδή αρνείται το μνημόνιο.
μακαρι να ηταν ετσι

ειλικρινα
αλλα τα δεδομενα αλλα δειχνουν..:/:

ο μονος που αρνειται απολυτα κσι σταθερα το μνημονιο ειναι το κκε
και γιαυτο δεν θα κυβερνησει ποτε

αλλα το συριζα,,αλλοτε πλησιαζει το κκε αλοτε το πασοκ σε αποψεις και στελεχη
υπερβολικα μεταβλητο,,ειδικα υπο πιεση οπως βλεπουμε τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προς το παρόν αυτό κάνει. Εγώ έλεγα εδώ και μήνες ότι το φοβάμαι τον Τσίπρα για κωλοτούμπα. Αλλά με διαψεύδει προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω ειμαστε και θα δουμε

ολοι θελουμε το καλο της χωρας,ολοι ελπιζουμε σε κατι,,

παντως δες κυριακατικο φυλο εθνος αυριο ,τι λεει για το συριζα,και τον τσιπρα-αν αληθευουν αυτα πρι παροχων,,κλαφτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ των κρατικοποιήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και με τι λεφτα θα αγορασει αολα αυτα?

εδω καναμε αμαν να τα ξεφορτωθουμε..

κιαλλους στο δημοσιο?

εκτος καθε λογικης και οικονομιας

θυμιζει ανδρεα του 81

αλλα τοτε ερχονταν μπροστα τα ευρωπαικα λεφτα αβερτα
τωρα με το ζορι διατηρηται στη ζωη το δημοσιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είπα για το δημόσιο αλλά για τις κρατικοποιήσεις. Πως αλλιώς θα έχει έσοδα το κράτος αν θεμελιώδη πράγματα όπως το ρεύμα οι μεταφορές και πολλά ανήκουν σε ιδιώτες? Αν οι τράπεζες κάνουν ότι θέλουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Λίγο τάξη παιδιά για να μπορέσω να στοχοποιήσω καλύτερα τα θύματα της ψυχολογικής μου προπαγάνδας :P

Ας πάρουμε ως υπόθεση εργασίας ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορέσει να κυβερνήσει τον Ιούνιο.Θεωρώ δύσκολο να υπαναχωρήσει στο θέμα της καταγγελίας,υποθέτω αυτή θα έρθει γρήγορα και λογικά θα κινηθεί σε 2 άξονες. Αρχικά ψήφιση του σχετικού ακυρωτικού νόμου σε ότι αφορά το Μνημόνιο στο κοινοβούλιο,κάτι που νομίζω θα κάνει από τις πρώτες ώρες στη Κυβέρνηση.Σε δεύτερη ταχύτητα υποθέτω η Ελλάδα (ας με διορθώσει κάποιος νομικός) θα περάσει στη μονομερή καταγγελία της διεθνής σύμβασης.Αν αυτά γίνουν άμεσα θα έχει δείξει ότι he means business και ταυτόχρονα θα έχει προκαλέσει το πρώτο σοκ αλλά και το πρώτο διαπραγματευτικό ατού της Ελλάδας.

Από τα λίγα που πιάνει ο φτωχός νους μου είναι πως ο Τσίπρας έχει επενδύσει στο ότι η έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ είναι η λιγότερο επιθυμιτή επιλογή για τους εταίρους.Είναι λοιπόν η σκληρή στάση που για εμένα κάθε καλός διαπραγματευτής θα πρέπει να αξιοποιεί (όχι σα τις παπάτζες του κολοτούμπα Σαμαρά και τις λαμογιές του ΠΑΣΟΚ).Ο ΓΑΠ εκβίασε για δημοψήφισμα (καραγούσταρα) και είδατε τι έγινε.Νομίζω ο ΣΥΡΙΖΑ είναι άλλη κοπής όμως.Δεν έχει σχέση με τη διαπλοκή και καμία παραδοσιακή τριβή με τα συμφέροντα.Είναι το απόλυτο αουτσαιντερ,βασικά η μόνη πολιτική δύναμη που ουσιαστικά θα μπορέσει να περάσει εύκολα στη δυναμική ανταπάντηση που έχει ανάγκη να δώσει η Ελλάδα.

Η Ολλανδική κυβέρνηση ήδη κατάρευσε προχθές ύστερα από την αδυναμία ψήφισης περικοπών,η εκλογή Hollande, τα αποτελέσματα των τοπικών εκλογών τέλη Μάη που προφανώς θα δώσουν συντριπτική νίκη στην Αριστερά,η αποδυνάμωση των συντηριτικών στην Αγγλία και Ουαλία μετά την ήττα πριν 10 μέρες στα Council elections και ταυτόχρονα οι ισχυρές πιέσεις που δέχεται τώρα η Ισπανία,νομίζω θα είναι καταλυτικές για την αντιμετώπιση του Ελληνικού προβλήματος.Ο ΣΥΡΙΖΑ τα βλέπει αυτά και με την ισχυρή νομιμοποίηση που μάλλον θα του δώσει ο λαός θα προσπαθήσει να κάνει την Ελλάδα τον καταλύτη της αλλαγής.Ελπίζω να του βγεί λοιπόν.

Έχοντας ήδη το ατού της καταγγελίας,άρα και της τήρησης όσων είχε πει υποθέτω θα περάσουμε στην ουσία των διαπραγματεύσεων για την συνολική επίλυση του θέματος σε Ευρωπαικό πλαίσιο.Οι εξελίξεις στην Ευρώπη εξάλλου βοηθούν και εκεί ποντάρει και πολύ ο Τσίπρας υποθέτω.Τώρα αν η Γερμανία συνεχίσει στην κοσμάρα της.... άκουγα προχθές την υπεύθυνη Ευρωπαικής πολιτικής και υποθέσεων του ΣΥΡΙΖΑ την Ρένα Δούρου να λέει πως μέσα στα αναυθαίρετα δικαιώματα της Ελλάδας είναι πρώτα η εξυπηρέτηση των αναγκών του κράτους και μετά να υπηρετηθεί το χρέος.

Λογικά λοιπόν και παίρνοντας ως υπόθεση εργασίας πως η Γερμανία θα παραμένει απομονωμένη στο να ζητάει περικοπές,μέτρα κτλ η Ελλάδα θα περάσει σε επιλεκτική στάση πληρωμών δανείων που θεωρεί πως δεν πρέπει να εξυπηρετηθούν κάτι που ανέφερε και η Δούρου.Τότε δηλαδή θα είμαστε επί της ουσίας μέσα στις διαπραγματεύσεις.Θα έχουμε μια Ελλάδα που θα κάνει όσα έχει πει και μια Γερμανία που θα πρέπει να συζητήσει μαζί της.Δεν ξέρω αν θα φτάσουμε μέχρι έκει.Αλλά νομίζω κάπως έτσι θα μπούμε στις ουσιαστικές διαπραγματεύσεις χωρίς μνημόνια και εκβιάζοντας μια λύση σε Ευρωπαικό πλαίσιο και μέσα στην Ευρωζώνη βοηθούμενοι φυσικά από τις εξελίξεις στην Ευρώπη.

Η αμφισημία του ΣΥΡΙΖΑ νομίζω είναι ένα διαπραγματευτικό όπλο της Ελλάδας.Παραμένει να το δούμε,πιστεύω όμως ότι δε θα έχω πέσει τόσο έξω.Θα δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐγὼ πάλι πιστεύω ὅτι εἴμαστε στὴν ἀντίστροφη μέτρηση γιὰ τὴ διάλυση τῆς Ε.Ε. Προσωπικὰ γιὰ μένα δὲν εἶναι καὶ τόσο πολὺ τραγικὴ ἐξέλιξη, μάλιστα εἶμαι χαρούμενος ποὺ τελικὰ δὲ θὰ ὑλοποιηθῇ τὸ ὅραμα τοῦ Καρλομάγνου.

Τὸ πρόβλημα εἶναι πόσο θὰ ὑποφέρουμε σὲ οἰκονομικὸ ἐπίπεδο μέχρι νὰ γίνῃ τὸ περίφημο ξαναμοίρασμα τῆς τράπουλας. Καὶ ὅταν γίνῃ, τελικὰ θὰ τραβήξουμε τὸν ἄσσο; Ὀψόμεθα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
....οι μεταφορές ....
Ειδικά ο ΟΣΕ, η Ολυμπιακή και τα Λεωφορεία της Αθήνας έχουν γεμίσει τα κρατικά ταμεία.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ειδικά ο ΟΣΕ, η Ολυμπιακή και τα Λεωφορεία της Αθήνας έχουν γεμίσει τα κρατικά ταμεία.....:P

Θα έπρεπε όμως. Κάτι κάνουν λάθος...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι δεν θα έπρεπε. Ρόλος του κράτους δεν είναι να κάνει τον επιχειρηματία, είναι να εκτελεί τα χρέη του ως προς τους πολίτες με τον τρόπο που πρέπει. Πρώτος ρόλος μιας δημόσιας υπηρεσίας είναι να ικανοποιεί τις ανάγκες των πολιτών και παράλληλα καλό είναι να είναι και βιώσιμη, οκ.

Επίσης μιας και το αναφέρατε όσοι είστε υπέρ των ιδιοτικοποιήσεων για να "εξυγειανθούν" οι υπηρεσίες κάντε ένα κόπο να δείτε το ντοκυμαντέρ "Catastroika" του Χατζηστεφάνου και ξανά σκεφτείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top