Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εχουμε τη δημοκρατια που μας αξιζει και μπορουμε να λειτουργισουμε...

...η πιο σταθερη λυση ειναι αυτη που βγηκε,,αυτη ειναι η σκληρη αληθεια..

Εδώ είμαστε, αν δεν έχουμε πεθάνει από κανά πόλεμο, σε δυο χρόνια θα δούμε την σταθερότητα της λύσης, και το μέγεθος του εγκεφάλου όσων την ψήφισαν. Να ξέρεις όμως, τότε θα έχεις πάνω σου τις συνέπειες της ψήφου σου.

Λέω απλώς ότι δυστυχώς είμαστε διχασμένοι και όσο εύκολα είναι τα πράγματα έτσι όπως είναι, άλλο τόσο εύκολα θα μπορούσε να είναι...ανάποδα. Και πάλι οι νικητές θα μιλούσαν για "λαϊκή εντολή" και οι χαμένοι θα μιλούσαν για "εκλογικούς νόμους".

Νομίζω πως πίστευαν πολλοί σε πρωτιά της ΝΔ. Δεν έφτιαξαν έτσι απλά τον εκλογικό νόμο. Και αν τους ξάφνιασε η 16η του Μάη και το ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ, έπεσε αρκετή προπαγάνδα μετά. Αφού ο Σαμαράς μάζευε από εδώ και από εκεί, τους παρείσακτους και τους πάντες μόνο και μόνο για να γίνει πρωθυπουργός. Ήξεραν ποιος θα ευνοηθεί από αυτό τον νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ανδρο -δεν ξερω τι λες..-

η πελοποννησος παντα ηταν δεξιά ειδικα η ξεχασμενη φτωχη νοτια λακωνια μεσσηνια κλπ και με προεδρο καραμανλη

αντε τραβα να πεις αριστερες συριζαιικεςπαπαριες στη λακωνια και τη μανη
θα σε κυνηγανε με τα ντουφεκια

ή ο νομος εβρου-παμπλουτος ως γνωστον- εβγαλε με τεραστια διαφορα Νδ ,αντε τραβα εκει να τους πεις τα πολιτισμενα περι αλλοδαπων του συριζα,,

η λακωνια και η μανη και ο εβρος ουτε συγκοινωνια εχουν ουτε καν δρομους ουτε μετρο ουτε αυτα τα αυτονοητα που εχει η αθηνα
και ειναι περιοχες χεσμενες απο το κρατος κυριολεκτικα..

χωνεψτε το υπαρχει πολυς λαος φτωχος λαικος απλος που απλα ειναι δεξιος απο πεποιθηση.
οπως και αντιστοιχα πολυ πλουσιοι βολεμενο στην αθηνα που ειναι συριζα απο πεποιθηση..

Κατ αρχάς εγώ σε αντίθεση με σένα δεν είμαι δηλωμένος ψηφοφόρος κανενός για να τρέξω να τα πω:P.Και αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να κρίνω όποιον θέλω,τα καλά ή τα κακά του
:)
Επίσης,στη Μάνη από όσο ξέρω ή κομμουνιστής θα σαι ή δεξιός.Μέση λύση δεν υπάρχει:hmm:
Υπάρχει φτωχός κόσμος που όντως είναι δεξιός από πεποίθηση,δε διαφωνώ.Όπως και αντίθετο,αν και σε σημαντικά μικρότερο ποσοστό.
Από κει και πέρα, θέλω να το πω πολλές σελίδες τώρα.Η κρίση είναι πιο έντονη στα αστικά κέντρα για τους διάφορους λόγους.Ναι λέμε,η φτωχή αγροτιά,η επαρχία και όλα τα δακρύβρεχτα αλλά εγώ στην επαρχία ξέρω ότι όλο και κανα μποστάνι θα χεις,πιο φτηνά προιόντα κατευθείαν από τον παραγωγό και άλλα τέτοια.

Plus και στην Κατοχή ο κόσμος στην επαρχία καλύτερα επιβίωσε.Οπότε μην είμαστε απόλυτοι σχετικά με το ποιος νιώθει την κρίση/.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μπουρδες

η πελοποννησος παντα ηταν δεξιά ειδικα η ξεχασμενη φτωχη νοτια λακωνια μεσσηνια κλπ και με προεδρο καραμανλη

αντε τραβα να πεις αριστερες συριζαιικεςπαπαριες στη λακωνια και τη μανη
θα σε κυνηγανε με τα ντουφεκια

ή ο νομος εβρου-παμπλουτος ως γνωστον- εβγαλε με τεραστια διαφορα Νδ ,αντε τραβα εκει να τους πεις τα πολιτισμενα περι αλλοδαπων του συριζα,,

η λακωνια και η μανη και ο εβρος ουτε συγκοινωνια εχουν ουτε καν δρομους ουτε μετρο ουτε αυτα τα αυτονοητα που εχει η αθηνα που ολο παραπονιεται
και ειναι περιοχες χεσμενες απο το κρατος κυριολεκτικα..

χωνεψτε το υπαρχει πολυς λαος φτωχος λαικος απλος που απλα ειναι δεξιος απο πεποιθηση.
οπως και αντιστοιχα πολυ πλουσιοι βολεμενο στην αθηνα που ειναι συριζα απο πεποιθηση..

Να σαι καλά Άγγελε, με έκανες και γέλασα! :lol:
Μίλησε κανείς για Μάνη και Λακωνία? Παρούσα!
Η Μάνη φτωχή? :lol: Πήγαινε μια βόλτα να δεις που ο πιο φτωχός εκεί πέρα έχει τζιπακι. Η Λακωνία ήταν πάντα μπλε, ακόμα και το 2009 που η υπόλοιπη Ελλάδα ήταν πράσινη. Εγώ γιατί νομίζεις είμαι δεξιά? Δεν έχω επιρροές? Τουλάχιστον έχω κρίση, θένω να πιστεύω...

Και μη λες για ΣΥΡΙΖΑ και μανιάτες, ο μπαμπάς μου (επίσης δεξιός) πάππου προς πάππου μανιάτης και ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ! Λες να τον κρεμάσουν ανάποδα άμα κατέβουμε στο χωριό φέτος το καλοκαίρι? :lol:

πσ: Όλοι οι μανιάτες βολεμένοι στο δημόσιο είναι. Παρατήρησε μόνο πόσοι αστυνομικοί είναι μανιάτες! Εμένα πάντως είναι όλο μου το σόι σχεδόν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως εμενα ο ενας μου παπους ηταν απο τα ψαρρα κκες ιδεολογος αναπηρος πολεμου και ο αλλος απο την ολυμπια δεξιος που παλι πολεμησε

τη μανα μου πχ δεν τη βαζανε στη δεη επι δεξιας το 70 γιατι ειχε πατερα αριστερο

και επι πασοκ δεν τη βαζανε γιατι ειχε ανδρα δεξιο:P
αστα να πανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μπουρδες
με το ιδιο μπονους ηλπιζε να βγαλει κυβερνηση αντιμνημονιακη και το συριζα που μεζι με τους αλλους "αντι" ειχαν ακομη λιγοτερες εδρες απο νδ πασοκ δημαρ

οποτε ασε,,χωρις αυτο το νοθευτικο συστημα που λες,,απλα θα ηγαιναμε σε απειρες εκλογες γιατι κανεις δεν ηθελε να συμβιβαστει για να συνεργαστει,,αλλα ολοι θα ηταν απολυτοι οπως και ο καμμενος το κκε και το συριζα..

οποτε αυτα ειναι επιχειρηματα μουφα


ανδρο -δεν ξερω τι λες..-

η πελοποννησος παντα ηταν δεξιά ειδικα η ξεχασμενη φτωχη νοτια λακωνια μεσσηνια κλπ και με προεδρο καραμανλη

αντε τραβα να πεις αριστερες συριζαιικεςπαπαριες στη λακωνια και τη μανη
θα σε κυνηγανε με τα ντουφεκια

ή ο νομος εβρου-παμπλουτος ως γνωστον- εβγαλε με τεραστια διαφορα Νδ ,αντε τραβα εκει να τους πεις τα πολιτισμενα περι αλλοδαπων του συριζα,,

η λακωνια και η μανη και ο εβρος ουτε συγκοινωνια εχουν ουτε καν δρομους ουτε μετρο ουτε αυτα τα αυτονοητα που εχει η αθηνα που ολο παραπονιεται
και ειναι περιοχες χεσμενες απο το κρατος κυριολεκτικα..

χωνεψτε το υπαρχει πολυς λαος φτωχος λαικος απλος που απλα ειναι δεξιος απο πεποιθηση.
οπως και αντιστοιχα πολυ πλουσιοι βολεμενο στην αθηνα που ειναι συριζα απο πεποιθηση..


Και τι μας τα λες αυτά για να κλάψουμε ομαδικώς; Όταν ο κόσμος μάθει να κλείνει τη TV, να αναζητά εναλλακτικές πηγές ενημέρωσης, να ψάχνει και να κρίνει ό,τι ακούει, και να μη το παίζει εμπειρογνώμονας ακούγοντας την Τρέμη και την κάθε Τρέμη ούτε να αναζητά σωτήρες και αυθεντίες, ΤΟΤΕ θα πάρει και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ αυτό που τους αξίζει, και μαζί και όποιο άλλο κόμμα αποδειχτεί τα ίδια σκατα, δεν αγιοποιώ κανένα. Αλλά αυτό δε θα γίνει ποτέ γιατί από 10 χρονών μας πιπηλάνε ένα σωρό μαλακίες τις οποίες δεχόμαστε ως έχουν και φτάνουμε 20 χρονών με κόμπλεξ. και κολλήματα. Οπότε μη μας φέρνεις ως παράδειγμα τη "φτωχή δεξιά" γιατί κι αυτοί δε μένουν στην απ' έξω. Ο φτωχός μπορεί να είναι πιο αδικημένος, πιο έξυπνος όμως δεν είναι. Και αλήθεια οι φτωχοί μόνο στα μέρη που εξέλεξαν ΝΔ είναι; Στην Κρήτη που επικράτησε ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι φτωχοί; Στην ακριτική Ικαρία που στις προηγούμενες είχε βγει πρώτο το ΚΚΕ δεν είναι φτωχοί; Και μην αναφέρω καν τις "φτωχές τιμημένες περιοχές" που τσάκισε η ΧΑ.

Για πήγαινε τσέκαρε τι ποσοστά είχαν περιοχές όπως η Εκάλη και η Φιλοθέη, γνωστοί εκπρόσωποι της "φτωχής δεξιάς" και έλα πες μας με ποιων το μέρος είναι πραγματικά η ΝΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εδώ είμαστε, αν δεν έχουμε πεθάνει από κανά πόλεμο, σε δυο χρόνια θα δούμε την σταθερότητα της λύσης, και το μέγεθος του εγκεφάλου όσων την ψήφισαν. Να ξέρεις όμως, τότε θα έχεις πάνω σου τις συνέπειες της ψήφου σου.

Νομίζω πως πίστευαν πολλοί σε πρωτιά της ΝΔ. Δεν έφτιαξαν έτσι απλά τον εκλογικό νόμο. Και αν τους ξάφνιασε η 16η του Μάη και το ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ, έπεσε αρκετή προπαγάνδα μετά. Αφού ο Σαμαράς μάζευε από εδώ και από εκεί, τους παρείσακτους και τους πάντες μόνο και μόνο για να γίνει πρωθυπουργός. Ήξεραν ποιος θα ευνοηθεί από αυτό τον νόμο.

1)Όσον αφορά το πρώτο μπολντ, ντροπή σας που συνεχίζετε τους χαρακτηρισμούς.Αι σιχτίρ, λοιπόν ρε φίλε.

2)Όσον αφορά το δεύτερο μπολντ, έχεις μελετήσει καμιά φορά τις συνιστώσες του κόμματός σας να δεις ποιες είναι οι απόψεις τους?Ή μήπως νομίζετε ότι σύριζα=αλέξης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1)Όσον αφορά το πρώτο μπολντ, ντροπή σας που συνεχίζετε τους χαρακτηρισμούς.Αι σιχτίρ, λοιπόν ρε φίλε.

2)Όσον αφορά το δεύτερο μπολντ, έχεις μελετήσει καμιά φορά τις συνιστώσες του κόμματός σας να δεις ποιες είναι οι απόψεις τους?Ή μήπως νομίζετε ότι σύριζα=αλέξης?

1) lol φίλε η μαλακία πάει σύννεφο. Αν θίγεσαι με το παραμικρό, μην συζητάς. Σε πράγματα που αφορούν τη ζωή μου και πιστεύω πως την καταστρέφουν μιλώ όπως θέλω εγώ.

2) Δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ φίλε, αλλά τον υποστήριζα σε πολλά πράγματα. Δεν είναι κόμμα μου. Ευτυχώς δεν είμαι κολλημένος σε ένα κόμμα όπως άλλοι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ UCKάδες αυτοί που πυροβόλησαν την ΔΙΑΣ;

Αναρτήθηκε από τον/την olympiada στο Ιουνίου 21, 2012

ΓΙΑΤΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΙΑΣΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
Δύο αδίστακτοι Αλβανοί φονιάδες με χαρακτηριστικά παρωνύμια κρύβονται κατά την αστυνομία πίσω από τους πυροβολισμούς εναντίον πληρώματος της ομάδας ΔΙΑΣ επί της οδού Νικηφορίδου στο Βύρωνα, θέμα που αναδείξαμε πρώτοι την Τρίτη λίγο μετά τα μεσάνυχτα. Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές οι Αλβανοί υποστηρίζεται ότι είναι ασύλληπτοι κακοποιοί από την συμμορία των ληστών και βιαστών με τα Καλάσνικοφ που το χειμώνα είχαν ρημάξει τα νότια προάστια, έμπαιναν μέσα στα σπίτια και βίαζαν συζύγους των ιδιοκτητών.
Η αστυνομία πιστεύει επίσης ότι μέλη της ίδιας συμμορίας μπορεί να ευθύνονται για την δολοφονία του 56χρονου φαρμακοποιού στου Ρέντη.
Το αυτοκίνητο των δραστών της ένοπλης επίθεσης στην ομάδα ΔΙΑΣ βρέθηκε καμμένο την τετάρτη το πρωί σε ακάλυπτο χώρο στην Ηλιούπολη.

ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ 30ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ;
Αστυνομικές πηγές θεωρούν ότι πιθανόν οι δύο Αλβανοί εισέβαλαν με Καλάσνικοφ και δολοφόνησαν 30χρονο στην Καισαριανή και τραυμάτισαν τον 32χρονο αδελφό του, σε πιλοτή πολυκατοικίας επί της οδού Βουτσά 83 στην Καισαριανή, το Σάββατο 2 Ιουνίου 2012 λίγα λεπτά μετά τις τέσσερις τα ξημερώματα.
Τα δύο αδέλφια ενώ είχαν πέσει για ύπνο, άκουσαν τον συναγερμό τους αυτοκινήτου τους.
Βλέποντας από το μπαλκόνι τους δράστες να προσπαθούν να κλέψουν το αυτοκίνητό τους κατέβηκαν στην πιλοτή για να αποτρέψουν την κλοπή ενώ ο ένας πήρε μαζί του κι ένα κουζινομάχαιρο.
Τότε οι δράστες άρχισαν να τους πυροβολούν με Καλάσνικοφ.
Οι σφαίρες βρήκαν τον 30χρονο στο στήθος και στην κοιλιά τραυματίζοντας θανάσιμα. Μία από τις σφαίρες βρήκε στην κοιλιά και τον 32χρονο αδελφό του και τον τραυμάτισε σοβαρά.
Τα δύο αδέλφια που ήταν βιοπαλαιστές, διέμεναν με την ηλικιωμένη μητέρα τους προκειμένου να την φροντίζουν.
Η Αστυνομία έχει εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό των δραστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Να εκφραστεί πώς, δηλαδή, κάποιος για την ΧΑ;
Μιλάμε για μαχαιροβγάλτες, θέλεις και σεβασμό;

Οκ ρε φίλε, πάσο.400.000 διαφώνησαν μαζί σου, όπως και να'χει.

1) lol φίλε η μαλακία πάει σύννεφο. Αν θίγεσαι με το παραμικρό, μην συζητάς. Σε πράγματα που αφορούν τη ζωή μου και πιστεύω πως την καταστρέφουν μιλώ όπως θέλω εγώ.

2) Δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ φίλε, αλλά τον υποστήριζα σε πολλά πράγματα. Δεν είναι κόμμα μου. Ευτυχώς δεν είμαι κολλημένος σε ένα κόμμα όπως άλλοι άλλοι.

1)Αν θίγομαι με το παραμικρό, και με πειράζουν οι μαλακίες που γράφετε ή θα το πάω με το καλό ή θα σας βρίζω.Μη μου λες να μη συζητάω.Σώπα ρε?Σου καταστρέφουν τη ζωή?Νομίζεις ότι μόνο η δική σου η φαμίλια περνάει δύσκολα?Ε?Άμα δε σου αρέσει η δημοκρατία αυτή που έχουμε, και δε μπορείς να αποδεχτείς την άποψη των πολλών, παρά μόνο να τους λες ηλίθιους και μαλάκες, να πας στο Σουδάν.Ακούς εκεί "θα μιλώ όπως θέλω"...

2)Σε θεωρητικό επίπεδο, εγώ συμφωνώ με όλα τα κόμματα.Τα βάζω σε ένα μπλέντερ και φτιάχνω ένα γαμημένο συνονθύλευμα ενός ιδεατού υπεργαμάτου πολιτικού συστήματος.Αλλά αυτό δε γίνεται.
Σωστά, πολλοί δεν είστε κολλημένοι σε ένα κόμμα.Όμως η λογική σας είναι "Ψηφίζω σύριζα επειδή Ν.Δ και ΠΑ.ΣΟΚ τα έκαναν σκατά".Ε, νταξ ρε φίλε, με αυτό το επιχείρημα δεν αμφιβάλλω ότι η 3χρονη ανηψιά μου θα σας στηρίξει με θέρμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οκ ρε φίλε, πάσο.400.000 διαφώνησαν μαζί σου, όπως και να'χει.
Ήτοι έχουμε 400.000 ανθρώπους νοημοσύνης επιπέδου ουγκ-ουγκ ανάμεσά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1)Αν θίγομαι με το παραμικρό, και με πειράζουν οι μαλακίες που γράφετε ή θα το πάω με το καλό ή θα σας βρίζω.Μη μου λες να μη συζητάω.Σώπα ρε?Σου καταστρέφουν τη ζωή?Νομίζεις ότι μόνο η δική σου η φαμίλια περνάει δύσκολα?Ε?Άμα δε σου αρέσει η δημοκρατία αυτή που έχουμε, και δε μπορείς να αποδεχτείς την άποψη των πολλών, παρά μόνο να τους λες ηλίθιους και μαλάκες, να πας στο Σουδάν.Ακούς εκεί "θα μιλώ όπως θέλω"...

2)Σε θεωρητικό επίπεδο, εγώ συμφωνώ με όλα τα κόμματα.Τα βάζω σε ένα μπλέντερ και φτιάχνω ένα γαμημένο συνονθύλευμα ενός ιδεατού υπεργαμάτου πολιτικού συστήματος.Αλλά αυτό δε γίνεται.
Σωστά, πολλοί δεν είστε κολλημένοι σε ένα κόμμα.Όμως η λογική σας είναι "Ψηφίζω σύριζα επειδή Ν.Δ και ΠΑ.ΣΟΚ τα έκαναν σκατά".Ε, νταξ ρε φίλε, με αυτό το επιχείρημα δεν αμφιβάλλω ότι η 3χρονη ανηψιά μου θα σας στηρίξει με θέρμη.

1) Δεν είπα κανένα μαλάκα. Είπα ότι στο μέλλον θα φανεί. Τώρα γιατί θίχτηκες δεν ξέρω.

2) Εγώ σε θεωρητικό επίπεδο διαφωνώ με τα κόμματα τα οποία υποστηρίζουν ότι οι τάξεις πρέπει να είναι δυο, και καταστρέφουν τη μεσαία τάξη. Είτε επιβάλλοντας αβάσταχτους φόρους στα κατώτερα στρώματα (και τους "μεγάλους" τίποτα) είτε μειώνοντας τους μισθούς των μικρομεσαίων. Και δεν καταλαβαίνω πως κάποιος από τη μεσαία τάξη, μπορεί τα υποστηρίζει αυτή την τακτική. Εντάξει να ψηφίσει ο Πειραιάς με τους εφοπλιστές αυτό το σύστημα, αλλά ο απλός πολίτης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Θα το βαζα track of the day αλλα ταιριαζει καλυτερα εδω.
Το τραγουδι-υμνος απο τον Πανουση για ολους τους βλαμμενους μεταπολευτικους Ελληνες...που τοσα χρονια τροφοδουτουσαν το σαπιο συστημα.
Ναι Παγκαλε.
Εχεις δικιο.
Με ολους αυτους μαζι τα φαγατε:mad:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ε μιλαμε για αυτους που ψηφιζαν πασοκ και νδ δεκαετιες τωρα, δηλαδη το 80% των ψηφοφορων... δεν ειναι και λιγοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Ήτοι έχουμε 400.000 ανθρώπους νοημοσύνης επιπέδου ουγκ-ουγκ ανάμεσά μας.
Σε αντιστοιχία τότε όσοι δεν είναι κομμουνιστές, αλλά επειδή η ανεγκέφαλη "ΟΥΓΚ" Αναρχο-Κομμουνιστική αλητεία περισσεύει, πρέπει να δούμε γραμμένο αυτό, απο φασίστες:
Κομμούνια - Ο - ΑΛΗΤΕΣ
Κουφάλες - ΑΝΤΙ - ΚΟΜΜΟΥΝΙΑ
Ερχονται - ΚΟΜΜ - ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ
Κρεμάλες - Ο - ΣΑΠΟΥΝΙΑ

Εγώ απλά θα προσθέσω , ότι είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.....γιατί όταν το αληταριό προκαλεί, κάποιο θα απαντήσουν.:P
Την απάντηση αυτή οι μόνιμοι προβοκάτορες της αριστεράς θα τη βαφτίσουν όπως συνήθως φασιστική,
ενώ η ΑΡΧΙΚΗ ΠΡΟΚΛΗΣΗ στη φωτό, τι είναι;;
Δημοκρατική;; :(
Νεόκοποι επαναστατικοί χαζούληδες... Βάλτε μυαλό και κοιτάξτε τις σπουδές σας, να πάρετε πτυχίο νορμάλ κι όχι αιώνιοι για να φάτε ψωμί και να γίνετε χρήσιμα μέλη στην Κοινωνία των Πολιτών, δλδ όλων μας κι όχι χρήσιμα κομματόσκυλα.....των ολίγων της όποιας κομματικής νομενκλατούρας :P:P Εκτός κι αν προσβλέπετε καριέρα επαγγελματικών στελεχών Κόμματος.
Στην Πολιτική πρέπει να μπαίνει όποιος θέλει να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και να φεύγει φτωχότερος οικονομικά!!
Για να μην αλλοτριωθείτε στην Πολιτική πρέπει να είστε χορτάτοι απο πολλά λεφτά... αλλιώς αν είστε φτωχοί,......:whistle:!!!
Η ιστορία της αριστεράς είναι βουτηγμένη στο αίμα πάμπολλων αθώων... που δεν έφταιγαν ή πίστεψαν στο απατηλό όνειρο της ουτοπίας του Κομμουνισμού...........όπως ακριβώς και στο Χριστιανισμό!! δλδ τον Χ/Κ όπως έχω ξαναγράψει πολλάκις. :/:

Μετά τα ηλεκτρονικά…καμπαναριά (ποιος κάθεται να τραβάει το σκοινί κάθε τρεις και λίγο…) και τα ηλεκτρικά καντήλια (ποιος κάθεται ν’ ανάβει έναν σωρό καντήλια· είναι ακριβό και το ελαιόλαδο…), η τεχνολογία κέρδισε την εμπιστοσύνη της Εκκλησίας, σ’ ένα ακόμη πατροπαράδοτο σημείο.
Η φωτογραφία, η οποία προέρχεται από τελετή γάμου στον Ωρωπό, μιλάει από μόνη της (ήτοι ποιος κάθεται να σαλιώνει δάκτυλο και να γυρίζει σελίδες τώρα…).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κομμούνια - Ο - ΑΛΗΤΕΣ
Κουφάλες - ΑΝΤΙ - ΚΟΜΜΟΥΝΙΑ
Ερχονται - ΚΟΜΜ - ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ
Κρεμάλες - Ο - ΣΑΠΟΥΝΙΑ

Και η κατάλληλη απάντηση σε αυτό είναι «φάτε φασολάδα και ελάτε κλάστε μας μια μάντρα @@».

Όσο για τα προσωπικά σχόλια, δε θα απαντήσω, αλλά όχι γιατί δεν έχω κάτι να πω, αλλά γιατί είμαι πολύ σίγουρος για το ήθος μου και την επιστημονική μου ικανότητα.

Για τους παπάδες κτλ, αδίκως τα λες σε μένα. Εγώ είμαι άθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Και η κατάλληλη απάντηση σε αυτό είναι «φάτε φασολάδα και ελάτε κλάστε μας μια μάντρα @@».

Όσο για τα προσωπικά σχόλια, δε θα απαντήσω, αλλά όχι γιατί δεν έχω κάτι να πω, αλλά γιατί είμαι πολύ σίγουρος για το ήθος μου και την επιστημονική μου ικανότητα.

Για τους παπάδες κτλ, αδίκως τα λες σε μένα. Εγώ είμαι άθεος.
Δεν έκανα προσωπικά αλλά γενικά σχόλια, κατα τ΄άλλα παρομοίως σε όλα τα ανωτέρω...:P
Εγώ είμαι Αριστερός Πατριώτης κι όχι Διεθνιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Αυτός ο Σύντροφος αν ήταν στο στρατόπεδο Μπούλκες, θα τον είχατε ρίξει στα πηγάδια....
:rofl::rofl::rofl::rofl: + 1/2%
Βόλος 20 Ιούνη 2012. - Σύντροφοι και συντρόφισσες, «Αλλαγή δεν γίνεται χωρίς το Κ.Κ.Ε.»
Θα μου πείτε τι δουλειά έχει ένα σύνθημα του Κ.Κ.Ε., βγαλμένο απ’ το «χρονοντούλαπο της ιστορίας», που κυριάρχησε στον προεκλογικό του αγώνα στις εκλογές του 1981, σ’ ένα κείμενο που φιλοδοξεί να ερμηνεύσει το πολύ κακό αποτέλεσμα των τελευταίων εκλογών στη χώρα μας, για το Κόμμα της εργατικής τάξης;
Κι όμως έχει, αφού το ίδιο το Κ.Κ.Ε. στις εκτιμήσεις του για το αποτέλεσμα των εκλογών του Μάη χαρακτήρισε ως «νέα σοσιαλδημοκρατία» τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και εκτίμησε σωστά πως θα είναι ο νέος πόλος του δικομματισμού στην χώρα μας, μπροστά στη δεύτερη εκλογική αναμέτρηση του Ιούνη.

Παράλληλα πολλά δημοσιεύματα έντυπων και ηλεκτρονικών μέσων μαζικής ενημέρωσης, έκαναν άμεσες κι ευθείες συγκρίσεις του φαινομένου ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και Αλέξη Τσίπρα, με το φαινόμενο ΠΑ.ΣΟ.Κ. και Ανδρέα Παπανδρέου του 1981.
Συνεπώς αξίζει τον κόπο να συγκρίνει κανείς την προεκλογική τακτική του Κ.Κ.Ε. τότε και σήμερα.

Το 1981 λοιπόν, η Ελλάδα μόλις έχει μπει στην τότε Ε.Ο.Κ., το προηγούμενο των εκλογών διάστημα έχει αναπτυχθεί ένα ρωμαλέο λαϊκό κίνημα με αντιιμπεριαλιστικά χαρακτηριστικά, με κυρίαρχα συνθήματα το «Ε.Ο.Κ. και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο» και «Έξω οι βάσεις του θανάτου», και με έντονο το αίτημα για τερματισμό της κυριαρχίας (απ’ τον εμφύλιο μέχρι τότε) της Δεξιάς στο κυβερνητικό επίπεδο.
Ο εκλογικός νόμος που ίσχυε τότε ήταν η ενισχυμένη αναλογική, που χάριζε την πλειοψηφία των εδρών στο πρώτο κόμμα δίνοντάς του αυτοδυναμία, καταληστεύοντας την δύναμη των υπολοίπων κομμάτων. Ο μόνος τρόπος για να μην πάρει αυτοδυναμία το πρώτο κόμμα, ήταν να ξεπεράσει ένα τρίτο κόμμα το όριο του 17%.

Απέναντι λοιπόν στα συνθήματα για «Εδώ και τώρα αλλαγή» και ισχυρή αυτοδυναμία του ΠΑ.ΣΟ.Κ., το Κ.Κ.Ε. αντέταξε τα συνθήματα για πραγματική αλλαγή, «Αλλαγή δεν γίνεται χωρίς το Κ.Κ.Ε.» και «Κ.Κ.Ε. 17 για να φύγει η Δεξιά»!
Επί της ουσίας, το Κ.Κ.Ε. καλούσε τον ελληνικό λαό να το αναδείξει σε ρυθμιστικό παράγοντα για την δημιουργία κυβέρνησης, η οποία προφανώς θα ήταν αποτέλεσμα μιας προγραμματικής συνεργασίας με το πρώτο κόμμα, που δεν θα μπορούσε να σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση, εφόσον πετύχαινε το Κ.Κ.Ε. τον στόχο του.
Να σημειωθεί εδώ πως οι πάντες συνομολογούσαν προεκλογικά πως το πιθανότερο ενδεχόμενο ήταν να κερδίσει τις εκλογές το ΠΑ.ΣΟ.Κ., το οποίο χαρακτηριζόταν απ’ το Κ.Κ.Ε. τότε ως «ιδιότυπο σοσιαλρεφορμιστικό κόμμα» κι εκτιμούσε πως αν εκλεγόταν αυτοδύναμο, όχι μόνον δεν θα εφάρμοζε τις προεκλογικές του δεσμεύσεις, αλλά θα ακολουθούσε την δεξιά στροφή της ευρωπαϊκής σοσιαλδημοκρατίας.
Εμφανίστηκε λοιπόν το Κ.Κ.Ε., ως ο εγγυητής της πραγματικής αλλαγής με την ενδεχόμενη συμμετοχή του στην κυβέρνηση, που στην συνέχεια θα οδηγούσε στην «Δημοκρατία του λαού» και τον Σοσιαλισμό.

Το Κ.Κ.Ε. στις εκλογές του 1981 δεν πέτυχε τον στόχο του για το 17%, η συνεργασία των δυνάμεων της σοσιαλδημοκρατίας με τους κομμουνιστές δεν έγινε ποτέ, το ΠΑ.ΣΟ.Κ. κατέχτησε πανίσχυρη αυτοδυναμία και όλοι γνωρίζουμε τις μετέπειτα εξελίξεις, που οδήγησαν μέχρι τις μέρες μας.
Κανείς φυσικά δεν μπορεί να εκτιμήσει με ασφάλεια και σιγουριά, ποιες θα ήταν οι εξελίξεις στην Ελλάδα, αν το Κ.Κ.Ε. είχε πετύχει τον στόχο του και υποχρέωνε τότε το ΠΑ.ΣΟ.Κ. σε κυβερνητική συνεργασία……

Όμως, με την τακτική που ακολούθησε το Κ.Κ.Ε. σ’ εκείνες τις εκλογές, κατέγραψε το καλύτερο εκλογικό αποτέλεσμα που πέτυχε ποτέ ως κόμμα, αφού κέρδισε 620.302 ψήφους και ποσοστό 10,93%!
Από τότε μέχρι σήμερα, κύλησε πολύ νερό στο πολιτικό αυλάκι της Αριστεράς στην Ελλάδα, που δεν είναι του παρόντος να αναλυθεί, αν και σ’ αυτές τις εξελίξεις βρίσκονται τα βαθύτερα αίτια, που εμποδίζουν σήμερα την συνεργασία των κομμάτων της Αριστεράς.
Κάνοντας λοιπόν ένα ιστορικό άλμα 31 ετών, φτάνουμε στις εκλογές του Μάη του 2012, όπου η Ελλάδα είναι μέλος της Ευρωζώνης, η Ε.Ο.Κ. έχει μετατραπεί σε Ε.Ε. κι έχουν συναφθεί μια σειρά από συμφωνίες που υποχρεώνουν τα κράτη-μέλη της σε συγκεκριμένες πολιτικές νεοφιλελεύθερου χαρακτήρα (Μάαστριχτ, Λισσαβώνα, Δουβλίνο κλπ.) κι η χώρα μας έχει πλέον υπαχθεί στον περιβόητο μηχανισμό στήριξης και τα μνημόνια με τις απορρέουσες απ’ αυτά πολιτικές.

Το προηγούμενο διάστημα έχει αναπτυχθεί ένα μεγάλο και πολύμορφο λαϊκό κίνημα αντίστασης στις εφαρμοζόμενες πολιτικές, που σωστά το Κ.Κ.Ε. εκτιμά ότι δεν έχει πάρει χαρακτηριστικά ανατροπής του συστήματος, αλλά έχει εγκλωβιστεί σε αντιμνημονιακό προσανατολισμό.

Το Κ.Κ.Ε. δέχεται «επίθεση φιλίας» απ’ τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α. για ενότητα και δημιουργία κυβέρνησης της Αριστεράς για την κατάργηση των μνημονίων, που είναι και το κυρίαρχο αίτημα των πληττόμενων λαϊκών στρωμάτων.
Σε αντίθεση με το 1981, που το Κ.Κ.Ε. ενσωμάτωσε στην εκλογική του τακτική το παλλαϊκό αίτημα για αλλαγή κι εμφανίστηκε ως η δύναμη που εγγυάται την πραγματική αλλαγή, το 2012 αδυνατεί να ενσωματώσει στην τακτική του τον αντιμνημονιακό προσανατολισμό του λαού κι αφού εκτιμά πως το κίνημα δεν είναι ώριμο για την λαϊκή εξουσία, αρνείται την συμμετοχή του σε οποιαδήποτε προεκλογική και μετεκλογική συνεργασία, καταγγέλλοντας στον λαό την όποια κυβέρνηση θα μπορούσε να προκύψει απ’ τις εκλογές, ως συνέχεια των εφαρμοζόμενων μνημονιακών πολιτικών.

Ιδιαίτερα δε την προοπτική σχηματισμού μιας Αριστερής κυβέρνησης, την χλεύασε ως «αριστερούτσικη», που το μόνο που θα κατάφερνε θα ήταν να δώσει χρόνο για ανασύνταξη του καταρρέοντος αστικού δικομματικού πολιτικού συστήματος.
Αρνήθηκε προεκλογικά να πει ακόμα και το αυτονόητο, για κάθε πολιτικό υποκείμενο, πως θα στηρίξει ότι τυχόν θετικό για τον λαό θα έπραττε μια κυβέρνηση, ανεξάρτητα απ’ τον προσδιορισμό της ως Αριστερή ή Δεξιά και θα αντιπαλέψει κάθε αντιλαϊκή εξέλιξη, κάτι που έκανε τελικά μόλις μία βδομάδα πριν τις εκλογές του Ιούνη, στην διακαναλική συνέντευξη που έδωσε η Γ.Γ. του Κόμματος.

Στην κεντρική του προεκλογική συγκέντρωση τον Μάη, είπε στον ελληνικό λαό πως δεν κατάφεραν να διαλύσουν το Κ.Κ.Ε. το 1968, δεν το κατάφεραν την περίοδο 1990-92, δεν θα βάλουν σήμερα στο χέρι το Κόμμα του λαού!
Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Χαρίλαου, του Καλούδη, του Αμπατιέλου, του Σάρλη, του Λουλέ, του μπαρμπα Γιώργη του Τρικαλινού και πολλών άλλων, που μόλις 6 χρόνια μετά την διάσπαση του ΄68, οδήγησαν το Κ.Κ.Ε. στις εκλογές του 1974, μέσα από το ψηφοδέλτιο της Ενωμένης Αριστεράς. Αν αποδεχθεί κανείς την σημερινή τακτική και λογική (;) του Κόμματος, τότε όλοι εκείνοι ήθελαν να δώσουν το Κ.Κ.Ε. στο χέρι της αστικής τάξης!
Με αυτόν τον τρόπο, ουσιαστικά έδειξε πολιτικό κυβερνητικό αδιέξοδο στον λαό, που ήταν έτοιμος να σαρώσει τον δικομματισμό και να αναδείξει νέες δυνάμεις στην κυβέρνηση.
Στην προσπάθειά του ν’ αντιμετωπίσει τις αλλεπάλληλες προσκλήσεις για συνεργασία, ιδιαίτερα του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και να διαχωρίσει την θέση του απέναντί του, κατέφυγε και σε μια πρωτοφανή ύβρη απέναντι στην ιστορία του και τον κόσμο που το στηρίζει χωρίς να είναι ενταγμένος στον κομματικό του μηχανισμό.

Ξεχνώντας πως κατά κοινή ομολογία, οι κομμουνιστές απ’ την ίδρυση του Σ.Ε.Κ.Ε. το 1918 μέχρι σήμερα, ήταν πάντα η ψυχή και η καρδιά της Αριστεράς στην Ελλάδα, πέταξε στην προεκλογική αρένα την ατάκα «εμείς δεν είμαστε αριστεροί, είμαστε κομμουνιστές»!!! ενοχοποιώντας πολιτικά τον προσδιορισμό Αριστερός.
Μόνο που πρέπει να θυμηθεί κανείς, πως μέσα από τις αποφάσεις των συνεδρίων του, το ίδιο το Κ.Κ.Ε. μιλά για την ανάγκη δημιουργίας του Αντιιμπεριαλιστικού Αντιμονοπωλιακού Δημοκρατικού Μετώπου (Α.Α.Δ.Μ.). Πουθενά στις αποφάσεις του το Κ.Κ.Ε. δεν μιλά για Κομμουνιστικό μέτωπο!!!

Ούτε λίγο ούτε πολύ, το Κ.Κ.Ε. για πρώτη φορά στην ιστορία του, είπε στον ελληνικό λαό πως όποιος δεν είναι κομμουνιστής, ουσιαστικά είναι ένας δεξιός υπηρέτης του συστήματος! Έλεος!!!

Αν αυτό δεν είναι παραχάραξη των συνεδριακών αποφάσεων του Κόμματος, τότε τι είναι;;;
Παρ’ όλα αυτά στις εκλογές του περασμένου Μάη, ο δικομματισμός στην Ελλάδα συρρικνώθηκε στα χαμηλότερα ποσοστά της ιστορίας του, ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. αναδείχθηκε δεύτερο κόμμα, με σημαντική αύξηση της εκλογικής του δύναμης και το Κ.Κ.Ε. διατηρεί τα εκλογικά του ποσοστά σε σχέση με το 2009, καταγράφοντας και μια μικρή αύξηση της δύναμής του, που αντιστοιχούσε σε μισή ποσοστιαία μονάδα.

Μπροστά στο θέατρο του παραλόγου των μετεκλογικών διερευνητικών εντολών, το Κ.Κ.Ε. ήταν το πρώτο κόμμα, που βγήκε και ζήτησε ανοιχτά νέες εκλογές, για να δώσει την λύση ο λαός.

Κανείς όμως δεν αναρωτήθηκε στο Κ.Κ.Ε., τι θα άλλαζε για τον λαό η νέα εκλογική διαδικασία, αφού η όποια μετεκλογική κυβέρνηση θα συνέχιζε την εφαρμογή αντιλαϊκών μέτρων, σύμφωνα με τις δικές του εκτιμήσεις. Η αξία αυτού του ερωτήματος επιβεβαιώνεται σήμερα, που σχηματίζεται κυβέρνηση από τα ίδια κόμματα που μπορούσαν να την σχηματίσουν και μετά τις εκλογές του Μάη.

Το μόνο που άλλαξε με τις δεύτερες εκλογές, ήταν να υποστεί ο ελληνικός λαός μια πρωτοφανή εκστρατεία τρόμου σε βάρος του, τόσο απ’ την ντόπια άρχουσα τάξη και τους εκφραστές της, όσο και απ’ τα διεθνή ιμπεριαλιστικά κέντρα, που ξεδιάντροπα και απροκάλυπτα προσπάθησαν και τελικά κατάφεραν να επιβάλουν τις επιλογές τους. Αυξήθηκαν σημαντικά τα ποσοστά του νέου δικομματισμού, η Ν.Δ. με το ΠΑ.ΣΟ.Κ. και την ΔΗΜ.ΑΡ. μπορούν πλέον να σχηματίσουν κυβέρνηση με άνετη κοινοβουλευτική πλειοψηφία, ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. αναδείχθηκε σε ηγεμονική δύναμη στον χώρο της Αριστεράς και το Κ.Κ.Ε. κατέγραψε το χαμηλότερο εκλογικό αποτέλεσμα της ιστορίας του, μικρότερο σε ποσοστό, αλλά και απόλυτο αριθμό ψήφων ακόμα και από τις εκλογές του 1993, μετά την διάσπαση της περιόδου 1990-92.
Το Κ.Κ.Ε. με την αδιέξοδη προεκλογική τακτική του, ανέτρεψε το δικό του επιχείρημα για την συμμετοχή των Κομμουνιστικών κομμάτων της Ευρώπης σε αριστερές κυβερνήσεις, που τα οδήγησε στον πολιτικό αφανισμό, αφού και η δική του άρνηση το οδήγησε σε πρωτοφανή συρρίκνωση!

Είναι προφανές πως αν γρήγορα το Κ.Κ.Ε. δεν αλλάξει τακτική, στις επόμενες εκλογές όποτε κι αν γίνουν, είναι πολύ πιθανό το Κόμμα του λαού, να γίνει κόμμα της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς!

Είναι προφανές πως το προεκλογικό σύνθημα του ΄81 «Αλλαγή δεν γίνεται χωρίς το Κ.Κ.Ε.» παραμένει και σήμερα επίκαιρο, αφού το Κόμμα της εργατικής τάξης με την ιστορία του, την εμπειρία του και την κοσμοθεωρία του, παραμένει παρά την μείωση της εκλογικής του επιρροής, ο εγγυητής και ο καταλύτης των όποιων θετικών εξελίξεων για τον λαό, μπορεί να υπάρξουν στο μέλλον.

Είναι προφανές ότι την απόδειξη και την αληθοφάνεια των εκτιμήσεών σου για τις πολιτικές εξελίξεις, ενίοτε την προκαλείς με την στάση σου και την αποχή σου από αυτές.
Είναι επίσης προφανές, πως η παντελής έλλειψη αυτοκριτικής από τις εκτιμήσεις της Κ.Ε. του Κ.Κ.Ε. για τα εκλογικά αποτελέσματα και η μεταβίβαση των ευθυνών της αποτυχίας στα υπόλοιπα μέλη και στελέχη του Κόμματος, δεν προϊδεάζει θετικά για το κατά πόσο το ανώτερο καθοδηγητικό όργανο του Κ.Κ.Ε. έχει αντιληφθεί τα μηνύματα της πρόσφατης κάλπης. Θέλω να πιστεύω πως η παραπέρα συζήτηση των εκτιμήσεων αυτών στα όργανα και τις οργανώσεις του Κόμματος, θα το οδηγήσουν στα σωστά συμπεράσματα.
Το Κ.Κ.Ε. αναλώθηκε σ’ αυτές τις εκλογές κυρίως στο να δείχνει στον ελληνικό λαό το πόσο κακοί είναι όλοι οι άλλοι κι όχι το πόσο καλό είναι το ίδιο και το πρόγραμμά του και το πόσο θετικές θα μπορούσαν να είναι οι μετεκλογικές εξελίξεις με την δική του συμβολή! Έχασε μια ιστορική ευκαιρία να αναδειχθεί σε καθοριστικό παράγοντα φιλολαϊκής πολιτικής εξέλιξης, επιλέγοντας την αυτοαπομόνωσή του από τις διαθέσεις του λαού. Το μέλλον θα δείξει αν μπορεί να διορθώσει την τακτική του και ν’ ανακάμψει…
Τελειώνοντας αυτή την ανοιχτή επιστολή προς την Κ.Ε. του Κ.Κ.Ε., θα ήθελα να προλάβω τους όποιους καλοθελητές θα προσπαθήσουν να μου προσάψουν διάφορα κοσμητικά επίθετα, να σημειώσω ότι όπως το Κ.Κ.Ε. έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις από ένα κόμμα που θέλει να λέγεται Αριστερό και γι’ αυτό επικεντρώνει την κριτική του στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και πολύ καλά κάνει, έτσι κι εγώ ως πολίτης που αυτοπροσδιορίζεται ως Αριστερός και στηρίζω το Κ.Κ.Ε. από τα χρόνια της εφηβείας μου μέχρι σήμερα, επικεντρώνω την κριτική μου στο Κ.Κ.Ε., αφού έχω πολύ μεγάλες απαιτήσεις από ένα Κόμμα που θέλει να λέγεται Κομμουνιστικό!!!

Με συντροφικούς χαιρετισμούς

Μιχάλης Ματζαβίνος
Υ.Γ. Τελικά η γραμμή του Κόμματος στην Μαγνησία, ήταν για εκλογή Νάνου ή Λούμα;;;
Γιατί ειλικρινά έχω μπερδευτεί απ’ όσα άκουσα και είδα κατά τις δύο προεκλογικές περιόδους…
:rofl::rofl::rofl::rofl: + 1/2%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ΧΑτες στη Λευκάδα απειλούν τουρίστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
ΧΑτες στη Λευκάδα απειλούν τουρίστες

Τόπαμε απο προχτές, ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΙΝΑΙ...
:P:P:P(πότε θέλει η ΧΑ να χτυπάει λαθραίους και πότε νόμιμους τουρίστες;;):P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σε παραγραφή οδηγούνται οι ευθύνες του ΠΑΣΟΚ για το μνημόνιο…

Αίσθηση προκαλεί η δήλωση του Δημήτρη Χατζησωκράτη από την ΔΗΜ.ΑΡ στον Real fm και την Κάτια Μακρή ότι το θέμα της εξεταστικής επιτροπής για την οικονομία, προεκλογική δέσμευση του Αντώνη Σαμαρά, δεν συζητήθηκε ποτέ. Όχι δηλαδή ότι διαφώνησαν τα άλλα δύο κόμματα (ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ), αλλά ότι το θέμα αυτό δεν τέθηκε καθόλου!!!

Νομίζουμε όμως ότι ήταν ο κ. Σαμαράς εκείνος που επέμενε ότι μόνο μια εξεταστική επιτροπή θα γίνει. Αυτή που θα διερευνούσε για το πώς μπήκε η Ελλάδα στο μνημόνιο. Τι άλλαξε λοιπόν και…. δεν ενδιαφέρεται πλέον η ΝΔ για το θέμα αυτό;

Υπενθυμίζουμε πως αν δεν τεθεί αυτό το ζήτημα τώρα πριν το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της Βουλής και η χώρα οδηγηθεί ξαφνικά σε εκλογές, τότε όλα παραγράφονται, σύμφωνα με το άρθρο 86 του Συντάγματος.

Από olympia.gr

Όταν σας λέω κρυφοπασόκους όσους ψηφίσατε νδ, κάτι ξέρω :)

Αγαπητέ Έλληνα ψηφοφόρε που αποκτάς την εξουσία στα χέρια σου μόνο για μια μέρα και μετά πίσω μαμ-κακά και νάνι.
Είσαι τόσο τραγικά αφελής να πιστεύεις ότι θα τιμωρηθούν τα λαμόγια και οι ένοχοι; Ότι απλά θα γίνει έστω κάποια εξεταστική επιτροπή;;Δεν αντιλήφθηκες ότι όλοι οι κοπρώνυμοι έχουν κάνει κολλέγια για να στηρίξει ο ένας τον άλλο; Δεν έχεις τη διορατικότητα να δείς ότι οσονούπω αποφυλακίζεται ο Άκης μετά της συμβίας; Και ακόμα δεν αντιλαμβάνεσαι ότι για να αλλάξουν πολλά δεν αρκεί μια απλά στημένη εκλογική αναμέτρηση αλλά ένας λίβας που δεν θα αφήσει λίθον επί λίθου και που εκ των πραγμάτων δεν πρόκειται να προέλθει μετά από "δημοκρατικές”(?) διαδικασίες;;; Τώρα μπορείτε να πέσετε να με φάτε για την τελευταία μου ερώτηση, για να ενισχύσετε τα "δημοκρατικά" σας πιστεύω και να βγάλετε το άχτι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top