Πτυχιούχοι στο χωράφι: Επιστροφή στην πρωτογενή παραγωγή

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Για μένα η επιλογή του να γυρίσω στην επαρχία ( αν και παιδί της επαρχίας ) και δη η ενασχόληση με τον αγροτικό τομέα δεν υφίσταται σαν επιλογή. Και δεν είναι επειδή τα θεωρώ υποδεέστερα ή δεν μου αρέσουν. Απλώς, δυστυχώς για μας, στην Ελλάδα φροντήσαμε να τα πάμε όλα στις μεγάλες πόλεις( δηλαδή Αθήνα / Θεσσαλονίκη ). Ας είχαμε αφήσει καμια βιομηχανία στην επαρχία ας αριθμούσε η Τρίπολη καμιά πενηνταριά χιλιάδες κατοίκους παραπάνω, ας φρόντιζε το κράτος να δώσει κίνητρα για τη λειτουργια ερευνητικών θυλάκων έξω απο τις μεγαλουπόλεις και θα γύριζα.

Αλλά πείτε μου, που μπορεί ένας φυσικός με ειδίκευση στη μικροηλεκτρονική να δουλέψει εκτός από μεγαλούπολη;
Και επειδή το όνειρό μου ήταν πάντοτε πολύ μεγάλο και έχψ ήδη κάνει πολλές θυσίες για να φτάσω μέχρι εδώ, λεώ όπου Γής πατρίς. Και σε καμιά τετραετία με βλέπω να παίρνω το δισάκι μου και δρόμο. Εκτός και αν τα πράγματα αλλάξουν κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάτι ενδιαφέρον που οργανώνει η γεωπονική του ΑΠΘ.
Θα παραχωρεί εκτάσεις γη συγκεκριμένα 100 τ.μ., με ετήσιο, συμβολικό, ενοίκιο 120 ευρώ. Επίσης θα παρέχουν στους χρήστες συμβουλευτική υποστήριξη από φοιτητές της Σχολής και γεωπόνο-βιοκαλλιεργητή, εκπαιδευτικά σεμινάρια, νερό άρδευσης, με ανεξάρτητη παροχή σε κάθε τεμάχιο καθώς και κοινόχρηστους χώρους υγιεινής. Η καλλιέργεια θα γίνεται σύμφωνα με τις αρχές της βιολογικής γεωργίας.

Οι καλλιεργητές θα έχουν τη δυνατότητα να καλλιεργούν για προσωπική τους χρήση τα λαχανικά της αρεσκείας τους, λαμβάνοντας συμβουλευτική υποστήριξη από τους φοιτητές της Γεωπονικής Σχολής και από γεωπόνο βιοκαλλιεργητή, εκπαιδευτικά σεμινάρια, ανεξάρτητη παροχή νερού άρδευσης σε κάθε τεμάχιο και κοινόχρηστους χώρους υγιεινής, ενώ οι καλλιέργειες θα γίνονται αποκλειστικά με τις αρχές της βιολογικής γεωργίας.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όλοι οι κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης. Σε περίπτωση που θα υπάρξουν περισσότερες αιτήσεις από τη διαθέσιμη έκταση, η επιλογή των καλλιεργητών θα γίνει με κλήρωση.

Τα έσοδα που θα προκύψουν θα διατεθούν στο Ταμείο του Αγροκτήματος και θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για τις λειτουργικές ανάγκες των κήπων, την επέκταση του προγράμματος, τη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών και την εκπαίδευση των φοιτητών.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όλοι οι κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης. Σε περίπτωση που θα υπάρξουν περισσότερες αιτήσεις από τη διαθέσιμη έκταση, η επιλογή των καλλιεργητών θα γίνει με κλήρωση.

Η δράση ξεκινάει άμεσα, έτσι ώστε οι κήποι να είναι στη διάθεση των καλλιεργητών αμέσως μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας υποβολής των αιτήσεων.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμενα μου δημιουργιτε μια απορια/ανυσιχια....
Καλα θα κανει ο κοσμος να στραφει στην γεωρια, ηδη εχουν αρχισει με διστακτικα βηματα να κινουνται προς τα εκει πολλοι και μακαρι αυτο να σημενει οτι αυτην την φορα θα αναπτυχθουμε σε αυτον τον τομεα, θα αποκτισουμε τεχνογνωσια, μηχανιματα και παραγωγικοτιτα.
Μετα; Οταν "φυγει" η κριση και μεινει στο παρελθον.... Θα ερθει παλι καποιος να μας δωσει επιδωτισεις, καταστρεφοντας τα κερδη καποιον γεωργων; Θα ερθει παλι καποιος να μας επιβαλει να ριξουμε τον προτογενη τομεα στο 3-5%;... Και τοτε τι θα γινει, θα μας πουνε να επιστρεψουμε στις πολεις και να προσφερουμε τις υπιρεσιες μας; Και αν μεχρι τοτε εχουμε αποκτισει πτυχεια γεωπονων και αλλα σχετικα;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εμένα η μεγαλύτερη προσωπική μου φιλοδοξία είναι να νιώσω μέλος μιας οργανωμένης,λειτουργικής,δίκαιας,''ανεξάρτητης'' κοινωνίας η οποία συμβάλλει στην προσωπική μου εξέλιξη,στην εξέλιξη της χώρας μου,στην εξέλιξη της Ευρώπης και τελικά του κόσμου.Και είμαι διατεθειμένος να κάνω ότι χρειαστεί για να βοηθήσω σε αυτό.

Πρέπει να ξεφύγουμε από την ''ιδεολογική'' απαξίωση της γεωργίας,της κτηνοτροφίας και της αλιείας.Είναι ο πρωτογενής τομέας.Εαν χρησιμοποιούσαν οι αγρότες σωστά τα δισεκατομμύρια των επιδοτήσεων θα είχαμε μηχανοποιήσει τις αγροτικές διαδικασίες ακολουθώντας τα πρότυπα της Δανίας.Θα είχαμε μια ισχυρή βάση στην οικονομία μας.Θα,θα,θα...

Εαν σαν κοινωνία δεν αντιληφθούμε την δύναμή μας ως ολότητα,δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.Και να στραφούν τώρα οι άνθρωποι στην αγροτική παραγωγή πάλι δεν αλλάζει κάτι.Γτ δεν το θέλουν.Πιέστηκαν.Δεν καταλαβαίνουν τον απώτερο σκοπό.Με την πρώτη ευκαιρία πάλι θα ''φύγουν''.

Η γεωργία είναι μια καλή αρχή για το χτίσιμο μια ισχυρής βάσης.Η Ελλάδα έχει γεωργία,αλιεία,ναυτιλία,τουρισμό.Ως μη γνώστης της οικονομικής επιστημης μπορώ να καταλάβω πως από εκεί πρέπει να ξεκινησουμε.

Στην ουσία αυτή η προσωπική θυσία,που λένε πολλοί πως είναι αυτό,είναι αυτό που μπορείς να κάνεις για μια καλύτερη κοινωνία.Για τα παιδιά σου.Αν το δεις δεν είναι θυσία.Είναι χαρά,είναι γαλήνη,είναι προσωπική ολοκλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εμένα η μεγαλύτερη προσωπική μου φιλοδοξία είναι να νιώσω μέλος μιας οργανωμένης,λειτουργικής,δίκαιας,''ανεξάρτητης'' κοινωνίας η οποία συμβάλλει στην προσωπική μου εξέλιξη,στην εξέλιξη της χώρας μου,στην εξέλιξη της Ευρώπης και τελικά του κόσμου





αυτό ήθελα και εγώ πάντα να κάνω
με τελικά αγόρασα καλάμι ψαρέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Rempeskes μάλλον δεν σου άρεσε ο δύσκολος δρόμος να φανταστώ;Τα εμπόδια;Τι δεν σου άρεσε;Tι σε έκανε να θυσιάσεις τον μοναδικό αυτό δρόμο που οδηγεί στην λύτρωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κος Φασολης

Νεοφερμένος

Ο Κος Φασολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
να σου πω εγώ:

βαρέθηκε τις διαφορικές
κι από τον πολύ de l'hospital
μπήκε hospital :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Tι σε έκανε να θυσιάσεις τον μοναδικό αυτό δρόμο που οδηγεί στην λύτρωση;


καλανταξ,
κόψε κάτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμένα η μεγαλύτερη προσωπική μου φιλοδοξία είναι να νιώσω μέλος μιας οργανωμένης,λειτουργικής,δίκαιας,''ανεξάρτητης'' κοινωνίας η οποία συμβάλλει στην προσωπική μου εξέλιξη,στην εξέλιξη της χώρας μου,στην εξέλιξη της Ευρώπης και τελικά του κόσμου.Και είμαι διατεθειμένος να κάνω ότι χρειαστεί για να βοηθήσω σε αυτό.

Πρέπει να ξεφύγουμε από την ''ιδεολογική'' απαξίωση της γεωργίας,της κτηνοτροφίας και της αλιείας.Είναι ο πρωτογενής τομέας.Εαν χρησιμοποιούσαν οι αγρότες σωστά τα δισεκατομμύρια των επιδοτήσεων θα είχαμε μηχανοποιήσει τις αγροτικές διαδικασίες ακολουθώντας τα πρότυπα της Δανίας.Θα είχαμε μια ισχυρή βάση στην οικονομία μας.Θα,θα,θα...


Εαν πιστευεις οτι υπαρχει "ιδεολογικη" απαξιωση της γεωργιας και οτι ο μονος τροπος να γινεις μελος μιας κοινωνιας οπως την ονειρευεσε ειναι να γινεις αγροτης μαλλον καπου το σκεπτικο σου εχει στραβωσει λιγο, ξανασκεψου το σαν συνολο.
Επισης, για την προσωπικη σου εξελιξη ο μονος υπευθυνος εισαι εσυ! Η κοινωνια, η εργασια και αλλα τετοια που ακουγονται ομορφα αν εσυ εισαι μπετοβλακας δεν θα σε "σπρωξουν" καθολου μπροστα! Οπως και αν η κοινωνια και η εργασια σου ειναι "για τα μπαζα" (αν και δεν υπαρχει αυτο, απο καθε κατασταση μαθενεις και πας μπροστα) αν εσυ θες να εξελιχθεις θα το κανεις!

Οσο για τα εκατομυρια των επιδοτισεων, πολυ αγροτες τα χρησιμοποιησαν σωστα, κιομως δεν μηχανοποιηθικαν στον βαθμο που νομιζεις η διαδικασιες. Ποσο μπορεις να μηχανοποιησεις το μαζεμα ελιας; Οταν σου δεινουν και επιδοτηση το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλευεις για να σου μεινουν τελικα 1,5€ το κιλο... Αφοτου πληρωσεις και ελεοτριβειο.
Οι επιδωτισεις δεν ητανε δωρεαν λευτα, αν αυτο νομιζεις. Ητανε ενα δανειο χωρις τοκο, επερνες τα λευτα πριν σπειρεις για να εχεις να σπειρεις, και μετα εχανες απο τα κερδη.
Και μαλιστα επειδη υπηρχαν αυτες οι επιδωσεις αρχισανε ολοι να φοιτεβουν οτι επιδοτουνταν με αποτελεσμα να εχουμε μικροτερο ευρος παραγωγης και μεγαλη ποσοστιτα στα παραγωμενα, ριχνωντας τις τιμες, χωρις ομως να βλεπεις διαφορα στον μαναβι. Επεσαν τα εσοδα των αγροτων και κερδισαν περισσοτερα οι μεσαζοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ναι μόνο που και η γεωργία δεν είναι η εύκολη λύση. περισσότερο σε συμφέρει να τα έχεις στην αγρανάπευση παρά να τα καλλιεργείς. Το πετρέλαιο στα ύψη, σπόρια και λιπάσματα.. Πειρισσότερα είναι τα έξοδα παρά τα έσοδα.. Δυστυχώς, η γεωργία είναι η έσχατη λύση.
Επίσης, ακούγεται πως θα μπει και χαράτσι στα χωράφια (εκεί να δεις γλέντια οι αγρότες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστευω οτι υπαρχει η ενδιαμεση λυση: οι σπουδες που να σχετιζονται με τη γεωργεια οπως Γεωπονος .Ετσι θα ασχολιθεις με εναν αναπτυσομενο τομεα αλλα δε θα χρειαστει να αλλαξεις τις ασχολιες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
περισσότερο σε συμφέρει να τα έχεις στην αγρανάπευση παρά να τα καλλιεργείς. Το πετρέλαιο στα ύψη, σπόρια και λιπάσματα..


Δεν ειναι ετσι...! Αλλα εξαρτασε απο τα καιρικα φαινομενα και δουλευεις πολυ σκληρα για ελαχιστα εσοδα. Ειναι μια διαφορετικη ζωη απο οτι εχουμε μαθει να κανουμε στην πολη και για αυτο δεν μπορει ευκολα ενας ανθρωπος να στραφει στον αγροτικο τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,887 μηνύματα.
Ίσως οι πτυχιούχοι να εμπνευστούν απ' το παράδειγμα της Αλεξάνδρας Τσιαντή, ιδιοκτήτρια μιας Βιοδυναμικής Φάρμας που παράγει προϊόντα σε ένα απόλυτα φυσικό περιβάλλον. :)

https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.koyzina&id=13397
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
καλανταξ,
κόψε κάτι....

χμμμ μιλάει αυτός που προτίμησε το καλάμι ψαρέματος? :/:

Εαν πιστευεις οτι υπαρχει "ιδεολογικη" απαξιωση της γεωργιας και οτι ο μονος τροπος να γινεις μελος μιας κοινωνιας οπως την ονειρευεσε ειναι να γινεις αγροτης μαλλον καπου το σκεπτικο σου εχει στραβωσει λιγο, ξανασκεψου το σαν συνολο.

Ναι αυτό είναι το θέμα,το σκέφτομαι σαν σύνολο.Τι εννοείς να γίνω μέλος μιας κοινωνίας;Τώρα τι είμαι;Μάλλον δεν προσπάθησες να κατανοήσεις αυτό που θέλω να πω :confused:

Επισης, για την προσωπικη σου εξελιξη ο μονος υπευθυνος εισαι εσυ! Η κοινωνια, η εργασια και αλλα τετοια που ακουγονται ομορφα αν εσυ εισαι μπετοβλακας δεν θα σε "σπρωξουν" καθολου μπροστα! Οπως και αν η κοινωνια και η εργασια σου ειναι "για τα μπαζα" (αν και δεν υπαρχει αυτο, απο καθε κατασταση μαθενεις και πας μπροστα) αν εσυ θες να εξελιχθεις θα το κανεις!

Το ακούσαμε και αυτό!Γιατί διαχωρίζεις την κοινωνία από τον εαυτό σου;Αν η κοινωνία όπως λες είναι για τα μπάζα(η εργασία που κολλάει δεν καταλαβα)φταις ΕΣΥ,ΕΓΩ και όλοι οι υπόλοιποι που ανήκουν σε αυτην την κοινωνία.

Και σε αυτό που λες,αν είναι ''μπετόβλακας'' ο άλλος,φυσικά και θα πάει ''μπροστά'' γιατί θα έχει την υποστήριξη της κοινωνίας.


Οσο για τα εκατομυρια των επιδοτισεων, πολυ αγροτες τα χρησιμοποιησαν σωστα, κιομως δεν μηχανοποιηθικαν στον βαθμο που νομιζεις η διαδικασιες. Ποσο μπορεις να μηχανοποιησεις το μαζεμα ελιας; Οταν σου δεινουν και επιδοτηση το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλευεις για να σου μεινουν τελικα 1,5€ το κιλο... Αφοτου πληρωσεις και ελεοτριβειο.
Οι επιδωτισεις δεν ητανε δωρεαν λευτα, αν αυτο νομιζεις. Ητανε ενα δανειο χωρις τοκο, επερνες τα λευτα πριν σπειρεις για να εχεις να σπειρεις, και μετα εχανες απο τα κερδη.
Και μαλιστα επειδη υπηρχαν αυτες οι επιδωσεις αρχισανε ολοι να φοιτεβουν οτι επιδοτουνταν με αποτελεσμα να εχουμε μικροτερο ευρος παραγωγης και μεγαλη ποσοστιτα στα παραγωμενα, ριχνωντας τις τιμες, χωρις ομως να βλεπεις διαφορα στον μαναβι. Επεσαν τα εσοδα των αγροτων και κερδισαν περισσοτερα οι μεσαζοντες.

Ζω σε μια γεωργική περιοχή.Αυτό που βλέπαμε είναι οι αγρότες μόλις πάρουν τα λεφτά τσουπ new car,τσουπ τελειώνει το εξοχικό κτλ.Και στα χωράφια με τα τρακτέρ του προπάππου.Είναι απλά τα πράγματα.Αν πραγματικά ήθελαν,κάτι θα έκαναν.Θυμάμαι ένας ήθελε να αρχίσει να μαζεύει άλλους με αγρότες,να δωσουν όλοι τις επιχορηγησεις σε ένα κοινό ταμείο,και σαν ''ομάδα'' να επενδύσουν σε εξοπλισμό.Μακροπρόθεσμα θα είχαν πολύ μεγαλύτερο κέρδος και σιγά σιγά θα μπορούσαν να μηχανοποιήσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την παραγωγη.Αλλά που,ο καθένας για την πάρτη του.Πως να μην πάει στα μπουζούκια Σαββατο βράδυ;

Με απογοητεύει το γεγονός ότι είσαι 20 ετών και δεν έχεις συνειδητοποιήσει την σύνδεση του εαυτού σου με τους άλλους.Δικαιολογείται εν μέρη ο ατομισμός των ατόμων που γευτηκαν την μεταπολεμική περίοδο της Ελλάδος.Αλλά εσύ και εγώ δεν έχουμε καμία δικαιολογία.

Γενικά,αν θες να σε πάρω στα σοβαρά,και να κάνουμε συζήτηση που βασίζεται στην λογική,τότε διάβασε αυτά που έγραψα,κατανόησέ τα και πες την αποψή σου.Αν διαφωνείς,θέλω επιχειρήματα και τεκμήρια για να μου εξηγήσεις που είναι το ''λάθος'',ωστε να μπορέσω να το δω και εγώ.Αν συμφωνείς,δεν χρειάζεται να πεις κάτι,δεν θα βγει τπτ από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι το θέμα,το σκέφτομαι σαν σύνολο.Τι εννοείς να γίνω μέλος μιας κοινωνίας;Τώρα τι είμαι;Μάλλον δεν προσπάθησες να κατανοήσεις αυτό που θέλω να πω :confused:

Μαλλον εσυ βιαζεσε να κατανοησεις αυτα που λεω εγω.
να γινεις μελος μιας κοινωνιας οπως την ονειρευεσε
οπως την ονειρευεσε, οχι οπως ονειρευεσε. Εισαι μελλον μιας κοινωνιας, θες ομως αυτη η κοινωνια να παρει μια διαφορετικη μορφη


Το ακούσαμε και αυτό!Γιατί διαχωρίζεις την κοινωνία από τον εαυτό σου;Αν η κοινωνία όπως λες είναι για τα μπάζα(η εργασία που κολλάει δεν καταλαβα)φταις ΕΣΥ,ΕΓΩ και όλοι οι υπόλοιποι που ανήκουν σε αυτην την κοινωνία.
Βιαζεσε φιλε, βιαζεσε! Υπευθυνοι για την κοινωνια ειμαστε ολοι, υπευθυνος για εσενα εισαι μονο εσυ!

Και σε αυτό που λες,αν είναι ''μπετόβλακας'' ο άλλος,φυσικά και θα πάει ''μπροστά'' γιατί θα έχει την υποστήριξη της κοινωνίας.

Σε μια ιδανικη κοινωνια ισως, στην κοινωνια που εχουμε αυτην την στιγμη θα τον εκμεταλευτουν και θα παει πιο πισω. Αν και οσο τελειες και αν ειναι οι συνθηκες, κανεις δεν μπορει να ξεπερασει τα ορια του!



Ζω σε μια γεωργική περιοχή.Αυτό που βλέπαμε είναι οι αγρότες μόλις πάρουν τα λεφτά τσουπ new car,τσουπ τελειώνει το εξοχικό κτλ.Και στα χωράφια με τα τρακτέρ του προπάππου.Είναι απλά τα πράγματα.Αν πραγματικά ήθελαν,κάτι θα έκαναν.Θυμάμαι ένας ήθελε να αρχίσει να μαζεύει άλλους με αγρότες,να δωσουν όλοι τις επιχορηγησεις σε ένα κοινό ταμείο,και σαν ''ομάδα'' να επενδύσουν σε εξοπλισμό.Μακροπρόθεσμα θα είχαν πολύ μεγαλύτερο κέρδος και σιγά σιγά θα μπορούσαν να μηχανοποιήσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την παραγωγη.Αλλά που,ο καθένας για την πάρτη του.Πως να μην πάει στα μπουζούκια Σαββατο βράδυ;
Δεν σου ειπα ποτε οτι δεν υπηρξαν αυτα τα φαινομενα. Ισα-ισα, ειναι πολλοι περισσοτεροι αυτοι που τα χρησιμοποιησαν ετσι τα λευτα παρα αυτοι που φερθηκαν ωριμα, εξυπνα και σωστα.
Απο παιδι βλεπω προσπαθιες συνεργασιων, απο οικοδομους και γεωργους μεχρι εστιατορες. Δυστιχος τιποτα απο αυτα δεν προχωρισε γιατι προκειπτουν πολλα προβληματα και κανεις δεν καθετε να ασχολιθει, στην πρωτη δυσκολια φευγουν. Και μην βιαστεις να μου πεις και εδω οτι δεν προλαβενει να φτασει η δυσκολια επειδη δεν θελουν, αυτη ειναι η πρωτη δυσκολια οποιου περνει την πρωτοβουλια να προσπαθισει, να πεισει ολους τους σχετικους!

Με απογοητεύει το γεγονός ότι είσαι 20 ετών και δεν έχεις συνειδητοποιήσει την σύνδεση του εαυτού σου με τους άλλους.Δικαιολογείται εν μέρη ο ατομισμός των ατόμων που γευτηκαν την μεταπολεμική περίοδο της Ελλάδος.Αλλά εσύ και εγώ δεν έχουμε καμία δικαιολογία.
Εγω παλι χαιρομαι που εισαι 18 και τα μυαλα σου ειναι στα καγκελα! Ελπιζω να μην σκασεις στο πατωμα συντομα, οπως εγω!

Γενικά,αν θες να σε πάρω στα σοβαρά,και να κάνουμε συζήτηση που βασίζεται στην λογική,τότε διάβασε αυτά που έγραψα,κατανόησέ τα και πες την αποψή σου.Αν διαφωνείς,θέλω επιχειρήματα και τεκμήρια για να μου εξηγήσεις που είναι το ''λάθος'',ωστε να μπορέσω να το δω και εγώ.Αν συμφωνείς,δεν χρειάζεται να πεις κάτι,δεν θα βγει τπτ από αυτό.

Θα κανεις τον κοπο να κανεις το ιδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Έκανα τον κόπο και τελικά αποφάσισα πως δεν αξίζει.
Δεν οδηγεί πουθενά.
Όταν ο ίδιος καταλάβεις που κινήσε,στείλε μου ένα πμ να συνεννοηθούμε.Η μπορεί να μην αντιλαμβάνομαι το επίπεδο της σκέψης σου.Οπότε αν σε ενδιαφέρει ο διαλογος μαζί μου,κανε μια προσπάθεια και φτάσε το επίπεδο σε σημείο ώστε μπορώ να αντιληφθώ αυτό που θες να μου πεις.Υποθέτω πως ενδιαφέρεσε,γτ έκανες τον κόπο να σχολιάσεις τα λεγόμενά μου.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaratoustras

Νεοφερμένος

Ο zaratoustras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Την τελευταία τριετία(2009-2011)38.000 πολίτες προστέθηκαν στον αγροτικό πληθυσμό. Ανακτήθηκε η απώλεια θέσεων εργασίας της περιόδου 2005-2008. Εντυπωσιακή η αύξηση της απασχόλησης στις νεότερες ηλικιακές ομάδες
Ρεύμα επιστροφής στα... χωράφια δημιουργεί η οικονομική κρίση, αφού την τελευταία τριετία 38.000 πολίτες επέλεξαν λόγω συνθηκών το επάγγελμα του αγρότη.Όλα αυτά την ώρα που οι δείκτες της ανεργίας κτυπούν κόκκινο στην αγορά εργασίας του πρωτογενούς τομέα ενώ σε αυτή του αγροτικού παρατηρείται αύξηση 7% αποδεικνύοντας ότι μπορεί υπό προυποθέσεις να αποτελέσει «βαριά» βιομηχανία και... ατμομηχανή ανάπτυξης.
Το ερώτημα λοιπόν είναι σας δελεάζει η προοπτική της δουλειάς στην ύπαιθρο και αν ναι ποιες προυποθέσεις θα θέτατε για να το κάνατε και πράξη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά συγνώμη που θα σας χαλάσω το όνειρο, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Το ''επιστροφή στη φύση και στη γεωργία'' είναι ένα τεράστιο εγχείρημα με πάρα πολλές δυσκολίες. Για ένα παιδί που δεν έχει σχέση με την αγροτική ζωή π.χ. ένα παιδί γεννημένο στην πόλη και που οι γονείς του δεν είναι αγρότες, ένα τέτοιο εγχείρημα είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Πέραν από τις θεωρητικές δυσκολίες (δεν ξέρει τη δουλεία, πως πρέπει να κινηθεί) για να ξεκινήσει σήμερα κάποιος από το μηδέν να γίνει αγρότης χρειάζεται άνετα ένα κεφάλαιο της τάξης των 250.000 ευρώ. Σήμερα το να είσαι αγρότης δεν είναι το ίδιο με πριν 50 χρόνια που απλά ήθελε τσάπα και πολύ δουλειά και στο τέλος τα κατάφερνες. Οι τιμές των προϊόντων είναι τέτοιες σήμερα που για να επιβιώσεις χρειάζεσαι μεγάλες παραγωγές. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεσαι μηχανήματα (τρακτέρ,καλλιεργητές,ποτιστικά, ψεκαστικά), φάρμακα (πρέπει να καταπολεμηθούν πολλές αρρώστιες που καταστρέφουν την παραγωγή), γη (προφανώς) και άλλα λειτουργικά έξοδα (πετρέλαια, νερό, ρεύμα). Σε όλα αυτά δεν υπολογίζουμε καν την ανθρώπινη εργασία. Όπως είπα παραπάνω για μια συμβατική παραγωγή αυτά αυτά φτάνουν τις 250.000 ευρώ.

Σήμερα με την γεωργία αξίζει να ασχοληθεί μόνο ένα παιδί που έχει γονείς αγρότες και έχει ήδη μια στημένη παραγωγή. Υπάρχουν βέβαια και εναλλακτικές καλλιέργειες όπως σαλιγκάρια, υποφαές, αλλά και αυτά θέλουν κεφάλαια κίνησης τάξεως 20.000 ευρώ το στρέμμα και πολλή γνώση και δουλειά.

Οπότε πιστεύω πως σήμερα δεν είναι τόσο το πρόβλημα ότι οι νέοι υποτιμούν τις αγροτικές δουλείες, όσο το ότι πρακτικά δεν μπορούν να τις ακολουθήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Καιρος ν αρχίσει αυτη η χωρα να παραγει και τιποτα.Ειναι δυνατον να αγοραζουμε λεμονια απο το Ισραηλ και πατατες απο την Τουρκία....
Ελεος !!! Εκτος αυτου γιατι να καλλιεργήσει ο αγρότης τα προηγουμενα χρονια..:whistle: χαζος ητανε τσιμπαγε την επιδοτηση και μηνας
εχει εννια !! απο γεωργικη χωρα καταντησαμε χωρα των βολεμενων και της ρεκλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καιρος ν αρχίσει αυτη η χωρα να παραγει και τιποτα.Ειναι δυνατον να αγοραζουμε λεμονια απο το Ισραηλ και πατατες απο την Τουρκία....
Ελεος !!! Εκτος αυτου γιατι να καλλιεργήσει ο αγρότης τα προηγουμενα χρονια..:whistle: χαζος ητανε τσιμπαγε την επιδοτηση και μηνας
εχει εννια !! απο γεωργικη χωρα καταντησαμε χωρα των βολεμενων και της ρεκλας

Προφανώς μιλάς χωρίς να έχεις ιδέα από γεωργία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top