Πυροβολισμοί σε ναυτιλιακή στη Γλυφάδα: 4 οι νεκροί, ανάμεσά τους ο δράστης

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,124 μηνύματα.
Ο κόσμος δεν είναι καλά πλέον. Πρέπει να έχουμε μεγαλύτερη ενσυναίσθηση και να μη βλέπουμε τους ανθρώπους ως αναλώσιμα νούμερα.

70 ετών ο δράστης λένε και είχε απολυθεί πρόσφατα. Πώς και εργαζόταν σε αυτή την ηλικία;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Τραγικό γεγονός, εύχομαι καλή δύναμη στις οικογένειες των θυμάτων όσο δύσκολο και αν είναι. Πας να δουλέψεις και έχεις τον κάθε ανώμαλο ψυχασθενη ("επενδυτή") να σκοτώνει αβέρτα χωρίς τύψεις.

 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Mα ο Καιρίδης δεν είπε ότι πάνε και μαζεύουν ελιές που αποφέρουν 2 δις στην εθνική και παγκόσμια οικονομία; :hmm: Τι δουλειά είχε ο επενδυτής στην ναυτιλιακή εταιρία;

Για να μιλήσουμε σοβαρά, επειδή το θέμα είναι λυπηρό και άγριο, θα πρέπει λίγο και οι πολυθρόνες των ΗR να προσέξουν τους ανθρώπους παραπάνω γιατί όπως είπε και η Himela οι άνθρωποι δεν είναι αναλώσιμοι. Καμιά φορά οι στατιστικοί δείκτες και τα προγνωστικά μοντέλα απόδοσης ενός εργαζομένου δεν λένε την αλήθεια χωρίς φυσικά να δικαιολογώ την πράξη του, δηλαδή, που σκότωσε ανθρώπους. Υπάρχει ένα πρόβλημα γενικά με την εργοδοσία και στον τρόπο που αντιμετωπίζεται η εργασία.

Πριν καιρό από μεγάλη πολυεθνική εταιρία μου είχαν απαντήσει αρνητικά ότι ενώ ταιριάζω στην θέση εργασίας, έχω καλές εξειδικεύσεις και φαίνομαι να ανήκω στην εταιρική κουλτούρα, δυστυχώς είναι στην δυσάρεστη θέση να μου ανακοινώσουν ότι δεν θα προχωρήσουν παρακάτω με κάποια συνέντευξη επειδή έκριναν ότι δεν εμπίπτω στις κατηγορίες diversity για το εργασιακό περιβάλλον τους. Ένα πράγμα που έχω μάθει, είναι να συχαίνομαι να με λυπούνται άνθρωποι που δεν με ξέρουν παρά μόνο από 30 seconds ανάγνωσης ενός βιογραφικού. Αυτό είναι ένα είδος αναλωσιμότητας των εργαζομένων: ενώ έχεις προσόντα, εφευρίσκουμε προσόντα που δεν έχεις για να δικαιολογήσουμε την ηλίθια απάντηση. Το email φυσικά και το κράτησα για μια ανάμνηση, έτσι ώστε να θυμάμαι τον ωραίο κόσμο της εργασίας του δυτικού κόσμου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Μπήκαν ολοι οι απόλυτοι αριστεροί στα σχόλια γνωστών αριστερών site και γράφουν ότι είχε λόγο που ο Αιγύπτιος σκότωσε τα αφεντικά του, θάνατος στα αφεντικά κτλ. Πραγματικά από ένα σημείο και μετά αναρωτιέμαι με τα μυαλά που κουβαλάει η συγκεκριμένη ιδεολογία.

* Στα θύματα είναι και ένας καπετάνιος που δεν γνώριζε καν το θύτη ούτε ήταν αφεντικό όμως ψιλά γράμματα για μερικούς.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,079 μηνύματα.
Πριν καιρό από μεγάλη πολυεθνική εταιρία μου είχαν απαντήσει αρνητικά ότι ενώ ταιριάζω στην θέση εργασίας, έχω καλές εξειδικεύσεις και φαίνομαι να ανήκω στην εταιρική κουλτούρα, δυστυχώς είναι στην δυσάρεστη θέση να μου ανακοινώσουν ότι δεν θα προχωρήσουν παρακάτω με κάποια συνέντευξη επειδή έκριναν ότι δεν εμπίπτω στις κατηγορίες diversity για το εργασιακό περιβάλλον τους. Ένα πράγμα που έχω μάθει, είναι να συχαίνομαι να με λυπούνται άνθρωποι που δεν με ξέρουν παρά μόνο από 30 seconds ανάγνωσης ενός βιογραφικού. Αυτό είναι ένα είδος αναλωσιμότητας των εργαζομένων: ενώ έχεις προσόντα, εφευρίσκουμε προσόντα που δεν έχεις για να δικαιολογήσουμε την ηλίθια απάντηση. Το email φυσικά και το κράτησα για μια ανάμνηση, έτσι ώστε να θυμάμαι τον ωραίο κόσμο της εργασίας του δυτικού κόσμου.
Επειδη εγω ανήκω στο diversity που θα γουσταραν οι πολυεθνικάντζες, να σου πω οτι ακριβως επειδη δεν ηθελαν να με προσλάβουν (σου λεει μην πεσει και σπασει τιποτα και τον πληρωνουμε), δεν μέτραγαν το diversity καν και άρχιζαν να προσθέτουν απαιτησεις στη συνέντευξη σε σχέση με την αρχική αγγελία μόλις έβλεπαν την εμφάνιση. πχ ηταν τζουνιορ θεση entry level 0 ετη στην αγγελία, αρχίζαν κι έλεγαν ξερετε θελουμε τρια χρονια εμπειρια και το ταδε προγραμμα κλπ.

Ειναι ο λόγος που δε γουσταρα ποτε τους ιδιωτες στην Ελλάδα και ειδικα τις κοπελίτσες στα HR που πινουν τα λαττε και ειναι πιο δημοσιες κι απο δημοσιες, πιο νωρις απ ολους σπιτια τους, και εχουν IQ ραδικιου, απο γνωστη εταιρια -δε θα πω ονομα- η άλλη χαχάνιζε μπροστά μου επειδη εκανα ραδιόφωνο "αχαχα ειστε ανταγωνιστής μας". Φυσικα πάλεψα για να γελάσω με τη μαλακία της και μου ρθε να της πω "μα αλλα πράγματα εμπορευεστε, δεν ειστε ραδιοφωνικός σταθμός ενα e-radio για τους πελάτες έχετε and that's it", αλλα το καταπια και ειπα "ναι ναι".


Πήρες ένα αρνητικο και σου κανε εντυπωση. Για πάρε 100 τετοια να δεις μετα σου σπαει ο τσαμπουκας για παντα ή όχι; Εμένα μου σπασε πάντως και πήρε 4 χρονια μεχρι να ξανασχοληθώ, απο άλλο angle για εισόδημα, οχι με πολυεθνικές.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Επειδη εγω ανήκω στο diversity που θα γουσταραν οι πολυεθνικάντζες, να σου πω οτι ακριβως επειδη δεν ηθελαν να με προσλάβουν (σου λεει μην πεσει και σπασει τιποτα και τον πληρωνουμε), δεν μέτραγαν το diversity καν και άρχιζαν να προσθέτουν απαιτησεις στη συνέντευξη σε σχέση με την αρχική αγγελία μόλις έβλεπαν την εμφάνιση. πχ ηταν τζουνιορ θεση entry level 0 ετη στην αγγελία, αρχίζαν κι έλεγαν ξερετε θελουμε τρια χρονια εμπειρια και το ταδε προγραμμα κλπ.

Ειναι ο λόγος που δε γουσταρα ποτε τους ιδιωτες στην Ελλάδα και ειδικα τις κοπελίτσες στα HR που πινουν τα λαττε και ειναι πιο δημοσιες κι απο δημοσιες, πιο νωρις απ ολους σπιτια τους, και εχουν IQ ραδικιου, απο γνωστη εταιρια -δε θα πω ονομα- η άλλη χαχάνιζε μπροστά μου επειδη εκανα ραδιόφωνο "αχαχα ειστε ανταγωνιστής μας". Φυσικα πάλεψα για να γελάσω με τη μαλακία της και μου ρθε να της πω "μα αλλα πράγματα εμπορευεστε, δεν ειστε ραδιοφωνικός σταθμός ενα e-radio για τους πελάτες έχετε and that's it", αλλα το καταπια και ειπα "ναι ναι".


Πήρες ένα αρνητικο και σου κανε εντυπωση. Για πάρε 100 τετοια να δεις μετα σου σπαει ο τσαμπουκας για παντα ή όχι; Εμένα μου σπασε πάντως και πήρε 4 χρονια μεχρι να ξανασχοληθώ, απο άλλο angle για εισόδημα, οχι με πολυεθνικές.
Συμπέρασμα ο Βαλ έχει ωραία φωνή ηηηηη χεχεχεχς

Αλλά θα συμφωνήσω με τον προλαλησασα, τέτοιες κοπελίτσες υπάρχουν και βασιλεύουν κ συνήθως είναι ανηψιες κλπ..του ιδιοκτήτη...

Όπως διάβασα προχθές κάτι πολύ εύστοχο κ σχετικό

"Δεν θα σε κρίνει αρνητικά ποτέ κανείς που έχει κάνει περισσότερη δουλειά από σένα γιατι ξέρει τι έχει χρειαστεί να κάνεις για να φτάσεις εκεί που είσαι.. "
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σοβαρά τώρα σε αυτες τις ναυτιλιακές δεν είναι απλά τα πράγματα.. παίζουν πολλά από πίσω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,124 μηνύματα.
Mα ο Καιρίδης δεν είπε ότι πάνε και μαζεύουν ελιές που αποφέρουν 2 δις στην εθνική και παγκόσμια οικονομία;
Ρε συ, είπαμε οτι εδώ θα έρχονται για να δουλεύουν στα χωράφια. Δικαιώματα και τέτοια δε θα ζητάνε. Τί δεν καταλαβαίνεις; :mastigio
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Φιλελες : Ντροπή του, σκότωσε τα πιο παραγωγικά άτομα της κοινωνίας (που τον έβαζαν να δουλεύει στα 76 του)
Δεξιός: Αυτά γίνονται όταν φέρνεις με το κιλό λαθρομετανάστες
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Φιλελες : Ντροπή του, σκότωσε τα πιο παραγωγικά άτομα της κοινωνίας (που τον έβαζαν να δουλεύει στα 76 του)
Δεξιός: Αυτά γίνονται όταν φέρνεις με το κιλό λαθρομετανάστες

Πρώτον ήταν 70 ετών και όχι 76. Δεύτερον δεν έχεις καμία απόδειξη ότι τον έβαζαν να δουλεύει παρά την θέληση του, ίσα ίσα αν δεν ήθελε να εργάζεται θα ήταν χαρούμενος που τον απέλυσαν και δεν θα πήγαινε να τους σκοτώσει. Το βασικότερο είναι ότι ακόμα και σε ένα τόσο τραγικό γεγονός ήρθες να βγάλεις για άλλη μια φορά κακιά και τοξικότητα την ώρα που οι συγγενείς θρηνούν τα αγαπημένα τους άτομα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Πρώτον ήταν 70 ετών και όχι 76.
Στιγμιότυπο οθόνης 2024-02-12 175717.png

. Δεύτερον δεν έχεις καμία απόδειξη ότι τον έβαζαν να δουλεύει παρά την θέληση του, ίσα ίσα αν δεν ήθελε να εργάζεται θα ήταν χαρούμενος που τον απέλυσαν και δεν θα πήγαινε να τους σκοτώσει. Το βασικότερο είναι ότι ακόμα και σε ένα τόσο τραγικό γεγονός ήρθες να βγάλεις για άλλη μια φορά κακιά και τοξικότητα την ώρα που οι συγγενείς θρηνούν τα αγαπημένα τους άτομα.
Ναι, στον καπιταλισμό ο εργαζόμενος είναι ελεύθερος για το : 1) που θα δουλέψει 2) πόσες ώρες θα δουλέψει και 3) αν δεν του αρέσει η εργασία του, μπορεί να βρει άλλη δουλειά.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Κάτσε να συντάξουμε ένα μήνυμα με 38 αναγκαία disclaimers.

- Disclaimer: η πράξη είναι καταδικαστέα -

Δεδομένου ότι όπως φαίνεται μάλλον κάποια δουλειά περισσότερο χειρονακτική/ποδαριού/υπηρέτη έκανε και μάλιστα για τόσα χρόνια και μέχρι τέτοια ηλικία, προφανώς ήταν σε μεγάλη ανάγκη.

- Disclaimer: η πράξη ήρθε από ένα διαταργμένο άτομο, όπως όλοι οι mass murderers -

Πηγαίνοντας το παραπέρα, αφού όπως φαίνεται ήταν και εντός σπιτιού/ων των μεγάλων κεφαλιών, προφανώς η διαφορά οικονομικού επιπέδου θα ήταν κάτι που πάντα τον "πόναγε".

- Disclaimer: η οικονομική κατάσταση κάποιου δεν δικαιολογεί δολοφονίες -

Προφανώς όταν για τον x/y λόγο (που δύσκολο να τονε μάθουμε) απολύθηκε, η "αδικία" που ένιωθε και για την οικονομική του κατάσταση και για την απόλυσή του, γιγαντώθηκε και βάση αυτής προχώρησε στο έγκλημα.

- Disclaimer: σε καμία περίπτωση δεν είναι υγιές να ασκείς βια σε πρώην εργοδότες σου -

Και ένα για το τέλος, συνοδευτικό για την παραπάνω μίνι (αλλά μάλλον περιεκτική περιγραφή).

- Disclaimer: δεν αναφέρεται η εθνικότητα του δράστη, γιατί πιθανότατα καμία σημασία δεν είχε along the way
-
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Ναι δεν ξέρω τι λένε τα άρθρα που βάζεις, εγώ τον βρίσκω 70 ετών. Βέβαια μπροστά σε αυτό που έκανε δεν έχει καμία.









View attachment 129369

Ναι, στον καπιταλισμό ο εργαζόμενος είναι ελεύθερος για το : 1) που θα δουλέψει 2) πόσες ώρες θα δουλέψει και 3) αν δεν του αρέσει η εργασία του, μπορεί να βρει άλλη δουλειά.

Δεν ξέρω αν πρέπει να ξοδέψω χρόνο για να απαντήσω σε κάποιον που έμμεσα δικαιολογεί τον φόνο μόνο και μόνο επειδή τα θύματα ήταν «κακοί καπιταλιστές» σύμφωνα με την φανατική δικαιολογία που υποστηρίζει. Λογικά οποίος είναι επιχειρηματίας πρέπει να τον εκτελούνε σύμφωνα με τους νόμους που υποστηρίζεις. Το κόβω εδώ όμως καθώς η τοξικότητα δεν πρόκειται να αλλάξει ότι και να σου πούμε εμείς
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,692 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Τότε, ο Αιγύπτιος, που εργαζόταν για περίπου 40 χρόνια στην οικογένεια Καρνέση, κατέβηκε στο αυτοκίνητό του, πήρε την καραμπίνα και επέστρεψε αποφασισμένος να σκορπίσει τον θάνατο.

Συγγνώμη αλλά δεν πρόκειται για απλό υπάλληλο που απλά απολύθηκε. Το άρθρο αναφέρει ότι εργαζόταν για περίπου 40 χρόνια. Ξέρετε πολλούς να εργάζονται κάπου για 40 χρόνια και να απολύονται; :hmm:Κάτι άλλο παίζει εδώ μάλλον.

Η δημοσιογραφία της κλειδαρότρυπας δεν μας τα λέει καλά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
1707755381201.png


μέχρι και ο Εισαγγελάτος ήταν μπροστά... :hmm: Τσάκ Νόρις ο τύπος
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,692 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Η ανάγκη οδηγεί σε ακραίες αντιδράσεις.

Και εγώ αν απολυόμουν και δεν μπορούσα να βάλω φαγητό στο τραπέζι της οικογένειάς μου, ποιός ξέρει τι θα έκανα.

Δε ξέρω τι να πω μάγκες, ας μην μαλώνουμε για τα τετριμμένα.

Άλλωστε αν μιλάμε για μια ναυτιλιακή εταιρεία εκατομμυρίων, δεν υπήρχε λόγος να έφευγε από το payroll ένας κυριούλης που κόστιζε -στη καλύτερη περίπτωση- 18χιλιάρικα το χρόνο. (14 μισθοί επί την ανατίμηση για 30χρονη προϋπηρεσία ελάχιστη ημερομίσθια αμοιβή).

Κρίμα και πάλι κρίμα, αλλά δε μπορώ να πω ότι τού ρίχνω όλο το φταίξιμο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Πάντως έχει μεγάλο ενδιαφέρον να βλέπεις τους «φιλάνθρωπους» αριστερούς να κάνουν party μετά το σημερινό περιστατικό χωρίς να ξέρουν καν τι έχει συμβεί. Ακόμα και ο χειρότερος άνθρωπος να ήταν ο ιδιοκτήτης της ναυτιλιακής αυτό δεν δίνει κανέναν δικαίωμα στον κάθε ανώμαλο να σηκώνει ένα όπλο και όποιον πάρει ο χάρος. Καθώς σήμερα δεν έχασε την ζωή της μόνο η ιδιοκτήτρια αλλά τόσο ο CEO καθώς και ένας καπετάνιος ο οποίος ήταν απλός υπάλληλος και δεν γνώρισε καν τον δράστη σύμφωνα με τις μαρτυρίες των εργαζόμενων. Είναι πολύ λυπηρό να κάθεσαι να εξηγείς σε άτομα που είναι 20++ ετών και υποτίθεται ότι έχουν μια μόρφωση ότι τέτοιου είδους πράξεις είναι προβληματικές και μόνο πίσω μας πάνε σε κοινωνία, εκτός και αν στις ημέρες μας οποίος τόλμησε να πετύχει στην ζωή του βγάζοντας περισσότερα χρήματα αντί να κάνει πορείες στο Σύνταγμα κρατώντας κόκκινες σημαίες δεν αξίζει να ζει και πρέπει να τον αφανίσουμε από την κοινωνία. Είναι λοιπόν άξιος απορίας το πως μερικά άτομα από την μια παριστάνουν τους φιλάνθρωπους που θέλουν μόνο αγάπη και ισότητα στην κοινωνία όμως από την άλλην κάνουν party που σήμερα 3 άτομα έχασαν την ζωή τους μόνο και μόνο επειδή ανήκαν στην «μοχθηρή» μεσαία και υψηλόβαθμη κοινωνική τάξη. Βέβαια ο καπετάνιος που έχασε την ζωή του καθώς και οι υπόλοιποι εργαζόμενοι που σήμερα κινδύνευσαν δεν είναι πλούσιοι αλλά ψιλά γράμματα. Ακόμα και να έφταιγε η ιδιοκτήτρια μπορούσε να κινηθεί νομικά ώστε να βρει το δίκιο του, σίγουρα όμως ο τρόπος που αντέδρασε μόνο φυσιολογικός και ανθρώπινος δεν ήταν.

Ξέρω ότι δεν θα αλλάξει η τοποθέτηση μερικών ατόμων που χαίρονται, που ευτυχώς ανήκουν στην μειοψηφία αυτής της χώρας, όμως το ότι συμβαίνουν τέτοια περιστατικά στις ημέρες μας μόνο ανησυχητικό είναι. Σε κάθε περίπτωση θα ξαναπώ ένα μεγάλο κουράγιο στους συγγενείς των θυμάτων που σήμερα θρηνούν τους ανθρώπους τους, άκουσα την γυναίκα του καπετάνιου που έκλαιγε live και πραγματικά είναι σοκαριστικό το θέαμα καθώς ο συγκεκριμένος δεν ήξερε καν το θύτη και σίγουρα δεν είχε κανένα προηγούμενο μαζί του. Τι να πω δεν έχω λόγια, εύχομαι να είναι το τελευταίο αρνητικό περιστατικό για φέτος αν και ξέρω ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί ίσα ίσα καθημερινά ακούς όλο τραγικά γεγονότα ανα τον κόσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top